abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1052 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.5.2019 20:00 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: btrfs raid balancing

    Myslím si, že vysvětlení by mohlo být tady v kapitole Direct IO and CRCs. Odkazovaný E-mail nabízí podrobnější vysvětlení. Ten log skutečně říká warning, nikoliv error. Třeba nějaká aplikace během toho balancování používala ošklivým způsobem direct IO (O_DIRECT). Jenom mi není jasné, proč celý balance kvůli tomu ohlásil chybu.

    Kdy na tom oddíle naposledy proběhl scrub? :-) Bohužel tohle v odkazovaném návodě úplně chybí. Před každou takovou větší operací, která mění strukturu filesystému, je rozumné nechat proběhnout scrub, čistě pro jistotu. To bych i teď doporučoval jako úplně první věc.

    (Následující je jen kontext, který pravděpodobně nesouvisí s tímto konkrétním případem: Kdyby tam byl místo warning error, jmenovalo by se to silent data corruption. Btrfs chrání proti silent data corruption jednoduše tím, že nikdy nevrátí poškozená data. Má checksumy dat i metadat a jakmile checksum nesedí, příslušný blok se nedá přečíst. To je sice na první pohled kruté, ale hned na druhý pohled je to mnohem lepší, než kdyby se poškozená data dál šířila a kopírovala (jako u většiny jiných souborových systémů). U jednodiskového filesystému s jednou replikou dat to znamená, že příslušný blok je ztracený. U dvou replik dat na jednom disku nebo u RAID1/5/6 konfigurace přes více disků se naštěstí blok obvykle dá opravit; buď se načte z druhé repliky, nebo se dopočte z parity — samozřejmě jen pokud checksum u druhé repliky či checksumy u dostatku "paritních" bloků sedí.)

    Zpět k tématu: Tady je popsaný příkaz, který umožňuje identifikovat soubor (nebo adresář), který se četl, když ten kontrolní součet neseděl (podle čísla inodu):

    sudo btrfs inspect-internal inode-resolve 264 /
    

    Na jednom z mých strojů je pod tímto inodem vedený adresář /dev, na jiném je tam adresář /var. Je to samozřejmě individuální podle toho, jak proběhla instalace toho systému; takhle nízká čísla inodů dostanou obvykle soubory a adresáře vytvořené na filesystému jako jedny z prvních.

    Kdyby byl poškozený adresář /dev, jeho smazání a nahrazení (pomocí live média) je celkem triviální záležitost. Kdyby byl ovšem poškozený adresář /var, běhal by mi z toho mráz po zádech. :-D Jak ovšem naznačuje fakt, že jde o warning, nikoliv error, nemusí tohle nic zásadního znamenat. Doporučuji prostě spustit scrub a pak se uvidí, co a jak.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.