abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.6. 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost a podivné sloučeniny (nejen) uranu

    19. 10. 2018 | Redakce | Různé | 2089×

    Jak je to s entropií směrem do minulosti? Diamant a magnetické pole. S GPS ztrácíme prostorovou paměť. Mobily s infračerveným detektorem. Mají perspektivu jednorázové baterie hliník-vzduch? Ledové ostny na Europě.

    O kostkách ledu ve sklenici: Trochu překvapivý pohled na entropii

    Ve sklenici máme kousek ledu, kolem něj studenou vodu a ještě kolem něj vodu o pokojové teplotě. Je jasné, co se (téměř jistě) bude dít dál. Ale jak je to s minulostí? Aktuální stav má nízkou entropii, je tedy velmi nepravděpodobné, že by vznikl náhodně. Jenže co stav kostky ledu ve vodě o pokojové teplotě, ten přece znamená předpokládat ještě mnohem unikátnější situaci, menší pravděpodobnost. Čili něco nepravděpodobného vysvětlujeme tím, že tomu předcházelo cosi ještě méně pravděpodobného…

    Diamantový prach jako detektor magnetického pole

    Diamant se v senzorech magnetického pole již používá. Před každým měřením ovšem senzor vyžaduje aktivaci mikrovlnným zářením o výkonu 1-10 wattů. Taková energie již hrozí i roztavit nebo jinak zničit okolní elektroniku. Nový výzkum především asi 1000krát snižuje hodnotu aktivační energie; magnetické senzory by se díky tomu mohly umisťovat i dovnitř elektroniky včetně mobilních telefonů.

    Infračervený detektor promění mobil v kapesní laboratoř

    V průmyslových procesech se tato technologie běžně aplikuje pomocí rozměrných přístrojů, mj. při kontrole kvality potravin a farmaceutických výrobků; specializovaný analytický software je pak schopen změřit obsah vody, bílkovin či tuků. Pokud tuto technologii dokážeme instalovat do chytrého telefonu…

    Supravodivé hydridy uranu s podivnými chemickými vzorci

    Jak si stojí v současnosti vysokoteplotní (spíše v uvozovkách) supravodivost? Do hry vstupují nové hydridy uranu se vzorci jako UH7 a UH8, sloučenina H3S… I když přípravy těchto látek někdy vyžadují extrémnější podmínky, např. vysoké tlaky, člověk s klasických chemickým vzděláním se nestačí divit, že tov vůbec může existovat.

    Baterie hliník-vzduch pro elektromobily

    Baterie levná a jednorázová, bez problémů s dlouhým dobíjením. Vědci uvádějí, že nově dosáhli toho, aby elektrolyt v baterii cirkuloval a zůstával funkční. Za tímto účelem změnili složení elektrolytu, když oxidy manganu doplnili o stříbrné nanočástice, díky nimž se elektrolyt nyní nesráží.

    Krátce

    Proč je v tropech více jazyků. Pokles jazykové rozmanitosti s rostoucí zeměpisnou šířkou se takřka shoduje se snižující se (biologickou) druhovou diverzitou od rovníku k pólům. V současnosti nemá žádný z těchto trendů zcela uspokojivé vysvětlení.

    Pichlavá Europa. Modul přistávající na povrchu Jupiterova měsíce by se prý snadno mohl nabodnout na obří ledové ostny.

    HR 8799 c: V atmosféře přímo pozorované exoplanety objevili vodu. Planetární systém HR 8799 patří k těm nejslavnějším.

    Problémy Mezinárodní vesmírné stanice. Závada na nosné raketě ukončila cestu dvoučlenné posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

    S GPS ztrácíme prostorovou paměť. Používání GPS navigace v chytrých brýlích může měnit fungování mozku. Na změnu stačí tři měsíce.

    Aragonitové jeskyně vs. houby. Na znečištění aragonitové výzdoby Zbrašovských jeskyní se podílejí především mikroskopické houby.

    Operace bez plic. První úspěšná operace v rámci ČR a Slovenska – v mimotělním oběhu byl pacientovi po plicní resekci vlevo pro nádor odstraněn po 6 letech horní lalok pravé plíce.

    Žulové krajiny nejen středních Čech. Snad nejtypičtějším žulovým biotopem jsou kyselé stepi na mělkých půdách a plochých žulových výchozech. (úryvek z knihy Václav Cílek, Ferry Fediuk, Zdeňka Sůvová a kol.: Žulové krajiny středních Čech)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.10.2018 16:37 ondatra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost a podivné sloučeniny (nejen) uranu
    Díky. V podstatě nejzajímavější články tady.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.