Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Ahoj, už jsem dlouho neblogoval... až sám zírám, jak jsem mohl vydržet bejt přes dva měsíce zticha Tak se jdu zase vykecat. Tentokrát (zase) o autoškole, vysoký škole a přidám do toho i trochu soukromí a běhu. A trochu mobilu. A i dalších věcí. Abych tu nespamoval v pěti oddělených zápiscích.
Tak začnu tímhle. Už se blížím ke konci, ke zkouškám. Budou buď 23. nebo 24. 10. Dělám autoškolu v Praze, v Octavii II TDi a dříve jsem nikdy nejezdil.
Neřídím nijak oslnivě - to asi nepřekvapí, když jsem najel jen něco kolem 350 km. Můj hlavní nedostatek je neplynulá, neekonomická jízda - zbytečně se rozjedu moc a pak brzdím a takhle pořád dokola, místo abych zpomalil hned jak vidím tlačenici přede mnou. Motor mi chcípne zřídkakdy (u dieselu člověk musí být docela expert ), ale přijde mi, že se rozjíždím docela pomalu. A další problém je, že nemám ještě tolik zkušeností na to, abych beze strachu vletěl do křižovatky, kde mám přednost, když vidím, že se tam řítí někdo jinej - mám tendenci zpomalit místo toho abych to řešil až kdybych fakt viděl, že mi přednost dát nehodlá. A taky občas řadím jako prase - zejména když musím řešit hodně dalších věcí zároveň. Například když zatáčím, sleduju traffic kolem sebe, cestu před sebou, snažím se rozjet dostatečně rychle a do toho tam musím kopnout dvojku, tak to prostě není úplně plynulý.
Když mi to vyjde a uspěju, pořídím si brzo na to auto a budu jezdit o sto šest. Přemýšlím stále buď o Octavii I anebo Passatu (obojí kolem roku 2000 až 2002 v turbodieselu), ale kdybych narazil na něco jinýho, co by mě zaujalo, tak můžu změnit názor. Líbí se mi i Opel Astra z té doby.
Škola mě už z větší části nebaví. Teda, nikdy jsem nebyl ze školy nadšenej, ale už tam chodím 9+4+3 = 16. rokem a začínám toho mít dost.
S kvalitou výuky u některých předmětů nejsem úplně spokojenej. Přednášky jsou zpravidla dobrý, protože ty obvykle vede kápo (garant) předmětu. Jenže pak na cvičení je občas nějaké ucho... a třeba to i umí a i dobře, ale není to žádný učitel.
Pracuju na svý bakalářce. Ta má více částí, které jsou rozděleny mezi více lidí. Bude to záležitost testující dostupnost, rychlost a kvalitu mobilního připojení k Internetu.
Když to klapne, v červnu 2013 budu Bc. a pak uvidím co dál. Doufám, že mi zbyde dost síly na to, abych vydržel ještě dva roky
Ten jsem si asi měsíc zpátky koupil, protože mi začalo HTC Desire Z nějak trochu zlobit - sem tam nereaguje touch screen, což je docela problém Jinak by mi zatím stačil, i když už rychlostně docela zaostával.
Jeden den mě ale fakt naštval, když mi zvonil a já sem to nemohl zvednout a vypadal jsem jako totální idiot. Tak jsem si sednul ke kompu, našel si srovnání s HTC One X (*) a nakonec jsem se rozhodnul pro tenhle, protože má lepší výdrž na baterii a prý je i o trochu výkonnější.
(*) Kdyby existovaly stejně výkonné alternativy s HW klávesnicí, tak o těhle šrotech neuvažuju ani jednu vteřinu. Jenže neexistují
Je to ohromnej, rychlej, lehoučkej telefon s úžasným, ale velmi křehoučkým displejem. Přechod na SW klávesnici mě fyzicky bolí. Velikost je docela nepraktická - ne proto, že by se špatně nosil, s tím problém nemám vůbec, ale ovládání jednou rukou (zvlášť při chůzi) je docela výzva, když člověk nemá pařát jako Steven Seagal.
Přestože má telefon půl metru na výšku i šířku, výrobce se rozhodl dám tam slot na microSIM, což jsem samozřejmě nevěděl předem. Tak došlo na stříhání. Překvapivě jsem to nezkonil a šlape to. Hned jsem vyměnil defaultní systém za CyanogenMod, který spokojeně nyní používám (nightly buildy postavené na Androidu 4.1). Výchozí systém od Samsungu je (jak by řekl jeden můj kamarád) kouřící hromada sraček, nemůžu si pomoct.
Samsung chválím za to, že nehází klacky pod nohy těm, kdo nechtějí tento jejich systém. Není totiž potřeba nic hackovat, mobil má "download režim" skrz který do něj lze nahrát ClockworkMod a přes něj pak už libovolný systém.
Paráda, ne? Po prvním díle jsem happy. Párkrát jsem fakt řval smíchy. Doufám, že to tak bude pokračovat
Po půl roce chození se Zuzkou, mojí přítelkyní, jsme se bavili o tom, jestli spolu nezkusit bydlet. A řekli jsme si proč ne. Aspoň včas uvidíme jestli jsme spolu schopni soužít, protože kdyby ne, tak by to pochopitelně byl problém, na který bysme dřív nebo později narazili.
A přišlo to vhod. Bydlení na koleji mi už fakt docela leze na nervy.
Na běh jsem teď moc neměl pomyšlení s tím jak začla škola, k tomu stále musím vydělávat a věnuju se jiným (línějším) zájmům. Nicméně dneska jsem byl s tátou ve Stromovce na dalším Lívancovém běhu. Umístil jsem se samozřejmě ještě hůř než obvykle, protože jsem skoro tři měsíce netrénoval Ale neviděl jsem tam žádný ábíčkáře.
Když jednou za čas přijedu domů, tak aspoň sednu na kolo a jedu se projet. Většinou vyjedu nějakej krutej kopec (takže hrozně pomalu) a pak si užiju pár minut adrenalinu při sjezdu dolů
Krátce poté, co jsem se začal zabývat počítačema, jsem se chtěl stát programátorem. Nebudu tu rozebírat začátky, ale řekněme, že jsem si ve svých 11 letech myslel, že k programování je potřeba mít nainstalovanej Lazarus
Od té doby jsem něco málo naprogramoval (vždy jen maličkosti, nikdy nic velkého) a naučil se spravovat linux boxy. To druhé mě už přes rok živí. Ale začínám si uvědomovat (čím dál tím víc) nerovnici programátor > admin. Bakule mě teď donutí se do toho kódování zas trochu vrátit a jednou bych se tím i chtěl živit... Tak uvidíme, jestli se mi to splní
Tiskni Sdílej:
Škola mě už z větší části nebaví. Teda, nikdy jsem nebyl ze školy nadšenej, ale už tam chodím 9+4+3 = 16. rokem a začínám toho mít dost.Uzij si to dokud to jde, pak bude jeste mene zabavy a mene casu.
Nebo třeba to, že kvůli chození do školy nevydělám tolik, abych si mohl sehnat vlastní bydlení a začít fungovat jako dospělej člověk?Jo. Třeba to, že pak už musíš fungovat jako dospělej člověk, musíš každý měsíc zaplatit náklady na bydlení a tak nějak se očekává, že se každý měsíc dokážeš postarat i o ty ostatní věci jako jídlo, hadry, léky, rozbité domácí vybavení, prostě cokoli, co je zrovna potřeba. V něčem je to fajn, v něčem zase ne :). Zkušenost je nepřenositelná, takže dělej, jak myslíš :).
Škola mě už z větší části nebaví. Teda, nikdy jsem nebyl ze školy nadšenej, ale už tam chodím 9+4+3 = 16. rokem a začínám toho mít dost.počkaj až pôjdeš do praxe... a to je už na doživotie:)
Bohuzel je to rok od roka horsi co se tyce ohleduplnosti lidi.
všeobecná nasranost stoupá a tím automaticky klesá všeobecná ohleduplnost, protože každý má dost starostí se svojí situací:-/
a samozrejme, ze nad Vami bydli pouze zenske, kterym tecku dat nemuzeteTak snad rovnopravnost, ne?
Co tě baví víc? Programování nebo adminování?
No, úplně jasně řečeno to tam není, ale dejme tomu Mě naopak baví spíš to adminování, ale někdy si taky říkám, že programátor > admin. Jeden kámoš třeba razí názor, že adminování je podřadná práce programátora, nicméně, taky podle toho to jeho adminování vypadá... V tom progrmování mám docela problém v tom, že vždycky nějakej čas něco dělám, samozřejmě nic velkýho, někdy to třeba i dokončím , pak nějakou dobu nic a zakrním... Ne že by mě to vyloženě nebavilo..
O tom nepochybuju
admin ? programátor
, kde ? je > nebo < v závislosti na milionu okolností...
zjistil jsem, ze dotycni maji na starosti pouze uzkou oblast (pouze a jen beh aplikace) a na ostatni si ani nesahnou (ani nastaveni os, ani virtualky, hw, ani zalohovani, ani sitovani, proste nic). To by me urcite nebavilo a podle me to nemohou delat dobre, chybi jim kontext.V tomhle máš znova pravdu. Proto naprosto nejlepší není ani programátor ani admin, ale naopak osoba která dělá obojí. Ono častokrát nejhorší nejsou problémy technického rázu, ale naopak to rozhraní mezi dvěma osobama (však ten druhý se o to postará, myslí si oba).
Proto naprosto nejlepší není ani programátor ani admin, ale naopak osoba která dělá obojí.DevOps ... nemam primou zkusenost presne s touto metodou, ale mohu rict, ze starat se (aspon nejaky cas) napr. o produkcni server, kde bezi aplikace, na ktere vyvojar dela, je velmi cenna zkusenost. Tedy aspon za predpokladu, ze vytizeni toho serveru je vetsi nez male. To si pak clovek velmi dobre rozmysli, jak to naprogramuje, co vsechno bude cpat do pameti a atd. A taky ma pak mnohem vetsi motivaci psat zdanlive zbytecne testy, na ktere by se jinak vykaslal s tim, ze to je starost QA.
od admina se ocekava, ze bude umet vsechno od opravy kavovaru pocinaje, pres hw a linux (bez specifikace distra) az po posledni cisco router u zakaznika konce. Asi jak kde, ale co jsem videl, tak u admina se by default ocekava, ze bude umet uplne vsechno, co se pocitacu alespon vzdalene tyka (s vyjimkou programovani).Jo jo, tak nějak. A i to programování se očekává, i když možná nepřímo (webové stránky, skripty, databáze). Admin dále musí znát každou ptákovinu v Excelu, Wordu či Powerpointu, musí být grafik, DTPák, případně cokoli, v čem se daná firma pohybuje, měl by se orientovat ve všech informačních systémech, s nimiž se zaměstnanci dostanou do styku i ve všech možných či nemožných programech. Může za to, že program padá, i za to, že uživatel něco nepochopí. A pak se najdou tací, co začnou před vedením nadhazovat, že by je zajímalo, co že ten admin vlastně celé dny dělá (pokud se mu zrovna nepodělá nějaký HW)…
Zatimco programator si, alespon co jsem se setkal, pracuje de fakto porad na stejne technologii, tak od admina se ocekava, ze bude umet vsechno od opravy kavovaru pocinaje, pres hw a linux (bez specifikace distra) az po posledni cisco router u zakaznika konce. Asi jak kde, ale co jsem videl, tak u admina se by default ocekava, ze bude umet uplne vsechno, co se pocitacu alespon vzdalene tyka (s vyjimkou programovani).No, pro zajímavost: Pokud to děláš v poměru zaměstnaneckém, tak neděláš admina nýbrž vola. Ale jinak si to popsal naprosto přesně. Admin se neser do peněz a rozhodování, ale jinak je jeho náplní práce úplně všechno ostatní (rozbitým kávovarem počínaje).
s vyjimkou programovaniA někdy ani to ne.
Tak tak, děláme v jobu úplně všechno, někdy jsme dokonce požádání, zda by jsme nepřidělali vysunovací poličku na klávesnici ke stolu, nebo nepřidělali plátno k projektoru na zeď atd. To, že lidem vysvětlujeme, jak funguje pracovní telefon (přesměrování hovorů atd.), či případně řešíme jeho nefunkčnost, či praskání ve sluchátku apod. je zcela běžná věc.To mi připomíná něco co jsem slyšel (nebo četl nebo už ani nevím…možná vymyslel): „Well, you're the geek, you have no life, so what's the problem?“ Velmi smutné, jen co musím dodat.
Pokud jde o programování, tak neumím a v práci mi chybí. Na něco už mi lehčí skriptování nestačí a chce to trochu silnější kalibr.Tak proč se nějaký jazyk nenaučíš?
No jo, já to chápu, ale ono to má svůj důvod. Ve VW Polo bych se sotva nacpal za volant... chtěl bych něco prostornějšího, ne žádnýho prcka.No, na tohle bacha, vnější velikost auta kolikrát s prostorností interiéru nemusí až tak souviset, někdy skoro naopak. Jedni moji známí maj velký rodinný auto, Renaulta (nevim jakej typ, ale takovej ten Galaxy-like) a interiér to má tak blbě řešenej, že i já jsem si v tom připadal tlustej. Na druhou stranu ale taky znám týpka, co má 120kg a po městě jezdí ve Smartu a naprosto bez problému. Ten interiér si to chce ověřit bez ohledu na věnšjí rozměry...