abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Distribuční novinky 12-13/2020

    31. 3. 2020 | David Kolibáč | Novinky | 1626×

    Druhá polovina března přinesla aktualizace nejrůznějších linuxových distribucí založených na Debianu – Emmabuntüs, Linux Mint Debian Edition, Parrot, Univention Corporate Server či antiX – ale také japonského Berry Linuxu založeného na Fedoře, derivátu Ubuntu Bodhi s prostředí Moksha, nebo systémů pro síťové prvky IPFire a pfSense.

    Emmabuntüs DE3 1.01

    Po světě se najde celá řada institucí či komunit, které si pro vlastní účely modifikují některou mainstreamovou distribuci: často Ubuntu nebo Debian. Za příklad může posloužit Emmabuntüs. Z názvu by se dalo vytušit, že jde o derivát Ubuntu. To platilo historicky, první vydání byla založená na Lubuntu, resp. Xubuntu, ale po vydání 14.04 s dlouhodobou podporou následoval přechod na Debian, tehdy „Jessie“. Nejnovější verze Debian Edition 1.01 vychází z Debianu 10.3 „Buster“, obsahuje Xfce – pro případ slabšího hardwaru i LXDE – doplněné o Cairo-dock a množství kancelářských, multimediálních, výukových a administračních aplikací. V aktuálním vydání jsou novinkou např. OpenBoard (pro práci na interaktivní tabuli) či prostředí Minetest inspirované hrou Minecraft.

    Co může být zajímavější než distribuce samotná, je komunita kolem ní. Inspiruje se mezinárodním hnutím Emmaüs (odtud zbývající část názvu), které pomáhá potřebným. Některé dobrovolnické skupiny zvláště v rozvojových zemích repasují počítače a pomáhají instalovat Emmabuntüs nebo jej používají ve výuce.

    Berry Linux 1.32

    Japonská distribuce Berry Linux je založená na Fedoře, a to s vydáním 1.32 nově Fedoře 31. Oproti ní však obsahuje novější Linux 5.4.6 SMP a jako výchozí desktopové prostředí používá Maynard (a tedy Wayland), jakožto alternativu k LXDE, a aplikace z GNOME 3.34; netradiční volbou je zahrnutí kancelářského balíku WPS Office. Jinak je hlavním tahákem samozřejmě japonská lokalizace.

    IPFire 2.25 Core 142

    Do systému IPFire pro počítače poskytující služby jako firewall se po větších únorových změnách tlačí obsáhlý balík změn. Core Update 142 v jádře 4.14.173 povoluje kryptografické podepisování modulů a povyšuje IPS Suricata (5.0.2), který nyní používá i kód v jazyce Rust. Řada dalších balíčků byla aktualizována, naopak některé neudržované byly odebrány, jakožto i podpora architektury Marvell Kirkwood, a nově jsou zájemcům k dispozici testovací sestavení systému.

    Linux Mint Debian Edition 4 „Debbie“

    Linux Mint je sice známý spíše jako derivát Ubuntu, nicméně patří k němu i Debian Edition – postavená na Debianu. Jeho čerstvé čtvrté vydání „Debbie“ má za základ Debian 10 „Buster“. Charakteristicky pro Linux Mint používá za výchozí desktopové prostředí Cinnamon a obsahuje administrační nástroje jako Mint 19.3. Četných vylepšení doznal přepracovaný instalátor, zvládá automatické rozdělení diskových oddílů (s podporou LVM a šifrování) a šifrování domovského adresáře, proprietární ovladače Nvidia mohou být nainstalovány bezobslužně, podporován je také Secure Boot, NVMe úložiště a podsvazky souborového systému Btrfs.

    Parrot 4.8

    Na bezpečnost zaměřený derivát Debianu testing Parrot v obvyklém půlročním vydání, nyní 4.8, shrnuje nedávné aktualizace softwaru: namátkou jádro Linux 5.4, prostředí MATE 1.24, LibreOffice 6.4, Wine 5.0 a četné nástroje vývojářské nebo pro testování zabezpečení jako Aircrack-ng, airgeddon, BeEF, Burp Suite, Metasploit, Radare, Weevely aj. Správci distribuce také upozorňují, že balíky aplikací poskytují také jako kontejnery Dockeru.

    Univention Corporate Server 4.4-4

    Čtvrtletní aktualizace (4.4-4) korporátního serveru Univention, distribuce založené na Debianu 9.12 „Stretch“, rozšiřuje integraci Active Directory, mj. o podporu MS Windows Server 2019 či vylepšení synchronizace hešů hesel, a LDAP – novinkou je logování autentizace a zobrazení záznamů v administračním rozhraní. Distribuce je ke stažení pro architekturu x86_64 nebo jako obraz pro import do virtualizačních technologií KVM, VirtualBox, VMware a Hyper-V.

    Bodhi Linux 5.1

    Po více než roce a půl vychází nový Bodhi Linux. Tentokrát již s reorganizovaným vývojářským týmem, ale stále založený na Ubuntu 18.04. Vydání 5.1.0 tedy vlastně jen aktualizuje balíčky, a to včetně volitelného zahrnutí Ubuntu Hardware Enablement (mj. Linux 5.3), a mírně mění vzhled desktopového prostředí – Moksha (forku Enlightenment E17), které v mezičase dostalo pouze menší opravy a doplnění lokalizace. Vlastně, ještě se mírně změnil výběr výchozích aplikací: nově jsou obsaženy textový editor Leafpad a webový prohlížeč Epiphany. K dispozici je ale i instalační obraz „AppPack“ s širším portfoliem ne až tak minimalistických aplikací včetně Firefoxu, LibreOffice aj.

    pfSense 2.4.5

    Systém pfSense pro síťové prvky je v menším vydání 2.4.5 založený na FreeBSD 11.3 (resp. 11-STABLE). Dále jsou zahrnuty převážně bezpečnostní opravy a mírná rozšíření webového administračního rozhraní či konfigurace. Souborový systém UFS je na nových instalacích připojován s atributem noatime.

    antiX Linux 19.2

    Přibližně čtvrtletní aktualizace 19.2 instalačních obrazů antiX Linuxu, jednoho z vícero „debianů bez systemd“, obsahuje změny z Debianu 10 „Buster“ (nově s povoleným repozitářem backports) a vlastních repozitářů, včetně menších oprav instalátoru apod. Novinkou je podpora nejen SysV init, ale i runit z Debianu „Sid“. Posléze byly aktualizovány také obrazy založené právě přímo na unstable Debianu „Sid“, které jsou však ořezané, krom jiného nejsou k dispozici s grafickým uživatelským prostředím, ani nepodporují některé druhy instalace, např. s UEFI nebo šifrováním systému.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.