Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Když jsem si koupil notebook, bylo jen otázkou času, kdy bude následovat wi-fi router. Před 3 týdny jsem si koupil TP-LINK TL-WR1043ND. Ptal jsem se 3 lidí, kterým věřím ohledně sítí a nikdo z nich mi to nevymluvil, tak jsem to zkusil.
První 3 týdny jsem používal oficiální firmware (jen jsem nahodil poslední verzi). V nastavení bylo vše, co jsem potřeboval, ale teď nedávno se začla projevovat taková otravná věc - prostě zhruba po 1 dni uptime přestalo jít webový rozhraní, přičemž po restartu vždycky zase šlo. Router jinak normálně fungoval. Tak jsem napsal na TP-LINK support a už i odepsali, nějaká pani se mě ptala jak ten router bliká a jestli ho nepřetěžuju nějakýma šílenostma, tak sem jí na to odepsal a na závěr jsem dodal, že zkusím OpenWrt, protože a) mám rád open-source a b) když nastane problém, můžu ho identifikovat a dokonce i opravit sám. UPDATE: nějaký hoch z TP-LINKu mi poslal aktualizovaný firmware na vyzkoušení. Tak aspoň že tak.
Tak jsem teda nahodil OpenWrt přes Firmware Upgrade ve výchozím webovým rozhraní. Zezačátku jsem z toho byl trochu vyplašenej (co když to nepůjde, atd.), ale po chvíli jsem se uklidnil a nastavoval. Nejdřív je třeba fofrem nastavit heslo (třeba přes webinterface). V jednu chvíli jsem na webu odkliknul nějakou hovadinu a najednou jsem se na router nemohl připojit. Šel jsem se zeptat na IRC a tam mě samozřejmě odkázali na wiki, nicméně na stránku, kde je popsaný jak se dostat do failsafe režimu a přes telnet to obnovit. Tak se mi to nakonec povedlo a nastavil jsem si to znova.
Instalace přes opkg
mi začala fungovat ve chvíli, kdy jsem zjistil, že je třeba nejprve spustit opkg update
. V základu tam nejsou nainstalovaný dost podstatný balíky, takže chcete-li provozovat wi-fi v AP modu, potřebujete balík hostapd (nebo hostapd-mini nebo wpad nebo wpad-mini). Pro šifrování WPA2-PSK je třeba wpa-supplicant (či wpa-supplicant-mini). Pro podporu Atheros wifi karty je třeba kmod-ath9k. Pro kofiguraci wifi spusťte
wifi detect > /etc/config/wireless
a vygenerovaný konfigurák si upravte (nutný je hlavně zaměnit radio0 za wlan0 a samozřejmě nastavit šifrování).
Switch funguje sám od sebe a připojení k Internetu přes DHCP taky.
Pro podporu UPnP je třeba miniupnpd a případně luci-app-upnp pro webovou konfiguraci. Nějak mi to nešlo, je to takový pochybný. Radši jsem rozjel port forwarding.
Port forwarding, který lze nastavit přes web nefunguje tak, jak by člověk očekával, takže nejlepší je se na to vyprdnout, otevřít si /etc/firewall.user a nastavit si to ručně stručně:
WAN=`uci -P /var/state get network.wan.ifname` WANIP=`ifconfig $WAN | awk '/inet addr/ {split ($2,A,":"); print A[2]}'` # TCP for port in 80 443 2233 $(seq 4440 4445) 4662 27960; do iptables -t nat -A prerouting_rule -d $WANIP -p tcp --dport $port -j DNAT --to 192.168.1.100 iptables -A forwarding_rule -p tcp --dport $port -d 192.168.1.100 -j ACCEPT iptables -t nat -A postrouting_rule -s 192.168.1.0/24 -p tcp --dport $port -d 192.168.1.100 -j MASQUERADE done # UDP for port in $(seq 4440 4445) 4665 4672 27960; do iptables -t nat -A prerouting_rule -d $WANIP -p udp --dport $port -j DNAT --to 192.168.1.100 iptables -A forwarding_rule -p udp --dport $port -d 192.168.1.100 -j ACCEPT iptables -t nat -A postrouting_rule -s 192.168.1.0/24 -p udp --dport $port -d 192.168.1.100 -j MASQUERADE done
Pokud má tohle fungovat pořád a ne jen občas, musíte (třeba přes web) přiřadit napevno lokální IP pro MAC adresu vaší síťovky v kompu, jinak pokaždý dostane jinou IP. Já mám desktop na .100, HTPC na .101, notebook na .111 přes wifi, atd.
Když si to tak nějak nastavíte k obrazu svému, je dobrý vytvořit si (opět přes web ui) zálohu nastavení.
Na IPv6 jsem šel podle tohoto návodu. Chybí tam zmínka o tom, že je třeba nainstalovat kmod-sit a taky sem ve skriptu musel nahradit výskyty tun6to4 za sit0. V initskriptu radvd ve funkci start() je RADVD_CONFIG_FILE=, což jsem musel změnit na RADVD_CONFIG_FILE=/etc/radvd.conf, aby mi IPv6 šlo automaticky i na kompech připojených přes router.
Je to hustý. Můžete si na router naládovat cokoliv co utáhne (a co se tam vejde). Já mám 400 MHz Atheros CPU (MIPS) a 32 MB RAM, tak si nemůžu moc vyskakovat, ale stejně. Jo a zjistil jsem, že maximální vysílací výkon mýho modelu je 27 dBm. To mě zajímalo hned od začátku, ale přes ofic. firmware není způsob, jak to zjistit.
Tiskni
Sdílej:
dave@archie ~ $ ping6 ipv6.abclinuxu.cz PING ipv6.abclinuxu.cz(2a01:430:10:ab::1) 56 data bytes 64 bytes from 2a01:430:10:ab::1: icmp_seq=1 ttl=59 time=92.0 ms 64 bytes from 2a01:430:10:ab::1: icmp_seq=2 ttl=59 time=86.7 ms 64 bytes from 2a01:430:10:ab::1: icmp_seq=3 ttl=59 time=87.9 ms 64 bytes from 2a01:430:10:ab::1: icmp_seq=4 ttl=59 time=103 ms ^C --- ipv6.abclinuxu.cz ping statistics --- 4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3004ms rtt min/avg/max/mdev = 86.705/92.513/103.399/6.598 ms(doplnil jsem info do zápisku)
Už len chýba schopná krabička (keďže to ide do bytu a ide sa nakupovať. Vite nejaký typ?Co třeba tahle?
Zezačátku jsem z toho byl trochu vyplašenej (co když to nepůjde, atd.),…V jednu chvíli jsem na webu odkliknul nějakou hovadinu a najednou jsem se na router nemohl připojit. Šel jsem se zeptat na IRC a tam mě samozřejmě odkázali na wiki, nicméně na stránku, kde je popsaný jak se dostat do failsafe režimu a přes telnet to obnovit.
Jediný správný způsob jak na tom rozjíždět OpenWRT je vzít nůž, odloupnout ten horní kryt, naletovat lištu, sehnat si brouka jménem MAX232, připnout to jedním koncem k těm čtyřem pinům a druhým do sériového portu. O ničem jiném ani neuvažuj. Takže šup, šup do práce.
Jinak se zdá, že v pravém horním rohu je i JTAG, což by bylo též vhodné vyvést.
A jinak před započetí jakékoliv práce, RTFM!!! Co vás to dneska v té škole vůbec učí?
V základu tam nejsou nainstalovaný dost podstatný balíky, takže chcete-li provozovat wi-fi v AP modu, potřebujete balík hostapd. Pro šifrování WPA2-PSK je třeba wpa-supplicant (či wpa-supplicant-mini). Pro podporu Atheros wifi karty je třeba kmod-ath9k.Proto je také velice výhodné se vyprdnou ta nějaký officiální binární balík a naučit se kombinaci:
svn co svn://svn.openwrt.org/openwrt/trunk/ openwrt-trunk cd openwert-trunk make menuconfig makeKrom toho, že si tam pohodlně můžeš nastavit jaké budeš a nebudeš chtít balíčky si tam můžeš nastavit jak bude vypadat základní systém ještě před nabootováním (IP adresa,…), můžeš si tam nakonfigurovat jádro (o snadné podpoře přidávání libovolných modulů za běhu snad ani nemluvě), můžeš si tam nastavit kompilační volby (třeba debugovací sysmboly už se mi párkát hodili), můžeš si tam udělat SDK,…
Port forwarding, který lze nastavit přes web nefunguje tak, jak by člověk očekávalJde to, ale uznávám, že zrovna intuitivní to není a že zvládnout to jen tak bez manuálu není žádná prča.
Jo a zjistil jsem, že maximální vysílací výkon mýho modelu je 27 dBm. To mě zajímalo hned od začátku, ale přes ofic. firmware není způsob, jak to zjistit.Blahopřeji k procitnutí. Že jsou oficiální firmwary, výrobcem naprosto dokryplené a pro uživatele uměle omezené bastly úplně na h***o jsem přišel už před nějakou dobou.
Můžete si na router naládovat cokoliv co utáhne (a co se tam vejde).8MB NAND. No to toho moc není. Já si z Asusu WL-500D stavím server (,ale také už asi dva roky). Přihodil jsem si k němu USB flashku a root přesunul na ni, takže se 4GB už je to trochu lepší.
Já mám 400 MHz Atheros CPU (MIPS) a 32 MB RAM, tak si nemůžu moc vyskakovat, ale stejněNo, jak u tvého, tak u mého modelu je možnost přiletovat tam další paměťový čip a rozšířit paměť na 64MB. Ale toto je zatím jediná věc, do které bych se asi i já bál pustit. Proto radši hledám sice malou (může být i těch 32MB nebo 64) flashku, která by ovšem byla šíleně rychlá a šíleně odolná.
A jinak před započetí jakékoliv práce, RTFM!!! Co vás to dneska v té škole vůbec učí?
zatím na to půjdu opatrně a po svym.Tak bych tě rád upozornil, že na to jdeš špatně.
nefunkčníroutery za 5Kč s DPH jen s tím, že si udělá většinou pinový převod a já mu tam nahraju funkční firmware). A tou můžeš třeba ovládat nějakou obdobu BIOSu pokud ho mašina má, mašinu samotnou pokud kixne síť, můžeš přes to debugovat jádro s pomocí KGDB,… No jak chceš.
Ale když si po sobě přečteš tento svůj komentář, nepřijde ti aspoň trochu ujetej?To přibližně většina.
Kdo sakra potřebuje debugovat jádro přes KGDB??Nevím. Třeba já? Co jiného mi také zbývá, když chci vědět přesné místo pádu jádru v případě, že nechám zapnutou podporu PCI_BRIDGE na SSB na ASUSu? Nebo máš snad nějaký lepší nápad?:
CFE version 1.0.37 for BCM947XX (32bit,SP,LE) Build Date: Ľ| 9¤ë 7 21:44:12 CST 2006 (root@localhost.localdomain) Copyright (C) 2000,2001,2002,2003 Broadcom Corporation. Initializing Arena Initializing Devices. et0: Broadcom BCM47xx 10/100 Mbps Ethernet Controller 3.90.23.0 rndis0: Broadcom USB RNDIS Network Adapter (P-t-P) et1: Broadcom BCM47xx 10/100 Mbps Ethernet Controller 3.90.23.0 CPU type 0x29006: 264MHz Total memory: 33554432 KBytes Total memory used by CFE: 0x80800000 - 0x8089B680 (636544) Initialized Data: 0x808317F0 - 0x80833ED0 (9952) BSS Area: 0x80833ED0 - 0x80835680 (6064) Local Heap: 0x80835680 - 0x80899680 (409600) Stack Area: 0x80899680 - 0x8089B680 (8192) Text (code) segment: 0x80800000 - 0x808317F0 (202736) Boot area (physical): 0x0089C000 - 0x008DC000 Relocation Factor: I:00000000 - D:00000000 Device eth0: hwaddr 00-18-F3-D9-EF-66, ipaddr 192.168.3.254, mask 255.255.255.0 gateway not set, nameserver not set Null Rescue Flag. Reading :: TFTP Server. Failed.: Interrupted CFE> go Null Rescue Flag. Reading :: TFTP Server. Failed.: Timeout occured Loader:raw Filesys:raw Dev:flash0.os File: Options:(null) Loading: .. 4092 bytes read Entry at 0x80001000 Closing network. Starting program at 0x80001000 Linux version 2.6.32.14 (petrvlasic@petr-desktop) (gcc version 4.3.3 (GCC) ) #1 Thu Jun 24 23:43:46 CEST 2010 CPU revision is: 00029006 (Broadcom BCM3302) ssb: Initializing MIPS core... ssb: set_irq: core 0x0806, irq 4 => 4 ssb: set_irq: core 0x0806, irq 5 => 5 ssb: set_irq: core 0x0808, irq 6 => 2 ssb: set_irq: core 0x0804, irq 2 => 6 ssb: after irq reconfiguration ssb: core 0x0800, irq : 2(S) 3* 4 5 6 D I ssb: core 0x0806, irq : 2(S) 3 4* 5 6 D I ssb: core 0x0806, irq : 2(S) 3 4 5* 6 D I ssb: core 0x0808, irq : 2(S)* 3 4 5 6 D I ssb: core 0x0804, irq : 2(S) 3 4 5 6* D I ssb: core 0x0816, irq : 2(S)* 3 4 5 6 D I ssb: core 0x0807, irq : 2(S)* 3 4 5 6 D I ssb: core 0x080b, irq : 2(S)* 3 4 5 6 D I ssb: core 0x080f, irq : 2(S) 3 4 5 6 D I* ssb: Sonics Silicon Backplane found at address 0x18000000 Serial init done. Determined physical RAM map: memory: 02000000 @ 00000000 (usable) Initrd not found or empty - disabling initrd Zone PFN ranges: Normal 0x00000000 -> 0x00002000 Movable zone start PFN for each node early_node_map[1] active PFN ranges 0: 0x00000000 -> 0x00002000 Built 1 zonelists in Zone order, mobility grouping on. Total pages: 8128 Kernel command line: root=/dev/mtdblock2 rootfstype=squashfs,jffs2 noinitrd console=ttyS0,115200 PID hash table entries: 128 (order: -3, 512 bytes) Dentry cache hash table entries: 4096 (order: 2, 16384 bytes) Inode-cache hash table entries: 2048 (order: 1, 8192 bytes) Primary instruction cache 16kB, VIPT, 2-way, linesize 16 bytes. Primary data cache 16kB, 2-way, VIPT, cache aliases, linesize 16 bytes Memory: 29520k/32768k available (2210k kernel code, 3248k reserved, 473k data, 136k init, 0k highmem) Hierarchical RCU implementation. NR_IRQS:128 console [ttyS0] enabled Calibrating delay loop... 263.16 BogoMIPS (lpj=526336) Mount-cache hash table entries: 512 NET: Registered protocol family 16 bio: create slab <bio-0> at 0 Switching to clocksource MIPS ssb: PCIcore in host mode found ,$Ź×R×KąÁőőáÁĹáąÉőőáÁĹáá5)ßę?ÍmĹué5)7ŐÁ5)GŇ)ÂÖ¤ÁĹÁÁÁÁ ÁĹÁÁÁÁÁĹÁÁÁÍÂŃĺÁkRŇÁ2ÉŃÁÁÁkR)ŇÉÁŐÁÁ2ŃÉŃÁÂĹÍĺŮá2kR)˛ŇÉËËËËËË)¢֤áĹŃkRI˘Ň˛ş9$$$$$$$$dCá Hi : ffffffa1 Lo : cebd5800 epc : 8018baac ssb_pcicore_read_config+0xdc/0x19c Not tainted ra : 8018ba8c ssb_pcicore_read_config+0xbc/0x19c Status: 10008002 KERNEL EXL Cause : 0080001c PrId : 00029006 (Broadcom BCM3302) Modules linked in: Process swapper (pid: 1, threadinfo=81c14000, task=81c13938, tls=00000000) Stack : 81c15cd0 000007a6 81c0e794 81c0a800 00000000 81c567f4 802a0000 10008001 81c15d48 81c58a00 00000000 81c15d48 00000000 80139684 81c0a800 00000000 00000000 80140f48 81c15d18 800e62fc 00000000 81c3bdb0 00000008 00000000 00000000 800059bc 81c15d68 81c56718 00000000 81c567f4 00000000 00000000 00000000 802cd814 00000008 00000100 00000000 00000000 81c58a00 00000000 ... Call Trace: [<8018baac>] ssb_pcicore_read_config+0xdc/0x19c [<80139684>] pci_bus_read_config_dword+0x60/0xb0 [<800059bc>] pci_scan_single_device+0x60/0x1a4 [<8013b8ec>] pci_scan_slot+0x28/0xac [<80007418>] pci_scan_child_bus+0x3c/0xf4 [<800074f4>] pci_scan_bus_parented+0x24/0x3c [<80009de8>] pcibios_scanbus+0x6c/0x12c [<8000a0b0>] register_pci_controller+0x98/0xdc [<8018c42c>] ssb_pcicore_init+0x328/0x370 [<80184f38>] ssb_attach_queued_buses+0x9c/0x314 [<802b0950>] ssb_modinit+0x4c/0xcc [<8000d648>] do_one_initcall+0x70/0x1f4 [<802a133c>] kernel_init+0xd8/0x148 [<8000fb7c>] kernel_thread_helper+0x10/0x18 Code: 00001021 14400016 2410fff4 <8ca20000> 001518c0 24040002 1264000b 00621806 24020004 Disabling lock debugging due to kernel taint Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init!Sem s ním. Rád si ho poslechnu.
:) Vypadá to celé vesele, to bych i zkusil…pohledám how-to a potrápím svého Asuska Wl-500g, pokud se nechá…
pohledám how-toNiet. Psal jsem to do /etc/preinit ručně stručně. Ale jinak se už nemůžu dočkat. Mám v plánu z toho krom spousty různých serverových služeb udělat i něco na způsob cheap tv-headendu a rozvalit si v síti multicast. To by mě blesk proťal aby to starý dobrý poctivý Asus neutahl.
Proto je také velice výhodné se vyprdnou ta nějaký officiální binární balík a naučit se kombinaci:Jo, a sežere ti to 4GB místa ani si neprdneš. Navíc, chci tě vidět, jak při každý podělaný kritický chybě budeš narychlo překompilovávat systém... (zvlášť, když SVN v tu chvíli třeba nepůjde zkompilovat... happy bisection! )svn co svn://svn.openwrt.org/openwrt/trunk/ openwrt-trunk cd openwert-trunk make menuconfig make
SystemTak ne. Je to v Overview a Luci-Component.
2,432 GHz, 27 dBmCo na to ČTÚ?
zdravím mám tento router a do něho jsem nainstaloval fw od dd-wrt. Jelikož jsem si myslel že spuštění sdílení souborů přes ext. HDD připojený do routeru přes USB bude s tímto fw funkční oproti original.fw který je absolutně kničemu. No ovšem jsem netušil že pro spuštění- povolení sdílení HDD přes router v tomto softwaru od dd-wrt není tak jedńoduché potřeboval bych nějkoho kdo s tímto má zkušennost a poradil steb by step jak na to. Děkuji všem