abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.5. 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    25.5. 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 943 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Ověřujeme fungování kvantových algoritmů

    14. 8. 2020 | Redakce | Různé | 1258×

    Kvantové počítače, entropie a šipka času. Velikost kosmologické konstanty a geometrie vesmíru. Fúze neutronových hvězd, planety u černých děr a ledové řeky na Marsu. V CERNu pozorovali vznik bosonů W. Grafen modifikovaný dusíkem. Chemická vazba méně než jednoduchá. Mohlo být v zemské atmosféře více než 25 % kyslíku a jak to souvisí s obřími vážkami? Co se při depresi děje s hipokampem a amygdalou?

    Čas kvantového počítače lze přetočit zpátky

    Stroj času nebo ošálení druhého zákona termodynamiky? Teplem k rekonstrukci roztáté sněhové vločky. A prý by se to celé dokonce dalo využívat v praxi pro ověření funkčnosti kvantových algoritmů… Již před rokem dokázali vědci ze stejného týmu, jak lze stav kvantového systému vrátit do minulosti. Mělo to ovšem celé jednu vadu: bylo potřeba se „podívat“ na konečný stav kvantového systému (respektive: stav qubitů kvantového počítače) a podle toho najít konkrétní způsob převodu zpět. Nyní by stroj času měl fungovat i bez toho.

    Kosmologická konstanta má být konstantní a vesmír je plochý

    Nové výsledky mají naznačovat, že kosmologická konstanta je opravdu konstanta (příspěvek temné energie k rozpínání vesmíru nemění svou hodnotu) a geometrie vesmíru jako celku je plochá (nikoliv sférická ani hyperbolická). V tom je v rozpor s nedávnými závěry z založenými na datech ze satelitu Planck…

    Řeky na Marsu prý tekly pod ledem

    Hypotéza teplého a vlhkého Marsu jako planety celkem pohostinné pro život pozemského typu dostává trhliny. Podle nové studie nevznikla údolí na rudé planetě činností řek, ale spíše ledovců, eventuálně vody, která se objevovala pod ledovou krustou.

    Neutronové hvězdy fúzují různě

    Pokud dvě neutronové hvězdy splynou do černé díry, obvykle to zaznamenáme pouze v podobě gravitačních vln. „Pouze“ proto, že elektromagnetické záření (světlo) pohltí vznikající černí díra. Další výzkum ale naznačuje, že za určitých podmínek mohou mít gravitační vlny i svůj výrazný optický protějšek.

    Na LHC se podařilo pozorovat vzácný jev ve srážkách vysokoenergetických fotonů

    Experiment ATLAS v CERNu oznámil první pozorování vzácného procesu, kdy srážka dvou fotonů vede ke vzniku páru intermediálních bosonů W, elementárních částic, které zprostředkovávají jednu ze čtyř fundamentálních sil, tzv. slabou sílu. Měření potvrdilo jednu z hlavních predikcí teorie sjednocující elektromagnetickou a slabou sílu: že nosiče těchto sil spolu přímo interagují. Výsledek otevírá nové možnosti přímého zkoumání těchto elektroslabých procesů a ukazuje nový způsob využití LHC jako srážeče fotonů.

    Porézní grafen s dusíkem

    Vlastnosti tohoto materiálu ovlivňuje jak chemická změna, tak i přítomnost pórů. Takto modifikovaný grafen se chová jako polovodič a měl by mít vhodné vlastnosti z hlediska možného nasazení v kvantových počítačích. Vysoká koncentrace dusíku je v jiných materiálech tohoto typu navíc odpovědná za zajímavé magnetické vlastnosti.

    Planety kolem černých děr prý opravdu vznikat mohou. Ba i hnědí trpaslíci

    Blanets. Po měsících kroužících kolem jiných měsíců (moonmoons) a velkých měsících velkých planet, z nichž se staly planety (ploonets) jako speciální kategorii astronomických objektů prý má smysl definovat i black hole planets – blanety.

    Krátce

    Přesnost až na krev. Jak vědci váží exoplanety, které nevidí. Měřili hmotnosti v systému TRAPPIST-1, který obsahuje hned sedm planet.

    Vazba méně než jednoduchá: Trojúhelník atomů se dvěma elektrony. Kdo se chemii učil před pár desítkami let a vývoj oboru dále nesledoval, často se dnes nestačí divit.

    Kyslík, požáry a obří vážky Žádná Gaia, která by udržovala Zemi k konstantních podmínkách. Neexistuje důvod si myslet, že 25 % bylo pro obsah kyslíku v atmosféře karbonu či permu opravdové maximum.

    Jak se mouchám a včelám létá se závažím. Tvrzení, že obří permská vážka se skoro metrovým rozpětím křídel by dnes létat nedokázala, úplně dokázáno není.

    Bioetika a princip slasti. Ve většině případů neexistuje faktický rozdíl mezi aktivní eutanazií, pasivní eutanazii a asistovaným suicidiem. (úryvek z knihy Petr Bakalář: Morana. Příručka pro trpící)

    Parazitem může být i jednobuněčná zelená řasa. Pokud chceme najít Achillovu patu parazitů, musíme se někdy ponořit hluboko do jejich evoluční historie.

    Vědci zachytili syntézu bílkovin v nebývalých detailech. Ribozomy spojí více než deset aminokyselin za sekundu, proto představovala vizualizace tohoto procesu na téměř atomárním rozlišení velkou výzvu.

    Řasovou biomasu lze levně získat elektrolýzou. Využití řas se v mnohých odvětvích stane neporovnatelně efektivnějším. Tato biomasa je využívána v potravinářství, kosmetice a krmivářství…

    Hipokampus se při depresi zmenšuje, amygdala může ale růst. Zmenšení hipokampu může nejspíš urychlit vznik a vývoj Alzheimerovy choroby i jiných demencí.

    Astrofoto: Kometa NEOWISE. V roce 2020, po jasných kometách Hale-Bopp a Hyakutake z konce minulého století, nám příroda poslala další kometu, kterou jsme mohli pohodlně pozorovat i zvečera…

    Na slimáky lze nasadit hlístice. Největší škody působí plzák španělský, který likviduje prakticky všechno včetně okrasných rostlin. Hlístice dokážou parazitovat v tělech slimáků.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.