Portál AbcLinuxu, 1. června 2024 15:42


Distribuce

(z angl. "to distribute" = šířit, rozdat, rozdělit, roznést, rozšířit, rozprostřít)

Pro začátečníky může být obtížné pochopit, že GNU/Linux není jen jeden. Chtějí si vyzkoušet ten Linux, ale najednou se dozvídají, že si mají vybrat mezi Ubuntu, Fedorou, openSUSE či Debianem. U Windows je situace jednoduchá, dodává je jediná firma a tou je Microsoft. GNU/Linux může dodávat kdokoliv. A tak vznikly desítky či stovky profesionálních, ale i amatérských distribucí.

Nejlepší bude vysvětlit situaci na příkladě. V každém obchodě naleznete nejrůznější balené vody. Liší se značkou, obalem a složením. Přesto každá z nich obsahuje čistou vodu. U distribucí je situace podobná – všechny obsahují společný základ (jádro Linux, knihovny a nástroje typicky od GNU), liší se ale balením (instalátor) a složením (výběr programů, unikátní úpravy). Pochopitelně každá distribuce má svou značku.

Možná se divíte, jak je možné, že distribucí je jako hub po dešti. Odpověď je prostá – velké množství distribucí vzniklo upravením jiné stávající distribuce. Mluvíme pak o něco-based distribucích, např. Debian-based. Většina známějších distribucí vychází ze Slackware, Debianu nebo Red Hatu. Je důležité mít toto na paměti, neboť vám to může docela ulehčit život.

Distribuce můžeme členit podle nejrůznějších kritérií. Za některými stojí komerční firmy, které dodávají technickou podporu (Red Hat, SUSE, Canonical), jiné jsou tvořeny komunitou (Debian, Fedora, openSUSE, Slackware, Gentoo). Některé jsou určeny na kancelářskou práci či domácí použití, jiné pro budování internetových serverů, další jsou zcela univerzální a některé jsou jednoúčelové (přehrávání DVD, síťové komponenty). Některé si můžete stáhnout z internetu zcela zdarma, za jiné zaplatíte tisíce korun a pro podniky existují verze stojící tisíce dolarů.

Přehled nejznámějších distribucí

V následujících odstavcích si můžete přečíst základní charakteristiku nejznámějších distribucí vhodných pro desktop. Pokud vás zajímá jejich popularita v našich zemích, přečtěte si výsledky poslední ankety. Takřka kompletní seznam je k dispozici na serveru Distrowatch. Ale nenechejte se jím zmást, protože uvádí kromě distribucí GNU/Linuxu také distribuce BSD.


Základní distribuce

Debian

Debian je jedna z nejstarších distribucí, založená Ianem Murdockem. (Jeho žena byla Debra – odtud název Debian). Jedná se o striktně open-source distribuci, vyvíjenou dobrovolníky, kteří mají dokonce vlastní ústavu. Debian je v současné době přeportován na 12 hardwarových architektur a nabízí veliký on-line repozitář softwarových balíků (přes 57 tisíc).

Oficiální stránky České stránky a forum Stáhnout skupina Debian recenze

Vhodné pro: Pokročilé

Původ: Globální

Logo Debianu

Red Hat

Jedna z nejstarších distribucí - Red Hat (červený klobouk). V dnešní době vysoce komerční, především díky Red Hat Enterprise Linuxu. V dávných dobách v Red Hatu vznikl dnes velmi rozšířený balíčkovací systém RPM. RH samotný se však na desktopech už příliš nepoužívá. Velká masa uživatelů přešla na distribuce na něm založené (hlavně Fedora).

Oficiální stránky recenze

Vhodné pro: Začátečníky i pokročilé

Původ: USA

Logo Redhatu

Slackware

Slackware je jednou z prvních distribucí a také by se dalo říct, že patří mezi distribuce pro pokročilejší. Po instalaci vás "uvítá" pouze konzole, takže musíte udělat pěkný kus práce než dostanete alespoň X. Nicméně, někdo to má rád tvrdé. Při instalaci a upgradu softwaru v Slackware si musíme dávat pozor, protože balíčkovací systém Slacku nekontroluje závislosti.

Oficiální stránky České stránky Stáhnout recenze

Vhodné pro: Náročné

Původ: USA

Logo Slackware

Distribuce pro začátečníky

Ubuntu

Ubuntu je dílo společnosti Canonical milionáře Marka Shuttlewortha. Přesto, že nabízí i serverovou edici, cílí Ubuntu převážně na běžné uživatele. Ubuntu se za poslední dva roky radikálně změnilo. Kromě jednoduchosti systému se vývojáři Canonicalu v posledních letech zaměřují i na redesign výchozího pracovního prostředí Gnome. Z Ubuntu vychází řada dalších derivátů, jedná se však jen o Ubuntu s jiným či upraveným uživatelským prostředím. Jsou to například:

Oficiální stránky České stránky a forum Stáhnout recenze

Vychází z: Debian

Původ: Isle of Man

Logo Ubuntu

Linux Mint

Linux Mint je předělávkou distribuce Ubuntu. O závěrečný design a ladění, každého tohoto prostředí, se však starají vývojáři Mintu. Mint klade velký důraz na design a komfort pracovního prostředí. Dá se říci, že Linux Mint je odpovědí na radikální změny Canonicalu v Ubuntu, které se ne každému zamlouvají. Mezi desktopovými prostředími tak figurují Cinnamon, MATE a Xfce.

Oficiální stránky České forum Stáhnout recenze

Vychází z: Ubuntu

Původ: Irsko

Mint Logo

Mandriva Linux

Dříve Mandrakelinux, po sloučení společností Mandrake a Conectiva přejmenován do dnešní podoby. Distribuce používá balíčkovací systém RPM (stejně jako Red Hat / Fedora). Mandriva je převážně desktopová distribuce vyvíjená francouzskou společností Mandriva S.A, zaměřená na menší firmy a koncové uživatele. Výhodou Mandrivy jsou tzv. "dračí" nástroje na všechno(diskdrake, rpmdrake,…). Nevýhodou jsou občasné bankroty společnosti Mandriva S.A. Donedávna bylo vydáváno několik verzí najednou(Free, Powerpack, ...), po poslední restrukturalizaci došlo k určitým změnám, vše se však může kdykoli změnit.

Oficiální stránky České stránky a forum Stáhnout recenze

Vychází z: Red Hat

Původ: Francie

Logo Mandrivy

PCLinuxOS

PCLinuxOS je distribuce odvozená od Mandrake Linuxu, což ji směřuje spíše k začátečníkům. Používá desktopové prostředí KDE Plasma obohacené o grafické rozhraní zjednodušující správu systému. V základní instalaci již obsahuje Javu, 3D desktop, důležité kodeky a mnoho dalších záležitostí.

Oficiální stránky České stránky a forum Stáhnout recenze

Vychází z: Mandriva Linux

Původ: USA

Logo PCLinuxOS

Mageia Linux

Mageia je "fork" Mandriva Linuxu od bývalých vývojářů Mandrivy, kteří se při finančních problémech v roce 2010 oddělili od společnosti, a začali vyvíjet vlastní distribuci. Mageia podědila veškeré výhody Mandriva Linuxu, jako je uživatelská přívětivost, avšak je zcela nezávisla na komerční společnosti Mandriva S.A., protože je vyvíjena komunitou zcela zdarma.

Oficiální stránky Oficiální Forum Stáhnout Recenze

Vychází z: Mandriva Linux

Původ: Francie

Mageia Logo

SuSE

SUSE byla původně samostatná distribuce, avšak později byla koupena firmou Novell. Je to distribuce velmi přívětivá i pro začátečníky. SUSE se specializuje na prodej krabicových verzí, avšak dá se stáhnout i zdarma z internetu. Novell podporuje komunitní otevřený vývoj distribuce ve formě projektu openSUSE (podobně jako Red Hat podporuje projekt Fedora).

Oficiální stránky České stránky a forum Stáhnout recenze

Vychází z: Slackware

Původ: Německo

Logo openSUSE

Chakra Linux

Chakra Project bylo upravené modulární sestavení prostředí KDE pod názvem KDEmod pro Archlinux. Před nějakým časem se však vývojáři rozhodliukončit vývoj KDEmodu a začít vyvíjet vlastní distribuci s názvem Chakra Linux. Je to distribuce postavená na Arch Linuxu a technologiích KDE. klade důraz na design a přívětivost k běžnému uživateli.

Oficiální stránky Stáhnout recenze

Vychází z: Archlinux

Původ: Německo

Logo openSUSE

Sabayon

Sabayon je předkonfigurovaná uživatelsky zaměřená verze Gentoo Linuxu. Narozdíl od Gentoo obsahuje mnoho nástrojů a ovladačů, umožňujících administraci pomocí grafického prostředí a funkci systému bez instalace dodatečných driverů.

Oficiální stránky České stránky a forum Stáhnout recenze

Vychází z: Gentoo

Původ: Itálie

Sabayon Logo

Salix OS

Salix je takové slackwarovské Ubuntu. Distribuce zaměřená na koncového uživatele snažící se o pokud možno co největší přívětivost pro začátečníka. SalixOS je dostupný se všemi známými uživatelskými prostředími od KDE a Gnome po XFCE a Fluxbox.

Oficiální stránky Stáhnout recenze(staré)

Vychází z: Slackware

Původ: Itálie

SalixOS Logo

Distribuce pro pokročilé

Arch Linux

Arch Linux je distribuce pro pokročilejší uživatele. Spojuje výhody Slackwaru (jednoduché init-skripty, čistý základní systém) s výhodami Gentoo (výborný balíčkovací manager pacman, možnost jednoduché tvorby balíčků ze zdrojáků - Arch Build System). Distribuce je kompilována pro i686 a pro x86_64 a je velmi rychlá. Striktně se drží filosofie "rolling updates" (neexistují "stable" verze, uživatel si systém pravidelně aktualizuje z internetu na vždy nejnovější verze programů, jsou pouze pravidelně vydávány aktualizované instalační obrazy).

Oficiální stránky České forum Stáhnout skupina Arch Linux recenze

Vychází z: Nezávislý

Původ: Kanada

Logo Arch Linuxu

Aptosid

Aptosid, dříve Sidux, je debianí obdoba Archlinuxu. Spojuje repozitáře Debianu Unstable(sid) s filosofií rolling updates. Výsledkem je distribuce obsahující nejnovější debianí balíčky s pokud možno nejnovějšími verzemi aplikací.

Oficiální stránky Český manuál Stáhnout recenze(staré)

Vychází z: Debian Unstable/Sid

Původ: Německo

Logo Aptosidu

Fedora

Fedora je distribuce sponzorovaná firmou Red Hat,je to však svobodná distribuce, vznikající podobně jako Debian. Fedora klade velký důraz na bezpečnost a otevřenost.

Oficiální stránky České stránky a forum Stáhnout recenze

Vychází z: Red Hat

Původ: USA

Logo Fedory

CentOS

CentOS (Community ENTerprise Operating System)
CentOS 2, 3, 4 a 5 jsou vytvořeny z veřejně přístupných Open Source SRPMS balíčků poskytnutých předním severoamerickým prodejcem Enterprise Linux.

Oficiální stránky Stáhnout recenze

Vychází z: Red Hat

Původ: USA

Logo CentOS

Distribuce pro náročné

Gentoo

Pokud potřebujete 100% výkon a máte hodně času, volte Gentoo. Je diametrálně odlišné od všech ostatních - neinstaluje se ve formě binárních souborů, ale kompiluje se přímo na vašem PC. Za cenu opravdu dlouhé instalace dostanete software plně optimalizovaný přesně na Váš konkrétní počítač.

Oficiální stránky České forum Stáhnout recenze

Vychází z: Nezávislý

Původ: USA

Logo Gentoo

Live distribuce

Knoppix

Knoppix je distribuce, která může sloužit jako přenosný systém, výukový systém, Linuxové demo nebo rescue CD. Obsahuje velké množství ovladačů, hlavně pro grafické a zvukové karty, řadiče, periferie a další. K dispozici se všemi známými uživatelskými prostředími.

Oficiální stránky Oficiální forum Stáhnout recenze(staré)

Vychází z: Debian

Původ: Německo

Logo Knoppix

Slax

Slax je malá, rychlá, modulární distribuce určená na přenosná zařízení. Jeho filosofie je mít své oblíbené nástroje stále po ruce. Mezi jeho přednosti patří velikost cca 200MB, možnost sestavit si ho k obrazu svému přímo na webové stránce, a modulárnost. Pokud vám chybí nějaká aplikace, stačí ji pouze nakopírovat do Slaxu, žádné instalace.

Oficiální stránky Oficiální forum Stáhnout recenze (anglicky) recenze (česky, staré)

Vychází z: Slackware

Původ: Česko

Logo Slax

Puppy Linux

Puppy Linux je další z minimalistických distribucí. Obsahuje minimalistické prostředí a překvapivě velké množství nástrojů. Celé se načte z LiveCD/USB do operační paměti RAM, díky čemuž běží velmi rychle.

Oficiální stránky Oficiální forum Stáhnout recenze

Vychází z: Nezávislý

Původ: Austrálie

Logo Puppy
« Předchozí | Nahoru | Obsah | Další »

Dokument vytvořil: Leoš Literák, 17.1.2006 08:25 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 2.8.2021 22:13 | Další přispěvatelé: David Watzke, Migi | Historie změn | Zobrazeno: 19586×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.