Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
potreboval by som poradiť mám server HP Proliant N54L a v ňom zatiaľ dva disky oba s kapacitou 4TB, ale doochádza mi miesto.
Na týchto dvoch diskoch je BTRFS s RAID1, chcem teraz doplniť ďaľšie dva disky a rozmýšlam či doplniť ďašľie dva s kapacitou 4TB a pridať ich do BTRFS Raidu alebo kúpiť dva 6TB a urobiť SW Raid 1 na Ext4 a budem mať dve navzájom bezávislé polia.Systém mám mimo, nezávisle na samostatnom disku namiesto mechaniky.
V princípe keď som to plánoval som dal BTRFS len z dôvodu rozšíriteľnosti, iné jeho výhody nevyužívam, dôležité dáta zálohujem mimo tohoto.Ďakujem za rady a postrehy.
Nerobím žiadne psie kusy sním. Prežil aj niekoľko tvrdých vypnutí (výpadok prúdu či vyhodený prúdový istič)
Ešte mám jednu otázku testujete nejako disky pred vložením a pripojením k polu?Teraz mám jeden disk WD Red a druhý ekvivalent od Seagate asi by som mal naďalej mať rôzne disky od rôznych výrobcov aby som eliminoval zlú sériu či sa mýlim?
To je jako ptát se, jestli Trabant nebo Rolls-Royce.
Rolls-Royce, samozřejmě. Btrfs.
Nemyslím si, že bys pokročilé vlastnosti Btrfs nevyužíval. Například checksumy dat a metadat a s nimi související ochranu proti silent data corruption rád „využije“ každý, byť třeba nevědomě.
Ext4 ztrácí data a do tohoto desetiletí už nepatří. Smutné zvěsti o Ext4 se skutečně táhnou přes celé desetiletí.
Zaujímavé tvdenia. Čo sa týka tých dvoch značiek, tak obidve spĺňajú kritérium presunúť sa z bodu A do bodu B. Zaujímali by ma tieniste stránky BTRFS. Keďže žiaden dizajn nie je stopercentné bez chýb.
U ext4 si myslím, že spôsobili neodladené experimentálne voľby. bigalloc,inline_data
.
Kontrólne súčty metadát vie robiť aj ext4. Možno nie do miery ako BTRFS.
flame
som sa chcel vyvarovať, je mi jasné že ani jeden FS nieje dokonalý, a preto teraz som na vážkach či pokračovať alebo to prerobiť.
V prípade že ostanem na BTRFS tak pri pridaní ďaľších dvoch diskoch musím asi spraviť btrfs balance
? a asi pri 3,5 TB tu bude trvať? Pýtam sa preto že som to ešte nikdy neriešil a nerobil
Fotky, filmy, hudba (fotky sú čiastočne zálohované, filmy sú ripnuté pre moju lenivosť to hľadať na DVD) Ďalej je tam SFTP čiže len niečo na prenášanie.
Čiže o čo nechcem prísť je zálohované a ostatné je nahraditeľné s väčším či menším úsilím.Potíž je v tom, že takový dotaz ve zdejší dotazárně vyvolá flame vždy, protože je zde skupina která již řadu let Btrfs využívá a tudíž má své zkušenosti. A pak ti, co nepochopili v čem je ten FS jiný.A pak je tu Kapica, který si myslí, že sežral všechnu moudrost světa...
Houbeles. Stačí jen na to mítano mit ten specialni ridicak (coz u ext4 neni potreba), nesmi vadit ze nemiroruje na vsechny disky v raid1-mirror, ale jen na 2 a sice mit jistotu 0 silent data corruption, ale zas o to vetsi sanci ze spadne celej filesystem...
...Any customer can have a car painted any colour that he wants so long as it is black....
když už tak moc odkazuješ na to, jak Synology varuje před jedním specifickým případem, tak proč neodkazuješ také na to jak totéž Synology doporučuje btrfs. Tím že hodíš jednu zprávu z jednoho úhlu v podstatě lžeš.[...]ano a proto sem na ten prvni uhel reagoval tim druhym, ty si s tim mel "dokolovej" problem a ted pises ze sem lhal kdyz uvedl jen 1 uhel?
Ale dělej si jak chceš, jenom nepleť lidi, co o btrfs ví málo.ano a proto sem psal o tom ze BTRFS RAID1 nemiroruje na vice nez 2 disky, aby lidi co o btrfs vi malo se tohle dozvedeli
nemyslis ze ten kdo je z mdadm zvyklejObávám se, že ten, kdo přistupuje k novinkám stylem "že je zvyklej", bude překvapený prakticky neustále. Tímto stylem se dá z libovolného projektu vytáhnout nějaká "nezvyklá" vlastnost a tvářit se u toho hrozně překvapeně. Jinak já jsem používal mdadm a v roce 2010 jsem opravdu nebyl nijak překvapený tím, že btrfs mirroruje přes dva disky, i když jich tam má více. Jednak proto, že jsem si o tom něco přečetl, a také proto, že jsem si to vyzkoušel (a důvodů by se našlo i více, vlastně by mě při způsobu jakým btrfs zachází s multidevice překvapilo, kdyby to mirroroval na všechny).
Čiže o čo nechcem prísť je zálohované a ostatné je nahraditeľné s väčším či menším úsilím.To je veľmi rozumný prístup bez ohľadu na FS. Potom je už len otázka, aký je budget a akú treba kapacitu. Podľa všetkého tam nie sú žiadne mission critical údaje, takže seriózne: treba tam vôbec RAID? Alebo treba riešiť RAID, lebo nestačí kapacita jedného disku? Podľa opisu vyššie sa jedná viac-menej o archív. Prečo to riešiť ako DAS? Na toto použitie je priam dizajnovaný NAS. Čo ale chcem povedať: významne sa zlepší kvalita Tvojho života, ak vyberieš ten či oný FS? Alebo skôr tým, že problém chýbajúceho miesta nejako vyriešiš na najbližšie dva roky, hodíš to za hlavu a čím skôr sa budeš venovať niečomu zmysluplnejšiemu? Ja tomu rozumiem, veľkí chlapci sa radi hrajú s technickými hračkami, ale v realite na veciach ako rozdelenie disku na desktope či druh FS pre nahraditeľný archív pramálo záleží.
Ono to slúži ako archív, ďalej tam mám pár služieb ako CalDav, CardDav, chcem tam mať aj zdielané úložisko (asi Seafile či nextcloud), vlastnú VPN, či na občasné použitie virtuálku WIN7 a potrebujem mať k tomu prístup z viacerých miest.
A v dobe kedy som to kupoval žiadny 4 diskovž NAS nebol lacnejší a výkonejší ako tento HP Proliant N54L.Vývojáři jádra se out-of-tree modulům nepřizpůsobovali nikdy. Našly by se samozřejmě i výjimky, ale to byla vždy spíš dobrá vůle konkrétního jednotlivce a nic, na co by se dalo spoléhat. Když se v nějakém vývojářském listu zeptáte, jestli je v pořádku vyhodit něco, co už žádný in-tree kód nepoužívá, ale mohlo by to rozbít out-of-tree moduly, odpověď bude téměř jistě "just do it, we don't care about out-of-tree modules".
Sečteno, podtrženo, používat filesystém, který je k dispozici jen jako out-of-tree modul bez perspektivy na merge (pokud Oracle nezmění svůj postoj, což je jen obtížně představitelné) je holý nerozum. Jestli si totiž někdo myslí, že ten nedávný problém je něco mimořádného, co se nebude v dohledné době opakovat, je buď neskutečně naivní nebo velmi mizerně informovaný.
Oracle stojí i za Btrfs.
To sice stojí (i když by se našli lidé, kteří by tuhle formulaci označili za zavádějící), ale už dlouho se na vývoji nepodílí. Pokud se podíváte na to, kdo v současnosti pracuje na btrfs, půjde vesměs o vývojáře ze SUSE a Facebooku.
Obzvláště když ten jeden může pro ně představovat konkurenční výhodu.
Tohle bude daleko spíš ten podstatný kámen úrazu. Oracle sice má také svou linuxovou distribuci, ale podle všeho ji (zatím?) nebere natolik vážně, aby připravil Solaris o konkurenční výhodu.
Mám len jednu otázku ako je to s tým balance
, treba to urobiť alebo netreba?
Tiskni
Sdílej: