abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: 3D tisk z wolframu

    18. 7. 2021 | Redakce | Různé | 1696×

    Elektronový krystal z běžného polovodiče. Metan budí pozornost nejen na Marsu, ale i na Enceladu. Hvězdokupa obsahující příliš mnoho černých děr. Nejmenší bílý trpaslík je současně nejtěžší. Temná energie a symmetronová pole. Magnetické víry skyrmiony lze ovládat i laserem. Telomeráza: původ „enzymu nesmrtelnosti“.

    První přímé pozorování Wignerových krystalů

    Wignerovy, respektive elektronové krystaly, znamenají pravidelné a stabilní uspořádání elektronů v materiálu. Tedy míněno „volných“ elektronů, které nejsou součástí slupek atomů. Vědci z ETH Zurich nyní připravili Wignerův krystal z tenké vrstvy selenidu molybdeničitého, tedy běžného polovodičového materiálu. Ve vrstvě tlusté jediný atom se elektrony mohly pohybovat pouze v rovině. Autoři studie dále regulovali množství elektronů tím, že materiál umístili pod napětí mezi dvě grafenové elektrody.

    3D tisk z wolframu pomocí elektronových paprsků

    Wolfram je při pokojové teplotě vysoce křehký a rubem jeho vlastností je problém ho zpracovávat, alespoň zavedenými metodami. Na Karlsruhe Institute of Technology přišli proto s technikou zpracování, která se řadí mezi 3D tisk, i když nejde zrovna o běžnou 3D tiskárnu. Zařízení tohoto typu jsou hodně drahá a používají se pouze ve speciálních průmyslových aplikacích. Základem postupu je tavení elektronovým paprskem (electron beam melting, EBM), postup ovšem bylo třeba pro wolfram speciálně upravit.

    Za hvězdné proudy asi mohou černé díry

    Hvězdokupa Palomar 5 má mnohé unikátní vlastnosti. Nová studie ukazuje, že za ně může zřejmě populace více než 100 černých děr v jejím centru. Taková koncentrace černých děr je samozřejmě výjimečná. Černé díry tvoří více než 20 % celkové hmotnosti hvězdokupy. Galaxie Palomar 5 je zajímavá nejen sama o sobě, ale mohla by pomoci vyřešit i záhadu slapových proudů.

    Krátce

    Pokročilé systémy pro sluneční plachetnice. NASA vyvíjí nové rozkládací struktury, technologie a materiály, které by mohly sloužit budoucím slunečním plachetnicím k nízkonákladovým kosmickým misím.

    O vykořisťování mravence mravencem. To, co je pro mravence travního jen příležitostným způsobem zakládání nového hnízda, stalo se u jiných mravenců téměř výhradním způsobem kolonizace, neboť matky už hnízdo samy založit ani nedovedou. (úryvek z knihy Jan Žďárek: Ohroženi hmyzem)

    Nejmenší a nejtěžší bílý trpaslík. Astronomové objevili bílého trpaslíka, který je rekordní hned ve dvou ohledech, a to poměrně paradoxně: je současně nejhmotnější i nejmenší.

    Lov temné energie pomocí gravitační rezonanční spektroskopie. Jedním z kandidátů na temnou energii jsou skalární symmetronová pole. Existenci takových polí by mohly experimentálně prokázat extrémně slabé anomálie v chování kvantových částic uvězněných v gravitačních polích.

    Spekulace o životě: metan budí pozornost i na Enceladu. Nová studie tvrdí, že relativní množství metanu v mracích nad zmrzlými ledovými vývěry na Enceladu je nezvykle vysoké. Jako jedno z možných vysvětlení nabízejí autoři hypotézu, že by mikroorganismy v oceánu přeměňovaly vodík právě na metan.

    Skyrmiony lze ovládat i laserem. Pro konkrétní materiál existuje nastavení laseru, které umožňuje vytvářet skyrmion bez ohledu na předcházející stav na daném místě.

    Grafen ochrání umělecká díla. Grafenová membrána je neprostupná pro vodní páru, oxidační činidla i další chemické látky, dokáže také absorbovat velké množství ultrafialového záření.

    Ve VZLÚ probíhají zkoušky části rakety Ariane 6. Celá raketa Ariane 6 může v konfiguraci se čtyřmi pomocnými motory vážit až 860 tun a její výška dosahuje 63 metrů.

    Naděje pro pacienty s nedomykavostí srdeční chlopně. Tzv. katetrizační plastika spočívá v implantaci speciálních svorek do chlopně a je v současnosti jediným efektivním řešením pro starší a nemocné pacienty, kteří již nemohou podstoupit chirurgický zákrok.

    Superpočítač sestavený českým Atosem je jedním ze stovky nejvýkonnějších na světě. Superpočítač EuroHPC, který před několika týdny dodal český tým společnosti Atos do bulharského Sofia Tech Parku, se umístil na 91. místě v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

    Telomeráza: Původ „enzymu nesmrtelnosti“. Biologie telomer patří ke žhavým výzkumným tématům vzhledem ke své relevanci k buněčnému stárnutí a nesmrtelnosti, ale také díky své úloze ve stabilitě genomu a rozvoji závažných lidských onemocnění včetně rakoviny.

    Smrští se, nebo roztáhne? Záleží na rychlosti a síle impulzu. Další uměle připravený materiál se vyznačuje opravdu neintuitivním chováním.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.