Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
"To já nevím, zeptejte se Zdeňka Škromacha," svaluje vinu za nesplnitelný slib na místopředsedu strany.***
Jak to udělají? "Nejprve musíme analyzovat situaci," odpoví vyhýbavě budoucí královéhradecký hejtman Lubomír Franc.***
"V Hradci jsme nic takového neslibovali, to říkalo celostátní vedení ČSSD. Ptejte se jich."***
"Náš volič se dobře orientuje v politice a ví, že tyto sliby můžeme uskutečnit až tehdy, když budeme ve vládě. Naše kampaň byla vedená jako referendum o současné vládě, využili jsme chyb, kterých se ODS dopustila," říká příští hejtman na Vysočině Jiří Běhounek.*** Viz http://zpravy.idnes.cz/cssd-naslibovala-v-krajich-nerealne-zmeny-fg3-/domaci.asp?c=A081022_221204_domaci_zra. Voliči Koček se prostě zmást nenechají!
Protoze ten, co mluvi pravdu, v 99% procentech pripadu rika, ze me podrazi (nebude hajit me zajmy). Kdezto u toho, co lze, existuje 1% pravdepodobnost, ze postranni umysly nema.Pokud je 99% pravděpodobnost, že oba mají postranní úmysly, tak je snad u obou pravděpodobnost 1%, že postranní úmysly nemají, ne?
Asi jsem to spatne vysvetlil, tam jsou 2 jevy - jeden je, zda kandidati podrazeji nebo ne, a druhy, zda mluvi pravdu nebo ne. Vy mate dva kandidaty, a ti uz jsou rozhodnuti predem, zda budou podrazet nebo ne. A mezi nimi si musite vybrat. Tedy, ten co mluvi pravdu, rika, ze vas podrazi. Ten co lze, rika vzdycky, ze ne. Tedy, vy si zvolite lhare, prestoze oba podrazeji se stejnou pravdepodobnosti (dal by se myslim vymyslet i priklad, kdy ten lhar podrazi vic). Otazka byla o tom, proc lide voli lhare.Co je tohle za primer? Muzes to zkusit vratit do reality a rict priklad toho "ten co mluvi pravdu, rika, ze vas podrazi"? Ja tam zadne takove jevy nevidel. Ja videl, ze jedna strana (CSSD) slibuje veci, ktere nemuze splnit. A take to, ze ty ostatni strany takove "nerealizovatelne" sliby nedavaji. Jak z toho vyplyva, ze me ty ostatni strany podrazi? Tim, ze mi neslibuji modre z nebe? Kdyby sis chtel nechat postavit rodinny dum a jedna firma ti rekne "do rana je dum hotovy", zatimco druha si rekne o pul roku, tak vezmes nabidku od te prvni? A podepres to argumentem, ze "evidentne lze" a proto je 1% sance, ze ten dum postavi?
Já si teda rozhodně nemyslím, že by privatizace nemocnic byla k něčemu dobrá. V jedné takové pracuju a vypadá to tak, že od doby, kdy jsme v soukromých rukou stále klesají platy. Jednou se zruší tenhle příplatek, podruhé další. Když nám 1000,- přidají, tak 1200,- odeberou jinde. Ze slibovaných výnosů z plateb pacientů nemáme my, jako zdrav. personál absolutně nic.
Neinvestuje se ani do nutných oprav, takže velmi často po nocích řeším situace, kdy pacientům teče do postele. Nemáme žádné vybavení, jako jsou poloh. postele a pomůcky, cokoliv požadujeme je "drahé" a nelze.
Pacienti jsou okrádáni na jídle spřátelenou firmou, která pro nemocnici vaří. Majitel kuchyně kupuje potraviny prošlé, ovoce dodává shnilé a ani milion stížností s tím nic neudělá. Stěžujeme si skoro denně, leč zbytečně. Mrtvoly odváží zase jedna spřátelená firma. Zdrav materiál také dodává firma, kde má vedení známé....
Tohle se celkem ví, proto tolik zdravotníků brojí proti "privatizaci" nemocnic.
Taky nesouhlasím s tím, že by hodně lidí slyšelo na zrušení poplatků. Jestli to spíše není o tom, že už té ODS mají prostě dost. Jak můžeš vědět, že většina voličů jsou debilové, protože volili tak a tak a z jakého důvodu.
Netvrdím, že ve státním je vše transparentní, nicméně již funguje kontrola a management státní nemocnice si sakra hlídá příjmy a výdaje, neb je snadno vyměnitelný. Většina pražských nemocnic je v plusu. Vyjma, tuším, Vinohrad. Jsou v plusu i proto, že usilují o mezinárodní akreditace a špatně hospodařící nemocnice ji těžko získá.
Osobně si myslím, že privatizace nemocnic není dobrým řešením. Jsem zvědavá, jak dopadnou Mariánské lázně s nápady, které hodlá Šmucler realizovat.
Ta idea statnich nemocnic spis je, ze narozdil od soukromych, kde mohou byt vlastnici a pacienti velmi ruzne osoby, tak obcane - potencialni pacienti - kontroluji demokraticky sve volene mistni zastupce, a ti kontroluji onu nemocnici.Ovšem ta páka je tak slabá, že prakticky jako by nebyla. Bylo to vidět třeba u nás (na městské úrovni, kde je ta vazba přece jen o něco těsnější než u státu). V zastupitelstvech a radách se střídali různí lidé a různé strany, jakýkoli tlak na vedení nemocnice však chyběl (přestože na začátku 90. let město nemocnici za každou cenu chtělo). Výsledkem bylo přesně to, co se v takových případech stává. Zájmy ředitelů a dalších lidí byly jiné. Proto se nemocnice dostala do takových problémů, že jen na provozních dotacích stála skoro čtvrt miliardy a přitom chátrala stavebně i po jiných stránkách. Že se na tom leckdo pořádně přiživil, je jasná věc. Nakonec to skončilo privatizací, protože "drenáž" městského rozpočtu blokovala spoustu jiných věcí, do kterých bylo potřeba investovat. Nový majitel tam okamžitě investoval dost peněz a získal nové kvalitní lékaře. Rozhodně je situace výrazně lepší než za dob fungování "pod veřejnou kontrolou".
Za prve: Autor vychazi z neoklasicke interpretace, ktera tvrdi, ze konkurence vede k lepsim vysledkum nez monopol. A dokonce se to (neoklasicka teorie) snazi dokazat, ovsem jejich dukaz je chybny.Ano, a zde končí můj zájem: jelikož nejsem zastáncem "neoklasické interpretace" a dokonce velmi nejsem zastáncem důkazů ekonomických teorií, nebudu s tímto článkem polemizovat.
Vy ale patrne davate prednost vire pred vedenim, ...Vedením nebo věděním? Tuším, které slovo máte spíše na mysli, ale to méně pravděpodobné by dávalo příspěvku úplně jiný šmrnc.
Vzato ciste filozoficky, pokud budu zastavat pozici, ze jsou nejake jevy (treba prirodni nebo ekonomicke) nezkoumatelne, pak se v jejich zkoumani nikam nedostanu, at uz zkoumatelne jsou nebo ne. Proto ja zastavam nazor, ze bychom meli dopredu predpokladat, ze zkoumatelne jsou, a s temi problemy se proste nejak poprat.Vzato čistě filozoficky: pokud zastávám pozici, že jsou nějaké jevy zkoumatelné, neznamená to že se jejich zkoumáním musím zabývat zrovna já osobně. Není každý Immanuel Kant, aby mohl 90% života strávit přípravou podkladů (když už jsme u té filozofie). A už vůbec se tím nehodlám zabývat v diskusi která je obecně na úrovní hospodských keců.
Vy ale patrne davate prednost vire pred vedenim, a proto zastavate ten prvni pristup.Právě naopak. Jaký má smysl diskuse, když evidentně nefunguje komunikace? (No, ale to je možná spíše téma na root.cz, datum a čas by tomu odpovídal.)
Pokud konkurence funguje jen za urcitych podminek (ktere ja neznam), pak se tam do urcite miry objevi oba jevy.Konkurence není buď a nebo, konkurence je vždy, ale vždy jen částečně (neexistuje dokonalá konkurence ani úplný monopol). Kromě toho konkurence nepůsobí jen na cenu, ale i na jiné faktory (např. inovace).
Takze, z toho vyplyva, pokud nejste kapitalista, at uz konkurence funguje nebo ne, kapitalisticka spolecnost je pro vas nevyhodna.Je nevýhodná, ale jiné společnosti (např. s příkazovou ekonomikou) jsou v praxi ještě nevýhodnější.
Pokud kapitalista jste, pak je pro vas vyhodna jedine za predpokladu, ze konkurence nefunguje.Proto je v zájmu kapitalisty, aby byl trh co nejméně liberalizován a vstupní bariéry byly co nejvyšší. Každá věc, která zmenší konkurenčnost prostředí, se hodí.
Proto je v zájmu kapitalisty, ...Etablovaného kapitalisty...
Byly to idylické časy.Byly. Z každé věci "vybojované na frontě" měl člověk obrovskou radost. Dnes je to tak banálně snadné, že už to není ono
Možná by to chtělo reálnej skanzen, jaký to tady dřív bylo. S frontama, s povinným nácvikem Spartakiády, recitování budovatelských básní a pár besed s příslušníky VB. Ono toho bylo mnohem víc, pro mně hlavně ta depresivní atmosféra za Komančů. To se simulovat nedá.
Taky vnímám, že mnoho mladých lidí touží po socialismu. Ale zase ona je to určitá vlastnost mládí, ten idealismus. Tak možná časem, s životními zkušenostmi je tyhle choutky přejdou.
Muzu pripomenout ze se ODS opet (neuspesne nastesti) pokousi soudne napadnout svou opoziciMluvíš o pokusu dát k soudu KSČM jako stranu, která porušuje zákon? To vidím jako zcela správnou věc. Neprojde to, bohužel. To na druhou stranu kdyby někdo založil novou NSDAP, to by byl fofr.
Ze schvaluje asocialni zakony?Sockomlejnek znovu útočí...
Komunismus jako ideologie není možná špatný v tom smyslu co fašismus, zato je ale nesmyslný.Naivni komunismus nesmyslny opravdu je, protoze predpoklada, ze budou vsichni lide spolupracovat, a to nebudou. Stejne tak je ovsem nesmyslny naivni ekonomicky liberalismus, ktery predpoklada, ze naopak budou vzdy vsichni lide soutezit (konkurencne) a nejaka treti strana z toho bude mit prospech.
Je to jako by někdo napsal ideologii ve které by prosazoval zrušení nemocí, zrušení lidského utrpení, navýšení štěstí každého, okamžité zlepšení životního prostředí o 1000%, ...To jak moc je takova ideologie neuskutecnitelna je diskutabilni. Kdybychom tohle napsali beznemu cloveku treba z 15. stoleti, a pak mu ukazali vyspelou demokratickou spolecnost 20. stoleti, povazoval by ten cil za 99% splneny. Takze, dost mozna, my dnes povazujeme nase socialni problemy za neresitelne, ale za takovych 200 let se budeme divit, jak nadherne se s nimi dalo vyporadat. Organizace spolecnosti je jako kazdy jiny pokrok - nevite, zda k nemu dojde, dokud k nemu nedojde. Ja osobne povazuji tvrzeni "dnesni spolecnost je uz nezlepsitelna" za smesne, kdyz sam vim o desitkach ruznych moznosti (evolucnich) zmen, ktere jsme z toho ci onoho duvodu nevyzkouseli (jako lidstvo), nebo jiz solidne funguji v jine zemi, nez nasi. Trochu OT, ale jeden odkaz na zajimavy clanek, na ktery jsem vcera narazil: http://www.vanityfair.com/politics/features/2008/11/stiglitz200811?currentPage=1
stejne jako rozpusteni KSM , kdyz organizovali protesty proti radaru.Ty ten radar taky vidíš všude, viď? Ne že bych z něj byl nějak na větvi, ale dávat ho do souvislosti i s rozpuštěním sdružení, které mělo ve stanovách třídní boj...
"vladne" bez podpory naroda, s pomoci par koupenych poslancu?To vláda ČSSD+KDU-ČSL+US-DEU vládla také - podpořil ji přeběhlý alkoholik Kott (který za to byl odměněn místem ředitele VZP a později zase Davidu Rathovi zajistil smlouvy na ordinace).
odevzdat narod zahranicni mocnostiTohle není nic jiného než demagogie.
ředitele VZPvypadlo mi slovo "krajského" (ředitele...)
zatimco socialni jistoty, dotace a jine dobre veci jeste vyuzit nestihliJakéže to tehdy byly sociální jistoty? Povinnost pracovat, dovolená 2 týdny (delší měl člověk až po nějakých odpracovaných letech), kádrování při přístupu ke vzdělání atd.
Clovek by zejmena vod lidi, co vedi neco o opensource softwaru, ktery povetsine vychazi bez financnich podpor, ze to budou vedet. Lidi taky motivuje radost z prace, nebo taky soutez s jinymi,To je sice hezké, ale člověk musí z něčeho žít. Taky mě to nebylo jasný, takže jsem se zeptal - tady je zápisek.
a existuji taky nefinancni motivace, (byly v socialismu implementovane zejmena v zacatcich - vem si vyhody sovetskych stachanovcu, teda delniku co prekonali plan, nebo nasi udernici)No od rodičů vím, že se to většinou dělalo tak, že se ten plán nastavil tak nízko, aby šel snadno překonat
No od rodičů vím, že se to většinou dělalo tak, že se ten plán nastavil tak nízko, aby šel snadno překonatČástečně ano. Zadruhé to bylo na úkor kvality. Vzpomínám na to, jak se překonával plán v jednom závodě Jihočeských dřevařských závodů (volarská "třískárna", dělaly se tam dřevotřískové desky). Protože maximální vyráběné množství bylo dáno technologicky, nešlo to udělat bez zásahu do této technologie. Nepřipadalo v úvahu říct "NE". Čili to vyřešili tak, že zkrátili "zapékací" časy. Výsledkem bylo, že sice stihli vyrobit požadované "nadplánové" množství desek, ale ty desky byly mnohem křehčí, mnohé praskaly ještě v továrně, a o nárůstu množství těkajícího formaldehydu se ani nepokouším spekulovat. Dalším důsledkem některých forem překonávání plánu (takové to "roční plán stihneme za 11 měsíců") často bylo, že pak ke konci příslušného období (měsíc nebo rok) nebylo z čeho vyrábět, tak se tam všichni jen poflakovali a případně chlastali.
Ano, člověk může věnovat část svého volného času open source, zvlášť když ho to baví. Ale v jiné části svého aktivního času pracuje pro peníze. A to je ten rozdíl.A co ti, co vyvíjejí opensource za peníze?
Socialismus předpokládal pracovní nadšení po celou dobu pracovní aktivityZatímco kapitalismus s tím přímo počítá
A co ti, co vyvíjejí opensource za peníze?To už nejsou ti, kteří to dělají bez finančních podpor. Čti vlákno předtím, než začneš reagovat.
a) Povinnost pracovat byla prave dobra, resila zneuzivace socialnich davek, a tu praci si clovek udrzel do duchodu, pokud nemel politicke problemy.Úplně stejného efektu dosáhneme zrušením sociálního systému.
Povinnost pracovat byla prave dobra, resila zneuzivace socialnich davekCož vedlo k vytváření pracovních míst jen pro to, aby bylo se člověk někam umístil. Bez ohledu na to, zda bylo takové místo potřeba. Nehledě na perzekuci lidí, kteří nic špatného neudělali, pouze nějakou dobu nebyli zaměstnaní.
a tu praci si clovek udrzel do duchodu, pokud nemel politicke problemy.Ty politické problémy šlo mít velmi snadno. Moje babička projevila v roce 1969 nesouhlas se vstupem vojsk. Byla okamžitě přeřazena na pomocnou práci s minimálním platem, kde zůstala až do důchodu. Z tohoto minimálního platu jí pak vyměřili minimální důchod, který pobírá až do dneška (sice valorizovaný, ale stále velmi nízký). Čili následky toho jednoho jediného vyjádření názoru si nese už téměř 40 let.
Neporovnatelne kvalitnejsi zdravotnictvi a skolstvi - sam jsem potkal lidi ze zahranici co se po revoluci divili, jak je nase zdravotnictvi dobre.Jako aprílový vtip bych to bral, jinak ne. Jediné, co bylo dobré, bylo očkování (částečně i proto, že nikdo neřešil nějaká rizika, prostě se to nařídilo a hotovo). Ale zdravotnictví byl jeden velký průser. Už jsem o tom psal nejednou (nejvíce tady), ale opravdu bych to zpět nechtěl.
Nase skoly tehdy yaky produkovali odborniky, dnes kazdy profesor co neco umi utekl do zahranici (na slovensku).Zejména takové školy jako VŠ SNB nebo VŠP, že? Dříve samozřejmě nikdo jen tak utéci nemohl, byl tu drátěný plot. Nicméně zejména v 70. letech mnoho odborníků nemohlo učit z politických důvodů. Takto byl postižen například výtečný vojenský historik Zdeněk Jelínek.
vetsi dovolenou dnes maj zejmena "pracovnici" ve vysokych funkcich co stejne nic nedelaj.Každý má ze zákona nárok na 4 týdny. Tehdy to byly 2 týdny, později 3 a teprve po delší době 4.
Bezny clovek kolikrat musi brat dovolenou misto PN.To bylo i tehdy. Než trávit dvakrát půlden u lékaře, bylo pro mnoho lidí jednodušší si vzít dovolenou, pokud to šlo.
dotace na zakladni potrebyTřeba na chléb nebo Sunar, které se pak zkrmovaly prasatům, protože byly levné (určitě si někdo vzpomene, jak to pašíkům šlo k duhu )
V praci pro zamestnance skolky pro deti, zajezdy ROH atd.Firemní školky jsou leckde i dnes. A co se týká odborových zájezdů, tak i ty existují i dnes - záleží na tom, jak si to odboráři ve své organizaci rozhodnou (to je totiž ten rozdíl - dřív bylo všechno nařízeno, dnes si o tom rozhodují lidé sami).
Slusne (na okolni pomery) zabezpeceni v duchoduDůchod 1100 Kčs (pobírala moje babička v roce 1989) při průměrné mzdě 3500 Kčs bylo slušné zabezpečení?
treba nevim proc by nekdo mel na vrtani zubu mit anestezii, specialne pokud anestetik neni dostProč by měl mít anestezii? Protože to vrtání bolí. Tečka. A pokud není dost anestetik, je někde něco špatně. Dnes jich je dost.
kdysi kdyz SAV potrebovala material na vyzkumy, dostala jej (dnes nema ani 2M Sk na patentovani hotoveho vyzkumu), a vedci meli vod statu vodmeny k platuSAV možná. ČSAV nikoliv (to byla taky dobrá věc, že byla Československá akademie a Slovenská akademie... - totéž třeba u KS). Můj děda dělal v ČSAV 40 let (ve fyziologickém ústavu), a ač byl mezi těmi, co přivítali "vítězný únor 1948" (a tedy souhlasil se změnami v ekonomice, které se děly), mohl by vyprávět, na jak obrovské problémy jako vědec po celé období narážel.
A stat urcoval osnovy na zakl. a str. skolach takze se nestalo ze jednickari meli vedomosti na 4-5.To se možná nestávalo. Zato se stávalo, že když učitelka řekla dětem pár vět o Masarykovi, za týden ji estébáci odvlekli k výslechu přímo z prostředka hodiny tělocviku.
Porad jsi nerekl , co je na tech dotacich spatne.Podporují plýtvání. Byly např. problémy se zásobením pitnou vodou, protože dotovaná voda byla velmi levná a spotřebu tak nikdo neřešil. V létě lidé hojně nechávali na zahradě téct vodu z hadice, takže v některých domech ve vyšších patrech netekla vůbec. Řešilo se to zákazy zalévání zahrad, takže byl bit i ten, kdo vodou šetřil.
'geniove' zavedli rovnou DPH 19% misto predtim 10% na zakladni veci, takze se ma opravdu hurNebylo žádných 10 %. Nebyla ani žádná DPH, byla daň z obratu, měla v určitém období tisíce různých sazeb, lišily se i podle odběratele. Byl v tom pěkný bordel.
tvoje babicka mela jiz recene politicke problemy, cemu se mohla vyhnout (tim neschvaluju ze k invazi doslo)Ano, mohla se vyhnout, kdyby řekla "souhlasím se vstupem vojsk". Zradila by tím ale své svědomí.
Pokud jim ucitelka rikala neco jineho nez ze to byl "demokrat" ktery nechal cetniky strilet do delniku, sam bych ji tam vodvedlCo jim přesně říkala, to nevím. Ale když učila mě, byla po všech stránkách výrazně lepší než všechny ostatní učitelky, které mě kdy učily.
to se da zas poresit jinak, jak jsi uvedlAno, do určité míry dá. Tak, že se potrestají i nevinní.
Krome toho kdo ma na vesnici zahradu ma i studnu, takze zadny vetsi problem.Toto samozřejmě neplatí. Kromě toho nešlo ani tak o vesnice (protože tam většinou vodovod nebyl), ale o města. Např. u nás v KH byly zákazy zalévání v létě velmi časté.
Kdyby rekla ze souhlasi, dokopy nic by se nestalo, jen by se vyhla opletackam.Každý nemá tak ohebné svědomí, aby se byl po něčem takovém schopen podívat do zrcadla.
V kterym roce ji proverovali?Vždyť jsem to napsal, v roce 1969. V polovině 70. let ji chtěli přesunout na ještě horší práci (za stejně málo peněz), ale pomohl jí Miroslav Šlouf, který byl tehdy předsedou ONV na Praze 7 a proti takovým přesunům se postavil. Proto až do důchodu zůstala na národním výboru, byť jako pomocná síla.
Zakazy zalevani nejsou tak hrozny, dnes je mas v podstate taky (ne skutecny, ale zpusobeny cenou vody a kanalizace)To je právě ten rozdíl - dnes lze zcela legálně s tou vodou kdykoli zalévat a vyšší cena vede k úspornému přístupu.
dnes se ve mestech pestovat jiz nic nevyplati, jako kdysi, dnes na tom stejne prodelasTo zaprvé není pravda, je to skoro "bezúdržbové" a nějaká ta jablka, hroznové víno, jahody a něco dalšího z té malé zahrady je. Zadruhé, zrovna třeba ta jablka jsou nějaká odrůda (bohužel nevím jaká), která se běžně neprodává, ale má zajímavou, specifickou chuť. I proto to má smysl.
treba nevim proc by nekdo mel na vrtani zubu mit anestezii, specialne pokud anestetik neni dost.Až budeš mít ňáký vopravdu pořádný bolení zubů, rád ti to připomenu.
Dvakrat travit pulden u lekare neni nic moc, ale je horsi kdyz nekoho zamestnavatel s vymluvou vyleje, protoze (ve skutecnosti) je prilis caste nemocen.A co má zaěstnavatel asi dělat, chytráku? Držet si tam toho člověka jako charita? Vždyť ten zaměstnavatel taky potřebuje udržet firmu nad vodou...
Zuby mne vrtali bez anestezy (zatim 2x), takze pripominat muzes.To nic není. Říkám ňákej pořádnej zbní problém. Nerv ti asi nevytrhli, že ne?
No, to je presne to co se v socialismu nedelo.Jasně že ne, když žádnej zaměstnavatel nebyl. Tam se tihle ať už seriózně nemocní nebo jen liní zaměstnanci dotovali ze státní pokladny.
Říkám ňákej pořádnej zbní problém. Nerv ti asi nevytrhli, že ne?
Mně to bez lokálky dělali. Je to hodně zlé, ale vydržet se to dá. Mimochodem, nebylo to za socialismu…
treba nevim proc by nekdo mel na vrtani zubu mit anestezii, specialne pokud anestetik neni dost.Například protože to bolí?
Vo skolach - ne , myslim na prumysl,techniku,vedu - meli sme inzenyry a odborniky ktere kolikrat chtel i zapad. Krome toho na vedu a vyzkum slo mnohem vic - kdysi kdyz SAV potrebovala material na vyzkumy, dostala jej (dnes nema ani 2M Sk na patentovani hotoveho vyzkumu), a vedci meli vod statu vodmeny k platu.Blábol. Věci měli prd, byli to vysokoškolsky vzdělaní lidé, tudíž špatně placení.
Vo skolach - ne , myslim na prumysl,techniku,vedu - meli sme inzenyry a odborniky ktere kolikrat chtel i zapad.To bylo spíš režimu navzdory, protože u nás byla dříve velmi vysoká technická vzdělanost. V 50. letech jsme získali jedinou nobelovu cenu za vědu, v 60. letech jsme v polovodičích na špici vývoje, koncem 70. jsme už o +- 10 let zaostávali a v 80. letech to bylo jen horší.
Tys v té době nežil, co? Já jo. To úžasný zdravotnictví bylo jen pro vyvolené. Já přišla k Dr., že mne bolí koleno. Čekala jsem 2 hodiny v prázdný čekárně,tak jsem zkusila zaklepat a vyběhla na mne nasraná sestra a vynadala mi, že vychází. Pak mi Dr. skouknul koleno a prohlásil, že mi nic není, že se mi určitě nechce do školy. Fakt úžasný. Tou dobou už mi v kostech probíhalo degenerativní onemocnění, které se tenkrát dalo zmírnit.
Kdyby to bylo možný, s chutí bych se soudila, za poškození zdraví.
Jakou větší dovolenou? Můj táta byl sám na 2 děti, měl nás v pěstounské péči a zapomeň, že by dostal jen tak nějaké volno navíc. Vše si musel napracovat.
Z ROH jsme viděli tak maximálně vánoční kolekce, který táta na příspěvcích bohatě zaplatil.
Školek a jeslí bylo víc, to je fakt, ale to bylo proto, aby matky mohly jít třeba už v 6 měsících dítěte do práce. Teda ne mohly, ony musely. Co tohle nadělalo s psychikou citlivějšího dítěte raději ani nechtěj vědět. Ve školkách i v jeslích se jel "vojenský dril". Běda dítěti, která jakkoliv vybočovalo z průměru.
Ten důchod taky nebyl tak úžasnej, můj děda celkem živořil i tenkrát.
Hlavně jsi se nedovolal nějakého práva. Běda, když jsi se odlišoval od proudu. My jsme jezdívali na vandry a hrávali na kytry na Karlově mostě. Nedělali jsme nic protizákonného a přesto jsme věčně seděli na VB a policajti na nás pouštěli hrůzu. Nebo stáli opodál a "hlídali" nás.
A volba povolání, tak o tom jsi si mohl nechat zdát, pokud jsi byl z "divný" rodiny. Na SŠ i VŠ jsi dostal doporučení, když jsi byl nezávadnej. Jinak smůla. Takže já nechápu co tady vychvaluješ.
To samy se deje i dnes, mne zas jedna znama povidala vo studentovi, ktereho (v soucasnosti) bolela bederni pater, doktor jej neposlal ani na rontgen, a po pul roce, kdyz jse to zhorsilo mu zjistili kostizer.Zřejmě ten doktor byl hajzl. Já onehdá příšel s rozseklým kolenem (jen povrch), a musel jsem je přemlouvat, že röentgen je zbytečný.
Jo, jenže dneska se aspoň můžeš domáhat práva na odškodnění. Jde to blbě, ale jde to. Jasně, chyba nebo nedbalost se dějí i dnes. Ale máš šanci se bránit.
A za Komančů, pokud jsi byl kverulant, tak ti obvodní Dr. do dokumentace napsala,že jsi psychicky narušený a měls to doživotně. Potom když tě cokoliv bolelo, bylo to "psychický". Znám od kamaráda. Nálepky, že je magor se zbavil až po revoluci.
Na SŠ i VŠ jsi dostal doporučení, když jsi byl nezávadnej. Jinak smůla.
Jak je tedy podle vás možné, že Marek Benda (dnešní poslanec), syn známého chartisty Václava Bendy, mohl před rokem 1989 studovat vysokou školu? To byl podle vás "nezávadnej"?
Nezávadnej asi nebyl, třeba mu někdo pomohl, nebo měl prostě štěstí, já nevím. Nás už na konci 7. tř. ZŠ rozdělili na ty, kteří na SŠ půjdou a na ty, kteří půjdou do učilišť. Já se hlásila na 3 SŠ a nedostala jsem doporučení ani na jednu. Nebyla jsem sama.
b) Neporovnatelne kvalitnejsi zdravotnictvi a skolstvi - sam jsem potkal lidi ze zahranici co se po revoluci divili, jak je nase zdravotnictvi dobre.Pokud jsi nebyl příliš mladý ("Jste mladej, to vydržíte") nebo příliš starý ("To víte, máte svůj věk, s tím musíte počítat.") Naprostá absence moderní techniky, která se sem prostě (pro běžného občana) nedostala. K tomu ostatnímu se ani nebudu vyjadřovat.
zatimco socialni jistoty, dotace a jine dobre veci jeste vyuzit nestihli,... ano, nestihli a nemohli stihnout, protože to, co se tu budovalo od průmyslové revoluce stihla prožrat a vyvézt do sajůzu generace před nimi.
... v roce 1980 Kčs 1900,- hrubého. ... malá barevná televize 15 000 Kčsano, jistě - technický pokrok neexistuje, malé barevné televize zde máme odjakživa, jejich výroba se s postupem času nijak nezlevňuje atd., takže je to výborné měřítko toho, jaký zde máme blahobyt zbytek myslím nemá cenu komentovat, toto je nesmysl tak očividný, že kdo je ochoten jej omluvit, bude se zaslepeně bít i za ty ostatní bláboly, bylo by to házení hrachu na zeď
Pročpak jste vynechal tu vodu?Ano, tu vodu je dobré uvést. A také pravidelné zákazy kropení zahrad, protože se (kvůli nízké ceně) vodou masivně plýtvalo a v létě leckomu přestávala téct.
Pročpak jste vynechal tu vodu?Taky se dost věcí změnilo. stojí dneska.
Kdybych chtěl, mohl bych těch položek, kde je to obráceně, samozřejmě vyjmenovat i víc.A vice versa. Nicméně já bych to nakonec vyhrál - stačí se podívat kolem sebe, co si lidi můžou pořídit a pořizují naprosto bez problémů. Předtím nemohli, stálo to moc peněz - nábytek, elektronika,...
Taky se dost věcí změnilo. stojí dneska.
Vypadá to, že vám tam půl věty chybí, takže si neumím domyslet, co jste vlastně chtěl napsat.
Nicméně já bych to nakonec vyhrál - stačí se podívat kolem sebe, co si lidi můžou pořídit a pořizují naprosto bez problémů.
Tady nejde o nějaké vyhrávání - nebo aspoň mně ne. Snažil jsem se upozornit na to, že za socialismu byl systém nastaven tak, aby určitá základní úroveň byla dostupná pro každého, proto základní potřeby byly velmi levné (ze současného pohledu nepřirozeně), zatímco jakýkoli nadstandard byl drahý (často opět nepřirozeně). Problém je v tom, že některé položky, které by vycházely výrazně v neprospěch vaší teze, šmahem odmítáte, a o jiných (např. náklady na bydlení a zdravotní péči) tu ani nebyla řeč.
Vypadá to, že vám tam půl věty chybí, takže si neumím domyslet, co jste vlastně chtěl napsat.Naopak přebývá, to za tou tečkou jsem zapomněl smazat při přepisování.
Problém je v tom, že některé položky, které by vycházely výrazně v neprospěch vaší teze, šmahem odmítáteNe bezdůvodně.
a o jiných (např. náklady na bydlení a zdravotní péči) tu ani nebyla řeč.Tak je sem dej.
Suma sumárum mi přijde, že "ďábel" byl přece jenom kapánek dražší, než ti zlí kapitalisti, co nám všechno zdražili.nechceš tabulku doplnit ještě o srovnání se zlými kapitalisty z první republiky? krom toho, nevím, jak děláš to svoje "suma sumárum", ale ono by se jaksi hodilo ještě to přepočítat na to, jak často jednotlivé položky člověk platí ... btw, s některejma položkama seš docela z drahýho kraje, třeba posledně jsem za slušnej rum dával asi 180 Kč za litr ...
s některejma položkama seš docela z drahýho kraje, třeba posledně jsem za slušnej rum dával asi 180 Kč za litr ...Z levnýho kraje nebo překlep v ceně?
píšeš 100 za rum, tedy počítám za půl litru, tedy 200 Kč za litr > 180 za litr => seš z drahýho kraje, já z levnýho :-p (ano, a bavím se o slušném 40% tuzemském rumu, ne o nějakých božkovských splašcích apod.)s některejma položkama seš docela z drahýho kraje, třeba posledně jsem za slušnej rum dával asi 180 Kč za litr ...Z levnýho kraje nebo překlep v ceně?
Ta barva je karamel. Pravý třtinový rum může bejt jak čirej, tak do karamelova.Zajímavé. Nechává některý výrobce zrát rum v dubových sudech?
Moc nemám rád lidi, co si kupujou přinejmenším Havanu, nebo spíš ještě ty dražší a hrozně pózujou jak <300Kč není nic rum.no tak to je ve všem
Nicméně souhlasim, že Key Rum je pěkná sračka. Však je taky od STOCKU, že, co byste chtěli...já bych třeba chtěl, aby neměl podmazaný hospody, a dalo se v nich koupit taky něco normálního ... :-/ máme několik firem, co chlast umí, např. Starorežná Prostějov je dost univerzální, ohledně rumu padl výše ten Jindřichův Hradec, takové Fruko-Schulz dělá čest svému názvu a zvládá docela dobře ovocné věci, pár dobrých věcí má i KB likér, ale ne, v hospodách všude Božkov, Božkov, Božkov ...
Vono záleží, na co ten rum chcete - pokud na kvalitu/menší množství(koktejly etc.) je lepší pravej samozřejmě. Pokud chcete kvantitu/voltáž a vožrat se, je pravý bramborový rum jasná volbapokud jde o menší množství ... v cukroví si teda třtinovej rum moc představit nezvládám :-p jinak nemyslím si, že by se to dalo srovnávat jenom vyloženě jako kvalita versus kvantita - je to prostě trošku jiný pití, to je jako kdybych říkal, že na kvalitu je whiskey a na vožrání bourbon
pokud jde o menší množství ... v cukroví si teda třtinovej rum moc představit nezvládám :-p jinak nemyslím si, že by se to dalo srovnávat jenom vyloženě jako kvalita versus kvantita - je to prostě trošku jiný pití, to je jako kdybych říkal, že na kvalitu je whiskey a na vožrání bourbonNj tak to jo, rozdělil jsem to hodně nahrubo...
Vono záleží, na co ten rum chcete - pokud na kvalitu/menší množství(koktejly etc.) je lepší pravej samozřejmě. Pokud chcete kvantitu/voltáž a vožrat se, je pravý bramborový rum jasná volbaTo je ryze subjektivní - já preferují kvalitní bramborový rum. Ty třtinový náhražky beztak dělají jenom proto, že neumí pěstovat brambory
No , v nejhorsim pripade pouzijes denni tisk starsiho data.Tiskařská čerň (tehdejší) je silně karcinogenní.
Krome toho, i ta televize, pracka, nebo lednice tehdy zakoupena neco vydrzely, a byly z kvalitnich materialu , ne samy mekky plasty jako ted.Vzpomínám, jak se u tatramatky (r.v. 1976) musela tlačítka šprajcovat kusem dřívka, aby se pračka nevypínala nebo se nepřepnul program (po opravě to vydrželo vždycky tak měsíc, pak se to podělalo znovu). Sporák Mora z roku 1982 do roka pozbyl ovládací knoflíky (rozpadly se) a trouba nechtěla chytat. Lednice Elektrosvit zase občas mrazila, i když byl termostat nastavený na nejvyšší teplotu.
ten obraz zmaru, který tu vykreslujete, je až příliš přehnanýŘíkám to přesně tak, jak to bylo. Samozřejmě, na spotřebiče, které nedělaly problémy si člověk nevzpomene. Ale ono to bylo také tak, že co se pořídilo, to se prostě muselo udržet v provozu (i když s tím byly problémy), protože na novou pračku apod. nebyly peníze.
Říkám to přesně tak, jak to bylo.
Jistě, bylo. Jenže si ty příklady hodně pečlivě vybíráte. Takže obrázek, který z toho vzniká, je asi tak reprezentativní jako popisy západního světa v učebnicích občanské nauky. Oni si ty nezaměstnané, bezdomovce atd. také nevymýšleli, jen to podávali tak, jako by tam pomalu bylo jen pár milionářů a zbytek nezaměstnaní a bezdomovci. A přesně to teď děláte vy s těmi svými historkami o odvedených učitelkách, jen v opačném gardu.
Zajímavé, naši měli Tatramatku dvacet let, nic kusem dřívka nešprajcovali a zbavili se ji v podstatě jen proto, že po těch dvaceti už dělala moc velký rámusTak to měli víc štěstí než rozumu. Naše Tatramantka po patnácti letech procházela pravidelnými opravami - pomocí udělej si sám nakonec vydržela asi ještě pět let do roku 2005.
i to by se dalo opravit, ale po dvaceti letech už nebyly náhradní dílyV tomhle ohledu nikdy žádný problém.
takže to nepovažuji za závadu.Máš pravdu, to není závada na přehrávači ale na tom médiu. :D
Sporak zn. Mora nam slouzil s nekolika opravama (i domacima) alespon 30 letTen starý sporák, co tam byl do roku 82, byl také nejméně 30 (možná ale ještě mnohem víc) let starý a fungoval bez problémů. Musel ale pryč, protože nešel přestavět na zemní plyn. Ten nový sporák byl tehdy jediný, co se dal koupit bez čekání, typ už nevím. Ale už v roce 1987 šel do šrotu, protože už se nedal vůbec používat (ten další už byl lepší, vydržel do roku 2000).
Dalsi vec , ze sice samoopravou se rusi zaruka, pokud je, ale materialy jak opravit by meli byt dostupne kazdemu (elektronicka podoba)Ale vždyť ty dokumenty jsou veřejně přístupné a jmenují se učebnice elektroniky. Rok jsem strejdovi vypomáhal v jeho autorizovaném servisu a většina diagnostiky se dělala stylem "kouknu a vidím". Případně trošku proměřím. Čučení do dokumentace žere moc času a stejně je to většinou k ničemu.
Ovsem pokud napriklad ve zdroji casteji odchazeji kondenzatory nez neco jineho (ja nevim, co tam casto odchazi), tak by bylo mozne dat je do patice, aby se daly vymenit zvlast misto vymeny celeho zdroje.Kup si páječku a cín.
U jinych spotrebicu to tak snadne neni.Moje praxe hovoří jasně. Nějaké pokročilejší diagnostické zařízení bylo potřeba jen u opravdu zapeklitých probémů... Mě by hlavně zajímalo, jak by si bez znalostí elektroniky poznal, že vadný je opravdu kondenzátor a ne něco jiného. Nebo jak by si zjistil jaký kondenzátor tam můžeš prcnout. Ne vždy se dá sehnat úplně ten stejný typ. Pokud máš znalosti elektroniky, tak jukneš na desku, zjistíš, že ten kondenzátor je vyhlazovací a tak víš, že když tam dáš větší, tak tomu akorát pomůžeš, že ten výstupní průběh bude hladší... Ty jakožto lama by si tam strčil ten nejlevnější co by si našel a pak by si si akorát spálil to zařízení které k tomu zdroji připojuješ.
To s tou optikou je opravdu tak? A kde se da ta optika koupit?Ano, je to tak. Kde se to dá koupit... Strejda to objednává přes nějaký e-shop. Adresu z hlavy nevím, ale nakupovat tam může každý. Prodávají většinu součástek od jednoho kusu až po 1000.
Ovsem pokud napriklad ve zdroji casteji odchazeji kondenzatory nez neco jineho (ja nevim, co tam casto odchazi)
větrák :-)
Krome toho, jaky je problem jit do obchodu , a koupit zesilovac podle specifikace?Jaký? Třeba takový, že tech stejný chip se už rok nevyrábí, protože technologie pokročila. A ty bez znalostí nedokážeš pochopit komplexitu celého toho obvodu a spočítat si parametry nového zesilovače tak aby všechno v rámci toho rádia fungovalo tak jak má.
ten stejný chip se už rok nevyrábí, protože technologie pokročilaKrasa. A to je ten pokrok. Kupte si nove Windows Vista, protoze Windows XP uz novy hardware nepodporuji. Perpetual upgrade.
Od toho je snad delba prace, abychom vsichni nemuseli cist ucebnice elektroniky.Ale vždyť! Dělba práce. Ty dáš to rádio ke strejdovi do servisu a ten koukne, vidí, vymění. Když si to chceš opravovat sám, nic ti nebrání si tu knihu přečíst a ten tranzistor, diodu, nebo jinou porouchanou součástku si vyměnit sám... Pokud by měla být každá součástka ve vlastní patici, víš jak by narostly výrobní náklady? To se raději naučím pájet...
Dalsi vec , ze sice samoopravou se rusi zaruka, pokud je, ale materialy jak opravit by meli byt dostupne kazdemu (elektronicka podoba)Jistě víš, jaká kvalifikace (podle vyhlášky 50/1978 Sb.) je potřeba na opravy elektrických zařízení nízkého napětí. Není samozřejmě problém to zrušit, ale to by bylo v příkrém rozporu s filosofií paternalistického státu, kterou tady prosazuješ.
Driv se myslelo, ze vyrabet kvalitni veci se vyplati. Ovsem zkusenost firem IMHO hovori o opaku, a proto to ted jiz tak nedelaji. Duvod je v tom, ze kdyz mate treba 5 firem, ktere vsechny vyrabi lednicky co vydrzi treba jen 5 let, tak i kdyby se zakaznici nakrasne snazili tu firmu potrestat tim, ze u ni uz nic dalsiho nekoupi, tak pokud by to tak delaly vsechny firmy (a ze delaji), tak je priliv a odliv zakazniku k dane firme uplne stejnyDůvod je v tom, že když vyrobíš kvalitní bezporuchové zboží, tak zkrachuješ podobně jako firma ElectroVoice - tam vyráběli reproduktory tak kvalitní, že si je stačilo koupit jednou. Tudíž, kdo je potřeboval, ten si je koupil, a pak už na odbyt nešly, protože nebylo potřeba je vyměňovat.
Tak me napada, skutecnost je mozna jeste zajimavejsi - existuji firmy, co vyrabeji, tech je par, a pak existuje dost pseudofirem, ktere jen vlastni znacku, a tech je optimalne tolik, aby clovek za zivot nebo co si pamatuje nestihl vsechny vystridat.Ano, tak to funguje. A jedna výrobní firma vyrobí hi-tech trvanlivé zboží i ošizený šmejd.
Řekl bych, že přeceňujete tlak na dlouhodobý zisk daný zmenšováním životnosti a naopak podceňujete tlak krátkodobý zisk prostřednictvím ušetřených výrobních nákladů.Kez by. Ale v tom to neni. Firmy totiz zivotnost produktu opravdu planuji, a nedelaji to kvuli nizsim vyrobnim nakladum. Nizsi vyrobni naklady by naopak vznikly, kdyby se dala vymenit jen prislusna soucastka, a ne cely vyrobek (a to je tak nejak moje pointa - vyrobni naklady totiz plati spotrebitel, takze v konecnem dusledky externalizuji tyto vyssi naklady na nej).
20*10*5 cmHmm a teď se podívej jak velká jsou ty rádia... 2x2x1cm. To že někteří výrobci hodí tenhle pidi plošňáček do velké krabice je blbost těch výrobců.
Jinak nase byli lepsi -treba elektroniku TESLA pry vyvazeli i do AmerikyTo si pleteš. Do Ameriky se vyvážely elektronky, nikoliv elektronika. To bylo asi to jediné, co v Tesle uměli udělat dobře.
To bylo asi to jediné, co v Tesle uměli udělat dobře.Nikoliv. V Tesle uměli velmi dobře také reverzní inženýrství. Proč zdlouhavě vyvíjet procesory (případně na ně kupovat licence), když se dají snadno a rychle okopírovat, že?
To taky pro to, ze vsechno se vyrabalo u nas - nijaky zahranicni 'outsourcing'To není pravda. "Naše" Teslácká elektronika byla zpravidla licence od Phillipsu. V CD přehrávačích Tesla nebyla jediná součástka česká, všechno bylo dovezené do posledního šroubku. VHS přehrávače totéž.
Nejdulezitejsi je, jak jsem rekl, ze to nase zbozi fungovaloFungovalo, ale bylo strašlivě zaostalé. V zahraničí měly televize dálkové ovládání asi tak deset let před námi. Když se na západě prodávaly přehrávače kazet, tady se prodávaly magnetofony. Když se člověk do toho přístroje podíval, tak musel žasnout nad tím, který hovado mohlo něco takového vymyslet (naprosto nesmyslná zapojení, která by možná fungovala s úplně jinými součástkami)
No, rozesmál jste mne ... "drive nebylo koho volit, to je dnes mnohem lepsi" a taky "jak byli komunisticti funkcionari arogantni" ... to asi už dnes neplatí, o vedoucích představitelích a jejich naslouchání plebsu
Ne, neflákám se, dodržuju veškerá nařízení a přesto nám krátí platy. Majiteli je jedno, že 35 lidí ošetřuje 1 sestra s jedním sanitářem. To se pak můžeme strhat a ti pacienti stejně nebudou mít vše co potřebují. Nějaké 3 - 4 hodiny musím věnovat papírování. Zase doba, kterou připravím pacienta o péči.... a takhle bych mohla pokračovat.
Samozřejmě, pro příbuzné jsme viníkem my. Nikoho nezajímá, že těžko mohu ovlivnit kvalitu jídla nebo prostředí, ve kterém pacienti leží. Od určité doby mám dojem, že slovo "děkuji" vymizelo ze slovníku mnoha lidí A ty řeči o poslání, ze kterých mám osypky jsou taky často omílané. Jaké poslání? Máme rády tu práci, baví nás to, ale taky musíme platit nájem, platit si kurzy celoživ. vzdělávání, máme děti... Nejsme řádové sestry.
Ty řeči o Německu jsou zbytečné. Já nikam jinam třeba nechci a mnoho jiných sester také ne. Chci, aby se něco změnilo v našem zdravotnictví.Omlouvám se, trochu jsem se nechala unést Ta situace mně děsně štve.
Ne, neflákám se, dodržuju veškerá nařízení ...ehm, to asi nebyl vážně míněný dotaz ... copak, dnes jsme si zapomněli smysl pro ironii?
Ne, jen jsem slušně odpověděla. Ač u Dada nikdy nevím, jestli jde o ironii. To se často nepozná .-)
Naprosto souhlasím.
Vždyť se volilo do senátu a do krajských zastupitelstev. Vy víte co bude za dva roky? Kdo vyhraje volby?
Někdo situaci ve zdravotnictví bude muset řešit, protože za chvíli nebude nikdo, kdo by pacienty ošetřil. Těžká krize je už teď, ale stále se nic neřeší. Všichni mají jen plnou pusu řečí. Poplatky jsou dobrá věc, ale nic moc neřeší v personální krizi.
Žiju a pracuju v centru Prahy. Naše platy řídí majitel, chlápek mého věku, který má na letní ježdění Lambordhiny, sorry,možná to píšu blbě a na zimní střídá ta nejluxusnější SUV. To on takhle přijede, vybere fond na opravy a peníze, kteří vložili lidé, kteří se u nás léčili nebo jejich příbuzní. Ty prachy byly určené na věci, které nutně potřebujeme. Majitelem nemocnice je 35letý floutek. Jednou jsem mu píchala kanylu, když mu bylo blbě a byl pěkně protivný. Doktoři s ním nechtěli nic mít.
Od té doby se tyhle peníze vedou zvlášť a když si chlapec přijede pro škváru, hospodářka mu je zapře. Taky se od té doby koupily alespoň polohovací válce. A snad budou i polohovací postele.
A pak tam byl jeden pán, zlatej chlap, kterej se ptal co nutně potřebujeme a koupil nám 3 ohrádky k postelím. Dodnes na něj s vděčností vzpomínám, páč se nemusím rvát s 8kg ohradou, která mnohdy ani nedrží na hácích.
Já majiteli nezávidím ta auta, ale ať bere prachy, které mu patří. Prosperujeme, on nic neinvestuje, tak má peníze více než slušné. Nemusí vybírat fond, který dostalo oddělení přímo od lidí.
Personální krize je v Praze velmi výrazná. Nemocnice si sestry přetahují za náborový příplatky a podobné věci, ale to pořád neřeší problém, že je sesterská práce podhodnocena. A zvyšující se nároky na vzdělávání za naše peníze to také nezlepší. Není to levné. A taky není čas na seminář, když jsme pořád v práci.
Tady pouze ukazuju tu realitu, jak to chodí v privatizované nemocnici, kdy majitele zajímá všechno možné jen ne to zdravotnictví. Stěžuju si v odborném periodiku pro zdravotníky, kde zjišťují, že mnohde je situace velmi podobná. Nemocnice má akreditaci kvality péče a chystá se k prodeji.
A neodešla jsem zatím proto, že pořád doufám, že se situace změní a protože mám k té nemocnici silný citový vztah. Jinak bych byla pryč už dávno.
Ve všech nemocnicích se zaměstnanci mohou přetrhnout, aby péče o pacienty jela dál. A na to právě managementy hřeší.
Nemocnice má akreditaci kvality péče a chystá se k prodeji.Hm, nového majitele lituju v jedom ohledu - zdědí špatnou pověst, za kterou může ten, kdo to prodává.
A neodešla jsem zatím proto, že pořád doufám, že se situace změní a protože mám k té nemocnici silný citový vztah. Jinak bych byla pryč už dávno. Ve všech nemocnicích se zaměstnanci mohou přetrhnout, aby péče o pacienty jela dál. A na to právě managementy hřeší.To je samozřejmě pochopitelné, nicméně je to taky bohužel věc, která brzdí změnu. Kdyby se například zdravotnický personál dohodl, že vstupuje do stávky (a ošetřovat bude jenom pacienty, které nelze převézt), pak by nemocnice musela většinu pacientů předat jinam, žádní pacienti - žádné příjmy - management by šel od válu nebo by se nemocnice prodala. A věřím tomu, že nový majitel by už stejnou chybu neudělal. Nicméně nečekám, že by tato varianta nastala. Nejsem v žádném případě tak vzdálen od reality*, jak si myslí pan brečící Kapica. * realita bohužel stojí za ho... a bude stát za ho...
Stěžuju si v odborném periodiku pro zdravotníky, kde zjišťují, že mnohde je situace velmi podobná.Např. do toho respektu by to taky docela zapadlo, no ale to je trochu větší ráže, to by se toho musel někdo od nich (asi) ujmout...
To je nejlepší stěžovat si tady na ábíčku. Rozhodně není dobrý nápad upozornit na to ty lidi, kteří vám peníze dali.Ty seš vážně ale pěkný opruz. Máloco mi hrne krev do hlavy jako takto arogantní reakce. Isah pouze reagovala na Kralyka. Že ses ty ještě nesetkal s tvrdou realitou neznamená, že neexistuje.
Aleši, děkuju
Ty seš vážně ale pěkný opruz.Kdežto ty jsi ubrečený blbec. Neblokoval jsi mě náhodou? Měl bys v tom pokračovat, aspoň od tebe bude klid.
Jeho jméno se zde objevuje výlučně ve spojitosti s překlady kompilátů z kernel.orgCož stačí na to, aby nebyl anonymní. Toť vše, váš vzájemný vztah je vaše věc.
Zavedl poplatky vsude mozne, treba za luzko v nemocnici, tohle co u vas, a jeste za kilometr sanitky
Však to Julínek chtěl taky, podle hesla "nemocnice jako hotel, sanitka jako taxík".
Jj, děkuju, tohle proběhlo nedávno už ve Zdrav. novinách. Průser je, že samozvané "mluvčí" za sestry, Česká asociace sester jde na ruku ministerstvu a sestry tak akorát poškozuje. Co myslíš, kdo vymyslel ten stupidní způsob celoživ. vzdělávání v téhle podobě? ČAS. Byla nutnost srovnat nároky na vzdělání s normami EU, tak vymyslely debilitu, které není rovno. Máme mraky managerek a skoro nikoho, kdo by ošetřoval pacienty
V kreditním systému celoživotního vzdělávání se sestry krásně drbou o peníze. My jsme ovce a z nedostatku času, který věnujeme pacientům a rodině, se bohužel nestíháme zajímat o to co se děje v pozadí. Na tohle doplácíme. Naštěstí už to mnoho sester pochopilo, že ČAS za nás rozhodně nekope. Tady u té zprávy mám také pocit, že Julínek zachraňuje svůj zadek.
Nikdo ze zdravotníků nechápe, proč se zrušil rizikový příplatek. Já si z práce kdykoliv mohu domů donést Svrab, Hepatitis, Vši, Rotaviry - ty máme často, mikrobiální infekce a třeba TBC. Nakazí se celá rodina a co z toho. To si pak člověk zákonitě říká, jestli mu ta dřina za to stojí. BTW, neznám žádnou sestru, která má 25 tis. hrubého jako zákl. plat bez služeb. Ani v akutních provozech.
Jsem zvědavá co bude, jak píšu, Julínkovi ani ČASu nevěřím. Naše asociace je tak max. schopna vyprodukovat přiblblou soutěž Sestra roku My nemáme ani podporu veřejnosti, často mi lidi říkají, že by tuhle práci nemohli dělat nebo že jsme se měly líp učit Na to není ani co říct
Omlouvám se za svůj výlev, jsem z té situace ve zdravotnictví zoufalá a pořád ještě trochu doufám, že když se o tom bude mluvit a psát, něco se může změnit.
Máme mraky managerek a skoro nikoho, kdo by ošetřoval pacientyV tom pravděpodobně nebudete samy, ouřadové se protlačí všude.
1) Důvod, proč ODS dopadla tak jak dopadla není 30 Kč, ale neuvěřitelná arogance, se kterým kašlala jak na své volební sliby, tak velmi jasná a opakovaná sdělení jedno za druhým, že my máme moc a prosadíme si co chceme, bez ohledu na to, co národ, či většina chce.Souhlas. Imho to bylo oboje, jedno k druhým. Uznávám, že je spousta levicových voličů, jejichž motivem není jen 30 Kč, zároveň je i sposta těch, které jsem na vlastní uši slyšel odůvodnit svůj politický postoj slovy "No já teda u doktora platit nechci, ty snad jo?" (ta druhá věta výhružným hlasem).
2) Stejně tak ten článek může znít "ODS prodala budoucnost za 30 Kč", protože ona to nemusela dělat - jenže takový titulek by lidé s modrými brýlemi nikdy nenapsali.Bohužel, neprodala. ČSSD, jak to tak vypadá, to zas vrátí zpátky.
neuvěřitelná arogance, se kterým kašlala jak na své volební sliby, tak velmi jasná a opakovaná sdělení jedno za druhým, že my máme moc a prosadíme si co chceme, bez ohledu na to, co národ, či většina chce.presne tak, vsude se mluvi jen o poplatcich... ale je toho mnohem vic... proc se nemluvi treba o radaru?
proc se nemluvi treba o radaru?Nebo o preventivním vojenském úderu proti Íránu, který doporučuje Miloš Zeman
Miloš Zeman totiž řekl, že radar je blbost, že proti státům jako je Írán by raději vedl preventivní vojenský úder. Mám pocit, že pro většinu politiků ČSSD by byl takový úder ještě méně přijatelný než radar (pro voliče možná ne, nevím...).Pro mě je teda úder na Írán pod vedením Miloše Zemana veskrze přijatelný. Můžou tam vodjet eště než zagarážujou po tý slavný přehlídce. A když nebude mlha, můžou letět i vrtulníkem.
Vypadá to, že lidi z ČSSD výsledky voleb zaskočili stejně jako pravičáky.
Jak může někdo zaskočit volební výsledky? :-)
Ale no tak… Nenapadlo mne, že tyhle povídačky o tom, jak tady za kampaní proti radaru stojí ruští agenti, bude někdo vůbec brát vážně.Neřek jsem, že za ní stojí. Řekl jsem, že jí napomáhají. Ověřeno to skutečne nemám, ale případá mi to více než pravděpodobné - kdybyste šéfoval rusku, hned byste je sem poslal.
Ale hlavně to, že vláda s velmi pochybným mandátem a vratkou podporou ve sněmovně za zavřenými dveřmi uzavřela takto závažnou smlouvu a teď ji předložila parlamentu se slovy "tady to podepište, když to neuděláte, republika bude mít ostudu"?Jestli někdo něco ohledně radaru dělal za zavřenými dveřmi a bez veřejné kontroly, byla to suita pánů Špidly, Grosse a Paroubka. Postoj ČSSD k radaru od voleb 2006 považuju za ukázkové chucpe.
Kdyz, tak bych zavedl zdravotnickou dan, treba 1% z prijmu , to by bylo spravedlivejsi.
A těch 6.75 procenta (0.5 x 13.5), které odvádíme zdravotním pojišťovnám, je snad něco jiného?
Pokud slapanim po pravech myslis vyvlastnovani, a zatoceni s podobnymi individuy, tak jsem za.Tak to jste v tom případě to samé co násilnický nácek, akorát místo proti jiné národností/rasové skupiny jste proti jiné sociální skupině. Principiálně je to ale to samé - oba máte pocit, že ta cílová skupina nemá právo existovat. Tragický stav myšlení.
Z definice ti zbohatlici maj ten majetek, protoze delnici na ne pracuji. Pokud to povazujes za zaslouzeny, tak ja nevim.Můžete mi dát příklad, kde se tohle děje, kromě Číny?
Neni to to samy - myslim jsi ze ani ty neuznavas pravo na existenci skupin , jako jsou vrahove,zlodeji , a treba ti nacisti. Rozdil je v tom, ze to co jsem uvedl je priklad nezadouciho chovani, zatimco ti lide proti kterim nackove byli jsou nezadouci sami o sobe tedy nezalezi co delaj, vzdycky budou podle nacku 'podlide'.To je sice možné, jenže z vašich názorů vyplívá, že se vůbec nebudete zabejvat chováním jednotlivců, ale eliminujete určitou sociální skupinu jako celek, což je stejné jako nacismus/fašismus.
Velice rad - vsichni ti privatizeri po roce 89, napriklad ten 35 lety pan o kterem psala Isah, ze sprivatizoval jejich nemocnici , a pravidelne pumpuje opravni fondNo tak to máme jednoho člověka. Nevím nevím, jestli to se dá označit za 'všichni'.
Ta socialni skupina je proste jak jsem rekl, skupina s chovanim v pokrokove spolecnosti nezadoucim, a mluvit o eliminaci je znacne nadsazeneNo vidíte - to přesně říkaj náckové vo cikánech. Ok tak ne eliminovat je, ale jejich majetek.
Ten jeden clovek byl jen priklad , tekovych jsou stovky, tisice jen u nas myslim ze nemam tolik casu abych jmenoval kazdeho :DPředevším nemáte čas ani chuť zkoumat, kolik z nich jsou hajzlové a kolik poctiví lidé, takže je radši hodíte všechny do jednoho pytle (pro jistotu aby nikdo neunikl).
patrila by vsem co tam delaj, takze i tobeČili efektivně nikomu
Opet rikam ze nikdo nechce eliminovat ty lidi, jen jejich chovani. Stejne tak jiste i ty chces aby prasaci neprznili, nebo cikani (ale ovsem i bili) nekradli.Jak eliminujete něčí chování? Ňák nevím co si pod tím představit. Kromě toho jste stále nevysvětlil jak to teda je s tou skupinou X jednotlivcema...
No, zustalo by to to samy, jen by tu firmu ridil stat, a patrila by vsem co tam delaj, takze i tobe.Ale já nechci aby to tak bylo - stát tomu houbeles rozumí a má svejch starostí dost, ten by tomu akorát škodil. A že by patřila všem? Tak to by do toho každej kecal a produktivita by šla dokytek, takže bych o svůj plat přišel, děkuji nechci...
u nás v ČR operuje překvapivé množství ruských agentů. Asi 2x větší než dříve a i to bylo větší než v jiných státech. Podporují tu proradarové ovzduší - zasahují do médií atd.Pročpak je asi poslankyně Zubová tak vehementně proti radaru? Odpustil by jí manžel (národností Rus), kdyby radar podporovala?
Tiskni Sdílej: