Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Je tak trochu šílenost, uznávám. Ale přesto je to věc, pro kterou mám svůj use case.
Situace: bootujete z eth0 a chcete tuto síť dále poskytovat na eth1. Používání jiného rozsahu pro eth1 se vám nelíbí.
Hlavním problémem je to, že není dobře možné dát rozhraní eth0 a eth1 do bridge br0 s přesunem síťové adresy z eth0 na br0, aniž by tam byl nějaký krátký moment, kdy nebude kořenový (síťový) souborový systém dostupný. Pokud si myslíte, jako já, že to přece musí dát, tak věřte, že si to vždycky někam sáhne a umře to
Po troše googlení jsem nalezl jedno řešení. Bylo jím ebtables. Pomocí ebtables je možné pozměnit routovací pravidla bridge tak, aby vznikl most mezi eth0 a eth1, ale pakety na IP adresu patřící eth0 se nesměrovaly skrz bridge.
Zde je skript, který jsem nakonec dal do kupy, i když teď si nejsem stoprocentně jist, že toto funguje:
#!/bin/sh NFSIF="eth0" SECIF="eth1" BRIF="br0" set -e nfsmac=$(ip link show "$NFSIF" | awk 'NR==2 { print $2 }') nfsip=$(ip addr show dev "$NFSIF" | awk '$1=="inet" { print gensub(/\/.+/, "", "g", $2) }') for ip in "$nfsip"; do ebtables -t broute -A BROUTING -p ipv4 -i "$NFSIF" --ip-dst "$ip" -j DROP ebtables -t broute -A BROUTING -p arp -i "$NFSIF" --arp-ip-dst "$ip" -j DROP done ebtables -t broute -A BROUTING -p arp -i "$NFSIF" -d "$nfsmac" -j DROP brctl addbr "$BRIF" brctl addif "$BRIF" "$SECIF" ip link set "$BRIF" up brctl addif "$BRIF" "$NFSIF"
Funguje to, až na jeden defekt. IP adresa na rozhraní eth0 není dostupná z druhé strany bridge, tedy z eth1. A celé je to takový hnusný hack, takže jsem hledal řešení jiné.
Nejelegantnějším řešením je nakonec initrd. Vytvořil jsem si dostatečně velký prázdný soubor, naformátoval jsem jej na ext2 a po připojení jsem vytvořil adresáře /bin a /dev. Do /dev jsem umístil null a console. Emergnul jsem si statický busybox a ten jsem strčil do /bin. Tam jsem na něj udělal symlinky sh, ip, brctl. Pak jsem napsal skript /linuxrc:
#!/bin/sh PATH="/bin" MYADDR="10.10.10.2/24" GW="10.10.10.3" #ip addr flush dev eth0 ip link set eth0 up ip link set eth1 up brctl addbr br0 brctl addif br0 eth0 brctl addif br0 eth1 ip addr add $MYADDR dev br0 ip link set br0 up ip route add default via $GW
Na závěr jsem image odpojil a zkomprimoval. A funguje to. Z hlediska nastavení PXE stačilo přidat jádru argument initrd=/tftp-cesta-k-souboru/initrd.img.gz a bylo.
Třeba se to někomu bude hodit
Tiskni
Sdílej: