abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    16.5. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    16.5. 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    16.5. 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    16.5. 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (77%)
     (5%)
     (10%)
     (8%)
    Celkem 355 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    21.5.2004 09:05 Pavel Vranka
    Rozbalit Rozbalit vše Vice monitoru
    Dva monitory a dve karty nebo vicehlava karta - to by opravdu stalo za samostatny clanek. Uz se pokousim zprovoznit dva monitory na ATI Radeon 9200 dva dny, vysledkem je jen to, ze mam na obou stejny obraz - ja ale potrebuji roztazenou plochu. Postupoval jsem podle navodu na http://www.tldp.org/HOWTO/Xinerama-HOWTO/ a man stranek, ale fakt nevim, kde je problem: "
    Section "Files"
       FontPath "unix/:-1"
    EndSection

    Section "ServerFlags"
       AllowMouseOpenFail # allows the server to start up even if the mouse doesn't work
       Option "Xinerama" "true"
    EndSection

    Section "Module"
       Load "dbe" # Double-Buffering Extension
       Load "v4l" # Video for Linux
       Load "extmod"
       Load "type1"
       Load "freetype"
       #Load "glx" # 3D layer
    EndSection

    Section "InputDevice"
       Identifier "Keyboard1"
       Driver "Keyboard"
       Option "XkbModel" "pc105"
       Option "XkbLayout" "cz"
       Option "XkbOptions" ""
    EndSection

    Section "InputDevice"
       Identifier "Mouse1"
       Driver "mouse"
       Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
       Option "Device" "/dev/mouse"
       Option "ZAxisMapping" "6 7"
    EndSection

    Section "Monitor"
       Identifier "monitor1"
       VendorName "Generic"
       ModelName "Flat Panel 1280x1024"
       HorizSync 31.5-67
       VertRefresh 50-75
    EndSection

    Section "Monitor"
       Identifier "monitor2"
       VendorName "Generic"
       ModelName "Flat Panel 1280x1024"
       HorizSync 31.5-67
       VertRefresh 50-75
    EndSection

    Section "Device"
       Identifier "device1"
       VendorName "ATI"
       BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
       Driver "radeon"
       Option "DPMS"
       BusID "PCI:1:0:0"
       Screen 0
    EndSection

    Section "Device"
       Identifier "device2"
       VendorName "ATI"
       BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
       Driver "radeon"
       Option "DPMS"
       BusID "PCI:1:0:1"
       Screen 1
    EndSection

    Section "Screen"
       Identifier "screen1"
       Device "device1"
       Monitor "monitor1"
       DefaultColorDepth 24

       Subsection "Display"
         Depth 24
         Modes "1280x960" "1280x960"
         ViewPort 0 0
       EndSubsection
    EndSection

    Section "Screen"
       Identifier "screen2"
       Device "device2"
       Monitor "monitor2"
       DefaultColorDepth 24

       Subsection "Display"
         Depth 24
         Modes "1280x960"
         ViewPort 0 0
       EndSubsection
    EndSection

    Section "ServerLayout"
       Identifier "multihead"
       InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
       InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
       Screen "screen2"
       Screen "screen1" RightOf "screen2"
    EndSection
    " (Nektere veci jsem tam nechal z puvodniho konfiguraku)
    21.5.2004 09:58 tomm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Mam Radeona 8500 a nez mi odesel druhy monitor, tak jsem to vice jak rok pouzival. Mel jsem nainstalovane drivery od ATI. Jejich soucasti je i binarka fglrxconfig, ktera Vam dva monitory pomuze nakonfigurovat. Kdyz jsem se koukal do XFree86Config-4, ktery je generovan, tak Xinerama vubec neni pouzivana - pouziva to nejake vlastni 'ficurky'. Zhruba jeste pred rokem to u ATI resili 2 screeny, ktere byly zobrazeny vedle sebe (jako ve Vasem konfiguraku) a tudiz na kazdem monitoru zvlast. Pak to prekopali a prestal jsem tomu rozumet :-( Ale alespon to fungovalo. Jedine, co se se 2 monitory nerozbehlo, byla HW akcelerace. Resil jsem to strasne dlouho a nic. Az po odpojeni druheho momitoru stacil restart Xserveru a bezelo to :-/

    A v poslednich dvou verzich ovladacu (driv jsem to tedy nekoumal) je k dispozici i ATI Control Panel, ktery Vam umozni prepinat mezi nastavenimi vice monitoru a gamma korekci za behu. Je to celkem sympaticke, ze clovek nemusi vlizt do konfiguraku, aby si to zmenil, kdyz si treba nahodou chce neco zahrat a potrebuje deaktivovat jeden monitor kvuli fungujici akceleraci.

    Zajimalo by me, jestli ten problem nefungujici akcelerace s vice monitory ma i nekdo jiny nebo zda se to nekomu povedlo zlomit.

    Pekny den
    21.5.2004 10:37 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    DRI v tomto případě v současnosti nefunguje. Pouze jedna karta může používat DRI. Je to vůbec taková citlivá věc...
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    22.5.2004 17:43 LoneWolf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    3D na vsech monitorech by mohla umet matrox pharelia. ma nekdo zkusenosti?
    24.5.2004 06:47 Zbynek Hubinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Jo, ale jen s original ovladacema a jeste blbe (obrazek se obcas rozsype, obvykle v nejdramatictejsim okamziku). Chyba bude nejspis v hardwaru karty, ktery na takovou zatez neni dimenzovan a prehreje se.
    21.5.2004 10:46 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    V sekci ServerFlags nemáte uvedeno DefaultserverLayout - nemělo by to snad vadit, ale já bych to pro jistotu uvedl.

    Všechno jinak vypadá v pořádku. Já jsem si s Xineramou hrál taky dlouho, jsou to infarktové stavy. Jediné, co jsem zjistil, než se to rozběhlo, že mnohdy nepomůže dokola restartovat XFree, ale - světe div se - celý systém. Fakt. Konfigurace, která nefungovala tak, jak jsem chtěl, byla po restartu naprosto v pořádku.

    Neznám kartu, mám Radeona 7000 VE, proto se jen ptám: BusID je schválně rozdílné, i když se jedná o jednu kartu? To mi připadá podezřelé...

    Kritická sekce je ServerLayout. Určitá kombinace Screenů mi dokonce háže SIGFAULT XFree. Zkuste to prohodit: je-li screen1 hlavní monitor, zkuste napsat
    Screen "screen1"
    Screen "screen2" LeftOf "screen1"
    
    U prvního uvedení Screen by mohl být také parametr...ale to je všechno otázka laborování a nervů.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    21.5.2004 11:45 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    k tomu BusID: v linuxu se kazdy vystup tvari jako jedna grafika, takze pak v konfiguraku muzu nastavit pro kazdy vystup jine ID a taky jine parametry... na sve strance www.zdenda.com mam konfiguraci pro xineramu na radeonVE, pro radeon 9200 je to to same v blede modrym. Bohuzel jsem to nemohl pouzivat na jednom radeonu9200, protoze mam nejaky divny DVI out a mam na nem rozmaznuty vystup prez redukci dvi-vga.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    21.5.2004 15:04 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    O vaší stránce vím, taky podle ní jsem tu Xineramu nastavoval. Jenomže u mého Radeonu 7000 VE přesně tohle neplatí. Obě hlavy mají stejné BusID. Jenom se ten záznam musí zdvojit, pokaždé s jiným identifikátorem. A podle něho se pozná, o kterou hlavu jde - jenom na začátku se musí zjistit metodou pokus-omyl, které je která.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    28.5.2004 11:23 tomm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Tak s tim, ze musim resnout cely system, aby to zacalo fungovat, mam taky zkusenost. Napadlo me, ze je to tim, ze se ten driver loaduje do kernelu a tu novou konfiguraci proste neakceptuje leda by ho clovek uvolnil a naloadoval znova. Ale mozna placam nesmysl :-/
    21.5.2004 11:41 Daniel Smolik | skóre: 15 | blog: marvin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    IMHO ATI stejne jako Nvidia Xineramu nepouziva. Maji na to nejaky vlasni vecicky. Jinak me na starem compu chodila Xinerama s ATI a 3dfx super.
    21.5.2004 15:08 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Nvidia - asi máte pravdu; žádnou kartu nemám, abych to mohl potvrdit.

    ATI - až novější Radeony. Radeon 7000 VE má podporu v XFree, takže žádné 'originální' ovladače použít nemusím (ani nemůžu, žádné neexistují).
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    Valoun avatar 21.5.2004 15:35 Valoun | skóre: 30 | blog: Psavec | Středočeský kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Ja mam kombinaci nVidia GeForce2 a ATI Rage XL a beha to s Xineramou. Jedine co mi vadi je, ze mam akceleraci jen na te Nvidii.

    viz konfiguraky a ukazka (300 kB)
    23.5.2004 18:47 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Option "Xinerama" "On"

    musis dat do Section "ServerLayout"

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    23.5.2004 19:06 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    Nemusíš. Může být i v ServerFlags. Teď mi jede tohle:
    Section "ServerFlags"
            DefaultServerLayout     "Multihead"
            Option  "BlankTime"     "0"
            Option  "Xinerama" "true"
    EndSection
    
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    24.5.2004 06:49 Zbynek Hubinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    To ej ale napsane, pokud se nepletu, uz v te manualove strance, kterou jste prelozil :-)
    24.5.2004 16:56 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vice monitoru
    A z čeho jiného bych měl vycházet? ;-) Nebojte se, bude líp. Navíc to zdaleka není doslovný překlad.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    22.5.2004 14:15 Izak
    Rozbalit Rozbalit vše ATI a gatos
    Lepsi drivery pro ATI jsou na gatos.sf.net Zkuste jejich
    23.5.2004 10:26 zlucoblij
    Rozbalit Rozbalit vše kdrive
    Zdravim!

    Zajima mne jen, jestli soucasti tohoto serialu bude i konfigurace a kompilace kdrivu, presneji Xvesa nebo Xfbdev. Oficialni dokumentace k teto zmensene all-in-one verzi X v podstate neni, a 3rdp stranky sem nasel tak 2. S jejich pomoci se mi Xvesa podarila zkompilovat, ale dost casto kolabuje, a vubec se nechova jak by mela.

    Prosel sem kuli tomuto problemu radu diskuzi ale muj pozadavek zustava ignorovan.

    Mate nekdo stimto zkusenosti?
    23.5.2004 10:44 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kdrive
    Nebude. Nemám s tím vůbec žádné zkušenosti, resp. teď o tom slyším poprvé. :-/ Ale chystám se na srovnání XFree a 'jiných' grafických systémů (např. x.org), takže by se hodilo, kdybys mi napsal víc informací, já nad to sednu a uvidíme, co z toho vyleze.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    23.5.2004 19:01 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše pekny clanek
    Zdravim

    Clanek pekny, nevim co dodat. Pridam se ale taky se svim problemem.

    Uz delsi dobu provozuju dva monitory (agp-savage4 + pci-verite2100). Vsechno chodi jak ma, akorat opengl na sekundarnim (pci) nechodi vubec a na primarnim (agp) jede jak snek. asi kdybych ten sekundarni vypnul tak by to jelo.

    Problem je v treti grafice kterou jsme dneska zkousel: ATI Mach32 PCI 2MB. Mela by jet s driverem "ati" (XFree 4.4.0). Vsechno mi jede az na to ze na monitoru je cosi co vzdalene pripomina ty 3D obrazky na ktery se dlouze zadivate a vystoupi 3D obrazek. Jako by se to nedokazalo synchronizovat. Je to 14" monitor ktery ale umi i 1024x768 a myslim ze i vetsi, ma proste parametry 15". Cpu do nej rozliseni 800x600. Zkousel jsem nejprve pouze nastavit rozliseni 800x600 8bpp (16 a 24 zrejme neumi), VertRefresh a HorizSync jsme nechal defaultni a zadnou modelinu jsme tomu nedal. Pak jsem zkousel modelinu 800x600@56Hz ziskanou zde (http://www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/vga2rgb/calc.html). Vysledek byl vicemene stejny. Obcas se to nedohodlo s frekvencema a nahodilo se rozliseni 640x480. Na monitoru bylo totez. V logu xfree jsem nenasel nic divnyho, kartu identifikoval spravne. Zkousel jsem i ostatni dve grafiky z konfiguraku smazat... Musel jsem se pak prihlasit pres SSH abych to vratil zpatky.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    23.5.2004 19:27 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
    Velkou roli hraje parametr DDCMode a ještě to přeraz pevným nastavením frekvencí. Pokud DDC neumí, asi bude lepší modeline - nějaká jiná.

    Kartou to IMHO nebude, atiny (zejména staré) mají dobrou podporu. Ale verzi 4.4 bohužel neznám, tak se můžu mýlit...
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    24.5.2004 00:38 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
    Uz delsi dobu provozuju dva monitory (agp-savage4 + pci-verite2100). Vsechno chodi jak ma, akorat opengl na sekundarnim (pci) nechodi vubec a na primarnim (agp) jede jak snek. asi kdybych ten sekundarni vypnul tak by to jelo.

    pokud jede xinerama, tak se s 3D akceleraci muzes rozloucit :-(
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    24.5.2004 06:56 Zbynek Hubinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: pekny clanek
    Na hruby vypocet ModeLine je nekde na rootovi clanek Za oci zdravejsi, najdete tam jednoduchy algoritmus. Doladit doporucuji s xvidtune. Druha moznost je najit si dokumentaci k monitoru a zkusit nektery z podporovanych VESA modu, vetsina jich je vypsana v souboru /etc/X11/XF86Config (to je ten, co vyleze z konfiguratoru xf86config).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.