abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.9.2023 15:51 ml
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Použianie NTFS fs v Linuxe, pár otazok?
    Jenom přidám pár pozorování. Taktéž se pohybuju ve světě widlí i tučňáků. Widle bych nejradši zatratil (ostatně na domácí počítače instaluju výhradně linux už od roku 12, ale v mém "muzeu" jsou i starší stroje, kde widlw přežívají), ale musím zůstat kompatibilní s windows-only kolegy (m$ office a jeho příslušnství jako visio a mathtype dělají v lo trochu problémy). Tedy jsem dal trochu šanci desítkám na novém pracovním ntb, abych zjistil, že je to stejná příšernost jako vše předtím.

    V zásadě mi ntfs přijde jako nejlepší filesystém pro přenášení dat i přes flešky (u FAT se většinou narazí na maximum 4 gigabajtů na soubor, často potřebuju větší). Na jednom počítači mám i v interním disku ntfs, tam jsem zase narazil na limit kolem 10 miliónů souborů (prostě po dosažení této hranice mi odmítal linux do ext přidávat další; v ntfs stačilo přidat desetimiliontý a první (cca) ve windows a zase to (i v linuxu) šlo dokud jsem nedosáhnul 20 milionů, od té doby to jde, tak nevím jestli je to na věky nebo jsem ještě nedosáhnul na 30 milonů).

    Exfat je v linuxu v pohodě, ale do widlí ho v žádném případě nedoporučuju. (Bývaly tak formátované externí disky a windows po nějaké době ho rozprasil a připojoval read-only a neuměl ho opravit (chkdsk selhávalo na tom, že je jen ke čtení). Stačilo připojit v linuxu, udělat jakoukoliv změnu a vše bylo v pododě i ve widlích (veškeré soubory byly v pořádku, jakýkoliv pokus o nalezení něčeho vadného selhal). Od té doby jak se mi dostane externí hdd s exfat, tak než na něj něco nahraju, formátuju ho na ntfs.)

    Problémy jsou se jmény souborů, v linuxu nevadí : nebo ? a klidně je tam frkne. A to samé s case sensitive jmény. Window nepozná rozdíl mezi Soubor, soubor a SOUBOR (a pod.). Takže na takových fleškách mám adresář Blbé Názvy, kam takové soubory uklízím než je přejmenuju.

    Zatím jsem se nesetkal s problémy při odebrání disku ve widlích, dokonce i když psal, že "existuje program, který může užívat disk" blablabla (oproti hlášce linuxu, která přesně ukáže který program a ne nějaké obecné widlokecy). Naopak v linuxu je potřeba disk poctivě odebrat a čekat, než se ukáže hláška, že ho lze odebrat. Už jsem si kolikrát odnesl soboury s nulama, než jsem se to naučil.

    Dávat ext do widlí, to je tak o to, že ho widle zformátujou, aniž by se zeptaly. Takže tomu se radši vyhybám.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.