abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.2.2021 16:44 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Migrace z ext4 na Btrfs
    Doporučuju ti si btrfs vyzkoušet bokem a nanečisto. A opustit tyhle debilní názvy pro subvolume. Ukazuje to základní nepochopení konceptu subvolume (nemyslím tvoje, ale těch, kdo tohle propagují).

    BTRFS tak jak je vytvořený, automaticky obsahuje jednu default subvolume tj ta, co se připojí jako kořen tohoto fs. Tj po vytvoření mkfs.btrfs a připojení se to prostě tváří jako kterýkoliv jiný FS, "system rootfs" subvolume není potřeba speciálně vytvářet, už tam prostě je.

    Potom si tam můžeš vytvářet další subvolume jednoduše pomocí btrfs sub create a chovat se k nim prostě jako k adresářům. Vůbec není potřeba je pojmenovávat nějak extra nebo je někam připojovat ve fstabu. Toto je asi nejzákladnější rada. Kdykoliv cítíš potřebu, že s tím adresářem budeš pracovat jako s nějakým celkem, budeš jej chtít snapshotovat nebo samostatně zálohovat (btrfs send), tak místo mkdir prostě použij btrfs sub create.

    Tj já to dělám tak, že nechám OS nainstalovat na jeden btrfs oddíl (tj disk je rozdělen na boot, efi a zbytek pro btrfs) a potom si tam vytvořím subvolume pro /data /data/projekty /data/projekty/project1 - projectX - co projekt, to subvolume. S tím, že potom mám jejich samostatné snapshoty automaticky vytvářené tak často, jak chci.

    /home nedává sám o sobě smysl (ale klidně může být), daleko užitečnější jsou subvolume homes jednotlivých uživatelů. Tj po instalaci si vytvořím uživatele tomas a za jeho home zvolím předem manuálně připravenou subvolume /home/tomas.

    To znamená, že ve fstabu je pro btrfs jeden řádek. Ten původní, který tam vytvořil instalátor. Přesto mám tisíce subvolumes.

    Ve vytváření subvolumes někde bokem a jejich mountování každé zvlášť nedává příliš smysl. Ano, může to mít výhody v tom, že si zvolím speciální mount parametry, ale to jednak není příliš časté, ale hlavně to můžu udělat i v tom mém případě výše, pokud se pro to rozhodnu.

    Swap nepoužívat. Nevím, co s tím zrovna v roce 2021 všichni začínají blbnout (viz i jiné diskusní vlákno), swap nepoužívám nikdy a nikde už 10+let. Základem je dostatek paměti, což podle ostatních diskusních vláken ty budeš hravě splňovat. Ono i to nvme je 20x pomalejší, než ramka. A nechat 50GB programů žít ve swapu, to stejně nepojede.

    Takže za mě, zálohovat si ta data z té ext4 někam, nechat OS nainstalovat na jeden btrfs oddíl (a čím jednodušeji, tím lépe, tj ať se k tomu chová jako ke starému dumb fs) a rozdělit si to na subvolume podle libosti a nahrát si data tam kam patří. Za mě je to nejjednodušší cesta, která ponechává adminovi největší svobodu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.