abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.2.2019 03:31 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux deleni disku
    Asi jo, asi je to symlinkovany az od nejake pozdejsi verze, na pricipu to nic nemeni.

    Ten prvni use-case byl, ze grub-mkconfig proste nebyl a ze jsem potreboval pridavat jadrum zkusmo parametry a nektere kombinace mi chodily lip doma a jine v praci a tak jsem tam mel spoustu jader a spoustely se se spoustou prepinacu a abych v tom mel poradek, tak jsem to mel taky v ruznych adresarich, protoze jsem mel na jednom disku klidne 5 linuxu, kazdy s nekolika jadry a nektera byla sdilena a jina ne.

    Takze jsem podle manualu nainstaloval grub, podle info grub nastavil konfig rucne a fungovalo to

    A pri prechodu na dalsi pocitac/disk jsem to uz je zkopiroval, doupravil detaily a jelo to na prvni dobrou a nevidel jsem uz duvod, proc to delat nejak jinak sloziteji.

    upřímě řečeno, v čem by mi nějaký skript mohl výrazně usnadnit práci, když moje současná konfigurace vypadá takto (zrovna mám na disku docela pořádek ...):
    default 0
    timeout 10
    splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz
    
    title MainGentoo
    root (hd0,0)
    kernel /boot/main/bzImage raid=noautodetect net.ifnames=0 root=/dev/sda3 
    
    title ALTsys
    root (hd0,0)
    kernel /boot/alt/bzImage raid=noautodetect net.ifnames=0 root=/dev/sda7 
    
    title Gentoo old SYS
    root (hd0,0)
    kernel /boot/sys/bzImage rootwait raid=noautodetect net.ifnames=0 root=/dev/sda2
    

    Pokud bych chtěl přidat další experimentální systém tak někde udělám partišnu/nebo použiju nějakou už nepotřebnou, v texťáku zkopíruju tři řádky (4 s tím prázdným), upravím jmeno adresáře (alt->pokus), číslo partišny (7->13) a název (ALTsys->pokus), uložím a mám nakonfigurováno

    Pokud bych chtěl jen otestovat nastavení kernelu, tak odpadá změna partišny - a když se osvědčí, tak prostě smáznu pár řádků.

    Fallback na hlavní systém je automatický (pokusný nedávám default), víc grafiky, než tam je takhle nepotřebuju a nemusím (kromě editoru) spouštet nic.

    Naopak systémy, které jsem zkusil a asi se neosvědčily a nejspíš je zruším, tak ty tu prostě žádné řádky nemají (nebo je mají zakomentované) a nemusím řešit autodetekci.

    Pokud se rozhodnu přehodit nějaký systém na jinou partišnu, tak jednoduše nabootuju z jiného, překopíruju ho a v /etc/fstab a konfiguráku přepíšu jedno krátké číslo, nic víc.

    Boot je v prvni partition, záchranný kruh SYS ve druhé (a ten se nemění a používá pouze k nanažování ostatních), main ve třetí - to se už léta nemění - a pořadí pokusných systémů, swapů, datových úložišť a jiných exotik v extended už není zdale tak kritické, používají se většinou dočasně, nebo na speciální účely (konfigurace na míru konktrétní hře, kdy to chtělo jiný kernel a grafický driver, které oba byly zastaralé, ale ta hra na nich šla mnohem lépe, než na těch tehdy aktuálních a tak podobně), takže nezapomenout při přesunu přepsat ta dvě čísla je ten nejmenší krok při jejich nastavování.

    Takže spíš nevidím use=case pro to dělat takhle jednoduché změny pomocí sady nějakých skriptů, které nějak vygenerují cosi, přičemž jim stejně prakticky musím nějak říct to, co jsem tady napsal rovnou. (a /main/ pro hlavní systém a /alt/ pro alternativní a /oolite/ pro dotyčnou hru mi přijde přehlednějsí, než čísla verzí kernelu, nebo uuid disku.

    S label je potíž, když člověk zálohuje disky z ruzných počítačů, ale všechny mají label BOOT, ROOT, DATA a SWAP ...

    S uuid zase když přenese starý disk 1:1 na disk novější.

    Perzistentní jména rozhraní potěší, když má každý domácí počítač právé jedno síťové rozhraní, ale to se jmenuje pokaždé nějak jinak a to jméno si samozřejmě nepodrží, když ta karta je nahrazena novější ať už kvůli tomu, že odešla, nebo že nová je rychlejší.

    Takhle je ethernet všude neperzistentně furt stejně pojmenovaný eth0 a výměna karty, motherboardu, boot v jiném počítači, furt je to všechno jedno a furt je to eth0.

    (a ano, plakal jsem, když vyhynuli dinosauři, bylo mi jich líto)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.