abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 525 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    7.11.2005 12:09 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Ja kerberu moc nerozumim, ale neni potreba nastavit credentials pro file server?
    7.11.2005 12:28 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Ten zakládá samba příkazem net ads join -U Administrator.

    Pokud bude potřeba zaregistrovat v AD i jiné služby, pak se to děje následujícím způsobem.

    1. Založí se uživatel na Windows Server 2003
    2. pomocí příkazu ktpass se vytvoří propojí AD/Kerberos/UNIXservice
    3. Importuje se vytvořený klíč jako keytab na Linux

    ktpass -princ pop3/nazev_stroje@JMENO.AD_DOMENY -mapuser jmeno_vytvoreneho uzivatele -user Administrator@JMENO.AD_DOMENY -pass -out jmeno_stroje.key

    Pak se to přes kinit namapuje. Zatím jsem to ale moc nepotřeboval.

    7.11.2005 18:01 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Na to si matne vzpominam, ale v tom prvnim pripade (program net) jsem v tvem postupu nenasel, kde se bezpecne prenasi keytab s credentials z KDC (AD) na klienta (Samba server).
    7.11.2005 18:09 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Aha. Program net je zmíněn až v sekci přidání do domény. Prakticky jsem si ověřil, že pro sambu nebyl potřeba importovat keytab. Pouze pomocí kinit se napojit na kerberový server "kinit Administrator@JMENO.AD_DOMENY"

    7.11.2005 16:29 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Zdravim

    Diky, za chvili se mi to bude hodit. U nas se totiz bohuzel planuje prechod ze samby na Windows server 2003. Ja ale potrebuju mit na nejakem linuxu vsechny uzivatele, kteri jsou na tech Windows, aby se mi lidi mohli prihlasovat do linuxu se svym normalnim heslem, druhou podminkou bude zpristupneni uzivatelskych dat na linuxovy server.

    Budu vlastne delat takovy wrapper, ktery bude windowsy konvertovat zpet na sluzby stavajiciho linuxoveho serveru.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    7.11.2005 17:24 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Proč se teda u vás plánuje ten přechod? Pokud půjde udělat ten wrapper, tak by všechno mohlo chodit i bez těch Windows, nebo se pletu?
    Quando omni flunkus moritati
    7.11.2005 18:01 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Já jsem dělal u zákazníka přechod na Windows server proto, že bylo potřeba jemněji nastavovat práva. GPO je něco ve stylu RSBAC (abych to přiblížil), jenže se to nastavuje na serveru a tyto nastavení se přenášejí pomocí ActiveDirectory na ostatní členy domény. GPO mají zatím kolem 400 položek, které jdou nastavit. Prosím nezaměňovat s ACL a EA.

    Samba verze 3 je skvělý nástroj, dá se využít tam, kde plně postačuje doménový styl ve stylu Windows NT 4.0. Má pár vychytávek navíc, které nemá ani Windows Server 2003. Např. to co jde vyvádět se sdílenými složkami u Samby, to nejde ani s nejnovějším systémem. Ani Win2k3 nezvládne vytvořit sdílení typu /home/%U. Jde to obejít při mapování, ale to správně funguje jen na Win2000 a vyšších. :) (net use \\sdileni\%username%).

    Kupodivu třeba AD jde vytvořit i takovým způsobem, že uložiště bude tvořeno na Linuxovém serveru, kde běží OpenLDAP a s MIT implementací Kerbera 5. Je to sice hooodně složitá procedura, ale jde to uchodit. :) Jediné k čemu je právě potřeba ten W2k3 server je interpretace GPO a tak dále. :)

    7.11.2005 18:21 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Protoze si s necim podobnym zamyslim pohrat :-), hledam ruzny reference o tom, co to vlastne GPO (Group Policies Objects) jsou a jak fungujou. Jeden znamy mi povidal, ze to je snad jenom proste kus registru, ktery si stanice po prihlaseni do domeny nactou z profilu. Je to pravda (a tim padem (ale jako naprosty newbe) nevidim duvod nedistribuovat soubor(y) s dotycnym kusem registru Sambou) a nebo se pletu?
    7.11.2005 18:30 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Není důvod proč soubory nedistribuovat přes Sambu. :) Je to pořád jen jedna služba, kterou poskytuje MS síť. :) A Samba umí tuto službu naprosto skvěle.

    Problém s GPO je ten, že Win2k3 si informace o GPO uchovávají právě v LDAPové struktuře AD.

    GPO si je možno představit jako části registrů, ale problém je v tom, že GPO fungují globálně. Ve struktuře AD si vytvořím nějakou OU a té přiřadím nějaké politky z GPO (Group Policy Objects). Valná většina věcí, co jsou v GPO jde nastavit v registrech, rozdíl mezi registry a GPO je podobný, jako udržovat uživatele v NIS anebo ručně udržovat passwd soubory na všech počítačích ve firmě.

    GPO jsem začal využívat ve firmách, kde potřebuji jemnější přístup k právům než je rozdělení "User/PowerUser/DomainAdmin"

    7.11.2005 18:40 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Jinak to co lze nastavit v GPO lze nalézt na stanici s Windows XP v "Ovládacích panelech/Nástroje pro správu/Místní zásady zabezpečení" omlouvám se za ten registr, ale ono je to částečně uchováno i v něm.

    Abych uvedl nějaký příklad.

    Vezměme si, že ve firmě máme starý DOSový program, který pro určité funkce vyžaduje, aby uživatel mohl měnit systémový čas.

    Standardně máme 2 možnosti jak to vyřešit. První možností je dát lokálně jednotlivým uživatelům práva PowerUser na stanici. Druhou možností je v Místních zásadách zabezpečení změnit danému uživateli právo na Změnu systémového času.

    V případě využívání GPO v rámci W2k3 AD vytvoříme nějakou OU (organizační jednotku) do které přiřadíme dané uživatele nebo počítače. Nad touto OU vytvoříme GPO, kde změníme právo na Změnu systémového času. a máme vystaráno. Nemusíme si pamatovat, kde a komu jsme to právo přidělili a jestli náhodou někdo nemá zbytečně zvýšené práva.

    7.11.2005 18:50 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    ní jednotku) do které přiřadíme dané uživatele nebo počítače. Nad touto OU vytvoříme GPO, kde změníme právo na Změnu systémového času. a máme vystaráno. Nemusíme si pamatovat, kde a komu jsme to právo přidělili a jestli náhodou někdo nemá zbytečně zvýšené práva.

    Jasne, tohle +/- chapu. Ale kde se tohle "GPO nad OU" uchovava? LDAP? Nejaky soubor?

    Ono v nejhorsim si dokazu predstavit to, ze by se GPO musely vytvaret z nejakeho win stroje a ne primo nejakym Samba-toolem na serveru...

    O tyhle oblasti ale skoro nic nevim, a tak si rad necham poradit.

    7.11.2005 19:00 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Uchovává se to v LDAPu, ale problém je v tom, že správně interpretovat to dokáže jen W2k nebo W2k3 server, stanice to nezvládne. :( Stanice neumí posílat informace o GPO dalším stanicím. :(

    7.11.2005 19:01 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    A Samba umi vystupovat jenom jako "stanice"? Co samba-tng?
    7.11.2005 20:49 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Samba-tng to neumí také. Obávám se, že na to, aby Samba komplet nahradila AD, tak by bylo potřeba hodně dlouhého reverse-engineeringu. A pokud se nepletu, tak myslím, že toto není plánováno ani pro Sambu 4.

    7.11.2005 20:54 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Mno, vsude ctu jenom "ne vsecko je podporovano". Co tedy konretne Samba neumi? :-) Nebo spis "co vsechno umi AD a jak to dela"...
    7.11.2005 21:25 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Samba umí sdílení a ověřování stylu Windows NT domény. Tím její schopnosti končí. Je to na strašně dlouhé popisování. Samba prostě neumí emulovat ActiveDirectory a dle hlavních vývojářů to ani není jejím cílem.

    Bohužel stále panuje přesvědčení, že Windows umí akorát sdílení z dob Win9x a za těch x let vývoje se nikam nedohrabaly.

    Odpovím na tuto otázku jinou otázkou. Co umí NDS oproti Mars-NWE? Odpověď je úplně podobná jako na otázku "Co umí ADS oproti Sambě".

    AD se dá porovnávat s NDS. :)

    7.11.2005 21:44 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Kdybych to převedl do řeči Linuxové, tak AD je asi následující:

    • Ověřování přes Kerberos
    • Informace o uživatelích uloženy v LDAP
    • Sdílení souborů a jiných prostředků
    • Fine-grained politiky uložené na serveru (něco jako, kdyby byl síťový RSBAC)
    • Je možné jej rozšiřovat o další služby - např. Exchange má uloženy v AD konfigurace a podobně
    • a další věci ...

    Je toho hodně, co umí ActiveDirectory. Bohužel se to neustále smrskává jen na porovnávání Samba s OpenLDAPem.

    8.11.2005 00:38 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Kolik těch stanic máte a jak různorodý je tam soft? Já jsem zatím nenarazil na moc věcí, které bych potřeboval řešit přes GPO/AD/..., vlastně asi na žádnou.

    Pravda mám na starosti takovou malou síť - asi 55 počítačů + pár poboček, kde je vždy pár PC. A navíc se snažím o minimalismus co se týče softu na desktopu (míň aplikací => míň se toho může po... => míň práce). A mám výhodu - rozhoduji i zodpovídám - nikdo mi do toho nekecá. Jediné co se chce je, aby to fungovalo. Podle toho popisu mám dojem, že ve vašem případě půjde o podstatně větší síť.

    Prostě jsem naznal, že přechod na Win200X by mě přišel na mnohem, víc než najmout spolehlivého brigádníka, který ty PC obejde a danou věc tam nastaví :-) (tedy samozřejmě až přijdu na něco co bych takto nastavit potřeboval).

    Petr

    P.S. Našel jste někde rozumně popsané jak to bude s AD v Sambě 4? Já jsem z nějakého textu měl dojem, že AD je to co se v nějaké formě chystá do Samby 4, ale fakt to byl možná dojem - neuvědomuji si jak důvěryhodný byl ten zdroj. Sice AD zatím nepotřebuji, ale kdyby náhodou, tak by bylo dobré mít to v Sambě.

    P.P.S. Pevně doufám, že než budu potřebovat AD, tak bude zrušení Win na desktopu přijatelné i pro velké konzervativce.
    8.11.2005 06:33 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Přímo dle vývojářů Samby, co je to Samba 3:

    In more recent times, and particularly with Samba 3.0, it has taken on new roles in running networks, as a ’Domain Controller’, compatible with the protocols used in NT4.

    A co se týče Samby 4:

    Samba version 4 is already a massive leap forward in the way Samba is designed, and built. This thesis attempts to take that further, but examining the protocol basis and implementation details adding support for hosting the Kerberos network authentication system into Samba4’s partial implementation of an Active Directory Domain controller.

    Mne přechod na Win2k3 stál jedno školení a víkend v práci. Což je mnohem levnější než brigádník. :)

    Já jsem nepotřeboval AD kvůli velikosti firmy (síť je o kapánek větší než ta vaše, nyní asi 150 stanic, ale rozrůstá se to o další pobočky), ale kvůli tomu, že dělám externího správce ve firmě a tato firma má ještě dalšího interního pracovníka, kterému jsem nemohl dát práva Doménového, či lokálního Admina. Tak jsem tomuto pracovníkovi zvedl práva přes GPO. (Jako je např. povolování některých instalací, práva na změny systémového času a x dalších věcí). V současné době je zde totiž nasazeno cca 15 různorodých informačních systémů a já mám za úkol udržovat síť a tyto informační systémy propojené a funkční. Ještě pobíhat kolem stanic a nastavovat každou stanici samostatně, tak se uběhám. (Bohužel vedení firmy toho s tím stavem kolem IS nechce moc měnit) :)

    Největším problémem v rámci firem není to, že by byl odpor k Linuxu, ale české softwarové firmy jaksi na vývoj pod Linuxem zvysoka kašlou. Nejsou tedy k dispozici základní věci jako informační systémy a podobně. Do té doby nemohu nasadit plně Linuxové řešení.

    U tohoto zákazníka, kde mám implementovaný Win2k3 jako doménu, mi také běží SLES8 se 4 instancemi Oracle jako backend pro informační systémy a tak podobně. Snažím se vybírat tu nejvhodnější technologii pro tu danou úlohu a je mi srdečně jedno, jestli danou úlohu zvládne líp Linux/Windows/BSD/Solaris/QNX či něco jiného.

    8.11.2005 10:03 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Myslím, že je mi taky celkem jedno co na čem běží, hlavně když to funguje a cena je přiměřená. Vidím, že si mohu gratulovat k relativně jednotnému a jednoduchému prostředí A dík za info o Sambě.
    8.11.2005 15:40 anon123 | skóre: 35 | blog: ganomi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Myslim, ze delas zbytecnost kdyz tam ten linux nechas. Proste professional musi vychazet z pozadavku. Proc administrovat dve veci, kdyz muzes jen jeden. Jak to tak ctu, tak je pro tvou sit vyhodnejsi mit Win 2003 server, tak proste vse nastav na nem a mas to jednoduchy a min prace.

    Je proste fakt, ze AD je snadny nastroj na spravu. Proto je Win 2003 s AD tak preferovane. Hlavne kdyz pak lide pouzivaji MS Outlook a exchange. Toto se neda nahradit Linuxem.

    Mam Linux rad, ale ve firme podporujeme jen Win servery pro nase zakazniky. Ani si moc nedokazu predstavit jak administruju win stanice s Linux serverem. Bylo by to mnohem vice prace.
    8.11.2005 16:35 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    MS Outlook ani Exchange nemáme. Používáme e-mail klient téměř jakýkoliv (podle toho kdy uživatel začal a jak je flexibilní, tak buď OE nebo Thunderbird a pár exotů, kteří si PC spravují sami si používají co uznají za vhodné) a pak máme vnitřní IS, který běží ve web prohlížeči - platformově celkem nezávislé. XP nám fungují bez problémů ve výchozím nastavení, 98 postupně mizí a žádný jiný OS nemáme a asi celkem dlouho mít nebudeme (nedostatek peněz).

    Petr

    P.S. Přechod si zatím moc nedovedu představit. Mám celkem nový servřík - nějaké P4 s 1GB RAM a 0,8TB RAID (1,2TB fyzických) a asi by to nešlo tak, že to zazálohoji a pak budu rozjíždět ten 2003 server a pak to na něj nahrnu - asi by musel jet zaráz nový i starý server a pak to nějak poměrně rychle překlopit (najít 2 dny po které není nikdo v práci a nemusí jet síť znamená plánování tak 4 měsíce dopředu a navíc si fakt netroufnu přejít ze samby na 2003 během jednoho víkendu - na to se necítím dostatečně znalý 2003). A na druhý stroj podobného kalibru teď určitě nejsou prachy. Navíc kdoví kolik by stály Win 2003 pro 60 zaráz připojených PC.

    P.P.S. Naše firma je školské zařízení a zaměstnanci jsou poměrně neukáznění (myslím, že to neznamená nevýkonní) - nějaké společné plánování v Outlooku, přidělování úkolů, ... je zbytečné. Prostě každý dostane úkol a termín dokončení (stačí mail nebo slovně) a každému může být celkem jedno jestli na tom bude makat v práci nebo doma nebo ve dne nebo v noci.
    8.11.2005 20:26 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Exchange se nevyužívá. Ano, je jednoduchší, ale potřebuji nějaké věci, které mi Linux a Samba zvládne se sdílením lépe. Kvóty přidělované podle uživatelů, dále vytvoření přiřazení jednotně jednoho disku uživatelům včetně klientů na Win98. A další podmínkou je minimální cena. :)

    8.11.2005 06:45 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Zde je skvělý článek přímo od vývojářů Samby, v čem je rozdíl a čeho chtějí dosáhnout v Samba 4. Samba 4 a ActiveDirectory

    8.11.2005 18:07 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Díky. Vidím, že to je docela hutný text. Petr
    7.11.2005 21:14 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Proč se teda u vás plánuje ten přechod? Pokud půjde udělat ten wrapper, tak by všechno mohlo chodit i bez těch Windows, nebo se pletu?
    Planuje se proto, ze ja jsem sice pres Linux a sit, ale ne pres rozhodovani. Kdyby bylo po mem, nekricelo by 40 lidi s pentiama 75 jak je to poamle, ale spokojene by si chroustaly s XDMCP klientem atd..... Bohuzel to neni na me.

    Vlastne je moznost kazdou Linuxovou stanici napojit na Win server, ale pokud napojim jeden server a dal to rozvedu pomoci NFS, NIS, XDMCP,.... bude to lepsi a hlavne to ukaze jak jsou ty wokna zbytecny.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    7.11.2005 21:29 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Doufám, že ty stanice se budou upgradovat. Win2k3 vyžaduje minimálně Win98SE. :)

    7.11.2005 21:14 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Proč se teda u vás plánuje ten přechod? Pokud půjde udělat ten wrapper, tak by všechno mohlo chodit i bez těch Windows, nebo se pletu?
    Planuje se proto, ze ja jsem sice pres Linux a sit, ale ne pres rozhodovani. Kdyby bylo po mem, nekricelo by 40 lidi s pentiama 75 jak je to poamle, ale spokojene by si chroustaly s XDMCP klientem atd..... Bohuzel to neni na me.

    Vlastne je moznost kazdou Linuxovou stanici napojit na Win server, ale pokud napojim jeden server a dal to rozvedu pomoci NFS, NIS, XDMCP,.... bude to lepsi a hlavne to ukaze jak jsou ty wokna zbytecny.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    7.11.2005 18:17 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003

    Existuje více možností, jak propojit Windows Server a Linux. Winbind ze Samby je jednou z těchto možností.

    Může se použít SFU (Services for UNIX), kde Windows Server dělá server pro SSO (Single SignOn) a přes Pam a sso driver se uživatelé ověřují na Linuxu. SFU zároveň s tím zvládne vytvořit NFS server a kompletní NIS doménu.

    Další možností je pro pam využít ldap driver a namapovat uživatele přes LDAP bindy a dotazy. Win2k3 umí interpretovat základní LDAP dotazy.

    Pravdou ovšem zůstává, že Winbind ze Samby je nejpoužívanější ze všech těchto možností.

    19.5.2006 13:41 Vladimír Náprstek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Zdravim, potrebuji nastavit kerberos, prosel jsem spoustu navodu a stale se potykam s nasledujici chybou:
    host:~# kinit username
    username@DOMENA.CZ's Password:
    kinit: krb5_get_init_creds: Reserved krb5 error (68)
    
    A nikde nemohu najit, v cem by mohl byt problem. AD je 2003 verze...

    pro jistotu pridavam krb5.conf:
    [libdefaults]
            default_realm = DOMENA.CZ
            clockskew = 300
            dns_lookup_realm = false
            dns_lookup_kdc = false
    
    [realms]
            DOMENA.CZ = {
                    kdc = 10.42.64.143
                    default_domain = DOMENA.CZ
                    admin_server = 10.42.64.143
            }
    
    [domain_realm]
            .domena.cz = DOMENA.CZ
            domena.cz = DOMENA.CZ
    
    [logging]
            kdc = FILE:/var/log/krb5kdc.log
            admin_server = FILE:/var/log/kadmin.log
            default = FILE:/var/log/krb5lib.log
    
    19.6.2006 09:27 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux jako členský server v doméně s Windows Server 2003
    Zdravím,

    dáváte username jako Administrator nebo nějakého uživatel, který má právo přidávat počítače do domény Win2003?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.