abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.12.2021 19:01 Krysa Vasilisa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Archivace textu na CD
    1. Nejlepsi textovy format je zadny textovy format. Plain text, byte po byte. Kodovani jakekoliv normalni, dneska asi nejlepe UTF-8, ale zacala bych tim, ze na zacatek napisu celou abecedu i s diakritikou (pokud se pouziva) v abecednim poradi, aby bylo psani konvertoru na jakoukoliv platformu jednodussi.

    2. Do zadneho. Kdyz se v textu zmeni 1 bit, nebo ztrati par byte, tak to porad jde precist - lidsky mozek si s tim poradi. V archivu to je konecna.

    3. Nesifrovat. Radsi zavrit do trezoru - viz 2. Sifrovani vyrazne zkomplikuje recovery. Pokud je nezbytne nutne sifrovat, tak bych to rozdelila na nejake relativne male bloky, ty sifrovala nezavisle a pri ukladani je prolozila nejakym vhodnym a poznatelnym oddelovacem - treba obrazkem v bitmape.

    Doporucuji pocitat s tim, ze to nejlepsi, co jednou po zachrane dat dostanete do ruky, bude retezec bitu. Mozna zacina na hranici byte. Mozna ne. Mozna zacina na hranici sektoru, nebo souboru. Mozna ne.

    4. Necim, co ma dost jednoduchou a znamou implementaci, aby sla napsat podle wikipedie na libovolne platforme v libovolnem jazyce.

    5. Na co ukladat? CDcko z roku 1997 bylo citelne ve 2005. CDcko z roku 2001 nebylo citelne v roce 2003 (ohnilo ze stran). DVDcko z roku 2001 bylo citelne v roce 2005. DVDcko z roku 2003 ovsem nebylo citelne v roce 2005. Jak na tom budou dnesni archivacni media se dozvime az bude pozde. Takze bych vse palila minimalne na 2-3 ruzna CD a 2-3 ruzna DVD.

    Nejlepe se chovalo DVD-RAM a pak PD a dalsi magnetooptiky. Ja zalohuji na disky, ale ty muzou samozrejme take odejit. Rozhodne bych kombinovala nekolik medii (disk, CD, DVD, pripadne paska) a pro extremne dulezite texty bych zvazila mit jednu kopii i na prehistorickych discich, nebo disketach (velmi obtizne cteni v budoucnu, ale velmi nizka hustota zaznamu, takze tam ta data budou). Pripadne tisk na papir at uz primo, nebo jako 2D carovy kod.

    S temi starymi disky by bylo nejlepsi zachazet, jako s paskou/CDckem - vymazat, naformatovat a zapsat vsechna data najednou.

    Bacha na pasky - prokopirovavaji se a je potreba je jednou rocne premotat a prepsat.

    Bacha na SSD - naboj pomalu leakuje pryc, az data prestanou byt citelna. Idelani je zapisovat pri vyssi teplote a uchovavat vypnute pri nizke teplote.

    Jeden disk, zadny disk.

    Dva disky v RAIDu 1 na bezicim pocitaci - ochrani pred selhanim disku, ale ne OS.

    Tri disky, z toho dva v RAIDu 1 na bezicim pocitaci a treti ve skrini - minimalni uroven neceho, cemu uz se da rici zalohovani.

    Pet disku, z toho dva v RAIDu 1 na bezicim pocitaci, dva na dalsich bezicich pocitacich a jeden v supliku - to uz jsou dulezita data.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.