Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Nakoupili jsme teď do firmy 3 a moje dojmy z nich jsou taky značně rozpačité. Ten touchpad je každopádně naprosto příšerný. Osobně používám trackpoint a hodně jsem si oblíbil jeho fungování právě na ThinkPadech se samostatnými tlačítky a geniálním chováním prostředního tlačítka, ale s touhle verzí jsem hodně zápasil.
Na zbytek jsem je měl v ruce asi příliš krátce, ale klávesnice mě nijak neoslovila a přišlo mi, že dodaný SW je spíš k vzteku než k pomoci a celkově ta značka zapadá totálně do průměru. Což mě trochu děsí, protože vůbec netuším, čím nahradím svůj S200, až doslouží.
geniálním chováním prostředního tlačítkaMně jde prostřední tlačítko stisknout a pustit, v čem spočívá to geniální chování?
V tom, že když ho držím, trackpointem scrolluju ve všech směrech.Tak to mám v Xkách taky nastavené:
xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation" 8 1 xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Button" 8 2 xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Timeout" 16 200 xinput set-int-prop "TPPS/2 IBM TrackPoint" "Evdev Wheel Emulation Axes" 8 6 7 4 5
Nejspíš to pude nastavit i jindeNejsem zrovna expert na Xka, ale není to jejich standardní funkcionalita?
a jde to prakticky bez nastavování.Mně to jde tedi s nastavováním. Snad ledaže by nějaký grafický desktop tohle nastavoval sám od sebe, ale Xka to bohužel jako default nemají, i když by mi to přišlo rozumné.
Na těch nových si bohužel moc nedovedu představit, jak to s tou kvedlající se deskou pohodlně udělat.A ty nové mají stále ještě trackpoint?
To scrollování je obyčejná emulace kolečka, kterou si můžeš zapnout i pro běžnou myšMůžeš mi osvětlit, jak klasickou kolečkovou myší scrolluješ horizontálně?
Můžeš mi osvětlit, jak klasickou kolečkovou myší scrolluješ horizontálně?Mačkám kolečko doleva nebo doprava. Je to děsná věda!
xorg.conf
máš hezky popsanou v té Arch Wiki. Jinak jsem to nikdy neřešil.
xinput 'set-prop' "$id" 'Evdev Middle Button Emulation' 1 xinput 'set-prop' "$id" 'Evdev Middle Button Timeout' 100 xinput 'set-prop' "$id" 'Evdev Wheel Emulation' 1 xinput 'set-prop' "$id" 'Evdev Wheel Emulation Button' 2 xinput 'set-prop' "$id" 'Evdev Wheel Emulation Inertia' 3 xinput 'set-prop' "$id" 'Evdev Wheel Emulation Timeout' 1 xinput 'set-prop' "$id" 'Evdev Wheel Emulation Axes' 6 7 4 5
Klávesnice vůbec jsou v současnost ...ehm. Mám z bazošu před 14ti roky koupenou klávesnici IBM - božská klasika ten úhoz a zvuk. Zrovna o víkendu jsem ji po 6ti letech "desenfikoval" (hrůza co v ní bylo).
Nadále ji připojuji k noťásku. Jo lze si koupit něco předraženého a podsvíceného, ale bazarová cena 100 Kč/kus to není.
Koukam, ze nejsem sam, ktery zdime stareho kone a doufa, ze mu jeste naky patek vydrzi
Letos jsem chtel prejit ze sveho Esprima U9200 na novy thinkpad, ale uz po shlednuti vetsich thinkpadu me jimala hruza jak dopadne X240 a dopadlo to presne jak jsem predpoklada. Rozdil mezi Thinkpadem Edge a timhle je snad jen v cene
Pozadavky nemam velke, ale nektere jsem musel v posledni dobe pridat:
A aby cely novy notebook byl upgradem, nikoliv vymenou za jiny podobne vykony jen novejsi se spoustou kompromisu.
Dal jsem za něj 6k Kč a většinou používám stejně desktop či smartphone, takže si nestěžuji, ale 12k (původní cena) bych za ten krám vážně nedal.
Trošku kacířská myšlenka: co vzít Apple a dát na něj GNU/Linux? Po HW stránce mi přišly dobré (ale nevím, jak je to s klávesnicí, zase tak podrobně jsem to nezkoumal).
MacbookAir nebo Pro? Ten první není vůbec upgradovatelný, nemá ethernet a má jen 2 USB, ten druhý nevím.Ten druhý taky. Ale oba jsou upgradovatelné, jediné co není je RAM (resp. pouze s celou základní deskou), jinak na iFixit jsou návody jak svépomocí vyměnit skoro vše (vč. nabídky všech šroubováků všech tvarů, které jsou potřeba, a včetně nabídky příslušných náhradních dílů). I autorizované servisy nabízí upgrady komponent (minimálně SSD). Jediný problém je, že jsou na to potřeba spec. šroubováky (viz výše), ale ty se dají koupit, a to, že je otázka, co pak se zárukou (pokud to není upgradované v autorizovaném servisu). Jinak pokud člověk používá notebook jako hlavní pracovní stroj i místo desktopu, vyplatí se uvažovat i o docku (a přitom i s externí klávesnicí, magic trackpadem/myší, příp. i monitorem), který řadu rozšiřujících portů poskytne. Jinak pro Ethernet je thrunderbolt-ethernet redukce. Ale v dnešním světě, kdy člověk chce připojit i mobil popř. i tablet přes Wi-Fi, je lepší mít Wi-Fi router (ať už stálý domácí, nebo přenosný na cesty).
vim ~/.emacs
Ten druhý taky.Ale třeba baterku nevyndáš, ne?
Jinak pokud člověk používá notebook jako hlavní pracovní stroj i místo desktopu, vyplatí se uvažovat i o docku (a přitom i s externí klávesnicí, magic trackpadem/myší, příp. i monitorem), který řadu rozšiřujících portů poskytne. Jinak pro Ethernet je thrunderbolt-ethernet redukce.Já jsem nějak nepochopil, k čemu je dock. Já prostě do notebooku zapojím napájení, HDMI a USB hub s klávesnicí a myší a mám komfort desktopu.
Já jsem nějak nepochopil, k čemu je dock. Já prostě do notebooku zapojím napájení, HDMI a USB hub s klávesnicí a myší a mám komfort desktopu.Taky jsem tomu nikdy nerozuměl
Já jsem nějak nepochopil, k čemu je dock. Já prostě do notebooku zapojím napájení, HDMI a USB hub s klávesnicí a myší a mám komfort desktopu.Ja jsem hlavne nepochopil, proc pouzivat notebook, kdyz chci komfort desktopu?
Dock sa snazi spajat oboje, tj. poskytnut komfort desktopu pri zachovani mobility (tj. zoberiem a idem).
Samozrejme to ide spravit aj cez komba ako desktop + druhe mobilne zariadenie, ale tam je zas problem so zdielanim dat (a mat na to vlastny gfs2 server je celkom drahe, cloud mne zas nepride vhodny na zdielanie velkeho mnozstva dat).
Dalsia vec je spotreba. Jedinec ten desktop zrejme utiahne bez problemov, ale pre firmu s vacsim poctom zamestnancov je ntb + dock z hladiska spotrebovanej energie urcite zaujimavejsie riesenie.
Dock sa snazi spajat oboje, tj. poskytnut komfort desktopu pri zachovani mobility (tj. zoberiem a idem).
Komfort desktopu je pro mě hlavně nepřehřívající se výkonný a tichý stroj, do kterého můžu nacpat spoustu disků a RAM případně nějaké ty PCI karty.
Dalsia vec je spotreba.
To je spíš otázka volby CPU, grafické karty, počtu disků… ale jestli je to v prostorné skříni nebo nacpané v těle notebooku spotřebu moc neovlivní.
Komfort desktopu je pro mě hlavně nepřehřívající se výkonný a tichý stroj
Podobne ako pri desktopoch tu zalezi od modelu. V priemere zvyknu byt ntb tichsie, ale maju vyssie teploty sasi.
do kterého můžu nacpat spoustu disků a RAM případně nějaké ty PCI karty.
Vacsina sucasnych ntb zvladne aspon dva vstavane disky (msata + klasicka sata), externych potom podla poctu usb (pripadne firewire) konektorov. Ako nahrada PCI je tu pcmcia a da sa pouzit na prekvapivo vela veci (napr. aj na externu graficku kartu). A hlavne samozrejme, povodne bol mysleny komfort uzivatelskeho rozhrania desktopu. Nevraviac o tom, ze popisany stroj je uz skor workstation nez desktop.
To je spíš otázka volby CPU, grafické karty, počtu disků… ale jestli je to v prostorné skříni nebo nacpané v těle notebooku spotřebu moc neovlivní.
Aky zmysel ma pchat mobilny hw do velkej skrine? Nevraviac o tom, ze jednotlive prvky bezny spotrebitel len tak nezozenie. Existuju aj usporne verzie desktopovych cpu a pod. ale napr. na take ULV cpu sa proste nechytaju. Nevraviac o tom, ze cenovo tieto low power stroje mozu vyjst kludne horsie nez notebooky -- samozrejme treba ratat aj detaily ako UPS, ktoru maju notebooky z ich podstaty zabudovanu.
Dalsou vecou je jednoduchost vyberu stroja, najst notebook s nizkou spotrebou je velmi jednoduche, vyskladat taky desktop uz chce celkom vela casu.
Ono to zmysel ma, ide prave o to pohodlie. Ked mam takto pripojeny monitor, mys, klavesnicu, ethernet, zvukovku a napr. este externu napalovacku ci disk, tak musim odpajat vsetky kabely postupne a obvzlast pri takom vga ak ho chcem mat pevne pripojene to potrva. Ak to clovek robi casto, tak usetri kludne minuty otravnej cinnosti denne.
Dalej moze mat clovek kabely pekne usporiadane, aby nezavadzali vsemozne po stole, co pri castom pripajani a odpajani mozne nie je.
Dalsia vec su rozsirujuce porty, dokovacie stanice maju zvacsa viac usb portov, maju casto vga, dvi aj hdmi (aj ak ma ntb napr. len display port), maju ethernet snad aj ak ho ntb v sebe nema a pod. Napr. ak ma ntb len jeden vystup na monitor, tak je dock casto jedina moznost ako na nom spojazdnit 3 monitory.
Ale v dnešním světě, kdy člověk chce připojit i mobil popř. i tablet přes Wi-Fi, je lepší mít Wi-Fi router (ať už stálý domácí, nebo přenosný na cesty).Ale v dnešním světě, kdy člověk občas potřebuje zkopírovat desítky GB je něco tahat po Wi-Fi utrpení...
+1, zrovna před chvílí jsem na něj koukal (samozřejmě od toho nelze čekat, že člověk bude mít mobilní pracovní stanici, ale to asi od žádného notebooku)
Trh s notebooky je děs a hrůza, musel jsem odevzdat bývalému zaměstnavateli služební, takže jsem kupoval vlastní notebook. Nakonec po hodně dlouhém rozhlížení (a ošmatání leckterých krámů v Alzáči a Czc) jsem koupil tu Yogu (13"). Nadšený z toho nejsem, prostě není to nákup, kdy by si člověk vybíral ze spousty zajímavých možností a s radostí pak doma novou "hračku" rozbalil...Naprostý souhlas. Navíc všude cpou povinně Windows. Já měl tedy trochu jiné požadavky a nakonec jsem skončil u Toshiby Satellite P50-A. Klávesnice celkem v pohodě, vadí mi jen primární multimediální popisky na funkčních klávesách a ještě jsem si stále nezvykl na trochu jiné rozložení. Hlavně zkrácené Shifty a Mezerník, jiný tvar Enteru a nadbytečná klávesa místní nabídky vpravo. Mačkám naučené klávesové zkratky a ono to nedělá, co má, protože se mi tam vloudí jiná klávesa Obzvlášť přechod mezi pracovním a domácím NB je stále problém. No a touchpad raději ani nepoužívám. Nejsem schopen na cokoli kliknout. Vždycky mi to ujede jinam. Raději jsem připojil externí myš.
Otázka zní, co s tím můžeme dělat. Petice?
Chiclet jsem nějak skousnul, ale nedokážu si představit práci s trackpointem a tou parodií na tlačítka na touchpadu.
Je to děs. Navíc lenovo nemá dost a představilo další "revoluci" - viz nový X1.
Pokud chce někdo z konkurentů přetáhnout firemní zákazníky, tak teď mají parádní možnost.
Delat s tim muzete to, ze jim napisete ze mate X let stare notasy, pokukujete po novych, ale jelikoz delaji sr**ky misto osvedcene klasiky, tak na ne s**ete.Komu jako můžu jako koncák napsat? Jaký to asi bude mít efekt?
A hlavne od nich nic nekoupit.Být bez počítače je sice pragmatické a v jistých morálních ohledech asi i nejlepší řešení, pro mě ale bohužel krajně nepraktické.
Mno, stále to má kovové panty, šasi z uhlíkových vláken, stále mi přijde, že klávesnice je na stisk lepší, jak u ostatních výrobců.Který notebook nemá kovové panty?
Já si svojí blbostí rozbil displej v T530 den před jednáním u zákazníka. Ráno před jednáním jsem se zastavil tady, kde měli displej skladem (nechci dělat reklamu, ale tehdy mě fakt zachránili). Na jednání jsem přijel s rozbitým notebookem, krabicí s novým displejem a šroubovákem a během půl hodiny jsme mohli začít řešit pracovní věci.
Tak to musela byt velmi velka smola, moja x220 prezila uz cez 20 padov z postele na podlahu, jediny nasledok padov je kusok odlomeneho plastu.
Displej odisiel az ked mi v nom skoncil telefon (ma kovove telo, displej nemal moc sanci).
Na e-bayi sa da nahradny displej zohnat lacno (do 1500 Kc aj s postovnym, z uk je to v cesku za par dni). Horsie je to s kvalitou tych panelov. Su to vsetko TN panely slabsej kvality (zvacsa nejaky ten vadny pixel, farby po prechode z IPS vyzeraju zalostne). Zohnat nahradne IPS je uz vacsi problem, v rozumnej cene jedine pouzivane a aj to musi mat clovek trochu stastia.
Vymena u klasickeho x220 by mala byt bez vyraznejsich problemov. Pri tablet verzii moze byt celkom problem napr. s gorilla glass -- preto sa predavaju casto komplety -- cele veko vcetne wi-fi anteny a pod.
Po pár týdnech už nic jiného nebudeš chtít.
Ha-ha, zasmáli se zbrojnoši.
Souhlasím. Např. na trackball jsem si zvykl celkem rychle, je to fajn, ale trackpoint mi nesdnul.
Generally, the touchpad performance was higher than the trackpoint performance in both age groups, but the age-related performance decrements were less distinct when using the touchpad.
Těch studií s podobnými výsledky je víc, akorát z domu se k tomu teď nedostanu.
A bez tlačítek budu trackpoint používat jak?
Klávesnice. xdotool
je to ta nejlepší věc co kdy kdo pro tento účel vymyslel.
Ehm, potkal jsi někdy dobrý trackball? Rollermouse?¹ Vyladěný systém pro sledování pohybu očí/hlavy?
Trackpoint je fajn jen tehdy, když má měkkou gumu a displej není zrovna s vysokým rozlišením, protože trackpoint má ze své podstaty problémy s citlivostí.
¹ Osahávání koule nebo honění tyčky místo manipulace s klitorisem, chrchly-chrchly. ^_^°
Dřív se dělaly – stačí kouknout na eBay, namátkou třeba: Powerbook Duo 230, Compaq Armada 1120 nebo Digital HiNote Ultra CT475.
Tiskni Sdílej: