abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Jaderné noviny – souhrn za červenec 2015

    15. 11. 2015 | Redakce | Jaderné noviny | 2507×

    Vzhledem k tomu, že se nám příliš nedaří dohnat skluz u překladů Jaderných novin, jsme se rozhodli vydávat každý týden až do konce roku jakýsi souhrn z vybraných článků a citátů za celý daný měsíc. Od ledna potom najedeme na aktuální dění kolem vývoje jádra a budou vycházet skutečné Jaderné noviny.

    Stav vydání jádra

    Vývojový kernel 4.2-rc3 byl vydán 19. července. Linus o tom řekl: "Normální nedělní plán vydání a standardní rc vydání. Došlo k drobnému falloutu při čištění x86 FPU, ale postihlo to pouze procesory s instrukcí xsaves, teď už by mělo být vše v pořádku."

    Vývojový kernel 4.2-rc4, byl vydán 26. července. Linus: "Přál bych si, aby se situace uklidňovala, ale nějak se to neděje. Nejde sice o nic velkého nebo strašidelného, ale nejsme ani ve fázi, kdy se vše uklidňuje a chyby jsou malé a tajuplné."

    Stabilní aktualizace: 4.1.3. a 4.0.9 byly vydány 21. července.

    Vybrané citáty týdne

    /* Když by se švec takhle naštval, šel by se někam schovat. Nevyráběl by ani neprodával žádné boty. Vůbec by nevycházel. Brzy by musela zavřít kavárna, protože by do ní švec už dvakrát denně nedocházel. Potom by zavřely potraviny, protože by moc nejedl. Po nějaké době by všichni propadli panice a museli by se odstěhovat z vesnice ke svým příbuzným (většinou k těm, které neměli rádi).

    Nakonec by se švec dostal ze své špatné nálady a znovu by otevřel. Všichni by se mohli nastěhovat zpátky do vesnice a začít znovu své životy.

    Naštěstí jsme byli schopni sesbírat všechny ševcovy poznámky (a zapsali jsme je níže). Občas do nich budeme muset nahlédnout, stejně jako to dělá švec. Mezitím se můžeme vyhnout panice a restartu, protože se můžeme ujistit, že každá podtabulka je v pořádku. Od toho je tu bad_madt_entry().

    -Al Stone (díky Marku Rutlandovi)

    Nedůvěryhodný uživatel v nedůvěryhodném kontejneru může zkonstruovat jakékoli nedůvěryhodné struktury souborového systému, dostat je k analýze jako $DIETY, která předpokládá, že se jedná o důvěryhodný zdroj. Co by se tak asi mohlo stát?

    -Dave Chinner

    rm -r fs/ext3

    21. července 2015

    Komunita kolem vývoje jádra je docela dobrá v přidávání kódu do jádra, při jeho ubírání už ale takové výsledky nemá. Odstraňování kódu může být složité z mnoha důvodů. Často v jádře zůstává i kód bez využití jen pro případ, kdyby jej čirou náhodou někdo někdy potřeboval. Odstranění kódu může být složité i v případě, kdy je k dispozici náhrada, která by měla fungovat všem uživatelům, jako třeba v případě souborového systému ext3.

    Několik obočí nedávno vylétlo vzhůru, když Jan Kára zveřejnil patch, který souborový systém ext3 odstranil docela. Někteří uživatelé jsou toho názoru, že se jedná o nucený přechod na ext4; Randy Dunlap poznamenal, že "to vypadá jako aprílový žert". Ve skutečnosti nejde ani o vtip, ani o nucený upgrade, ale o docela zajímavý příběh, který stojí za ohlédnutí.

    Pokračování článku zde.

    Domestikace aplikací ve stylu OpenBSD

    21. července 2015

    Jedním z mnoha přístupů, kterým lze docílit bezpečnosti systému, je zmenšení "attack surface" omezením některých systémových volání, které má daný program k dispozici. Pokud aplikace nevyžaduje přístup k internetu, potom by odebrání schopnosti použít systémové volání socket() nemělo mít vliv na její fungování, a zároveň mělo snížit možnost škody, která by hrozila v případě jejího napadení. V linuxovém světě může být tohoto způsobu sandboxingu dosaženo pomocí bezpečnostních modulů nebo pomocí systémového volání seccomp(). OpenBSD tuto možnost doposud postrádal, ale brzy by ji mohl získat, a to díky poněkud jinému přístupu, než na jaký jsme u Linuxu zvyklí.

    Pokračování článku zde.

    Připojování souborových systémů v uživatelských jmenných prostorech

    29. července 2015

    Uživatelské jmenné prostory jsou typem sandboxu, uvnitř kterého by jinak neprivilegovaný uživatel mohl vypadat jako root. Je-li k dispozici jádro s uživatelským jmenným prostorem, může každý uživatel vytvořit takový jmenný prostor a zatímco tento běží, dělat cokoli, na co má jinak práva pouze root. Smyslem je, aby systémoví administrátoři, kteří umožnili vznik takových jmenných prostor neprivilegovanými uživateli, měli jistotu, že jakákoli činnost, která se v rámci nich bude odehrávat, bude v rámci širšího systému omezena globálními pověřeními uživatele. Ne všechno se dá v uživatelském jmenném prostoru dělat. Existují jistá omezení a připojování (mount) souborových systémů patří k těm na horních řádcích seznamu. Nedávný pokus o zmírění těchto omezení ukazuje, jak složité bude řešení tohoto problému.

    Pokračování článku zde.

    Požadavky pro RCU část 1.: Základy

    Čtení-kopírování-aktualizace [read-copy-update, RCU] je synchronizační mechanismus, který se často používá jako náhrada za zamykání čtenářů a písařů. RCU je zvláštní v tom, že aktualizace neblokuje čtenáře, což znamená, že primitiva starající se o čtení mohou být velmi rychlá a škálovatelná. Navíc mohou aktualizace postupovat vpřed souběžně se čtenáři. Tato souběžnost ovšem mezi čtenáři a aktualizacemi RCU vyvolává otázku, co přesně čtenáři RCU dělají, což vyvolává další otázku – jaké jsou vlastně požadavky RCU.

    Tento dokument, který bude postupně vycházet ve třech částech, tedy shrnuje požadavky RCU, a může být vnímán jako neformální specifikace RCU. Je důležité si uvědomit, že specifikace RCU jsou primárně empirické, vlastně jsem se o většině těchto požadavků dozvěděl z vlastní zkušenosti. Tato situace může způsobit zděšení, ale nejen, že byl tenhle proces učení se hodně zábavný, bylo také velké privilegium pracovat s tolika lidmi, kteří jsou ochotni používat technologii novými zajímavými způsoby.

    Celý článek zde.

           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    15.11.2015 23:17 Marek | skóre: 8 | blog: Markaos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Asi nejlepší část tohohle článku je "zamykání čtenářů a písařů" :)
    16.11.2015 13:36 mankind_boost | skóre: 7 | Hliněná chýše, 5482/3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Proboha!
    Jen skutečný mankind_boost je zárukou kvality.
    Petr Tomášek avatar 17.11.2015 12:10 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Nejlepší by bylo zamknout toho pisálka, co tu tropí tyhle pseudopřeklady...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    Ruža Becelin avatar 18.11.2015 07:57 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Několik obočí nedávno vylétlo vzhůru

    OMG WTF?!?
    Václav 18.11.2015 08:47 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Zase nějaký bombový útok... Ruce, nohy, obočí...
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    Ruža Becelin avatar 18.11.2015 15:36 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Cestina je hodne komplikovany jazyk pri prekladu, mam overene, ze nechat Google prelozit clanek treba z Telegraph.co.uk do cestiny dopadne katastrofalne, zatimco do svedstiny to celkem ujde...

    Takze kdyz nekdo preklada "strojove", tak z toho lezou tyhle patvary.

    Otazka je, jestli je tu vubec nejaky/a korektor/ka....
    Fluttershy, yay! avatar 18.11.2015 16:37 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Otazka je, jestli je tu vubec nejaky/a korektor/ka....

    Jsem tu já. ^_^ Nemám pocit, že by se o to davy mohly přetrhnout.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    kyknos avatar 16.11.2015 06:05 kyknos | skóre: 18 | blog: Quid novi? | Ranša Rosa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    wtf, jsem si malem zabalil plavky... nemate tam nejakou casovou anomalii?
    So the Nationalists and the Socialists have the same policy on Brexit. They should get together and form a...
    16.11.2015 12:49 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    hehe, btw ty clanky jsou z cervence ;-) original jsem nehledal
    16.11.2015 17:57 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    hehe, btw ty clanky jsou z cervence ;-)

    Že si lidé běžně z článku přečtou jen prvních pár vět, je smutné. Když si někdo nepřečte ani první větu, je to na facepalm.

    original jsem nehledal

    Hledat netřeba, na konci každé sekce máte odkaz.

    16.11.2015 20:10 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    A inzeraty se nectou, to je disciplina? :-)
    20.11.2015 10:21 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    To bych mohl inzerovat sto, dvěstě, třista let!
    http://bandzone.cz/_90972
    pavlix avatar 20.11.2015 10:45 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Že si lidé běžně z článku přečtou jen prvních pár vět, je smutné.
    Já na tom nic smutného nevidím. Smutné by bylo, kdyby člověk musel každý článek přečíst od začátku do konce a ještě z něj pak skládat zkoušku.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    20.11.2015 10:53 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec

    Captain Context? OK, tak explicitně:

    …přečtou jen prvních pár vět a hned píšou komentáře

    Verze pro ještě více bezkontextové:

    …přečtou jen prvních pár vět a hned píšou komentáře, o kterých by museli vědět, že jsou nesmyslné, kdyby si přečetli i zbytek.

    Lepší?

    pavlix avatar 20.11.2015 11:30 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Lidé věnují článku tolik, kolik mu věnovat chtějí. Lidé komentují to, co se jim chce komentovat. Pokud je článek napsaný tak, že je na začátku neco kontroverzního, co je pak popřeno nebo dovysvětleno, pak ano, budou komentovat vůči té části, kterou přečetli. A?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    20.11.2015 13:01 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Když se chce někdo mermomocí ztrapnit, je to jeho věc.
    pavlix avatar 20.11.2015 13:14 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenec
    Moje řeč.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.