Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
První práce, co jsem kdy dělal byla „specialista korporátního service-desku“ v nejmenované firmě <F>. Jednalo se v podstatě o řešení poruch a technických požadavků zákazníků. Něco o tom vím, tak jsem se rozhodl sepsat nějaké zkušenosti ohledně hlášení poruch.
Firmu naschvál nejmenuji, protože jsem podepsal jakési NDA, ale zároveň i z toho důvodu, že díky další praxi vím, že to ve všech velkých korporacích poskytujících internet vypadá podobně. Z legálních důvodů tedy tento článek vnímejte jako tréning v psaní smyšlených příběhů. Všechny osoby jsou smyšlené, všechny údaje náhodné a veškerá podobnost je čistě souhrou okolností.
Ale zpět k práci; ta vypada tak, že jsem seděl u počítače, na hlavě sluchátka s mikrofonem a čekal na hovor. Když přišel, tak jsem se představil („Dobrý den, u telefonu <jméno> <příjmení>, <F> Service-desk, jak vám mohu pomoci?“) průběžně si všechno co mi zákazník říkal sepisoval a zároveň při tom spouštěl různé diagnostiky (na fyzickou linku, na spojení s modemem, na log připojení, log parametrů na vedení atd).
Část problémů jsem vyřešil přímo se zákazníkem po telefonu. Obyčejný restart modemu vyřeší tak 50% všech problémů, jindy se mi podařilo něco rekonfigurovat přímo z mých aplikací. Když to nevyšlo, tak jsem soupis informací spolu se všemi diagnostikami uložil do takzvaného trouble-ticketu (TT). Poté jsem jeho číslo nahlásil zákazníkovi a odeslal TT na jiné oddělení, což mohlo být buďto fyzická kontrola sítí, konfigurace modemů, dispečink výjezdů techniků, IP konfigurace, doménáři, emailáři a tak podobně.
Na jiném oddělení něco zkonfigurovali, či proměřili a po cca hodině to vrátili k nám. To se projevilo tak, že u člověka, který obsluhoval „frontu“ se najednou v aplikaci objevil řádek se zadaným TT, on si v něm přečetl log kombinovaný se zápisem ostatních pracovníků a podle něj buď zavolal zákazníkovi, že je vše vyřešeno (v takovém případě se zároveň zeptal, jestli můžeme TT uzavřít), či aby s ním domluvil další spolupráci, spočívající v dalším restartu, či vyslání technika.
Technika mohl občas naplánovat samotný operátor, v některých jiných případech byl nucen předávat celý požadavek na „dispečink“, odkud potom zákazníkovi zavolali přímo manažeři techniků a domluvili s ním čas příjezdu.
Obecně se dá říct, že naprostou většinu poruch jsme vyřešili do 30 hodin, mezi což nepočítám čekání na technika - když vám v pondělí zákazník řekne, že v místě problému někdo bude až v pátek odpoledne, tak se počítá jen doba, kdy tam technik skutečně je a něco opravuje. Většina techniků odjížděla opravovat ještě ten den, nebo nejpozději příští den, včetně víkendů a svátků.
Celý systém se zdá docela jednoduchý, ale bylo tam hodně neoficiálních vedlejších záležitostí, kdy se ukazoval pravý důvod, proč vlastně děláme tuhle práci a nejsou tam místo nás stroje. Typicky to byly situace, kdy volá naštvaný zákazník, kterého je třeba uklidnit, nebo se někde něco zasekne a je potřeba to pošťouchnout telefonátem na konkrétní oddělení, zjebat technika, že nepřijel, když měl (většinou to bylo proto, že něco jiného zabralo víc času, než s čím počítal a prostě neodjede od rozdělané zakázky na jinou opravu), nebo zákazníkovi vysvětlit, že o jeho poruše víme, ale řešit jí teď nebudeme, protože souvisí třeba s povodněmi a celá ústředna je momentálně dva metry pod vodou a až voda opadne, tak budeme muset postavit novou, protože stará má v háji statiku..
Důvod, proč jsem se rozhodl sepsat tenhle blogpost není nostalgické vzpomenutí si na práci v <F>, ale protože spousta lidí, včetně mých známých a kamarádů, má naprosto rozhozené představy o tom, jak a kdy by se měly hlásit poruchy a jak bude celý průběh řešení vypadat.
Já vím, že vám nejde internet, což může být frustrující, ale neberte to jako osobní útok. S vysokou pravděpodobností se jedná o technickou závadu způsobenou přírodou, nikoliv promyšlenou sabotáž, která má za úkol vás poškodit.
Tohle pravidlo je naprosto nejdůležitější ze všeho, co zde dneska budu psát; berte to s klidem. Lidé mají podivuhodně silnou schopnost brát si věci osobně a hledat zlovůli vůči jejich osobě v situacích, kde žádná není. To že vám nejde internet není facka reality do vaší tváře, ale náhodně překopnutý kabel ukrajinským bagristou, voda zatékající do rozvaděče, nebo zkorodované dráty.
Internet je svého druhu potrubí, skoro ve všech vlastnostech podobný potrubí s vodou. Stejně jako vodovodní potrubí je čas od času potřeba ho opravit, či vyčistit. Oboje potrubí zvládne pouze určitý tlak, oboje má jen omezenou kapacitu, oboje občas vytéká jinudy, než by mělo (z internetového jde svodem někde elektřina do země). To je prostě fakt a když máte jako firma tisíce kilometrů vedení po celé české republice, od obrovských informačních dálnic po maličké větve vedoucí do každé dědiny o třech barácích, je prostě absolutní jistotou, že bude docházet k poruchám, i kdyby celý zbytek světa byl naprosto ideální.
Poruchy se dějí a dít budou u libovolné firmy, na libovolném vedení. Je to stejná konstanta života, jako že jednoho dne zemřete. Není v tom nic osobního. Nemůžete si vybrat kde a kdy, můžete si ale vybrat způsob, jakým se k tomu postavíte.
Pro mnohé bude naprosto překvapující fakt, že pokud budete operátorovi volat v afektu, nejen že vám to nepomůže, ale doslova vám to uškodí.
Tohle nemyslím nějak abstraktně, že stres škodí zdraví a poškozuje vaší karmu - naopak! Operátor na druhé straně telefonu je také jen člověk, s úplně stejnou psychologií jako většina ostatních lidí. Má větší praxi ve zvládání konfliktních zákazníků, to ano, ale rozhodně to neznamená, že mu dělá dobře, když na něj někdo křičí.
Osobně jsem byl vůči tomuhle později už vcelku imunní, ale spousta mých kolegů měla snahu se řvoucích zákazníků co nejrychleji zbavit. Přepojit je někam jinam (jedno kam, hlavně pryč), slíbit jim, že všechno bude růžové a skvělé, hlavně aby už sakra zavěsili a přestali řvát.
Někteří mí kolegové dokonce podobné poruchy házeli do černých děr (zrušená oddělení, kde není nikdo, kdo by poruchy řešil), či psali do zápisu JTK (Je To Kráva/Kokot), což upozornilo všechny ostatní, že se mají držet od poruchy dál, protože na ně bude zákazník řvát.
Pro zákazníka to mělo jen jeden jediný efekt; horší zážitek. Je to docela paradoxní; nejen že si nepomohl, vystresoval sám sebe i druhého člověka, ale dokonce ještě zhoršil celý průběh řešení poruchy a protáhl dobu řešení na delší. Nikdo se totiž poruchy nechtěl dotknout, dokud to skutečně nebylo naprosto nutné, jako kdyby byla otrávená.
Takže pravidlo číslo jedna: Buďte klidní.
Tohle pravidlo považuji za velmi důležité, po pravidlu číslo jedna asi za nejdůležitější.
Co to znamená? Chtějte „číslo trouble-ticketu“, či „číslo poruchy“. Zapište si ho, je to to nejdůležitější, co máte v rukou ohledně řešení vaší poruchy. S tímhle číslem máte možnost si stěžovat, poruchu znova otevírat, trvat na vyslání jiných techniků, sepsání vyjádření o řešení poruchy, či dát celou věc k soudu. Bez tohohle čísla nemáte nic.
Pokud chcete ukázat, že vám skutečně záleží na korektním vedení poruchy, zeptejte se na jméno. Já mám třeba hodně špatnou paměť na jména, proto se klidně v půlce hovoru zeptám na jméno operátora:
Slečno, omlouvám se, zapomněl jsem vaše jméno a chtěl bych si ho zapsat do mého protokolu. Můžete mi ho zopakovat?
Tohle se může zdát jako blbost, ale můžu vám garantovat, že je to stokrát lepší než nadávky a výhrůžky. Každý operátor po tomhle zbystří a začne být velmi korektní. S jeho jménem máte možnost podávat stížnosti, nebo provádět psychologické hacky. Věta „moc vám děkuji za pomoc, Andreo, vážím si toho, co pro mě děláte“ působí na operátora tak, že si poruchu poznamená někam vedle a sám jí bude ve volném čase sledovat, jen proto, že jste mu takhle pěkně zalichotili.
Příprava? Jaká příprava? Já mám přece poruchu, tak jí sakra koukejte řešit!
Ano. Ač se to v tu chvíli zdá jako velký opruz, bude zapotřebí nějaká minimální součinnost i od vás:
Restartujte zařízení vytažením napájecího kabelu z elektřiny a opětovným zapojením po cca 15 vteřinách. Tohle samo o sobě vyřeší velkou část poruch internetu, ale i zaseknutí IP telefonů - v takovém případě musíte ovšem restartovat i telefon.
Tenhle krok nelze přeskočit a pokud ho neuděláte teď, stejně ho budete muset udělat za pár minut s operátorem.
Nějak si sesumírujte, co vám vlastně nejde:
Nejde vám internet? Jak se to projevuje? Jsou tam výpadky, nebo nejde vůbec? Nebo jde pomalu? Možná se vám přerušuje stahování po každém megabajtu? Projevuje se to jen na wifi, nebo i během připojení kabelem? Rozpadají se vám telefonní hovory? Nebo v nich chrčí, či se tam ozývá tón? Zkoušeli jste restart? Pokud ne, jděte ho zkusit :)
Poznamenejte si, co kde bliká, jestli něco svítí červeně či zeleně (myšleno nápisy u diod, nemá smysl říkat „takové světélko mi tam svítí červeně“). Jak u modemu, tak u IP telefonu, či settopboxu u televize. Můžete to začít zjišťovat až při hovoru, ale když to budete vědět předem, podstatně vše urychlíte a čím méně času strávíte telefonováním, tím dřív se bude porucha řešit.
Zjistěte si identifikaci linky. Identifikátorem myslím telefonní číslo pevného internetu (ano, i čistě internetové xDSL linky mají svoje číslo), nebo tzv. Case ID jiných datových služeb.
Telefonní číslo vypadá jako běžné číslo, například (vymýšlím si): 381 720 108. Case ID je pak kód u linek, které nefungují po telefonu, například CSID: 12827. Někdy také začínají písmenem.
Pokud máte telefon vedený na soukromou osobu a ne na firmu, budete také potřebovat „ověření“, typicky se jedná o rodné číslo a jméno majitele.
Pokud nic z tohohle nevíte, někdy je možné linku dohledat i podle adresy a jména firmy / osoby, ale operátoři tohle velmi neradi dělají, protože to zahrnuje prohledávání fyzických rozpisů linek. Všichni operátoři jsou tlačení časem na počty hovorů svými šéfy, tudíž jen málokterý bude chtít věnovat 15 minut dohledávání vašeho čísla, nehledě na to, že to nemají v popisu práce.
Pokud budete působit mile a ztraceně, možná si na vás vyhradí čas, v opačném případě vám prostě řeknou, ať zavoláte až budete mít nějaké info, protože do té doby v podstatě nejste považováni za legitimní požadavek.
Budete také potřebovat vědět, kde hlásit váš problém. Zde samozřejmě záleží na firmě, u které máte internet:
800 184 084 pro nefiremní zákazníky. Někdy, hlavně v případě větších poruch tam bývá automat, který vám oznámí, že začal řešit poruchu. Teoreticky by se vám měl někdo ozvat zpět, ale občas to nevyjde. Pokud by se stalo, že se do hodiny nikdo neozve, doporučuji zavolat na 800 333 777 a požádat o přepojení na, cituji „oddělení poruch pro soukromé osoby“.
800 111 777, alternativně pak 800 333 777 pro korporátní zákazníky. Obě čísla vedou na stejná oddělení, jen u jednoho vás to spáruje podle čísla mobilu automaticky, u druhého zpravidla ne.
Hlavní kontaktní linka zdarma je 800 990 990. Technická kontaktní linka (poruchy) poté 13 100.
800 777 777 pro nefiremní zákazníky, nebo 800 777 700 pro firemní.
972 110 000 (částečně zpoplatněné!) je zákaznická linka, odkud by vás měli přepojit na poruchy.
V rámci přípravy vám také velmi doporučuji si někam na disk uložit tenhle článek. Ve chvíli, kdy vám nepůjde internet je zpravidla pozdě hledat číslo na poruchy. To byste měli mít napsané někde offline.
Platí úplně jednoduché pravidlo: poruchy hlásíme ve chvíli, kdy je máme.
Vypadá to triviálně, že? Proč o tom mluvím? Spousta lidí žije v domnění, že některé poruchy se vyřeší samy, či že si někdo z firmy všimne, že k poruše došlo a začne na ní sám pracovat.
Takhle to ale vůbec nefunguje. Pokud nenahlásíte poruchu, nikdo jí nikdy neopraví, hlavně proto, že o ní nikdo neví, ale taky proto, že prostě přednost mají poruchy praktické (ohlášené, tlačené zákazníky) před teoretickými (třeba zachycenými automatem, ale když si nikdo nestěžuje tak proč to řešit?).
Jedinou výjimkou z tohohle jsou poruchy velkých ústředen, či překopnuté kabely, kde poruchu ohlásilo už několik desítek lidí před vámi. To se ale zpravidla nedozvíte, proto je dobré poruchu stejně ohlásit. Pokud na lince čekáte dlouho a sousedovi taky nejde internet, pravděpodobně je to už ohlášené. Můžete to zkusit později (zpravidla je tam někdo nonstop), nebo doufat, že se to rozjede.
Nemá cenu hlásit poruchy emailem. Pokud nejste opravdu velká korporace, emaily nejsou oficiálním komunikačním kanálem a mohou být ignorovány. Stejně tak nemá smysl hlásit poruchy dopisem, či voláním na obchodní oddělení. Sice se můžete dočkat přepojení, ale můžete takhle skákat třeba po pěti odděleních, protože obchoďáci obecně nemají tušení, kam vás spojit.
Rozhodně nemá smysl hlásit poruchy někde na chatu, či jít do prodejny a hledat tam někoho, kdo vám pomůže. To jsou veskrze nekompetentní lidi, kteří nemají vůbec tušení, jak se poruchy řeší a málokdo z nich má nějaké relevantní technické vzdělání, mimo týdenní kurz na veškeré internetové technologie. Většina z nich zákazníkům vypráví vcelku blbosti. Jejich práce rozhodně není řešit poruchy, ale prodávat výrobky.
Pokud chcete, aby se porucha skutečně řešila, jediný způsob je osobně zavolat na poruchovou linku, viz čísla nahoře.
Takže někam zavoláte, dovoláte se do automatu, kde vyberete, že chcete nahlásit poruchu, či mluvit s operátorem. Ozve se melodie, najednou hovor někdo vezme a představí se, například takto:
Dobrý den, tady Franta Opička, poruchová linka, co pro vás mohu udělat?
Teď přijde řada na vás odpovědět, co pro vás operátor může udělat. Slušností je se představit a nezačínat hned „no, nejde mi internet, opravte to!“:
Dobrý den, tady Rostislav Pumlíč. Mám výpadky internetu, mohl byste se na to podívat?
Můžete rovnou nadiktovat i číslo linky, pokud to neuděláte, operátor se na to zeptá:
Určitě. Poprosím o číslo linky a vaše rodné číslo, abych ověřil oprávněnost požadavku.
Načež odpovíte z předem připravených materiálů:
Ano. Třista-osmdesát-jedna, sedmset-dvacet, sto-osm.
K tomuhle mě napadá perlička; většina lidí diktuje číslo naprosto zfetovaně. Běžní lidé během hovoru přepínají dvojice, trojice, jedno čísla, někdo to diktuje i jako „třista-osmdesát-jedna milionů, sedmset-dvacet tisíc, sto osm“.
Profesionála navyklého jednání s lidmi poznáte podle toho, že diktuje číslo buďto po trojicích, nebo po číslech. Také vám dávají audio-potvrzení, že obdrželi správně zadanou trojici a někdy automaticky přepnou na diktování po číslech, když slyší, že s tím máte problém. Sice to nemá žádný velký význam, ale dokázalo to pobavit a dodat sondu zmatenosti duše volajícího.
Operátor na to řekne cosi jako:
Děkuji. Už to tady vidím, linka je vedena na Rostislava Pumlíče, ulice Patočkova 53, Litoměřice. Teď si spustím diagnostiky a podívám co je na lince za možnou poruchu*.
* Všimněte si, že jsem nenapsal „problém“. Tohle slovo je operátorů zapovězeno, protože působí negativně.
Po tomhle budou nejspíš následovat průpovídky.
Na korporátním oddělení jsme mohli zákazníka dávat takzvaně do „holdu“, to znamená, že jsme se omluvili, řekli že budeme dělat měření, vypnuli hovor a zákazník slyšel hudbu (‚bublinky‘). My jsme mezi tím mohli řešit jeho poruchu s dalšími odděleními přes druhý kanál telefonu, dojídat pizzu, nebo si vyprávět vtip, než se diagnostiky provedou.
V odděleních pro fyzické osoby tahle praxe neplatila a součástí práce operátora bylo zákazníkovi vyprávět pohádku a bavit ho těch 5 - 10 minut, než doběhnou diagnostiky. Osobně jsem byl rád, že nic takového dělat nemusím, protože když jsem to kdysi zkoušel, tak jsem z toho byl naprosto ochraptělý a v podstatě jsem byl nucený si vymýšlet kraviny.
Tak, teď se mi provádí diagnostika vedení a vidím tu ryba „svod na zkratu“ pod URákem, při es-en-er jedenáct na odporu 2000 kilo..
Což sice byly věci z diagnostik, ale jednak je to v podstatě kravina (svod na zkratu je protiřečení si), druhak to zákazníkovi nic neřekne. Spousta z operátorů byla časem v pokušení začít si vymýšlet psychologické hry, například říct náhodně slovo „ryba“ a zkoušet, jestli si toho zákazník všimne, nebo ne. Takže buďte rádi za hudbu.
Potom následuje nějaké oznámení:
Ano, vidím tu svod na vedení, poruchu tedy předám kolegům technikům, kteří vám vyjedou opravit vedení. Vypadá to, že je to mezi 2 a 3 kilometrem. Můžeme si naplánovat výjezd?
Po čemž následuje domluvení si, že k výjezdu technika na opravu dojde zítra v 11:30, je tedy dobré, aby doma někdo byl, kdyby musel třeba restartovat modem, nebo vyměnit UR (uživatelský rozvaděč, krabička na baráku).
Nyní následuje čas uplatnit pravidlo číslo dva - požadovat číslo troubleticketu a jména operátora a oboje si zapsat na papír. Budete to potřebovat.
Poté vyjede technik, problém odstraní, nebo ne a zpětně vám někdo zavolá, že byla porucha vyřešena. Tohle by tedy byl popis ideálního průběhu.
Samozřejmě, život je pestrý a hovor může mít desítky různých průběhů.
Stát se může například, že narazíte na operátora blbce, který k vám bude nepříjemný. V takovém případě doporučuji v hovoru nepokračovat a jednoduše zavěsit a zavolat znova. Systém routování hovorů je více/méně náhodný a příště trefíte jiného operátora, který může být fajn. Když ne, celý krok zopakujte.
Tohle nemá smysl zkoušet v noci či o svátcích, kdy je tam jen jeden / dva lidi.
„Restart“ hovoru může být někdy nepoužitelný, když jste ve větší čekačce a čekáte na spojení s operátorem třeba 20 minut. V takovém případě máte prostě smůlu.
Obecně velké čekačky znamenají velké poruchy, takže je slušná šance, že tu vaší už někdo řeší. Například jsem zažil, když vyhořela ústředna pro 11 tisíc lidí, protože technik zapojil omylem obráceně napájení. V tu chvíli podle přehledové tabule najednou volalo asi 1200 lidí, každý z nich chtěl ohlásit poruchu a nás bylo zrovna v práci 12 (korporátní team, ne poruchy fyzických osob). Asi si umíte představit, jak to celé vypadalo. Spousta naštvaných lidí čekajících třeba hodinu, aby nám řekli něco, co už dávno víme a na čem se pracuje.
Později byla zavedena jakási hláska v těhle případech, ale její nasazení rozhodně nebylo automatické, musela to udělat šéfová.
Stane se, že přijede technik, který opraví zřejmou poruchu, všechno ozkouší a zas odjede. Přesto vám služba stále nefunguje. Tohle bylo typické po bouřkách, kde blesk uhodil do vedení a vysmažil jak vedení, tak modem, či UR.
Technik pak opraví vedení, opraví i krabičku na domě, ale už vám nebude opravovat vedení v domě, ani vyměňovat modem, protože je to oboje vaším majetkem. Pokud chcete, máte možnost nechat si tam vyslat jiného technika, který vám opravu zpoplatněně provede, stejně tak ale můžete objednat třeba elektrikáře.
Technik taky mohl něco přehlédnout. Každopádně opět zavolejte a trvejte na dalším proměření, případně opětovném vyslání technika.
Zažil jsem také, i když zcela výjimečně, že poruchu řešil technik blbec. Přijel, posral i to co předtím fungovalo a zas odjel.
Pokud se vám tohle stane, neřvěte, nebrečte operátorovi do telefonu, ale trvejte na vyslání lepšího a zkušenějšího technika a také uvedení tohoto do záznamu. Doslova řekněte:
Nesouhlasím s vyřešením poruchy <číslo poruchy, viz pravidlo číslo dva>. Trvám na vyslání jiného, zkušeného technika a uvedení tohoto faktu i mého nesouhlasu do troubleticketu.
Netřeba se při tom rozčilovat, či stresovat. Korporace, se kterou jednáte je jako stroj složený z lidí. Stresovat se z něj je jako stresovat se z bankomatu, nebo automatu na limonádu. Nijak vám to nepomůže, protože to na něj nemá žádný vliv.
Ano. Více/méně každý hovor je nahraný, i když pro některé přepojované to za dost ezoterických podmínek nemusí platit. Nahrávají se jednak kvůli výhrůžkám, ale také kvůli hodnocení operátorů externím auditorem.
Každý operátor má každý měsíc hodnoceno několik náhodných hovorů, kde se bere v potaz jeho profesionalita a jak byl hovor veden. Pokud se choval nekorektně, může přijít o prémie, či být vyhozen.
Naprostou většinu nahraných hovorů nikdo neposlouchá. Občas jsme si o volných chvílích pouštěli nějaké vtipné nahrávky, nejčastější důvod poslechu ale byl, že mi zákazník nadiktoval nesrozumitelně nějakou informaci a mě bylo blbé se ho na to potřetí ptát, tak jsem si to pustil z nahrávky, která má čistější zvuk.
Ping je podle většiny smluv negarantovaný (=nikdo vám ho řešit nebude), ale pokud je někde v >400ms rozmezí, dá se to nechat řešit technikem. Musíte ovšem naměřit ping (ideálně někam na nic.cz, ne do azerbajdžánu) a poslat ho emailem, tak se na to připravte hned ze začátku. Taky platí, že je nutné měřit ve chvíli, kdy jsou všechny ostatní počítače fyzicky odpojené od modemu. To znamená vypnout wifi a vytáhnout všechny ostatní kabely.
Tohle po vás bude chtít operátor na lince a to samé bude dělat technik - nevěřili byste, jak často se stává, že zákazník si kazí ping sám tím, že na některém počítači běží třeba torrenty bez jeho vědomí. Řekl bych, že to je tak 6 z 10 případů „problému s pingem“.
Nonstop. Ve dne i v noci, o víkendech i o svátcích, prostě kdykoliv. Když vás ve 4 ráno napadne, že byste mohli zavolat, klidně. Jako operátor jsem sloužil mnoho nočních. Když mě ve čtyři hodiny ráno probudilo zběsilé zazvonění, bylo to někdy docela drsné, ale máte na to právo :)
To nejhorší, co se vám může stát je, že se nedovoláte. Pokud ale ohlašujete poruchu v noci, či uvedete dostupnost na telefonu jako „nonstop“, počítejte s tím, že vám skutečně někdo může zavolat ve čtyři ráno, že byla porucha vyřešena. Operátoři na lince tohle dělat musí, protože jsou firmy, které skutečně jedou nonstop a kde se každá minuta zpoždění počítá.
<F> je opravdu velká firma, jejíž pobočka má v Čechách cca 10 000 zaměstnanců. Spousta z nich jsou zaměstnanci agenturní, kteří nepracují pro <F>, ale pro nějakou agenturu (zdravím Addecto). Dělají sice stejnou práci, ale mají nižší plat (agentura si bere cca 5k pro sebe), nemají žádné výhody, jako sick days, nebo vitamíny. Nemají také smlouvu na neurčito a v podstatě mohou být (a jsou) z měsíce na měsíc vyhozeni.
Je jasné, že tohle vůbec nezlepšuje morálku. Než jsem z <F> odešel, panoval navíc obecný trend slučování všeho do velkých openspace místností, kde bylo naprosté peklo pracovat. Takhle nás přesunuli z malé kanceláře pro 8 lidí do gigantického openspace, kde nás sedělo cca tři sta lidí. Pak přišly zákazy a příkazy (tak ty bys chtěl mít hrnek s čajem u počítače? tak to teda ne!), divné ovládání klimatizace a čím dál větší tlaky na rychlost a počty hovorů. Než jsem odešel, začal jsem tu práci nesnášet a to mě ještě půl roku před tím bavila.
Všichni lidi co pracovali v našem oddělení měli zpočátku práci rádi. Opravdu nás bavilo řešit poruchy a chtěli jsme tak nějak altruisticky pomáhat, ať už zákazníkům, tak i sobě v rámci týmu (vím že to zní jako strašně klišé, ale fakt je to pravda).
I když to nebyla nijak moc dobře placená práce (nástupák 17k hrubého), tak přinášela velkou satisfakci. Podobné je to třeba u doktorů, záchranářů a hasičů - ačkoliv jsou to obecně docela práce na hovno, člověka těší vidět, že někomu pomáhá. Nás těšilo řešit poruchy a pomáhat zákazníkům s nefunkčním internetem.
Pak přišly nové politiky, začaly tlaky na velké počty hovorů a naopak přestalo být prioritou, jestli jste něco vyřešili. Je to jako kdyby doktor měl ošetřit za den 50 lidí, přičemž by hrálo roli jen tohle číslo, nikoliv kolika z nich skutečně pomohl a jestli někoho vyléčil.
Management se rozhodl, že tlakem nastaví hranici tak daleko, jak to jen ještě půjde. Kolik toho asi tak operátoři snesou? A kolik toho snesou zákazníci?
Tohle šlo do takových krajností, že jsem byl u toho, když záchranáři vyváželi případ pokusu o sebevraždu v práci. Kromě toho, že to vedlo k totální destrukci stávajících struktur lidí a všichni, kdo mohli odešli, tak vedlejší efekt je ohromná fluktuace lidí. V téhle práci prostě většina nováčků moc dlouho nevydrží, někde jsem slyšel, že současný průměr je asi 3 měsíce. Zcela logicky jim pak nezáleží na nějaké kvalitě odvedení práce, nebo jak se k vám budou chovat.
Určitě nechci říct, že tam zůstali jen lidé, kteří na práci kašlou, sám dobře vím, že díky hypotékám je tam zaseklých hodně opravdu skvělých lidí. Mezi nimi je ale zvýšená fluktuace „blbců“, protože firma je jako gigantická obluda, která na jednom konci požírá nové zaměstnance, aby většinu z nich do čtvrt roku zase vyhodila.
No, takže takhle se stane, že narazíte na někoho, kdo to má na salámu. Řešení je jednoduché - zavěste a zavolejte znovu, třeba vylosujete někoho lepšího.
Modemy jsou malé počítače a jako všechny počítače je potřeba je jednou za čas restartovat. Někdy se přehřejí, jindy prostě dojde k nějakém softwarovému deadlocku. Běžné levné modemy Huawei/Comtrend/Zyxel rozhodně nejsou dělané na routování velkého množství dat, nebo na nějakou spolehlivost. Hlavní kritérium je cena a podle toho to vypadá.
Pokud chcete něco stabilního, pořiďte si Cisco, nebo MikroTik, ale nepočítejte s tím, že to bude stát 500kč.
Kolísání rychlosti internetu jsem měl rád ze všeho nejmíň a to hned z několika důvodů:
Jak je vidět, možností, kde by mohl být problém je fakt hodně. Určitě má smysl tuhle poruchu ohlásit, ale nijak moc bych se nespoléhal, že bude nalezeno nějaké řešení. Také počítejte s tím, že to může chvíli trvat a vyžadovat spoustu spolupráce při měření.
Jednoduše zavolejte a zeptejte se na stav.
Dobrý den, chtěl bych informaci ohledně řešení čísla ticketu <zapsané číslo ticketu, viz pravidlo 2>.
Tohle můžete opakovat každých pár hodin. Je dobré při tom trvat na zapsání vašeho dotazu do ticketu:
Proč jsem nebyl informován? Pan <zapsané jméno operátora, viz pravidlo 2> mi říkal, že budu informován. Zapište si tam že jsem volal a že trvám na tom být pravidelně informován, zde je moje telefonní číslo <číslo>.
Jednoduše zavolejte a požádejte o vyjádření:
Dobrý den, chtěl bych oficiální vyjádření od vašeho nadřízeného ohledně řešení čísla ticketu <zapsané číslo ticketu, viz pravidlo 2>. Vyjádření prosím doručte na email <email>, nebo poštou na adresu <adresa>.
Písemná vyjádření emailem většinou přijdou do pár dní, poštou pak do maximálně 31 dní.
Jako vždycky předtím, takhle to prostě chodí a nemá smysl se vztekat. Občas se stane, že se v korporaci něco rozbije - lidi, nebo proces. Pokud to chcete řešit a ne si jen zanadávat, buďte chladní, konstruktivní a požadujte vyjádření od nadřízeného. To každého operátora vyděsí podstatně víc, než nějaké nadávky.
Nyní můžete podat oficiální stížnost. Stížností existuje několik druhů:
První dvě podávejte v tištěné formě na adresu pobočky firmy, s nápisem Stížnost viditelně na obálce.
ČTU má na stránkách formulář, kde si můžete vybrat, co vás konkrétně trápí. Určitě se vyplatí k tomuhle kroku přistoupit - nestojí vás to nic, kromě trochy času a alespoň se něco bude dít. Věřte mi, že klepnutí přes prsty bude bolet podstatně víc, než váš odchod. To mi připomíná:
Operátorům na telefonu nemá smysl vyhrožovat odchodem od služeb firmy, pokud nejste zrovna zákazník, který dělá obrat v řádu stovek tisíc měsíčně. Operátorovi je úplně na salámu, jestli u firmy budete, nebo ne. Nedoporučuji to používat jako výhrůžku, maximálně jen jako poslední krok, když už všechno selže. Problém je, že pokud nepůjdete k nějakému malému poskytovateli, tak u ostatních máte stejný korporátní bullshit v bledě modrém, dokonce často na úplně stejném vedení. Proto se většinou vyplatí poruchu řešit.
OK, tohle se může stát. Já sám jsem nadával skoro pořád, nikdy však k zákazníkům (hodí se funkce mute na telefonu), takže to dobře chápu. Zkuste se ovládnout a vynadávat se jen tak do prázdna.
Pokud to nejde a prostě musíte spustit na operátora, nikdy, NIKDY nenadávejte operátorovi. Jednak ho tím naserete a to poslední co chcete je nasrat někoho, kdo má řešit vaše potíže, ale hlavně každý operátor má v popisu práce možnost zavěsit, jakmile začnete být osobní. Sám jsem takhle taky několikrát zavěšoval.
Jestliže fakt chcete nadávat, jednoduše nebuďte osobní a nadávejte na firmu a její služby. Například:
Osobně jsem měl tenhle druh nadávek docela rád. Většinou jsem si dal na telefonu mute, pustil jsem hlasitý odposlech a spolu s ostatními operátory jsme se tomu smáli. Smáli jsme se hlavně podání, ale taky protože to často byla pravda. Fakt jsme firma plná dementů, sakra, vždyť já bych mohl vyprávět! A tak jsem čas od času vypnul mute, řekl cosi jako „ano, za to se omlouvám“ a pak se zas smál výbuchům.
Ve chvíli kdy ale zákazník začal být osobní a nadávat mě, tak končil. „Nezlobte se, tohle nemám zapotřebí, naschle“ [konec hovoru]. Stejná pravidla mají v každé korporaci, takže to vážně nemá smysl zkoušet. Velmi pikantní to bylo na nočních, kde jsem byl sám a tihle zákazníci mi pak za 20 minut zkroušeně znova volali s uctivými prosbami, abych ten problém řešil.
Výše uvedený postup je možné použít pro jednání s v podstatě libovolnou korporací, do jisté velké míry pak i se státní správou. I když byl text psaný z pohledu jednání s velkým poskytovatelem internetu, úplně stejně to funguje na poskytovatele energií jako je elektřina, nebo plyn, na poskytovatele jízdenek, či letenek, nebo třeba na dopravní služby (zkušenosti mám s jednáním se Student agency, ČSAD Slaný, DPD a ČEZem, kde dokonce používají stejné fráze, jaké jsme měli my).
Všechny velké korporace fungují stejně - používají nějaký trouble-ticket systém, mají různě velká oddělení, kde levá ruka neví, co dělá pravá a všichni se nejvíc bojí formálních postihů, nikoliv výhrůžek zákazníků. Všude mají nějaký slang, všude na ně tlačí management, všude se používá outsourcing telefonistů někam pryč, takže lidi se kterými bude mluvit vůbec nemají tušení, co se děje ve vaší lokalitě, dokud jim to neřeknete.
Pokud chcete opravdu zapůsobit na operátora, uvědomte si, že je to taky jen člověk. Hezky ho pozdravte, popište srozumitelně co vás trápí. Vemte si číslo ticketu, stejně tak jeho jméno.
Pokud máte nějaké další dotazy, položte je do diskuze a já případně rozšířím FAQ, pokud budu vědět odpověď. Klidně můžete i sdílet zážitky, ale nerad bych aby se to zvrhlo do hejtování konkrétních firem. Já ve své osvícené nenávistí hejtuji všechny korporace stejně :)
Tiskni
Sdílej:
Pokud nic z tohohle nevíte, někdy je možné linku dohledat i podle adresy a jména firmy / osoby, ale operátoři tohle velmi neradi dělají, protože to zahrnuje prohledávání fyzických rozpisů linek.Zajímavý, když jsem volal do Bluetonu (nebo už to byly ČRa?), tak se ptali podle jména. Ledaže by chtěli obojí (číslo smlouvy i jméno). Stejně to většinou bylo jen: Restartovali jsme port (to nemaj watchdog?
Spousta lidí žije v domnění, že některé poruchy se vyřeší samyMnohokrát
Stejně to většinou bylo jen: Restartovali jsme port (to nemaj watchdog?Nemají. Taky by mě docela zajímalo proč, protože tohle by vyřešilo desítky procent „poruch“.).
Škoda, že jsem se nikdy neptal, co přesně myslej tím portem.Je to doslova port, podobně jako třeba ethernetový port. V podstatě takové ifdown, ifup na DSLAMu. Pak občas ještě restartovali celou kartu, ale to jsme museli předávat specificky na jiné oddělení, které se loglo přes konzoli na ten DSLAM.
Spousta z operátorů byla časem v pokušení začít si vymýšlet psychologické hry, například říct náhodně slovo „ryba“ a zkoušet, jestli si toho zákazník všimne, nebo ne.To bych dělat nemohl, bych hodně brzo nedobrovolně skončil ve stavu s "jsem ryba jsem ryba jsem ryba".
Jsem kretén. Chci vám dávat peníze za nic. A když mi za ně omylem poskytnete nějakou službu, budu se vám nadosmrti klanět.Některé by to možná pobouřilo, ale bylo by to alespoň čestné.
Operátor by mal byť schopný vžiť sa do kože aj toho zákazníka bez akéhokoľvek poňatia, ako funguje internet, a prispôsobiť svoj jazyk tak, aby mu ten rozumel.Existuje názor, že takoví lidé by neměli řešit přípojku s ISP. Neříkám, že s ním vyloženě souhlasím, ale něco na tom bude. Podle mě je normální být za vola když voláš PRE/ČEPSu/ČEZu, že ti nejde elektřina, a pak se ukáže, že máš prasklou žárovku.
Podle mě je normální být za vola když voláš PRE/ČEPSu/ČEZu, že ti nejde elektřina, a pak se ukáže, že máš prasklou žárovku.Pokiaľ budem ja operátor a bude volať zákazník, že mu nejde elektrina, prvé, čo sa ho opýtam, bude, či nemá zlú žiarovku. Inak som ako operátor úplne nanič a mala by som radšej ísť robiť niečo, kde môj autizmus nie je na prekážku. Ak naopak zavolám elektrárňam, že nemám elektrinu a zabudnem skontrolovať predtým žiarovku, kľudne budem za vola a ešte sa s operátorom na tom aj zasmejem. Ak to nie je vôl a nebude si na mňa ako na platiaceho zákazníka kvôli tomu nadradene vyskakovať.
Pokiaľ budem ja operátor a bude volať zákazník, že mu nejde elektrina, prvé, čo sa ho opýtam, bude, či nemá zlú žiarovku. Inak som ako operátor úplne nanič a mala by som radšej ísť robiť niečo, kde môj autizmus nie je na prekážku.Tak určitě by nebylo od věci si tu práci někdy zkusit. Speciálně, když vidíš na tabuli, že v tu samou chvíli čeká na lince 10 dalších lidí jen na to, až skončíš tenhle hovor, a někteří z nich jsou z fabrik, které díky skutečně nefunkční elektřině stojí a propalují na tom miliony. To tě pak vysloveně potěší, že ti stojí za zády šéf a říká „zkrať to, máme čekačku!“, a nasraná paní na lince od tebe očekává, že s ní budeš vyměňovat žárovku, kontrolovat jestli je zastrčený kabel v zásuvce a pak ještě hledat a kontrolovat jističe. Speciálně když ve tvém popisu práce není nic takového, jako řešit problémy lidí, ale řešit poruchy na infrastruktuře, takže když hovor skončíš, tak ještě dostaneš zjebáno, že řešíš tyhle kraviny, místo akutnějších věcí. Tohle řečeno, většinou jsem se zákazníky podobné věci dělal. Kromě restartu modemu i navádění se třeba jak zapnou na modemu wifi, či nastavování konfigurace v počítači (i když to je uživatelské zařízení a z hlediska smlouvy vůbec nesouvisí s poskytovanou službou), výměny splitterů, rady ohledně bleskojistek a tak podobně. Pro mě to bylo docela příjemné zpestření, minimálně do doby, než jsem dostal vytýkací dopis, že prý mám moc dlouhé hovory. Krátce na to jsem dal výpověď.
Pokiaľ budem ja operátor a bude volať zákazník, že mu nejde elektrina, prvé, čo sa ho opýtam, bude, či nemá zlú žiarovku.A on ti Řekne, že nemá. A pak se stejně zjistí, že má.
Pozri, chlapče,keď si niekto platí za službu, ktorú mu niekto poskytuje, má právo vyžadovať, aby sa ku nemu operátor či technik, či ako to voláte, po tom, ako sa mu konečne dovolá (čo býva teda riadna fuška), správal slušne a neposmieval sa mu za to, že nevie reštarovať modemKdyž pominu, že na nic takového právo nemá (ani podle smlouvy, ani podle zákona), tak jak jsem psal - všechny hovory jsou nahrávané a operátora, který se ti bude vysmívat můžeš díky téhle nahrávce nechat vyhodit. Stačí jen sepsat stížnost a garantuji ti, že se to bude řešit. To si necucám z prstu, zažil jsem, jak jednoho takhle vyhodili, když si dělal srandu z vietnamce.
Ak by bol ten operátor "v pokušení začít si vymýšlet psychologické hry, například říct náhodně slovo „ryba“ a zkoušet, jestli si toho zákazník všimne, nebo ne, okamžite sa sťažujem poskytovateľovi, čo to tam má za nevychovaného volaNevychovaný vůl se pozná podle slova ryba? To jsem dodneška netušil.
Nevychovaný vůl se pozná podle slova ryba? To jsem dodneška netušil.Ako sa podľa wikipedického článku o základoch logiky volá tento druh PROTIargumentácie?
Podle mne bystroushak trpi silnym aspergerem.no, zo zvedavosti som mrkla na jeho staršie blogy a diskusie k nim, všetky blogové zápisky sú veľmi dlhé (tl;dr ako zvykli chlapci hodnotiť moje príspevky
Bystroushaak ma vynikajici technologicky rozhled a mezi jeho blogy se najdou jedny z nejlepsich clanku sveho druhu na ceskem internetu.Nie som si istá, či to môže nejaký hypvofxy posúdiť,ale keďže to nemôžem posúdiť ja, prieť sa nebudem. Ibaže si nemyslím, že ľudia s vynikajúcim rozhľadom, ktorých niečo baví a sú v tom dobrí, nemusia nikomu nič dokazovať a zrejme ten svoj technologický rozhľad tu na internetových blogoch neprezentujú.
Oproti tomu nejaka Z.z., ktera nejspis nema s hlavni tematikou tohoto portalu vubec nic spolecneho, tu je aktivni v temer kazde diskuzi a znacne mnozstvi jejich prispevku je zcela off-topic a nedava hlavu ani patuToto nie je nijaká odborná téma, ktorá by súvisela s tematikou portálu, podobne ako mnoho ďalších, od dosť odpornej pornografie po pedofíliu (obľúbené témy, otázka: prečo týchto rozhľadených technologicky vyspelých dospelých pánov tak zaujímajú?) - a nie je pravda, že by som si nevyberala a mnohých z týchto diskusií sa nezúčastňovala! Ďalej tu stále máte plnú hubu neobmedzovania, slobody, tolerancie a bla bla... a chováte sa presne opačne, To je druhá zaujímavá otázka...
Chcete se poustet do psychoanalyzy? Tak fajn. Zacnete u sebe. Pokud jste tim, kym tvrdite, tak proc dospela zena ve strednich letech travi znacne mnozstvi sveho volneho casu na komunitnim portalu, ktery jde zcela mimo jeji zaber a postuje prispevky, ktere postuje? Nudite se? Citite se osamela? Nemate jak se zabavit a chcete si s nekym popovidat?Netrávim tu príliš veľa času, a odkedy pre netoleranciu a agresívne výpadu a asi aj pokles zaujímavých diskusií odišlo pár zaujímavých diskutérov, povedala by som, že už naozaj málo oproti času, ktorý trávim inde. A sociálnych kontaktov mám až nadmieru, internet a tieto výlety do iných prostredí medzi tie cudzie kmene sú pre mňa vlastne relax a navyše šetrím hlasivky:). Nahliadanie za roh:). A tiež si už môžem dovoliť robiť si čo chcem. A teraz sa mi už nejaký čas chce toto. Mimochodom, keďže vás to trápi,som extrovert- aspoň navonok a pocity osamelosti nemám horšie ako ktorýkoľvek iný človek v tomto svete:). Nemám problém s reálnou komunikáciou, ale mám dosť rada svoju samotu a kľud tak ako napr. v tejto chvíli (ale o chvíľu idem niečo ešte upiecť) :).
zamyslete se sama nad sebou. Pokud jde o me, take na vas nejsem zvedavy a patrite mezi jedince, jejichz pritomnost me zde spise obtezuje.Ja si naopak myslím, že ste zatiaľ obťažovali len VY MŇA. Ja som Vás dosiaľ len prehliadala, pretože ste ma nejako ničím nezaujali. Až doteraz:).
Bystroushak je uplne jiny level nez PT. Podle mne bystroushak trpi silnym aspergerem. S ohledem na to, jak se k vam jako zene starsi nez je on, chova, bude trpet nejakym problemem v sexualni oblasti. Mozna nejake trauma z obdobi dospivani, nebo neopetovana laska. Tezko rict. Jeho zpusob jednani k vam je podle mne kompenzacne obranny mechanismus. Patrne ma ze zralych zen strach.K tomuhle můžu nabídnout úplně jednoduché vysvětlení; SSK považuji za nedobrého člověka, který tu vesměs hlavně opruzuje (prakticky pod každý blogem nějaký nečitelný blob slovenštiny zcela mimo mísu). Nevidím žádný důvod jí dávat nějaká speciální práva jen proto, že je to žena. Konec konců feministky posledních pár set let bojují za rovný přístup a já jsem zcela pro, speciálně pak u internetových identit, kde je pohlaví nejisté a navíc na něm nezáleží. Můj názor se měnil v průběhu doby, kdy jsem s ní z počátku zcela normálně diskutoval, ba dokonce jí ještě obhajoval a učil HTML, po znechucení její osobou, když jsem viděl co tu časem začala blít po diskuzích za offtopic, urážky a stihomam. Tak jsem došel až k dnešnímu stavu, že už je mi to prostě fakt jedno - nemusím se účastnit každé demence, která na internetu probíhá. Možná je to osvícení, možná spíš únava z toho jak to nikam nevede, ale prostě mi na tom naprosto přestalo záležet. Kdybych z toho třeba něco měl (nemluvím o penězích, ale třeba pocitech, informacích, pobavení, nebo tak něco), tak bych to možná bral jinak. Ale interakce s ní má pro mě zcela nulovou hodnotu, nedá se to brát ani jako zábava, protože je to čím dál agresivnější. Co na to můžu říct? - Nic. Tak jsem se rozhodl nadále nereagovat.
Nevidím žádný důvod jí dávat nějaká speciální práva jen proto, že je to žena. Konec konců feministky posledních pár set let bojují za rovný přístup a já jsem zcela pro, speciálně pak u internetových identit, kde je pohlaví nejisté a navíc na něm nezáleží.Asi tak nějak.
Můj názor se měnil v průběhu doby, kdy jsem s ní z počátku zcela normálně diskutoval, ba dokonce jí ještě obhajovalTím je tato osoba skutečně zajímavá. Soucit, který zpočátku vyvolává je vystřídán postupným vystřízlivěním až bych řekl i antipatií, která je ovšem taktéž přechodná a postupně přechází ve lhostejnost. Na tomto portálu se už nachytalo tolik lidí, že nejsem s to soudit, když se nachytá někdo další.
Co na to můžu říct? - Nic. Tak jsem se rozhodl nadále nereagovat.Kdysi jsem se u Jirsáka naučil pravidlo třikrát a dost, které jsem pak rozšířil na některé další diskutující. Je to skvělá technika, jak ušetřit čas a nervy. Pokud ani třetí reakce nevede ke změně směru diskuze, nepovede k ní nejspíš ani žádná další.
Tak jsem se rozhodl nadále nereagovat.
To urobíš dobre, Ty aj Tvoji kamaráti, ktorí nemáte ani toľko odvahy, aby ste - keď už - popri tomto predstieraní "úrovne", mali odvahu na tie vulgárne útoky pod svojou prezývkou. Ale ja si myslím, že klameš a s tým nereagovaním resp. ignorovaním to nebude pravda. A pouvažuj, kto je tu teda ten nedobrý človek. Ten zbabelec, čo mi kradne prezývky a pod mojimi značkami či anonymne nadáva do p... a kráv v snahe ma odtiaľto vypudiť? offtopic, stihomam, demence, blít, nečitelný blob slovenštiny, stihomam, dokonca si nevynechal feministky ( kvôli negatívnym asociáciám.)... a potom hovor niekomu o agresivite. A neklam, prosím, Stačí sa pozrieť do predošlých diskusií, ako si "s ní z počátku zcela normálně diskutoval, ba dokonce jí ještě obhajoval a učil HTML"... to posledné ma pobavilo najviac, ale ďakujem, i keď si to nepamätám (raz so sa niekoho pýtala, prečo mi zrazu nejdú vkladať citácie v tom "normánom" editore, keď to prv šlo, ale používať ten druhý s tými značkami si ma učiť nemusel, to zvládnem aj bez Teba
). je to pekný príklad toho, ako dokážeš zveličovať, barón Prášil:).
Tak minimálně je to klasický „straw man“, kdy se slova toho druhého nejprve upraví nebo přizpůsobí, aby se na ně lépe reagovalo.Já bych to klasifikoval jako „ad absurdum“.
... zavolas na support ISP a to je furt samy "zkuste tohle" a "zkuste tamto" a pritom co JA bych mel zkouset? ja platim, oni to maji zprovoznit!...No, to, že po mně chtějí zkoušet tohle či tamto, by tak nevadilo, horší je, když si nenechají vymluvit, že některá "tohla či tamta" nemůžu provést, protože na linuxuvém stroji položku "Start/Ovládací panely/Síťová přípojení" (nebo jak to je) prostě nemám a nemůžu jí otevřít, i kdybych se na uši postavil
Spousta z operátorů byla časem v pokušení začít si vymýšlet psychologické hry, například říct náhodně slovo „ryba“ a zkoušet, jestli si toho zákazník všimne, nebo ne.jo tak to ste byl vy?!! tak a ted uvidite
Helpdesk říká číslo TT automaticky.Jo, na korporátu to bývá zvykem, ale u fyzických osob je někdy problém to číslo TT dostat.
Restarty koncového zařízení bývají naopak výslovně zakázány, Je to z toho důvodu, že se větinou loguje do ram. Pokud tedy nastane nějaký problém, tak po restartu cisca nelze zjistit příčinu. Proto je naopak dobré vždy vyčkat na pokyn z helpdesku/resp. větinou až přímo od technika.Pravda, tohle se ale týká jen „managed“ služeb, ne?
Slyšel jsem, že v T-Mobile je to podobné, ti prý ani neví, co mají u klientů za zařízení, natož jejich SN.Výjezdy u T-Mobilu obstarává (nebo tak aspoň bylo) externí firma. Nemusí to tak být ve všech regionech, ale aspoň u nás to tak bylo.
takže k jejich nadřízeným to zpravidla vypadá, jako že se flákají.
Lidske zdroje mohou podavat navrhy na zlepseni, ale rozhodne nesmi delat to, co nemaji zadano. Prima komunikace nekompetentni osoby se zakaznikem, i kdyz v dobrem umyslu, muze byt katastrofalne kontraproduktivni.To je ovšem ve výsledku horší jak pro korporaci, tak i pro zákazníky. Přitom to ani není žádané, je to jen vedlejší efekt neefektivity a neschopnosti manažerů a software pro vykazování činnosti.
Je to důvod proč libovolný kapitalistický systém nemůže fungovat.Zajimave, ze zrovna kapitalisticke zeme ci alespon ty, ktere drive byly kapitalisticke, patri mezi nejvyspelejsi na svete. A socialisticka Cina se nam ke kapitalismu take hezky priblizuje.
Tam kde se akumuluje kapitál tam se přestává dělat (a víc vymýšlet).Nevidim kauzalitu. Ale to souveti zni jako od Marxe.
Zajimave, ze zrovna kapitalisticke zeme ci alespon ty, ktere drive byly kapitalisticke, patri mezi nejvyspelejsi na svete.Detroit býval taky kapitalistickou velmocí. Co to značí? Že nemůžou jako Detroit skončit?
Ale to souveti zni jako od Marxe.A Marx byl lhář?
Detroit býval taky kapitalistickou velmocí. Co to značí? Že nemůžou jako Detroit skončit?Kladno taky bylo za socialismu průmyslovou velmocí. Problém nebyl v systému, ale malé diverzifikaci.
A Marx byl lhář?Marx byl optimista. Člověk je sobec, v první řadě mu jde o vlastní prospěch, ne o prospěch společnosti.
Marx byl optimistaJá ho vždy považoval za snílka.
Kladno taky bylo za socialismu průmyslovou velmocí. Problém nebyl v systému, ale malé diverzifikaci.No je otazka jestli lze skandinavske staty povazovat za kapitalisticke ve smyslu Marxe.. (abych reagoval na Odinovo puvodni tvrzeni) A samozrejme ta diverzifikace (ja jsem pro!) nevznikne sama, vyzaduje statni ekonomickou politiku, coz se miji s ideou laissez-faire (ostatne - diverzifikace Cs. prumyslu byla za socialismu vetsi nez dnes
Marx byl optimista. Člověk je sobec, v první řadě mu jde o vlastní prospěch, ne o prospěch společnosti.Marxe jsem necetl, ale pochybuji, ze je v jeho dile neco, co by tomu protirecilo. Ono ani treba spoluprace v iterovanem veznove dilematu tomu neprotireci, no a pak mame veci jako treba Mechanism design. Krome toho, je vubec otazka, zda lide realne uvazuji v necem, co se podoba uzitku, zda to neni jen umely konstrukt z teorie racionalni volby. Treba tato diskuse s Jonathanem Haidtem se (velmi jemne) dotyka teto otazky.
diverzifikace Cs. prumyslu byla za socialismu vetsi nez dnesDiverzifikaci zajisti prirozene trh sam. Nizka mira diverzifikace soucasneho ceskeho prumyslu je dana predevsim statni politikou investicnich pobidek a danovych prazdnin.
existuje nějak tajné heslo [...] nebo je to pouze mýtus?mytus je, ze je to mytus. "Shibboleet" pochopitelne funguje i u nas
Pro strýčka příhodu, kdyby mi někdo chtěl volat na cestách či já volat někomu, nosím předplacenou kartu s mobilem, když někam jsu. Každých půl roku nabiji na povinných 200 Kč, ale nestačím to využívat, už tam mám téměř 2000 Kč a neustále se hromadí. Tedy jeden z té trojice má ze mě 400 Kč/rok.T-Mobile má 200 Kč jen jednou za rok, Kaktus má jenom 50 Kč.
odchod ke konkurenci mi naopak prijde jako velmi vhodny ... na poli telekomunikacnich sluzeb trh poradne ani nevznikl
To je dobra otazka, ale pochybuji, ze na to ty firmy nemaji.. Nicmene pokud maji vsichni stejne cenove podminky, tak ano, jde o volny trh. Je to analogicke jinym vzacnym prirodnim zdrojum.Tak ty firmy na to mají, ale těžko vznikne nějaká konkurence, když je potřeba takovou investici do začátku, ne?
Tak ty firmy na to mají, ale těžko vznikne nějaká konkurence, když je potřeba takovou investici do začátku, ne?Pak ale nemuze konkurence vzniknou skoro nikde, kazde serioznejsi podnikani vyzaduje investici do zacatku. Ja neobhajuji nutnost vzniku konkurence, prijde mi prastene na ni spolehat (viz vys); to zastanci volneho trhu a konkurence tvrdi, ze se tim resi problemy s alokaci vzacnych zdroju (ja si to uplne nemyslim). No a spektrum je pomerne dost vzacny zdroj, tak ma taky patricnou cenu.
Představa, že byste něco změnili tím, že půjdete podle bodů v článku je představa naivního sluníčkáře.S tím důrazně nesouhlasím. Co se týče poruch, tak jsem jich takhle řešil řádově tisíce a vyřešeny byly všechny.
Odcházíte od firmy nikoli proto, že si stěžujete, ale proto, že chcete mít klid a dobré služby.Tak určitě. Jen je třeba mít někoho, kdo ty dobré služby poskytuje, což ve městě nebývá problém, ale na vesnici ano.
Poruchu chápu, ty nastávají. Ale většina operátorů a call center, navzdory falešnému a nepravdivému dojmu, který se snaží článek vyvolat, mají za cíl poslat vás do zadele, a asertivně vám vysvětlit, že si máte jít stěžovat na lampárnu. Je pravdou, že musíte vědět, že problém není u vás. To ale s trochou technických znalostí není až taková věda zjistit v 99,999 % případů.Tohle rozhodně není principem poruchových linek. Můžu souhlasit s tím, že technická úroveň na těhle linkách není nijak vysoká (za ten plat taky..), ale rozhodně je cílem věci řešit. Na druhou stranu, spousta lidí si tyhle linky plete s obecnými poradnami a volá tam s každou blbostí („nejde mi nainstalovat hra, můžete mi pomoct?“, „koupila jsem si reklamu v skliku a ona se na seznamu nezobrazuje, koukejte to řešit“, „tady mi to píše 'detekován virus', co s tím mám dělat?“ atp..). Těžko se pak divit, že tohle operátoři ISP řešit nebudou. Ne že by ani tolik nechtěli, jako spíš kvůli tlakům na počty „vykazatelných hovorů“ (a to tyhle fakt nejsou).
2) Psát doporučené dopisy s dodejkou v okamžiku, tj. to co článek nedoporučuje. Tedy úředně dohledatelné a doložitelné věci. Takto se drasticky zkrátí komunikace a řešení mnoha problémů.To článek doporučuje, ale ne jako hlášení poruchy. Sice by to asi šlo, ale je to na řádově dny jen pingem přes poštu. Doporučuji to až když se začnou cukat na lince.
4) Kromě doporučeného dopisu je také možné, a někdy účinné sehnat všechny maily, které najdete na webu a vedou do dané firmy od ředitele, vedoucích, všech oddělení atd. – a napsat jim svůj problém a nespokojenost a odeslat mail na úplně všechny tyto adresy.To je dobré, to mě nenapadlo :)
a pak se během poruchy rozčilují, že jim utíkají miliony.To je ještě většinou v pohodě (to je jen řev a lehké nadávky), ale běda když někdo přijde domů a nefunguje mu ta nejdůležitější služba na světě: Facebook. To je pyčí a výhružek.
Přece protože jsou to zákazníci a mají právo na 99.99% spolehlivost službyTo právě nemají, to je definované i ve smlouvě :D
To je ještě většinou v pohodě (to je jen řev a lehké nadávky), ale běda když někdo přijde domů a nefunguje mu ta nejdůležitější služba na světě: Facebook. To je pyčí a výhružek.Jo. Fyzické osoby jsem naštěstí více/méně řešit nemusel (později nám nacpali ičaře a to bylo dost podobné), ale co jsem viděl u kolegů .. brr.
požadované SLA 99,99 se nestaví na DSLAle jo, na symetrikách (Internet Busness třeba) se dá objednat třeba 4 hodinové SLA. Ale za ty peníze to pravda nebude.
Obecně velké čekačky znamenají velké poruchy, takže je slušná šance, že tu vaší už někdo řeší. Například jsem zažil, když vyhořela ústředna pro 11 tisíc lidí, protože technik zapojil omylem obráceně napájení. V tu chvíli podle přehledové tabule najednou volalo asi 1200 lidí, každý z nich chtěl ohlásit poruchu a nás bylo zrovna v práci 12 (korporátní team, ne poruchy fyzických osob). Asi si umíte představit, jak to celé vypadalo.tyhle problémy by šlo řešit implementací systému, který při čekání místo přehrávání dementní hudby plechovou hubou řekne Momentálně evidujeme výpadek v oblasti Y. Naši technici pracují na jeho řešení. Já si uvědomím, že už to někdo hlásil, zavěsím, a nebudu otravovat.
Později byla zavedena jakási hláska v těhle případech, ale její nasazení rozhodně nebylo automatické, musela to udělat šéfová.
Jo, ale tyhle informace by to mohlo automaticky extrahovat z trouble ticketu (závažnost, oblast) a fungovalo by to samo.Tak ono obecně by se toho dalo udělat hodně, ale vyprávění o kvalitě informačních systémů by vydalo na celý nový blogpost. Zábavné bylo například všudypřítomné SQLi, takže když se zákazník jmenoval D'Angelo, tak to celou aplikaci zhroutilo (samozřejmě, že nezapoměla vyblít celý SQL dotaz i s interními proměnnými a jejich hodnotami) a museli restartovat celý server, což trvalo třeba půl hodiny, během které nefungovala nikomu.