Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Tiskni
Sdílej:
Mareks-MacBook-Air:app.exchange.perlur.cloud marekstopka$ host abclinuxu.cz abclinuxu.cz has address 171.25.221.158 abclinuxu.cz mail is handled by 10 nds1.nitemedia.cz. Mareks-MacBook-Air:app.exchange.perlur.cloud marekstopka$Obávám se, že IPv6 ISP by moc nepomohl, když server IPv6 neumí
Také bych volit nemusel, ale pak bych necítil právo se k politice nějak vyjadřovatto je velmi rozsireny nazor, rada lidi zejmena v postkomunistickych zemich to tak citi. To nelze nikomu zazlivat. Je to bohuzel jen vysledek toho, jak jsme jako spolecnost za poslednich 100 let v Evrope indoktrinovani. Je zajimave, ze uz od doby osviceni se filosofove, soziologove a teologove zabyvali otazkou, jak je to s moznosti volby s ohledem na rizeni statu. Kdyz se clovek minimalne povrchne seznami se zasadnimi publikacemi k teto oblasti za poslednich 300 let, tak musi dojit k poznatku, ze volby jsou jakasi chimera, jakasi finta, ktera ma zarucit elitam stabilitu systemu. Presnejsi formulace by tedy mohla znit: Ja, Dalibor Smolik jsem se nikdy hloubeji problematikou voleb a jejich vztahu k demokracii a rizeni statu nezabyval at uz z nedostatkui casu nebo zajmu. Spokojil jsme se s tim, co mi bylo narvano do hlavy - totiz, ze k volbam se chodi a proto se citim nesvuj, kdybych k volbam nesel.
Kdyz se clovek minimalne povrchne seznami se zasadnimi publikacemi k teto oblasti za poslednich 300 let, tak musi dojit k poznatku, ze volby jsou jakasi chimera, jakasi finta, ktera ma zarucit elitam stabilitu systemu.Když se člověk minimálně povrchně zamyslí, tak by mu mělo rychle dojít, že za posledních 300 let tu žádná stabilita nebyla déle jak pár desítek let, a tudíž je to celé hrozná píčovina.
akkoliv nemám Zemana v oblibě, radši budu volit jeho.to bych u tebe necekal. Delas docela rozumny dojem a najednou tohle. Takhle Zeman rozbiji mozna pratelstvi.
Zaspamovat někomu transparentní účet „příspěvky“ s částkami 0,01 Kč s dlouhými komentáři nebo komolit jeho jméno a libovat si ve vulgaritách je jistě čin hodný takového intelektuála.
Zaspamovat někomu transparentní účetWut?
Viz Tomáškova patička – pro záznam kopíruji:
<a href="http://milosuvucet.cz/">složme se</a> <a href="https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2501277007">na Mrdouše Zmrdana</a> | <a href="http://jetencurakjesteprezidentem.cz/">http://jetencurakjesteprezidentem.cz/</a>?
peníze ateistů dá církvímMěl bys spíš říci: „část peněz, které stát (který v dřívější době propagoval ateismus a diskriminoval náboženství) získal z prostředků, které ukradl církvím, dá církvím“.
Prezident ma predevsim reprezentovat, takze forma je dulezita. Diplomacie atd.
Obsah, no, problem se Zemanovou tlupou je ten, ze nejenze nema formu, ale ani nema zadny obsah, protoze "jen blbec nemeni nazor". Ja bych Zemana-prognostika pred 25 lety respektoval, ale on od te doby zchatral a navenek se hlasi k tomu, co prinese jiste hlasy pocetne skupiny lidi (trefny komentar Davida Klimese). On se s nimi ale neidentifikuje, pouze se nese na urcite vlne, nekteri dokonce upozornuji, ze jimi v principu pohrda.
K čemu je ti poctivý/čestný politik, když bude hájit zájmy někoho jiného než tebe?
Nevím, jaké máš zájmy – tvoje by třeba hájil. Moje asi ne. Tohle může být individuální. Šlo mi hlavně o to, že vyzdvihovat čestnost/slušnost bez ohledu na názor, je nesmyslné. Je to jako si pochvalovat, jakou má někdo sílu, když táhne vozejk, a ignorovat, že ho táhne špatným směrem.
Nejsem příznivec monarchie. A pokud má sloužit jen jako symbol, tak je zbytečná.
Na prezidenta prostě potřebujeme někoho, kdo todlencto nebude, takže mi ani až tak nezáleželo, jestli protikandidát v druhým kole bude Fischer, Drahoš. Hilšer pro mě byl větší otázkou, u Horáčka podle mě není moc důvodů, proč zrovna jeho a ne jiného, ale taky by asi vyhověl těm nároků, na rozdíl od Zemana. Drahoš je IMHO v pořádku, slušňák je přesně to, co potřebujeme. To, že přichází z akademie věd, kde se pracuje s trošku jinejma standardama, je pro mě bonus. I kdyby měl názory, který se mi nelíbí na EU, na homosexuály, na daně, ekologii, levice/pravice, nevím, no prostě na tyhle věci, který jsou o politickém názoru/zaměření, tak je mi to jedno. Tady jde o to, aby tam nebyl lump(ové) a osoba s naprosto nevhodnými osobnostními a morálními rysy, kua už chlapi (a dámy).
Vidíte, já to mám naprosto opačně. Zemana budu s volit s krajním odporem a sebezapřením. Souhlasím s většinou jeho kritiků - chatrné zdraví, hulvátské chování, Mynář, Nejedlý, Ovčáček, neprůhledná kampaň, lezení do zadku Rusku a Číně, spojenectví s Babišem atd. Ale tohle všechno jsem ochoten překousnout výměnou za jeho postoj k migraci. Globálně vzato se za pět let jeho prezidentování nic tak hrozného nestalo, takže těch dalších pět let také vydržíme. Migrace je priorita číslo jedna, která ovlivní budoucnost Evropy na desítky let. Máme jedinečnou šanci neopakovat chyby, které udělali v západní Evropě, ale chce to někoho s pevným postojem.
Migrace je priorita číslo jedna, která ovlivní budoucnost Evropy na desítky let.
Když se člověk zamyslí, jak snadno se dají napravit škody napáchané a) Zemanem nebo Babišem b) masovou migrací, tak mi z toho taky vychází líp ten Zeman. U minulých voleb jsem v druhém kole hodil neplatný hlas, protože nebylo koho volit; v druhém kole těchto jsem plánoval nehlasovat, ale ještě uvidím…
Zeman nikdy proti migraci reálně nic neudělal, jenom kecá a dělá ramena. Z jeho pozice ani proti ní nic udělat nemůže. Takže tohle není kritérium, podle které by se měl jeho zástupce volit a to dilema si můžeme ušetřit.
Prezident na tuto věc sice nemá kompetence, ale má velmi silný vliv.
Osobně jsem ještě nepozoroval kampaň PRO Zemana. I když dobře, možná jsem viděl jeden, dva billboardy... ..jinak ale bylo všechno proti němu.Tak tos asi ještě nečetl některé hodnotné zpravodajské weby jako třeba Parlamentní listy. Ty už několik týdnů jedou těžkou agitační prozemanovskou masírku úplně na férovku jak Rudý právo. Ne, že by třeba iDnes nebo jiní nejeli kampaň. Nicméně v jejich případě mi to přijde skoro spíš takový směšný a pochybuju, že by to Drahošovi reálně pomohlo, možná spíš naopak.
Ale to že zbytek internetu jde za Drahoše je vlastně naprosto zanedbatelné, protože to přece stejně nepomůže.Nepovažuju to za zanedbatelný, jasně že má Drahoš normálně regulérní kampaň. IIRC do ní nastrkal z kandidátů nejvíc. Spíš jsem se prostě akorát pozastavoval nad tim, jaký voloviny dělá iDnes.
Ne jako vážně. Proč se mluví v souvislosti s kampaní především o tom, jak si Zeman všude dělá kampaň, když kamkoliv vlezu na mě vykoukne Drahoš?Protože Zeman se zaklínal, že kampaň dělat nebude.
IDnes by totiž správně nemělo dělat kampaň nikomu.Tak technicky vzato jsou soukromí a můžou asi dělat kampaň komu chtěj.
Jenom se pak nesmíme divit, že lidé nebudou schopni poznat, který z těch dvou webů je ten dezinformační.Jak jako který je dezinformační, co to je za otázku. Oba jsou dezinformační, každý jiným způsobem a s jinou intenzitou (v iDnesu se stále ještě zkouší tvářit trochu seriózně, sice jim to většinou moc nejde, no ale...). Nevim jak ty, ale já se do novin nedívám, abych zjistil hlubokou a nezastřenou pravdu, ale primárně abych zjistil, co se píše v novinách.
Drahoš je prounijní, takže jeho ne. Názory na zahraniční politiku totiž považuji u prezidenta (vzhledem k jeho pravomocem a možnostem) za zásadní. A v některých případech v diskusi to vypadalo, že buď nerozumí otázce nebo rozumí, ale záměrně odpovídá manipulativní protiotázkou… to mi nepřijde zrovna jako vzor morálky a slušnosti. A volit ho jen proto, že na první pohled vypadá seriózně, to považuji za maximálně povrchní.
U Zemana je to taková obrácená obrácená (2×) psychologie. Na jednu stranu je to eurofederalista a je pro euro, ale na druhou stranu to dělá tak blbě a má takový destruktivní potenciál, že tu EU spíš rozkládá, což je plus. Naše ekonomika je příliš orientovaná na Německo a automobilový průmysl – a každou takovou přílišnou orientaci resp. závislost (na libovolné zemi/oboru) považuji za nezdravou a nebezpečnou. Takže tady je diverzifikace a lepší vztahy i s jinými zeměmi ve světě jednoznačně na místě. Jenže jestli je Zeman ten, kdo by to měl zařídit (navzdory tomu, že o sobě říká/říkal, že je eurofederalista a pro euro…), tak nevím, jestli to dělá zrovna dobře. Nakonec je otázka, jestli dělá větší medvědí službu jedné či druhé straně.
Takže nejspíš ani jednoho.
Ještě by se dalo kalkulovat s tím, jaké škody nastávající prezident napáchá a jakou stranu zdiskredituje a jak připraví půdu pro svoje nástupce… ale to je poměrně daleko a nejisté a navíc jsou oba oficiálně prounijní, takže z tohoto pohledu jsou použitelní oba zhruba stejně.
Drahoš není prounijní, Drahoš je v něčem pro, v něčem proti. Výrazně prounijní nebyl v prvním kole žádný kandidát, velmi mírně prounijní byl možná leda Fischer.
Měl by sis trochu zkalibrovat stupnici. Vzhledem k tomu, kolik lidí už EU prokouklo a chápe její zlou podstatu, tak by bylo politickou sebevraždou se otevřeně hlásit k EU, tudíž její příznivci vystupují více či méně skrytě, a je proto potřeba číst víc mezi řádky. Na tom pracují celé marketingové týmy, které kandidátům radí, o čem a jak moc nahlas mají mluvit a co si mají radši nechat pro sebe nebo až bude po volbách. Totéž platí o přijímání migrantů – v podstatě žádný politik dneska neřekne, že je pro, i kdyby byl, protože by se rázem stal pro většinu lidí nevolitelným. To si může dovolit leda ten, kdo je smířen s tím, že bude v opozici nebo reálně mimo politické dění – ale ne ten, kdo má ambice vyhrát volby. Takže je opět potřeba číst mezi řádky nebo jít víc do minulosti – a zde zjistíme, že Drahoš podepsal onu „Výzvu vědců“. Jenže v kampani mu pak poradili, aby hned jako druhý bod hlásal „Říkám jasné NE uprchlickým kvótám.“ aby odvedl pozornost a „uklidnil“ voliče.
Měl by sis trochu zkalibrovat stupnici.Není třeba. To, že je tu hlasitá skupina lidí proti EU, neznamená, že se máme tvářit, že vůbec neexistuje možnost být pro EU.
Vzhledem k tomu, kolik lidí už EU prokoukloŽe mi jsme tady v ČR tak napřed a vždycky hned všechno prokouknem – ve 48 komunisty, v posledních letech třeba Klause, Zemana nebo Babiše.
chápe její zlou podstatuNo jo, spolupracovat, to je hrozné zlo. To my radši okopáváme kotníky, hledáme, kde bychom co mohli získat nebo očůrat, a hlavně pořád na někoho svádět svoje vlastní chyby.
Totéž platí o přijímání migrantů – v podstatě žádný politik dneska neřekne, že je pro, i kdyby byl, protože by se rázem stal pro většinu lidí nevolitelným.Těch politiků, kteří pochlebují „většině“, je spousta. Politik, který by mluvil pravdivě o přijímání imigrantů, by mohl získat hlasy těch, kteří jsou pro slušnost, svobodu, demokracii, lidská práva, právní stát. A neměl by tu konkurenci. Druhá věc je, že úkolem politika je vysvětlovat věci lidem, a velká část té většiny, které donedávna žádní imigranti nevadili, by si to snad vysvětlit nechala – akorát že pravdivé vysvětlování je mnohem pracnější, než populistické lži.
Jenže v kampani mu pak poradili, aby hned jako druhý bod hlásal „Říkám jasné NE uprchlickým kvótám.“ aby odvedl pozornost a „uklidnil“ voliče.Vždyť jsem to psal, že tak osciluje kolem středu a není ani pro ani proti.
akorát že pravdivé vysvětlování je mnohem pracnější, než populistické lži.
Populistickou lží myslíte třeba tvrzení, že mezi migranty je to samý doktor a inženýr? Že imigraci Evropa vydělá, protože migranti budou pracovat na naše důchody a celkově nás obohatí?
Myslím, že není potřeba vymýšlet si nové lži, které nikdo neřekl. Bohatě stačí ty, které už vyřčeny byly.
Takže tvrdíte, že v souvislosti s migrační vlnou z roku 2015 nikdo nemluvil o vzdělaných migrantech, na kterých naše ekonomika vydělá?
A hned tu máme krásný příklad populistické lži. „Mezi migranty je to samý doktor a inženýr“ je něco úplně jiného, než „vzdělaní migranti“.
Ano, "inženýři a doktoři" je nadsázka k "vzdělaní migranti". Jenže ve skutečnosti ti migranti moc vzdělaní nejsou, desítky procent jsou negramotných a i ti, kteří nějaké vzdělání mají, nejsou moc použitelní na evropském pracovním trhu.
„Budou pracovat na naše důchody a celkově nás obohatí“ je něco jiného, než „naše ekonomika vydělá na vzdělaných migrantech“.
Tohle je v podstatě ekvivalentní. Pokud by se migranti úspěšně zapojili do pracovního procesu, tak by to prospělo ekonomice i důchodovému systému.
Nějak, zcela jistě nedopatřením, vám z toho vysvětlení „samí doktoři a inženýři“ vypadlo to slovíčko „samí“. To byla nadsázka k čemu?
Když vám někdo řekne, že mezi migranty převládají vzdělaní a kvalifikovaní lidé (což už v té době byl evidentní nesmysl), tak ironická nadsázka bude něco jako: "jistě, jsou to samí inženýři a doktoři".
Když je to evidentní nesmysl, tak jistě budete schopen to dokázat.
Tady máte výsledky těch vzdělaných a kvalifikovaných lidí. Tři čtvrtiny z nich budou dlouhodobě na dávkách. A zde se můžete zamyslet, jak se informace o vzdělání migrantů získávají a ověřují (hlavně druhá polovina článku). Trochu vám napovím - dost obtížně.
A kolik těch dokladů je pravých? Migranti běžně lhali o svém věku nebo zemi původu.
A kolik těch dokladů je pravých? Migranti běžně lhali o svém věku nebo zemi původu.
V některých částech světa člověku za patřičný obnos klidně vystaví potvrzení, že je ředitel zeměkoule. Nemluvě o tom, že maturita či VŠ titul v jedné části světa má zcela jinou úroveň než v Evropě. Ale kdo by takové detaily řešil. Prostě jsou to vysoce kvalifikovaní lidé, kteří nás obohatí.
O čem teda chcete diskutovat? Jste prostě přesvědčení, že imigranti jsou nevzdělaní, a nějakou realitou se nenecháte vykolejit – když pro to nemáte žádný důkaz, tak si prostě vymyslíte, že mají určitě padělaná vysvědčení. Nepsal Franta náhodou něco o racionálních argumentech? O kdy mezi racionální argumenty patří, že když něco nevím, tak si to prostě vymyslím?
V odkazovaných článcích, které jste zjevně nečetl, se mluví o tom, že až tři čtvrtiny migrantů skončí dlouhodobě na dávkách. Některé odhady jsou ještě horší. Jak je to možné, když je většina z nich tak kvalifikovaná? Jaké vysvětlení na to máte vy?
V jiném odkazovaném článku se tyto věci dále rozebírají, ale opět jste ho zjevně nečetl. Cituji:
Desatero žadatelů o azyl, které plyne ze „suchých“ dat, má tři limity. Za prvé, u žadatelů o azyl v Německu jde spíše o jejich vlastní než skutečný obraz. Pracovníci BAMF totiž s pomocí tlumočníků sbírali sociální prvky – jazykové dovednosti, vzdělanostní strukturu, profesní zkušenosti – na základě osobního svolení uprchlíků a informace si neověřovali, často ani ověřit nemohli, a tudíž se spoléhali (museli spolehnout) na informace, které jim poskytl dotazovaný.
Za druhé, data upřednostňují spíše kvantitativní než kvalitativní ukazatele. Například na otázku, jaké povolání jste vykonával jako poslední, odpovědělo sice 72,6 procenta uprchlíků, kteří v roce 2015 požádali o azyl, ale pracovníci BAMF získali spíš nepřehlednou směsici stručných, leckdy jednoslovných odpovědí, jež nemusejí příliš vypovídat o konkrétním postu a o odborné kvalifikaci respondenta v jím určené profesní oblasti – například školství, medicína či živnost.
Podobně je tomu v případě dosaženého vzdělání. Nedozvíme se nic o kvalitě konkrétních škol, vystudovaném oboru ani o tom, zda respondent dostudoval, studia zanechal či odešel během studia, což je vzhledem k věku řady z nich pravděpodobné. Totéž platí o jazykové znalosti. Nedozvíme se nic o aktivní/pasivní znalosti němčiny a angličtiny těch, kteří uvedli, že těmito jazyky hovoří.
Připočtěme k tomu neschopnost úřadů určit totožnost či věk imigranta. Zajímavý je také případ německého vojáka, který vmísil mezi uprchlíky a bez problémů dostal azyl. Přitom ani nemluvil arabsky. Když úřady nejsou schopné ověřit ani tak základní věci, jak to bude se vzděláním a praxí?
V odkazovaných článcích, které jste zjevně nečetlČetl. Jenže jsem četl ty články, ne vaše výmysly – ty v těch článcích totiž napsané nejsou.
až tři čtvrtiny migrantů skončí dlouhodobě na dávkáchTo dokazuje něco o vzdělání nebo kvalifikaci?
Jak je to možné, když je většina z nich tak kvalifikovaná? Jaké vysvětlení na to máte vy?Já na to žádné vysvětlení nepotřebuji, já jsem to jako argument v diskusi nepoužil.
Když úřady nejsou schopné ověřit ani tak základní věci, jak to bude se vzděláním a praxí?Myslíte, že když úřad nedokáže ověřit vzdělání, tak dotyčný vzdělání nemá? To se jako úředník zeptá: „Máte vysvědčení?“ Dotyčný odpoví „nemám“ a rázem přestane umět číst a psát?
To dokazuje něco o vzdělání nebo kvalifikaci?
Dokazuje to, že buď potřebné vzdělání vůbec nemají, nebo mají kvalifikaci, která je jim v Evropě k ničemu. Německá nezaměstnanost je nízká, ekonomika potřebuje kvalifikované pracovní síly, tak proč tito vzdělaní lidé nemůžou najít práci?
To se jako úředník zeptá: „Máte vysvědčení?“ Dotyčný odpoví „nemám“ a rázem přestane umět číst a psát?
Spíš je to tak, že se úředník zeptá na povolání, uprchlík odpoví, že je lékař a úředník to řádně vyplní do formuláře. Ale jestli dotyčný opravdu pracoval jako lékař, případně jestli je lékařská kvalifikace v Sýrii kompatibilní s německou, to nikdo neověřuje. Stejné je to s věkem - migrant uvede, že mu je patnáct a všichni to berou jako fakt, i když mu je zjevně o deset let víc.
Dokazuje to, že buď potřebné vzdělání vůbec nemají, nebo mají kvalifikaci, která je jim v Evropě k ničemu.Nedokazuje.
Německá nezaměstnanost je nízká, ekonomika potřebuje kvalifikované pracovní síly, tak proč tito vzdělaní lidé nemůžou najít práci?Když byla německá nezaměstnanost vysoká, bylo na dávkách mnoho nezaměstnaných Němců. Znamená to, že přišli o vzdělání? A nezaměstnanost klesala díky tomu, že vzdělání zase získávali? A nebo neplatí váš předpoklad, že nezaměstnanost znamená, že dotyčný nemá vzdělání?
Když byla německá nezaměstnanost vysoká, bylo na dávkách mnoho nezaměstnaných Němců. Znamená to, že přišli o vzdělání?
Když je ekonomika v recesi, tak negeneruje dost pracovních míst. Většinou recese postihuje ty méně kvalifikované, ale nemusí to být pravidlem. Prostě není práce.
A nebo neplatí váš předpoklad, že nezaměstnanost znamená, že dotyčný nemá vzdělání?
V posledních letech je situace taková, že německá ekonomika šlape a pracovních míst je dostatek. Naopak je nedostatek pracovních sil, obzvlášť těch kvalifikovaných. Přesto zapojení těch údajně vzdělaných a kvalifikovaných migrantů do pracovního trhu vázne a nemá se to zlepšit ani v budoucnosti. Tak v čem je problém?
nějakou realitou se nenecháte vykolejitTo se tady naučili od vás.
S tema doktorama a inzenyrama lhal kdo konkretne? Zatim jsem to slysel jenom od lidi co jsou proti migraci. Jestli to neni jedna z mnoha dezinformaci, ktere se rozsiri v temer kazde verejne diskuzi, viz treba "jsme 6. nejbezpecnejsi zeme na svete".
Nevím, kdo konkrétně vymyslel "inženýry a doktory", ale zpráv o vysoce kvalifikovaných migrantech, kteří nás obohatí a omladí stárnoucí populaci, bylo dost. Tady, tady a tady. Realita potom vypadá takto.
Populistickou lží myslíte třeba tvrzení, že mezi migranty je to samý doktor a inženýr?Výrok v odkazovaném článku:
To nejsou jen uprchlíci, ale i vysoce vzdělaní lidé, protože každý migrant má za sebou nějaký příběh
Výrok v odkazovaném článku: To nejsou jen uprchlíci, ale i vysoce vzdělaní lidé, protože každý migrant má za sebou nějaký příběh
Pokud byli mezi migranty aspoň dva lidé s VŠ vzděláním, tak je toto tvrzení 100% pravdivé. To musím uznat. Dostal jste mě.
A co když některým z těch dětí už bylo osumnáct?
Velmi nepravděpodobné, věk byl kontrolován. Pár jedinců možná mohlo lhát, ale nešlo o masový jev.
neměly peníze, takže určitě šly krást a přepadávat...
Vidím, že jste zcela neinformován o podstatě tzv. kindertransportů. Doporučuji obzvlášť tuto část článku: The agencies promised to find homes for all the children. They also promised to fund the operation and to ensure that none of the refugees would become a financial burden on the public. Every child would have a guarantee of £50 sterling to finance his or her eventual re-emigration, as it was expected the children would stay in the country only temporarily.
Jak vidíte, jde o situaci zcela nesrovnatelnou s dneškem. Jen pro úplnost - tehdejších 50 liber odpovídá dnešním třem tisícům.
Dočasně? Tak určitě... Takže britská vláda už v roce 1939 věděla, že během jednotek let nacistický režim v Německu skončí, a ty děti se budou moct vrátit? A nebo snad už tehdy chtěli zavést přerozdělování?
Nevím, co přesně rozporujete. Já jsem jen uvedl, že každé dítě muselo složit poměrně vysokou sumu, ze které se měly hradit náklady na případnou reemigraci. To je celé.
(polovině z těch dětí bylo 18 až za více než 5 let od přijmutí, takže polovinu z nich museli nějací konkrétní britové živit více než pět let)
To byla podstata celé operace. Každé dítě muselo mít rodinu, která se zavázala, že ho bude živit, aby to nemuseli platit daňoví poplatníci. Ve srovnání s dneškem to zní jako sci-fi.
A po současných uprchlících tu částku někdo chce (krom převaděčů)?
To je právě ten obrovský rozdíl. Tehdy Británie přijala deset tisíc dětí (opravdových dětí) za podmínky, že o každé dítě se musí někdo konkrétní (nikoliv stát ani státem dotovaná neziskovka) postarat. Dokonce se myslelo i na to, aby daňoví poplatníci nemuseli hradit náklady na případnou další emigraci. V dnešní době se přijímají migranti po stovkách tisíc a náklady jsou a ještě budou astronomické. Je to něco úplně jiného, a proto není možné přirovnávat současné migranty k Wintonovým dětem. Nemluvě o dalších detailech, jako že tehdejší uprchlíci nepáchali teroristické útoky, nevytvářeli ghetta a nečerpali dávky. A také nemohli jezdit na dovolenou do země, ze které uprchli.
Je vidět, že morálka se od tehdejších dob hodně posunula.
To ano, ale jakým směrem? Tehdy vláda hájila zájmy svých občanů. Dnes se zájmy občanů potlačují a naopak se preferují cizinci.
The Catholic Church teaches that self-defense against an unjust aggressor is morally permitted and the defense of others to protect them from the threat of an aggressor is permitted.But the church also teaches the deliberate killing of the aggressor can be permitted only when no other solution is possible.
Není třeba. To, že je tu hlasitá skupina lidí proti EU, neznamená, že se máme tvářit, že vůbec neexistuje možnost být pro EU.
Ta možnost samozřejmě existuje, nikdo ti nebrání takový názor mít nebo ho veřejně hlásat – jen s tím nevyhraješ volby. A to politici vědí. Totéž se týká třeba Babiše – ten taky říká primárně to, co mu přinese politické body nebo zisk jeho firmám, a ne až tak to, co si skutečně myslí.
V politice se upřímnost moc nenosí – a proto píšu o té potřebě si zkalibrovat stupnici – a vidět ty výroky politiků v kontextu všeobecné hladiny, která tu teď je. Pokud je někdo „trochu pro“ nebo „málo proti“ a ten názor aktuálně není populární (projevení takového názoru by ti mohlo prohrát volby), tak je dost možné, že ten člověk je ve skutečnosti „hodně pro“ nebo že jeho odpor v budoucnu nebude dostatečně silný, aby odolal vnějšímu tlaku.
(tenhle fakt není nijak v rozporu s tím, že tu jsou i populisti, kteří ale v budoucnu nemusí mít sílu ten názor prosadit a z nějakého důvodu selžou, i když dříve vystupovali hodně suverénně až radikálně)
No jo, spolupracovat, to je hrozné zlo.
1) EU není o spolupráci 2) Pokud má mezinárodní spolupráce smysl, tak bych se neomezoval na jeden kontinent resp. jeho část – k dobré iniciativě nebo projektu se můžou dobrovolně připojit země na celé planetě. Dobrá myšlenka si najde spojence klidně i v Americe, Asii nebo i v Africe. Začínat jakýkoli projekt jako „evropský“ mi přijde hloupé a zbytečně omezující.
Politik, který by mluvil pravdivě o přijímání imigrantů, by mohl získat hlasy těch, kteří jsou pro slušnost, svobodu, demokracii, lidská práva, právní stát.
To je ovšem v rozporu s islámem – a právě vyznavačů islámu je mezi současnými migranty většina.
Druhá věc je, že úkolem politika je vysvětlovat věci lidem, a velká část té většiny, které donedávna žádní imigranti nevadili, by si to snad vysvětlit nechala
A jak chceš pravdivě vysvětlit to, že migranti mají být přerozdělování na základě kvót a země, které je odmítnou, za to mají platit pokutu? Když jsou migranti tak bezva, tak by se o ně naopak země měly přetahovat, ne? Jenže dneska se jich chtějí zbavovat i ti, kdo je sem pozvali a migrační vlnu vyvolali.
Pokud to chceš brát jako pomoc „potřebným“, tak je potřeba se bavit o tom, kolik nás taková pomoc bude stát, jakým způsobem ji lze optimálně provádět (např. jestli tady nebo v zemích jejich původu) a jestli to chceme – což je na demokratickém hlasování a každý občan má právo říct, že to podporovat (a platit) nechce. Rovněž tak do této diskuse patří úvaha o tom, komu migrace prospěje – pokud jsou ti lidé kvalifikovaní/schopní/slušní, tak nás to nemusí vyjít tak draho, ale zase to znamená, že ta původní země o tyto kvalitní lidi přijde, což bude mít za následek další prohlubování rozdílů mezi bohatými a chudými státy. Což alespoň já považuji za nežádoucí jev. Mj. proto, že v chudých státech (resp. ve státech s klesající životní úrovní) je větší riziko, že zvítězí nějaký diktátor nebo někdo, kdo má rád násilná řešení – a to představuje bezpečnostní rizika pro nás (takže zase vyšší náklady).
Nebo ti lidé tak kvalifikovaní/schopní/slušní nejsou a ve svých původních zemích moc chybět nebudou (nebo jim naopak jejich odchod pomůže), jenže to zase budou škodit tady, což znamená zase vyšší náklady a rizika pro nás.
Pak je třetí hypotetická možnost – ten člověk by mohl mít nějakou specifickou kvalifikaci/kvalitu, pro kterou nemá ve své vlasti uplatnění, ale tady ano, takže by na tom vydělaly všechny strany. Ale kolik takových případů je? Nejsou s tím spojena další rizika? Nelze toho potenciálu využít jinak – např. investicemi v těch zemích?
Takovouhle racionální diskusi nikdo z příznivců migrace nevede nebo jsem si toho alespoň nevšiml. Ale třeba to jen zapadlo mezi záplavou vulgatit, nadávek a nálepkování slovy jako nácek, xenofob, rasista, primitiv, nevzdělanec… případně putinův agent a obecně pohrdání lidmi s jiným názorem. Jestli víš o místě, kde jsou tyhle racionální argumenty nebo nějaká úvaha sepsané, tak budu rád za odkaz.
Ta možnost samozřejmě existuje, nikdo ti nebrání takový názor mít nebo ho veřejně hlásat – jen s tím nevyhraješ volby.Jenže demokracie neznamená vyhrát volby, demokracie znamená zastoupení různých názorů a proudů. Pokud v politice úplně chybí zastoupení lidí, kteří jsou pro EU a tvoří nemalou část společnosti, je něco špatně.
Pokud je někdo „trochu pro“ nebo „málo proti“ a ten názor aktuálně není populární (projevení takového názoru by ti mohlo prohrát volby), tak je dost možné, že ten člověk je ve skutečnosti „hodně pro“ nebo že jeho odpor v budoucnu nebude dostatečně silný, aby odolal vnějšímu tlaku.Což je dost smutná vizitka naší společnosti, když je ten tábor proti EU natolik militantní, že se lidé bojí přiznat, že jsou pro EU. Nějak se nám plíživě vrátila normalizace, akorát místo toho, aby se člověk na veřejnosti tvářil, že podporuje komunisty, se musí tvářit, že je proti EU.
EU není o spolupráciJe. To, že my s nikým spolupracovat nechceme, je naše chyba, ne chyba EU.
Pokud má mezinárodní spolupráce smysl, tak bych se neomezoval na jeden kontinent resp. jeho část – k dobré iniciativě nebo projektu se můžou dobrovolně připojit země na celé planetě.Není nutné se omezovat, ale to taky nikdo nedělá. Užší integraci ale nelze hned začít dělat celosvětově. A spolupráce neznamená jenom dohodnout se na něčem, co je zrovna výhodné, ale spolupracovat na všem, v dobrém i ve zlém, přijímat pozitiva i negativa. Demokracie neznamená jenom prosazovat svoje zájmy, znamená to taky respektovat, když se mi něco prosadit nepodaří.
Začínat jakýkoli projekt jako „evropský“ mi přijde hloupé a zbytečně omezující.Omezující to není vůbec. A hloupé také ne, protože je vidět, že i jen ta malá Evropa je pořádné sousto.
To je ovšem v rozporu s islámem – a právě vyznavačů islámu je mezi současnými migranty většina.Není to v rozporu s islámem. Nechápu, odkud se bere ta představa, že islám je něco uniformního a všichni, které někdo označí za „vyznavače islámu“ jsou jeden jako druhý. Podívej se někdy na lidi kolem sebe, většinou to asi budou křesťani nebo ateisté. Řekl bys o něčem, že je to v rozporu s křesťanstvím nebo v rozporu s ateismem? A že je něco problém, protože mezi těmi lidmi je většina křesťanů nebo většina ateistů? To, že je někde většina vyznavačů islámu, nevypovídá o těch lidech vůbec nic.
A jak chceš pravdivě vysvětlit to, že migranti mají být přerozdělování na základě kvót a země, které je odmítnou, za to mají platit pokutu?Úplně jednoduše. Že pomoc lidem v nouzi je jednou ze základních hodnot naší civilizaci – v křesťanství, ke kterému se najednou všichni tak hlásí, je to dokonce jeden z projevů té pro křesťanství nejdůležitější hodnoty. Že v nouzi se může ocitnou každý z nás a nikoli vlastní vinou, a pak bude velmi rád, když mu ostatní pomohou. Že od nás dříve utíkalo velké množství lidí a v jiných zemích našli pomoc, takže přijmout dnes tolik uprchlíků, kolik odpovídá počtu obyvatel, je ta nejmenší splátka dluhu, kterou můžeme dát. A že účelem společné Evropy je to, abychom si navzájem pomáhali, protože je to nakonec pro všechny výhodnější – a stejně, jako nám pomáhají bohatší státy finančně, teď zase my pomůžeme (stejně jako všichni ostatní) tím, že přijmeme svůj díl zodpovědnosti za EU a postaráme se o malou část imigrantů.
Když jsou migranti tak bezva, tak by se o ně naopak země měly přetahovat, ne?Nikdo netvrdí, že jsou imigranti tak bezva, samozřejmě to teď znamená jistou zátěž.
Jenže dneska se jich chtějí zbavovat i ti, kdo je sem pozvali a migrační vlnu vyvolali.Imigranty sem nikdo nepozval. Imigrační volnu vyvolaly válečné konflikty.
tak je potřeba se bavit o tomK bavení se je potřeba se nejprve vůbec přihlásit k odpovědnosti za společnou Evropu. Z debaty se sami vyřazujeme tím, že švejkujeme a vymýšlíme, že EU nás zajímá jenom tehdy, když nás dotuje, ale jakmile bychom taky měli něco minimálního udělat my, otočíme se zády a tváříme se, že se nás to vůbec netýká.
např. jestli tady nebo v zemích jejich původuKdyž jsou tady, musíme se o ně postarat tady. Když jim zajistíme důstojné životní podmínky, pak můžeme vymýšlet, jak to zařídit, aby se mohli vrátit. Oni tady taky nechtějí být.
jestli to chceme – což je na demokratickém hlasování a každý občan má právo říct, že to podporovat (a platit) nechceJenže to si nemůžeme vybírat podle toho, jak se nám to zrovna hodí. Musíme si vybrat, zda budeme uznávat západní hodnoty,jako např. ochrana lidských práv, a pak je musíme uznávat i tehdy, když se nám to zrovna nehodí. A nebo si vybereme, že se budeme rozhodovat podle toho, co je pro nás zrovna okamžitě výhodné, solidaritu budeme uznávat zejména tehdy, když by nám měl někdo něco dát – pak se ale musíme smířit s tím, že s vyčůránky se západ donekonečna mazlit nebude, a doplatíme na to především my sami.
Rovněž tak do této diskuse patří úvaha o tom, komu migrace prospějeA nebo do té diskuse patří úvaha, že jsou pro nás lidská práva prvořadá a nemůžeme je obětovat kupeckým počtům co za to.
původní země o tyto kvalitní lidi přijdeCílem samozřejmě je, aby se ti lidé mohli co nejdříve vrátit do bezpečných domovů. Opravdu není možné nastěhovat celou Afriku a většinu Asie do Evropy.
Takovouhle racionální diskusi nikdo z příznivců migrace nevede nebo jsem si toho alespoň nevšiml.To bude tím, že žádní příznivci migrace nejsou. To, že existují odpůrci migrace, neznamená, že automaticky musí existovat i její příznivci. Akorát existují lidé, kteří by byli nejraději, kdyby žádná válka a z ní plynoucí migrace neexistovala, ale když už jsou ti lidé tady, považují za svou lidskou povinnost alespoň minimálně jim pomoci. Protože ti lidé jsou v nouzi tady a teď a v jejich současné situaci jim nijak nepomůže, když za pět nebo deset let skončí válka v jejich domově.
Ale třeba to jen zapadlo mezi záplavou vulgatit, nadávek a nálepkování slovy jako nácek, xenofob, rasista, primitiv, nevzdělanecZáplava vulgarit a nadávek jde zejména ze strany odpůrců migrace, islamofobů a podobných. Nácek, xenofob nebo rasista je málokdy nálepkování, většinou se tak označují lidé, kteří se tak chovají. Pokud se někdo projevuje tak, že se bojí něčeho neznámého, je označení „xenofob“ správné, protože to označuje přesně tenhle postoj. Když člověka, který se dí za volantem auta a řídí ho označím za řidiče, není to žádné nálepkování, ale prosté označení toho, co ten člověk dělá.
obecně pohrdání lidmi s jiným názoremTo je mezi odpůrci migrace a islamofoby běžné.
Jestli víš o místě, kde jsou tyhle racionální argumenty nebo nějaká úvaha sepsané, tak budu rád za odkaz.Pro začátek bych doporučil třeba Listinu základních práv a svobod.
Že pomoc lidem v nouzi
A jak do toho zapadá fakt, že většina z nich jsou mladí muži, kteří v těch „nebezpečných zemích“ nechali manželky, sestry, rodiče, prarodiče, mladší sourozence…? Pro mladého chlapa tam není bezpečno, ale ženská, dítě nebo dědek s bábou tam přežijí v pohodě?
Musíme si vybrat, zda budeme uznávat západní hodnoty,jako např. ochrana lidských práv
Když se podívám, jak ti lidé žijí ve svých původních zemích a jaká je tam úroveň lidských práv, svobody, demokracie, rovnosti mužů a žen, přístup k homosexuálům atd., tak mi nepřijde žádoucí – v zájmu zachování alespoň té svobody a práv, které máme – ty lidi pouštět sem. Nemám zájem, aby to tu vypadalo jako v nějaké muslimské zemi nebo v Africe. Když už jim máme pomáhat, tak v jejich zemi.
Když se podívám, jak ti lidé žijí ve svých původních zemích a jaká je tam úroveň lidských práv, svobody, demokracie, rovnosti mužů a žen, přístup k homosexuálům atd., tak mi nepřijde žádoucí – v zájmu zachování alespoň té svobody a práv, které máme – ty lidi pouštět sem. Nemám zájem, aby to tu vypadalo jako v nějaké muslimské zemi nebo v Africe.Pokud zastavas nazor, ze narodis-li se v nejake podelane zemi, kde neni absolutni sance na zlepseni pomeru, mel bys v te zemi i zemrit, volba Milose Zemana je vic nez logicky krok. Paradoxni je, ze v jinych diskuzich adorujes svobodu jednotlivce a snis o state, kde bude kazdy jedinec absolutne svobodny, a soucasne ti nedela problem odpirat jinym, aby dosahli zakladnich lidskych (ci nedejboze obcanskych) prav.
Pokud zastavas nazor, ze narodis-li se v nejake podelane zemi, kde neni absolutni sance na zlepseni pomeru, mel bys v te zemi i zemrit, volba Milose Zemana je vic nez logicky krok.
Lidé samozřejmě mají mít právo svobodně cestovat. Ale zároveň my máme právo rozhodnout, koho do své země pustíme. A toto právo má vyšší prioritu.
Paradoxni je, ze v jinych diskuzich adorujes svobodu jednotlivce a snis o state, kde bude kazdy jedinec absolutne svobodny, a soucasne ti nedela problem odpirat jinym, aby dosahli zakladnich lidskych (ci nedejboze obcanskych) prav.
My (občané ČR) nemáme žádnou povinnost zařizovat občanům jiných zemí (obzvlášť mimo EU) jejich práva.
Paradoxni je, ze v jinych diskuzich adorujes svobodu jednotlivce a snis o state, kde bude kazdy jedinec absolutne svobodny, a soucasne ti nedela problem odpirat jinym, aby dosahli zakladnich lidskych (ci nedejboze obcanskych) prav.
Proboha, to dělám kde? Já jim přece přeji, aby měli ve své zemi svobodu. Dokonce jim v tom můžu i v rámci svých možností pomoci (např. tím, že napíši nějaký software, článek, možná bych někam mohl poslat peníze, kdybych měl jistotu, že budou správně využity…)
Já jim přece přeji, aby měli ve své zemi svobodu.Ano, ty jim přeješ, aby měli takovou svobodu, jakou jim nadiktuješ ty. Ale oni by chtěli, holota jedna, takovou svobodu, jakou chtějí oni! To by tak ještě scházelo, aby každý měl takovou svobodu, jakou sám chce! Omlouvám se, že reaguju takhle, ale když někdo tvrdí, jak lidem přeje svobodu, a pak z něj vypadne, že tím vlastně myslí to, aby se chovali podle jeho pravidel, těžko reagovat jinak. Vlastně je s podivem, že tady byli lidé před Listopadem nespokojení, že? Vždyť každý měl svou svobodu. Pravda, někteří tu svou svobodu měli v zamřížované cele, ale tam, na na svém kavalci, měli svou svobodu.
Ale oni by chtěli, holota jedna, takovou svobodu, jakou chtějí oni! To by tak ještě scházelo, aby každý měl takovou svobodu, jakou sám chce!
Nevím, kam na to chodíš. Já jim nic nediktuji, nijak je netrestám atd. Jestli chtějí žít v liberální demokracii nebo ve svobodném státě (ať už to pro ně znamená cokoli), ať si v něm žijí, ať si ho vybudují. Já jim v tom nebráním a pokud se mi to bude líbit, tak jim s tím možná i pomůžu nebo jim na to přispěji. A pokud chce žít někdo v komunistické zemi nebo ve středověku, tak je to taky jeho volba, klidně si takový režim ve své zemi zavést může, já s tím problém nemám (na rozdíl třeba od USA, které by nejradši nadiktovaly všem svoji představu o politickém a ekonomickém systému).
Já jim nic nediktujiAha, takže to „ve své zemi“ se ti tam dostalo omylem. To pak jo. Přeješ jim, aby žili ve svobodě, to pak jo.
A jak do toho zapadá fakt, že většina z nich jsou mladí muži, kteří v těch „nebezpečných zemích“ nechali manželky, sestry, rodiče, prarodiče, mladší sourozence…?No je to jiná kultura, jistěže, ale dovede si tady někdo představit, že by jako utek ze země na jiný kontinet a nechal doma rodina s dětma? Já teda ne. To jako ženský s dětma jsou na frontě, jedou na bodákový útok a otcové rodin si válej šunky v Evropě? Takový ty kecy o solidaritě a pomoci v nouzi může dnes baštit akorát ten největší prosťáček, to jsou z 90% vychcaní nájezdníci a vyžírkové.
A jak do toho zapadá fakt, že většina z nich jsou mladí mužiNevydávej lži za fakta.
Když se podívám, jak ti lidé žijí ve svých původních zemích a jaká je tam úroveň lidských práv, svobody, demokracie, rovnosti mužů a žen, přístup k homosexuálům atd., tak mi nepřijde žádoucí – v zájmu zachování alespoň té svobody a práv, které máme – ty lidi pouštět sem.Zachování těch práv rozhodně nebude na bedrech několika imigrantů, ale i nadále na celé společnosti. Netuším, proč si myslíš, že to, že někdo pochází z nějaké země, znamená, že bude chtít naše zákony porušovat. Doporučuji fakt si tu listinu základních práv a svobod přečíst – píše se tam, že lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i právech. Není tam nic o tom, že lidé z některých zemí jsou si rovní méně. Presumpce neviny platí pro všechny. Pokud se někdo proviní proti zákonu, ať je potrestán, a u cizince bez trvalého pobytu je zpravidla součástí i vyhoštění. Ale nemůže být nikdo trestán jenom za to, že si bůhvíproč myslíš, že něco provede.
Nemám zájem, aby to tu vypadalo jako v nějaké muslimské zemiNení dobré být zaslepený. Pak člověk snadno napíše takovéhle věty, ze kterých je evidentní, že vůbec netuší, o čem píše. Jak můžeš všechny muslimské země hodit do jednoho pytle? Nechceš, aby to tady vypadalo jako v Turecku, v Somálsku, v Egyptě, v Íránu, v Bosně a Hercegovině, v Saudské Arábii, v Indonésii, v Kataru, v Tunisu? připadají ti ty státy všechny stejné?
Když už jim máme pomáhat, tak v jejich zemi.Tomu se říká hraběcí rada. Jestli sis nevšiml, ti lidé jsou tady. Pomáhat v zemi jejich původu je samozřejmě také potřeba, ale tím se aktuální situace těch lidí, kteří jsou v Evropě, nijak nevyřeší. Podívej se na seriál ČT „Konec velkých prázdnin“, a představ si, že by se ti čeští emigranti v Rakousku nedostali do uprchlického tábora, ale místo toho by jim řekli: „Je potřeba pomáhat ve vaší zemi.“ Z tohohle státu padesát let utíkali lidi pryč, odešli odsud desítky tisíc lidí, a my teď máme problém přijmout pár tisíc uprchlíků? To je neúcta k tomu, čím si lidé v téhle zemi prošli, neúcta k obětem totalitních režimů, které tady byly, neúcta k tomu, že tady dnes máme svobodu a po tolika letech, kdy se od nás utíkalo, jsme konečně na druhé straně a můžeme přijetím pár lidí alespoň částečně splatit svůj dluh.
Nevydávej lži za fakta.
Podle statistik UNHCR je mezi migranty 57 % mužů, 17 % žen a 26 % dětí. Přičemž všichni víme, jak to je s těmi "dětmi".
Ale nemůže být nikdo trestán jenom za to, že si bůhvíproč myslíš, že něco provede.
Nejde o trest. Prostě je k nám nepustíme, na to máme právo.
Z tohohle státu padesát let utíkali lidi pryč, odešli odsud desítky tisíc lidí, a my teď máme problém přijmout pár tisíc uprchlíků?
Uprchlíci z Československa se stali loajálními a vděčnými občany svých nových zemí. Nevytvářeli ghetta, neprováděli teroristické útoky, neprovozovali trestnou činnost. Prostě zapadli a nejpozději v další generaci o nich nebylo slyšet.
Podle statistik UNHCR je mezi migranty 57 % mužů, 17 % žen a 26 % dětí. Přičemž všichni víme, jak to je s těmi "dětmi".Děkuji za podporu. Nicméně musím podotknout, že „všichni víme“ opět není žádný argument.
Nejde o trest. Prostě je k nám nepustíme, na to máme právo.Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Víte, princip základních lidských práv je v tom, že mají přednost před právem někoho sem nepustit.
Uprchlíci z Československa se stali loajálními a vděčnými občany svých nových zemí. Nevytvářeli ghetta, neprováděli teroristické útoky, neprovozovali trestnou činnost. Prostě zapadli a nejpozději v další generaci o nich nebylo slyšet.Za prvé to není 100% pravda, za druhé se tak chová i většina současných imigrantů, za třetí platí presumpce neviny, a za čtvrté to, aby nevytvářeli ghetta a integrovali se, je starostí celé společnosti – pokud někoho většinová společnost bude vytlačovat na okraj, přirozeně se bude stahovat do ghett.
Děkuji za podporu.
Za jakou podporu? Nepřijde vám na 57 % mužů a 17 % žen něco nevyrovnaného? Nebo že by v Sýrii hrozilo nebezpečí pouze mužům, zatímco ženám ne?
Nicméně musím podotknout, že „všichni víme“ opět není žádný argument.
Ve Švédsku už to zkoumali. Ze 7858 zkoumaných "dětí" jich 6628 lhalo o svém věku. Stačí to?
Víte, princip základních lidských práv je v tom, že mají přednost před právem někoho sem nepustit.
V Austrálii to zjevně neplatí. Nyní už to neplatí ani Evropě. Nebo jsou všechny ty ploty na tvz. balkánské trase nelegální?
Za prvé to není 100% pravda
Jistě, ale výskyt negativních jevů byl srovnatelný s domorodou populací.
za druhé se tak chová i většina současných imigrantů,
Většina nestačí. Důležité je srovnání s domorodci.
za třetí platí presumpce neviny,
V imigrační politice nic takového neplatí. Můžeme kdykoliv odmítnout vstup komukoliv. Nebo snad jsou víza nelegální a porušují se tím základní lidská práva?
Za jakou podporu?Když všech mužů je 57 %, je zjevné, že mladých mužů není většina.
V Austrálii to zjevně neplatí. Nyní už to neplatí ani Evropě.Ano, pořád se mluví o tom, jak imigranti ohrožují naše základní hodnoty, a přitom se jich mi zbavujeme dobrovolně sami.
Jistě, ale výskyt negativních jevů byl srovnatelný s domorodou populací.Což platí i nyní.
Důležité je srovnání s domorodci.Není. Princip kolektivní viny byl dávno překonán.
V imigrační politice nic takového neplatí. Můžeme kdykoliv odmítnout vstup komukoliv. Nebo snad jsou víza nelegální a porušují se tím základní lidská práva?Ne, odmítnout vstup azylantům nemůžeme. Právě proto, že základní lidská práva mají přednost.
Ne, odmítnout vstup azylantům nemůžeme. Právě proto, že základní lidská práva mají přednost.
Porušuje Austrálie základní lidská práva nebo ne? Pokud ano, jaký trest jí za to reálně hrozí? A co třeba Británie a Francie? Vzpomeňme na ty chudáky v Calais, kteří se marně snaží dostat do Británie.
Netuším, jestli má Austrálie ve svém ústavním pořádku nějakou obdobu naší Listiny základních práva a svobod, a pokud ano, jak moc se té naší podobá. A je mi to celkem jedno, i kdyby Austrálie neuznávala naši představu o lidských právech, neznamená to pro nás vůbec nic.
A co Francie a Británie? Zrovna dnes jsem četl srdceryvný článek o utrpení běženců v Calais a Dunkerku. Nejsou porušována jejich práva? Také jsem četl další články o otřesných podmínkách v táborech v Řecku. Nebo v Libyi, kde jsou migranti drženi v nelidských podmínkách za finanční podpory evropských vlád. Pokud se nějaká dohoda nebo zákon všeobecně nedodržuje a nikdo ji nevymáhá, tak není důvod, proč bychom ji zrovna my měli dodržovat.
Také jsem četl další články o otřesných podmínkách v táborech v Řecku.Ze by to bylo proto, ze neexistuje zadny mechanismus (a i kdyby byl, ty jsi evidentne proti), ktery by recku (jinak nedavno zbankrotovanemu statu) byl schopen ulevit?
Pokud se nějaká dohoda nebo zákon všeobecně nedodržuje a nikdo ji nevymáhá, tak není důvod, proč bychom ji zrovna my měli dodržovat.Na jednu stranu mate plnou hubu kecu, o tom, jak nove prichozi musi dodrzovat zakony, pricemz apriori predpokladas, ze je nikdo z nich dodrzovat nebude. A kdyz prijde na nas, abychom se ridili vlastnimi zakony a zavazky, tak to zase tak moc potreba neni.
Ze by to bylo proto, ze neexistuje zadny mechanismus (a i kdyby byl, ty jsi evidentne proti), ktery by recku (jinak nedavno zbankrotovanemu statu) byl schopen ulevit?
Je v deklaraci základních lidských práv nějaká pasáž, že když stát tak trochu zbrankrotuje, tak nemusí některá základní práva dodržovat?
pricemz apriori predpokladas, ze je nikdo z nich dodrzovat nebude
To není žádné apriori. Prostě jen vidím, kam dospěli v západní Evropě po desítkách let budování multikulturní společnosti.
A kdyz prijde na nas, abychom se ridili vlastnimi zakony a zavazky, tak to zase tak moc potreba neni.
Dost pochybuji, že ČR porušuje nějaké zákony či závazky ve vztahu k migraci. Rozhodně ne víc, než ostatní země. A výjimečně může nastat situace, že je nutné zákon porušit, protože jeho dodržení by přineslo horší důsledky. Migrace je zrovna ten případ.
Pokud se nějaká dohoda nebo zákon všeobecně nedodržuje a nikdo ji nevymáhá, tak není důvod, proč bychom ji zrovna my měli dodržovat.Existuje jeden velmi podstatný sobecký důvod – pokud by se v Evropě něco semlelo, budeme nejspíš mezi prvními, koho taková dohoda nebo zákon bude chránit. Pak existuje samozřejmě ještě jeden důvod, o jehož naléhavosti asi budou různí lidé přesvědčeni různě, a totiž ten, že když někdo škodí, není správné se k němu přidat, ale naopak snažit se mu v tom zabránit.
Porušuje Austrálie základní lidská práva nebo ne?Austrálii tady skloňuješ hodně často. K tomu poznámka: Jak moc se liší návrh evropských uprchlických kvót od toho, co dělá Austrálie? Není ta situace, kdy Německo/Itálie chtějí odlejt imigranty do východní Evropy tak trochu poobná situaci, kdy Austrálie odlejvá migranty na Nauru? Můžeš argumentovat tím, že Nauru na tu dohodu svobodně přistoupilo a je za to placeno, otázka ovšem je, jak moc je tohle reálně svobodné rozhodnutí vzhledem k tomu, v jakém srabu Nauru neustále je a jak je historicky závislé na Austrálii. Přijde mi, že ten hlavní rozdíl je spíše v tom, že si to odnese někdo jinej někde jinde. Ne, že bych si stěžoval a chtěl, abychom to odnesli my, spíš mam obavu, že to, co mnoho lidí považuje za řešení, je reálně jen odsunutí problému někam jinak a/nebo na někdy jindy.
Přijde mi, že ten hlavní rozdíl je spíše v tom, že si to odnese někdo jinej někde jinde.
Vtip je v tom, že v případě zřízení táborů mimo Evropu se migrace zastaví. Nikdo nebude platit tisíce dolarů, aby skončil v táboře v poušti v severní Africe. Takže ano, tábory mimo EU problém vyřeší. A naši pomocníci dostanou slušně zaplaceno, takže na tom není nič špatného. Kvóty nic neřeší.
Otázka je, jestli tohle migranti vůbec vědí, migrační obchodníci jim asi nebudou říkat "Nic nám neplaťte, stejně byste akorát skončili v sev. Africe."
V Austrálii to tak funguje. Před lety připlouvaly ročně desítky tisíc lidí, teď je to nula. Je tam samozřejmě určitá setrvačnost, někteří lidé už zaplatili a jsou na cestě, tak zkusí. Ale noví už nevyrazí. Informovanost je v dnešní době docela dobrá, migranti mají díky internetu a sociálním sítím slušný přehled o situaci.
Kromě toho k nám nebo do dalších zemí V4 / na východ od nás migranti taky nechtějí.
Mezi ČR a severní Afrikou jsou dva podstatné rozdíly. Zaprvé životní úroveň v ČR není zase o tolik horší než v Německu. Zadruhé ČR je kousek od Německa a hranice jsou otevřené.
Otazka byla
Porušuje Austrálie základní lidská práva nebo ne?
Odpoved je, ze v tech zarizenich k porusovani lidskych prav dochazelo (dochazi).
Otazka byla Porušuje Austrálie základní lidská práva nebo ne?
Hned vedle byla otázka, jestli práva porušují také Francie a Británie.
Odpoved je, ze v tech zarizenich k porusovani lidskych prav dochazelo (dochazi).
Tak jednoduché to není. Je potřeba si ujasnit, kdo rozhoduje o porušování práv, jaké jsou tresty a jaké možnosti jejich vynucování. U fyzických osob je to jasné. Máme policii, soudy, vězení, případně exekutory. Ale kdo rozhoduje, jestli něco porušil stát? Kdo ukládá trest? Kdo a jak tento trest vynutí? To, že všelijaké neziskovky něco tvrdí o Austrálii, nic neznamená.
A proto tam maji napriklad zakazan vstup novinari. To vubec neni podezrele.
Podezřelý je pořád ještě nevinný.
Dokud toho sexualne zneuzivaneho ve sklepe otroka nikdo nenajde, take je to porad "OK". A ta sousedka, ktera si toho vsimla, to je sprosta udavacka. /s
To je možné. Při pátrání třeba po sériovém vrahovi policie dostává spoustu informací, včetně tipů od sousedů. A při jejich prověřování následně narazí na spoustu lidí, kteří jsou podezřelí, divní, možná ujetí. Ale nic nelegálního nespáchali. Váhu má rozhodnutí soudu, nikoliv to, co jedna paní povídala.
Dobrá myšlenka si najde spojence klidně i v Americe, Asii nebo i v Africe. Začínat jakýkoli projekt jako „evropský“ mi přijde hloupé a zbytečně omezující.To ale přece děláme. EU je o bližší spolupráci, která je možná díky větší geografické, ekonomické a kulturní podobnosti. V současné geopolitické situaci je naprosto klíčové, aby Evropa vystupovala jako jednotný blok, protože kdybychom jednali inidividuálně, tak máme proti Číně, Rusku, ale i USA mnohem slabší pozici. Nechápu že to někteří nevidí. Jeden příklad, který to hezky ilustruje je, že jako individuální stát nám Čína může nadiktovat, že nesmíme přijímat Dalajlámu, jinak budou našim firmám v Číně házet klacky pod nohy.
Pokud to chceš brát jako pomoc „potřebným“, tak je potřeba se bavit o tom, kolik nás taková pomoc bude stát, jakým způsobem ji lze optimálně provádět (např. jestli tady nebo v zemích jejich původu) a jestli to chceme – což je na demokratickém hlasování a každý občan má právo říct, že to podporovat (a platit) nechce. Rovněž tak do této diskuse patří úvaha o tom, komu migrace prospěje – pokud jsou ti lidé kvalifikovaní/schopní/slušní, tak nás to nemusí vyjít tak draho, ale zase to znamená, že ta původní země o tyto kvalitní lidi přijde, což bude mít za následek další prohlubování rozdílů mezi bohatými a chudými státy. Což alespoň já považuji za nežádoucí jev. Mj. proto, že v chudých státech (resp. ve státech s klesající životní úrovní) je větší riziko, že zvítězí nějaký diktátor nebo někdo, kdo má rád násilná řešení – a to představuje bezpečnostní rizika pro nás (takže zase vyšší náklady).Souhlas, takové racionální úvahy chybí na obou stranách. Jsem toho názoru, že jako stát bychom se měli snažit pomáhat ostatním, ale ne tak, aby to mělo více než zanedbatelný dopad na naši životní úroveň. Takže například uprchlíky přijímat pouze pokud lze předpokládat, že se v dohledné době vrátí. A u běžné migrace brát v úvahu ekonomický a společenský přínos.
protože kdybychom jednali inidividuálně, tak máme proti Číně, Rusku, ale i USA mnohem slabší pozici.
Na tom je krásně vidět ten negativní postoj přívrženců EU – chcete bojovat s USA, Čínou, Ruskem… nějak se proti nim vymezovat a uzavírat se v EU – místo abyste hledali spojence na celém světě. Nebo snad myslíš, že v USA, Číně, Rusku atd. žijí samí zlí lidé, se kterými nenajdeš společnou řeč?
Souhlas, takové racionální úvahy chybí na obou stranách. Jsem toho názoru, že jako stát bychom se měli snažit pomáhat ostatním, ale ne tak, aby to mělo více než zanedbatelný dopad na naši životní úroveň. Takže například uprchlíky přijímat pouze pokud lze předpokládat, že se v dohledné době vrátí. A u běžné migrace brát v úvahu ekonomický a společenský přínos.
To je celkem rozumný názor. Ale zkus to vysvětlit v EU – stejně ti asi budou chtít napálit pokutu.
Na tom je krásně vidět ten negativní postoj přívrženců EU – chcete bojovat s USA, Čínou, Ruskem…Co? Mluvil jsem o rovnocenné vyjednávací pozici proti státům, kterým jde v mezinárodní politice převážně o jejich zájmy.
Nebo snad myslíš, že v USA, Číně, Rusku atd. žijí samí zlí lidé, se kterými nenajdeš společnou řeč?Bože...
EU je o bližší spolupráci, která je možná díky větší geografické, ekonomické a kulturní podobnosti.Domnívám se, že např. kulturní podobnost mezi Čechy a Španěli nebo Portugalci je dost malá.
V současné geopolitické situaci je naprosto klíčové, aby Evropa vystupovala jako jednotný blok, protože kdybychom jednali inidividuálně, tak máme proti Číně, Rusku, ale i USA mnohem slabší pozici.Na to není nutně potřeba EU.
Na to není nutně potřeba EU.To je fakt.
Domnívám se, že např. kulturní podobnost mezi Čechy a Španěli nebo Portugalci je dost malá.
Viz "generace Erasmus".
Domnívám se, že např. kulturní podobnost mezi Čechy a Španěli nebo Portugalci je dost malá.
Zato kulturně kompatibilní lidi můžeš klidně najít v USA, Kanadě, Rusku, Číně, kdekoli… neříkám, že jsou takoví všichni, ale důležité je, že v globálním měřítku takových lidí najdeš dost taková spolupráce má smysl – a to i bez ohledu na to, co si myslí vlády těch států. Krásně je to vidět třeba na svobodném softwaru – tam jsou schopní spolupracovat lidé z celého světa, bez ohledu na zemi původu, prostě proto, že mají stejný zájem, stejný pohled, chtějí pracovat na stejném programu, tak na něm pracují.
Na to není nutně potřeba EU.
Přesně tak. V případě Tibetu může vzniknout celosvětová aliance, která bude s Čínou vyjednávat a budeme tu mít na jedné straně např. obchodní sankce a na druhé straně lidská práva… není jediný důvod, proč se omezovat na EU. (nehodnotím tenhle konkrétní případ, je to jen příklad, který se tu v diskusi už objevil) Nebo v případě USA může zase vzniknout celosvětová aliance, které vadí šmírování ze strany amerických tajných služeb. Opět není důvod se omezovat na EU. Tahle aliance může mít i spojence v USA, protože i spoustě Američanů vadí zásahy do soukromí a svobod (viz organizace FSF a EFF).
Jenže v kampani mu pak poradili, aby hned jako druhý bod hlásal „Říkám jasné NE uprchlickým kvótám.“ aby odvedl pozornost a „uklidnil“ voliče.
Přesně takový pocit mám taky. Navenek tvrdí, že je proti kvótám. Jenže až EU schválí Dublin IV, co udělá Drahoš jako prezident? Řekne, že s tím nesouhlasí, že se mu to nelíbí, ale bylo to řádně schváleno, tak se nedá nic dělat.
Také se mi velmi "líbí" jeho postoj k euru. Nejdřív by udělal vysvětlovací kampaň a potom by se euro přijalo. To je typický příklad toho, jak si "pražská kavárna" představuje demokracii. Vezmeme peníze daňových poplatníků, za ně uspořádáme mediální masírku a potom si schválíme, co potřebujeme.
a zde zjistíme, že Drahoš podepsal onu „Výzvu vědců“a to znamena co? Ze kdyz nekdo apeluje, aby se rozhodovalo bez emoci a racionalne, tak tady chce migranty?
a to znamena co? Ze kdyz nekdo apeluje, aby se rozhodovalo bez emoci a racionalne, tak tady chce migranty?
Asi ano. Jak jinak si mám vyložit větu "Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení."?
Co znamená „Všem, kdo v Evropě hledají útočiště“?
Když jsem byl tuhle v Malajsii, tak mi náhodní kluci v autobuse (ptal jsem se jich na cestu) řekli, že by chtěli do Německa – jen tak mezi řečí. Když jsem byl v Číně, tak mi jeden (kupoval jsem od něj obraz) taky říkal, že by rád „cestoval“ (do Evropy), ale že by potřeboval sponzora (někoho, kdo mu zaplatí letenku a napíše pozvání). Ono útočiště v Evropě hledá asi tak půlka Asie a většina Afriky, jen se sem (naštěstí) nemají jak dostat. Těch lidí je z našeho pohledu „nekonečno“ – jakmile se otevře trasa1 a rozjede se tenhle byznys, tak sem budou proudit další a další – nikdy se nedostaneme do bodu, že by „migranti došli“ a ve světě by už nikdo „netrpěl“ a nechtěl se nastěhovat sem. Vždycky tedy bude někdo, kdo hledá útočiště v Evropě.
Tudíž podepsat se pod větu „Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení.“ je přinejmenším značně neprozřetelné. A zrovna vědec by měl dobře vědět, co znamená obecný kvantifikátor (všem).
A co znamená „důstojné zacházení“? Asi se shodneme na tom, že pozvat sem někoho a pak ho nechat o hladu a bez střechy nad hlavou by asi moc důstojné nebylo. Takže to znamená je živit, dokud nebudou (chtít) pracovat a nevydělají si dost na vlastní živobytí. Takže nás to buď zruinuje nebo (kdybychom měli štěstí na samé vzdělané a slušné lidi) zase odčerpáme potenciál těm jiným zemím a připravíme je o šanci na lepší budoucnost, prosperitu, tzn. bohaté státy budou bohatnout a chudé ještě více chudnout, viz #46.
Ono říct „by mělo být zajištěno“ sice zní velmi šlechetně, ale ono se to samo nestane (to by taky vědec měl vědět) a ve skutečnosti to znamená: „vy, pracující občané, byste jim to měli zaplatit“.
Ostatně nakonec můžeme stát klidně před volbou: „tady máme nějaké peníze (rozpočet) a dáme je na pomoc migrantům, nebo na vědu a školství?“. Budou ti vědci ochotní proškrtat třeba pár procent svých projektů a ústavů, aby pomohli migrantům? Dokud se to má platit z cizího, tak se to říká lehko a vůbec to nebolí. Ale až když si má člověk odtrhnout od úst, tak se pozná, jak vážně to myslel.
[1] pašeráci, neziskovky, dřívější migranti, kteří jim tu připraví půdu a pošlou třeba nějaké peníze, které tu seženou rychleji než u nich…
Tudíž podepsat se pod větu „Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení.“ je přinejmenším značně neprozřetelné.To neznamená uprchlíky přijímat. Ta výzva především odsuzuje xenofobii a nahlížení na všechny imigranty jako na rozvratné živle, teroristy, a kriminálníky. Jmenovitě citovanou větu vnímám jako výzvu, aby se s lidmi, kteří už tu jsou, zacházelo slušně. Azyl jim samozřejmě můžeme zamítnout a deportovat je zpět do vlasti, ale nepovažuji za správné s nimi po dobu jejich pobytu v Evropě zacházet jako se zvířaty. Netvrdím, že s nimi někdo tak zachází (resp. o tom nejsem informován), ale nemalá část veřejnosti po tom volá. Musím říct, že zrovna ty jsi mě se svým postojem taky dost zklamal. Drahoš někde řekl, že pokud by Česká republika přijala několik tisíc uprchlíků, tak to pravděpodobně nijak nepocítíme, ale nabízí se otázka, jak moc to nečemu pomůže a co to vlastně vyřeší (jeho slova, vč. té otázky). Kvóty odsuzuje, ekonomické migranty přijímat nechce. (Mimochodem, všiml sis, že jako člen Schengenského prostoru máme otevřené hranice? Přinejmenším z hlediska bezpečnosti je fakt jedno, ve které zemi bude azyl udělen.) V neposlední řadě si vybíráš prezidenta podle dost pochybných kritérií. Ta imigrační krize je sice závažná, ale prezident s ní zmůže pramálo. Nebo máš pocit, že Zeman měl nějaký přímý vliv na zajištění lepší pozice ČR? Kdyby tedy Drahoš, čistě hypoteticky, byl silně proimigrantský (což v žádném případě není), jak konkrétně to prosadí? Jaké k tomu má pravomoce? Ten postup by patrně musel být protiústavní a vzhledem k tomu, o jak „výbušné“ téma se jedná (a jak se na něm snaží nasbírat politické body úplně všechny větší strany), tak by zcela jistě došlo k podání žaloby a pravděpodobně by uspěla. Drahoš by musel naprosto pozbýt jakoukoliv soudnost, aby něco takového spáchal. V tom, aby někde veřejně prohlásil svůj názor, mu teoreticky nic nebrání, ale vzhledem k tomu, že by si tím proti sobě poštval širokou veřejnost (a fakt nepůsobí jako člověk, který by se v něčem takovém vyžíval), to opět neočekávám. Reálná škoda, která by vznikla České republice, by v takovém případě byla zanedbatelná. Čili jaký přesně je tvůj myšlenkový proces? Zahraniční politiku tvoří vláda. Prezident má reprezentativní funkci. Uděluje vyznamenání, jmenuje profesory, vyhlašuje volby a dává mandát k sestavení vlády, podniká zahraniční cesty (kde je jeho úkolem tlumočit stanovisko vlády). Si schávlně zhodnoť, jak dobře tu funkci zastával Zeman v uplynulých pěti letech a jestli chceš riskovat, že v tom bude pokračovat.
Co znamená „Všem, kdo v Evropě hledají útočiště“?to znamena "azylant". Cely tvuj prispevej je jen FUD. V te vyzve neni nic, k cemu by se uz driv CR nezavazala v mezinarodnich smlouvach (ochotu poskytovat azyl valecnym uprchlikum, lidem, kteri jsou ve vlasti pronasledovani kvuli rase, nabozenstvi ... a zachazet s nimi dustojne). Jestlito nechapes nebo nechce s pochopit je jen tvuj problem, ale nesnas se prosim sirit tyhle manipulace ve verejnem prostoru.
to znamena "azylant"
A co přesně znamená azylant? Člověk, který dostal azyl nebo člověk, který o azyl teprve žádá? Protože žádat může kdokoliv.
V te vyzve neni nic, k cemu by se uz driv CR nezavazala v mezinarodnich smlouvach (ochotu poskytovat azyl valecnym uprchlikum, lidem, kteri jsou ve vlasti pronasledovani kvuli rase, nabozenstvi ... a zachazet s nimi dustojne)
Smlouvy ovšem nestanoví, že musíme poskytnout azyl každému. Např. lidém přicházejícím ze třetí bezpečné země není důvod poskytovat azyl. To nejlepší na konec - ty smlouvy nejsou vymahatelné.
bezpečí a důstojné zacházení neznamená poskytnout azyl, ne?
A co tedy? Petice navíc opomíjí závažný problém s odmítnutými žadateli o azyl. Ono se totiž těžce nedaří je vracet do země původu. Jakmile do Evropy někoho pustíme, tak už se ho téměř nezbavíme. Tábory mimo Evropu jsou jediné řešení. Tohle měli ti chytráci napsat do petice.
To, že si s lidmi, kteří neúspěšně žádali o azyl, neumíme poradit, je jiný problém, mimo rámec této petice.
V petici právě postrádám komplexní náhled na problém. Nemožnost vracení neúspěšných žadatelů o azyl nelze oddělovat od celku. Také si nekoupíte auto, které je perfektně zkonstruované, jen mu skoro nikdy nefunguje motor. Takové auto je k ničemu a stejně tak je k ničemu procedura udělování azylu, když v konečném důsledku není velký rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným žadatelem.
V petici právě postrádám komplexní náhled na problém.Tak ten postrádám taky, a to v podstatě kdekoli (asi zejména protože komplexní náhled na problém není něco, na čem by se daly nahnat politické body). A ne, "okopírujme Austrálii" mi nepřijde jako "komplexní náhled na problém". Například hodně chybí jakákoli diskuse o řešení problémů v místě vzniku. Někteří o tom mluví, že by to bylo dobré (např. třeba Drahoš), ale tím to většinou končí. V téhle souvislosti mi přije taky mírně alarmující to, že se nikdo nepozastavuje nad změnami klimatu, které mají dobudoucna (a ani ne tak moc dobudoucna) poměrně slušnou šanci způsobit migrační problémy ještě mnohem horší, než jaké máme dnes. A přitom mezi hlasitými odpůrci migrace jsou zároveň typicky lidé naladění anti-ekologicky, popíračí oteplování a podobně. Asi ironie osudu, na kterou ale můžeme dobudoucna doplatit. Takže ano, ta výzva určitě není žádným komplexním řešením problému, nicméně co je a kde to je? Lidi jako Okamura nabízejí (možná) ibalgin na horečku, ale zároveń žádají uříznutí části končetiny a nevíme, jestli to bude malíček nebo noha nad kolenem.
Ve dnech 13.-14.04.2016 proběhla v Praze pod záštitou ministra zahraničních věcí ČR L. Zaorálka mezinárodní akademická konference „Překonávání globálních hrozeb: posilování mezikulturního dialogu, stability a míru“, jejímiž organizátory byly Pražská skupina velvyslanců států Organizace islámské spolupráce (OIC) a Centrum globálních studií Akademie věd ČR.Profesor Drahos se na organizaci podilel (to bylo ~rok pred oznamenim kandidatury na prezidenta republiky).
Například hodně chybí jakákoli diskuse o řešení problémů v místě vzniku. Někteří o tom mluví, že by to bylo dobré (např. třeba Drahoš), ale tím to většinou končí.
To bych také uvítal. Ono to hezky zní, ale v praxi to asi nebude fungovat. Např. těžko můžeme vyřešit problém, že se někde válčí. Jediný účinný nástroj je vojenská intervence, ale ta často situaci ještě zhorší. Zlepšení ekonomiky zní také dobře, ale opět mám pochyby. Je to proces na desítky let, ale na to tamní lidé nebudou čekat. Navíc zlepšení životní úrovně znamená, že lidé mají lepší informace o Evropě (TV, internet) a také víc peněz pro pašeráky. Paradoxně tedy zvýšení životní úrovně v Africe může migraci zvýšit.
V téhle souvislosti mi přije taky mírně alarmující to, že se nikdo nepozastavuje nad změnami klimatu, které mají dobudoucna (a ani ne tak moc dobudoucna) poměrně slušnou šanci způsobit migrační problémy ještě mnohem horší, než jaké máme dnes.
A co s tím můžeme dělat? Je možné zvrátit globální klima? I kdyby ano, bude to proces na desítky let. A co budeme mezitím dělat? Opět mi přijde jako jediné řešení zavřít hranice. Je to tvrdé a sobecké, ale nemůžeme pomoci všem a zničit tím i sami sebe.
Ještě víc mi přijde alarmující, že skoro nikdo nemluví o růstu populace. V roce 1950 žilo v Africe 230 milionů lidí, teď je to 1,2 miliardy. To nemůže být únosné a situaci si musí řešit tamní vlády. Ne my.
To nemůže být únosné a situaci si musí řešit tamní vlády.Pokud s tím ty vlády mají problém - ne všude mají stejný názor na to, že by lidé neměli umírat hlady. A těžko můžeme nakrmit celý svět.
Ještě víc mi přijde alarmující, že skoro nikdo nemluví o růstu populace. V roce 1950 žilo v Africe 230 milionů lidí, teď je to 1,2 miliardy. To nemůže být únosné a situaci si musí řešit tamní vlády. Ne my.Je jasne, ze za to muzou belosi. Kolonialismus. Nebo anti-kolonialismus. Nebo humanitarni pomoc, nebo zbranova embarga, nebo medicina, nebo neco. Proste je dulezite si priznat white guilt. To uz nejak patri k veci.
A co s tím můžeme dělat? Je možné zvrátit globální klima?No, vidim to tak, že čím později se naplno pokusíme na tu otázku najít odpověď, tím vyšší bude pravděpodobnost odpovědi "Ne, nejde to, jsme v p**eli."
Opět mi přijde jako jediné řešení zavřít hranice. Je to tvrdé a sobecké, ale nemůžeme pomoci všem a zničit tím i sami sebe.Tak ono zavřít hranice může být v dané chvíli praktické, neříkám, že ne, jen to nevnímám úplně jako řešení. Kdyby se skutečně jen zavřely hranice a jinak se nic dalšího neřešilo, tak by mi to připadalo jen jako odložení problému do chvíle, kdy bude intenzivnější.
Člověk, který dostal azyl nebo člověk, který o azyl teprve žádá? Protože žádat může kdokoliv.v kontextu te vyzvy pochopitelne zadatel o azyl. Jiste, ze zadat muze kdokoli, ale malo kdo dostane. Ty mas snad nejakou kristalovou kouli, ze na dalku poznas, kdo na azyl narok ma a kdo ne? I jen na to, abys zjistil, ze dotycny clovek napr. pochazi ze zeme, kterou CR povazuje za bezpecnou s nim musi probehnout nejaky kontakt, patrne v nejakem zachytnem tabore (ktery nutne nemusi byt v CR, to ta vyzva, mimo jine, taky neimplikuje,dokonce ani nemluvi o CR, ale cele Evrope). Kdyz to trosku nadsadim, tak tyhle vety te vyzvy apeluji, aby posouzeni zadosti o azyl probihalo ferove bez predsudku a ne podle toho, jak se kdo zamlouva Randymu_Sh a dotycnemu nebyly vyrazeny zuby jeste pred tim, nez rekne, kdo je.
Smlouvy ovšem nestanoví, že musíme poskytnout azyl každému.to nerikam ja, ani ta vyzva
Např. lidém přicházejícím ze třetí bezpečné země není důvod poskytovat azyl.souhlasim, to ja ani ta vyzva nerozporuje
To nejlepší na konec - ty smlouvy nejsou vymahatelné.opet souhlasim, ale pokud je nehodlame dodrzovat, pak nechapu, proc jsme je uzavirali. Budes podobnymi slovy hajit napr. postup Francie u Mnichovske dohody, ze spojenecka smlouva s nami byla pravne nevymahatelna (a to nemluvim o tom, ze ta smlouva s Francii byla asi formulovana dost vagne)?
opet souhlasim, ale pokud je nehodlame dodrzovat, pak nechapu, proc jsme je uzavirali. Budes podobnymi slovy hajit napr. postup Francie u Mnichovske dohody, ze spojenecka smlouva s nami byla pravne nevymahatelna (a to nemluvim o tom, ze ta smlouva s Francii byla asi formulovana dost vagne)?
Taková je realita. I kdyby smlouva s Francií byla formulována naprosto jasně, jaké byly možnosti jejího vymáhání? Kam jsme si mohli jít stěžovat? Leda na lampárnu.
z predhocziho je snad jasne zrejme, ze s tim souhlasim, ne? Me spis zajima, jestli je tento tvuj naroz (smlouvy, ktere jsou nevymahatelne neni potreba dodrzovat) konzistentni a az tady bude nekdo casem argumentovat tim, ze Francii nejde verit, protoze nas pred valkou zradila, jestli mu na to napises, ze se zachovala naprosto racionalne (z jejich tehdejsiho pohledu), protoze smlouva byla nevymahatelna a tak bylo vsechno v poradku
V pořádku to nebylo, ale to je jediné, co s tím můžeme dělat. A také se podle zařídit. Představa, že Němci a Francouzi půjdou do války kvůli ČR, je dost naivní. Bez ohledu na členství v NATO. Nakonec - my bychom také nešli do války kvůli Estonsku nebo Rumunsku.
to znamena "azylant".
Vědci (zejména třeba matematici, fyzici…) jsou velmi dobře trénovaní v tom, aby se uměli vyjadřovat přesně a jednoznačně. A pokud takový člověk napíše gumovou a nejednoznačnou větu, tak je v tom buď zlý úmysl nebo neschopnost (pak ale nechápu, proč to nedali někomu přečíst a neopravil jim to), ale to je jejich problém, ne můj.
Jestli mysleli „azylant“ ve smyslu „ten, kdo dostal azyl“, tak měli napsat „ten, kdo dostal azyl“. Jestli mysleli „ten, kdo je na našem území a žádá o azyl“ tak měli napsat to.
„ten, kdo je na našem území a žádá o azyl“
A i to je problém, o to právě jde. Organizovaný zločin (pašeráci, některé neziskovky, některá média, teroristické organizace…) je schopný nás těmi migranty zásobovat tak rychle, že by to naši zemi zničilo, kdybychom se snažili dostát slovům té výzvy – „Všem, kdo v Evropě hledají útočiště…“.
A pokud takový člověk napíše gumovou a nejednoznačnou větuneni gumova ani nejednoznacna
tak je v tom buď zlý úmyslnechapu, co by v tom melo byt za zly umysl, spis mi prijde, ze jsi paranoidni
ale to je jejich problém, ne můj.me spis prijde, ze je to tvuj problem - neschopnost nebo neochota pochopit, co ta vyzva chce rict
Jestli mysleli „azylant“ ve smyslu „ten, kdo dostal azyl“, tak měli napsat „ten, kdo dostal azyl“. Jestli mysleli „ten, kdo je na našem území a žádá o azyl“ tak měli napsat to.LOL, abys pak rekl, ze neni jasne, co mysli tim azylantem? Rovnou to meli napsat v paragrafovem zneni na 30 nebo vic stran, ne? Podivej, ja myslim, ze hlavni problem te vyzvy je v tom, ze ty v ni chces videt neco jineho nez tam ve skutecnosti je, ne v tom, ze par slovicek ti prijde nepresnych nebo vagnich. To je asi vsehcno, co ti k tomu jsem schopen rict a nemam dalsi potrebu te presvedcovat o opaku.
Tudíž podepsat se pod větu „Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení.“ je přinejmenším značně neprozřetelné. A zrovna vědec by měl dobře vědět, co znamená obecný kvantifikátor (všem).Možná by to chtělo přečíst a ocitovat i předchozí větu. Pak bys věděl, že to všem se odkazuje do předchozí věty: "Vyzýváme vás, abyste ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti, ne vrtkavé nálady veřejného mínění.". Ie. na mě to dělá dojem, že se jedná o (valečné) uprchlíky, ne ekonomické migranty nebo lidi, které jsi potkal v autobuse. Taky tam jsou zmíněný to možnosti. Nevim, jestli souhlasim s tou výzvou na 100%, ve všem asi ne, ale rozhodně mi to nepřijde zdaleka tak hrozný jak kvičí zemanova lidová milice.
Takže je opět potřeba číst mezi řádky nebo jít víc do minulosti – a zde zjistíme, že Drahoš podepsal onu „Výzvu vědců“. Jenže v kampani mu pak poradili, aby hned jako druhý bod hlásal „Říkám jasné NE uprchlickým kvótám.“ aby odvedl pozornost a „uklidnil“ voliče.Jaká je spojitost mezi Výzvou vědců a kvótama? Četl jsi ji vůbec? (První věta: Cílem této výzvy není zlehčovat skutečná rizika plynoucí z imigrace.) Existuje vůbec v ČR reálně nějaký politik, který by byl pro kvóty? Mylim si, že ne, možná leda tak nějaký šílený Zelení nebo někdo takovej někde zcela na okraji politického zájmu, asi tak na úrovni Cibulky.
Drahoš není prounijní
BTW: třeba tady to vidí jinak:
THE Czech Republic’s eurosceptic president is under threat of being overthrown by a pro-European Union candidate
But Jiri Drahos, an academic who promises a better relationship with the EU through closer integration
The poll by Kantar TNS for Czech Television shows voters leaning 45.5 per cent for Mr Zeman and 45 per cent for Mr Drahos.
OK, někdo to tu odkazoval a náhodou jsem tam klikl na tento článek. Dá se tedy říct, jaké je všeobecné vnímání obou kandidátů v západních médiích?
Zeman: snaha o posun k prezidentskemu systemu, vrele vztahy s Ruskem a Cinou … Drahos: … prozapadni
Ta „prozápadní“ orientace tady znamená zřejmě zase orientaci na EU a Německo – a jak už jsem tu psal, přílišnou orientaci na jednu zemi a jeden obor považuji za nežádoucí ba i nebezpečnou. Takže dobré vztahy i s jinými zeměmi, klidně na východě (ostatně Asie a jižní Amerika jsou dost perspektivní trhy), jedině vítám, diverzifikace je dobrá věc.
Otázka je, jestli to Zeman dělá dobře – o tom mám svoje pochybnosti, jak už jsem tu psal.
vulgarni retorika
Otázka je, kdo s tou vulgárností přišel první – např. ta aféra s kundou byla jeho reakce na skupinu Pussy Riot (která má vulgární slovo už v názvu a např. provozovala veřejně sex v muzeu). Jasně, politik by měl být asi víc nad věcí a vystupovat seriózněji než např. umělci, ale i jejich projev je součástí politické diskuse a celkového klimatu, takže pokud bychom tu scénu dělili na jedny a druhé, tak vulgarity budou na obou stranách a zjevně budou převažovat na straně Pussy Riot, FEMEN atd. Vidět je to i tady v diskusi, kde lze najít např. „složme se na Mrdouše Zmrdana | jetencurakjesteprezidentem.cz?“ což je akce odpůrců Zemana.
Takže dobré vztahy i s jinými zeměmi, klidně na východě (ostatně Asie a jižní Amerika jsou dost perspektivní trhy), jedině vítám, diverzifikace je dobrá věc.
Ja se ptam, proc Zeman letel na "diplomatickou misi" soukromym Kellnerovym letadlem. Neni to klientelizmus?
Proc sedel s Nejedlym (ktery cert vi, odkud se vzal a co na Hrade dela) u Putina.
Dale se ptam, proc Zeman v Cine mluvil o tamni uspesne "stabilizaci spolecnosti".
Takhle si uplne diplomaticke vztahy nepredstavuji.
Otázka je, kdo s tou vulgárností přišel první – např. ta aféra s kundou byla jeho reakce na skupinu Pussy Riot
No a? Prezident nerozumi punku. OK. To se da civilizovane prejit.
Proc rikal, ze se Dubcek posral? S tim take nekdo prisel prvni?
Vubec, myslis si, ze nahodne vybrany Zemanuv projev (takze i ten o Dubcekovi) ma dejme tomu spravny vychovny vliv na dite na prvnim stupni ZS? Nechal by jsi deti to poslouchat bez komentare (v duchu, ze tak se nemluvi)?
Vždyť jsem tu už na začátku psal, že z těch dvou vlastně nemám koho volit.
Prozápadní orientaci kandidáta na prezidenta vnímám jako vadu, protože se obávám prohloubení závislosti na Německu (a s tím i automobilovém průmyslu), což považuji za nežádoucí a nebezpečné. Na druhé straně moc nehrozí, že bychom během příštího prezidentského období vystoupili z EU nebo se stali členy Ruské federace a prezident by na to stejně nestačil. Východní orientace může mít přínos v tom, že se nebudeme soustředit jen na lezení do zadku Německu, ale budeme hledat obchodní partnery i jinde ve světě. Což je plus, protože pak nás Německo nemůže tak snadno vydírat.
Co se týče muslimských migrantů – moc jich k nám naštěstí nechce, což má na svědomí i vystupování našich politiků. Drahoš jich asi moc svým uhlazeným a nekonfliktním vystupováním neodradí a naopak hrozí, že si mnozí z nich změnu rétoriky vyloží jako pozvání (a jeho slabost).
Nevyhovuje mi ani jeden kandidát a asi k volbám nepůjdu, ale oproti druhému kolu minulých voleb, má tentokrát Zeman nenulovou šanci, že mu to tam nakonec hodím (minule jsem tam hodil neplatný hlas – symbolicky – ale za tu cestu k volbám to nestálo).
moc jich k nám naštěstí nechce, což má na svědomí i vystupování našich politiků.bylo by nefer zapomenout na Parlametni listy. Ty jsou mezi migranty velmi ctene a spolu s Miloskovymi nekompromisnimi vyroky maji zcela zasadni zasluhu na tom, ze tak migracni vlna, ktera se podle Zemena pres nas mela prevalit nejpozdeji v roce 2016, se nakonec nekonala
protože se obávám prohloubení závislosti na Německu (a s tím i automobilovém průmyslu), což považuji za nežádoucí a nebezpečné
Jak toho docili prezident, pokud nebude vystupovat z role dane Ustavou?
Opakuji, ze zahranicni politiku urcuje vlada. To jen Zeman toto porusuje.
Takže dobré vztahy i s jinými zeměmi, klidně na východě (ostatně Asie a jižní Amerika jsou dost perspektivní trhy), jedině vítám, diverzifikace je dobrá věc.vsechno nejde pomerovat jen ekonomicky, ale i v te ekonomicke oblasti Zeman neudelal temer vubec nic. Po strance diplomaticke CR naproste zjevne poskozuje - Rusko a Cina z nej maji kasparka, ktery skace jak oni piskaji a na Zapade je vsem uz jen pro smich (v tom lepsim pripade). Opravdu CR nejak pomaha, kdyz treba jede na summit NATO vysvetlovat nasim spojencum, ze vsechny jejich zpravodajske sluzby se pletou a na Ukrajine zadni rusti vojaci nejsou? Ja bych rekl, ze treba tohle je naproto zjevne hajeni zajmu ciho statu na ukor zajmu CR a tomu normalni lidi rikaji vlastizrada.
Otázka je, kdo s tou vulgárností přišel prvníto je asi uplne ta poslecni vec, cim Zeman skodi CR, nicmene kdyz uz jsem u toho, to je jak ve skolece, "to on si zacal prvni". Jestli od prezidenta necekas vic, tak to mas hodne nizko nastavena kriteria. Mimochodem, kdo si zacal prvni u "vlada zkurvila sluzeni zakon"? Hadam spravne, ze Kalousek?
Mimochodem, kdo si zacal prvni u "vlada zkurvila sluzeni zakon"? Hadam spravne, ze Kalousek?
Zrovna tuhle větu jsem náhodou poprvé slyšel v rádiu těsně poté, co jsem přepnul stanici, takže mi utekl začátek. A první, kdo mne napadl jako autor, nebyl ani Zeman ani Kalousek, ale… Schwarzenberg. Protože tohle je přesně jeho styl vyjadřování (nebo aspoň byl, když byl ještě aktivní) - jenže on je persona grata a u něj je to roztomilé (dokonce jsem několikrát četl, že "on je aristokrat, takže to dělá s noblesou" - facepalm), zatímco u Zemana je to hulvátství.
A tohle je věc, která mi ohromně vadí. Jak může někdo vidět ubohost a nesmyslnost hesla "Drahoš nás zavalí migranty" a přitom nevidět, že heslo "Zeman nás zatáhne na východ" je úplně stejně ubohé a úplně stejně nesmyslné? Kde berou militantní antizemanisté drzost tvářit se, jak jsou kulturně a morálně na výši, když se ve skutečnosti nechovají o nic lépe než ti, kterými tak opovrhují?
Opravdu neproběhla žádná sebereflexe a neuvědomili si, jak moc tímhle chováním v roce 2013 přispěli k Zemanovu výraznému vítězství? (Nejspíš by vyhrál stejně, to pravděpodobně zařídila ta mediálně intelektuální lobby, když přecenila své síly a v prvním kole odrovnala Fischera, který měl IMHO jediný šanci ve druhém kole Zemana porazit, a místo něj protlačila kandidáta, který byl pro spoustu lidí nepřijatelný.)
Jsem moc rád, že se Drahoš k těmhle tupounům nehlásí a udržuje si od nich odstup, i když ani on se bohužel úplně nevyvaroval toho, aby přejal část jejich slovníku a argumentů z kategorie "kdo chce psa bít".
Schwarzenberg. Protože tohle je přesně jeho styl vyjadřování (nebo aspoň byl, když byl ještě aktivní) - jenže on je persona grata a u něj je to roztomilé (dokonce jsem několikrát četl, že "on je aristokrat, takže to dělá s noblesou" - facepalm), zatímco u Zemana je to hulvátství.No a co, že to pár příznivců Schwarzenberga říkalo? Mají být všichni jeho příznivci svatí, má mít za všechny zodpovědnost?
A tohle je věc, která mi ohromně vadí. Jak může někdo vidět ubohost a nesmyslnost hesla "Drahoš nás zavalí migranty" a přitom nevidět, že heslo "Zeman nás zatáhne na východ" je úplně stejně ubohé a úplně stejně nesmyslné?Co je na tom výroku o Zemanovi ubohé a nesmyslné, když je to pravda? Prezident nemá možnost rozhodovat o migrantech, takže první výrok je nesmyslný. Společenskou atmosféru a vystupování země na mezinárodních fórech ovšem prezident ovlivnit může (je to ve skutečnosti jedna z mála věcí, na které má prezident ve skutečnosti vliv) – a Zeman svým vystupováním orientuje společnost na východ, to samé dělá v očích zahraničních pozorovatelů. Jeho výroky o Krymu, o protiputinovských sankcích, poklonkování Rusku a Číně, popírání ruské hybridní války, napojení jeho poradců na Rusko – to přece všechno jsou věci, které nás táhnou na východ.
jenže on je persona grata a u něj je to roztomilénevim, proc je to zrovna pod mojim prispevkem, nejak se nepamatuju, ze bych zrovna ja hajil Schwarzenbergovy vulgarity. Mozna jsem nekdy napsal, ze je to nepodstatne, ale to vicemene pisu vyse i o Zemanovi (a zde to teda uvadim zcela explicitne)
a přitom nevidět, že heslo "Zeman nás zatáhne na východ" je úplně stejně ubohé a úplně stejně nesmyslné?co je na nem nesmyslneho? Ze pri kazde prilezitosti haji zajmy a uhel pohledu Ruska (v naprostem rozporu s oficialnim postojem CR!), obklopuje se poradci, kteri jsou pravdepodobne napoji na ruske a cinske tajne sluzby (tezko rict, kdyz o nich kkdo nic nevi), snazi se v ocich verejnosti zneverohodnit EU, vysledky jeho uceni se v Cine, jak stabilizovat spolecnost jsme uz v praxi videli behem cinske navstevy a dalo by se pokracovat. Jestli ti tohle prjde malo, tak asi kazdy rozumime pojmu "tahat na vyhod" naprosto rozdilene.
Kde berou militantní antizemanisté drzost tvářit se, jak jsou kulturně a morálně na výši, když se ve skutečnosti nechovají o nic lépe než ti, kterými tak opovrhují?tim vyctem vyse nejak davam najevo svou kulturni a moralni nadrazenost? To je vycet veci, ktere Zeman dela a ktere se mi nelibi. Jestli to budem nazyvat tahani na vychod nebo politika vsech azimutu je mi srdecne jedno. Kazdopadne tim nijak nedavam na jevo svou moralni nadrazenost, ale mozna jsme dosli uz tak daleko, ze za libovolnou kritiku Zemana budu oznacen za elitare, prazskaho kavarnika a povalece a dalsi diskuze je zbytecna
Otázka je, kdo s tou vulgárností přišel první – např. ta aféra s kundou byla jeho reakce na skupinu Pussy Riot (která má vulgární slovo už v názvu a např. provozovala veřejně sex v muzeu).*facepalm* To má asi stejnou logiku jako kdyby prezident na dotaz na Kájínka reagoval zavražděním moderátora. "On s tím vražděním přišel první." A jinak, každému prezidentovi budou nadávat. Jenom narcisové jako Zeman a Trump nedosáhli stupně psychologického vývoje, ve kterém by byli schopní se s tím vnitřně vypořádat.
aféra s kundou byla jeho reakce na skupinu Pussy Riot (která má vulgární slovo už v názvu a např. provozovala veřejně sex v muzeu)pussy = kunda? To je mi novinka teda.
pussyNikde na té stránce není výraz "^kunda$".
Však „kunda“ zní taky líp než „píča“.
IMHO je jich prounijních víc, ale z taktických důvodů se rozhodli to nedávat moc najevo. Podle mne to nejlépe ukazuje, jak zoufalá situace u nás panuje. Mnohaletou systematickou masáží se podařilo většinu lidí přesvědčit, že za všechno špatné můžou "eurokrati z Bruselu" a že jediné, co brání okamžitému blahobytu, je členství v EU. V takové atmosféře si ani politici, kteří sami přínosy EU chápou, nedovolí bludy vyvracet a upozorňovat na pozitiva (nebo aspoň ne moc nahlas). Zato ti, kteří na boji proti EU staví svou popularitu, jsou slyšet až až. O euru si nedovolí mluvit už vůbec nikdo - tedy rozhodně ne v tom smyslu, že bychom se po 14 letech měli konečně rozhoupat a začít aspoň plánovat přechod.
Bohužel už ta atmosféra dospěla to takového stavu, že v dohledné době vůbec nevidím cestu ven.
Mnohaletou systematickou masáží se podařilo většinu lidí přesvědčit, že za všechno špatné můžou "eurokrati z Bruselu" a že jediné, co brání okamžitému blahobytu, je členství v EU.
Jakže? Kdy a kde probíhala systematická masáž? Pokud probíhá někdy nějaká masáž ze státních peněz, je vždy prounijní. To asi žiju na jiný planetě. Tohle vidím kolem sebe já (eurohujerská média vynechám): Na každym hovně je dneska napsáno "Financováno Evropskou unií". Už i na kdejaké historické památce. Ohyzdné. Před časem jsem v autobuse viděl plákátek s podobiznou malého štastného děvčatka a popiskem (nevím, jestli budu citovat přesně): "Díky kotlíkové dotaci už může pěkně dýchat i v naší vesničce". Podepsána Evropská uhnije. To mě ovanul duch socialismu a vzpomněl jsem si socialistické nástěnky. Vážně, tohle mě jako první vytanulo na mysli. Čtvrtá říše už oslavuje sebe sama a začíná s nechutnou masáží už od nejmenších. To už je fakt síla. Na učebních materiálech pro děti jakbysmet. Všude samá uhnije.
Jestli něco a někdo může za poměrně vysokou míru skepticismu k eurobyrokratickému molochu, tak bych řekl že je to přesně prototyp eurohujera tvého typu razícího heslo "Se sovětskou unií na věčné časy a nikdy jinak", neschopného přijmout jediný racionální argument proti. Řek bych, že lidi toho všudypřítomnýho eurohujerismu už začínají mít po krk. Pokud bude Evropská uhnije přednostně a řešit oddělené hajzly pro transgenderové osoby a bez povšimnutí sem bude nechávat nerušeně proudit hordy nájezdníků (můžeš se třeba z toho výrazu poblejt ale je to prostě tak) a tím neplnit naprosto elementární předpoklady pro bezpečí občanů, je pro mě jako společenství prostě neakceptovatelná.
Jakže? Kdy a kde probíhala systematická masáž? Pokud probíhá někdy nějaká masáž ze státních peněz, je vždy prounijní. To asi žiju na jiný planetě.
A jaké výsledky by sis přál? Aby euroarmáda obsadila nějakou sousední zemi a zavedla tam eurosocialismus?
Dokud je sem budou europolitici zvát a tolerovat jejich zločiny a nevymáhat, aby dodržovali zákon, tak je jakkoli silná vyjednávací pozice marná.
Pokud bude Evropská uhnije přednostně a řešit oddělené hajzly pro transgenderové osoby a bez povšimnutí sem bude nechávat nerušeně proudit hordy nájezdníků (můžeš se třeba z toho výrazu poblejt ale je to prostě tak) a tím neplnit naprosto elementární předpoklady pro bezpečí občanů, je pro mě jako společenství prostě neakceptovatelná.No, tak to je opravdu velice hezké, že je pro tebe uhnije neakceptovatelná, děkujeme za názor, ale co z toho? Co s tim uděláš? Zorganizuješ nákladný a časově náročný výstup z EU s plnou parádou a famfárama jen pro to, abys následně zjistil, že jsi jen 5-letý smrad s prvníma děstkejma kopačkama na hřišti, kde hraje velkou kopanou několik zkušených týmů dospěláků? Anebo se chystáš tvrdě a bez prodeléní zaútočit masovou letákovou kampaní? Ne, že bych s tou kritikou nesouhlasil. Jen úplně nevim, jaký má smysl se vymezit, že je něco neakceptovatelné a následně to akceptovat. Možná "akceptovatelné s opravdu velmi vážným reptáním" by byl lepší výraz. Anebo tě možná podceňuju a máš fakt proti EU nějakej hustodénskej plán, ale v takovém případě by mě opravdu zajímalo, jakej
Co s tim uděláš? Zorganizuješ nákladný a časově náročný výstup z EU s plnou parádouNic, co bych s tim dělal? Vyjadřuju názor jako všichni ostatní, co je na tom divnýho? Vyjadřuju názor, stejně jako jiní vyjadřují lásku k orgánům EU. Což mi přijde mimochodem jako hodně perverzní. Takové milce bych dříve označil za orgán, ale už jsem Dragoš Slušňákovič
tak nad tim nehneš brvou, zatímco když by to měla mít EU, tak to nazýváš Eurowehrmacht. Proč?
EU není stát. Ani mezinárodně-právně ani myslím podle vnímání mnoha občanů v různých zemí Evropy. Nikdy tomu tak nebylo a doufám že nebude, protože EU směřuje do rici.
To snad logicky navazuje, ne, to by mohlo trknout každýho. Třetí říše -> wehrmacht, Čtvrtá říše -> eurowehrmacht. To by nemělo být nijak náročné na pochopení.
"čtvrtou říši", vás ani na okamžik nenapadla?
Ovšemže napadla. A vás už někdy napadlo, že touha Německa vládnout Evropě nezmizela mávnutím kouzelného nezmizela vznikem nějakého umělého společenství? Já jim to nemám až tak za zlé, je to přirozené a dělají to tak národy od nepaměti.
Jistěže to je nadsázka, ale nikterak velká. A řekl bych, že kdo si myslí, že tomu tak není, je poněkud prostšího ducha.
Zorganizuješ nákladný a časově náročný výstup z EU
Já mám lepší plán – do EU a podobných pochybných spolků vůbec nevstupovat. Problém současného režimu totiž není zdaleka jen EU. Takže je na místě celkový restart, který začíná u ústavy nového státu…
do EU a podobných pochybných spolků vůbec nevstupovat.Hodně štěstí s hledáním takové země. Arménie, Gruzie a Ázerbájdžán se přou o to jestli ještě patří do kontinentální Evropy nebo ne, protože sousedí zvrchu s Ruskem a zespodu s Íránem. O takové Ukrajině nemluvím radši vůbec.
Jeho kancléř nemá bezpečnostní prověrku
Ve skutečnosti Mynář prověrku má, i když pouze na nejmírnější stupeň.
Pomyslný bezpečnostní bič v souvislosti s prověrkou si na sebe Mynář upletl sám. Je držitelem osvědčení nejmírnějšího stupně utajení, tedy vyhrazené. Tato prověrka by sama o sobě patrně nestačila k tomu, aby Mynář plnohodnotně vykonával svou funkci včetně přístupu ke všem materiálům projednávaným v přítomnosti prezidenta. Podle odborníků by mu ale stačila prověrka na stupeň důvěrné či tajné. Sám Zeman označil žádost kancléře o nejpřísnější prověrku za frajeřinu.
Díky za opravu. Pokud tomu ale tedy správně rozumím, prověrku na potřebný stupeň v tuto chvíli stále nemá.
Je otázka, co si představit pod pojmem "potřebný stupeň". Ze zákona vyšší stupeň nepotřebuje, i když v praxi by se možná hodil.
Není pro výkon práce kancléře překážkou nemít přístup ke všem písemnostem a jednáním?
To už je věc názoru. Zákon to nepožaduje. Každopádně jsem reagoval pouze na tvrzení, že kancléř nemá prověrku, což nebyla pravda. Rozhodně se nezastávám Zemana a už vůbec ne Mynáře.
Prezident Zeman dal následně Mynářovi ultimátum: „Buď ji (prověrku) dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného.“Takže lhal, klasika. A z Wikipedie:
Na začátku roku 2015 vyšlo najevo, že zbytek materiálů k prověrce na stupeň "přísně tajné" dodal na NBÚ až na konci roku 2014 a tím celou prověrku zdržoval.[24] V září 2015 pak bylo rozhodnuto, že prověrku nezískal.
nekdy lamu nad timto narodem hul+1, stále často se vyjadřuju ve smyslu "vy Češi si dalších 5 let Zemana zasloužíte"
Názory na zahraniční politiku totiž považuji u prezidenta (vzhledem k jeho pravomocem a možnostem) za zásadní.jiste, asi proto, ze zahranicni politiku CR urcuje vlada...
Takže tady je diverzifikace a lepší vztahy i s jinými zeměmi ve světě jednoznačně na místě.tim myslis konkretne co? Treba delat obchodniho cestujiciho Kellneorvi z PPF (ktery IIRC navic vetsinu dani plani v Holandsku) nebo naprosto neznamo komu, doporucovanim firem jako Ligglass traiding?
to dělá tak blbě a má takový destruktivní potenciál, že tu EU spíš rozkládá, což je plus.WTF? Co furt máte proti Unii?
Je zbytečná (viz vlákno o mezinárodní spolupráci) a škodlivá.
No vidíš to, to samý si myslim o tobě, že si úplnej mimoň a slepý fanatik. Rozhodně nejsem nějakým fanatickým Ovara, Ovar mě leze krkem a většinu námitek oponentů uznávám. Želé je mnohem kultivovanější maňásek a reprezentativní kašpárek, to uznávám taky. Ovšem jediné co bych mu uvěřil je to, že je úslužný bruselský berlínský lokaj. Vše ostatní jsou vykalkulované odpovědi jeho PR týmu. Háchu já prostě volit nebudu. Hácha už nyní začíná nápadně připomínat svou mluvou Bohouše. Pro mě je několik klíčových kritérií (viz. Randy), přes které prostě nejede vlak (u mě). Nějaké sáhodlouhé moralistické eseje na mě nepůsobí, jsou prázdné a falešné (jak by řekl tvůj další oblíbenec prof. Klaus), neznám politika, který by nelhal.
A když už tady pindáš o konsp. teoriích, tak jedna věc mě opravdu zaujala. A to byl ten slavný kozí útok ukrajinské aktivistky angolského původu na Ovara.To se nemohlo obejít bez důkladné přípravy a spolupráce s místní buňkou. Že by u nás zasedal soud v neděli, to jsem taky slyšel poprvé. Podobným aktivitám "nahoře bez" se věnoval i jeden z prezidentských kandidátů, Hilšer. Ten k tomu ale ještě přidal i další SM propriety jako pouta, když se připoutával s kamarády k plotu ambasády.
Nějak mi už celá tady ta taškařice a cirkus začíná připomínat minulé druhé kolo voleb. Komedianti už vylézají z děr, různý Polívkové, mediální fronta je sjednocená, všichni Dušíni volí Želé.To zdaleka ne, iDnes dnes přineslo stěžejní článek, který sumarizuje, kdo ze známých osobností sympatizuje s kým. V obou táborech tam je několik důležitých kapacit (jako např. ten Polívka nebo Michal David). Je tady ale jeden zásadní problém - božský Kája se stále ještě nevyslovil a nechává nás tak ve velmi nepříjemné nejistotě. Doufám, že to do pátka ještě stihne napravit.
nepotřebuji si svoji inteligenci dokazovat (na to mám papír z MensyTo hovoří za vše.
Nebude házet EU klacky pod nohy, narozdíl od Eurofederalisty Zemana.aha, takze nez se snazit neco konstruktivne zmenit je lepsi hazet klacky pod nohy... zajimave. Jinak prezident nema moc moznosti, jak EU hazet klacky pod nohy, leda na domaci scene pomoci znamych lzi se pokouset zmanipulovat spolecnost
Podepsal http://www.vyzvavedcu.cz/.co je na ni spatneho?
Klaus, velký to podporovatel Trumpa.Klaus Trumpa zacal podporovat az pote, co vyhral volby
Tendence dávat milosti kamarádům a lidem s pochybnou minulostí.Kajinek neni clovek s pochybnou minulosti, ale normalne odsouzeny dvojnasoby vrah. Pricemz Zeman prohlasoval, ze bude milosti davat jen z vaznych humanitarnich duvodu.
Nemá zkušenosti s politikou.To by se mozna nekteri divili, kolik politiky se resi za dvermi vyzkumnych organizaci.
Tendence dávat milosti kamarádům a lidem s pochybnou minulostí.Omylem napsal "milost", mělo to být "vyznamenání"...
ale normalne odsouzeny dvojnasoby vrahSe slovem "normálně" bych v tomhle případě byl opatrný. Způsob vyšetřování a odsouzení pěkně smrděl a smrdí dodneška.
aby dokázal vnímat názory ostatních a lidi s rozdílnými názory smiřoval.Na to by to ovšem chtělo kandidáta, kterého si neprosadili lidé, co nepovažují polovinu populace téhle země za blbé podlidi.
Argumenty proti Zemanovi:Chybí mi tam jeden zásadní argument, pro mě asi nejdůležitější hned vedle toho, jakým způsobem Zeman leze do zadku cizím mocnostem, které představují problémy pro Evropu (tj. Rusko, USA, Čína). Asi sice to, jak je anti-demokratický a nedělá si moc hlavu ani s ústavou ani s výsledky voleb. V minulosti viz např. Opoziční smlouva, v dnešní době se podobným způsobem chová ve spolupráci s Babišem. S Putinem si přátelsky notuje o odstraňování nepohodlných novinářů. Těmi názory veřejnosti, které se mu nehodí do krámu, naprosto pohrdá, a to i ve chvíli, kdy se projeví ve volbách. Zeman není demokratický politik.
Muj postoj asi nejlepe vystihuje Jiri Hlavenka v komentari k billboardum "stop imigrantum a drahosovi\ tato zeme je nase!\ volte zemana!"
Mám takový sen: že lídři demokratických stran k tomuto něco řeknou. Že prohlásí, že vést politický souboj metodou hulvátských urážek, lží, manipulací a agresivního napadání nelze, že to není přijatelné a přípustné, že se od toho zřetelně distancují. Mám sen že to řekne Andrej Babiš, který sem přišel, aby vládnul jinak a lépe, aby vymetl Palermo. To by byla docela frajeřina. Ale z toho snu se raději probudím.
Je ale nahlas potřeba říci jednu věc. To co vládne dnes na Hradě je banda čistokrevných gaunerů. Předchozí slavná "hradní partička" Václava Klause byla skupina názorově hodně ulítlých lidí, ale vlastně ještě pořád jakýchsi intelektuálů, byť bizarních - ostatně "jaký pán, takový krám". Platí to i dnes, jen v jiné barvě. Současná hradní parta nemá žádné názory ani žádný intelekt - je to kšeftařská galérka, podsvětí toužící se akorát udržet u moci jakýmikoli prostředky, a jejich šéf jakbysmet. Jaký pán, takový krám; nikdo slušný by k lumpům dělat nešel.
Štěstí že nežijeme v Bolívii. To by byl už Drahoš zastřelený, Horáček utopený a Hilšer otrávený. Žijeme v Česku a zbraněmi zbabělé galérky jsou lži, pomluvy a urážky.
Říká se, že jsou to ruští agenti. Mohou, ale vlastně ani nemusí být. Jednoduše proto, že podobná banda lumpů vládne i v Rusku - i tam je pouze cíl udržet se u moci všemi prostředky a dostatečně si nakrást - a tak jsou to spíše přirození spojenci, kteří si navzájem dodávají známky legitimity, když si v padnoucích oblecích podávají ruce v místnostech obložených zlatem.
Byl bych ochoten volit i Topola nebo Hynka, jenom aby se ta sebranka vystridala. S profesorem Drahosem ve spouste veci nesouhlasim, ale i tam ma pro me vyrazne vetsi pridanou hodnotu.
Nebyt Zemana, kandidovali by misto nej Kanimura a asi Stropnicky, pritom ti normalni kandidati (Drahos, Fischer,... Stropnicky) by se vice vyprofilovali. Verim, ze pri pristich volbach uz to tak bude a nevyleze z toho zase nejaka az moc kontroverzni sebranka.
Vedci at si badaji, beztak jsou jinak v zivote neuplatnitelniZas tohle. Lidi, co tohle říkají, typicky moc vědců neznají. Možná tak šílený vědce z holywoodských filmů, ale to úplně neodpovídá realitě. Apropos, co se týče uplatnitelnosti v životě, kdy dělal naposledy Zeman nějakou reálnou praktickou práci? V Tatře? Tím to asi tak končí. I té vojně se vyhnul. Vždyť celej život víceméně akorát žvaní, politikaří a pletichaří. Hlavně to žvanění, to mu jde. Rétor, to on je. Ale není nic moc dalšího.
Kandidát na prezidenta ani prezident nemá žádnou povinnost se něčeho zůčastňovat.A nebo může celou debatu vyplnit bonmoty... Ovšem pak se nemůže divit, když kvůli tomu ztratí voliče.
Lepší indicie o tom, že ten pán je prostě jen cvičený vlčák, produkt marketingu, není.Nemam pocit, že by Miloš dělal v tomhle ohledu cokoli jinýho. Debaty a otázky si vybírá minimálně stejně, solidní marketing má za sebou taky. Myslim si, že nebejt těch lidí za nim, už dávno by byl zalezlej někde na Vysočině a dopřával si odpočinek. Ono je otázka, jestli v dnešní době vůbec může takováhle volba nebejt marketing...
Jenže Veleba nekandiduje na prezidenta, blbko. A nevím, proč by měl cokoliv o financování kohokoliv rozhlašovat. Ty taky nevykládáš na potkání jaké si kupuješ vibrátoryMohl by ses trochu uklidnit a diskutovat s nějakou trochu slušnotí, ať už máš názor jakýkoli? Tady nejsi někde v komentářích na novinkách.
Me by zajimalo, jakou konkretni realistickou alternativu odpurci clenstvi nabizeji.Když čtu/poslouchám některé lidi nebo politiky, kteří jsou pro vystoupení z EU, mam dojem, že by nejraději obnovili RVHP.
Nemyslím, že Drahoš je úplně kdokoli a rozhodně si nemyslím, že by šlo takhle protlačit opravdu kohokoli (nebo kohokoli, kdo nemá moc velkou zátěž minulosti).
Nepovažuji Drahoše za ideálního kandidáta a kdyby se mne před rokem zeptal, určitě by mne jeho jméno nenapadlo (možná bych spíš řekl někoho jako Rychetský). Na druhou stranu je pro mne z těch devíti nejpřijatelnější a jsem přesvědčen, že pokud bude zvolen, bude dobrým prezidentem. Dokonce si troufnu říct že lepším než kdokoli z těch, které jsem zatím zažil.
Dokonce si troufnu říct že lepším než kdokoli z těch, které jsem zatím zažil.V konkurenci naivky, egoisty a hulváta to není zase tak těžké :) (řazeno chronologicky :) ).
Na adresu Gustava Husáka už jsem slyšel ledacos, ale že by ho někdo označil za naivku, to je asi poprvé. :-) (OK, striktně vzato jsem možná jako prezidenta zažil i Svobodu, ale ten mi v paměti rozhodně neutkvěl.)
Ale teď vážně. Chtěl jsem tím říct, že pokud jsem za dosavadních 44 let svého života nezažil lepšího prezidenta, než by IMHO byl Drahoš, musím se vážně zabývat možností, že se třeba už žádného takového nedočkám a měl bych brát, co se nabízí.
Já myslím, že prezidentem měl být Petr Mach. Nejde mu vytýkat to, co se běžně vytýká Zemanovi. Ale je dostatečně proti EU a proti migrantům – ovšem racionálně a bez nějaké zaslepenosti a vzhledem k jeho ideálům ho nelze podezřívat, že by chtěl (byť třeba v rámci bezpečnosti) omezovat občanské svobody. A má ekonomické vzdělání, což je pro politiku vhodné.
Volila by pražská kavárna jeho nebo Miloše Zemana? Volili by Milošovi příznivci Petra Macha nebo Jiřího Drahoše?
Volila by pražská kavárna jeho nebo Miloše Zemana?
Necítím se být "pražskou kavárnou", koneckonců jsem před pěti lety ve druhém kole dal hlas Zemanovi, ale jako člověk, který se v sobotu chystá volit Jiřího Drahoše, odpovím, že kdybych byl teď ve druhém kole postaven před takovou volbu, pravděpodobně bych to řešil "bílým lístkem".
Nemyslím si ovšem, že by něco takového reálně hrozilo. Vzhledem k překryvu potenciálního elektorátu by nebylo nepříliš pravděpodobné, že by se do druhého kola dostali oba.
No a? Chceš snad, aby se všichni domluvili a společně Británii potrestali za to, že se rozhodla opustit potápějící se parník? Takhle se chovají některé gangy nebo nacistické či tajné spolky ke členům, kteří se rozhodli odejít.
a vzhledem k jeho ideálům ho nelze podezřívat, že by chtěl (byť třeba v rámci bezpečnosti) omezovat občanské svobodyVzhledem k tomu, že jeho ideály vedou v zásadě ke svěření velké části moci do rukou velkých firem, vychází z toho celkem jasně docela solidní potlačení občanských svobod.
A má ekonomické vzdělání, což je pro politiku vhodné.To je moc super. Jen škoda, že prezident není politická funkce, jak jsem se ti snažil vysvětlit jinde.
Volila by pražská kavárna jeho nebo Miloše Zemana? Volili by Milošovi příznivci Petra Macha nebo Jiřího Drahoše?No mě nepřišel před 5 lety fajka jako dobrej protikandidát Zemana, se kterým bych se mohl ztotožnit (byl až na posledním místě na žebříčku). A tak jsem dal přednost spánku v druhém kole
Tvrdit že třetina lidí je slabá duchem je pohrdání občany.
Je to citace profesora psychiatrie Cyrila Hoeschla a je to konstatovani faktu. (Ale konstatovat nektera fakta nemusi byt vzdy v kazde spolecnosti koser.)
To zaprvé a zadruhé se musí vzdělávací systém zaměřit víc na kritické myšlení a schopnost posoudit informace.Tomuto český vzdělávací systém úspěšně hází klacky pod nohy od r. 1918. Tehdy řada pokrokových učitelů s nadšením vítala vznik samostatného státu, v naivní představě, že za zkostnatělý vzdělávací systém může rakousko-uherský byrokratický aparát. Velice brzy zjistili, že nikoliv aparát, ale lidé co tomuto aparátu sloužili jsou tou hlavní překážkou. A jelikož na této úrovni ve skutečnosti k žádné revoluci nedošlo, velice záhy zjistli, že je situace ještě horší, než za časů monarchie. Nebyli výjimkou ředitelé škol co neváhali mladé nadšené učitele doživotně diskreditovat nařčením z pedofilie - defakto se chovali úplně stejně, jako se dnes chová Zeman. Každému doporučuji ke shlédnutí film "Občanský průkaz". U žádného jiného filmu který by zachycoval období socialistického marasmu jsem neměl tak silný pocit déjavu.
Na tom, že mnoho lidí jednoduše nemá dostatečné znalostik, aby rozhodovalo o takových věcech jako je vystoupení z EU, něco je ... Problém vidím v tom, že u nás nic podobného nemá historii, lidé to pořádně neznají, neumí s tím zacházet.
Zajímavé je, že tyto argumenty vůbec nezazněly, když se hlasovalo o vstupu do EU. Tehdy měli lidé dostatek znalostí, aby rozhodli o tak zásadní věci? A mezitím o ty znalosti přišli, takže v případném referendu o vystoupení z EU nebo přijetí eura už je pro jistotu hlasovat nenecháme?
O přijetí eura už jsme ve skutečnosti hlasovali (v roce 2003).
No vidíte. Taková doba uběhla a euro stále nemáme. Proto je nutné referendum opakovat, abychom svou volbu potvrdili a zdůraznili. Všimněte si, že opakované referendum je klasická EU tradice. Neinformovanosti občanů se bát nemusíme. Za ty roky se jejich informovanost musela zlepšit. Nebo snad chcete tvrdit, že členství v EU vede ke zhloupnutí populace?
Dokážeš si představit, že by v případě invaze dostali občané ČR zbraně do domácího držení a rozkaz neposlouchat případnou kolaborantskou vládu?
Já ano.
Každopádně podobé vydírání občanů je Zemanovi zcela vlastní.A copak má být to vydírání občanů? To, že chce jmenovat premiérem někoho, koho považuje za správného člověka na místo premiéra (a větší část téhle země taky)? To mi přijde jako vydírat někoho tím, že ho pozvete na dobrou večeři. (Tučnou a nezdravou, dobrá.)
Každopádně Drahoš podle něj nebude mít šanci do výběru premiéra v druhém pokusu zasáhnout. No. Tak by ho možná měl někdo upozornit, že podle článku 62 Ústavy ČR takovou vládu odvolat může, a článek 75 dokonce zcela jasně hovoří, že "Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat." Bude tedy plně v Drahošově kompetenci Babiše po nástupu do funkce "odstřelit", pokud takový krok Zeman udělá.Ne, nebude mít šanci. Nikde tam není napsáno, že prezident může odvolat premiéra, protože ho jmenoval předchozí prezident, kterého nemáme rádi. I ten článek 75 říká, že prezident může odvolat vládu, která měla podat demisi, ale neudělala to. Což bude až poté, co Babiš jako premiér opět nedostane důvěru - ale do výběru Drahoš opravdu šanci zasáhnout mít nebude, pokud se Zeman nerozhodne mu ji dát. A možná by to chtělo trochu klidu, je to jenom politika...
považuje za správného člověka na místo premiéra (a větší část téhle země taky)?Nepiš tu nesmysly. Za správného člověka ho považuje 1/3 aktivních voličů, 1/5 oprávněných voličů a 1/8 všech obyvatel.
Pokud se ostatním stranám nebude líbit vláda ANO, mohou poslaneckou sněmovnu kdykoliv prostě rozpustit.
Při 78 poslancích ANO by musely být pro rozpuštění úplně všechny (s téměř stoprocentní disciplínou). Potom by to ještě muselo projít senátem. A už máme příklad z historie, že ani to nemusí stačit, protože si ještě může postavit hlavu ÚS.
Našel bys k tomu ÚS nějaký odkaz?
Bylo to v roce 2009. Po pádu (druhé) Topolánkovy vlády se strany dohodly, že nechají jmenovat úřednickou vládu pod vedením Jana Fischera a na podzim 2009 se budou konat předčasné volby. Příslušný zákon o zkrácení funkčního období ale zrušil ÚS (bylo to jedno z hodně diskutabilních rozhodnutí) a Fischerova vláda tak zůstala u moci až do konce původně plánovaného volebního období.
Nicméně, pokud všichni ostatní skutečně s definitivní platností řeknou, že smetou ze stolu vše, s čím ANO přijde, a nikdy jeho vládě hlas nedají
Všichni, to znamená např. i SPD nebo KSČM. A ani třeba u Pirátů si nejsem jistý, jestli by byli ochotni upřednostnit takové "politikaření", pokud by na stole ležel návrh, který bude v duchu jejich programu.
IMHO je to právě to, na co Babiš od začátku spoléhá: že může zkusit vládnout bez důvěry s tím, že pro každý zákon sežene 23 poslanců, kterým bude vyhovovat. Proto ty řeči "přestaňme politikařit a taktizovat a pojďme makat a bavit se o programu a konkrétních návrzích zákonů". Stejně jako v roce 2006, i tentokrát to rychlé najmenování jednobarevné vlády bez šance na důvěru bylo vedeno snahou obsadit ministerstva a dostat tak ostatní pod tlak. A pokud se ostatní nedokážou shodnout, že tuhle taktiku důsledně odmítnou, tak to bohužel fungovat bude.
Příslušný zákon o zkrácení funkčního období ale zrušil ÚSMám pocit, že ÚS řekl, že tohle má být v Ústavě a ne pokaždé schvalovat nový ústavní zákon. Ten citovaný odstavec tím pádem možná je to, co bylo do Ústavy přidáno na popud ÚS...?
Je to možné. Já jsem třeba už při prvním rozpuštění sněmovny (po "sarajevském atentátu") tvrdil, že mi připadá absurdní schvalovat zákon na jedno použití a že by mi připadalo logičtější mít univerzální zákon, který umožní sněmovně si kvalifikovanou většinou odhlasovat rozpuštění (ať už s nutností souhlasu senátu nebo bez). Spousta lidí mi tvrdila, že to by bylo špatně, protože by se z mimořádného opatření pro mimořádnou situaci stal de facto standardní nástroj řešení vládní krize.
Takže jestli mi vlastně ÚS dal s odstupem času za pravdu, měl bych to brát jako zadostiučinění. :-) Bylo by pěkné, kdyby jednou došlo i na má slova (už od roku 2006), že není dobrý nápad, aby se jmenovaná vláda okamžitě ujala úřadu s plnými pravomocemi, aniž by musela dostat důvěru. Ale to bohužel v dohledné době nehrozí, přestože (nebo spíš protože) tahle díra v ústavě byla zneužita už potřetí.
A pokud se ostatní nedokážou shodnout, že tuhle taktiku důsledně odmítnou, tak to bohužel fungovat bude.Na Babišovy politické odpůrce se náhodou vrhají novináři, zatímco na jeho ekonomické protivníky náhodou zaklekne finanční úřad. Přesto jej politici ostatních stran nevidí jako takovou hrozbu, aby se přestali dohadovat a sestavili proti němu velkou koalici. Takže ano, fungovat to bude, on se nakonec nějaký hodný pejsek, který mu tu vládu podpoří výměnou za křesla, najde.
S komunistama se to kombinuje docela dobře, jak jsme ostatně již viděli.
Nemyslím. Ono je potřeba se oprostit od pohledu "tihle jsou hajzlové, ti budou držet spolu". Lidé vesměs upřednostňují vlastní prospěch před cizím neštěstím. KSČM boduje z velké části tím, že od roku 1990 nebyla v žádné vládě a může tvrdit, že si neušpinila ruce. Nejsem si jistý, jestli budou ochotni tuhle kartu zahodit kvůli účasti ve vládě, na kterou se určitě nebude vzpomínat v dobrém, až se země probere z rauše a český Berlusconi skončí za mřížemi.
Jenže já znám Fialu jako férového člověka
ODS není jen Fiala. Sobotka měl za zády Chovance a situaci ustál, protože ty volby koneckonců vyhrál a vládu sestavil. Fiala má za zády Klause jr. a situaci ustál díky tomu, že koneckonců ve volbách skončil druhý. Ale vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby po nějakých dalších volbách (nebo třeba i před nimi) dopadl Fiala jako Sobotka.
Chovanec a spol. … Ti by moc rádi šli Babišovi na ruku, jenže je zde určitá část členské základny, které se nelíbí, jak na ně Babiš neustále kydá hnůj.
Asi všem je jasné, že prezidentské volby budou do velké míry rozhodovat i o tom, jak bude vypadat příští vedení ČSSD a její další směřování. Možná i o tom, jestli se ta strana nerozpadne. Kdybych si měl tipnout, tak jestli vyhraje Drahoš, stane se předsedou ČSSD Hamáček; jestli Zeman, bude to někdo z jeho lidí.
až se země probere z rauše a český Berlusconi skončí za mřížemi.sed 's|až|pokud|'
STAN, KDU-ČSL, TOP09, ODS, ČSSD, a Piráti, coby féroví lidé, kteří drží slovo, do vlády s ANO ani SPD nepůjdou.
Bělobrádek už před volbami na otázku, zda by byl ochoten jít do vlády s ANO, kdyby v ní nebyl Babiš osobně, odpověděl kladně. Zaorálek sice neměl odvahu to říct na rovinu, ale z jeho mlžení a vykrucování bylo zřejmé, že také ano. Chovanec to přiznává docela klidně. Takže jestli něčí zásadovost brání sestavení většinové koalice, je to paradoxně ANO. To není moc radostná představa…
Nicméně, pokud všichni ostatní skutečně s definitivní platností řeknou, že smetou ze stolu vše, s čím ANO přijde, a nikdy jeho vládě hlas nedají
Tak by se nepřijímaly zákony. Otázka je, jestli to je špatně. On současný právní řád je zahnojený až až a že by to někdo prořezával a čistil, to ne – akorát se většinou přilepují další nové zákony a situace se ještě zhoršuje. A pokud by přišla nutnost přijmout nějaký zásadní zákon v národním zájmu, tak věřím, že by se nakonec dohodli, i když jsou z různých stran.
Je to jako zdrojový kód, do kterého každý další autor nablije svoje řádky kódu, podle aktuální potřeby, ale na refaktoring a údržbu se kašle.
Tak by se nepřijímaly zákony. Otázka je, jestli to je špatně.Problém je, že dost pravomocí drží vláda a to by v případě vlády ANO byl problém sám o sobě.
On současný právní řád je zahnojený až až a že by to někdo prořezával a čistil, to ne – akorát se většinou přilepují další nové zákony a situace se ještě zhoršuje. A pokud by přišla nutnost přijmout nějaký zásadní zákon v národním zájmu, tak věřím, že by se nakonec dohodli, i když jsou z různých stran. Je to jako zdrojový kód, do kterého každý další autor nablije svoje řádky kódu, podle aktuální potřeby, ale na refaktoring a údržbu se kašle.Spíš bych to přirovnal k architektuře x86 nebo něco takového.
Tyve ty seš už s tim votravnej jak čtvrtodenní štěnice. Takže kontrolní otázka, soudruzi. Soudružku ministryni zahraničí již Eurosojuz má. Kontrolní otázka zní: Jak se jmenuje a z jaké buňky Komunistické internacionály pochází? A teď ruku na srdce, uvědomělí eurosoudruzi, kolik z vás o tom má vůbec ánung? Takže co by sis přál, milý h. Ribbentropa?
O eurowehrmachtu jsem zatím moc nepřemýšlel, ale jsem spíš skeptický. Nepřijde mi to jako dobrý nápad, aby byla kočka s myší v jedný armádě, a řek bych, že k tomu ani nebude moc velká politická vůle.
To ne, přece se kvůli tomu nebudu stěhovat z Prahy.
že jmenuje Andreje Babiše podruhé premiérem před koncem svého prezidentského mandátu, pokud v prezidentských volbách prohraje
Tohle ale snad nikoho nemůže překvapit, ne? To bylo jasné předem, že pokud Zeman nevyhraje, natruc svému nástupci vyčerpá druhý pokus (jediné, co by tomu mohlo zabránit, by bylo to, že by ho Babiš něčím opravdu hodně naštval). Stejně tak se dalo očekávat, že pokud Zeman vyhraje, nebude pospíchat a nechá si ten druhý pokus jako páku na Babiše (např. k tomu, aby mu do vlády vnutil své lidi).
Osobně bych se vůbec nedivil, kdyby si teď Babiš tajně přál Drahošovo vítězství. Nesmí to ale dát najevo, protože tím by si docela určitě vysloužil, že to druhé jmenování nedostane. To poslední, o co Babiš stojí, je prezident s neodolatelnou touhou tahat za nitky, který se už nemusí ohlížet na nikoho a na nic, protože potřetí už stejně kandidovat nemůže. (Samozřejmě je tu možnost sehnat dostatek senátorů na "impeachment", ale v senátu Babiš takovou sílu nemá a v ÚS už vůbec ne.)
Překvapivě zdaleka ne všichni. Ale co chci říct, je to, že prezident by měl dokázat oprostit se od toho, koho chce ve vládě on a jeho voliči. Nemyslím, že Havel chtěl vládu ODS nebo že Klaus chtěl vládu ČSSD. Jakkoli sám vládu ANO nechci a jsem přesvědčen, že ani Drahoš ne, nemyslím si, že by měl (pokud by nějakým řízením osudu dostal tu možnost) navázat na to, jakým způsobem sestavoval vládu v roce 2013 jeho předchůdce.
Mimochodem, pokud bych měl říct něco, čím mne Drahoš zklamal, pak by to kromě toho, že poměrně velká část jeho kampaně je spíš "proti Zemanovi" než "pro Drahoše", bylo právě jeho vyjádření, že předem vylučuje jmenování vlády s určitými stranami.
Překvapivě zdaleka ne všichni.Mají na výběr, zda je pro ně přednější Drahoš, nebo ANO. On totiž další logický krok bude říct, že pan Babiš má v ANO stále příliš velký vliv, a proto ANO nelze pověřit sestavováním vlády ani bez něj.....
Mimochodem, pokud bych měl říct něco, čím mne Drahoš zklamal, pak by to kromě toho, že poměrně velká část jeho kampaně je spíš "proti Zemanovi" než "pro Drahoše", bylo právě jeho vyjádření, že předem vylučuje jmenování vlády s určitými stranami.S tím prvním mám problém taky. Rozdíl mezi námi ale je, že já bych Drahoše nevolil, dokud by jasně neřekl, koho tím sestavováním případně pověří.
V diskusi dnes večer, řekl, že by jmenoval vítěze voleb (ale tím myslel asi obecně někoho z ANO a ne přímo Babiše).
Součástí politiky jsou dohody a hledání oboustranně přijatelných kompromisů. Výkřiky typu "my jsme vyhráli, tak máte povinnost nás nechat vládnout a ne si klást nějaké podmínky" jsou k ničemu. Babišův sen, že získá 51 procent a nebude se muset domlouvat s nikým, se naštěstí nenaplnil.
Trochu mi to připomíná situaci z roku 1996, kdy ODS trvala na tom, že počty členů vlády mají být úměrné volebnímu výsledku, zatímco potenciální koaliční partneři trvali na tom, že nejsou padlí na hlavu, aby šli do koalice, kde bude mít ODS sama ve vládě většinu. A nakonec se našlo úplně jiné řešení - i když se to spoustě lidí nelíbilo.
Na otázku "komu to dá" je odpověď jednoduchá: jak už od neděle víme (a nějakou dobu předtím jsme mohli tušit), ta situace nenastane, takže otázka nedává smysl.
Co se týká otázky "komu by to dal", je to přesně ten případ, kdy je nesmysl předstírat, že na všechny otázky existuje jednoduchá a jasná odpověď. Jmenování premiéra neprobíhá tak, že prezidenta zavřou do místnosti a má pět minut na to, aby napsal na papírek jméno. Je to proces, který nějakou dobu trvá a který zahrnuje jednání s různými lidmi (a těch lidí mezi sebou). Konečný výsledek pak závisí na tom, jak ta jednání probíhala.
Jsem si celkem jistý, že by mu vadila. Ale asi ne tak extrémně, aby ji odmítl jmenovat.
To bylo to, co očividně chtěl říct, ale Zeman ho nenechal: že vítězem sněmovních voleb není "Babiš" ale ANO (stejně jako druhý nebyl "Fiala" ale ODS).
Jakkoli si nedělám iluze o tom, že by to z praktického hlediska byl výrazný rozdíl, z pozice prezidenta by musel přihlížet i k tomu, jak ostudné by bylo, kdyby jmenoval premiérem trestně stíhanou osobu.
+1, bohužel
A navíc nevím, jak by se ho šlo zbavit – jeho „hnutí“ není až tak hnutí, jako spíš oddaní zaměstnanci – těžko od nich čekat nějakou vzpouru nebo alespoň samostatnost, má je většinou dobře vychované. Takže by místo sebe nastrčil leda nějakou loutku, aby to vypadalo, že to neřídí, ale ve skutečnosti by to řídil (jak víme, tohle on umí). Takže asi nejlepší bude, když bude vládnout on osobně a bude mít příležitost se znemožnit a znechutit voličům, než aby byl „oběť“ a příště ty volby vyhrál zase. Pokud tedy nebudou předčasné volby…
Podle stejné logiky byla vítězem voleb v roce 2010 ČSSD. A to i s Paroubkem v čele. Přesto se premiérem nestal, dokonce ani nedostal ani šanci zkusit vládu sestavit. A většina veřejnosti (a drtivá většina novinářů) to brala tak, že tak je to správně.
Tehdy byla samozřejmě specifická situace, že byla v podstatě dopředu dohodnutá koalice, která získala většinu ve sněmovně, takže bylo irelevantní, kdo je formálně "vítězem voleb". Ale podstata je v tom, že není důležité, kdo měl nejvíc hlasů, pokud není schopen sestavit vládu, která získá důvěru.
Výřiky typu "Já jsem vyhrál volby, tak mě musíte nechat vládnout a basta." jsou jen nepochopením toho systému. A pokusy obcházet ten systém tím, že najmenujeme vládu bez šance získat důvěru a necháme ji plánovaně vládnout bez důvěry považuji za vysloveně nebezpečné.
Kdyby se Babiš místo dupání nožičkama dohodnul s SPD a KSČM, nezbyde mi než to respektovat. Kdyby se dohodnul s ČSSD a KDU-ČSL, budu z toho nadšený ještě méně, ale nezbyde mi než to respektovat. Dokonce i kdyby si pro tu svou jednobarevnou vládu vyhandloval podporu za nějaké ústupky, nezbylo by mi než to respektovat. Ale to, že mu prezident najmenuje jednobarevnou vládu bez šance na důvěru a pak prostě jen počkají, až ostatní "přijdou k rozumu", to je prostě svinstvo.
On se svým programem má podporu 99/200 %No vidíš, nemyslím, že podpora 0,495 % obyvatelstva je nějak zvlášť relevantní.
Mám pocit, že při prezidentských volbách v USA se třeba netrefili.To je pro tebe překvapení, že statistické modely nemají 100% úspěšnost?
Asi mu Kocabove, Halikove, PithartiAle včera tam Kocáb nebyl myslim v tý Lucerně? Tam byl Zdeněk Svěrač a zpívali v hloučku věrných Není nutno. Nicméně až vystoupí Kocáb, je rozhodnuto a du si vsadit, to je tutovka. Tento Velekněz Praávdolásky má vždy zaručené výsledky.
Abych pravdu řekl, čekal jsem, že to bude horší. Že soukromá televize bude chtít "kotloidní" atmosféru, to se dalo čekat, ale asi tak do poloviny to celkem ještě šlo. Neprofesionalitu bych viděl hlavně ve dvou věcech. Za prvé, úvodní shrnutí problematiky k jednotlivým tématům vždy dalo jasně najevo, který názor je "ten správný", protože se v něm vždy vyjadřovali zástupci jen jednoho názoru. Za druhé, moderátor by si měl dát pozor, aby u všech konfrontačních témat nenechal jako posledního pokaždé promluvit stejného kandidáta.
Ale ono je to nakonec celkem jedno. Stejně jako to bylo před pěti lety, Zemanovi příznivci budou mít jasno, že vyhrál na celé čáře, zatímco Drahošovi příznivci budou mít jasno, že na celé čáře vyhrál on.
Jsem zvědav, jak zvládne Zeman tu druhou debatu, kde mu ČT nejspíš nepůjde s organizací tolik na ruku (i když asi i tam nechají kandidáty sedět) a navíc má být o polovinu delší.
Tam se podle mne Drahoš dopustil jediné výraznější chyby, když přehlédl, že Zeman do toho, co má údajně Drahoš chtít, propašoval přívlastek "nelegální" a pokračoval, jako by tam nebylo. Možná ještě to, že neupozornil, že presumpce neviny se týká práva, ne politiky, ale k tomu spíš nedostal příležitost.
Za jediný opravdu zajímavý moment bych označil to, že Zeman prohlásil, že zítra pověří Babiše sestavením vlády a bez ohledu na výsledek prezidentských voleb ho během února jmenuje premiérem. Ale vzhledem k tomu, kolik protichůdných prohlášení na toto téma měl jen za poslední dva týdny, bych tomu zase až takovou váhu nepřikládal.
Za jediný opravdu zajímavý moment bych označil to, že Zeman prohlásil, že zítra pověří Babiše sestavením vlády a bez ohledu na výsledek prezidentských voleb ho během února jmenuje premiérem. Ale vzhledem k tomu, kolik protichůdných prohlášení na toto téma měl jen za poslední dva týdny, bych tomu zase až takovou váhu nepřikládal.On říkal něco jinýho, že když vyhraje volby, tak bude po Babišovi chtít 101 a když ne tak ho jmenuje i bez 101 (a Drahoš bude mít smůlu tak jako tak). Mě to přišlo jako takové egoistické dupnutí si na závěr (ta varianta při prohře), asi jako Klausova amnestie.
On říkal ledacos:
V těch posledních vyjádřeních už o nějaké podmínce 101 hlasů nepadlo ani slovo. Ten "šprajc", že i když Drahoš vyhraje, premiéra ho jmenovat nenechá, byl jasný od začátku, jak jsem psal, to by ho musel Babiš něčím opravdu hodně naštvat. Zajímavější je spíš to, jak to bude, jestli Zeman vyhraje; pořád moc nevěřím, že by se dobrovolně vzdal své páky, kterou na Babiše má.
Ta poslední změna byla IMHO kvůli tomu, že si dodatečně uvědomil, že tím nedělním vyjádřením dostal Babiše do situace, kdy je pro něj výhodnější, aby vyhrál Drahoš. A nedivil bych se, kdyby včerejší večerní prohlášení Zemana a odpolední deklarace podpory ze strany ANO byly výsledkem jejich zákulisní dohody.
Tyhle osobní synchronní lineární diskuse před publikem jsou zlo a jedna z příčin úpadku politiky a společnosti. Přál bych si, aby politici vedli písemné strukturované a ozdrojované diskuse, jako je zvykem tady na Abíčku nebo v e-mailových konferencích, kde se používají vlákna, citují jen relevantní části předešlého příspěvku a odpovídá pod ně.
Asynchronní diskuse je mnohem vhodnější formát, není potřeba odpovídat hned a to první, co mne napadne, nemá výhodu ten, kdo umí líp mluvit, víc křičet nebo ho rychleji napadají slova. O osobních sympatiích a antipatiích ani nemluvě.1 Politika je běh na dlouhou trať, u většiny rozhodnutí je jedno, jestli se přijmou dneska nebo za měsíc, dopad stejně budou mít až během příštích let. Tak proč by mělo záležet na tom, co politik stihne říct během pár vteřin?
[1] Mimochodem jedna z věcí, která se mi líbila v počátcích tady na Ábíčku, bylo to, že nebylo na první pohled vidět, kdo je vysokoškolský učitel, kdo čtrnáctiletý kluk nebo důchodce – záleželo jen na tom, co říká… Z tohoto pohledu mne i trochu mrzí, že už se víc známe a už to nejsou jen přezdívky a věty.
Tyhle osobní synchronní lineární diskuse před publikem jsou zlo a jedna z příčin úpadku politiky a společnosti. Přál bych si, aby politici vedli písemné strukturované a ozdrojované diskuse, jako je zvykem tady na Abíčku nebo v e-mailových konferencích, kde se používají vlákna, citují jen relevantní části předešlého příspěvku a odpovídá pod ně.To by ale pak do politiky chodili schopní lidé, kteří by tím přestali produkovat skutečné hodnoty a o produkci skutečných hodnot by se pokoušela současná politická reprezentace, která na produkci reálných hodnot moc nemá... celkový outcome by byl podle mě pro společnost více negativní :D
Řešili opravdu zásadní témata. Jestli se bude moct v hospodách hulit nebo ne.
Tak ono to svým způsobem zásadní téma je (ale ne kvůli těm hnusným cigárům), jenže jakmile se dostali k tomu zajímavému – totiž právům vlastníka pozemku – tak to Drahoš odbyl prázdným klišé, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, aniž by tu myšlenku dotáhl do konce. Zeman na to šel zase lidově ve stylu „a co chudáci hospody na venkově?“ (v tom se vlastně s Drahošem shodnou). Přitom správné řešení lze odvodit čistě logicky. Jestliže vlastník pozemku nemá žádnou povinnost provozovat hospodu (může na pozemku dělat něco jiného nebo třeba vůbec nic), nemá nikdo jiný nárok na to, aby se na tom pozemku najedl nebo tam pracoval. Pokud je tedy hospoda z jakéhokoli důvodu nevyhovující, můžu se představit, že tam žádná hospoda není (což by byl zcela legitimní stav), ignorovat ji a nijak mi škodit nebude. V zásadě jde o to, že pokud člověk neškodí druhým, neměl by v tom být nijak omezován nebo za to dokonce trestán. Majitel pozemku nemusí mít hospodu vůbec žádnou a nebo si může na svůj pozemek pozvat kuřáky, z nichž někteří budou jíst a pít a jiní kuřáci je budou obsluhovat a všichni budou spokojení, protože to jsou kuřáci a jsou tam dobrovolně. A pokud by tam chtěl jít nějaký nekuřák, je to jeho věc – ona tam totiž hospoda nemusí být vůbec žádná – a pak by neměl ani možnost volby, zda si dát jídlo v zakouřené hospodě nebo nedat.
Ačkoli smrad z cigaret nesnáším, tady musím být jednoznačně proti zákazu.
Může mít jen budovu se vzhledem a vybavením hospody a pouštět tam jen svoje kamárády a s těmi kouřit, co se jim zlíbí (dokud tím nebudou obtěžovat sousedy).Jj soukromý kuřácký klub. No problemo.
Nikdo majitele nenutí, aby ze svého soukromého majetku hospodu udělal.
Přesně tak. A zase nikdo majiteli nezakazuje, aby na svůj pozemek pustil někoho, kdo tam bude kouřit (návštěvu-kuřáka si domů taky pozvat můžeš). Rovněž nikdo nezakazuje, abys podával jídlo a pití někomu, kdo o to stojí. Taky nikdo nezakazuje, aby ti dotyčný dával peníze. A protože je ten majitel poctivý člověk, tak z těch zisků bude platit daň. A co je výsledkem? Legitimní kuřácká hospoda!
Může mít jen budovu se vzhledem a vybavením hospody a pouštět tam jen svoje kamárády a s těmi kouřit, co se jim zlíbí (dokud tím nebudou obtěžovat sousedy).
Říkat tomu můžeš, jak chceš, zákon proto může mít klidně nějakou vlastní definici, ale reálně to na věci nic nemění – vypadá to jako hospoda, lidi tam chodí na jídlo a pití jako do hospody, platí za to jako v hospodě, obsluhují je jako v hospodě…
A pokud majitel umožní vstup i nekuřákům (a v zásadě není důvod, proč by to neudělal, jen dá třeba na dveře ze slušnosti cedulku, aby každý věděl, do čeho jde) tak jsme tam, kde jsme byli před zákazem. Z čehož vyplývá, že zákaz je nemorální a zbytečný.
omezuje vlastníky těch hospod, aby se svobodně rozhodli jestli chtějí aby jejich hosté mohli kouřit
A stejně tak máme spoustu dalších zákonů, které omezují jejich svobodu tím, že jim nedovolí svobodně se rozhodnout, jestli chtějí vařit z prošlých potravin, jestli jim vadí mít v kuchyni šváby a ve skladu potravin myši, nedovolí jim svobodně se rozhodnout, koho budou zaměstnávat (zdravotní požadavky, minimální věk, cizinci bez povolení), kolik jim budou platit (minimální mzda) a jestli za ně budou odvádět sociální a zdravotní pojištění. Jsem moc rád, že všechny tyhle "svobodu omezující" zákony máme a stejně tak jsem moc rád, že se konečně podařilo prosadit i tento. Bylo absurdní, že i v daleko prohulenějších zemích to dokázali prosadit mnoho let před námi.
pouhá předehra k mnohem rozsáhlejšímu ořezání občanských práv a svobod, které nás čeká pokud zůstane Zeman tam kde je.
Zemanovi lze vytýkat ledacos, ale že by zrovna on byl zastáncem zákazu kouření v restauracích (nebo kdekoli jinde), z toho ho opravdu nepodezírám. I když… on stejně vesele kouří i tam, kde je to zakázáno, takže mu to asi je jedno - tedy aspoň prozatím.
Nikomu by přeci nemuselo vadit, pokud by pro kuřáky měly restaurace či hospody k dispozici izolované boxy s filtračním zařízením, tak jak to mají v cizině.
Nevím jak v cizině, ale u nás jsem byl v mnoha restauracích se "stavebně oddělenými prostory" a rozumně to nefungovalo prakticky nikde.
Současný stav podle mne akorát nahrál do karet podnikatelům s elektronickými cigaretami.
Tenhle pokoutně vpašovaný dodatek považuji za hrubou chybu a doufám, že se ho časem, až se vášně uklidní, podaří zbavit. Naštěstí neprošly některé další, jako třeba Bendovy "kuřárny", které by zákon do velké míry znefunkčnily.
Sice nechapu proc nekteri potrebuji zakon, na to aby omylem nevlezli do zakourenyho pajzlu, ale budiz.
Třeba proto, abych měl vůbec kam vlézt, když chci jít na oběd.
Spíš by zákon měl specifikovat, co znamená „připojení k internetu“ – když už specifikuje spousty jiných, často i mnohem méně podstatných, pojmů – a pak by nějaké zmrzačené připojení nešlo prodávat jako službu „připojení k internetu“, protože jinak by to byl podvod spotřebitele.
Třeba to bude tím, že se nebavím o nějaké abstraktní úloze z logiky, ale o zcela konkrétním praktickém problému. Zkus si ve svých teoretických úvahách zákaz kouření nahradit dodržováním hygienických a zdravotních norem a podívat se, jak ve výsledku znějí.
Stejně jako před nějakou dobou bylo běžné, že nikdo neřešil hygienu a zdravotní nezávadnost, před nějakou dobou bylo běžné, že normální bylo v restauraci kouřit. Dnes už je naštěstí oboje minulostí a rozdíl je jen v tom, že ta první "nějaká doba" je podstatně delší, takže dnes už nikoho (až na pár extremistů) nenapadne dožadovat se zrušení hygienických a zdravotních norem, zatímco na to, že v restauraci se prostě nekouří, si pořád ještě velká část veřejnosti nezvykla.
Zkus si ve svých teoretických úvahách zákaz kouření nahradit dodržováním hygienických a zdravotních norem a podívat se, jak ve výsledku znějí.Velmi podobně, až na to, že o takovou restauraci by asi nebyl moc zájem, zatímco o kuřácké zjevně je. Ne, počkat, ony z toho vlastně vznikají absurdní situace jako že náhodná babča najednou nemůže po dvaceti letech prodávat polévku z okna, protože nemá oddělené místnosti na vaření a mytí nebo co to tam bylo, a obchoďáky mají problémy dávat pár hodin prošlé jídlo bezdomovcům. Takže je to vlastně úplně stejné. (pozn. připomínám, že se bavíme o situaci, kdy byl návštěvník předem prokazatelně srozuměn a kdy v daném místě neexistuje monopol na hospody)
Třeba to bude tím, že se nebavím o nějaké abstraktní úloze z logiky, ale o zcela konkrétním praktickém problému.Nebo ještě jinak: představ si, že vedle sebe budou dvě úplně stejné restaurace, jedna kuřácká a jedna nekuřácká (+ budou splňovat nějaké předpokládané atributy jako třeba že ta nekuřácká nebude výrazně přeplněná). Jaký praktický problém v tom případě nastane?
Stejně jako před nějakou dobou bylo běžné, že nikdo neřešil hygienu a zdravotní nezávadnost, před nějakou dobou bylo běžné, že normální bylo v restauraci kouřit. Dnes už je naštěstí oboje minulostí a rozdíl je jen v tom, že ta první "nějaká doba" je podstatně delší, takže dnes už nikoho (až na pár extremistů) nenapadne dožadovat se zrušení hygienických a zdravotních norem, zatímco na to, že v restauraci se prostě nekouří, si pořád ještě velká část veřejnosti nezvykla.Stejně jako před nějakou dobou bylo běžné, že nikdo neřešil kouření, před nějakou dobou bylo běžné, že normální bylo v restauraci jíst maso. Dnes už je naštěstí oboje minulostí a rozdíl je jen v tom, že ta první "nějaká doba" je podstatně delší, takže dnes už nikoho (až na pár extremistů) nenapadne dožadovat se zrušení zákazu kouření, zatímco na to, že v restauraci se prostě maso nejí, si pořád ještě velká část veřejnosti nezvykla. Stejně jako před nějakou dobou bylo běžné, že nikdo neřešil, že ve městech kálí koně na ulice, před nějakou dobou bylo běžné jezdit po městě autem. atd.
Stejně jako před nějakou dobou bylo běžné, že nikdo neřešil kouření, před nějakou dobou bylo běžné, že normální bylo v restauraci jíst maso. Dnes už je naštěstí oboje minulostí a rozdíl je jen v tom, že ta první "nějaká doba" je podstatně delší, takže dnes už nikoho (až na pár extremistů) nenapadne dožadovat se zrušení zákazu kouření, zatímco na to, že v restauraci se prostě maso nejí, si pořád ještě velká část veřejnosti nezvykla.
Ale no tak… O tom, že (i pasivní) kouření ohrožuje zdraví, panuje u odborné veřejnosti v podstatě univerzální shoda. Nevšiml jsem si, že by nějaká statisticky významná část odborníků tvrdila, že člověku škodí konzumace masa. A už vůbec jsem nezaregistroval, že by nějaký odborník tvrdil, že zdraví škodí i pobyt v místnosti, kde někdo jiný jí maso. Kdo ví, třeba to bude za padesát let jinak, ale dnes je ten příměr prostě úplně mimo.
Stejně jako před nějakou dobou bylo běžné, že nikdo neřešil, že ve městech kálí koně na ulice, před nějakou dobou bylo běžné jezdit po městě autem. atd.
Tam, kde se v nezanedbatelné míře vyskytuje koňská doprava, se AFAIK problém trusu opravdu řeší. Co se týká aut, dopravní předpisy se všeobecně spíše zpřísňují a stejně tak se zpřísňují ekologické limity. Představa, že jednoho dne auta s benzínovými a naftovými motory prostě nebudou, mi nepřipadá nijak nereálná.
Ale jak už jsem napsal jednou, tahle diskuse je dost velká i bez toho, aby se do ní embedovaly kopie již proběhlých flamů (v některých případech i několikrát zopakovaných). Takže za sebe poddiskusi o zákazu kouření končím.
Ale no tak… O tom, že (i pasivní) kouření ohrožuje zdraví, panuje u odborné veřejnosti v podstatě univerzální shoda. Nevšiml jsem si, že by nějaká statisticky významná část odborníků tvrdila, že člověku škodí konzumace masa.…Všechno je jen otázka toho, jaké paradigma má zrovna navrch. Statistika totiž dokáže být velice ošidná věda. Kdo zpětně zjistí, kolika úmrtí na rakovinu plic, přisouzených hulení bylo ve skutečnosti zapříčiněno trvalých vdechováním polétavých částic prachu, popílku, azbestu, sjetých gum a sazí z výfukových plynů?
A jako vždy, statistika je věda o tom, jak se pomocí vhodných postupů dopracovat k výsledkům, které vám dají za pravdu.A proto klinické studie obsahují popisy metod...
Nevšiml jsem si, že by nějaká statisticky významná část odborníků tvrdila, že člověku škodí konzumace masa.Takže stanovisko IARC že je processed meat Group 1 karcinogen a red meat Group 2 karcinogen ti nepřipadá jako statisticky významné množství odborníků? Přecejen je to největší světová autorita co se týče názoru na rakovinu...
This guideline gives also some quantitative information about the risk, based on the World Cancer Research Fund and American Institute for Cancer Research (WCRF/AICR) study;17 one intake of red meat per week increases the risk of CRC by about 40%, and each 50 g of processed meat increases the risk by about 20%..Více informací zde.
Ten první odstavec dává smysl pouze pokud jsi něco takového schopen vynucovat. Jak bys to konkrétně dělal?Jak bych vynucoval co konkrétně? Že nedojde k situaci, kdy jsou v okolí pouze kuřácké restaurace (např. tak, že při detekci této situace bude nařízeno poslední zkuřáčtěné restauraci kouření zakázat), nebo kdy nejsou v okolí žádné restaurace (pak je může objednávat kraj podobně jako teď objednává hromadnou dopravu)?
Mimochodem, já si třeba myslím, že síťová neutralita a kouření v hospodách je z naprosté většiny o tom samém.Nejsme ve při.
Jakože přijdeš za hospodskými a začneš řešit, od kdy se v jejich hospodě může kouřit?Ano. Upozorním ho na nastalou situaci a když to nepomůže, dám podnět zodpovědné autoritě. Vždyť stejný postup už máme mnoho let pro řešení rádiového rušení.
On chtěl jednu nekuřáckou hospodu, ve které se dokáže najíst v +-ceně a kvalitě obvyklé v místě.To se tam dá taky přidat (a předpokládám, že po zkušenosti z nařízení „alespoň jeden nealkoholický nápoj musí být levnější než nejlevnější alkoholický“ si na to už dají pozor :).
Jak budeš zjišťovat, kdo byl poslední?Stejně jako se zjišťují jiné skutečnosti ve všech právních sporech.
Co když přijde někdo další a ten předposlední kouření povolí? Nezvedá to náklady na vstup do odvětví?Tohle nechápu. Narážíš na to, že tam jsou race conditions? (ISP taky nemají žádný systém na zajišťování total order na obsazování frekvencí a ještě si nikdo nestěžoval…)
Takže jedné hospodě budeš předepisovat ceny? A co když někde maj levnější pivo a jinde levnější polívku?To je problém zákonodárce a pokud to nedokáže napsat, tak takový zákon holt nebude.
Až na to, že neexistuje povinnost někde zaevidovat, že jsem se stal kuřáckou hospodou. Problém je, že musíš prověřit hodně velkou část hospod, což považuju za nerealizovatelný. Tím myslím otázku, zda svoji povinnost mít nekuřáckou hospodu mohu přehodit na toho, kdo si otevře hospodu poté, co na mě ta povinnost spadne.Vždyť píšu, obdobné povinnosti jsou už v rádiových pásmech s generální licencí i jinde.
Pokud takový zákon nejde napsat, pak tvůj protiargument neplatí.Ano, pokud nejde napsat, tak holt budeme muset na zákaz kouření v restauracích rezignovat úplně.
pouhá předehra k mnohem rozsáhlejšímu ořezání občanských práv a svobod, které nás čeká pokud zůstane Zeman tam kde je.Tuhle blbost už fakt nemůžete myslet vážně, že ne. Jako ne že by prezident neměl žádnou možnost zasáhnout do politického dění v ČR, ale přisuzovat mu takovouhle moc, to už by možná chtělo vrátit se do reality.
…umožnil mi v klidu se jít najíst do restaurace nebo hospody, aniž bych byl obtěžován cigaretovým kouřem.
Tak já ten zákaz z čistě osobního pohledu taky vítám, protože můžu jít do libovolné hospody a nečuchat ten smrad, přesně jako ty.
Já na tom zákazu nic nemorálního a zbytečného nevidím, …
Jenže dokáži rozlišit mezi tím, co se mi momentálně hodí, a tím, co považuji za morální a co bych si přál, aby fungovalo jako obecné pravidlo. A já prostě nechci, aby stát takto zasahoval do vlastnického práva a vztahů mezi lidmi.
Nejde o to, jak tomu říkám, ale co s tím dělám. Jsou kroky (dobrovolné), které můj soukromý majetek změní na veřejný prostor. K tomu patří veřejností určená pravidla. Těch pravidel, kterými se taková veřejná hospoda musí řídit je mnohem víc. Uznávám, že jde o poněkud idealizovaný pohled na věc, ale u nás veřejnost určuje pravidla pomocí demokraticky volených zástupců. Je to způsob, jakým naše společnost funguje. Mě se ten protikuřácký zákon taky nelíbí, ale kdybych tvoji argumentaci začli aplikovat i na ostatní zákony, tak za chvíli budem společnost, kde má šanci přežít jen ten nejsilnější (třeba ve smyslu nejbohatší).Říkat tomu můžeš, jak chceš, zákon proto může mít klidně nějakou vlastní definici, ale reálně to na věci nic nemění – vypadá to jako hospoda, lidi tam chodí na jídlo a pití jako do hospody, platí za to jako v hospodě, obsluhují je jako v hospodě…
Jsou kroky (dobrovolné), které můj soukromý majetek změní na veřejný prostor.Nelze stejným způsobem obhájit prakticky cokoli? Například zákaz Linuxu: internety jsou veřejné sítě s podobnými atributy jako veřejný prostor; koupě počítače je zcela dobrovolná.
Tak asi bys mohl tu analogii položit tak, že by to třeba byl zákaz nějakého OS na serverech z důvodu nějaké škodlivosti toho OS.Pokud škodí jenom uživatelům toho serveru a uživatelé mají možnost volby? Proč ne.
Ano dalo, je spousta pravidel, která omezují co na té veřejné síti mohu dělat.No a spor je v tom, že ty za veřejný prostor/veřejnou síť považuješ i soukromou infrastrukturu, na kterou se někdo rozhodl pustit cizí lidi.
Pořád tu budou dvě skupiny lidí, z nichž jedné bude buď zákazem nebo povolením omezena svoboda.Já tam prostě to omezení svobody nevidím - a pokud jsou splněny další podmínky (nabídka i nekuřáckých hospod v daném místě, ochrana zdraví zaměstnanců) tak už vůbec ne.
No a spor je v tom, že ty za veřejný prostor/veřejnou síť považuješ i soukromou infrastrukturu, na kterou se někdo rozhodl pustit cizí lidi.Nepovažuju. Do bytu taky čas od času pustím někoho cizího a za veřejný prostor ho nepovažuju. Nevím, jak přesně definovat tu hranici, ale myslím, že pokud něco splňuje zákonem definované (předpokládám, že to je zákonem definované) vlastnosti hospody (stravovacího zařízení, či jak se tomu úředně říká), tak je to veřejný prostor. Místo zákona by se to dalo rozlišit třeba i na základě zvyklostí. Zákaz kouření zvětšuje někomu, komu vadí kouření, svobodu ve výběru restaurace, povolení ji zmenšuje.
Zákaz kouření zvětšuje někomu, komu vadí kouření, svobodu ve výběru restaurace, povolení ji zmenšuje.Na úkor kuřáků, kterým naopak tu svobodu upřel zcela.
Stejně tak nekuřák může zajít do kuřácké hospody a najíst se tam, jen bude trpět tím, že to tam smrdí.
Kuřák zase může jít do nekuřácké, ale bude trpět tím, že nemůže kouřit, takže si pobyt tam tolik neužije.
Co z toho má větší hodnotu? Zdraví nebo spokojenost člověka? Kdo by to měl posuzovat? Má to rozhodnout stát nějakým zákonem, kterému se budou muset podřídit všichni? Proč by stát měl dělat takové hodnotové soudy a říkat lidem, co pro ně má větší hodnotu?
Kouření je něco, co obtěžuje lidi kolem. Nekouření lidi kolem neobtěžuje. To vidím jako celkem dobrý základ pro jeho regulaci ve veřejném prostoru.To neni dobry argument....protoze, Politicka agitace je neco, co obtezuje lidi kolem. Sporadane mlceni lidi kolem neobtezuje. To vidim jako celkem dobry zaklad pro jeji regulaci, zejmena na verejnosti, v parcich, namestich, ale ji uzavrenych prostorech a zejmena v blizkosti jinych osob. fakt to neni dobre....a to jsem nekurak, mozna i militantni nekurak....
Politicka agitace je neco, co obtezuje lidi kolem. Sporadane mlceni lidi kolem neobtezuje. To vidim jako celkem dobry zaklad pro jeji regulaci, zejmena na verejnosti, v parcich, namestich, ale ji uzavrenych prostorech a zejmena v blizkosti jinych osob.Známá klasika - když přišli pro (Židy|komunisty|křesťany), mlčel jsem, protože nejsem \1. Pak přišli pro mě a nezbyl nikdo, kdo by něco řekl. Jenže tohle většině lidí prostě nevysvětlíte - rozhodně ne do doby, než na ně taky dojde.
To vidím jako celkem dobrý základ pro jeho regulaci ve veřejném prostoru.S tímto naprosto souhlasím - kouření v místech, která tak nějak „patří všem“ (úřady, veřejné školy, ulice, parky, státem/městem vlastněná hromadná doprava…), by mělo být zakázáno minimálně v době kdy jsou okolo další lidi. Neshodneme se v tom, že do takovýchto míst patří i restaurace, obzvláště pak pokud je to ve městě, kde jsou na výběr i nekuřácké, kuřácká je řádně označena a nějakým způsobem řeší ochranu zdraví zaměstnanců.
ale myslím, že pokud něco splňuje zákonem definované (předpokládám, že to je zákonem definované) vlastnosti hospody (stravovacího zařízení, či jak se tomu úředně říká), tak je to veřejný prostorTohle zní trochu kruhově (zákon o zákazu kouření je správně, protože to zakazuje v místech, která jsou podle zákona veřejný prostor).
No a spor je v tom, že ty za veřejný prostor/veřejnou síť považuješ i soukromou infrastrukturu, na kterou se někdo rozhodl pustit cizí lidi.
Dejme tomu, že si pořídím vlastní HW, síťové prvky, propojím se s pár dalšími lidmi a mj. umožníme i ostatním (veřejnosti) se připojit k naší síti (budou-li chtít samozřejmě – je to dobrovolné). A na té naší síti se bude šířit třeba nějaký specifický druh humoru, nebo kultura projevu, kterou by někdo mohl považovat za „závadnou“ a mohla by ho urážet. Je pak správné, aby nám to stát zakázal a mluvil nám do toho, co si budeme dělat na svém soukromém pozemku/infrastruktuře? Jen kvůli tomu, že jsme tak otevření a nezakázali jsme tam vstup veřejnosti?
Případně by ta soukromá síť mohla sloužit jako testovací laboratoř, ve které bude řádit různý škodlivý kód / viry a budeme na tom testovat odolnost klientských stanic a operačních systémů. Samozřejmě tam může přijít někdo s normálním (ne testovacím) počítačem, a ten se mu pak zaviruje nebo třeba přijde o data – ale to byla jeho chyba, šel tam dobrovolně. Za důležité považuji pouze to, aby před vstupem byla dostatečně velká cedule, aby každý věděl, do čeho jde. Totéž platí pro zákaz kouření.
Někdo si počítač zkusit zavirovat chce (aby vyzkoušel jeho odolnost a připravenost na hrozby) a někdo ne (má tam produkční data a radši nic zkoušet nechce). Stejně tak někdo chce čuchat smrad z cigaret a někdo nechce. Pokud bychom předpokládali, že kouření je něco univerzálně špatného (bez ohledu na priority jednotlivce), tak proč není prodej tabáku nelegální stejně jako třeba prodej heroinu nebo jako vraždy a znásilnění? (u nich ten předpoklad platí – lze předpokládat, že se nikdo nechce nechat zabít nebo znásilnit) Ono totiž většina lidských činností má nějaký rizika a nějaké přínosy – a jestli převažují přínosy nebo rizika/škody je otázka individuálních preferencí. Někdo by např. nelétal rogalem, nepotápěl se, nejezdil na motorce nebo na kole, nelezl po horách, nejedl místní jídla v cizích zemích atd. a někdo jiný to zase dělá, protože to pro něj (!) má větší přínosy. Stát nemůže lidem diktovat, co si mají myslet a jaké mají mít preference.
ale kdybych tvoji argumentaci začli aplikovat i na ostatní zákony, tak za chvíli budem společnost, kde má šanci přežít jen ten nejsilnější (třeba ve smyslu nejbohatší).No, tak reaguješ na příznivce Svobodných, takže ano, to souhlasí.
Cigaretový zplodiny musí někam unikat a neznám moc hospod jejichž pozemek je uzavřený energetický systém.V tom případě se ale kouření má zakázat kompletně (resp. všude, kde zplodiny unikají), protože zplodiny unikají tak nějak vždy. Současný zákon, kdy kuřáci postávají venku na ulici (místo aby si smrděli vevnitř) a obtěžují tak víc kolemjdoucí, je totálně blbě. (a na celkové zakázání kouření - asi by to šlo, ale přišlo by mi to krajně nelogické, dokud se nevyřeší řádově větší znečišťovatelé typu auta a továrny)
Nechápu, proč jsou v takových diskusích diváci a proč z toho televize dělá takový cirkus. Seriózní diskusi bych si představoval tak, že by oba seděli v křeslech v místnosti, která připomíná obývák, a navíc by tam byl maximálně moderátor, který by nadhazoval témata a hlídal, aby si neskákali do řeči nebo se neporvali. Ostatně takové diskuse by se mohly konat i jindy než pár dní před volbami.
Nechápu, proč jsou v takových diskusích diváci a proč z toho televize dělá takový cirkus.Protože cílem (komerční) televizní stanice je vydělat peníze (čehož se dosahuje prostřednictvím dávání masám toho co chtějí vidět a slyšet; zvyšuje to sledovanost a to zvyšuje příjmy z reklamy) a ne poskytovat prostor pro objektivní politickou agitaci volebních kandidátů? :D
rozdíl byl markantní i v sedě
To sice byl, ale přesto Zeman působil dostatečně živý a při smyslech. Drahoš byl sice fyzicky v lepší kondici, ale v diskusi mu to nijak nepomáhalo a působil jako ten slabší.
Možná bych dokonce řekl, že se oba dopustili stejné základní chyby: jejich projev byl většinu času takový, jako by chtěli přesvědčit především ty voliče, kteří už stejně mají jasno, že je budou volit.
+1
Nicméně bez ohledu na styl vyjadřování na mne Drahoš působil jako ten, kdo se snaží dohnat Zemana a snaží se vysvětlit, že není tak slabý a že by ty zájmy které by hájil Zeman (bez ohledu na to, zda je to pravda), hájil stejně dobře jako ono. Což je jednak špatná pozice z principu, jednak mu to moc nešlo1 a jednak to vypadá2, jako by neměl vlastní myšlenky a vize a jel v režimu „stačí nebýt Zeman a mluvit slušně“ což je ale dost málo.
[1] viz témat zbraní – kde na jednu stranu řekl, že současná česká legislativa je dobrá a neměnil by ji, ale odmítl by to zakotvit v ústavě – což je ale ta chyba, protože o práva daná běžnými zákony nás EU může připravit snáze než o ústavní práva – což vlastně znamená se těch práv vzdát
[2] což mohlo být dané formátem diskuse a výběrem témat
[1] viz témat zbraní – kde na jednu stranu řekl, že současná česká legislativa je dobrá a neměnil by ji, ale odmítl by to zakotvit v ústavě – což je ale ta chyba, protože o práva daná běžnými zákony nás EU může připravit snáze než o ústavní práva – což vlastně znamená se těch práv vzdátMáš k tomuhle nějaký zdroj, protože AFAIK mezinárodní dohoda > ústava.
Což by znamenalo, že ČR není svrchovaným státem, a pak si můžeš škrtnout celou ústavu, zmuchlat, roztrhat a spláchnout do hajzlu a na dveře si přilepit cedulku „Financováno ze zdrojů EU“.
AK-47 je legenda, ale nemyslíš, že je v 21. století čas na nějaké modernější zbraně?
Já bych to nepřeceňoval. Už po prvním kole v jedné z diskusí zmiňovali průzkum, podle kterého se při minulých prezidentských volbách výrazná většina voličů rozhodla do 24 hodin po prvním kole a své rozhodnutí už nezměnili (i když zrovna já jsem byl jednou z těch výjimek). Nedivil bych se, kdyby ten podíl byl tentokrát ještě větší a kdyby výrazná většina voličů byla rozhodnuta pro Zemana nebo "toho druhého" dlouho před tím, než bylo známo, kdo bude "ten druhý".
Vlastně si ani nedokážu moc představit, že by se našel vůbec někdo, kdo se rozhoduje, jestli bude volit Zemana nebo Drahoše. Spíš bych to viděl tak, že jsou tu potenciální voliči Zemana a potenciální voliči Drahoše a v obou skupinách je určitá část, která se rozhoduje, jestli volit půjde. Všechno nasvědčuje tomu, že u Drahoše je ta část větší. Nemyslím si, že je reálné očekávat, že by se podařilo jednomu z kandidátů "přetáhnout" nějaké zajímavé procento voličů toho druhého. To je IMHO důležité, protože potenciální volič jednoho kandidáta se nebude rozhodovat podle toho, co v diskusi dělal ten druhý, ale hlavně podle toho, jak v diskusi vypadal ten jejich. (OK, u potenciálních voličů Drahoše je možné, že je Zemanovo chování vyprovokuje k tomu, aby šli volit Drahoše, přestože měli pochybnosti; ale právě proto se Zeman chová mnohem decetněji, než u něj bývalo poslední dobou zvykem.)
Z toho mi vychází, že taktika pro diskuse je odlišná. Zeman potřebuje Drahoše zesměšnit v očích Drahošových potenciálních voličů, aby si řekli, že to nemá smysl a že radši zůstanou doma (v očích Zemanových voličů ho zesměšní určitě, bez ohledu na to, jak diskuse probíhala). Drahoš Zemana zesměšnit nepotřebuje, v očích Zemanových voličů to nejde, v očích Drahošových už se Zeman dávno zesměšnil sám. Drahošovi šlo o to, aby ukázal, že je schopen v takové diskusi obstát a "neudělat ze sebe blbce". A to IMHO zvládl velmi dobře.
Také bych nezapomínal, že tohle byl "zápas na soupeřově hřišti". Formát diskuse, volba témat, způsob jejich prezentace i organizace diskuse byly šité na míru Zemanovi a chvílemi ho Voříšek nechával dokonce i spolumoderovat. Zvlášť to publikum Drahošovi nesedělo, zatímco Zeman si dělal pauzy pro potlesk, Drahoše jeho vlastní příznivci rušili, když mu přerušovali věty (pak mu je začali přerušovat i ti Zemanovi). Na druhou stranu, Zeman mne překvapil tím, kolikrát se nechal chytit při věcné nepřesnosti, a nereagoval už také zdaleka tak pohotově jako dřív. (Třeba právě v diskusi o zbraních, kterou zmiňujete, vůbec nereagoval na Drahošovu poznámku, že u něj doma policie není a u Zemana jistě také ne.)
Ve čtvrtek to IMHO bude vypadat jinak, ČT nepůjde Zemanovi na ruku. Sice vyměnili Moravce, který by si určitě nenechal diskusi řídit Zemanem, a nejspíš se bude opět sedět (resp. rozvalovat se), ale tipoval bych, že to bude bez hejkalů a volba témat a jejich prezentace bude profesionálnější. A nepodceňoval bych ani to, že zítřejší debata má být o polovinu delší.
ale odmítl by to zakotvit v ústavě – což je ale ta chyba, protože o práva daná běžnými zákony nás EU může připravit snáze než o ústavní práva
Idea účelových ústavních zákonů jako berliček k obcházení evropské legislativy se mi ani trochu nelíbí. To je právě to, co se Drahoš snažil vysvětlit: místo toho, abychom doma hořekovali, jak se nás ten zlý Brusel snaží okrouhat v našich právech, nebo se dokonce snažili natruc vymýšlet naschvály, měli by se naši politici aktivně vstupovat do jednání už ve fázi přípravy. A Drahoš má naprostou pravdu, že v tomhle ohledu Zeman neudělal skoro nic. Takhle se občas chová moje dcera: když není po jejím, začne ječet a vztekat se. Jenže ji omlouvá to, že jsou jí tři roky; dospělí lidé a představitelé státu by snad měli být trochu konstruktivnější.
Už po prvním kole v jedné z diskusí zmiňovali průzkum, podle kterého se při minulých prezidentských volbách výrazná většina voličů rozhodla do 24 hodin po prvním kole a své rozhodnutí už nezměnili
Také jsem to viděl a je důležité, aby to nezapadlo. Celých pět let jsme byli přesvědčováni, že minulou volbu rozhodla neférová argumentace Zemana v debatě, kdy proti KS použil Benešovy dekrety. Plus inzerát proti KS zadaný bývalým estébákem atd. Před dvěma týdny jsem se poprvé dozvěděl, že to nejspíš nebyla pravda. Zapamatujme si to, až nás zase někdo bude strašit ruskou propagandou.
místo toho, abychom doma hořekovali, jak se nás ten zlý Brusel snaží okrouhat v našich právech, nebo se dokonce snažili natruc vymýšlet naschvály, měli by se naši politici aktivně vstupovat do jednání už ve fázi přípravy.
Tohle je klasická ukázka teoretických frází, které na první poslech dobře zní, ale v praxi jsou k ničemu. Když se pár velkých evropských zemí nějak rozhodne, tak my v Bruselu nezmůžeme vůbec nic. To je realita.
Také jsem to viděl a je důležité, aby to nezapadlo. Celých pět let jsme byli přesvědčováni, že minulou volbu rozhodla neférová argumentace Zemana v debatě, kdy proti KS použil Benešovy dekrety. Plus inzerát proti KS zadaný bývalým estébákem atd. Před dvěma týdny jsem se poprvé dozvěděl, že to nejspíš nebyla pravda.tenhle (nebo mozna jiny, obdobny tomuto), byl znam brzo po druhem kole v roce 2013 a probiralo se to i tady (jestli si ti to chce hledat, tak to tady IIRC nekolikrat zminovat JS). Otazka je, nakolik ten pruzkum byl duveryhodny, protoze z lidi, se kterymi jsem se o volbe pred druhym kolem v roce 2013 bavil podstatna cast (vetsinou tech starsich), uvadela dekrety jako hlavni (v jednom pripade i jediny) duvod, proc volit Zemana (resp. proc vubec sli k volbam - ne, ze chteli volit knizete a tohle zmenilo jejich volbu, ale nebyt toho, asi by k volbam vubec nesli). Na druhou stranu nevim o nikom, koho by ovlivnil ten inzerat. Chapu, ze par lidi neni statisticky relevatni vzorek, ale stejne mi to prijde divne, ze by se to tak vyrazne lisilo od toho pruzkumu.
Ve čtvrtek to IMHO bude vypadat jinak, ČT nepůjde Zemanovi na ruku. Sice vyměnili Moravce, který by si určitě nenechal diskusi řídit Zemanem, a nejspíš se bude opět sedět (resp. rozvalovat se), ale tipoval bych, že to bude bez hejkalů a volba témat a jejich prezentace bude profesionálnější. A nepodceňoval bych ani to, že zítřejší debata má být o polovinu delší.Děsná škoda, že jedna z debat nebude na DVTV
Idea účelových ústavních zákonů jako berliček k obcházení evropské legislativy se mi ani trochu nelíbí.
Taky se mi nelíbí. Raději bych, kdybychom nebyli v EU – nebo alespoň v takové EU, která může takto zasahovat do našich svobod.
Přijde mi to podobná situace jako se zdaněním církevních restitucí. Zdaňovat restituce mi přijde absurdní. V restituci mi přece vrací něco, co bylo moje, tak proč bych proboha platil daň? Vždyť by mě naopak měli odškodnit za tu dobu, po kterou jsem svůj majetek nemohl používat! Jenže z mého pohledu jsou nelegitimní už samotné církevní restituce nebo alespoň většina z nich. Historicky měla totiž církev podobnou roli jako stát a byla to vlastně paralelní struktura s mocí nad obyvatelstvem, někdy větší, někdy menší, ale prakticky po celou dobu nadstandardní oproti soukromým subjektům (pokud vůbec něco jako soukromý subjekt nebo svobodný jedinec existovalo). Tudíž majetek, který se církvím podařilo za staletí na daném území nahromadit, není až tak jejich majetek (sami ho většinou nevytvořili), nýbrž národní majetek patřící lidem, kteří na daném území žili, a jejich potomkům.
A teď co s tím, když s restitucemi nesouhlasíš, ale z nějakého důvodu je nemůžeš zrušit – zdanit je (a zmírnit jejich škody, bezpráví) nebo nezdanit?
(osobně bych preferoval čistější cestu a to tu, že by žádné církevní restituce nebyly)
Zdá se, že je mi souzeno připomínat to znovu a znovu: ten zákon zcela záměrně není koncipován jako restituční, je to zákon o majetkovém vypořádání, tedy podmínkách oddělení financování církví od státu. Je pokrytecké, když se zastánci tohoto přehnaně štědrého daru katolické církvi na jedné straně takticky vyhnou tomu, aby "církeví restituce" byly opravdu restitucemi (protože by pak bylo snadno napadnutelné, že probíhají podle úplně jiných pravidel než ostatní restituce), ale na druhé dál vesele šermují pojmy jako "ukradeno" a "vráceno".
Zdanění mi také připadá nesystémové, mnohem raději bych byl, kdyby se podařilo najít právně čistý způsob, jak zvrátit ten podraz, kterým tehdejší vláda s pochybnou legitimitou pojistila, aby podmínky vypořádání nebylo možné dodatečně upravit.
Typická piča, co místo aby nazvala věci pravými jmény a normálně je zdanila bude 10 let vymýšlet jak to udělat "slušně" a ve finále stejně. Ježiši, chraň nás od takových debilů.Zdanění mi také připadá nesystémové, mnohem raději bych byl, kdyby se podařilo najít právně čistý způsob, jak zvrátit ten podraz, kterým tehdejší vláda s pochybnou legitimitou pojistila, aby podmínky vypořádání nebylo možné dodatečně upravit.
dává to debatě větší dynamiku.[joke] Tak to by mohli i jezdit na jednokolkách. To by tomu dalo ještě větší dynamiku
Nechápu, proč jsou v takových diskusích diváci a proč z toho televize dělá takový cirkus.+1, silně mi to připomínalo film Idiocracy.
Konecne dosel na konec diskuse.
Věcná poznámka: takhle to na Ábíčku nefunguje – jakmile totiž odešleš komentář, objeví se další nepřečtené příspěvky, na které „je potřeba“ reagovat, takže se konce jen tak nedobereš.
implikovana pravdepodobnost je 45%O neco nizsi, nedava to dohromady 100%, aby na tom sazkova kancelar vydelala. Myslim ze implikovana pravdepodobnost je (1/a) / (1/a + 1/b) kde a a b jsou kurzy.
který byl celoživotně přisátý na státním cecíku a nikdy nemakal.:D :D Kolik procent kariéry že si to doposud strávil ve státem financovaném sektoru? :)
Už jsme se tady o tom několikrát bavili, že financování na VŠ není identické s tím jak je financována policie, armáda, či základky nebo střední školy.Máš pravdu, střední školy jsou financované podle množství produktu, které vyprodukují (vzdělávající se student), kdežto školy vysoké jsou financované převážně prostřednistvím fixního příspěvku na provoz...
Obecní úřady rovněž nejsou financovány ze státní kasy. Je to spíš naopak. Státní kasa je financována z toho co na daních vyberou obce.To se pleteš, daňe vybírá stát a jeho instituce, které dělají transfery obcím; jen malá část daní je přímo v kompetenci obcí / určena obcím.
Mimochodem tví chlebodárci za svoje služby inkasují pouze od komeční sféry?Já tvrdím, o nějakých lidech, že jsou:
celoživotně přisátý na státním cecíku, netvrdil, nehledě na to, že automaticky netvrdím, že být zaměstnancem ve státním sektoru je nějak principiélně špatně (já tvrdím, že samotná existence státního sektoru je špatně, ale to není problém většiny lidí kteřív něm pracují - s vyjímkou silových složek, které tento systém vynucují), ale spíše těch kteří tuto organizovanou činnost organizují - já se te piuze snažím navést k tomu, aby si se nejdříve podíval na míru svého vlastního přisátí na státní cecík a pak na základě toho hodnotil jiné.
kdežto školy vysoké jsou financované převážně prostřednistvím fixního příspěvku na provoz...Promiň, ale z toho je vidět že o financování vysokých škol vůbec nic nevíš. Já také netvrdím o všech lidech co pracují ve státních institucích či organizacích, že by byli přisátí na státním cecíku. Podle mě je ale klíčový rozdíl mezi těmi jejichž práce dává nějaký smysl a těmi jejichž "práce" spočívala v buzeraci branců. Nechci to tady víc rozebírat, protože to je zcela mimo diskuzi. Jenom mi vadí, že nejuřvanější důchodci jsou právě z řad těch, co se měli jak prasata v žitě a nejradši by se měli jak prasata v žitě dál. Pokud jde o míru mého přisátí na státní cecík, tak tě mohu ubezpečit že jsem z něj odsál jen tolik co ze mě vysál. A totéž rád dopřeju i jiným. Každopádně mě ale uráží tvůj pocit nadřazenosti z toho, že děláš v komerční sféře. Neupírám ti to, ani nezávidím. Ale přiznej si už konečně, že jsi měl kliku jakou nedostává každý. A to co děláš není jen výsledkem toho jak jsi dobrý. Je to tím, že jsi byl ve správný čas na správném místě a využil jsi nabídnutou příležitost. Já měl také takovou příležitost ale vzdal jsem se jí, protože mám jiné priority.
Promiň, ale z toho je vidět že o financování vysokých škol vůbec nic nevíš.Ale vím, stejně jako vím o té novele, která tento způsob financování zavedla, spíš jestli ty víš odkud tečou ty peníze které tě platí...
Pokud jde o míru mého přisátí na státní cecík, tak tě mohu ubezpečit že jsem z něj odsál jen tolik co ze mě vysál.Takže všechny tvé platy za celou dobu práce ve státním sektoru jsou menší než daňě které si odvedl za období práce v soukromém sektoru?
Každopádně mě ale uráží tvůj pocit nadřazenosti z toho, že děláš v komerční sféře.Já žádným pocitem nadřazenosti netrpím, tím trpíš ty.
Ale přiznej si už konečně, že jsi měl kliku jakou nedostává každý. A to co děláš není jen výsledkem toho jak jsi dobrý. Je to tím, že jsi byl ve správný čas na správném místě a využil jsi nabídnutou příležitost.To jako že kdybych v roce 2009 nezačal dělat storage tak bych ten Linux šel dělat někam do státního sektoru a tam byl happy že se nemusím učit anglicky, přestože plynule anglicky už dávno umím?
Tvé argumenty jsou zcela irelevantní, protože nelze srovnávat příjmy napříč časem aniž bys zároveň pracoval s reálnou kupní sílou.Jsou to příjmy pro různé funkce ve místě a čase obvyklé, pro stejné místo a stejný čas, takže relevantní rozhodně jsou, protože jejich kupní síla je stejná.
Podle mě je ale klíčový rozdíl mezi těmi jejichž práce dává nějaký smysl a těmi jejichž "práce" spočívala v buzeraci branců.A na základě čeho máme věřit, že jste sám sebe zařadil do té první kategorie správně?
Jak se zdá, některým lidem se člověk nezavděčí. Měl jsi nasbírat podpisy a kandidovat sám když jsi tak chytrý.To jsem udělat nemohl, což bys věděl, kdybys si byl přečetl ústavu ČR a můj profil zde. Jinak kde mohu, tak samozřejmě kandiduji.
Argumentaci "Drahoš jen trapná figurka" a "vekslák a stbák Horáček" jsem naposledy slyšel při prvním kole od jednoho našeho dědy, který byl celoživotně přisátý na státním cecíku a nikdy nemakal.A? Já jsem takovou argumentaci nikdy nepoužil, já mám s dotyčnými pány problém zejména kvůli ideologické nekompatibilitě a konkrétně u Drahoše mj. kvůli jeho silně proamerickým lokajským postojům.
Vždyť je to pod úroveň, věnovat tolik času takovýmu debilovi, co se ani neumí vyjadřovat na kameru.Celkově s tvým komentářem souhlasim, ale tohleto je trochu nefér. Na tak se přeřekl a místo "dokončit pohádku" řekl "dokouřit pohanku", co má být. Je to úsměvné, to ano, ale nepoužíval bych to jako argument proti člověku. To se může stát každému, zejména takhle ve vyšším věku.
Ty si myslíš, že jsi vtipný, když ze sebe děláš debila ?Jen si utahuju z tvého fanatismu.Nebo debil opravdu jsi?
To ostatně přiznává i mluvčí Fortuny:
„Předminulou sobotu ještě před sečtením všech volebních okrsků z prvního kola bookmakeři šance obou kandidátů bookmakeři ohodnotili v kurzu 1,65:1 pro Zemana a 2,13:1 pro Drahoše, nicméně sázkaři preferovali variantu Drahoš do té míry, že kurs ještě večer otočili v jeho prospěch a během čtyř dnů až na 1,51:1,” přiblížil vývoj mluvčí Fortuny Petr Šrain. Před dalším víkendem se však situace začala obracet. „Na tiketech se častěji objevuje Zeman,” dodal Šrain s tím, že v náladě sázkařů se odrazil vstup Miloše Zemana do aktivní kampaně.
Ona nakonec stejně budou důležitější čísla, která vypadnou z ČSÚ, než ta od Fortuny a Tipsportu.
Pokud Jiří Drahoš vyhraje volby, tak díky tomu, že nadpoloviční většina voličů si pět Zemanových let na Hradě dobře pamatuje, není s nimi spokojená a nenechá se ovlivnit jeho dnešní povedenou hereckou kreací.
komentář politologa Josefa Mlejnka pro iROZHLAS.cz
Rozdíl v organizaci i výkonu moderátora oproti Primě propastný. Jediné, co mi trochu nesedlo, byla pasáž, kdy opakovaně nechala kandidáta odpovědět, pak odpověď okomentovala, ale nenechala ho reagovat a přešla ke druhému, vypadalo to skoro jako zkouška sebeovládání. A nějak jsem nezaznamenal avizované ověřování výroků a následnou reakci, bylo tam několik situací, kdy si každý trval na své verzi a bylo by zajímavé, kdybychom se s relativně krátkým odstupem mohli dozvědět, kdo měl pravdu. (Zítra se to samozřejmě dozvíme z médií, ale to už bude pasé.)
Drahošovi bych vytknul dvě věci, jednak se v první části několikrát nechal vyprovokovat k tomu, aby reagoval na Zemanovy výroky, jednak IMHO v tom závěrečném minutovém proslovu neměl o Zemanovi mluvit vůbec, tím zase nahrává řečem, že jeho jediný program je "nejsem Zeman".
Zeman moc nepřekvapil, snad jen tím, že vytáhl seznam přispěvatelů (jako ale máme vědět, že je pravý?), tam byla jen škoda, že se moderátorka nechala nachytat a chtěla první tři jména místo např. jmen u tří nejvyšších částek. Jinak rutina, tradiční žonglování s drobnou úpravou citátu nebo popisu události. A reakce na otázku Mynářovy prověrky v duchu klasické scény. Působil trochu zdravějším dojmem než v úterý, ale to bylo hlavně tím, že scénu nenasvětloval diletant.
Vzato kolem a kolem, nikdo si nikoho na chleba nenamazal, většina už je stejně rozhodnutá a půjde hlavě o to, kolik z těch ne úplně přesvědčených se rozhodne přijít. Drahoš neudělal žádnou vážnou chybu a rozhodně ukázal, že v rozumně vedené debatě zvládne být Zemanovi zcela vyrovnaným protivníkem - a o to šlo v jeho případě především.
Všem se zavděčit holt nejde. Po první debatě mu přílišnou pasivitu vytýkali, asi s týmem vyhodnotili, že když trochu přitvrdí, ty voliče, které už má, kvůli tomu neztratí a možná by mu to mohlo někoho dalšího získat.
Jak už jsem ale psal jednou, nevěřím, že je tu nějaké nezanedbatelné procento lidí, kteří se pořád ještě rozhodují mezi Zemanem a Drahošem, to si prostě nedokážu představit. Podle mne je to spíš tak, že jsou tu více či méně přesvědčení potenciální voliči Zemana a více či méně přesvědčení potenciální voliči Drahoše. Takže nejde o to, přetáhnout voliče toho druhého, ale přesvědčit ty váhající, aby opravdu přišli (nebo naopak nepřišli). Souhlasím s převažujícím názorem, že v případě Drahoše je ten podíl váhajících výrazně větší, takže ve výsledku se vlastně hraje především o váhající potenciální voliče Drahoše.
Zeman potřebuje Drahoše shodit, aby si váhající voliči řekli, že vlastně nestojí za to jít ho volit (a možná tím i trochu zmobilizoval ty své). U Schwarzenberga to neměl tak těžké, ten měl kostlivců ve skříni habaděj. U Drahoše je to těžší, tam ty fabulace ze sociálních sítí a webových diskusí berou vážně jen Zemanovi skalní (a možná ani ti ne) a ani strašení migranty nezabralo zdaleka tolik, jak by si přál. Proto ta neustálá masáž o želé, nevýraznosti, loutce. A naopak, Drahoš potřebuje ukázat, že nic z toho není pravda a že taky umí ukázat zuby (ovšem pořád v rozumných mezích). Takže té dnešní větší agresivitě vlastně docela rozumím.
Vetsinovy nazor na EU je nahodna velicina ovlivnena aktualni naladou ve spolecnosti nebo treba tim, ze nejaky politik pred volbami rekne nejakou lez o EU.
Při referendu o vstupu do EU v roce 2003 tohle nehrozilo?
Co kdyz se zmeni nalada a za dva roky si uvedomime, ze vlastne v te EU byt chceme? To budem zas jak blbci hlasovat znovu?
V EU jsme už skoro 14 let. To je dost dlouhá doba na to, abychom si vytvořili kvalifikovaný názor. Možná, že v roce 2003 se lidé opravdu nechali zblbnout (77 % pro vstup) a bylo by vhodné volbu zopakovat.
Kdyby byl Drahos naprosto otevreny, rekl by, ze si mysli, ze zustat v EU je pro obcany CR lepsi, proto nechce riskovat referendum.
Proč občané po 14 letech členství nejsou schopni kvalifikovaně posoudit, co je pro ně dobré? Je opravdu problém v referendu a občanech? Nebo spíš v EU? Stejná otázka platí pro Británii - pokud Britové hlasovali po více než 40 letech v EU pro odchod, kde je chyba? V roce 1975 při prvním brexitovém referendu jasně zvítězili příznivci EU. Pokud nějaká instituce po takové době nedokáže přesvědčit občany, že je pro ně přínosem, tak je něco špatně v té instituci.
Při referendu o vstupu do EU v roce 2003 tohle nehrozilo?
IMHO se tehdy referendum konalo jen proto, že to byla podmínka EU. Kvůli vstupu do NATO se žádné referendum nekonalo.
pokud Britové hlasovali po více než 40 letech v EU pro odchod, kde je chyba?
Hlavní a zcela zásadní chybu vidím v tom, že o tak zásadní otázce s dlouhodobým časovým dosahem bylo možné rozhodnout tak těsnou většinou.
Druhým důvodem je IMHO to, že vztah UK k EU byl vždy hodně specifický a i jako členové měli některé nestandardní výjimky. Koneckonců si z toho sami dělali legraci, viz třeba Jistě, pane ministře/premiére, kde jedna z postav říká, že do EU vstoupili jen proto, že rozložit ji zevnitř je jednodušší než zvenku. (Mimochodem, třeba zrovna zápletka s britským párkem, to je úplně jako kdyby to bylo o nás a našich politicích.) Neustálé přiživování protievropských nálad a jejich zneužívání pro vnitropolitický boj, to jako bychom od nich odkoukali.
Hlavní a zcela zásadní chybu vidím v tom, že o tak zásadní otázce s dlouhodobým časovým dosahem bylo možné rozhodnout tak těsnou většinou.
Jak jinak to chcete řešit? Nadpoloviční počet hlasů vyhrává. Když stanovíte, že pro vítězství v referendu je potřeba např. 67 procent hlasů, otvíráte tím Pandořinu skříňku. Za pár let by někdo klidně mohl uspořádat referendum s otázkou, jestli máme zůstat v EU. Abychom zůstali, bude potřeba 67 %, jinak odcházíme.
Druhým důvodem je IMHO to, že vztah UK k EU byl vždy hodně specifický a i jako členové měli některé nestandardní výjimky.
Ještě jednou - v roce 1975 hlasovaly pro setrvání v EU dvě třetiny Britů. Zjevně se podařilo tyto eurooptimisty během 40 let znechutit. Čí je to chyba? Všimněte si, že předloni hlasovali pro Brexit převážně starší občané. Tedy lidé, kteří v EU prožili většinu svého života. Měli dost času na vytvoření názoru a měli s čím srovnávat.
Neustálé přiživování protievropských nálad a jejich zneužívání pro vnitropolitický boj, to jako bychom od nich odkoukali.
Těžko budete přiživovat nálady proti něčemu, co lidé mají rádi. Zkuste vést kampaň proti smartphonům a nakonec vyhlašte referendum o jejich zákazu. Vyhrajete? Ne, protože lidé mají smartphony rádi a považují je za přínosné.
To se dá jednoduše ošetřit podmínkou vysoké volební účasti. Pokud je menší než nějaký limit, zůstává současný stav, protože lidem nevadí ani natolik, aby šli aspoň hlasovat.Jak jinak to chcete řešit? Nadpoloviční počet hlasů vyhrává. Když stanovíte, že pro vítězství v referendu je potřeba např. 67 procent hlasů, otvíráte tím Pandořinu skříňku. Za pár let by někdo klidně mohl uspořádat referendum s otázkou, jestli máme zůstat v EU. Abychom zůstali, bude potřeba 67 %, jinak odcházíme.
Nadpoloviční počet hlasů vyhrává. Když stanovíte, že pro vítězství v referendu je potřeba např. 67 procent hlasů, otvíráte tím Pandořinu skříňku. Za pár let by někdo klidně mohl uspořádat referendum s otázkou, jestli máme zůstat v EU. Abychom zůstali, bude potřeba 67 %, jinak odcházíme.
Dovedu si představit, že by referendum vyžadovalo určitou víc než nadpoloviční většinu a určitou účast, aby na základě tohoto referenda došlo ke změně stavu.
Ovšem takovou změnou stavu by byl i tehdejší vstup do EU a tudíž bychom pravděpodobně nevstoupili – a tudíž bychom teď nemuseli ani vystupovat :-)
Ostatně je to takový nespojitý dvoustavový regulátor, ne? A tam se právě používá dolní a horní mez. Příliš časté spínání/přepínání je nežádoucí.
No jasně, aby měly média, herci a sportovci dost času lidem vymýt mozek?Kdo reálně dá na názor herce nebo sportovce, tomu nic nepomůže...
Já bych naopak zakázal veškeré reklamy a diskuse na toto téma a pak bych hlasoval.Celkem souhlasim, ono ale to se nevylučuje. Osobně taky moc nechápu smysl předvolebních kampaní a naprosté většiny diskusí. Pro mě byly užitečný programy kandidátů a pak několik internetových videorozhovorů na Novinkách (kupodivu), DVTV a možná ještě někde, který byly krátkometrážní a pouze ve formátu jeden novinář - jeden kandidát. Přijde mi, že z nich jsem se dozvěděl nejvíc. Billboardy, reklamy, hodinový televizní debaty a podobně mi přijdou k ničemu nebo rovnou na škodu.
Čím rychleji se to udělá, tím menší šance, že se toho chytí nějakej zmrd a bude se snažit lidi přesvědčovat.Lidi pořád někdo přesvědčuje.
V referendu o vstupu do EU hlasovalo 55% oprávněných voličů, z toho 77% pro vstup. (Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Vstup_České_republiky_do_Evropské_unie)Dovedu si představit, že by referendum vyžadovalo určitou víc než nadpoloviční většinu a určitou účast, aby na základě tohoto referenda došlo ke změně stavu. Ovšem takovou změnou stavu by byl i tehdejší vstup do EU a tudíž bychom pravděpodobně nevstoupili – a tudíž bychom teď nemuseli ani vystupovat :-)
dejme tomu 80%,Pokud mate na mysli 80% ucast, pak nema smysl konat referendum a asi ani volby. Mel byste akceptovat fakt, ze podstatna cast populace k volbam a referendum nechodi a jakakoliv hranice nad cca 60% je nesmysl.
tak nehrozí problém, že časem otázku otočí aA proc by to mel byt problem? V demokracii by kazdy mel mit pravo hlasovat/nehlasovat a kdykoliv zmenit nazor.
Zkuste vést kampaň proti smartphonům a nakonec vyhlašte referendum o jejich zákazu. Vyhrajete? Ne, protože lidé mají smartphony rádi a považují je za přínosné.
Velká část problému je v tom, že na rozdíl od smartphonu nedrží EU každý den v ruce, takže informace o tom, co pro jeho život naše členství znamená, má jen zprostředkované. Většina si neuvědomí, že díky EU mohou z toho smartphonu volat z dovolené domů za příčetné ceny a desítky dalších příkladů, kdy výdobytky EU přímo ovlivňují jejich život. Zato každou chvíli čtou nebo slyší od politiků "to my ne, to EU", "eurokrati z Bruselu nám chtějí vnutit tohle" nebo "EU nám chce zakázat náš párek^Wrum".
Proto jsem tak vděčný, že aspoň Kulhánek dokázal např. jasně říct, že firmy obchodující s eurozónou (a to je hodně velká část naší ekonomiky) stojí naše setrvávání u vlastní měny tři procenta jen na transakčních nákladech. Jinak pořád čteme jen že "přijmout euro znamená platit dluhy Řecka" a ti politici, kteří chápu, že jsme měli přejít už dávno, raději mlčí, aby se v té atmosféře neodrovnali. Slovensko, na které jsme byli zvyklí koukat jako na nemotorného mladšího bráchu, už euro dávno má a tamní ekonomika se kvůli tomu kupodivu nezhroutila, spíš naopak.
Zato každou chvíli čtou nebo slyší od politiků "to my ne, to EU", "eurokrati z Bruselu nám chtějí vnutit tohle" nebo "EU nám chce zakázat náš párek^Wrum".
Stejně tak každý den slyšíme, kolik dotací EU poslala, co všechno se za peníze EU postavilo atd. Na každém rohu dnes máte cedulku "Postaveno s přispěním EU". A tato část masáže převládá.
Proto jsem tak vděčný, že aspoň Kulhánek dokázal např. jasně říct, že firmy obchodující s eurozónou (a to je hodně velká část naší ekonomiky) stojí naše setrvávání u vlastní měny tři procenta jen na transakčních nákladech.
Pro určitou část společnosti je euro výhodné, pro jinou nevýhodné. Tak je to se vším.
Jinak pořád čteme jen že "přijmout euro znamená platit dluhy Řecka" a ti politici, kteří chápu, že jsme měli přejít už dávno, raději mlčí, aby se v té atmosféře neodrovnali.
Námitek vůči euru je podstatně víc a přicházejí i od lidí, kteří dokonce byli u jeho zrodu.
Když stanovíte, že pro vítězství v referendu je potřeba např. 67 procent hlasů, otvíráte tím Pandořinu skříňku. Za pár let by někdo klidně mohl uspořádat referendum s otázkou, jestli máme zůstat v EU. Abychom zůstali, bude potřeba 67 %, jinak odcházíme.
67 procent je moc, představoval bych si tak 55-60. Jde mi hlavně o to, že s ohledem na demografický profil hlasujících, je docela velká šance, že by po uplynutí doby, kterou bude "brexit" trvat, byl výsledek opačný i bez toho, aby občané viděli, co to v praxi znamená a jak se k tomu postavili ti, kdo je k tomu domanipulovali. Hlásat v takové situaci hesla jako "občané se vyslovili naprosto jasně" je demagogie.
Zrovna tak musím odmítnout ten pokus s otáčením otázky. Máme tada stávající stav a ani zastánci změny snad nebudou popírat, že proces té změny je obrovsky náročný časově, organizačně i finančně. V takové situaci se nejde tvářit, že se rozhoduje mezi dvěma rovnocennými možnostmi. Představa, že se bude každých 5-10 let vstupovat nebo vystupovat podle toho, kdo zrovna získá 51 procent v referendu, je docela absurdní.
Mělo by být požadováno tolik, kolik při vstupu.Zrovna tak musím odmítnout ten pokus s otáčením otázky. Máme tada stávající stav a ani zastánci změny snad nebudou popírat, že proces té změny je obrovsky náročný časově, organizačně i finančně. V takové situaci se nejde tvářit, že se rozhoduje mezi dvěma rovnocennými možnostmi. Představa, že se bude každých 5-10 let vstupovat nebo vystupovat podle toho, kdo zrovna získá 51 procent v referendu, je docela absurdní.
de mi hlavně o to, že s ohledem na demografický profil hlasujících, je docela velká šance, že by po uplynutí doby, kterou bude "brexit" trvat, byl výsledek opačný i bez toho, aby občané viděli, co to v praxi znamená a jak se k tomu postavili ti, kdo je k tomu domanipulovali. Hlásat v takové situaci hesla jako "občané se vyslovili naprosto jasně" je demagogie.
Tohle se děje naprosto běžně. Dnes dopadnou volby nějak, o půl roku později může být situace zcela odlišná. Přesto nikoho nenapadne tento proces zpochybňovat.
Zrovna tak musím odmítnout ten pokus s otáčením otázky
Proč? V prvním brexitovém referendu v roce 1975 byla otázka formulována právě takto. Když rozhoduje prostá většina, otáčení otázky nemá smysl. Když ovšem chytráci začnou posouvat laťku, tak se dostáváme do problému.
Máme tada stávající stav a ani zastánci změny snad nebudou popírat, že proces té změny je obrovsky náročný časově, organizačně i finančně. V takové situaci se nejde tvářit, že se rozhoduje mezi dvěma rovnocennými možnostmi.
Od roku 2003 se EU výrazně změnila (Lisabonská smlouva) a další změny jsou na obzoru (větší integrace, dvourychlostní EU atd.). Co je vlastně větší změna - zůstat nebo odejít? Kdo to posoudí?
V prvním brexitovém referendu v roce 1975 byla otázka formulována právě takto.
Tak to upřesním: není podstatné, jestli je otázka formulována tak či onak. Podstatné je, co je zachování stavu a co je změna obrovsky časově, administrativně i finančně náročná změna.
Od roku 2003 se EU výrazně změnila (Lisabonská smlouva) a další změny jsou na obzoru (větší integrace, dvourychlostní EU atd.). Co je vlastně větší změna - zůstat nebo odejít? Kdo to posoudí?
Jak už jsem napsal, přístupové referendum se konalo proto, že to byla podmínka EU - a IMHO to bylo jen proto. Konání pravidelných referend o setrvání/vystoupení EU nevyžaduje a naše země ostatně ani zákon o obecném referendu nemá. Kdysi jsem to považoval za chybu, ale dnes, poté, co jsem viděl, jak se odhlasoval "brexit" a jak snadno je veřejnost manipulovatelná, jsem za to nakonec rád.
naše země ostatně ani zákon o obecném referendu nemá.
To se dá napravit.
Kdysi jsem to považoval za chybu, ale dnes, poté, co jsem viděl, jak se odhlasoval "brexit" a jak snadno je veřejnost manipulovatelná, jsem za to nakonec rád.
Jinými slovy - dokud občané hlasují tak, jak chtějí "elity", ať to klidně dělají. Aspoň budou mít pocit, že můžou něco ovlivnit. Kdyby ovšem chtěli hlasovat "špatně", tak to těm blbcům (pardon, vlastně občanům) musíme zatrhnout. Pěkná demokracie v 21. století.
Vůbec ne. Jen jsem měl v šestnácti letech na řadu věcí jiný názor než mám ve čtyřiačtyřiceti. A týká se to i některých velmi podstatných a někdy i takových, u kterých jsem si tehdy naprosto nedokázal představit, že bych ten názor mohl někdy změnit. Nevím, kolik je vám, ale jsem si prakticky jistý, že se vám to stane taky (nebo už stalo).
Ta změna navíc byla postupná a pozvolná, nebylo to tak, že bych byl jeden den horlivým zastáncem referenda pro všechny účely, druhý den si přečetl výsledek "brexitu" a rozhodl se, že referendum je čiré zlo.
Vůbec ne. Jen jsem měl v šestnácti letech na řadu věcí jiný názor než mám ve čtyřiačtyřiceti. A týká se to i některých velmi podstatných a někdy i takových, u kterých jsem si tehdy naprosto nedokázal představit, že bych ten názor mohl někdy změnit. Nevím, kolik je vám, ale jsem si prakticky jistý, že se vám to stane taky (nebo už stalo).
Ano, také jsem na některé věci změnil názor.
Ta změna navíc byla postupná a pozvolná, nebylo to tak, že bych byl jeden den horlivým zastáncem referenda pro všechny účely, druhý den si přečetl výsledek "brexitu" a rozhodl se, že referendum je čiré zlo.
U mě je to stejné, ale opačným směrem. Dříve jsem zastával názor, že je lepší nechat rozhodovat odborníky a elity. Ti jsou přece kvalifikovanější než obyčejní lidé. Ovšem po letech pozorování výsledků těchto "elit" jsem dospěl k závěru, že tito lidé dělají horší rozhodnutí než průměrný občan. Migrační krize je jen posledním příkladem.
A nějak jsem nezaznamenal avizované ověřování výroků a následnou reakcipodrobnosti zde od 24 minuty. Trochu me prekvapuje, ze nejake klasicke vyroky (treba to, co presne Drahos rekl ve vztahu ke Kalouskovi) nemeli predpripravene, pripadne to nemela v hlave primo Witowska.
A reakce na otázku Mynářovy prověrky v duchu klasické scény.
Vzato kolem a kolem, nikdo si nikoho na chleba nenamazal, většina už je stejně rozhodnutá a půjde hlavě o to, kolik z těch ne úplně přesvědčených se rozhodne přijít.Jako Drahoš od té Primy překvapil. Sice mě přijde zanedbaná příprava (Zeman IMO trénoval na Nově a Barrandově), ale jestli to dokázal za 2 dny tak vytáhnout, tak respekt. Osobně bych řekl, že si ČT namazala na chleba Primu
Ale pořád je škoda, že jedna debata nebyla s VeselovskýmDVTV Zeman s Ovečkou nesnáší. Na tiskovku po 1. kole nepustili Drtinovou, přestože měla akredidaci. A mluvčí má svůj videokanál OVTV, jehož logo vypadá podobně jako logo DVTV. Fakt ubohý.
Tak podívej. Neříkám, že jsem všude byl, všechno znám a pamatuji si i to co psal Peroutka vlevo dole. Ale takové věci se jednak nezapomínají. A pak, také umím dohledávat na internetu fakta.
Ano. Měli nechat tu banku krachnout, pokud na tom byla tak blbě. Stejně, jako nechali krachnout Union banku. Jenže když IPB Zemanova vláda na jaře 1998 přihrála pod křídla Nomury, tak na tom evidentně tak blbě nebyla. Mimochodem, taky by se mi líbilo, kdyby na mne někdo za symbolickou korunu převedl nějakou banku napěchovanou prachama, nebo firmu typu NHKG, nebo OKD s ohromným množstvím pozemků a zpeněžitelného majetku. Obzvláště, když to pak zalepí stát.
Z Babiše rovněž nejsem odvázaný, ale co je ušmudlaných 50 milionů vycucaných z eurofondů proti 3,6 miliardám ze státní kasy ČR. A to se cudně mlčí o tom, jaké byly skutečné ztráty. Řekl bych, že Zeman obecně velice rád žije na cizí útraty. Viz to jeho cestování po krajích i po světě s celou kamarilou patolízalů za státní prachy.
Pokud jde o to Kosovo. Tak to bylo celé jedna velká špína. Jak se dušovali, že k žádnému odtržení od Srbska nedojde. A ejhle. A to ohledně těch migrantů zaznělo ve včerejší debatě, coby důkaz toho jak Zeman účelově mlží ohledně vlastní minulosti. Drahoše vykresluje jako "vítače" ekonomických migrantů z muslimských zemí, přičemž to byl on sám, kdo přikročil od slov k činům a skutečně je sem přitáhnul – evidentně to byli také zkušení inženýři.
Nehledě na to, že Zeman neustále prstem ukazuje na migranty z muslimských zemí, kterých je pouhý zlomek proti ekonomickým migrantům z Ukrajiny, které pak tady sprostě využívají k tomu, aby kurvili platové podmínky.
Phillips v Hranicích na Moravě. Stavět továrnu na výrobu plazmových televizí v době, kdy bylo nabíledni, že jim odzvonilo. To považuji za tunel a ne investiční pobídku.
Drahoš není bůhví jaký kandidát – je pochopitelné, že šanci dostal ten co nejmíň šťoural do bolavých míst a byl nejblíž Zemanově populistické rétorice. Nicméně má jednu základní devizu pro kterou má smysl ho volit – dodržuje elementární základy slušnosti a přes veškerý populismus se snaží nelhat.
Ale takové věci se jednak nezapomínají. A pak, také umím dohledávat na internetu fakta.S tou pameti to nebude asi tak zhave a s dohledavanim faktu asi taky ne.
Jenže když IPB Zemanova vláda na jaře 1998 přihrála pod křídla Nomury, tak na tom evidentně tak blbě nebyla.V clanku o IPB se pise.
Na zasedáních vlády dne 23.7.1997 a dne 4.3.1998 vláda rozhodla o prodeji státního podílu společnosti Nomura. Za 36,29 % akcií Nomura zaplatila 3 miliardy Kč a její akcionářský podíl vzrostl na 46,6 %V clanku o Zemanove vlade se pise, ze je ve funkci od 22. července 1998. Ja si zase moc dobre pamatuji, ze IPB prodaval jeste Ivan Pilip, hec!
Mimochodem, taky by se mi líbilo, kdyby na mne někdo za symbolickou korunu převedl nějakou banku napěchovanou prachamaProblem byl v tom, ze ta banka nebyla napechovana prachama, ale chybelo ji par desitek miliard korun na uctech, pricemz nikdo nevedel kolik. Prvni odhady byly neco mezi 50 az 150 miliardama, IIRC. Nechtel bych byt v kuzi manazeru CSOB, kteri se behem 3 dnu meli rozhodnout, jestli tuto kopu hnoje koupi, aniz by presne tusili, jak bude velka.
Měli nechat tu banku krachnout, pokud na tom byla tak blbě. Stejně, jako nechali krachnout Union banku.IIRC v IPB mela ucty penize/uvery ctvrtina ekonomiky, vcetne klicovych instituci jako VZP. Proste too big to fail, z toho by se ceska ekonomika vzpamatovala jeste radu let.
IIRC ten úplně největší průšvih (aspoň politicky) byl, že tam byly účty, ze kterých se vyplácely důchody. Dokáže si někdo představit, že vláda v čele s ČSSD (teď se bavím o roku 2000) říká důchodcům, že budou muset dva až tři měsíce počkat, než se situace vyřeší? Později se účty institucí jako FÚ nebo ČSSZ převedly přímo pod ČNB.
Co se týká původního příspěvku, IMHO Aleš Kapica smíchal dohromady dvě události: prodej IPB Nomuře z přelomu let 1997 a 1998 (tj. ještě za druhé Klausovy vlády) a uvalení nucené správy a následné odkoupení ze strany ČSOB v létě 2000. V tom druhém případě už ale IPB ani zdaleka nebyla "napěchovaná prachama", moc dobře si vzpomínám, jak jsem narychlo zakládal druhý účet, abych aspoň půlku převedl někam, kde nehrozí, že na ty peníze nebudu moci pár měsíců sáhnout, a o pár dní později rychle běžel hledat bankomat, který mi ještě něco dá.
Co se týká původního příspěvku, IMHO Aleš Kapica smíchal dohromady dvě události: prodej IPB Nomuře z přelomu let 1997 a 1998 (tj. ještě za druhé Klausovy vlády) a uvalení nucené správy a následné odkoupení ze strany ČSOB v létě 2000.Ja vim. Kdyby odstavec pred tim nenapsal: "Ale takové věci se jednak nezapomínají. A pak, také umím dohledávat na internetu fakta.", a pak tam nedal linky, ze kterych jde vycist, ze to bylo jinak, tak bych do toho asi ani nerypal.
dodržuje elementární základy slušnosti a přes veškerý populismus se snaží nelhat.Ty pičo, já se tady snad pochčiju smíchy
Nehledě na to, že Zeman neustále prstem ukazuje na migranty z muslimských zemí, kterých je pouhý zlomek proti ekonomickým migrantům z Ukrajiny, které pak tady sprostě využívají k tomu, aby kurvili platové podmínky.Tomu se říká volný trh. Pokud jste proti, výborně, hned jdeme dál. Další, co kurví platové podmínky, je import produktů z Číny, ten třeba definitivně připravil o práci lidi pracující v textilním průmyslu. Taky proti? Fajn, akorát vás obyčejné tričko nebude stát pár stovek, ale pár tisíc, to už vám moc lidí nepoděkuje. A jen tak mimochodem, aby bylo zjevné, jak moc lžete a překrucujete... Ekonomičtí migranti z Ukrajiny u nás v drtivé většině mají dlouhodobé povolení k pobytu a pracovní povolení. Na pracovní povolení ze země mimo EU je potřeba mnoho papírování a dokazování, že na danou práci nebylo možné sehnat nikoho ze země EU, jen tak mimochodem. Když je tu nebudeme chtít - třeba protože pro ně už není práce - tak je můžeme s klidem poslat domů. Na druhou stranu migranti z muslimských zemí - jak tady bylo ukazováno - z větší části zůstanou na sociálních dávkách a navíc se sem (nepravdivě - až na ty, co skutečně pocházejí ze Sýrie) cpou jako žadatelé o azyl, tj. není možné je poslat pryč. Mimo jiné i proto, že není/neví se kam. Takže Zeman možná ukazuje prstem na jedny, ale ono třeba jeho kritériem nebyl počet, ale potenciál k dlouhodobým problémům.
…nýbrž v zájmu úzké skupiny mafiánů kolem Vladimíra Vladimiroviče.
Jakože se za 3 roky Praha vykašle na venkov a vyhlásí nezávislostKéž by.
A odstoupení z funkce za 3 roky.Nevěřim, že by opravdu odstoupil, na to ho tam ta parta za ním moc chce. To je ten druh lidí, který radši objedná schopného taxidermistu (a myslim si, že Zemanovi samotnému škodí, že na ně není tvrdší).
Ani smajlík nepomohl?
To snad muselo být jasné každému, kdo si přečetl nebo poslechl náhodně vybrané tři věty z jakéhokoli Hynkova vystoupení. Proto mi přišly úsměvné ty jeho povídačky, jak si kandidáty důkladně proklepne a pečlivě to zváží.
Doporučuji se někde zeptat, proč je důležité, aby lidé znali dějiny. A pak srovnat, zda dějepis lidi tyto věci učí.
To bychom mohli začít u toho, nakolik se v předmětu jménem "matematika" učí skutečně matematika a proč přinejmenším na střední škole většinu obsahu předmětu jménem "český jazyk" tvoří historie literatury.
Dvakrát jsme se v dějepise nedostali za druhou světovou válku.
My také ne a zejména na ZŠ jsem měl pocit, že zcela záměrně. S odstupem času bych řekl, že je to vlastně dobře, protože výuka nedávných dějin prostě nemůže být objektivní. Nedělám si iluze, že by to u těch starších bylo o moc lepší, ale tam už aspoň nežijí pamětníci. Docela by mne třeba zajímalo, co se v učebnicích dějepisu píše o 80. a 90. letech, ale nemám odvahu se podívat.
A nikdo nám třeba neřekl (ani v zeměpise), že se po 2.SV posouvaly hranice Polska.
Nevím, jestli se to učilo explicitně, ale stačilo se podívat na mapky v dějepisném atlase a porovnat je se současnými. Nebo se zamyslet, proč jsou po Krkonoších ty pevnosti podél Cesty česko-polského přátelství.
S nadsázkou tvrdím, že předlistopadové školství bylo založeno na encyklopedických znalostech a současné na výchově k asertivitě a schopnosti okecávat, zatímco schopnost logického uvažování a hledání souvislostí byla na druhé koleji tehdy i dnes (možná i na třetí).
O tom, jaký význam má matematika pro politiky, možná nejvýmluvněji svědčí skutečnost, že slavný "sčítač procent" Václav Henych přežil další tři ministry a i po pěti letech poté, co veřejně předvedl, že nejen neovládá matematiku na úrovni ZŠ, ale není ani schopen pochopit, proč je jeho výsledek chybný, je stále ve funkci a má dál pod palcem organizaci všech voleb v zemi.
S tím výpočtem splátek si to představujete jak Hurvínek válku. To se přece nemůže učit, že by si snad sami mohli aplikovat matematiku na praktický problém (a už vůbec ne, že by snad mohli sami přijít na to jak). Na to se musí zřídit nový předmět "výchova k finanční gramotnosti", sestavit komisi, sepsat RVP, ŠVP, … Nakonec se v tom předmětu nejspíš dozvědí, že si mají najmout finančního poradce nebo koupit "appku".
Ale považuju za divný, že na to nikdo neupozorní, ač se běžně zmiňujou i nepodstatné detaily typu "ve kterém městě tu dohodu podepsali".
Nevím, jestli jsme se tak daleko vůbec dostali. Ale mám pocit, že když jsme probírali začátek druhé světové války a to, co bylo před ní, že se o tom učitelka zmínila, že ta hranice tehdy vedla jinudy a po druhé světové válce ji změnili. Buď právě u výstavby pohraničních opevnění nebo jako vysvětlení, proč ta německá vysílačka, kterou převlečení vojáci přepadli, leží podle dnešních hranic hluboko v Polsku.
Jako perličku k výuce dějepisu bych uvedl, že výklad první světové války na ZŠ byl tak zmatený, že teprve ze zmínky, že jeden z důvodů hospodářské krize v Německu byla i nutnost platit reparace, jsem pochopil, kdo ji vlastně vyhrál. :-)
Pche, Mácha… my měli ještě v roce 1991 v povinné četbě Bezruče.
Ono vůbec těžko nějak rozumně porovnávat prozaika s lyrickým básníkem.
Dovolím si kacířskou myšlenku: byl by Kafka ve světě tak známý, kdyby psal celý život česky?
Navíc se bavíme o trochu jiné době než dnes. Do jaké míry je skutečnost, že je Dvořák ve světě mnohem proslulejší než Smetana, odrazem kvality jejich hudby a do jaké míry toho, že Dvořák mnohem víc cestoval a publikoval v zahraničí, zatímco Smetana "seděl doma"?
Já bych řekl, že těch skutečných lží je v případě Zemana o dost méně, než se všeobecně uvádí. IMHO je největší problém v tom, že je zvyklý na výbornou paměť a není ochoten si připustit, že už to není co bývalo. Takže je skálopevně přesvědčen, že jeho verze je správná a zarputile na ní trvá.
Nejkřiklavější případ je pravděpodobně aféra Peroutka. Nakonec se totiž někomu podařilo najít článek, který velmi dobře odpovídal Zemanovu popisu a dokonce byl i na stránce vlevo dole. Nenapsal ho ovšem Peroutka a dokonce byl i v jiných novinách. (V té době už to ale stejně nikoho nezajímalo, Zeman byl "soudně usvědčený lhář" a basta (což je nesmysl hned dvojnásobný).) Ze včerejší debaty do téhle kategorie nejspíš patří třeba spor o citaci Drahošova výroku o Kalouskovi a Zemanova vlastního o nemocničních poplatcích. V obou případech tvrdošíjně trval na své verzi a v obou případech se ukázalo, že ve skutečnosti to bylo tak, jak uváděl Drahoš.
Jen pro pořádek: zastávám psychologický výklad, že lež není nepravdivé tvrzení, ale tvrzení, o němž je mluvčí přesvědčen, že je nepravdivé. V tomto smyslu nepravdivé tvrzení nemusí být nutně lží a dokonce i naopak: člověk může lhát i ve chvíli, kdy nevědomky říká něco co je pravda (ale sám je přesvědčen že není). Ale samozřejmě je to celé složitější: v politických debatách pravděpodobně často zazní i tvrzení, které se mluvčímu hodí jako argument, ale sám vlastně neví, jestli je pravdivé, v lepším případě má pocit, že tak nějak by to asi mohlo být, v horším ani to ne.
demagog.cz
: obávám se, že občas dělá čest svému jménu. Jakmile je jedním z posuzovaných Zeman, mají tendenci nastavovat threshold, čemu se má říkat "lež" mnohem přísněji než u jiných. Nevím, jestli jim nedochází, že tím podkopávají svou vlastní důvěryhodnost.
„Nejmenoval bych jakéhokoliv kandidáta, kterého by nominoval předseda Poslanecké sněmovny,“ řekl ve společném vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus Drahoš. Na otázku, jestli by jmenoval Babiše, odpověděl, že ne.Tak či onak, vypadá to na hezkou ústavní krisi.
A vypadá to, že ani nemusíme čekat, Drahoš už to vzal zpátky a řekl, že by jmenoval premiéra na návrh předsedy sněmovny, ale ještě by se pokusil mu vysvětlit, že není není správné potřetí jmenovat člověka, který už dvakrát důvěru nezískal.
Myslím, že tohle ukazuje, v čem je asi největší rozdíl mezi kandidáty.
Je docela velký rozdíl mezi tím, když se někdo chystá na nějaký potenciálně kontroverzní krok a má čas si nastudovat, co přesně zákon říká a případně i zkonzultovat z právníky, co přesně znamená v právničtině formulace "prezident jmenuje ... na návrh ...", a tím, když má člověk na místě odpovědět na otázku. Na druhou stranu uznávám, že zrovna tuhle otázku čekat mohl a měl, takže měl mít odpověď připravenou.
Pořád ale pro mne zůstává důležitější to, že je ochoten připustit chybu a opravit se, než to, jestli chybu udělal.
Zeman ví naprosto přesně, co v té Ústavě je, a jak s ní zacházet, aby ho Ústavní soud neposlal do háje.
Ono to s tím Ústavním soudem není tak jednoduché, AFAIK nemůže jen tak sám od sebe prezidenta "poslat do háje", jsou jasně stanovené podmínky, kdo může za jakých okolností podat podnět nebo stížnost k ÚS. Mne (a nejen mne) by např. strašně zajímalo stanovisko ÚS k tzv. "objektivní odpovědnosti", ale dokud se nenajde skupina zákonodárců, která by měla odvahu ten zákon napadnout nebo dokud některý poškozený majitel vozidla nebude mít dost peněz a trpělivosti, aby prošel celým tím martyriem, tak se to nedozvíme. Co Zeman dokázal, bylo bravurně balancovat na hraně toho, aby sice všichni nadávali, ale nenaštval je tak moc, že by to nakonec ÚS opravdu mohl/musel řešit.
Příštím prezidentem by mohl být třeba Marek Benda. Akorát má nevýhodu v tom, že ho spousta lidí nesnáší. (ale to Havla, Kause a Zemana taky)
Tak teďka máme na nějakou dobu Zemana; ale v dalším období bude prezidentem Korejsko-Japonský ekonomický imigrant a to tepre bude show!A teď mi řekni co je horší? Klaus Jr. nebo nastíněný scénář? :D
Především bych chtěl podotknout, v porovnání s Babišem ve funkci premiéra (nebo premiérova loutkovodiče) mi přijde osoba prezidenta naprosto marginální problém.
K otázce: abych pravdu řekl, Okamura mi primárně připadá spíš tak trochu "attention whore", z Klause jr. mám větší vítr (ale, pravda, v duchu předcházejícího odstavce ještě větší z toho, kdyby měl získat post, kde by měl nějakou faktickou moc).
Ale neboj se, to doladíme.Jo, tomu bych věřil. Lidi jako Okamura nebo Babiš jsou určitě ochotní a (všeho)schopní to dobudoucna tlačit takovým směrem, aby se k volbám mohlo jít jenom s tím 'správným' názorem. Drahoš tenhle režim ohrozil příliš těsně, málem to nevyšlo, s tím budou chtít pánové něco udělat...
Drahoš v povolebním projevu řekl, že s veřejným životem nekončí a hodlá pokračovat – a to je dobře – může např. psát blog o politice, psát knihy o politice, dělat politické projevy, vstoupit do nějaké politické strany… chovat se jako politik a vybrousit svoje politické postoje dlouhodobou prací. Pak bude konečně zřejmé, kdo je „politik Jiří Drahoš“ a až po té dlouhodobější práci se volič může racionálně rozhodnout, zda mu má dát hlas nebo ne. A těmto činnostem/oborům (politice, ekonomii, filosofii) se měl věnovat už dlouho před volbami, když chtěl být prezidentem, protože takhle byl spíš produktem svého marketingového týmu než politikem.
protože takhle byl spíš produktem svého marketingového týmu než politikem.Budu parafrázovat Tři sestry - "kdyby nebyl Zeman, není ani Drahoš." Mám silné pochybnosti o tom, že kdyby prezidentem byl třeba Tošovský (nebo kdokoliv jiný, kdo nikomu nevadí), že by se tolik lidí hnalo k tomu podpořit Drahoše a vytáhnout ho na výsluní.
No, co se dá dělat… Tak holt zase nebudu mít prezidenta, kterého bych si mohl opravdu vážit. Už bych na to měl být zvyklý.
Trocha cynického zadostiučinění je, že teď Babiše čekají krušné chvíle. Špatná zpráva je, že tenhle výsledek může definitivně dorazit ČSSD. Otázka je, jak přesně. Zatím jsem tipoval, že se v případě Zemanovy výhry do vedení znovu nasáčkují existence jako Hašek nebo Zimola, případně jejich méně provaření kamarádi. Po dnešku to ale skoro vypadá, jako by snad Chovance kolegové přemluvili a on se s maximálním sebezapřením rozhodl obětovat a uvolit toho úkolu sám. Interesting times on all of us…
Dvě otázky, na které bych docela rád znal odpověď: jak je možné, že Zeman získal ještě o 136000 hlasů víc než před pěti lety. Volební účast byla sice vyšší, ale je to opravdu jen tím? Dost lidí za těch pět let zcela určitě odradil, ale opravdu bylo o tolik víc těch, které naopak přesvědčil? A kde se vzalo těch 868000 voličů navíc oproti prvnímu kolu? Vyšší volební účast vysvětlí nějakých 200K, voliči nácků nějakých 100K, Topolánek řekněme 150K, ale pořád zbývá asi 400 tisíc. Opravdu tolik jeho příznivců zůstalo v prvním kole doma s tím, že to má jisté? Nebo dokázal přesvědčit i ty, pro které byl předtím "moc měkký"?
Pokud má někdo problém s Babišem, tak (by) se měl soustředit na parlamentní volby – problém je v tom, že v nich dostal tolik hlasů, ne v tom, kdo bude prezidentem – ať by jím byl kdokoli, ANO ta křesla v parlamentu už má a prezident na tom nic nezmění. Příčina je spíš v neschopnosti stran jako ČSSD nebo ODS nabídnout voličům něco lepšího než ANO (a věrohodně je přesvědčit, že to skutečně lepší je).
Technická poznámka: sestavením vlády ho pověřil už ve středu.
Především je chyba myslet si, že Babiš a Zeman jsou nějací velcí kamarádi. Poslední rok šlo jen o to, že se navzájem potřebovali. Babiš potřeboval Zemana, aby neměl problémy se jmenováním, Zeman Babiše, aby mu pomohl s přesvědčováním svých voličů a hlavně aby ho nenapadlo postavit vlastního kandidáta (Stropnický?).
Teď má Zeman další období, po kterém navíc nemusí řešit znovuzvolení. Pokud neudělá nějakou opravdu zásadní chybu, která by skončila žalobou k ÚS (a to není tak úplně jednoduché, i když si dodnes myslím, že ta žaloba na Klause na konci jeho druhého období byla ve skutečnosti míněna jako varování Zemanovi, že to není úplně nemožné), tak tam prostě bude do roku 2023 nebo do smrti (spíš věřím první variantě). Takže Zeman Babiše vlastně až tak moc nepotřebuje a může mu začít dávat najevo, že jestli si představoval, že tu bude neomezeným vládcem, tak se hluboce mýlil. Očekávám, že Zeman bude chtít hodně promlouvat do toho, jak bude další Babišova vláda vypat, ať už po stránce složení koalice, nebo po stránce personální. K tomu mu může hodně pomoci nadcházející sjezd ČSSD, pokud se potvrdí, že po Zemanově znovuzvolení získají navrch "jeho lidé".
Je ostuda, že se to stalo v den volby prezidenta. Nicméně takové (a horší) strkanice se dějí v barech a na diskotékách každý den. Spousta lidí prostě nezvládá svoje emoce a nechá se vyprovokovat. Ale moc nechápu, že si někdo dovolí jít do takového střetu před kamerami – mělo by mu být jasné, že z toho může mít právní problémy. Asi musel mít taky něco vypito nebo nějak zapomněl, že tam jsou kamery (i když kvůli tomu je přece vyháněl) nebo tomu předcházelo něco, co ho vyprovokovalo tak, že to přebilo strach z možné právní dohry…
Na druhou stranu – jakou úžasnou reportáž tam ti novináři chtěli natočit? Jak se někdo na oslavě opil a teď se válí na zemi? A proč se kvůli tomu cpali do míst, kam neměli mít přístup? Jsou záběry opilých lidí to, co má přinést tu kultivovanější politickou diskusi, po které všichni tak touží? Točit opilé lidi bez jejich souhlasu a pak to někde šířit mi přijde neslušné, nedůstojné, je to zásah do soukromí. Že někdo slaví a pak se opije, to se přece stává občas každému (kdo není úplný abstinent), ne? Ale na videu by být nechtěl… Točili by takhle novináři i lidi, kteří by se opili na Drahošově oslavě? Zveřejnili by to?
Dokážu pochopit, že se novinář nacpe, kam nemá, nebo poruší nějaký zákaz, aby natočil třeba policisty, kteří mlátí demonstranta, nebo úředníka, který bere úplatek… ale tady mi to přišlo opravdu zbytečné.
je to zásah do soukromí.S tím nelze než souhlasit a mělby na to myslet zákon na ochranu osobnosti... Nechápu proč by kterýkoli novinář měl mít právo mě natáčet (i třeba před soudem) a pak takové záběry publikovat v televizi, nebo fotografie v novinách...
Točit opilé lidi bez jejich souhlasu a pak to někde šířit mi přijde neslušné … Točili by takhle novináři i lidi, kteří by se opili na Drahošově oslavě? Zveřejnili by to?To je ale krásná demagogie, že? Za prvé, na Drahošově oslavě se nic takového nestalo. Za druhé, neexistuje ani náznak důkazu, že by to novináři netočili, kdyby se to stalo. Za třetí hezky podsouváš, že ty záběry od Zemana by určitě zveřejnili, zatímco ty hypotetické od Drahoše nejspíš ne. Ale je fajn, že ti v průběhu psaní aspoň došlo, že o tom, co se zveřejní, rozhoduje editor nebo ve sporných případech redakce nebo šéfredaktor, a že reportér na místě toho zákonitě musí natočit víc, protože jinak by editor neměl o čem rozhodovat.
Jsou záběry opilých lidí to, co má přinést tu kultivovanější politickou diskusi, po které všichni tak touží?Podstatou té kultivovanější diskuse má být především to, že bude pravdivá. Ne to, že se nebudou zveřejňovat věci, které se jedné ze stran nehodí.
Že někdo slaví a pak se opije, to se přece stává občas každému (kdo není úplný abstinent), ne?Ne. Navíc tohle nebyla žádná soukromá oslava, to byl oficiální volební štáb kandidáta na prezidenta republiky. A hlavně ta došlo k fyzickému napadení několika novinářů, to je něco dost jiného, než že novináři natáčí, co se děje.
To je ale krásná demagogie, že? Za prvé, na Drahošově oslavě se nic takového nestalo. Za druhé, neexistuje ani náznak důkazu, že by to novináři netočili, kdyby se to stalo.
Na konci těch vět jsou otazníky. Ať si na to odpoví každý sám. Moje domněnka je, že ti novináři nejsou nestranní (stejně jako není nestranný ten Soukup) a v jednom případě by si spíš řekli „jé to je sranda, to natočíme“ nebo „pořádně mu to omlátíme o hlavu, co se dělo na jeho oslavě“ – zatímco v druhém případě by si řekli „je normální, že se někdo opije na oslavě, mně se to stává taky, není slušné ho při tom točit“ nebo by to natočili a v redakci by někdo rozhodl, že tohle se nesluší vydat. Pravděpodobně by ale odložili kamery a slavili společně s ostatními nebo šli v klidu domů.
Podstatou té kultivovanější diskuse má být především to, že bude pravdivá. Ne to, že se nebudou zveřejňovat věci, které se jedné ze stran nehodí.
Představ si, že bys jako novinář natáčel třeba nějaké fotbalové utkání – snažil by ses za každou cenu a přes zákazy nacpat k fotbalistům do šatny? Mohl bys lidem přinést pravdu o tom, že se tam vyprávějí třeba sprosté vtipy. Ale tam by tě taky pořadatelé nepustili a taky by proti tobě v určité míře použili násilí. Novinář přece není nějaký nadčlověk a nemá přístup všude, je to stejně tak občan jako ty nebo já. Jak jsem psal, to porušení pravidel/zákazů ze stran novinářů se dá pochopit, když jde o něco zvlášť závažného, o trestný čin – např. ta policejní brutalita nebo korupce. Ale aby touha po natočení opilce ospravedlňovala porušování pravidel?
Souhlasím, že to bylo značně neprofesionální a někdy nepřiměřené, ten pěstní souboj byl směšný, taková groteska, nadávání bylo zbytečné, nedůstojné. Ale to je forma (byť na té taky záleží a v tak výjimečný den by na ní mělo záležet dvojnásob). Nicméně obsah je ten, že když lezeš, kam nemáš mít přístup, tak ti nejdřív řeknou, ať jdeš pryč, pak ti to řeknou důrazněji a pak tě odtamtud vystrkají fyzickou silou. A na tom nic závadného nevidím.
Ne.
Např. já už moc nepiji, takže se mi už hodně dlouho nestalo, že bych byl takhle mimo. Ale v naší populaci celkově mi přijde, že je celkem běžné, že se člověk občas opije a pak se motá nebo usne někde na stole nebo na podlaze nebo je mu špatně. A to nemluvím o alkoholicích, ale o normálních lidech, kteří chodí do práce, jsou tam úspěšní, mají normální vztahy, koníčky atd. – a tohle se jim stane jednou za X měsíců nebo let.
Navíc tohle nebyla žádná soukromá oslava, to byl oficiální volební štáb kandidáta na prezidenta republiky.
AFAIK to bylo po tom, co prezident odjel a oficiální část skončila. Takže pak už to mělo spíš charakter soukromé oslavy.
A hlavně ta došlo k fyzickému napadení několika novinářů, to je něco dost jiného, než že novináři natáčí, co se děje.
Ale k tomu došlo až po (zjevně opakovaném) porušování pravidel ze strany novinářů. Kdyby ta pravidla dodržovali, tak pochybuji, že by na nějaké fyzické střety došlo.
Na konci těch vět jsou otazníky.Jenže už samotná ta otázka vychází z nevyřčeného předpokladu, že by se novináři chovali k Drahošovi vstřícněji.
Moje domněnka jeAno, to je nejlepší, klást sugestivní otázky na základě nevyslovených a ničím nepodložených domněnek.
Nicméně obsah je ten, že když lezeš, kam nemáš mít přístup, tak ti nejdřív řeknou, ať jdeš pryč, pak ti to řeknou důrazněji a pak tě odtamtud vystrkají fyzickou silou. A na tom nic závadného nevidím.Hezká teorie. Která má ovšem trhlinu v tom, že jeden ze dvou útočníků byl novinář a v sále, kam údajně novináři neměli přístup, pak zůstal.
Tyhle věty mi přijdou dost úsměvné:
šlo o velmi racionální volbu lidí, kteří se dostali mimo systém a volí nesystémové lidi. … Společným jmenovatelem Zemanových voličů je hledání alternativy.
Miloš Zeman je součástí tohoto systému/režimu od samého začátku. A že by šlo o nějaké hledání alternativy, to asi těžko – spíš snahu o zachování starých pořádků.
Miloš Zeman je součástí tohoto systému/režimu od samého začátku. A že by šlo o nějaké hledání alternativy, to asi těžko – spíš snahu o zachování starých pořádků.Byvavalo. Zeman mi dnes prijde spise jako destruktivni nez konstruktivni sila.
Na to také dost lidí zapomíná, že Zeman 90, Zeman 96, Zeman 02, Zeman 03*, Zeman 12/13 a Zeman 17/18 nejsou zdaleka stejné postavy.
* myšleno poté, co část ČSSD usoudila, že je pořád lepší mít za prezidenta Klause než si nechat řídit stranu z Hradu a přenechala toto "potěšení" Topolánkovi.
Nevim o co mu jde, vsechny nejvyssi ustavni funkce jiz mel. Byt na nem uz bych se na to vykaslal a uzil si zbytek zivota na chalupe.IMHO na tom mají 90% podíl ty lidi za ním. Nalejou mu peníze a namotivují ho, zahrají na ješitnost atd., a on do toho pak jde klidně i jen pro to, aby se mohl navážet do novinářů, trolit společnost, zapolitikařit si. Myslim si, že on má přesně ten typ mailchernosti, aby do toho šel klidně jen kvůli takhle směšným důvodům.
Asi tak, od zaciatku do bije do oci.
Ne každého. Bavíme se tady o voličích, kteří i po zkušenoti s Bártou a jeho podnikatelským projektem dají 20 procent hlasů Babišovi, že on je ten mesiáš, který se zastane prostého lidu a zatočí s těmi korupčníky a mafiány, a po čtyřech letech, kdy mají mnohem víc informací, jak je to s ním doopravdy, mu dají ještě o polovinu víc a nechají ho vyhrát o parník.
ale nemyslím si, že by ANO dělalo špatnou politikuTo je nějaký omyl, ne? Klekání, kontrolní hlášení (hlavně ta implementace), zákon o cenzuře internetu (Babiš), zákon o MITM (Stropnický), zákon o vypínání internetů (ten AFAIK nenavrhli, ale celé ANO hlasovalo pro), hybridní hrozby…
a nějakých 50 dotačního podvodu je směšných50 M dotačního podvodu je směšných; že to dělá člověk, který káže o postihování obcházení daní a pak si sám vydá korunové dluhopisy; že to udělá člověk, který káže o zodpovědnosti politiků a pak se k trestnímu stíhání postaví takhle; že 50 M je to na co se přišlo, ale Agrofert jinak bere dotace giga; to už ani není k pláči, a kdybych to sledoval jako film, tak to vypnu, protože to je tak absurdní, že to přece není možné.
KlekáníKlekání není politika, ale business; nevěřím že by si neklekl přes "to co má ve složkách" ať už tam sedí kdokoli, kdyby chtěl.
kontrolní hlášení (hlavně ta implementace)S kontrolním hlášením a EET naprosto souhlasím, přestože v mém případě implementace kontrolního hlášení vedla k tomu, že jsem přesunul firmu do jiné právní jurisdikce.
zákon o cenzuře internetu (Babiš)To je lehce konktroverzní, ale dokud je technická implementace na úrovni DNS serverů ISP tak je mi to vcelku jedno. V UK měli tohle mnohem propracovanější.
zákon o MITM (Stropnický)Nevím o čem mluvíš :)
zákon o vypínání internetů (ten AFAIK nenavrhli, ale celé ANO hlasovalo pro)To je něco ze zákona o kybernetické bezpečnosti?
hybridní hrozbyDezinformace byly, jsou a budou, jediná obrana proti tomu je obyvatelstvo, které umí kriticky pracovat s informacemi.
pak si sám vydá korunové dluhopisyJá když jsem potřeboval kapitalizovat, tak jsem si taky našel tu nejméně výhodnou bankovní nabídku úvěru pro firmy, vytiskl, založil do účetnictví a napsal smlouvu na úrok o 1% vyšší; to není krácení daňě, to je optimalizace, ať začně GFŘ, nebo FÚ vydávat závazné stanoviska a třeba lidi přestanou optimalizovat, když budou alespoň moci mitigovat rizika
že 50 M je to na co se přišlo, ale Agrofert jinak bere dotace gigaJenže většina těch dotací plyne z toho, že se jedná o společnost podnikající v zemědělství; ať se zruší všechny dotace do zemědělství, s tím souhlasí i Babiš, aby se na úrovni EU tyhle dotace zrušily. A abych předešel výsměchu proč by to jako dělal a ukrajoval si z vlastního, tak by se Agrofertu zásadním způsobem zvýšila konkurenceschopnost na Evropském trhu s potravinami, takže by narostl obrat i marže.
A je nějaký důvod, proč by se s něčím (v tomto případě s potravinami) mělo obchodovat za nesmyslné náhodné ceny, které neodpovídají reálným tržním cenám a neodrážejí vzácnost zdrojů (práce, půda, kapitál), které do toho vstupují?
To je lehce konktroverzní, ale dokud je technická implementace na úrovni DNS serverů ISP tak je mi to vcelku jedno. V UK měli tohle mnohem propracovanější.
Klíčový je přece ten záměr. Fakt, že to (zatím) neumí udělat pořádně, je nijak neomlouvá.
aby se na úrovni EU tyhle dotace zrušily.
BTW: nebylo by řešením kupovat dotované jídlo z Německa, Španělska a dalších zemí a prodávat ho do Číny a Afriky? Třeba bychom na tom mohli něco vydělat. :-) Až eurosocialisté zjistí, že dotovanými potravinami nemůžou nakrmit půlku světa, tak jim snad dojde, že ty dotace jsou nesmysl.
...Až eurosocialisté zjistí, že dotovanými potravinami nemůžou nakrmit půlku světa, tak jim snad dojde, že ty dotace jsou nesmysl.Nedojde, ale dokazou masam vysvetlit. ze to je selhani kapitalismu...
Klekání není politika, ale business; nevěřím že by si neklekl přes "to co má ve složkách" ať už tam sedí kdokoli, kdyby chtěl.A nepřišlo by ti to šokující, ať už by to udělal kdokoli? (navíc teda někdo, kdo současně nevlastní firmu velikosti Anofertu, by měl podstatně menší motivaci něco takového dělat)
S kontrolním hlášením a EET naprosto souhlasím, přestože v mém případě implementace kontrolního hlášení vedla k tomu, že jsem přesunul firmu do jiné právní jurisdikce.LOL. A jinak u KH jsem myslel hlavně ty deadliny, kdy musíš během pár dní vysvětlit finančáku jakoukoli nesrovnalost.
Nevím o čem mluvíš :)O vojenské rozvědce.
To je něco ze zákona o kybernetické bezpečnosti?Ano. (pun not intended)
Dezinformace byly, jsou a budou, jediná obrana proti tomu je obyvatelstvo, které umí kriticky pracovat s informacemi.Měl jsem na mysli konkrétně toto.
to není krácení daňě, to je optimalizaceJá to chápu. Ale když to dělá zrovna někdo, kdo si postaví kampaň na tom, že přesně tohle zkrouhne, tak je to fascinující.
LOL. A jinak u KH jsem myslel hlavně ty deadliny, kdy musíš během pár dní vysvětlit finančáku jakoukoli nesrovnalost.On to není až takový logický konflikt jak by se na první pohled mohlo zdát; když víš že něco může vést k přesunu daňových subjektů do zahraničí, ale zároveň víš, že pro více než 99% to nebude nejen praktické, ale ani právně možné při zachování obchodního modelu a stejného cílového trhu, tak můžeš provést úvahu "kolik vydělám na potírání podvodů s DPH" a o "kolik příjdu tím, že se mi nějaké daňové subjekty přesunou jinam" a pokud A > B, tak zavedení takového opatření dává smysl.
Já to chápu. Ale když to dělá zrovna někdo, kdo si postaví kampaň na tom, že přesně tohle zkrouhne, tak je to fascinující.Andrej při své kampani týkající se daní myslel zejména podvody DPH a krácení tržeb, tedy zprostředkovaně krácení daně z příjmů, a opět DPH. To je totiž ten rozdíl mezi daňovými optimalizacemi a krácením daně. Daňové optimalizace a jejich oprávněnost jsou otázkou interpretace a doporučí ti je třeba (nekriminálně jednající) daňový poradce; o krácení daně většinou svému daňovému poradci neříkáš, protože má povinnost to co je zjevným daňovým podvodem ohlašovat.
o krácení daně většinou svému daňovému poradci neříkáš, protože má povinnost to co je zjevným daňovým podvodem ohlašovat.Já se se svým daňovým poradcem o krácení daní běžně bavím a nikdy nic neohlásil, naopak jsme společně vymysleli nejefektivnější způsob s nejnižším možným postihem. Opět ukázka toho, jak žiješ odtržený od reality, ve své sociální bublině plné podrazáků a falešných lidí, co tě podělají při první příležitosti
Anything from 150 euros a month for a state one and up to 1000 euros for private. Getting a place in any kigas are difficult even is you are prepared to pay a lot. So you should do you research and apply at least a year in advance for a kindergarten and while you still pregnant for krippe.Takže dle školkové metriky to máme někonečněkrát dražší, vzhledem k tomu, že u nás jsou zadaro a podle zdroje, který jsem četl se jídlo platí ještě navíc k tomuto, takže to že se u nás taky platí stravné nikoho nevytrhne.
hledat ekonomicke vysvetleni v zemi, ktera ma temer nejmensi miru chudoby v EUK tomu jsem někde moudře četl, že chudoba je definována jako fakt chudoba, a my máme spoustu lidí lehce nad hranicí chudoby - kterým se ale taky nežije nijak skvěle.
IMHO na spokojenost/nespokojenost lidí nemá vliv až tak absolutní míra jejich bohatství, jako spíš to, zda vidí nějakou perspektivu na zlepšení a zda vnímají systém jako spravedlivý.
ale je to trochu nešťastně formulované, takže to může znít, jako by to zužoval jen na problém exekucíMně to přišlo dost jasné, a hned v úvodu několikrát upozorňuje, že exekuce je ilustrační příklad. Proto nechápu to nepochopení v komentářích tam i tady.
Co kdo z politiků udělal pro tuto dvoumilionovou skupinu lidí? Nikdo nic.Ehm, exekuční řád byl schválen za Zemanovy vlády v roce 2001 a jeho podpis je přímo pod tím zákonem (společně s Klausem a Havlem). A jsou to i lidé kolem něj, včetně jeho kancléře Mynáře, kteří se toho byznysu účástnili. [1], [2]
...
Pravicové strany jako ODS nebo TOPka? Ty tohle všechno způsobily a na exekucích se jejich členové živí, proti rozhodně nepůjdou.
Nečetl jsem úplně všechno, ale mám pocit, že tu nepadla ještě dvě témata – a ta se týkají možných volebních strategií voliče.
1) Napadlo vás někdy uvažovat v kontextu toho, kolik tato země měla nebo má prezidentů? Co když je menší počet klaunů, kteří se na té pozici vystřídají a republika se s nimi ušpiní, lepší než větší počet klaunů? Z tohoto pohledu by bylo vhodnější tam jednoho nechat sedět dvakrát a doufat, že se mezi tím najde někdo vhodnější, než nechat tu židli ošoupat ještě někým jiným a snížit tím vzácnost tohoto úřadu (co se týče počtu osob, které ho zastávaly).
2) Pokud máte vybrat ze dvou špatných možností a nedokážete ani dost dobře rozhodnout, která z nich je menší zlo/riziko, volíte spíš zachování současného stavu nebo raději náhodnou změnu? Oba přístupy mají racionální opodstatnění: a) Proč měnit současný stav, když se mám celkem dobře? Proč riskovat? b) Entropie mě může dostat z lokálního minima/maxima nebo přinést výhody, o kterých jsem ani netušil, že existují (a na druhé straně může přinést i rizika – rovněž netušená nebo alespoň na první pohled nezřejmá).