V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Při večerním brouzdání internetem jsem narazil na docela zajímavou diskusi o Lispu.
Nejsem programátor a ani nikdy nebudu. Nicméně, mne Lisp zaujal na tolik, že bych se o něm rád dozvěděl víc.
Našel jsem si zdrojový kód jednoduchého programu na sečtení dvou čísel.
1. (defun add() 2. (format t "Enter 1st Value ") 3. (setf a(read)) 4. (format t "Enter 2nd Value ") 5. (setf b(read)) 6. (setf c(+ a b)) 7. (format t "Sum=~d" c) )
Teď to zkusím projít řádek po řádku a odhadnout jejich smysl.
"a"
"b"
"c"
je uložen součet proměnných "a"
a "b"
"c"
, ale část "Sum=~d" c)
zatím odolává.
Takže, v tuto chvíli mám jakési naprosto základní tušení o tom, jak vypadá zdrojový kód v Lispu. Alespoň část toho co nevím, si určitě časem najdu na netu.
Ale co nevím a pro nedostatečnou znalost angličtiny si to nedokážu najít sám, je povědomost o tom, jak se věci v Lispu dělají.
Nečekám ukázku kódu, spíš nějaké "blbuvzdorné" seznámení s filozofií jazyka a nástroji v něm dostupnými.
Zdroje:
Tiskni
Sdílej:
Osobně bych nezačínal SICPem, který ač excelentní mi přijde pro mnohé začátečníky příliš náročnýZacatecnik by mel prave zacit se SICPem, protoze to neni knizka o nauceni se Scheme/Lispu, ale o uceni se programovat na pozadi Scheme. Coz clovek, ktery pouzije 2x setf na takovou banalitu, urcite potrebuje. Ze se naucis Scheme a jak funguje je jen vitany bonus. Mimochodem nechapu ty narky nad slozitosti nebo nedejboze anglictinou. Ta knizka je psana hodne polopaticky a anglictinou, kterou by mel zvladnout kazdy stredoskolak.
Můžu doporučit tenhle článek Lisp as the Maxwell’s equations of software, ten kdysi přivedl k lispu měMne se to pro zacatecnik nelibi, je to velice technicka zalezitost. Clovek se sice dozvi, jak Lisp funguje, ale uz se nedozvi, jak jej dobre pouzivat, cf. SICP.
Mimochodem nechapu ty narky nad slozitosti nebo nedejboze anglictinou. Ta knizka je psana hodne polopaticky a anglictinou, kterou by mel zvladnout kazdy stredoskolak.OP psal
Ale co nevím a pro nedostatečnou znalost angličtiny si to nedokážu najít sám, je povědomost o tom, jak se věci v Lispu dělají.Osobně mi nepřijde vhodné mu nacpat do začátku učebnici compsci původně určenou pro studenty MIT. Samozřejmě souhlasím s tím že je to super kniha, ale už podle formy toho blogpostu mi přijde že má jen malou šanci jí přečíst a pochopit a imho mu to spíš lisp znechutí, protože se v tom ztratí. Ale třeba se pletu.
si to nedokážu najít sámOP psal, ze ma problem najit slusny zdroj. Ne, ze nerozumi anglickemu textu. (A v nejhorsim i ten Google Translate se posunul hodne dopredu.)
je povědomost o tom, jak se věci v Lispu dělají.OP psal, ze ho zajima, jak se veci delaji v Lispu, coz SICP resi pekne.
Osobně mi nepřijde vhodné mu nacpat do začátku učebnici compsci původně určenou pro studenty MIT.Cetl jsi tu knihu vubec? Ja napsana tak, aby ji opravdu pochopil i stredoskolak bez dalsich predpokladanych znalosti nebo dovednosti. Na UPOL se podle toho ucilo v prvnim semestru prvniho rocniku a slo to...
Cetl jsi tu knihu vubec? Ja napsana tak, aby ji opravdu pochopil i stredoskolak bez dalsich predpokladanych znalosti nebo dovednosti. Na UPOL se podle toho ucilo v prvnim semestru prvniho rocniku a slo to...Četl. I jsem koukal na videa z osmdesátek, byla docela dobrá.