abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1055 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Topologické kvantové počítače

    1. 5. 2017 | Redakce | 2155×

    Majoranovy fermiony. Origami z DNA. Google Tensor Processing Unit. Testování NB-IoT. Elektronová mikroskopie. Zubaři a 3D tisk. Nejstarší bitvy válečných vozů.

    Majoranovy fermiony a topologické kvantové počítače

    Vědci připravili nový 2D materiál se speciálním elektromagnetickými vlastnostmi. Jedná se o tellurid chromu a germania (CGT). Za extrémně nízké teploty v této látce jako nosiče signálu nefungují elektrony, ale Diracovy nebo Majoranovy fermiony. A spousta dalších následujících podivností. Koncept topologických kvantových počítačů, tedy takových, které jsou postaveny na látkách jinak vodivých (např.) na povrchu a uvnitř materiálu.

    3D struktury z DNA a proteinů na míru

    Skládat z DNA různé krychle a podobné trojrozměrné útvary už nějaký čas umíme – této metodě se často říká „DNA origami“. Nicméně má stále řadu omezení. Překonat je má nová metoda, která kromě DNA využívá i proteiny a mohla by samočinně fungovat i v rámci živých buněk.

    TPU: Koprocesory Googlu pro neuronové sítě

    Google Tensor Processing Unit je specializovaný tištěný obvod, který funguje jako zásuvná karta do serveru. Připojuje se přes běžnou sběrnici SATA a hraje roli koprocesoru, který je speciálně určen pro urychlování výpočtů v oblasti neuronových sítí/strojového učení. Google nedávno zveřejnil benchmarky, které porovnávají výkon jeho TPU s klasickými i grafickými procesory. A co na to Nvidia?

    Vodafone testuje se svými zákazníky zařízení pro NB-IoT

    V globální síti Vodafone je dnes do Internetu věcí připojeno více než 50 milionů zařízení, z nichž několik desítek tisíc je jich dnes již v ČR (např. konektivita pro Škoda Kodiaq) a jejich počet roste každý měsíc o 1 milion nových spojení. V květnu bude pro další zájemce o testování NB-IoT technologie otevřena on-line registrace. Pokrytí celé České republiky komerční sítí pro Internet věcí (NB-IoT) Vodafone zahájí na podzim letošního roku.

    Elektronová mikroskopie pro mikročipy a solární články

    JIC investuje do firmy NenoVision. Získává tak 2,5 procenta v mladé firmě vzešlé z výzkumu na brněnském CEITEC VUT. Startup umí jednoduše propojit zobrazení ze dvou typů mikroskopů a tím zpřesnit a zároveň urychlit práci se vzorky. Vidět hloubku i členitost miniaturních vzorků je přitom klíčové pro výzkum solárních článků nebo mikročipů.

    Krátce

    Klíčové inovace v dávných válkách: neolit, doba kovů, starověk. Jak se lišily války zemědělců a lovců? Kdy a kde došlo k prvním bitvám, které se rozhodovaly střetem mezi válečnými vozy? Vznik sevřených formací a dobývání opevnění.

    Hlídají si samotářské včely svá hnízda? Jde tak o jeden z mála případů, kdy se úroveň rodičovské péče s evolucí snižuje.

    Formlabs: nové dentální materiály pro 3D tisk. Uživatelé dentálních produktů Formlabs vytvořili již více než 150 000 výtisků a vrtací šablony vytištěné na tiskárně Form 2 byly použity při více než 10 000 operacích implantátů.

    Osídlení Ameriky staré 130 tisíc let? Nálezy z jižní Kalifornie údajně naznačují přítomnost člověka v Americe už asi o 115 tisíc let dříve, než jsme si zatím mysleli. Co si o tom máme myslet teď?

    Družici pro výzkum exoplanet CHEOPS vynese raketa Sojuz. V letošním roce jsme se měli nebo spíše mohli dočkat startu dvou menších družic pro výzkum exoplanet tranzitní metodou.

    V Milovicích pokračují ve zpětném šlechtění praturů. Pratur je předek domácího skotu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.