abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.9.2023 11:42 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux na SSD
    Tak ještě jednou, nemá cenu se o to starat. Systém nemá naprosto vliv na to, co se v SSD děje. Flash paměti, z nichž je postaveno, jsou zcela něco jiného než magnetická vrstva na plotně. Vyvinuly se z EEPROM pamětí, což je tuším zkratka "eletricaly erasable progammable read only memory".

    Ty mají základní vlastnost, že musíš paměť vymazat (operace "erase"), před tím než do ní něco zapíšeš. Není to jak na magnetické vrstvě, kdy blok pouze přepíšeš novým magnetickým signálem. Erase blok je obrovský, před cca 10 lety to bylo 500kB až 1M, dnes to asi bude více. Do toho smazaného bloku zapisuješ sériově v jednotkách, které jsou write bloky, před těmi cca 10 lety to bylo cca 16kB. Tedy nikdy nezapíšeš méně než write block a nepřepíšeš ho dokud nesmázneš celý erase block a i write blok je to mnohem více než SSD říká systému. A poslední je read block, který je zase menší než write, ale bývá větší než těch 512b. To co je podstatné, je počet provedení erase operace.

    Zjednoduše se to dá představit, že každá buňka je kýbl na elektrony. Operaci write se nalejou do kýble elektrony, read měří hladinu a erase se vylejou všechny kýbly v bloku, ale operace erase poškozuje mírně vlastnosti kýblu z hlediska schopnosti udržet elektrony. Vzhledem k poptávce na kapacitu se v současnosti neměří jen dvě úrovně nad půlkou nebo pod půlkou kýble, ale MLC má 4 hladiny, TLC 8 hladin a QLC 16 hladin. Pak stačí menší množství erase, aby se vlastnosti kýble zhoršily natolik, že read už neměří přesně.

    Systém naprosto netuší, co kde na tom SSD je uloženo, navíc nyní nejobvyklejší 3 bity na buňku by systém totálně zmátly, nic v systému nepočítá v násobcích 3. O vše se stará řadič na SSD. Asi jediná podstatná záležitost je uklízet disk trimem. To dáváš řadiči možnost včas uklidit nepoužívané bloky. A druhá nechat mu dost volného místa. Protože třeba když přepíšeš 10bytů v konfiguráku, tak se musí zapsat nový write blok (nebo spíš se ten zápis přiřadí k nějaké další write operaci) a v řadiči je označeno původní místo jako volné. A někdy až se nasbírá dostatek volného místa se musí provést erase operace, nicméně to na obrovském erase bloku, co ještě není k erase a má platná data se zase musí někam zapsat. Proto je dobré, když má řadič dost volno a není plný.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.