abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    3.6. 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.10.2017 11:24 Standa | skóre: 21 | blog: Linux prakticky
    Rozbalit Rozbalit vše HP ProLiant MicroServer Gen8 - ideální setup
    Zdravím,

    po delším zvažování a několika testech starého železa co tu mám jsem zjistil, že na můj server pro lokální provoz a vývoj Django aplikací, zálohování a sdílení dat mi nejspíše bude stačit HP ProLiant MicroServer Gen8. Přestože je venku verze Gen10, nějak mi nepřijde lepší a Gen8 si časem rozšířím. Nicméně čím více čtu, tím více ve mě hlodají určitá témata na která jsem našel buď obrovsky rozporuplné reakce nebo nemám odpověď. Pro lepší přehlednost dotazy očísluji a budu rád i za částečné odpovědi. Moje dotazy a rozpory, co nacházím různě po netu:
    1. Jak složité je donutit server bootovat z SD karty či interního USB, rád bych totiž všechny 4 pozice využil na disky a OS měl zcela bokem. Podle všeho server bootuje z první pozice (vlevo) a BIOS to nativně přehodit neumí (podle toho co jsem nalezl). Řeší se to tedy GRUBem? Nebo musím nainstalovat OS na disk na první pozici a pak přenést na kartu/USB klíčenku?
    2. Jak je to s rychlostí čtečky SD karty/USB, není vhodnější systémový disk osadit do 5.pozice, DVD mechaniku neplánuji. Lze z 5. pozice bootovat?
    3. Jaké distribuce máte odzkoušeny a případně doporučíte? Hodně jsem našel příznivců CentOS, ale zaráží mě mizivé zmínky Ubuntu 16 vs tento server. Jsem zvyklí, že Ubuntu je všude a existuje už návod na každý běžný problém/vlastnost. Ostatně pro další distra není situace o nic lepší. Je tedy nějaký problém s jinými distry, resp. je nějaký problém s Ubuntu server 16 LTS? Ubuntu server 16 LTS silně preferuji, protože ho mám na VPS a tudíž bych měl jednotné prostředí a mohl přenést zkušenosti i nastavení.
    4. Jak problematický je řadič SATA RAID B120i v serveru. Asi nejvíce mě děsí spousty příspěvků co neustále řeší, jak VMware x.y, distro x.y etc nebootuje, nevidí disky apod. Většina pak končí v dlouhé řadě příspěvků ladících typ ovladače, verzi ovladače, verzi instalátoru, BIOS nastavení apod. Někteří se zbaví problému zrušením RAID pole v BIOSu, někteří přepnutím do AHCI, někteří přeuspořádávají disky... no prostě hrůzné pokusy aby dokopali systém k naběhnutí nebo bojují i s instalací. Jako provizorní servery mi tu sloužilo kde-co (aktuálně starý notebook s AMD chipsetem :) ) a popravdě nikdy jsem neměl problém s instalací nebo polem RAID. Max. bylo třeba pro boot instalátoru vložit nějaký parametr. Je tedy osazený řadič tak problematický a generuje tolik problémů a limituje i užití na verze distribucí či OS nebo spíše je třeba se smířit s SW RAIDem/AHCI a je vyřešíno? Je někde nějaký seznam podporovaných nebo plošně ověřených řešení? Nedaří se mi nic takového najít, přitom zrovna ve vztahu k Ubuntu lze najít milión návodů snad i na to jak vložit USB pravou nebo levou rukou. U takto obecně známého a staršího serveru bych očekával doslova záplavu ověřených uživatelských návodů, doporučení atd. Nebo to možná všem funguje a tak píší jen ti něšťastní :)
    5. Hodně lidí instaluje na server VMware ESXi a OS teprve až do něj. Jakou s tím máte zkušenost a kolik takové řešení stojí pro malý server? Přestože linux hravě pokryje všechny mé potřeby a nemám tedy potřebu virtuálu (snad jen kvůli snazší záloze), hodila by se mi možnost příležitostně pouštět Windows 7 s MS Office 365 (nemám PC s Windows, ale potřebuji v MS Excel se specifickými mobuly zpracovávat větší objemy dat). Je vůbec možné na takto slabém železe (G1610T) se pouštět do virtualizace aniž bych nezabil celý server? Linux se bude drtivou většinu času nudit, ale bojím se, aby virtualizace server nezaměstnala natolik, že na samotný OS už výkon nezbyde.
    6. Jak je to s iLO konektorem, co jsem četl je to opravdu příjemná věc, ale údajně je k němu jen jakýsi demo klíč na 60 dní a pak je nutné koupit licenci. Na Alze jsem něco našel, ale roční licence za cenu 8k je asi něco co fakt oželím. Na fórech jsem našel (včetně eBay prodejců) nějaké klíče za cca 20 euro, nějaká extended licence, je to potřeba a je to ono, co je třeba? Je iLO opravdu tak nutné nebo lze řešit jinak? Doposud používám SSH k plné spokojenosti.
    7. Je HP Proliant Gen8 dobrá volba z dnešního pohledu? Osobně se mi líbí vše od velikosti až po rozšiřitelnost, ale možná mi něco uniká co jsem ani nezvážil.

    Jinak budu rád za linky na nějaké ozkoušené tutoriály. Bohužel většina dobrých návodů co jsem našel byla pro Windows server. Našel jsem nějaká fóra a pročítám je, bohužel kvalita informací je různorodá a někdy jsou informace i protichůdné.

    Díky a těším se na zkušenosti.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.