abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.5.2022 18:43 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plný "súborový systém"
    Tak to si nemyslím, protože i instalátor rozdělí disk (UEFI)…

    Dobře, ale UEFI oddíl, obvykle o velikosti asi tak jednoho GB nebo méně, bych neoznačoval za „dělení disku“. To je prostě jakási nutnost, kterou (pouze) bootovací disk bohužel musí obsahovat.

    …případně swap…

    Raději ne. Máme rok 2022 a z toho plyne:

    1. Skoro nikdy neexistuje důvod mít swap.
    2. Když už jo (třeba kvůli „uspání“), swap je soubor, ne oddíl.
    …pokud budu chtít zálohovat systémový oddíl např. pomocí fsarchiver…

    Systémový subvolume, ne systémový oddíl.

    Když chci zálohovat systémový subvolume, vytvořím si z něj atomický snapshot, ten atomický snapshot pak někam odešlu a následně ho zase odstraním. (Nebo si případně ponechám pár předchozích snapshotů na zdroji i cíli zaloh, proč ne; jejich velikost je prakticky nulová, když se toho mezi nimi málo změní.)

    Mimochodem, jak by mi nesmysl typu fsarchiver zaručil atomicitu a konzistentnost záloh, pokud zálohuju z běžícího a namountovaného systému? (Což je celkem klíčový požadavek — nechci přece mít kvůli zálohám žádný downtime. A chci snapshotovat automaticky a libovolně často — klidně každou hodinu nebo každý den, když na to přijde.)

    …proč bych měl zároveň ukládat ohromný domovský adresář??

    To taky nechápu, proč bys měl. Právě sis vymyslel problém, který ve skutečnosti vůbec neexistuje. Domovský adresář bude jednoduše jiný subvolume, jak jinak. Zazálohuješ si ho tedy zvlášť, odděleně, jindy, podle potřeby — a samozřejmě taky atomicky, byť přímo z namountovaného systému.

    Tohle^^^ je dnes samozřejmost. Neexistuje proto důvod dělit disk na oddíly (kromě UEFI oddílu u bootovacího disku).

    Osobně dávám zvlášť oddíl /home…

    Což je naprostý nesmysl. A pokaždé se tím spolehlivě střelíš do nohy, že jo, jakmile zjistíš, že nevyužitá kapacita v / by se zrovna dočasně hodila v /home nebo že nevyužitá kapacita v /home by se zrovna dočasně hodila v /. Přesně jako původní tazatel; přesně tohle je celý problém.

    Znova proto zopakuju: K dělení disku neexistuje důvod. Každý podadresář v /home má být jednoduše subvolume, jak jinak — takovým způsobem domovské adresáře spravuje například také systemd-homed, který vřele doporučuji.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.