Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
První telefon jsem dostal od strejdy, včetně telefonního čísla (mimochodem, mám ho doteď, jen jsem si ho nechal zkonvertit na firemní). Dostal to jako bonus od operátora a nikdo z jeho rodiny ho nechtěl. Bylo to myslím na střední. Telefon to byl vyhlášený odpaďák. Myslím, že to byl Siemens C35i, velmi poruchový telefon. V této době byly tahounem Nokie, ještě i Motorola, zbytek byl odpad. Myslím, že se mi ho tenkrát podařilo prodat a týpkovi se za měsíc vysypal.
Poté jsem splašil myslím Nokia 7110. Byla to přechodná doba. Neměl jsem ho moc dlouho.
Nakonec jsem přes bazar sehnal, tenkrát úplně mega super telefon, Sony Ericsson W800i (oranžové prvky s bílou byl super design). Byl jsem s ním celkem dlouho spokojen. Kupoval jsem ho v roce 2008 za 2500,-Kč.
Tenkrát měli všichni Windows Mobile, většinou od firmy HTC. Mělo to úžasně pěknou nadstavbu, ale pomalou. Byly to telefony s hw klávesnicí. V té době přišel první android.
Řediteli se tedy pořídil HTC Desire Z (tenkrát asi za 10kkč). Jelikož bylo třeba mu dělat support, tak jsem se dostal mezi vyvolené a šéf pořídil i jeden telefon mě. Byl pěkný, vše super, ale šíleně mě iritovala pomalost, záseky v UI a další věci. Naprosto super byla ale klávesnice.
Do použitelného stavu se mi ho podařilo dostat díky rootnutí a nahrání MIUI Rom. To rozhraní mě učarovalo, bylo graficky a konfiguračně na míle daleko od všeho, co jsem do té doby znal. Říkal jsem si, že Xiaomi má slušně našlápnuto a všem uteče. Jak ale víme, tempo nakonec ztratili.
MIUI Rom ten telefon sice povznesla úplně někam jinam, ale pořád jsem cítil značné problémy s latencema v UI, prostě mě tak i tak iritovalo spoustu věcí. I tak mi ale telefon vydržel asi 4 roky. Nevím, zda to je on, ale jedno funkční HTC Desire Z stále mám v práci v šuplíku. Je to hlavně kvůli tomu, že občas ještě narazíme na hodně starou SIMku, se kterou je buď v nových telefonech problém s kompatibilitou (nejde přečíst) nebo už nejde ani zasunout a ani ostříhnout (starý SIM měly obrovský čip a na nanosim stříhnout nejdou)
HTC jsem měl přes 4 roky a nebylo to ono. Jeden šéfík rozkašil iPhone 5s. Bylo prohlášeno, že je to nerentabilní oprava a měl jít do šrotu. Ujal jsem se ho tedy a opravil. Výsledek viz iPhone 5s za 2000,-Kč - výměna skla/displeje.
Šel jsem do toho, protože firma by mi tenkrát asi tak drahý telefon nepořídila, tak jsem si řekl, že do toho půjdu vlastními prostředky. A tento telefon byl jedním ze startů mé servisní práce, viz: Opravujeme telefony a tablety - tips and tricks.
Telefon mi vydržel do června 2018, kdy už začala zlobit baterie a čínský displej, který jsem tam kdysi dal, se začal rozlepovat kousek po kousku.
Oh yeah Baby!!! Tenkrát jsem se rozhodoval, co si pořídit a byla to doba, kdy dobíhal prodej Huawei Mate 10 Pro. Byl za slevněných 10kkč (asi bez DPH). Rozhodoval jsem mezi topovým modelem od Xiaomi a tímto Huawei. Cílem bylo zbavit se i mého kompaktu. Nakonec jsem se rozhodl pro Huawei. Doteď nelituji. Byl to první telefon, kde jsem byl na 100% spokojen, žádná výtka, žádné problémy v latencích, super fotky (viz níže a google drive) atd. Grafické rozhraní mě učarovalo, téma byla naprosto dokonalé. Tenkrát byl dodán s Androidem 8 a při každém upgrade na novější android, to na mě křičelo, že téma může být nekompatibilní. Nikdy jsem neuposlechl, nechal si ho a telefon poslední 4 roky vypadá plus mínus stále stejně, prostě suprově. Kromě super latencí UI, super fotek, to mělo i super latence pro odemykání otiskem.
Z androidu 8 na Android 9 a pak na Android 10. Člověk by si myslel, že to je konec. Ale né, letos začátkem roku Huawei oznámil, že EMUI 12 vydá i pro Mate 10 Pro. A jak řekl, tak udělal. Upgrade na EMUI 12 prošel jako nic, téma jsem si opět ponechal, UI opět tedy skoro beze změny (notifikační panel je jiný a pár drobností, ale jinak vše stejné). Bohužel, Huawei skončil s Androidem 10, takže i EMUI 12, co dostal tento telefon, je stále Android 10. V informacích o sw lže, hlásí Android 12, ale jakýkoli jiný detekční nástroj OS hlásí správně Android 10. Počáteční nadšení tedy trochu ochladlo, ale na druhou stranu to je pořád parádní kus s parádním rozhraním.
Baterie mi vydrží stále dva dny, používám jen s originální nabíječkou, která podporuje rychlonabíjení (tj. stále na rychlonabíječce s původní baterií). Z Číny jsem si tenkrát za pár korun z alíka objednal asi 3ks origo nabíječky, abych měl zásobu a měl nabíječku všude dostupnou (tenkrát jsem bydlel na 3 místech najednou a na čtvrtém pracoval).
Kdysi jsem měl jediný problém, NFC platny, kdy mi telefon vždy do platebního bankomatu poslal forsáž a platba dost často neprošla. To bylo ale v době Androidu 9, od té doby jsem to nezkoušel. Možná je čas to znovu zkusit, ale je to asi zbytečné, protože hodinky.
Zdá se, že to je konec, telefon už asi nedostane žádný update a alternativní rom nejsou (je hodně locknutý), takže ač funkční, tak po pěti letech musím dát sbohem a posunout se dál, bez záplat to už moc dlouho provozovat nechci (běží sice aktualizace aplikací a pár core věcí od google, ale kernel už samozřejmě ne). Normálně bych bez zaváhání šel znovu do nejvyššího modelu Huawei, aktuálně Mate 50 Pro, ale tím, že nemá Google služby (i když existuje dobastlení přímo od Huawei), chybí 5G, a co hůř, údajně i nejde VoLTE, tak je to pro mě nemilá situace. Google Pixel mi přijde takový chudý (navíc zřejmě stále problém s VoLTE a 5G), iPhone možná a ze světa androidu pak už zbývá jen Samsung (něco jako S23+, nebo za rok S24+). Pravdou je, že Samsung má i podobně dlouhý support jako Apple, takže pokud se nic nepokazí, mohl by vydržet taktéž 5 let a odbastlení mám u Samsungu už také najetý.
A co vy? Jaká byla vaše cesta? Co máte nyní za telefon? Jste s ním spokojený?
Zdar Max
Tiskni Sdílej:
tak a kdo jako bude zametat popel z tý kostkový dlažby až ten vejmysl dohoří?? :O :D :P ;D
jj podle fotek to vypadá že je z toho jenom málo popela
....ale stejně si pod to mohli něco dát :D :D :P ;D
ttssss na normálním vohni by to schořelo celý :P ;D
Do podzimu 2015 tlačítkový šunty, nejdéle (skoro 6 let) mi vydržela Nokia 3120, lowend dodaný s firemním tarifem na CDRku. Pak po kratičké experimentální epizodce se Symbianem jsem nasedl do Androidu a jelo to:
Zatím s Androidem průměrně vydržím řekněme "přes dva roky", kdyby Nokia nechcípla, bylo by to déle, měl bych jí nyní už skoro 3 roky a jelo by se dál. Nokii už fakt ne. Kdyby Ektra vydržela déle, bylo by to třeba ještě víc let v průměru. Kodak, tedy vlastně "čínský OEM Kodak" klidně znovu.
Na fotky mám foťák a když zrovna není po ruce, tak vlastně cokoli udělá přijatelné snímky, beztak všechno dávám na papír 9x13cm.
Co za telefon příště? Fakt nevím a nevidím důvod to řešit, když ten stávající mám cca ¾ roku. Uvidím tak za dva-tři-čtyři roky, jak dlouho Číňan vydrží, zejména aktualizace OS - na to že to byl lowend za 3490Kč loni na podzim, tak chodí celkem pravidelně aktualizace toho Androidu 11 a netrpí to na žádné zavšivení sw/reklamním bordelem, je to v podstatě čistej Android. Jakmile ale skončí jeho podpora, přejdu na něco dlouhodobějšího, čili asi nějaký Samsung v cenové relaci řekněme 7-11k, protože dneska je holt potřeba mít tohle zařízení zabezpečené.
telefon už asi nedostane žádný update a alternativní rom nejsou (je hodně locknutý)kurník
Mám kuličkovou hypotéku :(
Býval jsemWindows Phone (3 %)ale teď jsem si ho nedávno blbec roztřískal tak došlo k regresi na
Dumb Phone (3 %)
pavouk ma 8 nožiček ale to nejsou všecky končetiny :O ;D vepředu u zobáku má eště jeden pár makadel hele a ty vypadaj jako takový malý nožičky ale nožičky to veskutečnosti žádný nejsou :D ;D