Portál AbcLinuxu, 31. října 2024 23:51
V případě mdadm je nějakou dobu venku dm-integrity. Kdo tedy z nějakého důvodu nechce btrfs nebo zfs, tak může ještě zkusit jít cestou dm-integrity.Ten dm-integrity je device mapper target (podobně jako dm-crypt, který je používán LUKSem pro šifrování), zatímco MD RAID (softwarový RAID v Linuxu), co se ovládá mdadm utilitou, nad device mapperem postaven není. Akorát existuje device mapper target dm-raid, který je jen wrapper nad tím MD raidem, aby šel použít v rámci složitější device mapper konfigurace. Jinak bych dm-integrity doporučil používat buď přes LUKS (cryptsetup má volbu
--integrity
) nebo stratis, na přímo to bylo poměrně pracné na konfiguraci, když jsem to naposledy studoval. Ale pořádně jsem to sám zatím netestoval.
A jak jste na tom vy?Môj domáci server ešte stále beží na Atome (ITX Intel DN2800MT), ktorý som v roku 2013 kúpil z druhej ruky od nejakého dobrodinca tu na abclinuxu alebo na roote. Už niekoľkokrát som si robil research, či to nenahradím niečím novším, ale nakoniec som to vždy vzdal - nenašiel som podobne šetrnú zostavu. Koľko Ti to žerie wattov v idle?
Jinak si myslim, ze za ty prachy (13k), pricemz jeste pises ze to byla "lepsi" cena, se da koupit mnohem zajimavejsi HWSem s tím.
Tak nejak bych za ty prachy cekal na ty desce sasZa ty prachy možná jo, ale sas řadič se mi válí na stole jako dekorace. Hádej proč? SAS disky nějak doma nemám. (Ano vím, že řešení existuje.)
Kdyz pudu do frcu, tak za ty prachy koupis kompletni 1U stroj a spotrebu to vetsi pri danym vyuziti mit nebude. Jo, asi to bude delat kraval, to jo. Ale to je ve sklepe/na pude prevazne jedno.1U je celkem k ničemu. Kdybych měl někdy nahradit ty bigtowery, tak minimálně 4U. Do 1U nedáš tolik disků, špatně se to rozšiřuje apod. Měl jsem to a prodal jsem to (bazar tady na abc, před cca 10 lety).
A jak jste na tom vy?Já domácí služebníky stavím z bývalých desktopů. Takže aktuálně hlavní workhorse je FX8350 na FreeBSD. ZFS a v tom aktuálně 6x4TB disky. Zatím to stačí. Jak cpu, tak storage. K tomu ještě zálohovací Linux na nějaké i5. Koncept je takovej, že na BSD je ZFS, na Linuxu je 6x XFS (oddělený FS). Potom ještě občas externí záloha na externí disky. Použití se mění. Dřív jsem měl QEMU KVM (na linuxu), potom objevil nspawn a potom přešel na FreeBSD a na jaily. No a když je potřeba něco spočítat, tak na desktopu R7 1800x. Zatím to stačí. I na hry stačí ta RX480 8GB. (AMD sice po mě chce, abych si koupil novou, ale kašlu jim na no. Ten "advisor" doporučuje RX6900XT a R9 5950X - grafika za 50tis a cpu za 20tis. pro Skyrim a CyberPunk? Jako na jednu stranu chápu, že lákaj lidi na nový HW, ale tohle je extrém. Kdyby to radilo normálně, tak si novej HW koupí víc lidí a budou to obměňovat třeba postupně - teda krom toho, že dneska nic není k sehnání.) Vlastně jsem ještě nikdy neudělal to co ty teď, že bych to postavil komplet znovu. (Jasný, v desktopu nemám 6 disků, takže ty se koupí. V serveru zase nemám herní grafiku, takže ta půjde pryč.)
Také nevíte, kam s prachama?Momentálně, i vzhledem k aktuální situaci, jsem všechny zbytečný nákupy stopnul. Ceny jsou šílený, pokud nic neodejde, tak se nic kupovat nebude. Nějaké plány na rozšíření jsou, ale teď to není na pořadu dne. Díky, pěkná mašinka, užij si to!
Pocitam ze brzo vyjde nakej clanek (jako kazdej rok) ze PC umira, ze nikdo nic nekupuje ... protoze ... konzole taky nejsou ;DJo, nejsou. Kolegové v práci na jaře houfně objednávali PS5. Ještě je afaik nemají. Btw. jsem jedinej z firmy, kdo má doma herní pecko. Všichni mají NTB a k tomu PSko nebo Xbox. Ale tak to je jejich věc. Každému vyhovuje něco jiného.
asrock J4105M 1 x 16 GB DIMM (Apacer D12.2226BS.001) btrfs (TOSHIBA HDWD130 3TB + TOSHIBA DT01ACA300 3TB) 2xUSB DVB-T2 1xPCIe DVB-S2 1xArduinoNano30-35W
Jinak jako hlavní switch používám MikroTik RB3011UiAS-RM (bazar za necelých 2kkč), který má fakt trapně malou spotřebu a výkonově mi přebohatě stačí.Pěkný. Já používám starý RB450G, plus ve druhém pokoji RB751G (AP, router), ten už by chtěl vyměnit, možnosti wifi jsou dnes už trochu jinde. Zatím stačí. Ty máš předpokládám nataženou strukturku? Cat5e nebo 6?
pár lidí mě označilo za blázna, když to viděliJá tě považuju za totálního magora Takže Cat6. Doma chci udělat propoj p2p na Cat6 a 10GbE mezi serverem a desktopem (zatím bez switche). Chtěl jsem to mít hotové "přes vánoce". Zatím mi CPOST "nedoručuje" (prý jsem včera nebyl zastižen, ehm, rohlíku se to podařilo na první pokus, ale chápu, že když to cpost má cca 100m vzdušnou čarou od pobočky, že je to neřešitelný problém) ani nijak nesouvisející balík z Německa, takže upgrade sítě odloženo na neurčito.
--hash sha256 --key-size 256
oproti
--hash sha512 --key-size 512
Získal jsi tím něco? Rozumím tomu, že ti to stačí. Zajímá mě, jestli to má nějaký reálný benefit?
Bifurcated Riser je zajímavá věc. Napiš pak, jestli jsi to zprovoznil.
Díval jsem se, že deska má 4x SATA. Máš tam 3x HDD a 1x SSD. Proč jsi kupoval tu NVMe M2 redukci na SATA?
Vůbec nechápu co znamená, že deska podporuje KVM? Na pc nainstaluješ KVM a máš ho tam. V čem je rozdíl?
Vůbec nechápu co znamená, že deska podporuje KVM?https://en.wikipedia.org/wiki/KVM_switch Pro server to znamená možnost vzdáleného přístupu na monitor a klávesnici. Dá se takto na dálku nastavit i BIOS nebo řadič vzdáleného stroje. KVM funguje, i když je server vypnutý a lze jej na dálku zapnout. U výrobců se tomu říká IPMI, ILO apod.
Tak to je dobrý, díky.
Tiskni Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.