abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.1.2023 22:52 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OMV jako domaci NAS: rozdeleni disku a vyber FS
    Jak byste rozpartitionovali ten vetsi datovy disk…

    Nijak. Doporučuji nepoužívat ani GPT; nemá to žádný smysl. Přímo na disk dát LUKS. Do toho souborový systém.

    …a jake filesystemy byste zvolili?

    Btrfs.

    Proc?

    Protože je bezkonkurenčně nejlepší. Nejlepší spolehlivost, výkonnost, flexibilita a k tomu portfolio vlastností, které nic jiného (přímo v kernelu) nemá.

    Který souborový systém se dá například po přidání dalšího disku bez mrknutí oka a bez odmountování zkonvertovat z jednoho disku na RAID1? Ano, jedině Btrfs.

    Jedině Btrfs umí skutečné zálohy s inkrementálními (rozdílovými) a atomickými snapshoty, které se dají posílat mezi originálním a zálohovacím souborovým systémem.

    Ja pracovne uvazuju o nejakych 600 GB na timemachine backups, …

    Nejlepší timemachine je Btrfs. 100%. Zásada číslo 1: Nedělit, nedělit, nedělit.

    …900 GB na media (filmy, malinko mozna hudba a knizky)…

    Co když bude dočasně potřeba 901 GB? Co když bude u výše jmenovaného oddílu dočasně potřeba 601 GB? Nedělit, nedělit, nedělit.

    …a zbytek (~400 GB) jako sandbox na kraviny typu docker, sifrovany FS,…

    Šifrované má být 100% všechno, 100% všechno v LUKS. Neexistuje důvod, aby to tak nebylo. Hardwarově akcelerované šifrování je dnes zdarma. I béčkový procesor dokáže šifrovat s propustností, kterou skoro žádné SSD nedá (snad kromě těch PCIe extrémů za $10k+). V nehorším případě (typu krádež NASu) se pak aspoň k datům nikdy nikdo nedostane.

    …uceni se novych veci, etc...jake fs zvolit?

    Btrfs.

    Je to rozumne? je to nesmysl? proc?

    Jakékoliv zbytečné dělení je nerozumné. Připravit se o klíčové výhody Btrfs (pod mylným dojmem, že jsou za každou cenu potřeba zastaralé FS) je nerozumné.

    …mam zkusit jit do nejakych tech flexibilnich veci (lvm) co se daji zvetsovat a zmensovat?

    Ne. LVM je v tomto kontextu dokonale obsolete. Btrfs dokáže všechno to zvětšování a zmenšování nesrovnatelně lépe — díky tomu, že nic takového nepotřebuje.

    Neni to zbytecne slozite, s jednim fyz. diskem?

    Je. Jeden fyzický disk, dva fyzické disky i deset fyzických disků nejlépe využije Btrfs.

    Jaka jsou nejzasadnejsi rizika? Asi vypadek elektriky pri primountovanych diskach a zapisu. Ktery FS se s tim nejlip vyporada a da se snadno opravit?

    Btrfs.

    A hlavně, když už se vlivem hardwaru předstírajícího bariéry přece jen něco semele, Btrfs to (na rozdíl od zastaralých filesystémů) díky svým checksumům zjistí a oznámí, místo aby vracel náhodně zničená data.

    Jak to mate vy? a proc prave tak? Jake velikosti a fs byste doporucili?

    Takhle to mám na jednom ze strojů. Velikosti: Vždy 100%. FS: Vždy Btrfs.

    • Systém: 2 SSD, Btrfs RAID1 (data i metadata) na LUKS kontejnerech, bez oddílů (tj. bez GPT). (Bootuje se z redundantních flashdisků; není tedy důvod mít na „provozních“ discích GPT.)
    • Data: 8 SSD, Btrfs RAID6 (data) + RAID1C3 (metadata, dočasně) na LUKS kontejnerech, bez GPT. (RAID6 metadata (vzdor rozšířeným nesmyslným pověrám) by byla pořád nesrovnatelně jistější než mdadm / dmraid AID6 může být, zatímco RAID1C3 je ještě o řád + galaxii jinde. Plánuju v budoucnu rebalance na (také) RAID6 metadata. (Jinak RAID6 metadata jsem měl mezi lety 2015 a 2020; bez problémů, jen jsem se pak zalekl pověr, které zmiňují write hole, jenom zapomínají dodat, že všechno ostatní (!) má mnohem horší write hole.))

    Tahle↑↑↑ konfigurace už zachránila moje data asi desetkrát. Byla na 6 discích. 2 selhaly. Ustála to. Pak na 8 discích. Další 2 selhaly. Vyměnil jsem je jako žárovky; žádný problém. Pak jsem si konečně připustil, jak hrozná sračka je SMR a že 5 TB v 2,5" formátu za tu nespolehlivost nestojí. Následovala (postupná) výměna všech 8 disků za SSD. Za provozu. Bez odmountování. Pak za rok selhalo jedno SSD. Katastrofálně. Odpojovalo se a vracelo se, několik hodin. Vracelo nesmyslná data. Během toho se na pole zálohovalo. Hrůza! :-D :-D :-D Jenže Btrfs všechno bravurně ustál. SSD jsem pak vyměnil jako žárovku. Život jde dál. Btrfs rocks + rulezzz.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.