abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.7.2019 14:18 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LUKS - staci zasifrovat /home?

    Je lepší zašifrovat úplně všechno, včetně kernelu a initramfs. GRUB dnes bez problémů podporuje LUKS, takže dnes už není problém mít všechno šifrované, včetně adresáře /boot.

    Hlavním důvodem je známý typ útoku, při kterém útočník získá v tvé nepřítomnosti fyzický přístup k počítači a nepozorovaně pozmění data na disku.

    Pokud nebudeš mít zašifrovaný celý disk, může útočník například zařídit, aby se mu při příštím spuštění tvého počítače zpřístupnila všechna tvá soukromá data. Nejjednodušší je podstrčit upravený /etc/bash.bashrc, který později zařídí vše potřebné, až se přihlásíš s odemčeným /home. Trochu méně nápadné by bylo podstrčit upravenou verzi některé z binárek, které většinou běží, když je /home odemčený a namountovaný, třeba shell nebo display manager.

    Když budeš mít celý disk šifrovaný, tohle^^^ se nemůže stát.

    (Malá poznámka stranou: Před pokusem pozměnit kernel a initramfs by tě ještě mohl zachránit SecureBoot, pokud máš na všech úrovních (EFI, shim, GRUB, kernel s podpisy) všechno správně nastavené a podepsané. Ale takový /etc/bash.bashrc, pokud vím, nikde podepsaný a kontrolovaný není.)

    Další důvod, proč šifrovat celý disk, se tu řešil asi stokrát: :-) Nejlepší je nedělit místo na disku. Když si disk zašifruješ kompletně, můžeš pak mít jeden velký filesystém s případnými subvolume, jeden velký sdílený prostor, kde nehrozí, že velikost nějakého oddílu bude špatně stanovená a na oddíle dojde místo, zatímco jinde spousta volného místa. Nepotřebuješ potom žádný /boot oddíl ani /home oddíl; obojí může být třeba subvolume, má-li to mít vlastní kvóty nebo snapshoty, ale to je asi tak všechno. Všechen diskový prostor (ať už z jednoho disku nebo klidně z více disků najednou) budeš mít k dispozici najednou a bez zbytečné fragmentace.

    Résumé tedy je, že zašifrováním celého disku získáš:

    1. odolnost proti některým typům útoků založených na dočasném fyzickém přístupu k hardwaru
    2. nedělený diskový prostor bez zbytečných oddílů a starostí s tím souvisejících

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.