Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
První polovina roku 2014 je za námi a na světě existuje víc virtuálních měn, než se dá spočítat, protože než dopočítáte, tak alespoň dvě nové vzniknou. Mnoho jich vzniká prostě proto, že je jednoduché si vytvořit vlastní fork Bitcoinu či Litecoinu. Je možné najít všechny možné varianty zvířat (doge, catcoin, foxcoin, birdcoin, horsecoin atp..), různé národní měny (czechcoin, e-gulden, ..), ale i zajímavé myšlenky (namecoin, gridcoin, coloredcoin). Kdo chce, může si projít celý dlouhý seznam.
Naprostá většina z existujících kryptoměn nepřidává vůbec žádnou hodnotu oproti ostatním, a jediné čim se odlišují je název a "marketing". Existuje pár pokusů, které snaží například věnovat výpočetní výkon na hledání léku rakoviny, či mimozemšťanů. Žádný z nich se však však široce neujal a není používanou měnou. Lidi je používají protože chtějí pomoci, nikoliv proto, že by se jim to hodilo. Ethereum se od nich odlišuje, protože kromě samotné hodnoty dané nedostatkem má i hlubší ekonomický smysl.
Tento článek zcela určitě obsahuje chyby, jak gramatického, tak faktického druhu. Pokud s nimi nesouhlasíte, nebo vám vadí, nepište mi to do diskuze, ale pošlete pull request. GitHub má pěkný online editor, takže můžete poslat vaše změny během okamžiku, jen pomocí několika kliknutí.
Ethereum je možné popsat jako blockchain s turingovsky kompletní podporou scriptování, či jako na konsenzu založený virtuální stroj. Od Bitcoinu se liší hned v několika bodech:
Jinak řečeno, jedná se o výpočetní cloud a kryptoměnu zároveň. Příjemci zpráv a peněz (Etherů) nemusí být jen uživatelé, ale i jednotlivé cloud účty, kde běží nahraný bytecode a které mohou posílat zprávy ostatním, či zakládat další účty, do kterých nahrají další bytecode. Tím jak tyto cloud účty běží, dochází ke spalování Etherů, které mají na svém kontě, ve prospěch těžařů, kteří poskytují výpočetní výkon.
Zatímco Bitcoin je jako zlato a jeho cena je dána jeho nedostatkem, Ethereum je jako energie, která se neztrácí, ale jen transformuje. Těžením věnujete výkon cloud účtům a dostáváte za to Ether. Běh cloud účtů a posílání zpráv vás stojí Ether, čímž vracíte měnu zpět do oběhu.
Ač to na první pohled může vypadat trochu jako mix všech momentálně populárních buzzwordů, zůstaňte ještě chvíli se mnou a podívejte se, proč jsem tomu věnoval čas na psaní článku.
Na rozdíl od Bitcoinu, Ethereum zavádí dva druhy účtů, které si mezi sebou mohou posílat zprávy a Ether:
1. Externě vlastněné účty, dále jen EOA (Externally Owned Accounts)
2. Smluvní účty, dále jen CA (Contract Accounts)
EOA jsou běžné uživatelské účty, které neobsahují žádný program a umožňují vytváření transakcí. Pod tím si můžeme představit posílání hodnoty, či zpráv, ostatním účtům, ale také založení CA jejich nahráním do Ethereum sítě.
CA obsahují program, který je aktivován pokaždé, když dojde k transakci (ať už jde o zprávu či převod Etherů) na adresu CA. Takto aktivovaný účet může vytvářet transakce (posílat zprávy/Ether), zapisovat do interního úložiště, či vytvářet další CA. Každá provedená instrukce a každý uložený bajt ho stojí Gas, což je tržně určená hodnota Etherů. Tento spálený Gas je poté sítí předán těžařům.
Data nahraná do CA není možné nějakým podvodem změnit. Máte tak jistotu, že jednou nahraný kód poběží tak jak byl naprogramován. To hraje velkou roli v mnoha konceptech, kde potřebujete důvěřovat provozovateli, například loterie, různé fondy, pojištění a tak dále.
(Grafické klikátko na vytváření kontraktů.)
Ethereovské transakce se dost podobají těm bitcoiním, až na tři odlišnosti:
Co se smluvních účtů týče, jsou aktivovány pokaždé, když obdrží transakci a běží tak dlouho, dokud se samy neukončí, či dokud nevyčerpají veškerý Ether, který mají k dispozici (Gas).
Ethereum Virtual Machine je možné brát jako obrovský decentralizovaný počítač obsahující miliony objektů nazvaných "účty". Každý účet má k dispozici paměť, úložiště, peněženku a API pro posílání a příjem transkací.
Bytecode, který je vykonáván Ethereum sítí je znám jako EVM-code (někdy též také jako EtherScript). Jedná se o na zásobníku založený bytecode, jehož plnou specifikaci můžete najít na straně 18 yellow paperu, či v Development tutorialu.
Výkon připadající na jeden jediný CA není moc velký, podle některých odhadů se pohybuje přibližně na úrovni mobilního telefonu z roku 1998, což ovšem bohatě stačí na spoustu kryptograficky velmi zajímavých aplikací.
Kromě samotné EVM-, který je vykonáván přímo Ethereovskou sítí, je k dispozici několik programovacích jazyků, které je možné použít k psaní CA.
LLL je na lispu založený jazyk, do kterého jsou v současnosti kompilovány všechny ostatní, v Ethereum ekosystému dostupné jazyky. Jedná se dost nízkoúrovňový jazyk s místy docela šílenou syntaxí:
(for [i]:0 (< @i 10) [i](+ @i 1) ;; do something )
Pokud vás LLL zaujal, pár zajímavých odkazů se dá najít v diskuzi na redditu: http://www.reddit.com/r/ethereum/comments/2dug8k/learning_lll/
Serpent je Python-like jazyk implementující část RPython specifikace. Dostupné překladače ho momentálně překládají do LLL. Ve většině tutoriálů se můžete setkat právě se Serpentem, jelikož je ze všech uvedených relativně nejvíc uživatelsky přívětivý.
Mutan je pro změnu C-like jazyk s místy poněkud ujetou syntaxí. Například nevyžaduje středníky, před proměnné se dává var a přiřazení je někdy = a někdy :=. Hodit se bude hlavně ve chvíli, kdy potřebujete vyždímat co nejvíc výkonu, protože umožňuje práci s pointery a inline vkládání bytecode.
Ethereum v současnosti běží pouze v testovacím režimu (PoC 5). Cokoliv co nyní vytěžíte je z dlouhodobého hlediska bezcenné, neboť po přepnutí sítě do ostrého režimu dojde k použití jiného blockchainu. Na druhou stranu vám to vám dává možnost si s dostatečným předstihem ozkoušet všechny koncepty, nastavit minery a naučit se pracovat s různými klienty.
Oficiální spuštění by mělo proběhnout někdy na konci tohoto roku, či začátkem příštího.
Ačkoliv jsem psal, že síť momentálně neběží v ostrém režimu, autoři již začali s předprodejem prvních Etherů vytěžených v novém blockchainu. Během akce která probíhala o prázdninách se prodalo 60 102 216 Etherů za cenu okolo 18.5 milionů dolarů (začínalo se na ceně 2000 Etherů za 1 BTC, postupně to klesalo až k 1200 Etherům za 1BTC).
Celá akce vzbudila mezi uživateli dost kontroverze, jednak protože cena byla docela vysoká (začínalo to na 6kč za Ether, což je pro novou a stále ještě neexistující měnu nevídané), ale také proto, že autoři na všem vybrali takhle ohromnou částku.
Ether je poměrně velká jednotka, kterou je možné rozdělit na triliontiny (10^-18, neboli 0.000000000000000001 ETH) wei, podobně jako je možné jeden Bitcoin rozdělit na milibitcoiny, microbitcoiny až na miniaturní sathoshi.
Celá stupnice vypadá takhle:
1 | wei |
10^3 | lovelace |
10^6 | babbage |
10^9 | shannon |
10^12 | szabo |
10^15 | finney |
10^18 | ether |
Tak jako u každé jiné kryptoměny budete potřebovat klienta, kterým se připojíte do sítě a přes kterého můžete vytvářet transakce. Pro Ethereum momentálně existují dva klienti - jeden pro příkazovou řádku, druhý jako grafické rozhraní.
Postupoval jsem podle návodu na githubu, za použití čerstvé instalace Mintu 17 s Mate.
# Prvně pár závislostí sudo apt-get install build-essential g++-4.8 git cmake libgmp-dev \ libboost-all-dev automake unzip libtool libleveldb-dev yasm libminiupnpc-dev \ libreadline-dev scons libncurses5-dev qtbase5-dev qt5-default qtdeclarative5-dev \ libqt5webkit5-dev libcurl4-openssl-dev # Stažení zdrojových souborů z githubu git clone https://github.com/ethereum/cpp-ethereum cd cpp-ethereum # Cryptopp git clone https://github.com/mmoss/cryptopp.git cd cryptopp sudo scons --shared --prefix=/usr cd .. # JSON RPC API - tenhle krok se dá vynechat git clone git://github.com/cinemast/libjson-rpc-cpp.git cd libjson-rpc-cpp/build cmake .. && make sudo make install sudo ldconfig cd ../.. # Sestavení klienta mkdir build cd build cmake .. -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release && make # přidejte k cmake parametr -DHEADLESS=1 pokud nechcete GUI
Jakmile budete mít dokompilováno, všimněte si dvou složek eth/ a alethzero/. To první je klient pro příkazovou řádku, to druhé poněkud divoký grafický klient.
Pokud se vám podaří vše korektně zprovoznit, gratuluji, ale jak to použít budete muset zjistit sami. Alethzero mi přijde absolutně nedodělaný a použití CLI je na článek samo o sobě.
Každý rok se vytěží 0.4x předešlý rok, jestli to chápu správně. Konkrétnější odpověď jsem nenašel.
(kredit XRPTalk diskuze)
Zdroje:
Předpovědi se momentálně dost liší a to tak, že o celé řády. Viděl jsem odhady okolo 107 986 582Ξ, ale i 31 344 216Ξ. Názor si udělejte sami:
Zdroje:
K dispozici je JSON RPC API.
Ve whitepaperu je vysloveně uvedeno, že je to přibližně na úrovni mobilu z roku 1998. Převedeno na reálný hardware, tak se výkon pohybuje někde na úrovni jednočipů, které se používají v elektronice. To se může zdát jako docela málo, ale pro spoustu různých úkolů to bude zcela postačující. Cílem není vytvořit decentralizované VPS, ale co nejbezpečnější cloud. Pokud někdo potřebuje výkon, lze ho outsourcovat.
Detaily zde: http://www.reddit.com/r/ethereum/comments/2bzyrs/computation/
Do budoucna je plánováno zvyšování výkonu pomocí speciálních instrukcí. K dispozici by tak měly být například instrukce pro podporu eliptické kryptografie, takže výkon může být z hlediska šifrování podstatně vyšší. Také se pracuje na jakési metodě definování pevných procedur, které bude možné volat s nižšími náklady, než kdyby byly vykonávány přímo CA. Detaily najdete v kapitole Native Code Extensions. Zatím se jedná o teorii, první implementace budou k vidění nejdříve v PoC 7.
Původně se jednalo o každou minutu. Před nedávnem se objevily informace, že by se doba měla zkrátit na 12 vteřin, v posledním update se mluví dokonce i o 6 vteřinách.
Tak jako Bitcoin používá ฿, pro Ether je momentálně používán Ξ (html element Ξ
). Podle všeho to vypadá, že už to tak zůstane.
Data jsou uloženy v blockchainu (Merkele-Patricia stromy), který mezi sebou sdílí všechny úplné uzly (full nodes). Tak jak to chápu já, kód je na úrovni konců stromu vykonáván všemi úplnými uzly, které potom výsledek odešlou síti a hlasují o správnosti.
Zdroj:
Síť momentálně funguje v testovacím režimu, takže je v podstatě nemožné tuto otázku zodpovědět. Výpočty samotné nestojí Ether, ale Gas. Gas jsou Ethery nahrané na účet CA a jeho hodnota se může tržně měnit v závislosti na momentálním zatížení sítě.
Komu to stále není jasné: Při založení CA mu pošlu pár Etherů a on je spaluje vždy za každou operaci daný násobek Gasu (násobení stojí 1 Gas, operace nad úložištěm třeba 100), jak je to předem deklarováno. Co se mění je kolik Etherů je jeden Gas.
Pro testnet se hodnota Gasu pohybuje na 10 szabo za 1 Gas. Za jeden Ether si tak koupíte 100 000 Gasu, přičemž platí, že většina instrukcí vás bude stát 1 Gas. Jakmile dojde k ostrému spuštění, cena se bude pohybovat někde jinde a za 1 Ether si pravděpodobně koupíte podstatně víc operací.
Konverzní poměr mezi Gasem a Etherem se bude měnit, podle vytížení. Tím se předchází útokům, které by jinak nesmyslně zatěžovaly síť.
Zdroje:
Vitalik Buterin je zakládajícím členem. Vývoji se nyní věnuje celý tým lidí. Poté co vybrali 18.5 milionů dolarů v předprodeji pravděpodobně ještě přiberou další lidi.
Ne. Tým okolo Etherea sice vybral 18 a půl milionu dolarů, ale taky všichni dostanou podíly z prvních vytěžených Etherů. Nyní jsou z nich milionáři. Pokud vše půjde jak má a podaří se jim rozjet síť a vytvořit skvělý produkt, který bude užitečný milionům lidí, budou z nich pravděpodobně miliardáři.
To ovšem není to důležité, důležité je, že jsou v pozici změnit svět. Kdo by se toho vzdal kvůli penězům?
Jak se Ethereum brání 51% útoku? Jak přesně funguje těžení? Když full nody počítají kontrakty, tak tím vlastně těží. Komu je vyplácena odměna za těžení? Všem, prvnímu, náhodnému? Slyšel jsem, že to má být ASIC resistant, jak to bude fungovat?
Opravdu rád bych odpověděl, ale nemá to moc smysl. Návrh protokolu se mezi PoC 5, 6 a 7 silně mění a tohle jsou věci, na kterých se pracuje právě teď. Podle toho co jsem tak viděl diskuze na internetu, nemalá část z 18 milionů vybraných dolarů bude do nalitá do dalšího vývoje, aby byly tyto problémy vyřešeny nejlepším způsobem.
Některé odpovědi, domněnky a spekulace najdete zde: http://www.reddit.com/r/ethereum/comments/2g3hwn/questions/
Momentálně více/méně ne. Jak tomu bude v budoucnosti samozřejmě ukáže čas. Běžný uživatel bude využívat pravděpodobně hlavně tu "měnovou" část, tedy posílání a příjem Etherů z jednoho účtu na druhý. Pro programátory a kryptology je zajímavá zase scriptovací část, protože jim umožňuje vytvářet některé v současnosti nevytvořitelné koncepty založené na možnosti důvěřovat CA:
(Jedna z možností použití. Kredit bitcoingress.)
Pokud by to někomu nestačilo, aby jste si udělali představu, zde je překlad části jednoho příspěvku na redditu:
Myslím, že je špatně uvažovat o Ethereu jako o lepším, či snad jiném typu počítače.
Ethereum (pokud bude fungovat) otevře úplně nové oblasti ke zkoumání. Bude to něco jako objevení Ameriky v patnáctém století, zpřístupnění nízké orbity v 60 letech, či jako vynález rádia na začátku dvacátého století.
Když byly tyhle nové oblasti zpřístupněny, nikdo skutečně nevěděl co s tím dělat, nebo jak by to mělo fungovat. Mnoho bohatství bylo nabyto a ztraceno hned ze začátku a spousta dnešního majetku, kultury atd. je vytvářena na základě těchto sfér.
Ve době objevení Ameriky neměl nikdo ani tušení, že se z ní stane dominantní supervelmoc, GPS a komunikační satelity budou létat po nebesích, či že radio a televize redefinuje způsob šíření informací a zábavy skrz celou společnost.
Ethereum (pokud bude fungovat) je počítač, který nejde vypnout. Softwarová platforma, na které může kdokoliv a kdekoliv na světě stavět a být si jist, že jejich výtvor bude přístupný všem.
To je novinka, která dovolí vytváření dalších úplně nových věcí. Mezinárodní společnosti s reputací, spoluvlastníky atp, které nemohou být nespravedlivě uzavřeny politicky zainteresovanými stranami. Komplexní směnárny, kde si účastníci mohou přečíst zdrojový kód a ujistit se, že podvod je nemožný. Komplexní charity, kde dárci můžou mít aktivní spoluúčast na toku peněz, to vše s téměř nulovou režií. Taky doufám spousta dalších věcí, které si ani neumím představit.
V současnosti neexistuje žádná alternativní služba (když tedy pominu, že v praxi neexistuje ani Ethereum), která by se dala použít podobným způsobem. Jak jednou nahrajete data do EVM, tak se můžete spolehnout že nebudou nikým externě manipulována a poběží přesně tak, jak bylo naprogramováno.
Dovolím si opět citovat diskutující z redditu:
Výhodou Etherea není výpočetní síla (váš notebook může pravděpodobně předstihnout celou síť), ale fakt že veškeré výpočty probíhají důvěryhodným, decentralizovaným způsobem.
Osobně jsem přesvědčený, že Ethereum je perspektivní technologie a nezáleží na tom, jestli se konkrétní (stávající) implementace ujme, nebo ne. I kdyby autory někdo zabil a zničil všechnu jejich práci, myšlenka již byla zasazena a dříve nebo později se najde někdo, kdo vytvoří stejný koncept.
Ethereum je ochutnávka budoucnosti, která je podivná a ještě před pár lety téměř nepředstavitelná. Budoucnosti plné softwarových entit, kde není nic podivného, když je řeka, hora, či nějaký jiný neživý předmět ekonomicky zastupovaná softwarem, který se o ní stará a dává jí podobná práva, jako mají lidé.
Po přečtení tohoto článku by jste měli mít základní představu co je Ethereum, jak ho použít a k čemu to je. Pokud vás to zaujalo, doporučuji projít si zdroje v následující kapitole. Potom se můžete zapojit do vývoje, počkat až přijde finální verze, nebo na všechno zapomenout.
Osobně doporučuji nastudovat si detaily, přidat si do čtečky RSS kanál subredditu a připravit minery na spuštění sítě. Nechci tvrdit, že to bude bůh ví jak skvělá měna, na které zbohatnete, ale co se samotné technologie distribuovaných kontraktů týče, něco mi říká že má velký potenciál.
(Doge samozřejmě nezůstává pozadu a pracuje na svojí verzi..)
Tento článek má být spíš přehledem, který se snaží upozornit na novou technologii, než vyčerpávajícím popisem obsahujícím všechny aspekty technologie, která stojí za Ethereem.
Pokud se chcete dozvědět víc, doporučuji Ethereum Development Tutorial, který velmi názorně a prakticky ukazuje, jak vše funguje z uživatelského hlediska.
Více do hloubky poté jde White Paper, který se více věnuje rozdílům oproti Bitcoinu a implementačním detailům.
Nejkomplexnější popis na který jsem narazil je potom tento pdf dokument obsahující kompletní proof of concept.
A zde je seznam praktických ukázek vytváření CA;
Napsání tohohle článku mi zabralo přes čtyři měsíce. Všem komu jsem to sliboval dřív se omlouvám, ale nějakou dobu mi trvalo uchopit co jsem to vlastně našel a dohledat si k tomu relevantní informace. Taky práce z člověka saje chuť po večerech psát články, tak to prostě nešlo tak jednoduše, jak jsem čekal.
Tiskni
Sdílej:
zastaralém kapitalismu
Co je na kapitalismu zastaralého? Mně přijde perfektně v souladu s neregulovanými decentralizovanými kryptoměnami nebo třeba svobodným Internetem.
Mám opačný názor. Proč? Inu, takováto platforma (pokud se ujme) de fakto obejde klasický peněžní systém bank (stejně jako bitcoin a další). Plus, další nadstavbové dovednosti takovéto sítě (např. kompletně decentralizovaný a nekontrolovaný internet) se budou plést pod nohy vlád a jejich třípísmenkových organizací. Tak jako tak, takováto technologie povede k větší svobodě jednotlivce, a to opravdu není po chuti "elitě". Pro "elitu" (pod elitou myslím ty, jež udržují v chodu aktuální peněžní [společenský] systém) jsme jen otroci.No jo, spiknutí. Já jsem moc líný tomu věřit. Určitě to přinese změny, jenže celý ten koncept je zatím natolik v plenkách, že v podstatě nikdo nedokáže říct jaké. Ostatně elitě nic nebrání prostě tu technologii ovládnout zákonem, což se stejně dřív nebo později stejně stane.
Ostatně elitě nic nebrání prostě tu technologii ovládnout zákonem, což se stejně dřív nebo později stejně stane.A to je asi na tom to nejmrazivější. Už případy „internerového pirátsví“ ukázaly, že nemáš-li technické páky navrch, tak si do zákonů můžeš psát co chceš a v podstatě to má hodnoutu jako jakýkoliv jiný cár papíru. Elitám můžu popřát pouze hodně štěstí s crackováním téhle sítě.
A to je asi na tom to nejmrazivější. Už případy „internerového pirátsví“ ukázaly, že nemáš-li technické páky navrch, tak si do zákonů můžeš psát co chceš a v podstatě to má hodnoutu jako jakýkoliv jiný cár papíru. Elitám můžu popřát pouze hodně štěstí s crackováním téhle sítě.To proto, že se vůbec nesnaží. Až budou za stažení filmů sekat ruce na náměstí, tak poměr stahovačů imho taky klesne.
Nemyslim si, ze je obidenie bank problem pre elity. Ved obchadzat banky sa daju aj tak, ze ma clovek doma hotovost. Hotovost sa tazko vystopuje, na rozdiel od prevodov v bankach a aj prevodov bitcoinov. Funguje to casto, ako v bankach. Ked clovek prevedie peniaze cez Cinu, Seychelly, Rusko, Zimbabwe, Japonsko a USA, tak na neho prakticky nikto nema. Aj ked sa pomixuju bitcoiny. Akurat to malokto robi spravne.
Bitcoiny su casto spojitelne s jednou IP, z ktorej prisla transakcia, na co si treba tiez dat pozor. A korelovat vstupy a vystupy mixing service tiez nie je nemozne. Prinajhorsom mixing service patri trojpismenkovej agenture...
Ja som paranoidny presne opacnym smerom. Co ked trojpismenkove agentury zalozili BTC, lebo chcu rychlo hladat kolizie u SHA-256? Inak by im na to nikto zadarmo nerobil HW - teraz sa to vyvija a zaroven zlacnuje; agentury nemusia dat ani korunu. Vela vedcov hlada, ako z danych dat postavit jeden z konkretnych hashov (na zaciatku nuly), lebo by to znamenalo vela penazi. Naviac ludia zadarmo hladaju x take, ze sha(x) = 0. Alebo sa tomu blizia a raz sa mozno trafia. Ked take x najdu, tak by to mohlo byt pouzitelne pri utoku na SHA.
Ja som paranoidny presne opacnym smerom. Co ked trojpismenkove agentury zalozili BTC, lebo chcu rychlo hladat kolizie u SHA-256? Inak by im na to nikto zadarmo nerobil HW - teraz sa to vyvija a zaroven zlacnuje; agentury nemusia dat ani korunu.No, a viděl jsi tu hashovací funkci co to provádí? Nemám moc pocit, že by to NSA bylo užitečné, protože je to veskrze k ničemu. Prostě jen nástroj na pálení výkonu.
Nemyslim si, ze je obidenie bank problem pre elity. Ved obchadzat banky sa daju aj tak, ze ma clovek doma hotovost. Hotovost sa tazko vystopuje, na rozdiel od prevodov v bankach a aj prevodov bitcoinov.Možná budu znít jako někdo se staniolovou čepicí na hlavě, ale imho už mají 'elity' na hotovost políčeno. Proč se asi tak hrozně prosazují platby kartou, zejména bezdotykové, že... Dále IIRC tady nebo na KP psal Jenda nebo xkucf (už nevím kdo - pardon) o novele zákona která se snažila nějak omezovat hotovostní platby.
Dále IIRC tady nebo na KP psal Jenda nebo xkucf (už nevím kdo - pardon) o novele zákona která se snažila nějak omezovat hotovostní platby."snažila nějak omezovat"? - uh ... ty jsi asi nečetl odst. 1 §4 zákona 254/2004 Sb., že?
Jak to mají zabezpečené? Fax se dá podvrhnout a hlas v podstatě taky.
Řekl bych, že tenhle scénář tam bude ve srovnání s tím nepodvrhnutelný. Jde o tu komunikaci mezi bankami, která je chráněná šifrováním a podepisování.
A ono i běžné internetové bankovnictví je prakticky neprolomitelné, pokud uživatel nemá např. zavirovaný počítač a mobil.
Kdežto u toho telefonu/faxu žádná ochrana není – resp. proto jsem se ptal – jestli nad tímto nezabezpečeným kanálem mají nějakou svoji bezpečnou vrstvu, třeba jednorázová hesla a nějaké ručně počítané hashe, kódovanou řeč atd.
Řekl bych, že tenhle scénář tam bude ve srovnání s tím nepodvrhnutelný. Jde o tu komunikaci mezi bankami, která je chráněná šifrováním a podepisování.A co ve srovnání s opisováním číslíček z karet? Nebo používání magnetického pásku na kartách?
Tak znova: ptal jsem se na zabezpečení komunikace mezi dvěma prostředníky – analogií k tomu by byla komunikace mezi dvěma bankami. Ta ti přijde srovnatelně nebezpečná jako telefonování/faxování?
Zabezpečení komunikace mezi prostředníkem a odesílatelem/příjemcem musí v Hawale taky nějak řešit. Už jen ověření, komu ty peníze vyplatit.
P.S. co se týče opisování čísel z karet – to už jsem tu několikrát kritizoval, je to špatně – stejně jako magnetické proužky nebo žehličky, které by taky měly zmizet.
Nejspíš nějak takhle...Jak to mají zabezpečené? Fax se dá podvrhnout a hlas v podstatě taky.
jak se asi začne cítit a chovat „současná demokracie“ u moci jejíž moc tak tím bude omezována? Já bych se teda cítil ohroženě a asi bych začal kopat kolem sebe. Zas tak světle bych tu budoucnost neviděl…Jak, omezována? Pokud si nasadím na hlavu kloubou a prohlásím se za anglickou královnu, tak jí tím nijak neomezím. Stejně tak je to s tím kongresem - můžou mít tisíce stoupenců, ale veškerá výkonná moc na ně kašle. Policie, hasiči, armáda, tohle všechno se jim tak leda vysměje, že je to banda pošuků z internetu. Já bych taky rád věřil na nějakou revoluci a ona určitě přijde, jen ne taková, jakou čekáme.
Jak, omezována?Tím že budeš přesouvat moc nad něčím co lidi respektují někam jinam než do kongresu.
Pokud si nasadím na hlavu kloubou a prohlásím se za anglickou královnu, tak jí tím nijak neomezím.No jestli si dobře pamatuju, tak takových pokusů nasadit si na hlavu klobou a prohlásit se za anglického krále/královnu bylo v historii dokonce několik. A jestli si taky dobře pamatuju, tak ani jeden z nich nedopadl dobře ze strany „opravdového krále/královny“. Tož asi tak.
Policie, hasiči, armáda, tohle všechno se jim tak leda vysměje, že je to banda pošuků z internetu.To bude trvat jen tak dlouho dokud budou exekuční složky placeny tak jak jsou. Policista, hasič i voják jdou za tím kdo je platí. Vždyť už teď pomalu začíná cena jednoho virtuálního nic atakovat hodnotu měsíčního platu spousty z nich u nás (OK, tak hasiče, policisty nebo vojáka asi ne, ale třeba dva, tři, čtyři takové nic už jo).
The BitCongress Foundation is drafting a bill to be given to the US Congress for the purpose of protecting the creation of, use of, distribution of & investment in technologies & networks that make the bitcoin protocol, software & the Bitcoin currency.s tím že jestli projde nebo ne, pravdepodobně takový návrh zákona respektovaný je něco neuvěřitelného. Dovedeš si představit, že by v dnešní době do parlamentu nakráčel třeba někdo (a nebyla to zrovna OSA
Psali bezcenné cáry papíru, které ani na to vytřítí nejsou dobré? To je docela nebezpečné.To už dělaj, ne? :) Jinak obecně se to nazývá lobování a imho to není nic nového.
Proto také elita podporuje vznik co nejvíc kryptoměn. Když jich bude dostatek, bude tato sféra roztříštěná a žádná taková měna nezíská dostatečnou významnost. Navíc každý problém některé z těchto měn vrhne špatné světlo i na všechny ostatní. Nebude pak ani potřeba kryptoměny kriminalizovat, protože by to mohlo vyvolat nepokoje. Jejich svět se zničí sám.To je zase paranoia :) S tímhle životním přístupem bych viděl spiknutí za každou věcí, která mi nejde pod fousy. Jak se tomu bráníš?
Po technicke strance to vypada hodne zajimave, jen si nejsem jisty, jestli bychom (jako lidstvo) v tuto chvili dokazali vsechny moznosti naplno vyuzit.Ah, tak to já si jsem na 100% jistý, že by jsme nedokázali využití ani polovinu možností. Ty opravdu zajímavé způsoby použití zatím ještě nikdo nevymyslel :)
I v pripade Bitcoinu, ktery se stal neuveritelne znamy i mimo IT komunitu, stale drtiva vetsina lidi nevi, jak to presne funguje (vc. me).Tohle je otázka zapouzdření. Momentálně to nedokážu pořádně použít ani já, a to jsem strávil studiem informací pár měsíců. Jakmile se to dost ujme, očekávám klienty na pár kliknutí (samozřejmě pokud nebudeš chtít scriptovat). Ovce se pak přidají jako vždy, až to budou používat všichni kolem. Do té doby se tomu budou smát, jako se smáli bitcoinu.
Ako som uz upozornoval inde, nie je to nastroj na pocitanie. To pocitanie je tam len tak mimochodom (aby sa nad tym dalo postavit nieco viac) a plati sa za zan.
A preco? No kazdy vypocet musi zrealizovat cela siet. To dokonca aj pri overovani chainu - u inych *coinov je asymetria v narocnom hladani hashu; tu bude rovnako hladanie hashu, ale vypocty bude treba vykonavat znovu a znovu. Tu vznika ohrozenie decentralizacie - ked bude treba pocitat velmi vela, tak bude tazke vsetko overit a ludia budu musiet pre pouzivanie jednoducho verit tomu, co poskytne pool.
Ako som uz upozornoval inde, nie je to nastroj na pocitanie. To pocitanie je tam len tak mimochodom (aby sa nad tym dalo postavit nieco viac) a plati sa za zan.No, to jsem napsal v článku aspoň 3x, aby to pochopil úplně každý :)
A preco? No kazdy vypocet musi zrealizovat cela siet.To není tak úplně pravda. Musí to zrealizovat full-nodes.
Tu vznika ohrozenie decentralizacie - ked bude treba pocitat velmi vela, tak bude tazke vsetko overit a ludia budu musiet pre pouzivanie jednoducho verit tomu, co poskytne pool.Na tomhle se prý pracuje, ale detaily nevím. V současnosti tuším taky nemusíš počítat všechno, stačí když si vybereš některé konce větví toho stromu a ověříš je, takže zapojení by mělo být možné i s relativně nevýkonným počítačem.
Ethereum pouziva GHOST "protokol" (zpusob jak vybirat/verit podstromum) - mrkni na paper od autoru GHOST (izraelsti matematici castecne sponzorovani Microsoftem [coz neni nic spatneho; spatne je sponzorovat MicrosoftTu vznika ohrozenie decentralizacie - ked bude treba pocitat velmi vela, tak bude tazke vsetko overit a ludia budu musiet pre pouzivanie jednoducho verit tomu, co poskytne pool.Na tomhle se prý pracuje, ale detaily nevím.
Můj názor je, že by se síť neměla jmenovat Ethereum, ale rovnou se to mělo pojmenovat Skynet až nazýváme věci pravými jmény. Vidím, že tvůj šilený nápad z minulého zápisku se čím dál víc blíží skutečnosti. Já se tady laminuju s BitCoinama a oni si mezitím vytvářejí metodu pro zkázu celého světa…se na to už taky můžu vyprdnout.
Pod čarou: Měl by sis určit nějakou standardizovanou cenu za článek. Ať mám taky co vydávat.
Můj názor je, že by se síť neměla jmenovat Ethereum, ale rovnou se to mělo pojmenovat Skynet až nazýváme věci pravými jmény. Vidím, že tvůj šilený nápad z minulého zápisku se čím dál víc blíží skutečnosti. Já se tady laminuju s BitCoinama a oni si mezitím vytvářejí metodu pro zkázu celého světa…se na to už taky můžu vyprdnout.Come to the Dark Side. We have cookies. Jinak Skynet už se jmenují britské vojenské satelity, tam bych taky viděl potenciál :)
Come to the Dark Side. We have cookies.Sušenky nežeru.
nebo jsi nepochopil, k čemu to může být?Teď vás asi nechápu ani jednoho. Srovnání s botnetem je mimo, prostě úplně. Společné to má asi tak to, že oboje je turingovsky kompletní.
To je pravda. Jediný dôkaz o tom, že ethereum nie je botnet, je tvrdenie že nie je botnet.To jsi pochopil blbě, já opravdu nemám potřebu ti cokoliv dokazovat. Dovzdělej se sám.
To není o potřebě někomu něco dokazovat. Zatím Peter popsal svůj názor i důvody, které ho k němu vedou, a jaksi nemůžu najít to samé z tvojí strany, a ačkoliv tvoje věci běžně rád čtu, v posledních komentářích nevidím víc než jen výlevy arogance.No, to bude proto, že jsem o tom napsal celý článek a do něj umístil 82 odkazů na další informace. Jak tu někdo podotkl v diskuzi, nejsem za to placený, tak se nedá očekávat, že budu s blahoskloným úsměvem vyvracet každou myšlenku ala "ethereum je předražený botnet". Pokud se ozve někdo, s kým se tu od vidění znám, ok, můžu to zkusit. Konstruktivní diskuze? Super, tu miluju. Spekulace? Ok, beru. Trolling, nebo naprosté nepochopení v podstatě bez jiných argumentů, než "mě to tak připadá"? Proč bych se toho měl dál zúčastnit? Jinak máš pravdu, bylo (a je) to arogantní, ale prostě na to nemám sílu. Je mi jedno co si Peter Golis myslí, nebo jestli třeba zítra shoří. Neznám ho a jeho názor je mi lhostejný. Prostě nebudu věnovat energii a čas, abych mu to celé (znova) vysvětlil a pak možná "vyhrál" bitvu o správný názor, v týden poté zapomenutém diskuzním vlákně.
No, to bude proto, že jsem o tom napsal celý článek a do něj umístil 82 odkazů na další informace. Jak tu někdo podotkl v diskuzi, nejsem za to placený, tak se nedá očekávat, že budu s blahoskloným úsměvem vyvracet každou myšlenku ala "ethereum je předražený botnet".Nebereš si to trochu moc osobně? Mně až tak nezaujalo to slovo předražený, spíš mě zaujal evidentně rozdílný postoj k definici slova botnet, přičemž jsi už vypsal tolik písmenek a přitom jsem si nevšiml, že bys někde uvedl alespoň nějakou formu definice, která je podle tebe přijatelná, natož aby bylo zjevné, že tuto definici ani v nejmenším nesplňuje.
Je mi jedno co si Peter Golis myslí, nebo jestli třeba zítra shoří. Neznám ho a jeho názor je mi lhostejný. Prostě nebudu věnovat energii a čas, abych mu to celé (znova) vysvětlil a pak možná "vyhrál" bitvu o správný názor, v týden poté zapomenutém diskuzním vlákně.Ale jo, to naprosto chápu a taky nemám ponětí, kdo to je. Přišlo by mi tedy přirozené ten komentář buď zcela ignorovat, podotknout, že s tím nesouhlasíš, popřípadě tě to nezajímá, a další diskuzi ignorovat, nebo se k tomu nějak konstruktivně vyjádřit. Nerozuměl jsem, proč tomu věnuješ energii a čas, aniž by to přinášelo alespoň to vyjasnění vlastního názoru.
spíš mě zaujal evidentně rozdílný postoj k definici slova botnet, přičemž jsi už vypsal tolik písmenek a přitom jsem si nevšiml, že bys někde uvedl alespoň nějakou formu definice, která je podle tebe přijatelná, natož aby bylo zjevné, že tuto definici ani v nejmenším nesplňuje.Slovo botnet je třeba nějak definovat? To by mě snad ani nikdy nenapadlo. Jakás/takás definice je v příspěvků číslo 118, ale nedělám si iluzi, že by to na diskuzi něco změnilo.
Přišlo by mi tedy přirozené ten komentář buď zcela ignorovat, podotknout, že s tím nesouhlasíš, popřípadě tě to nezajímá, a další diskuzi ignorovatK tomu jsem se právě odhodlal po tom příspěvku, na který reaguješ. Původně jsem si myslel, že se jednalo o nepochopení názorů, pak mi došlo, že je to nepochopení samotné podstaty diskutovaných předmětů a že bude vhodné přestat, pokud se nechci pouštět do něčeho silně neplodného.
K tomu jsem se právě odhodlal po tom příspěvku, na který reaguješ.OK.
A botnet is a collection of Internet-connected programs communicating with other similar programs in order to perform tasks. This can be as mundane as keeping control of an Internet Relay Chat (IRC) channel, or it could be used to send spam email or participate in distributed denial-of-service attacks. The word botnet is a combination of the words robot and network. The term is usually used with a negative or malicious connotation.
Tvoja osobná definícia botnetu je odlišná od všeobecne prijatej definície, a tak sú Tvoje argumenty mimo. Ale článok je dobrý, taký vyzretý. A keď zoberiem do úvahy Tvoj opis Ethereum:Ethereum jsou v podstatě miliony malinkých virtuálních počítačů, které běží ve sdílené databázi. Můžou si mezi sebou předávat zprávy a posílat peníze, je tam nějaké to šifrování a všechny jsou sandboxované, takže nemůžou do internetu. Nad tím vším je kopa matematiky, aby to vůbec ekonomicky fungovalo.
Tak mi vychádza zhoda na sto percent. Akurát priemerný botnet vychádza lacnejšie a je flexibilnejší.Človeku, čo si sám vymýšľa vlastné definície všeobecnych pojmov sa nikdy nebude dať rozumieť. Napríklad taká wikipédia definuje botnet takto:Svoje reference jsem uvedl v příspěvku níže.
A botnet is a collection of Internet-connected programs communicating with other similar programs in order to perform tasks.Tohle je jediný bod, který by se u etherea dal uznat. Je to ovšem zcela nekompletní, neboť pod tenhle popis spadá i komunikace s webovým serverem, nebo torrent, nebo jakýkoliv distribuovaný program.
This can be as mundane as keeping control of an Internet Relay Chat (IRC) channel, or it could be used to send spam email or participate in distributed denial-of-service attacks.Zde ethereum nenaplňuje (a nikdy nebude, z principu funkce) jediný bod. Ani to nejde použít ke spamování, neboť to momentálně (a pravděpodobně i do budoucna) nemá žádnou možnost posílat zprávy do vnějšího světa jinak, než že externí program čte blockchain.
The word botnet is a combination of the words robot and network.Pěkné, ale s ethereem to vůbec nesouvisí.
The term is usually used with a negative or malicious connotation.Zase, ethereum ani není možné takhle zneužít.
Ako človek čo si vymýšľa vlastné definície všeobecných pojmov.Človeku, čo si sám vymýšľa vlastné definície všeobecnych pojmov sa nikdy nebude dať rozumieť. Napríklad taká wikipédia definuje botnet takto:Svoje reference jsem uvedl v příspěvku níže.
Áno, spadá. A ďalší bod je ten, že v bežných botnetoch a aj v Ethereum sa zadáva výpočtová úloha pomocou klient server architektúry. Záruka že tá úloha nebude len tupým zneužitím prostriedkov lokálne zneužitého nodu je nulová.A botnet is a collection of Internet-connected programs communicating with other similar programs in order to perform tasks.Tohle je jediný bod, který by se u etherea dal uznat. Je to ovšem zcela nekompletní, neboť pod tenhle popis spadá i komunikace s webovým serverem, nebo torrent, nebo jakýkoliv distribuovaný program.
This can be znamená Toto môže byť. O spamovanie nejde, botnety sa využívajú hlavne na distribuované výpočty. SPAM nie je výhradná náplň práce botnetu. A že komunikácia so svetom v prípade Ethereum neexistuje? Tak to by znamenalo zasielanie transakcií pomocou poštových holubov.This can be as mundane as keeping control of an Internet Relay Chat (IRC) channel, or it could be used to send spam email or participate in distributed denial-of-service attacks.Zde ethereum nenaplňuje (a nikdy nebude, z principu funkce) jediný bod. Ani to nejde použít ke spamování, neboť to momentálně (a pravděpodobně i do budoucna) nemá žádnou možnost posílat zprávy do vnějšího světa jinak, než že externí program čte blockchain.
Názov nesúvisí s názvom? To je zaujímava úvaha.The word botnet is a combination of the words robot and network.Pěkné, ale s ethereem to vůbec nesouvisí.
The term is usually used with ... Čo asi tak môže znamenať ďalšie prehliadnuté slovo obvykle? Asi toľko, že človek čo nerozumie zaužívaným pojmom si vytvára ich vlastné definície len kôli jazykovej bariére. A tú bariéru používa ako argument v jeho prospech. Teda ak to zhrniem, tak nedostatok znalostí je naozaj argument. Ale váhu má opačnú.The term is usually used with a negative or malicious connotation.Zase, ethereum ani není možné takhle zneužít.
A ďalší bod je ten, že v bežných botnetoch a aj v Ethereum sa zadáva výpočtová úloha pomocou klient server architektúry.To není pravda. Rozhodně to tam neodesíláš tak, že by ses připojoval na nějaký server, naopak je to silně decentralizovaná P2P architektura a transakci přidáš tak, že jí připojíš do blockchainu a ostatní klienti to pak propagůjí dál. Ale hádám, že si stejně nějak omluvíš proč je tohle botnet.
Záruka že tá úloha nebude len tupým zneužitím prostriedkov lokálne zneužitého nodu je nulová.Jakého lokálně zneužitého nodu? Ty virtuální stroje zpracovává celá síť, to je jedna věc, nehledě na to, že ty platíš aby to počítaly, tak jaké zneužití? Klientům je vesele jedno co počítají, i kdyby to byly samé
nop
y, protože za to mají ether.
This can be znamená Toto môže byť.To ovšem nic nemění na tom, že je to argument k ničemu a na ethereum se nevztahuje.
O spamovanie nejde, botnety sa využívajú hlavne na distribuované výpočty.Ne, botnety se využívají hlavně na DDoS, spam a pak někde za tím je počítání kryptoměn, protože toho si uživatelé často všimnou, když jim jede komp na 100%, což umí hledat i ty nejtriviálnější heuristiky v antivirech.
A že komunikácia so svetom v prípade Ethereum neexistuje? Tak to by znamenalo zasielanie transakcií pomocou poštových holubov.Zřejmě se ti plete komunikace na úrovni EVM s komunikací samotného ethereum klienta/serveru.
Asi toľko, že človek čo nerozumie zaužívaným pojmom si vytvára ich vlastné definície len kôli jazykovej bariére. A tú bariéru používa ako argument v jeho prospech. Teda ak to zhrniem, tak nedostatok znalostí je naozaj argument. Ale váhu má opačnú.No jo. Tak si to opakuj pořád pro sebe, já tuhle diskuzi končím, protože na tuhle demenci nemám ani čas, ani náladu.
1:many
a všechny počítače dělají co jim rozkáže vlastník botnetu, v ethereu je to na úrovní EVM 1:1
, maximálně 1:N
, kde N je počet pro tebe užitečných kontraktů a uživatelů. Na úrovni klientů a lowlevel protokolu to také není 1:many
, ale vždy 1:N
, kde N je počet peerů, které jsi našel (co jsem tak testoval klienta, tak je to většinou číslo < 5).
Dokonce i kdybych se na to z nějakého pošahaného důvodu chtěl dívat tak, že je to botnet proto, že když něco nahraješ do blockchainu, tak to všichni provádějí*, tak to stejně není pravda, protože jednotlivé nody si vybírají co za koncové uzly na úrovni Patricia-Merkle stromu budou vykonávat a to zcela dobrovolně, stejně jako to co budou ověřovat podle toho, jak se jim to ekonomicky vyplatí.
*V tomhle případě by byl botnet prakticky jakýkoliv blockchain software.
Áno, súhlasím. Človek, čo si musí vymýšľať vlastné definície už zaužívaných pojmov len preto že im nerozumie ňou trpí.Podle mě je definice, podle které je botnet snad všechno, na prd, ale nemám problém na ni pro účely této diskuze přistoupit.
To však nič nezmení na fakte že sa jedná o predražený botnetMohl bys vysvětlit, co je na tom předraženého? Je Bitcoin předražený?
Oproti cenám za prenájom bežného botnetu je cena za prenájom etherum dosť vysoká.Nemůže mít třeba Ethereum oproti běžnému botnetu nějaké důležité vlastnosti navíc? Myslím, že tu o nich Bystroushaak nedávno psal docela hezký zápisek.
Môžeš, od toho existuje bártr.Nedokážu si to představit. Jak se to dělá? Chtěl bych něco jako tohle nebo tohle.
Ale tá pridaná hodnota je z môjho pohľadu precenená oproti bežnému výmennému obchodu.OK. Dle mého názoru je ta hodnota velmi důležitá a jsem ochoten za to přiměřené transakční poplatky platit.
Až na to, že v popise Fóbie nie je nič o poskytovaní výpočtového výkonu tretím stranám tak ako to má opísané v jednej z hlavných vlastností tohoto botnetu.Pro účely tohoto argumentu je naprosto jedno, komu se poskytuje.
Až na to, že v popise Fóbie nie je nič o poskytovaní výpočtového výkonu tretím stranám tak ako to má opísané v jednej z hlavných vlastností tohoto botnetu.Dobře, zkusíme to jinak: tvůj botnet počítá kryptograficky nezabezpečené výpočty (proto nelze použít například k výše zmíněným Contracts). Ethereum počítá kryptograficky zabezpečené výpočty (proto lze, na rozdíl od botnetu, použít třeba k Contracts). Opravdu lze toto porovnávat? Přečti si prosím ještě jednou zápisek, pod kterým diskutujeme:
Výhodou Etherea není výpočetní síla (váš notebook může pravděpodobně předstihnout celou síť), ale fakt že veškeré výpočty probíhají důvěryhodným, decentralizovaným způsobem.
Až na to, že v popise Fóbie nie je nič o poskytovaní výpočtového výkonu tretím stranám tak ako to má opísané v jednej z hlavných vlastností tohoto botnetu.Ještě jinak: stěžoval by sis pod článkem o Homomorphic encryption, že je to k ničemu, protože je to ve srovnání s běžným počítáním nad plaintextem neuvěřitelně pomalé? Nebo třeba u TrueCryptu - k čemu to je, když běžný disk je mnohem rychlejší?
Ethereum počítá kryptograficky zabezpečené výpočty (proto lze, na rozdíl od botnetu, použít třeba k Contracts).Ďakujem za potvrdenie môjho prvého príspevku. A argument s nejako zabezpečenými výpočtami je mimo. Ak by chcel niekto uveriť kryptografickému zabezpečeniu, tak musí dôverovať certifikačnej autorite. Ja osobne nejakej autorite čo si sama niečo vymyslí nedôverujem. A v prípade nejakej čerstvo vymyslenej kryptomeny (ktorú má každý čo má v zadku dieru) ani nehodlám dôverovať.
Ještě jinak: stěžoval by sis pod článkem o Homomorphic encryption, že je to k ničemu, protože je to ve srovnání s běžným počítáním nad plaintextem neuvěřitelně pomalé? Nebo třeba u TrueCryptu - k čemu to je, když běžný disk je mnohem rychlejší?Nie, nesťažoval. Tak ako som sa nezťaźoval ani tu. Len som skonštaloval že sa jedná o botnet s vysokou cenou vzhľadom na poskytovaný výkon. A bez záruky.
Ak by chcel niekto uveriť kryptografickému zabezpečeniu, tak musí dôverovať certifikačnej autorite. Ja osobne nejakej autorite čo si sama niečo vymyslí nedôverujem.Všechny šifrovací schémata totiž stojí na PKI, to dnes přece ví každý malý botnet.
Všechny šifrovací schémata totiž stojí na PKI, to dnes přece ví každý malý botnet.Je jedno na čom to stojí pokiaľ sa nedá veriť autorite.
A argument s nejako zabezpečenými výpočtami je mimo.Platí toto i u Bitcoinu?
Ak by chcel niekto uveriť kryptografickému zabezpečeniu, tak musí dôverovať certifikačnej autorite. Ja osobne nejakej autorite čo si sama niečo vymyslí nedôverujem.O jaké certifikační autoritě je řeč? Nevšiml jsem si, že by např. Bitcoin stál na nějaké certifikační autoritě.
Len som skonštaloval že sa jedná o botnet s vysokou cenou vzhľadom na poskytovaný výkon.Bohužel jsi to konstatování podložil srovnáním s jabloní.
Áno. Ale diskusia sa týkala botnetu Ethereum.A argument s nejako zabezpečenými výpočtami je mimo.Platí toto i u Bitcoinu?
A baví sa tu niekto o Bitcoine? Ale ak sa chceš o ňom baviť, tak podpis neeliminuje zneužitie.Ak by chcel niekto uveriť kryptografickému zabezpečeniu, tak musí dôverovať certifikačnej autorite. Ja osobne nejakej autorite čo si sama niečo vymyslí nedôverujem.O jaké certifikační autoritě je řeč? Nevšiml jsem si, že by např. Bitcoin stál na nějaké certifikační autoritě.
Botnet ako botnet. Ak je pre Teba botnet jabloňou, tak je to len Tvoj spôsob vnímaniaLen som skonštaloval že sa jedná o botnet s vysokou cenou vzhľadom na poskytovaný výkon.Bohužel jsi to konstatování podložil srovnáním s jabloní.
Botnet ako botnet. Ak je pre Teba botnet jabloňou, tak je to len Tvoj spôsob vnímaniaPeter Golis: Ethereum je předražená jabloň, která ani navíc neplodí moc jablek...
A baví sa tu niekto o Bitcoine?Bavíme se o Ethereum, které v tomto (blockchain, proof of work) funguje stejně, jako Bitcoin. Ale Bitcoin mi přijde známější a já mu třeba líp rozumím, tak jsem se chtěl zeptat na něj.
Botnet ako botnet.Před chvílí jsi napsal, že botnet je jak Stuxnet, tak Internet. To mi přijde, že už k té jabloni nemá daleko.
Citoval som definíciu z Wiki.Podle které je botnet například:
Pretože Ethereum poskytuje výpočtový výkon.A na to jsi přišel kde?
A mimochodom. Ja to od toho nechcem. Má mizerný výkon a prehnanú cenu.Ber to jako řečnickou zkratku.
Tu, písalo sa to v tomto blogu.Pretože Ethereum poskytuje výpočtový výkon.A na to jsi přišel kde?
Jak velkou výpočetní sílu má jeden CA?
Ve whitepaperu je vysloveně uvedeno, že je to přibližně na úrovni mobilu z roku 1998. Převedeno na reálný hardware, tak se výkon pohybuje někde na úrovni jednočipů, které se používají v elektronice. To se může zdát jako docela málo, ale pro spoustu různých úkolů to bude zcela postačující. Cílem není vytvořit decentralizované VPS, ale co nejbezpečnější cloud. Pokud někdo potřebuje výkon, lze ho outsourcovat.
Ak niekomu vkladáš do úst veci ktoré nevyriekol, tak sa nejedná o rečnícku skratku. Strč si ich teda do zadku.A mimochodom. Ja to od toho nechcem. Má mizerný výkon a prehnanú cenu.Ber to jako řečnickou zkratku.
Pokud někdo potřebuje výkon, lze ho outsourcovat.Tato věta znamená, že pokud potřebuješ výpočetní výkon, máš si za Ethery (něco jako Bitcoiny) zaplatit externí službu.
Ak niekomu vkladáš do úst veci ktoré nevyriekol, tak sa nejedná o rečnícku skratku.U nás se běžně používá v reakci na „X nezvládá Y“ odpověď „Nemůžeš po X chtít Y[, protože <důvod>]“. Příklady použití této fráze.
Takže je to cloud bez výkonu.Pokud někdo potřebuje výkon, lze ho outsourcovat.Tato věta znamená, že pokud potřebuješ výpočetní výkon, máš si za Ethery (něco jako Bitcoiny) zaplatit externí službu.
Používať príklady vyjadrovania z bulváru môže iba troll. Som rád, že si sa konečne vyznal.Ak niekomu vkladáš do úst veci ktoré nevyriekol, tak sa nejedná o rečnícku skratku.U nás se běžně používá v reakci na „X nezvládá Y“ odpověď „Nemůžeš po X chtít Y[, protože <důvod>]“. Příklady použití této fráze.
Takže je to cloud bez výkonu.Lze to tak nazvat (formální definici to splňuje, prakticky takové pojmenování podle mě smysl nemá).
Používať príklady vyjadrovania z bulváru môže iba troll.Dobře, pak jsem se prostě špatně vyjádřil. Nenapadlo mě, že s tím může být problém.
Takže sa jedná o predražený botnet. Ďakujem za potvrdenie. O koľko je predražený ubidí len čas, a aktuálne prevodné kurzy.Takže je to cloud bez výkonu.Lze to tak nazvat (formální definici to splňuje, prakticky takové pojmenování podle mě smysl nemá).
Bulvár je kapitola sama o sebe.Používať príklady vyjadrovania z bulváru môže iba troll.Dobře, pak jsem se prostě špatně vyjádřil. Nenapadlo mě, že s tím může být problém.
Takže sa jedná o predražený botnet. Ďakujem za potvrdenie.
Na tom, že poskytuje výpočtový výkon sa zhodneme. Tak isto sa zhodneme aj na tom, že poskytuje zúfalo slabý výpočtový výkon. Tak isto sa zhodneme aj na tom, že jeho predbežná cena je vysoká. A či má popritom nejaké iné funkcionality ako napríklad znehodnocovanie ťažiarovho HW kôli jeho namáhaniu je vedľajšie. Z môjho pohľadu sa jedná o podobný botnet ako sú Yeti@Home, rôzne digitalcoiny, distributed.net alebo podobné (polo)legálne hračky. Endpoint má kontroolu nad jeho prácou len ako placebo efekt. Tak to bolo navrhnuté, opísané a tak to aj funguje.Takže sa jedná o predražený botnet. Ďakujem za potvrdenie.Neřekl bych, že tahle diskuse má smysl... Ale zkusíme poslední pokus: Ethereum není od toho, aby poskytovalo hrubý výpočetní výkon, tudíž je mimo mísu si stěžovat, že poskytuje malý výpočetní výkon. Kapišto?
Na tom, že poskytuje výpočtový výkon sa zhodneme.No ani ne. Poskytuje, ale je to v podstatě vedlejší efekt. Co primárně poskytuje jsou je, v kostce, automatizované řízení (kryptograficky ověřených) kontraktů.
Na tom, že poskytuje výpočtový výkon sa zhodneme.Stejně, jako výpočetní výkon poskytuje ta Fabie. Není to ale její primární účel a taky jí to moc dobře nejde.
Poprosím návod na využitie výpočtového výkonu tej Fábie, v prípade Ethereum už bol dodaný. Bez toho porovnávaš hrušky a jablká. Presnejšie povedané, používaš argumentum ad absurdum.Na tom, že poskytuje výpočtový výkon sa zhodneme.Stejně, jako výpočetní výkon poskytuje ta Fabie. Není to ale její primární účel a taky jí to moc dobře nejde.
Takže úprava firmware hexa editorom za účelom rušenia kurvítiek v riadiacej jednotke auta pomocou špeciálnych nástrojov je podľa Teba ekvivalentom jednoduchého načítania skriptu do Ethereum.Vidíš někde, že bych něco takového psal? Půlku si vycucáš z prstu, půlku blbě pochopíš a pak na základě toho odvozuješ píčoviny. Chtěl jsi (dokonce o to prosil) návod na využití výpočetního výkonu fábie. Ten jsi dostal. Nic víc, nic míň, tak přestaň házet diskuzníma hovnama o ekvivalentech a naznačování, a už vůbec ne o porovnávání hrušek a jablek, protože sám jsi s touhle sračkou začal a nedodal jsi jediný argument, který by tvou tezi o botnetu podporoval. Pořád jen "je to botnet", "všichni máte špatné definice, jen já jsem letadlo". Jak kolovrátek. Jenda má můj respekt za to, že s tebou nadále pokračuje v téhle demenci. Je to jak hádat se s mentálem a popravdě ani nevím, proč nad tebou ještě zabíjí čas a snaží se argumentovat.
Takže úprava firmware hexa editorom za účelom rušenia kurvítiek v riadiacej jednotke auta pomocou špeciálnych nástrojov je podľa Teba ekvivalentom jednoduchého načítania skriptu do Ethereum.Ne, není. Ale vidíš, jak strašně debilně se ta Fábie používá k výpočtům - nejen, že když už to rozběhneš, je to strašně pomalé a nemá to moc paměti, ono se to dokonce strašně blbě programuje! Ta Fabie je ale na hovno! (Pokud ti to v myšlenkovém experimentu pomůže, můžeš si představit hypotetický automobil, jehož řídící jednotka je postavena na nějakém běžném zdokumentovaném mikrokontoléru, pro který třeba existuje port GCC. Nebo třeba letadýlko. Za nějakých 8000 Kč dostaneš zařízení, na kterém je spustit vlastní kód triviální, ale má výkon lepší kalkulačky.)
tak prečo ju porovnávaš s Ethereum ktorý má vlastné (custom) výpočty v popise práceZnovu: kde se to píše?
Odpoveďou je Trolling, ale ten si nepriznáš. Náhodou by sa o Tebe ľudia dozvedeli pravdu.Ano, odhalil jsi mě, jsem troll!
Aj tu, v článku. Už som na to viac krát odkazoval.tak prečo ju porovnávaš s Ethereum ktorý má vlastné (custom) výpočty v popise práceZnovu: kde se to píše?
Som rád, že sa rozumieme. Fábia naozaj nemá v popise práce poskytovanie výpočtového výkonu, takže Tvoja argumentácia porovnaním produkt ktorý má určitú funukcionalitu s produktom ktorý ju nemá je v diskusii o danej funkcionalite čistým trolizmom.Odpoveďou je Trolling, ale ten si nepriznáš. Náhodou by sa o Tebe ľudia dozvedeli pravdu.Ano, odhalil jsi mě, jsem troll!
Aj tu, v článku. Už som na to viac krát odkazoval.Viděl jsem tu jeden odkaz, který byl navíc blbě.
Fábia naozaj nemá v popise práce poskytovanie výpočtového výkonuEthereum taky ne.
Blbo to máš Ty, ja som v tom odkaze citoval priamo tento blog.Aj tu, v článku. Už som na to viac krát odkazoval.Viděl jsem tu jeden odkaz, který byl navíc blbě.
Ethereum ho má, zacitujem to znova:Fábia naozaj nemá v popise práce poskytovanie výpočtového výkonuEthereum taky ne.
Jak velkou výpočetní sílu má jeden CA?
Ve whitepaperu je vysloveně uvedeno, že je to přibližně na úrovni mobilu z roku 1998. Převedeno na reálný hardware, tak se výkon pohybuje někde na úrovni jednočipů, které se používají v elektronice. To se může zdát jako docela málo, ale pro spoustu různých úkolů to bude zcela postačující. Cílem není vytvořit decentralizované VPS, ale co nejbezpečnější cloud. Pokud někdo potřebuje výkon, lze ho outsourcovat.
Botnet sa vyznačuje aj distribuovaným prenájmom poskytovaných služieb tak ako Ethereum.Nevyznačuje. Botnet žádný pronájem mít nemusí.
Ale aby si to pochopil, tak by si musel pohnúť rozumom. Takto len tliachaš nezmysly ako Troll.Projecting much?
Preto som použil slovíčko "aj".Botnet sa vyznačuje aj distribuovaným prenájmom poskytovaných služieb tak ako Ethereum.Nevyznačuje. Botnet žádný pronájem mít nemusí.
Aj tento Tvoj príspevok potvrdzuje že tliachaš nezmysly ako Troll.Ale aby si to pochopil, tak by si musel pohnúť rozumom. Takto len tliachaš nezmysly ako Troll.Projecting much?![]()
Aj tento Tvoj príspevok potvrdzuje že tliachaš nezmysly ako Troll.Budeme hlasovat. Já hlasuji, že nesmysly tlacháš ty.
Botnet sa vyznačuje aj distribuovaným prenájmom poskytovaných služieb tak ako Ethereum.Například SMTP je botnet a žádný distribuovaný pronájem poskytovaných služeb nemá. Nevidím ale, co to pro naši diskuzi znamená.
A keby mala Fábia v produktovej špecifikácii, alebo jej výpočtová jednotkaprenájom výpočtovej kapacity, tak by mali Tvoje argumenty zmysel.Proč tam musí být ta podmínka, že je to pronájem? Nestačí ti, že si ten procesor koupíš? Jsem si jistý, že ve specifikaci procesoru použitého v té řídící jednotce je napsáno, kolik stojí a jaký má výkon.
A botnet is a collection of Internet-connected programs communicating with other similar programs in order to perform tasks.Takže IRC síť nebo XMPP federation je botnet? Ne, počkej, celý Internet (resp. IP stacky) je botnet.
Botnet je sieť programov navzájom komunikujúcich medzi sebou za účelom spĺňania úloh.Takže v zásadě cokoli na internetu...
jsem si poměrně jist, že existují úložky, které mohou být splněny jak tím letadélkem, tak tím autem, přičemž dle okolností bude výhodnější jedno nebo druhéKaždá analogie má smysl jen do určité míry. Tahle už ten smysl mít přestává.
sám to v blogu píšeš, že se teprv musí přijít na to, k čemu to vlastně je, a najednou budeš nějakou možnost zatracovat, jen protože ty osobně si neumíš takové využití představit?Nebo proto, že jsem o tom přečetl shitload informací a tak mám docela dobrou představu, k čemu to rozhodně nebude? :)
dovolil bych si připomenout, že nesmysl jsi z toho udělal ty, já jsem nadhodil Velorex, nikoli letadýlko dále bych připomněl, že jsem to neuvedl pod některým ze tvých příspěvků, nýbrž pod příspěvkem kralyka, který argumentoval ve stylu, že to nesplňuje dvě z jeho představ o botnetu, tak to (jako) botnet být nemůže - čili i kdybychom se nakrásně shodli, že Peter nemá pravdu, jako výtka vůči kralykově argumentaci to stále platíjsem si poměrně jist, že existují úložky, které mohou být splněny jak tím letadélkem, tak tím autem, přičemž dle okolností bude výhodnější jedno nebo druhéKaždá analogie má smysl jen do určité míry. Tahle už ten smysl mít přestává.
Nebo proto, že jsem o tom přečetl shitload informací a tak mám docela dobrou představu, k čemu to rozhodně nebude? :)shitload informací o tom, co všechno se rozumí pod pojmem "botnet" a jak se to dá nebo nedá využít? - promiň, ale dovolil bych si souhlasit s Peterem: nejen, že ti schází nadhled, ty se přímo bráníš vyjet z té své kolejničky
dovolil bych si připomenout, že nesmysl jsi z toho udělal ty, já jsem nadhodil Velorex, nikoli letadýlkoTuto při by asi mohl rozštípnout jen expert na vytváření, studium a hodnocení vhodnosti analogií.
dále bych připomněl, že jsem to neuvedl pod některým ze tvých příspěvků, nýbrž pod příspěvkem kralyka, který argumentoval ve stylu, že to nesplňuje dvě z jeho představ o botnetu, tak to (jako) botnet být nemůže - čili i kdybychom se nakrásně shodli, že Peter nemá pravdu, jako výtka vůči kralykově argumentaci to stále platíOk. Promiň. Ale srovnávat ethereum s botnetem je asi stejně praštěné, jako srovnávat bitcoin s botnetem. Prostě to nedává moc smysl. Ethereum jsou v podstatě miliony malinkých virtuálních počítačů, které běží ve sdílené databázi. Můžou si mezi sebou předávat zprávy a posílat peníze, je tam nějaké to šifrování a všechny jsou sandboxované, takže nemůžou do internetu. Nad tím vším je kopa matematiky, aby to vůbec ekonomicky fungovalo. Botnet je kupa (ukradených) přístupů do počítačů, na kterých si můžu spustit co chci, třeba ethereum. Žádný blockchain (sdílená databáze), žádné posílání měny mezi počítači, většinou ani posílání zpráv mezi počítači (komunikace bývá dost hierarchická odzhora dolů). Žádná matematika, jen jeden docela primitivní program, co běží na pozadí a doručuje rozkazy o tom, co má počítač dál dělat. Myslet si že je to stejné (či podobné) a že ethereum je jen předražený botnet je nepochopení jednoho či obou dvou konceptů. Je to jako srovnávat obyčejný hloupý mobil a desktopový počítač, určitě to jde (oba mají například procesor a RAM), ale nedává to žádný praktický smysl.
shitload informací o tom, co všechno se rozumí pod pojmem "botnet" a jak se to dá nebo nedá využít?S botnety mám osobní zkušenosti, vypracoval jsem na tohle téma pár semestrálních prací, včetně implementace v C#. Taky už pár let znám několik lidí, co se tomuhle koníčku aktivně věnují.
- promiň, ale dovolil bych si souhlasit s Peterem: nejen, že ti schází nadhled, ty se přímo bráníš vyjet z té své kolejničkyAsi.
S botnety mám osobní zkušenosti, vypracoval jsem na tohle téma pár semestrálních prací, včetně implementace v C#. Taky už pár let znám několik lidí, co se tomuhle koníčku aktivně věnují."my to tady děláme takhle, a tak to tak prostě musí být" ... jéjé, na kolika školách už jsem takový přístup viděl ... bohužel, ani tíha tohoto argumentu mě neudolává a nebrání mi v tom, aby mi Peterova definice z Wiki nebyla sympatičtější, nežli tvé ukradené přístupy
"my to tady děláme takhle, a tak to tak prostě musí být"Dochází ti, že tohle pasuje i na tebe? Tímhle stylem se můžeme bavit i o tom, jestli je botnet chleba (podle mojí definice je to chleba a kdo říká opak, ten je omezenec indoktrinovaný školstvím a zpátečník!), jen se mi to zdá dost kontraproduktivní.
jéjé, na kolika školách už jsem takový přístup viděl ...Na školách se tohle imho neučí, to si člověk musí vzít dobrovolně, z vlastní iniciativy.
bohužel, ani tíha tohoto argumentu mě neudolává a nebrání mi v tom, aby mi Peterova definice z Wiki nebyla sympatičtější, nežli tvé ukradené přístupyOpravdu? Já si myslím, že kecáš a tohle je jen trolling. Přesvědč mě argumenty, že ne. Já už jsem tady svůj názor obhajoval dost, teď budu psát můj záporný ekvivalent k "nene, je to botnet" pořád dokola pro změnu já. PS: Definice kde ze 4 vět odpovídá jedna není argument.
vážně? já se tu bráním rozšíření možností, podívat se na něco jinak než jsem zvyklý?"my to tady děláme takhle, a tak to tak prostě musí být"Dochází ti, že tohle pasuje i na tebe?
Tímhle stylem se můžeme bavit i o tom, jestli je botnet chleba (podle mojí definice je to chleba a kdo říká opak, ten je omezenec indoktrinovaný školstvím a zpátečník!), jen se mi to zdá dost kontraproduktivní.no tak já jsem měl pochybnosti o produktivitě už když jsi z tříkolky udělal letadýlko, ale říkal jsem si, že to třeba ještě není úplně ztracený ... ale když se podívám výše na tvůj rozbor prostého anglického textu, přechází mě optimismus
teď si nejsem jist, co myslíš "tohle", ale pokud jde o ten vzorec chování, tak nevím, jak moc dobrovolně člověk kopíruje vzory, nicméně jestli "učí" znamená něco ve smyslu "předvádí jako standard chování", tak jsem ještě nezaznamenal, aby mládež iniciativně škemrala "ukažte nám prosím, jak se to dělat nemá"jéjé, na kolika školách už jsem takový přístup viděl ...Na školách se tohle imho neučí, to si člověk musí vzít dobrovolně, z vlastní iniciativy.
Opravdu? Já si myslím, že kecáš a tohle je jen trolling.jistě, změnit paradigma bolí, označit nesouhlas za trolling je jednodušší ...
PS: Definice kde ze 4 vět odpovídá jedna není argument.a kolik by jich mělo odpovídat, když další jsou příklady a vysvětlení vzniku slova?
nebrání mi v tom, aby mi Peterova definice z Wiki nebyla sympatičtějšíProč by měl chtít, aby ti sympatičtější byla?
nemyslím si, že vysoký výkon a neomezený přístup do sítě jsou nutnými podmínkami analogie s botnetem ... to jako Velorex není auto, protože má motor z motorky a nemá čtyři kola?Komentář #56 a už jsme u atomobilobých přirovnání? Si děláš srandu ne?
Nic nemůže být horší než Hitler. Je to něco jako rychlost světla.
Díků se autor článku nenají.Nevěděl jsem, že jsi Bystroušák.
Kolik tak může vyjít průměrně dobrý vědecký článek „per view“?Žurnály typicky chtějí 25€, autor typicky nedostane nic (někdy za publikaci ještě musel zaplatit). Tak si vyber.
Za 25 Kč si můžeš tak přečíst, která „celebrita“ ukázala kalhotky nebo co jí vypadlo z výstřihu.
A pokud je nějaký vědec placený z veřejných peněz, tak považuji za nemorální, aby na jeho práci přímo vydělával nějaký soukromý subjekt – to se totiž jedná o penězovod ze státního rozpočtu k tomu subjektu. Buď by ten příjem měl jít zpět do státního rozpočtu, aby se vracely výdaje na vědu, nebo by ty články měly být veřejné pod svobodnou licencí, aby je dostala veřejnost (daňoví poplatníci).
není nic podivného, když je řeka, hora, či nějaký jiný neživý předmět ekonomicky zastupovaná softwarem, který se o ní stará a dává jí podobná práva, jako mají lidé.prosím pomaleji (asi 10x)
dobře API zaplatí právníka a ten bude dělat co? jak se může soudit o práva něčeho, co ty práva nemá přiznaná v zákoně?Jistý ekologický aktivista takhle vydržel X let blokovat stavbu mostu v Litoměřicích. Imho by to mohlo fungovat podobně.
nemluvě o tom, že jsem přesvědčen, že AI překonávající velrybu tu nebude ještě nejmíň tisíc let :)V tomhle jsem tedy větší optimista, ale souhlasím s myšlenkou, že to nebude v "blízké době". Na druhou stranu to ale nemusí být AI, viz můj článek o entitách.
Ale třeba to bylo na začátku Bitcoinu podobněNe třeba, ale úplně určitě. Když jsem nedávno pročítal všechny možné dostupné články o Halovi Finneyovi (první kdo začal používat bitcoin hned po Satoshim), tak v jednom to vysloveně psal.
So when the idea for Bitcoin first appeared on a cryptography mailing in 2008, posted by Satoshi Nakamoto, Finney says he was immediately enthusiastic, and responded with curious questions. Nakamoto’s announcement otherwise got a mostly skeptical reception. “Cryptographers have seen too many grand schemes by clueless noobs,” Finney wrote on the BitcoinTalk forum in 2013. “I was more idealistic; I have always loved crypto, the mystery and the paradox of it.”-- Nakamoto's Neighbor: My Hunt For Bitcoin's Creator Led To A Paralyzed Crypto Genius
Nemůžeš. Na druhou stranu, temná strana předvedla silnou argumentaci v podobě sušenek!Jakože za chleba, hrsti rýže a peníze udělá kdokoliv cokoliv nezávisle na správnosti/špatnosti úkolu?
Co je na Defense Distributed zvrhnutého?Zvrtne, ne zvrhne? A co? No dle mého názoru zjednodušovat přístup ke střelným zbraním na úroveň stažení porna z internetu a vytištění v tiskárně není moc šťastný nápad a je docela nebezpečný. Tohle je prostě kontroverzní.
Nebezpečný pro vládu, která chce ovládat svoje občany, ne?
a začne to tady vypadat jak v nějakém černošském ghetu
Myslím, že nebude, prostě proto, že Češi nejsou černoši. Dokonce Češi nejsou ani Ukrajinci.
Co bude komukoliv, kdo bude vlastnit 3D tiskárnu, bránit tisknout zbraně jak na běžícím páse a budovat si vlastní privátní armádu
K budování armády předně potřebuješ ty lidi, kteří by za tebe byli ochotní bojovat. A když už ty lidi budeš mít, tak jim můžeš říct, aby tu zbraň vymysleli sami a nemusíš ji stahovat z Internetu. Ale otázka hlavně je, kde bys ty lidi vzal. Buď je zaujmeš nějakou myšlenkou – a pak bys mohl uspět i v demokratických volbách – nebo je nějak uplatíš, tzn. máš ekonomickou moc a můžeš si uplatit i politiky, případně udělat nějaké populistické gesto a zaplatit si voliče.
Co se týče nějakých magorů-jednotlivců – stále je nejjednodušší vzít kuchyňský nůž, nebo si půjčit/ukrást auto a někoho přejet, nebo hodit fén do vany, nasypat prášky/drogy do pití, shodit někoho ze skály, strčit pod metro atd. A kdybys to chtěl úplně beze zbraní, tak stačí chvilku cvičit a naučit se pár chvatů a taky můžeš být smrtelně nebezpečný.
Prostě je tu asi milion způsobů jak někomu ublížit a jestli přibude ještě miliontý-první, to už je jedno. Navíc nebude patřit ani patřit k těm nejsnadnějším.
Prostě je tu asi milion způsobů jak někomu ublížit a jestli přibude ještě miliontý-první, to už je jedno. Navíc nebude patřit ani patřit k těm nejsnadnějším.Tak. Každý schopný učeň-zámečník ti vyrobí pušku, která na tom bude kvalitativně stokrát líp, než ten šmejd z 3D plastu.
Mimo jiné je dost pravděpodobné že ruční prací se v přesnosti napoprvé netrefíš do nějaké zázračné spolehlivosti. A nebude ti to padat jak z pásu. To ale u 3D tiskárny neplatí.Ukaž mi nekovovou 3D tiskárnu, kde z toho můžeš vystřelit víc jak 5x.
Poloautomat jsem zatím neviděl, ale různé domácí brokovnice ano.To je těžký. U nás má kulovnici kde kdo. A úplně nejvíce místní spolky ožralů v zeleném pro které je střelba pod vlivem sportem. Takže z tohohle pohledu už tisknutá útočná puška moc škody nenadělá
Ukaž mi nekovovou 3D tiskárnu, kde z toho můžeš vystřelit víc jak 5x.Můj názor? Otázka času. Ostatně není nejmenší problém si nechat části na zakázku podle toho CADu vyfrézovat na CNC frézce z libolného kovu. Ale cenově je to úplně někde jinde a CNC frézku nemá doma taky úplně každý.
s/munici/střelivo/
Myslím, že nebude, prostě proto, že Češi nejsou černoši. Dokonce Češi nejsou ani Ukrajinci.Jasně. Stejně jako Ukrajinci, Novorusy, Rusové, Chorvati, Slovinci, Srbové, Bosňáci, Albánci nejsou Němci, Američani, Japonci, Britové… Je to úplně ta stejná sebranka (dokonce díky tomu že v ní mám tu čest žít bych řekl, že ještě blbější než výše jmenované)
K budování armády předně potřebuješ ty lidi, kteří by za tebe byli ochotní bojovat. A když už ty lidi budeš mít, tak jim můžeš říct, aby tu zbraň vymysleli sami a nemusíš ji stahovat z Internetu.Odborně se tomu říká Nigga synthesis
Co se týče nějakých magorů-jednotlivců – stále je nejjednodušší vzít kuchyňský nůž, nebo si půjčit/ukrást auto a někoho přejet, nebo hodit fén do vany, nasypat prášky/drogy do pití, shodit někoho ze skály, strčit pod metro atd.S tím masovou vraždu nespácháš. Když už tak aspoň propan-butan a BLEVE. To chtěli mimochodem původně uskutečnit Erik s Dylanem. BTW: Co když masovou vraždu nebude páchat magor-jednotlivec ale třeba jen jednotlivec?
Navíc nebude patřit ani patřit k těm nejsnadnějším.To je fakt. Snadnější je obstarat si nějakou levnou zbraň na černém trhu když chceš u nás zabíjet lidi. Ale i tak…
A kde máš jistotu, že je nevytáhneš, neposkládáš a nepoužiješ ne protože by nastaly horší časy, ale třeba protože si měl zrovna tu čest projít registrem vozidel naší milé státní správy? Třeba…To je silně zákeřná otázka. Kde mám jistotu, že si neudělám domácí plamenomet a nespálím příště celnici i s celníkama? Taky nikde.
To je silně zákeřná otázka.Ani ne. Jsem pacifista a přide mi přirozené pochybovat o vlastní příčetnosti. A pokud máš v plánu vlastnit střelné zbraně, měl by si to zkusit aspoň jako myšlenkový experiment taky.
Kde mám jistotu, že si neudělám domácí plamenomet a nespálím příště celnici i s celníkama?To nepotřebuješ ani dělat. To se dá normálně koupit. Stačí pár úprav, větší hadice a jdou z toho plameny jak z prdele. Ale moc škody s tím nenaděláš. To už mám vyzkoušené
Ani ne. Jsem pacifista a přide mi přirozené pochybovat o vlastní příčetnosti.
IMHO v afektu můžeš třeba někomu místo facky urazit hlavu, prostě to špatně odhadneš a pak toho lituješ. Ale jinak by se ti nemělo stát, že bys udělal něco, co je v rozporu s tvojí morálkou – když víš, co ta zbraň umí, tak ji nebudeš vytahovat, když za to ten konflikt nestojí a není její použití adekvátní.
IMHO v afektu můžeš třeba někomu místo facky urazit hlavu, prostě to špatně odhadneš a pak toho lituješ.Jestli nejsi Jackie Chan nebo Chuck Norris, těžko urazíš v afektu hlavu celému obchoďáku nebo třeba půlce úřadu.
A tebe by napadlo jít v afektu vystřílet obchoďák? Mě tedy ne.
Ani ne. Jsem pacifista a přide mi přirozené pochybovat o vlastní příčetnosti.To já o ní pochybovat nemusím a uznávám, že když k tomu někdy budu mít důvod, tak půjdu a ty lidi postřílím (a když zrovna nebudu mít zbraň, tak si nějakou seženu/vyrobím a vůbec nic na světě mě nezastaví). Na druhou stranu, ten důvod by musel být silný, na úrovni přesvědčení, že sebeobětování za to stojí. Obecně taky platí, že by se mi příčilo zabíjet nevinné lidi, ale tak jako u každého je to jen otázka přesvědčení, jestli to děláš pro dobrou věc, nebo ne.
To nepotřebuješ ani dělat. To se dá normálně koupit. Stačí pár úprav, větší hadice a jdou z toho plameny jak z prdele.To já bych radši něco co vystřikuje směs co po dopadu stále hoří.
Ne, prostě jsem v životě neslyšel pojmenování asfaltového papíru lepenka. Lepenku jsem měl odjakživa asociovanou pouze s krycím kartonem.ok; btw, ještě by se hodilo nadhodit pojem "térák" a otázku, co má společného s jedním běžným příkazem
Akorát že obvykle býval spíš asfaltový než dehtový (thérový),ehm, pořiď si lepší slovník, tar lze přeložit i jako asfalt např. Wiki praví: Common usage often refers to various forms of asphalt/bitumen as "tar", such as at the La Brea Tar Pits.
dehet se možná používal v první fázi (možná nikdy a šlo jen o lidové označení), pak už bylo výhodnější používat asfalt.dehet se samozřejmě používá stále, pár let zpátky jsem to plácal na střechu kůlny ... nicméně nebudu na základě toho frajeřit, že bych rozuměl stavebním materiálům
ehm, pořiď si lepší slovník, tar lze přeložit i jako asfaltO slově tar tu řeč nebyla
dehet se samozřejmě používá stále, pár let zpátky jsem to plácal na střechu kůlnyMěl jsem na mysli použití na ten papír. Dehtový papír jsem v prodeji neviděl.
O slově tar tu řeč nebylaale ... co má společného s jedním běžným příkazem odkud se to přesně do češtiny dostalo netuším, neb "th" se to AFAIK nikde po okolí nepíše, nicméně vzhledem k tendenci označovat stavební materiály dle obchodních značek, kteréžto mnohdy v angličtině jsou, se mi ta angličtina jeví dostatečně relevantně
no tak já nevím, jestli to bylo z nějakých pravěkých zásob, nicméně čistě laicky, oproti asfaltu to jinak smrdělo, a nedalo se to slepovat nahřátímdehet se samozřejmě používá stále, pár let zpátky jsem to plácal na střechu kůlnyMěl jsem na mysli použití na ten papír. Dehtový papír jsem v prodeji neviděl.
ale ... co má společného s jedním běžným příkazemSorry, nečetl jsem dost pečlivě, takže jsem to přehlédl...
odkud se to přesně do češtiny dostalo netuším, neb "th" se to AFAIK nikde po okolí nepíše, nicméně vzhledem k tendenci označovat stavební materiály dle obchodních značek, kteréžto mnohdy v angličtině jsou, se mi ta angličtina jeví dostatečně relevantněV češtině se objevují různé pojmy se záhadným původem. Například pojem "reaktoplast" je také z této kategorie (původní pojem "termoset" je mnohem logičtější a výstižnější) a snad nikde na světě kromě bývalého Československa a bývalého SSSR se nepoužívá.
no tak já nevím, jestli to bylo z nějakých pravěkých zásob, nicméně čistě laicky, oproti asfaltu to jinak smrdělo, a nedalo se to slepovat nahřátímAha...
A kde máš jistotu, že se vláda (která má plný přístup ke zbraním) nebo zahraniční okupace neobrátí proti lidem?
Mám. Obrátí. Ale pokud ti lidi mají přístup ke zbraním, tak mám také jistotu v tom, že ti lidi se obrátí proti okupantovi nebo vládě a dopadne to jako na Ukrajině.A když nebudou, tak to podle mě dopadne ještě hůř.
Začnou padat letadla plné lidí a tak.Na to by stačilo nepoužívat Baofengy.
velitel do Baofengu: nestrilejte, je to civilni letadlo, obsluha slysi z radia teze znacky: ...strilejte .. na .. to .. letadlo