Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »PHPEclipse je zajímavé vývojové prostředí pro PHP, v následujících řádcích se dozvíte o mojí cestě k ke němu, jeho vlastnostech, funkcích a nastavení.
Nedávno mě naštval jeden bug v mém oblíbeném editoru kdevelop, tak jsem byl nucen provést emerge sync a zkompilovat si novou verzi kdevelopu. Když už jsem měl aktuální portage tree, vzpomínal jsem co jsem si chtěl dřív nainstalovat a nebylo to v portage v aktuální verzi. Potěšilo mě, že jde nainstalovat eclipse(asi tam dřív našli nějakou chybu, bylo to masked). Není to tak dávno, co jsem někde četl o nějaké suprové nástavbě nad eclipse, že prý se s tím parádně programuje v PHP.
Já zatím znal eclipse jen z doslechu. Věděl jsem že to je javovský program na vývoj Javy a dělají na tom i velké firmy, tak jsem tušil že to bude kvalitní soft. Většina programů, které fungují pod Linuxem i pod win jsou dost dobré, s javovskýmy programy mám proto dobré zkušenosti.
Provedl jsem tedy emerge eclipse-sdk následovaný emerge phpdbg connectorj. Stáhl jsem si ze stránek PHPEclipse.de poslední verzi PHPEclipse1.1.3, rozbalil jsem to do /usr/lib/eclipse-3/plugins a začal jsem ten program objevovat.
Zeptalo se to kam si to má ukládat data a pak mě už přivítala stránka s nabídkou co chci dělat. Podobné dialogy si pamatuji z méně profesionálních programů jako Corel Draw, ale nezaleknul jsem se a proklikal jsem se k editoru.
Přivítala mě hromada tlačítek na spouštění a zastavovani databází a apache. Samotný editor byla jen mala část obrazovky, trochu mi to připomnělo Delphi ze školy. Po vytvoření projektu a naimportování mého ročníkového projektu BluRS jsem viděl co to vše umí. Trochu jsem si pohrál s nastavením a poznal jsem, že tam jde vše velice pěkně přeuspořádat.
V tom programu je vlastně několik pracovních ploch, či perspektiv, je tam PHP editor s laděním, pak něco jako debugger, databázový klient a položka resource, ve které trávím většinu času.
Vyházel jsem nepotřebné věci. Takže nyní vidím na většině obrazovky editor, na menší polovině(muže být vůbec menší polovina?) mám webový prohlížeč, který funguje nezávisle. Odpadl tedy problém s nepoužitelnými náhledy v ostatních editorech. Prostě vytvářím web u kterého se hlavní program volá z nějakého adresáře kdoví kde a já dělám na modulu 10 includů od vstupní stránky. Pěkně se proklikám k adrese kde uvidím ten modul a edituji kód. Při každém uložení CTRL+S se ten prohlížeč přenačte. Tím pádem nemusím ani brát do ruky myš.
Dřívější způsob upravit->uložit->myš mimo editor->otočit kolečkem a dostat se na desktop kde mám prohlížeč->pře načíst->podobný návrat do editoru mi nyní přijde jako velice pomalý. Zvlášť co jsem objevil novy webdeveloper pro firefox a podobně se v něm dá upravovat CSS.
Editor mi tedy fungoval, náhled taky, začal jsem objevovat další funkce, které z toho dělají vývojové prostředí. První věc které jsem si všimnul, byla položka source->format pod pravým tlačítkem. To krásně upraví vzhled zdrojového kódu podle zanoření závorek. Sice se normálně snažím mít kód pěkně upravený, ale takto to mám jednodušší a přehlednější.
Další věc jsem chvíli hledal, doplnění názvu funkce/proměnné během psaní. Je to pod klávesou CTRL+mezerník. Toto byla killer funkce kdevelopu, protože zvládal doplňovat názvy funkcí a tříd z celého projektu oproti quante. Najednou to tu bylo a funguje to opravdu pěkně, viz screenshot.
V editoru je i PHP parser, který vám nahlásí kde máte chybu, případně nahlásí deprected funkce a deklarace.
PHPEclipse není jen editor, ale dokáže se připojit i k SQL databázi a prohlížet ji. Protože doma používám mysql, musel jsem si nainstalovat do Javy connectorj, což mi umožnilo přístup k mysql databázi. Nevím pořádně kdy by ta komponenta byla vidět, každopádně jsem neměl náladu restartovat třeba jen PHPEclipse, proto jsem při tvoření bookmarku vytvořil novy driver, zadal cestu: /usr/share/connectorj-3/lib/mysql-connector-java-3.0.15-ga-bin.jar a class name com.mysql.jdbc.Driver . Samotný odkaz na databázi blurs vypadá takto: jdbc:mysql://localhost:3306/blurs .
Zatím si hraji s debugováním PHP, ještě jsem to pořádně nerozchodil, ani mě to nějak moc neláká. Každopádně mohu PHPEclipse jen doporučit. I přes nějaké stížnosti v konferencích vypadá stabilní, po nastartování docela rychlý. Systém kdy vidíte po uložení hned výsledek práce bez přepínání programů dokáže dost urychlit práci.
Tiskni
Sdílej: