abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.12.2021 09:22 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Archivace textu na CD
    Předpokládám archivaci dokumentů.

    Textový formát

    Prostý text nebo formát, který je prostým textem se značkami s relativně jednoduchou syntaxí: Markdown, rst, XML, HTML, JSON, YAML nebo spíš jeho podmnožina, nějaké vlastní formátování textu, záležitosti podobné e-mailu (tj. hlavička klíč–hodnota a tělo), …

    Kódování asi UTF-8. UTF-16 je celkem neúsporné (typický český text má ½ bajtů nulových) a musí se řešit endianita. Další kódování, jako např. ISO 8859-?, jsou sice jednoduchá, ale dost omezující.

    Jak zabalit a čím šifrovat

    Souborovým systémem na CD by měl být určitě ISO 9660. Názvy souborů by měly mít pokud možno názvy v 8.3 formátu.

    Pokud chcete text komprimovat (to dělejte jen pokud by to bylo opravdu nutné z důvodu nedostatečné kapacity disku), tak gzip pro dlouhodobější archivaci, pro osobní použití nebo použití v rámci nějakého podniku klidně bz2 nebo zstd (není na škodu k textu přibalit zdrojový kód nástroje pro kompresi, obzvlášť, jde-li o obskurnější formát jako zstd).

    Je nutné to balit? Pokud šifrujete a nechcete vystavit na disku veřejně metadata (tj. název souboru a jeho velikost), tak ano, balit, a to před šifrováním. Tar není špatný (jednoduchý formát, který je možné relativně snadno pochopit i bez specifikace). Dalším důvodem pro balení může být zachování oprávnění a dalších metadat (to nepředpokládám).

    Pár GPG klíčů (nebo jiných klíčů pro asym. šifrování) je pěkný, ale budete si muset dávat pozor na to, že pokud ztratíte klíč, přijdete i o tento archiv. Je šifrování opravdu nutné? Nepostačí jen fyzické zabezpečení disku („zavřít do trezoru“)?

    U těchto dat by asi bylo lepší symetrické šifrování heslem, protože to se snadno uchovává i na papírku. GPG to také umí (--symmetric).

    Pokud potřebujete mít více hesel, tak si vytvořte jeden náhodný a ten zašifrujte (jednou pro každé heslo) a každý tento šifrovaný soubor uložte na disk.

    Další možností je LUKS. Sice trochu nestandardní řešení, ale řekl bych, že je přinejmenším stejně rozšířený jako GPG. Řeší právě možnost víče klíčů.

    Nezapomeňte na to, že pokud přijdete o klíč, přijdete i o data.

    Pokud se bojíte, že klíč zapomenete, mužete druhý rozdělit na více částí a každou uložit na jiné místo. Potom budou data dostupná alespoň v případě, ze jsou dostupné všechny části druhého klíče. Můžete také vytvořit několik klíčů (pro různé varianty ztracení částí klíče) a ty uložit na příslušná místa. Existují i sofistikovanější (co do počtu klíčů úspornější) schémata, alr toto asi postačí. Např. takto (části příslušných klíčů jsou A, B, C a D:
                 Místo
           ┌───┬───┬───┬───┐
     Klíč  │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │
    ┌──────┼───┼───┼───┼───┤
    │   1  │   │ A │ B │ C │
    │   2  │ A │   │ B │ C │
    │   3  │ A │ B │   │ C │
    │   4  │ A │ B │ C │   │
    └──────┴───┴───┴───┴───┘
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.