abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    GnuCash - domácí účetnictví na úrovni - VI

    10. 3. 2004 | Petr Bravenec | Recenze | 12407×

    Poslední díl seriálu představuje zajímavé konfigurační volby.

    Možnosti nastavení

    Konfigurace

    GnuCash lze konfigurovat v menu hlavního okna Úpravy->Konfigurace. Myslím, že nemá valný smysl vysvětlovat každou položku v nastavení GnuCash. Protože jsem celý seriál věnoval spíše účetní stránce, zaostřím pozornost v popisu nastavení opět především na účtování.

    Účty

    Při výběru účtu z menu si lze, podobně jako při vyplňování popisu v účetní knize, zjednodušit práci tak, že napíšete jen několik prvních písmen z názvu účtu. Potom oddělovač (standardně dvojtečka) a zase dalších několik písmen z názvu podúčtu a tak dále. Zde si můžete zvolit oddělovač, který se vám bude psát nejjednodušeji.

    V kterémsi z předcházejících dílů jsem psal o systému podvojného účtování. Na stranu "má dáti" se načítají peníze přicházející na účet, na stranu "dal" se načítají peníze odcházející z účtu. Zůstatek se počítá jako rozdíl obou částek (má dáti minus dal). Takto to platí u aktivních účtů (banky, hotovost a podobně). U příjmových účtů by vycházel zůstatek záporný a u účtů pasiv kladný (i když se do pasiv účtují mimo jiné i dluhy). Zde si můžete zvolit, jakým způsobem se zůstatky počítají.

    V GnuCash se nepoužívá zavedené názvosloví "má dáti" a "dal" u jednotlivých stran účtů. Místo toho se v každém typu účtu používá vlastní, neformální označení (uložit, výběr, zvýšit, snížit, nákup, prodej, účtovat, příjmy, výdaje). Zatrhnete-li volbu, přepne se zobrazení na klasické má dáti - dal.

    Obecné

    Zobrazovat pokročilá nastavení - zapne další stránku s nastavením v konfiguraci.

    Musel jsem se zasmát, když jsem si sám sebe představil, jak píšu "výplata 15000 Kč" a GnuCash zaúčtuje sto padesát korun... automatická desetinná čárka je jen pro silné nervy.

    "Žádné nastavení seznamu účtů při novém souboru": zřejmě nemá smysl nastavovat. Nechcete-li vytvářet hierarchii účtů podle šablon, stačí klepnout v šablonách na tlačítko Storno. Pravděpodobnost, že budete někdy v průběhu dalších pěti let tvořit zcela novou hierarchii účtů, je mizivá. Ovšem dumáte-li dodnes, co jsem myslel těmi šablonami na začátku seriálu, asi by vám pomohlo zaškrtnout tuto volbu.

    Z uživatelského hlediska bylo pro mě vždy nezajímavé, jakým způsobem GnuCash ukládá údaje. Vím jen, že za několik let používání dokázal program vyrobit přes padesát megabajtů v sedmdesáti souborech. Tuším, že soubory bez přípony jsou moje skutečná data, soubory .xac jsou zálohy (jejich počet se řídí volbou "Dny pro zachování souborů záznamů") a význam souborů .log je mi zcela utajen. Necháte-li soubory komprimovat, je úspora místa skutečně impozantní - jeden datový soubor má u mne hodně přes dva megabajty a po kompresi se smrskne zhruba na 160 KB.

    Mezinárodní

    Zde zřejmě není třeba nic vysvětlovat. Zmínil bych snad jen to, že pokud chcete vyrobit sestavu v cizí měně - přepočítat si například příjmy na Euro, není třeba přestavovat celý GnuCash. Nastavit lze i jednu jedinou sestavu.

    Odsouhlasit

    Kontrolujete-li výpisy z bankovního účtu nebo z kreditní karty, můžete si zde nastavit, aby vám GnuCash automaticky nabízel formulář pro platbu úroků a pro splacení dluhu na kreditní kartě.

    Můj malý osobní názor je takový, že jsou tyto volby k ničemu. Banka mi měsíčně napočítá sice asi dvě koruny úroků, které si mohu k účtu přičíst, ale stejně tak mohu ty dvě koruny zaúčtovat společně při účtování poplatku za vedení účtu, poplatku za výpis z účtu, poplatku za položky, poplatku za platební kartu, poplatku za výpis z platební karty... Až bude vedení v účtu v některé bance zdarma, okamžitě tam stěhuju účet a zaškrtávám volbu "Automatický převod úroků".

    Volba "Automatické platby kreditní kartou" je možná užitečnější. Ale ani to bych osobně nedělal - snažím se do účetnictví psát až uskutečněné transakce, abych měl přehled, co už jsem zaplatil a co ještě ne.

    Účetní kniha

    V GnuCash existují tři způsoby, jak zobrazovat účetní knihu. Zdaleka nejvíce mi vyhovuje "Základní účetní kniha". Účetní kniha ve stylu "Záznam účetních položek" mi připadá silně nepřehledná. Styl "Automaticky rozdělená účetní kniha" se mi líbí ze všech nejméně. Informace jsou sice v seznamu hezky přehledně, ale najedu-li kurzorem na víceřádkovou transakci, tato transakce se automaticky rozbalí. Znervózňuje mě, když se mi něco příliš hýbe pod rukama.

    Plánované účetní položky

    Když jsem poprvé vyzkoušel v GnuCash plánované účetní položky, zajásal jsem. Konečně nebudu muset myslet na spoustu plateb, které musím zadávat každý měsíc. Ale brzy jsem vystřízlivěl, protože zvolím-li "Spustit při startu GnuCash", stane se z užitečného pomocníka pohaněč, který mě neustále upozorňuje na nějakou zmeškanou platbu. Když nechám položky vytvořit automaticky, účtuje si GnuCash po svém a v účetnictví tak vyrábíme zmatek dva. Jako nejpoužitelnější se mi jeví kombinace zatržených voleb "Implicitně automaticky vytvořit nové plánované účetní položky" a "Upozornit při nových automaticky vytvořených plánovaných účetních položkách" ve spojení s trvalými příkazy v bance. Na vše ostatní je užitečnější úplně normální papírový kalendář.

    Pokročilé

    Normálně se nezobrazuje. Tuto stránku v konfiguraci lze zapnout na stránce "Obecné". Za vyzkoušení stojí snad jen "Zobrazovat svislé okraje" - účetní kniha rozdělená svislými čarami vypadá opravdu hezky.

    Stylesheety

    V GnuCash jsou dva předinstalované styly pro zobrazení sestav. V nástroji pro tvorbu Stylesheetů můžete vyrobit vlastní styly, vymalovat sestavy barvami podle významu jednotlivých řádků, doplnit loga, obrázek na pozadí a tak dál.

    Závěrem

    Snažil jsem se napsat seriál napsat s důrazem na normálního uživatele a seznámit ho s běžnými účetními postupy.

    Zcela jsem pominul vlastnosti GnuCash týkající se podnikatelského prostředí a amerických daní. Podnikatelé mohou v GnuCash evidovat zákazníky, dodavatele, faktury, zakázky a zaměstnance. V USA může být GnuCash významným pomocníkem při tvorbě daňového přiznání.

    Mnohým lidem, neseznámeným s principy podvojného účetnictví, připadá GnuCash jako velmi složitý program. Ale podle názoru účetních, kterým jsem se kdy snažil GnuCash předvést, je vedení financí v GnuCash velmi jednoduché, přehledné a přímočaré.

           

    Hodnocení: 39 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.3.2004 08:54 Vladimír
    Rozbalit Rozbalit vše Hierarchie účtů
    Dobrý den, seriál jsem dolouskal až do konce a rozhodl se používat GnuCash pro potřeby společenství vlastníků bytových jednotek (oficiální účetnictví nám vede správce, ale v tom se nevyznám). Začal jsem přemýšlet nad hierarchií účtů (nemá náhodou někdo už něco podobného hotové?), ale jako dummy si nevím tak úplně rady.

    Popíšu, jak to funguje:

    a) každý vlastník platí určitou částku na účet společenství. Tato částka se skládá z několika položek (správa domu, pojištění, fond oprav atd.). Některé položky jsou "paušálně za byt", některé jsou pozdílné podle určitého kritéria (například počet vodoměrů v bytě) a některé si určí vlastník sám.

    b) různé platby spojené se správou domu platíme pouze z bankovního účtu. Tyto platby víceméně odpovídají položkám, z nichž se skládá poplatek vlastníků.

    A teď co bych chtěl sledovat:

    1) mít účty pro jednotlivé vlastníky s podúčty podle popsaných položek. To celkem tuším jak vytvořit, z předchozích diskuzí jsem pochopil, že tyto účty by měly být pasiva.

    2) jednotlivé účty u vlastníků je potřeba agregovat do celkových účtů (například každý platí položku do fonfu oprav, tak mít účet, kde se budou agregovat tyto platby od všech vlastníků).

    3) některé platby se už nerozúčtovávají zpátky na vlastníky (například opravy, revize atd.)

    4) některé platby se rozúčtovávají na jednotlivé vlastníky (například správa vodoměrů, spotřeba vody atd.)

    Je to asi trochu zamotané, ale snad je poznat, co bych rád. Za každou radu budu velmi rád.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.