Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Pod mojim minulým zápiskom z nepochopiteľných dôvodov sa strhla slovná prestrelka medzi prívržencami a odporcami konzumácie mäsa resp. dokonca živočíšnych výrobkov ako takých. Sám si mäso občas (2 - 3x týždenne) dám (aj keď radšej kupujem drahšie - aby som nejedol nejakú radstlinnú náhražku). Zaujíma ma preto aj Váš názor na konzumáciu mäsa. Dáte si či si nedáte mäso? Ak nie prečo ak áno ako často? Alebo si dokonca nedáte nič čo pochádza z chodiacich tvorov (schválne nevravím že zo živočíchov - lebo napr. vegáni jedia iba jedlá rastlinného pôvodu a občas si to zdvôvodňujú sami sebe a svojmu okoliu napr. aj tím že nemôžu jesť niečo čo niekde niekedy žilo a skákalo - ako keby rastlinny ktoré celé dni chrústajú neboli niekedy živé - akurát nemali ten správny kukuč )
Tiskni
Sdílej:
momentalne mam dietu, ale inak nemam problem s masom, najlepsie je take ktore vlastnorucne pripravim o zivot :).
Keď nastane nukleárna zima, zhrúti sa civilizácia, vypukne chaos, mestá sa premenia na ghettá a zásobovanie nebude fungovať ako sa budeš živiť keď nie lovom?
Králíků? já jsem myslel, že chová kočky
No jo, to mě mohlo trknout
zberom plodov :) zvierata su vyssie na potravinovom retazci, takze vegetariani by to mali mat o nieco lahsie, nie?
zvierata su vyssie na potravinovom retazci, takze vegetariani by to mali mat o nieco lahsie, nie?No, je pravda, že případy, kdy plod sežral sběrače, jsou opravdu velmi, velmi vzácné.
Tak tak, když si to člověk nestáhne a nenaporcuje tak to není ono
To nie je veľmí častý argument vegetariánov. A navyše je v tom kus pravdy: ak sa človek cpe stále červeným mäsom a fast foodami a tučnými jedlami (čo síce nie je argument proti mäsu per se, ale proti nezdravému životnému štýlu. Ničmenej, mäso tomu dosť pomáha). Zasa je častý argument nevegetariánov, že nejesť mäso je nezdravé, čo je rovnaký FUD. Skrátka na jedení/nejedení mäsa nezáleží, ak sa človek stravuje správne, zo všetkého trochu a stráži si všetky dôležité látky a nežerie veľa tých škodlivých. Čo podľa mňa nerobí takmer nikto, takže nejaké reči o zdravosti/nezdravosti vegetariánstva sú takmer vždy veľmi pokrytecké.
Btw, ja mäso jem, ale to neznamená, že budem znášať šírenie FUDov od ľudí, ktorí sa do problematiky vôbec nerozumejú a kritizujú to len na základe predsudkov
> To, že není zdravé nejíst maso není FUD. Maso ničím nenahradíš.
Sam nejsem odbornik na stravovani a tak se akorat odkazu na vyjadreni (snad) duveryhodnych a nezavislych odborniku:
"Well-planned vegan and lacto-ovo-vegetarian diets are appropriate for all stages of the life cycle, including during pregnancy and lactation. Appropriately planned vegan and lacto-ovo-vegetarian diets satisfy nutrient needs of infants, children, and adolescents and promote normal growth."
http://www.adajournal.org/article/S0002-8223(97)00314-3/fulltext
fakticka poznamka - lacto-ovo-vegetarian == vegetarian protoze !lacto!ovovegetarian == vegan
Prvý prípad v podstate len u diabetikov a ľudí s nejakým problémom metabolizmu.
Druhý prípad je irelevantný, solí a dochucuje si kadekto, prečo by malo byť zakázané soliť vegetariánom?
Vitamín D sa syntetizuje sám pomocou UV žíarenia, to znamená, stačí sa postaviť na slnko Ale ten B12 by ma tiež zaujímal v prípade veganov.
Aké "atď"? Je to tak, že tých "problematických" (z tvojho pohľadu) je len pár a ďalšie si nenašiel a pre vegetariána skutočne nie je problém si ich príjem zaobstarať a tvoj zoznam nepokračuje jednoducho preto, že už žiadne ďalšie látky nevieš (Ak chceš pokračovať, Ca, Zn, Fe, tak to som už tiež vyvrátil v minulej diskusii, ale netreba chodiť ďaleko, stačí si pozrieť nutrition information na wikipédii)
Prvý prípad v podstate len u diabetikov a ľudí s nejakým problémom metabolizmu.no a? - je to validní příklad užití doplňků
Druhý prípad je irelevantný, solí a dochucuje si kadekto, prečo by malo byť zakázané soliť vegetariánom?to obracíš, nikdo to vegetariánům nezakazuje, pouze poukazuju, že se bez toho neobejdou (zatímco normální rybožravec by mohl)
Vitamín D sa syntetizuje sám pomocou UV žíarenia, to znamená, stačí sa postaviť na slnkohm, takže ty celé dny nemáš nic lepšího na práci než polonahý stát na slunku? - a co v zimě? "Season, geographic latitude, time of day, cloud cover, smog, and sunscreen affect UV ray exposure and vitamin D synthesis in the skin, and it is important for individuals with limited sun exposure to include good sources of vitamin D in their diet. Extra vitamin D is also recommended for older adults and people with dark skin." [Wikipedia]
Ak chceš pokračovať, Ca, Zn, Fe, tak to som už tiež vyvrátil v minulej diskusiiano? - a kde? ohledně vápníku, pokud dobře vidím, ses vyjádřil jen jednou: "Ca: mlieko, syr, minerálky, kopa druhov zeleniny" - mléko a sýr jsou pro vegany nepřípustné, minerálka je potravinový doplněk, a ta zelenina? hm, tak třeba Wikipedia uvádí brokolici, která ve 100 g obsahuje 47 mg vápníku; přitom doporučená dávka pro děti 9-18 let je dle téhož článku 1300 mg/den, takže takový běžný třeťáček by musel spořádat denně 2 a 3/4 kg brokolice, aby do sebe dostal potřebnou dávku vápníku ... kde v tom žaludku vezme místo na další věci, co má denně sníst, aby si doplnil i další věci? (pravda, třebas sezamových semínek by mu stačilo sníst pouhé kilo denně, ale pokud já bych si měl vybrat, tak radši kilo brokolice než 100 g sezamu
Extrémne okrajový prípad.
Fajn.
Nie celé dni a polonahý, 15 minút dvakrát do týždňa a oblečený Nájdi si na wikipédii
Btw, toto sa týka len D3, ale D2 je prítomný v rastlinách, ktoré ho produkujú tiež pri vystaveniu UV žiareniu (to je stále), takže problematický, ak tomu správne rozumiem, je len ten D3. Navyše z jednej vety na wiki mi vyplýva, že sú dokonca ekvivalentné, čo do aplikácie (tj. len dve formy toho istého vitamínu, nie rôzne vitamíny per se) a telu stačí len jeden z nich.
Áno, presne tam, našli ste to správne. Uviedol som tam pre dané minerály, kde ich môže vegetarián (nie vegan! Už som to písal a napíšem to znova, že ohľadom vegánstva toho veľa neviem a samého by ma zaujímalo, odkiaľ berú určité látky) získať.
Ca: minerálka nie je potravinový doplnok! Je to prírodná voda vyvierajúca z prameňov (to, že sa balí do fliaš je nepodstatný fakt), takže úplne prirodzená súčasť pokrmu. Čo sa tej zeleniny týka, zájdite si na wiki, článok Calcium. Sú tam toho dva riadky, skutočne som nemal a stále nemám chuť to sem vypisovať všetko Ešte raz, o vegánstve toho moc neviem, ale snáď medzi tými 20 zeleninami je niečo bohatšie na vápnik. Je mi jasné, že si vybral tú najmenej užitočnú zeleninu, ktorá sa ti zrovna hodila do krámu
Ostatne to je jasné už z toho sezamu, ktorý ho obsahuje ďaleko viac a som si istý, že nejaká iná plodina ho obsahuje ešte viac. Ale nebudem to zisťovať, nemal by som z toho žiadny úžitok, okrem uspokojeného ega, že som mal pravdu
Opäť vybratie jedného plodu z desiatok. Už s tou demagógiou prestaňte Tá výživa sá dá určite poskladať (napríklad denne cca desať druhov rastlín, ktoré síce zvlášť neobsahujú dostatočné množstvo, ale keď sa skombinujú, tak už pokryjú všetko). Plus minerálka je úplne v poriadku aj pre mäsožravcov, pokojne si ňou aj vegani môžu spestriť stravu. A ďalej rôzne cereálie a muesli obohatené o minerály a vitamíny, čo je síce potravinový doplnok, ale inak je to úplne bežná strava, ktorou sa živí skoro každý.
Čože? Prekrúcaš opäť raz moje slová? Vôbec ma to neprekvapuje Mojím argumentom nebolo to, že problémy vegetárianov sú normálne (hoci žiadny odkaz ešte nikto na problémy vegetariánov so železom nedal...), ale to, že tie problémy majú aj mäsožravci, ergo železo je nie len problémom vegetariánov, ergo nemá zmysel ho použivať ako argument proti vegetariánstvu ako takému. Je to len argument proti nesprávnemu stravovaniu a to je ako problém vegetariánov, tak mäsožravcov
A btw, ja neobhajujem vegetariánov, ja sa len snažím uvádzať fakty, ktoré mi pripadajú nesprávne a plné predsudkov, na pravú mieru. Osobne sám mäso jem, takže sa u mňa nejedná o žiadny ideologický boj (a ani keby som bol vegetarián, tak by to nebola v mojom prípade ideologická, ale faktická diskusia, pretože som silne vedecky založený človek).
Viď minerálka a potravinové doplnky + niekoľko rôznych potravín, ktoré pokrývajú viac potrebných látok. Určite to nebude tak hrozné ako proklamuješ
Ca: minerálka nie je potravinový doplnok! Je to prírodná voda vyvierajúca z prameňov (to, že sa balí do fliaš je nepodstatný fakt), takže úplne prirodzená súčasť pokrmu.hm, takže když si tu flašku (a proč by probůh mělo záležet na tom, do čeho se to balí?) dojdu naplnit k libovolnému prameni, tak dostanu minerálku, no to je super, že jsme na to ještě nepřišli a platíme těm zlým kapitalistům za něco, co můžeme mít zadarmo, nebo nedejbože proč za nás platí zdravotní pojišťovny v lékárnách za vodu, která je úplně přirozenou součástí pokrmů
Čo sa tej zeleniny týka, zájdite si na wiki, článok Calcium.ó děkuji za doporučení, byl jsem tam, jak je ostatně patrné z uvedených odkazů, pročež bych si dovolil pochybovat o smyslu další diskuse, jestliže někdo není schopen zaregistrovat takto triviální věc v příspěvku, na který reaguje ...
Je mi jasné, že si vybral tú najmenej užitočnú zeleninu, ktorá sa ti zrovna hodila do krámui kdyby to tak opravdu bylo, jakožto že výběr byl pseudonáhodný, založen na tom, co tady roste, je na tobě, abys svoje tvrzení dokázal - stačí ti na tom seznamu najít jednu jedinou plodinu, která zajistí dostatek vápníku aniž by tím vznikl nadbytek čehokoliv jiného ... výkřiky typu "som si istý" jsou na nic, akorát ukazuješ, že žádné reálné argumenty nemáš
Opäť vybratie jedného plodu z desiatok.na odkázaném seznamu je aktuálně 14 položek - to nejsou zrovna "desítky" ... a pak kdo je tu demagog ...
Tá výživa sá dá určite poskladať (napríklad denne cca desať druhov rastlín, ktoré síce zvlášť neobsahujú dostatočné množstvo, ale keď sa skombinujú, tak už pokryjú všetko).ok, tak svoje tvrzení dokaž tím, že těch vzorových deset rostlin vyjmenuješ včetně dávkování
Plus minerálka je úplne v poriadku aj pre mäsožravcov, pokojne si ňou aj vegani môžu spestriť stravu.zase jenom "straw man argument" - nikdo tady netvrdí, že by vegani nemohli pít minerálku
A ďalej rôzne cereálie a muesli obohatené o minerály a vitamíny, čo je síce potravinový doplnok,... takže tím nemůžeš argumentovat, když se snažíš dokázat, že se bez nich obejdou
Čože? Prekrúcaš opäť raz moje slová? Vôbec ma to neprekvapujenic nepřekrucuju, celý tento tvůj odstaveček je plně v souladu se zjednodušeným tvrzením "nevegetariáni mají problémy také, takže problémy u vegetariánů jsou vlastně normální a v pořádku" - jestliže problém může vznikat z různých příčin, nelze jednu příčinu ignorovat a tvrdit, že nemá smysl se jí vyhýbat, jen proto, že existují i příčiny jiné ... ale to už se opakujuMojím argumentom nebolo to, že problémy vegetárianov sú normálne (hoci žiadny odkaz ešte nikto na problémy vegetariánov so železom nedal...), ale to, že tie problémy majú aj mäsožravci, ergo železo je nie len problémom vegetariánov, ergo nemá zmysel ho použivať ako argument proti vegetariánstvu ako takému. Je to len argument proti nesprávnemu stravovaniu a to je ako problém vegetariánov, tak mäsožravcov
A btw, ja neobhajujem vegetariánov, ja sa len snažím uvádzať fakty, ktoré mi pripadajú nesprávne a plné predsudkov, na pravú mieru.což se ti ovšem příliš nedaří
a ani keby som bol vegetarián, tak by to nebola v mojom prípade ideologická, ale faktická diskusia, pretože som silne vedecky založený človektak to je škoda, že (už) tím vegetariánem nejsi, neboť ta faktická diskuse by byla lepší, nežli ty tvé aktuální ideologické bláboly :-p
Nerozumiem. Tú vodu si skutočne môžete ísť nabrať a presne preto to nie je doplnok. Tie fľaše sú tam nepodstatné (ale mal som pocit, že kvôli nim to potravinovým doplnkom voláte).
Bolo to už dávno, navyše diskusia cez dva blogy, takže si skutočne nepamätám ako to bolo.
Možno ste ju vybrali náhodne, ale mali ste zrovna šťastie na najhoršiu zeleninu, aká tam bola To plynie už z toho, že sezam, ktorý ste spomenuli tiež, je na tom oveľa lepšie. Ďalej tam máme pomaranč (7% dennej dávky), fazuľu (9%), Váš sezam (140%) atď. Nemá zmysel sa s vami baviť, ale je úplne zrejmé, že stačí pár kúskov zeleniny a ovocia, minerálky, orechov, atď (proste bežná strava) a človek je v pohode. Nebudem kvôli Vám zabíjať celý deň a skladať kompletný jedálniček
A Vy si myslíte, že tých 14 je jediných, ktoré obsahujú vápnik? Vaša naivita je dojímavá
Opäť raz, kvôli Vám sa rozhodne namáhať nebudem. Ale že sa to dá je zrejmé tak, ako je zrejmé, že zajtra vyjde slnko
Fajn. Len ste ju označili za potravinový doplnok (IMHO nesprávne) a nechcete, aby ich vegáni požívali z nejakého dôvodu (alebo som mal ten dojem).
To ja ale ani neargumentujem. Ak si dobre spomínam, tak som reagoval nie na príspevok o vegánoch, ale o nutričných faktoch obecne. Ak nie, tak sa ospravedlňujem.
[Citation needed] Je pravda, že existuje problém hémové/nehémové železo, ale v diskusii nebol ani jeden článok, ktorý by citoval nejaké percento vegetariánov majúcich problémy so železom. Takžo o nich nemôžeme hovoriť nič. That's all. Že sú to dva rôzne problémy je zrejmé, ale nie je jasné, akú má ten druhý problém váhu oproti prvému (a či vôbec nejakú).
To ale nie je chyba moja, ale toho, že ste plný predsudkov.
Aké ideologické? Dodal som kopu faktov a ich citácií (zbytok je možné si dohľadať). Kopu iných som neuviedol, lebo aj tak nemá cenu si dávať prácu s človekom, ktorý aj tak tie fakty obvykle odsúdi na základe predsudkov.
Njn, ale ty si pica
teraz konecne vidim, odkial si ukradol tie ziarive vlasy deda vseveda.
Sam nejsem odbornik na stravovani a tak se akorat odkazu na vyjadreni (snad) duveryhodnych a nezavislych odborniku: Well-planned vegan and lacto-ovo-vegetarian diets are appropriate for all stages of the life cycle...Rád bych s tím plně souhlasil, sám jsem vegetarián už opravdu mnoho let (od roku 1991), ale není to tak úplně pravda.
Pokud bych měl proti vegetariánství argumentovat, mluvil bych o vitamínu B12. To je problém. To je skutečný problém, který nedokážu bezmasou stravou vyřešit a byl jsem na tom tak špatně, že jsem měl i injekce B12 na předpis. Teď si pravidelně kupuji a baštím tento vitamín v tabletách.moc děkuji za tento příspěvek, je super slyšet od vegetariána, že nejsem mimo
a byl jsem na tom tak špatně, že jsem měl i injekce B12 na předpis
Zaplatila ti je alespon zdravotni pojistovna?
No co - je par nemoci, ktere maji u vegetarianu prokazatelne mensi vyskyt nez u lidi jedicich maso, a jejich lecbu take plati pojistovna.
Pokud bych měl proti vegetariánství argumentovat, mluvil bych o vitamínu B12. To je problém. To je skutečný problém, který nedokážu bezmasou stravou vyřešit a byl jsem na tom tak špatně, že jsem měl i injekce B12 na předpis.A hele co jsem vyhrabal, když už byla řeč o těch kvasnicích. Vodu, cukr, kostku kvasnic, v hubě důkladně promíchat, nechat namnožit a nesmím zapomenout popřát dobrou chuť.
Odborné studie ukázaly, že droždí může pomáhat lidem trpícím:Kdo ví kolik netradičních zdrojů vitamínu B12 ještě může existovat, ale IMHO furt lepší než nějaké vitamínové injekce.
- nespavostí - niacin a vitamín B12 společně produkují serotonin, mozkovou chemikálii, která má vliv na klidný spánek;
- únavou - vitamíny typu B se podílí na uvolňování energie ze sacharidů obsažených v potravě a příznivě tím ovlivňují lidský organismus.
www.vegsoc.org/info/b12.html :
The only reliable unfortified sources of vitamin B12 are meat, dairy products and eggs. There has been considerable research into possible plant food sources of B12. Fermented soya products, seaweeds and algae have all been proposed as possible sources of B12. However, analysis of fermented soya products, including tempeh, miso, shoyu and tamari, found no significant B12.
Spirulina, an algae available as a dietary supplement in tablet form, and nori, a seaweed, have both appeared to contain significant amounts of B12 after analysis. However, it is thought that this is due to the presence of compounds structurally similar to B12, known as B12 analogues. These cannot be utilised to satisfy dietary needs. Assay methods used to detect B12 are unable to differentiate between B12 and it's analogues, Analysis of possible B12 sources may give false positive results due to the presence of these analogues.
Neviem, či rozumieš po anglicky. Keď tak ti to preložím.
Ak sa nemýlim, tak B12 by mal byť v hojnej miere v mlieku a vajciach. Si vegetarián, ktorý ich nekonzumuje (čiže v podstate vegan), alebo máš iný metabolický problém, kvôli ktorému nie si schopný B12 prijímať? Ak nie, tak nevidím jediný dôvod, prečo by si mal mať nedostatok :-/
Aha, dík za odpoveď. Takže B12 bude vo vajciach, snáď. V každom prípade stále netuším, odkiaľ berú B12 vegáni.
Inak, aký si typ vegetariána? Zjavne nie vegan, ale vajcia nekonzumuješ. Je to z rovnakych dôvodov ako to, že neješ mäso, alebo z nejakých iných (zdravotných napríklad)?
Tomu rozumiem, tiež mi z vajec nie je úplne ideálne. Ale inak mi celkom chutia -- praženica, omeleta, tvrdé veľkonočné vajíčka: nepohrdnem ničím
Hm, to som si myslel kedysi aj ja, štyri roky som bol vegetarián. Ale znova jem mäso a chutí mi rovnako ako predtým. Podľa mňa sa z hľadiska toho, či ti niečo chutí, nič moc nezmení len kvôli tomu, že sa rozhodneš jesť iný typ potravín. Aj keď v tvojom prípade môže zohrávať asi väčšiu úlohu zvyk, keď už si vegetarián tak dlho. V každom prípade som si takmer istý, že by si sa nepozvracal
pokud o nicem nevis ... zajdi si k doktorovi
To znie celkom logicky, ale chcel by som to mať aj niečím podložené
Ja na koncerty chodím párkrát za rok a môžem potvrdiť, že s tým hlukom je to tak ako hovoríš: pri chvíľkovom stáni pri tých reprákoch človek pár minút takmer nepočuje (treba veľmi silno kričať, aby počul svoj hlas a hlasy ostatných), ale po chvíli to vždy prešlo. Rozhodne som nezažil, že by som pár dní nejak zhoršene počul
No, tak zvuková/tlaková vlna môže byť v princípe veľmi silná (určite každý pozná vlny z atómových výbuchov ), pokojne ďaleko silnejšia ako nejaký úder kladivom. Ale nemám pocit, že bežná zvuková výbava na koncertoch umožňuje až takéto amplitúdy zbraní hromadného ničenia
Asi to bol len úplne subjektívny pocit (už samotný vnem zvuku spraví svoje, naviac v ušiach sú centrá rovnováhy tela atp.)
Viem si to predstaviť veľmi dobre. Cez leto chodím na festival Pohoda a tam je stanové mestečko zhruba kilometer od pódií. Aj z toho kilometra je to počuť úplne bez problému Na plese a koncertoch vážnejšej hudby nejde o to, aby človek ohluchol, ale zatancoval si / užil si tú hudbu. Pri modernej hudbe majú organizátori pocit, že musí byť hlasná a dôrazná (asi to ladí s filozofiou rocku/punku/metalu). Netuším, na akom koncerte si bol ty, ale radil by som ho k niečomu podobnému asi
Ale inak, mne osobne to nevadí, byť kúsok od reprákov je sila a nechať si poriadnymi basami rozvlniť celé telo (rezonancia) je zážitok. A zatiaľ som neohluchol, takže všetko je ok
A zatiaľ som neohluchol,Doufám, že jsi to pořádně zaklepal na dřevo
To ani nie. Byť hluchý môže byť zaujímavé. Hovorí sa, že keď človek príde o jeden zmysel, tak sa mu zosilnia tie ostatné, takže možno zíkam rentgenové oči
No, ťažko robiť z jedného prípadu nejakú štatistiku... A starým ľuďom zlyhávajú rôzne funkcie proste preto, že sú starí, nemusí to mať nič spoločné s ich životom (hoci správna životospráva pomáha niektoré problémy trochu oddialiť).
To znie navskutku ako veľmi veľká kravina
Tak to teda nie je môj prípad. 90% mojích informácií totiž pochádza z čítania si na internete. Tých zvyšných 10% bude zvukom pri komunikácii so živými ľuďmi. Ale ja ľudí moc nemusím Ale čo sa hudby týka, tak bez tej by som asi neprežil. Ale bez pozerania na pekné slečny asi tiež nie
K tomu povinna citace z Douglase Adamse o rockove kapele 'Postižená oblast':
"Stálí návštěvníci koncertů soudí, že nejkvalitnějšího poslechu je možno dosáhnout v mohutných betonových bunkrech asi padesát pět a půl kilometru od pódia."
Klasika, ale nenapadlo ma to pri písaní Už je to dávno, čo som ho čítal -> čas zopakovať si povinnú literatúru
Tak to sa mi fakt ešte nestalo. Ja proste cítim otrasy v celom tele a obecne mám rád basovú gitaru a kontrabas, takže mi to robí dobre. Je to taky externý vibrátor, ehm
A teď už se mi maso přímo hnusí, asi bych se pozvracel, kdybych ho dal do pusy.Můj děda by ti to vysvětlil jasně a jednoznačně:
Ale houby, jen nevíš co je dobré!
V každom prípade stále netuším, odkiaľ berú B12 vegáni.Z
Nemusia to byť tablety, mohlo by to byť proste pridané do potravín. Napríklad do väčšiny cereálií a muesli sa pridáva kopa minerálov a vitamínov a živia sa nimi aj mäsožravci. Na tom nie je nič zvláštne. Ale ničmenej, aj tie tabletky sa keď tak dajú jesť. Synteticky pripravené chemické látky sú presne tie isté, ako získané z prírody, v ničom ich od seba nerozoznáš, tak prečo si robiť z toho srandu, že niekto sa stravuje inak, než je zvykom?
Ďalej, viď článok, ktorý som citoval v inom vlákne, B12 sa dá získavať ako produkt metabolizmu rias. Ďalej človek si B12 sám produkuje v hrubom čreve, akurát to už telo nie je schopné spracovať, pretože je to príliš hlboko v tráviacom trakte. Ale opäť v tom článku je uvedené, že je možné svojími vlastnými výkalmi s obsahom B12 hnojiť rastliny a tie ho potom budú obsahovať tiež. Nechutnosť takého procesu nechávam na každého uvážení
Inak, sám si písal o kvasení, alebo to si nebol ty?
Napokon, ako si predstavuješ to s tým zabíjaním? Zabiješ zviera, ok a čo ďalej? Ako budeš ten B12 extrahovať a oddeliť od zvyšku (ktorý je v tomto prípade nepotrebný bordel)? Myslíš, že dokážeš napodobniť celý metabolizmus ľudského tela, keď potravu rozkladá na elementárne súčasti? IMHO by takýto proces bol veľmi neekonomický: zabiť celé zviera a následne aplikovať veľmi zložitú chemickú separáciu (ak je vôbec možná) kvôli troche B12
Synteticky pripravené chemické látky sú presne tie isté, ako získané z prírody, v ničom ich od seba nerozoznáš, tak prečo si robiť z toho srandu, že niekto sa stravuje inak, než je zvykom?
to je samozrejme omyl. mineraly sa mozu metabolizovat lahsie z organickej zluceniny, ako z anorganickej soli. okrem toho synteticke latky casto nie su tie iste ako prirodne. trosicku sa poposuvaju polohy v molekule, vzorcek ostane, ale uz sa to chova trochu inym sposobom.
Ešte raz? Mal som na mysli rozdiel medzi tým, či látku A (nie minerál!) získaš odniekiaľ z prírody, alebo či si tú istú látku vyrobíš chemicky umelo. To, čo hovoríš je samozrejme pravda, ale je to trochu iná téma
musí geneticky všelijak upravitA nebo šlechtit což, jestli jsem dobře pochopil, je z pohledu nějakého ultra vegana/vegetariána také e-e.
Hm, netuším ako sa vyrábajú, k tejto problematike som sa bohužiaľ nikdy nedostal, ale predstavoval som si to tak, že chemik chýti skúmavku, zmieša ju s nejakou ďalšou, atď a nakoniec má hotovú látku Fakt neviem a asi máš pravdu, že je to zložité a jednoduchšie je brať tie látky od mikroorganizmov (ale to už by som úplne nevolal syntetické, hoci to nie je ani prirodzené. Je to proste geneticky modifikované). A koho zaujímajú mikroorganizmy? Stále mám pocit, že sa tu niekto snaží použiť reductio ad absurdum. Vegetariáni proste nechcú zvieratám spôsobovať bolesť. To ale neznamená, že hneď začnú držať hladovku, aby ani omylom neublížili nejakému mikroorganizmu
Proste chcú ochrániť aspoň tie vyššie živočíchy, ktoré bolesť môžu skutočne cítiť. Teda, to bol aspoň môj dôvod, prečo som bol vegetarián. Teraz je mi to už v podstate fuk (teda, nie úplne, stále verím v to, že brutálne ubližovať zvieratám je barbarské, ale viem, že tým, že ich nebudem jesť sám aj tak nič nezmením a prestalo ma to nejak extra trápiť), takže mäso zasa jem.
Hm, netuším ako sa vyrábajú, k tejto problematike som sa bohužiaľ nikdy nedostal, ale predstavoval som si to tak, že chemik chýti skúmavku, zmieša ju s nejakou ďalšou, atď a nakoniec má hotovú látkuAsi to měla být ironie, ale tak nějak jsem to myslel. Když chceš nějakou energii, vždycky ji z něčeho budeš muset získat a vždycky pro to bude muset někdo umřít, bude muset být někdo zkryplen, atd. A že mikroorganismus nebude muset být zabit? O tom dále.
A koho zaujímajú mikroorganizmy? Stále mám pocit, že sa tu niekto snaží použiť reductio ad absurdum.To ani omylem. Asi bych to i nechal být, ale pak jsem si přečetl toto:
Někteří lakto-ovo vegetariáni motivováni etickými důvody se často vyhýbají konzumaci oplodněných vajec nebo kaviáru, protože se jedná o zabití živého zárodku. Někdy se tento postoj shoduje s názorem na interrupci - v případě záporného postoje k interrupci nejedí oplodněná vejce. Někteří vegetariáni jedí pouze vejce z ekofarem. Kaviár ale nejí většina lakto-ovo vegetariánů z toho důvodu, že při jeho získávání je ryba zabita.Aha, takže nějaká jikra je živý tvor, který bude muset být zabit a kvasinka, ne? A nebo jikra je užitečnější než kvasinka a má větší
právo na životnež kvasinka? A nebo kráva má to právo větší, protože je užitečnější? Dej mi kvasinky o objemu krávy a uvidíš jak je zužitkuju(co bych si počal s takovou krávou, netuším). Proti vegetariánství ze zdravotních důvodů vůbec nic, ale z etických mi to čim dál více jen přijde o znalostech a neznalostech dotyčného.
Vegetariáni proste nechcú zvieratám spôsobovať bolesť.Co furt máte s tou bolestí? Přitáhne se prase, natáhne se trubka, dá se tam brok, pic ho mezi oči a už se třepe a porcuje. Na bolest není čas. To já měl tu čest a zažil zabijačku po Kysucku. Čtyři chlapi a pořádný messer. A také to IMHO nebyla taková hrůza(i když jsem nebyl to prase).
Energiu ale nemusíš nutne získavať z iných organizmov. Teda človek ako tvor asi áno (aspoň kým niekto nevymyslí solárne panely implantované do kože, z ktorých sa bude hradiť celá energia, alebo podobnú sprostosť ).
Mňa sa nepýtaj. Proste každý má nejakú svoju filozofiu. To je proste svetonázor a nemusí byť vôbec racionálny. Niečo žerieme, pretože o tom vôbec nevieme a nevadí nám to. Možno až sa dozvedia, že zabíjajú mikroorganizmy, tak ich prestanú jesť tiež, čo ja viem. Nedokážem sa k tomu seriózne vyjadriť. Osobne mi skutočne šlo iba o zvieratá s centrálnou nervovou sústavou, ktoré prekázateľne môžu cítiť bolesť
To som videl keď som bol ako malý na zabíjačke. Kiež by tomu tak bolo vždy. Počul si niekedy slovo jatky?
Energiu ale nemusíš nutne získavať z iných organizmov.A z čeho teda? Víš jak funguje svalstvo?(a ne, na elektřinu to není) Ale nejde tak ani o čistou energii jako spíš o všelijaké látky a stopové prvky a ostatní stavební kameny.
aspoň kým niekto nevymyslí solárne panely implantované do kože, z ktorých sa bude hradiť celá energia, alebo podobnú sprostosťSpíš dokud nevymyslíme jak využívat energii z různých organických a anorganických sloučenin podobně jako to dělají organismy. Do té doby lidstvo nevymyslelo ještě ani to hovno.
To je proste svetonázor a nemusí byť vôbec racionálny.No ale pokud není racionální a opodstatněný tak ať mi ho necpe a nemůže se divit, že budu oponovat.
Osobne mi skutočne šlo iba o zvieratá s centrálnou nervovou sústavou, ktoré prekázateľne môžu cítiť bolesťJá nevím jak u vás, ale u nás platí, že při dobře provedené zabijačce to musí být takový fofr, že zvíře nemá šanci cítit bolest. Kam zařadit běhající slepice bez hlavy nevím, protože se už jí na to asi stejně nezeptám.
Počul si niekedy slovo jatky?Tak ale krom kravaťáků s přiškrceným přísunem krve do mozku osobně neznám nikoho komu by to nevadilo. Ale kvůli tomu se snad nedám na vegetariánství(ne přestanu jíst maso - zřeknutí se masa se nedá se všemi těmi vegetariánstvími, veganstvími a podobnými náboženstvími vůbec srovnávat), ne?
Hm, vlastne nie presne. Trochu ovládam dýchanie. Vo svaloch je uložený glykogén, ten sa redukuje na glukózu, tá sa redukuje pri anaeróbnom dýchaní na niečo trojuhlíkaté, už si nepamätám čo, ale z toho sa tuším získajú len 2 ATP, ale pri aeróbnom dýchaní za pomoci kyslíka až na kyselinu mravčiu a počas Krebbsovho cyklu vznikne oveľa viac ATP (6, 12? Nepamätám sa presne). A svaly práve využívajú to ATP (ktorého je trochu uloženého aj priamo vo svaloch). Ale neviem aké presne procesy prebiehajú vo svaloch pri kontrakcii a kde presne sa využíva ATP. To som nikdy nezisťoval a budem musieť doplniť. Ak to vieš rýchlo zhrnúť, ušetril by si mi prácu. Ak nie, tak si to nájdem sám neskôr. Dík
Ako presne myslíš to s využívaním energie? Akože externe (mimo bunky v laboratóriu) napodobniť Krebbsov cyklus a pod.?
To je samozrejme pravda. Ja tiež súhlasím s tým, že nikto nemá nič nikomu cpať. Ani keby to bolo racionálne
Je tvoja vec, načo sa dáš. Len si sa tu snažil naznačiť niečo o bolesti. Ja som ti dal na zamyslenie slovo jatky. Sám tvrdíš, že to všetkým vadí. Nie si ochotný akceptovať, že niekomu to vadí až tak, že by bol radšej, keby sa to vôbec nerobilo? A nutnou podmienkou tohoto je, že sa prestane jesť mäso (aspoň vo veľkom, doma si ho dopestovať môžeš). A keď niekto dospeje do tohoto bodu, tak je jasné, že začať musí od seba. Mne tie kroky pripadajú relatívne racionálne. Ale nie úplne. Preto som s vegetariánstvom po čase prestal.
> No ale pokud není racionální a opodstatněný
On asi kazdy svetonazor neni racionalne opodstatneny - pri racionalnim uvazovani se vzdy musi vyjit z nejakych predpokladu, jejichz volba je mimo racionalitu. Koneckoncu predstava, ze i ostatni lide krome me mysli a vnimaji obdobne jako ja a mam k nim tedy nejake moralni zavazky (nejedna se jen o bezduche automaty naprogramovane tak, aby se chovaly rozumne) je racionalne nepodloziteny nazor.
To ale už zabiehame trochu príliš do extrému, nie? Máš samozrejme pravdu, ale myslím, že základný vedecký pohľad na svet a nezávislú existenciu ostatných bytostí prijíma asi každý (samozrejme, ak nejaké ostatné bytosti okrem mňa vôbec existujú... ale ak nie, tak je to aj tak jedno). A teda nejaké základné racionálne názory, na ktorých sa zhodneme by sme asi našli. Napríklad, že svet vznikol pred 6000 rokmi za 6 dní atp.
motivováni etickými důvody se často vyhýbají konzumaci (...) nebo kaviáru,
Nevedel jsem, ze jsem lakto-ovo vegan. Nicmene vzhledem k tomu, ze neznasilnuji kravy a zpravidla nejim kaviar tak se nad tim budu muset znova zamyslet...
No a nekde jsem slysel (snad bych to mohl v nenulovem case i dohledat), ze rostliny vykazuji specifickou reakci na urcite osoby. Divoce receno jinak reaguji na ty, kteri jsou na ne (ne)hodni.
Nevedel jsem, ze jsem lakto-ovo vegan.Já jsem také spoustu věcí o kterých jsem si myslel že se snad ani nedají nazvat. To je snad nějaká nová móda všechno pojmenovávat, škatulkovat a dělat z toho náboženství(když už je teda to křesťanství v úpadku nebo co).
> To je snad nějaká nová móda všechno pojmenovávat, škatulkovat
No pojmenovavani a skatulkovani je vcelku normalni - proste se vytvareji kratsi slova s pevneji vymezenym vyznamem, aby se nemusely pouzivat dlouhe popisne fraze.
Co je ale pro me zcela nepochopitelne, je predstava nekterych lidi, ze jakmile ma nejaka mnozina lidi nazev, tak to hned musi byt nazorove a povahove homogenni skupina.
Hehe, súhlas, napríklad ľudia -- to je taká jedna homogénna skupina, prakticky v ničom sa jeden od druhého nelíšia od kedy existuje slovo človek
Nevim, co presne mas na mysli pod 'skatulkovani', pokud to chapu jako 'vytvareni novych pojmu', tak to je vcelku bezna vec a ve vede bychom se bez toho asi neobesli.
> To totiž přímo nabádá k zobecňování a zjednodušování různorodých a komplexních věcí
Pokud neco nabada k zjednodušování různorodých a komplexních věcí, tak to je 'nevychovana' lidska mysli. Nejlepsim lekem je studium nejakeho poradneho vedeckeho oboru na poradne VS.
Takže čo navrhuješ? Zrušiť všetky slová? Bez slova "človek" sa dohovoríme lepšie? Tie slová sú na to, aby si ich mohol použiť, keď nejde o tie rozdiely v rámci skupiny. Ak ide o rozdiely, tak použiješ iné, presnejšie slová. S čím máš zasa problém?
> Když to vezmu z pohledu nějakého vegetariána, tak je jejich výroba ještě větší svinstvo než získávání z přírody, protože se pro ty látky musí geneticky všelijak upravit různé organismy(mikroorganizmy) aby byli v plivání těch látek dostatečně efektivní.
To jsou zase predsudky o vegetarianech. Ne kazdy vegetarian je take zastance prirodniho zemedelstvi, odmitac geneticky modifikovanych potravin ci chemickych doplnku do potravin. A moralni problem se zabijenim ci vyuzivanim mikroorganismu ma asi take malokdo.
zdrojJako vegetariánství, jehož je přísnější formou, se zříká konzumace masa, ovšem i vajec a mléčných výrobků nebo dokonce medu. Mnoho veganů z přesvědčení také nesouhlasí s rybařením, myslivostí, kožešinovým průmyslem, cirkusy či zoo; důsledně brané veganství v užším slova smyslu odmítá používání výrobků z kůže, vlny a hedvábí nebo kosmetiky testované na zvířatech či živočišné složky obsahující.
Ideové souvislosti
Kromě zdravotních důvodů a práv zvířat je s veganstvím také často spojován protest proti symbolům kapitalismu a ochrana životního prostředí. Odmítání živočišné stravy v jakékoli podobě je podle názoru veganů prospěšné pro naši planetu, jelikož živočišný průmysl je z velké části odpovědný za znečišťování životního prostředí odpadem z výroby, zabíráním stále větších ploch na pastvu a tím například kácení pralesů atd. Také bývá podporováno jako boj proti globálnímu oteplování, kvůli přemnožení dobytka, který je jedním z faktorů.
A moralni problem se zabijenim ci vyuzivanim mikroorganismu ma asi take malokdo.Pak nechápu proč mám mít já problém se zabíjením a využíváním nějakých krav, prasat a slepic.
> Pak ale nevím co si o tom mám myslet, protože sám se o to nijak hlouběji nezajímám:
No to je jednoduche - vegetariani jsou velmi heterogenni skupina, ktere spojuje akorat to, ze nejedi maso (*). Nekteri z ideovych duvodu, jini z nabozenskych, jini z (domnelych ci skutecnych) zdravotnich a jeste jini protoze jim nechutna.
Stejne tak se lisi i v rozsahu a duslednosti odmitani jinych vyrobku ze zabitych zvirat.
Vegani pak nejedi ani produkty zivych zvirat (vejce, mleko ...), opet z ruznych duvodu.
To mas jako s uzivateli Linuxu - nekteri odmitaji non-free software, jini proste jen radsi unix-like system nez Windows.
A Koneckoncu zminovana citace nijak nezminovala vztah ke genetickym modifikacim ci umelym potravinarskym doplnkum.
(*) a sadlo a vnitrnosti a dalsi produkty zabitych zvirat.
>> A moralni problem se zabijenim ci vyuzivanim mikroorganismu ma asi take malokdo.
> Pak nechápu proč mám mít já problém se zabíjením a využíváním nějakých krav, prasat a slepic.
Ja to vnimam tak, ze moralni duvody, proc netrapime a nezabijime lidi, dava smysl aplikovat i na ostatni tvory do takove miry, do jake je jejich nervova soustava a relevantni projevy mysli podobne lidskym. A da se predpokladat, ze treba vnimani bolesti bude u kravy mnohem rozvinutejsi a blizsi cloveku, nez treba u ameby. Kde je presne ta hranice, neni v podstate dulezite. Ona koneckoncu takova ostra hranice nejspis ani neexistuje. Ze si ji kazdy nejak urci a pak dodrzuje, je uz spis zalezitost dusevni hygieny.
Kdo 'my'?
Podobnou hranici ma snad kazdy - akorat u velke casti lidi je ta hranice na urovni 'clovek/neclovek' pripadne 'clovek+par oblibenych zvirat / ostatni'.
A co kdyby to riziko neexistovalo?
Asi jako vrazdy?
(Co se tyce konzumace prirozene zemrelych lidi a zvirat, tam to mnou uvadene argumenty nezamitaji ani u zvirat, tak to beru jako irelevantni pripad.)
Vyloucim-li (z vyse uvedenych duvodu) lidi zemrele prirozene (ci presneji receno nezabite pro jidlo) a ignoruji-li fakt, ze z jednoho zabiteho cloveka muze dojit k vicero aktum kanibalismu, tak je snad ta souvislost celkem jasna, ne?
Ona hranice, o ktere se bavime v tomho threadu, se primarne tyka zabijeni a tyrani (1). Proto konzumace prirozene zemrelych lidi a zvirat je irelevantni.
(1) viz text prispevku http://www.abclinuxu.cz/blog/home_feco_blog/2009/7/date-si-maso#622
> Vegetariani jedi uhynula zvirata?
Duvody, ktere k vegetarianstvi vedou me, nevylucuji jedeni uhynulych zvirat.
> Ve valce se umira prirozenou smrti?
A v podstate ani zvirat, ktere byli zabiti, kdyz se pred jejich utokem lidi branili.
Nicmene v obou pripadech jde o okrajove pripady bez valneho praktickeho dopadu.
> Proc okrajove?
Protoze lide bezne uhynula (prirozenou smrti) zvirata nejedi.
> Pokud bys mel chut na uhynula zvirata
Je spousta veci, ktere nedelam nikoliv proto, ze by me v tom branilo presvedceni, ale proto, ze po nich nikterak netouzim. Tohle patri mezi ne.
Jinak kanibalove casto jedi porazene nepratele - to ale neznamena, ze je zabijeji kvuli jidlu.Své nepřátele jedí z toho důvodu aby získali jejich sílu. Částečně na tom něco může být.
nieco verejne zname. vitamin E.
Čo s ním?
prirodny vs synteticky, vyhladavat, precitat, pochopit, nesirit polopravdy.
Nešírim polopravdy. Tvrdil som, že látku vyrobenú umelo a látku získanú z prírody nijako nerozoznáš. Tá látka nemá pamäť. A je jasné, že som nemyslel len chemický vzorec, ale to, či je to aj správny izomér, atď (inak to nie je tá istá látka). Možno si to pochopil tak, že nerozlišujem izoméry, prípadne že nerozlišujem ešte väčšie odlišnosti? To by bolo ale veľmi hlúpe, vzhľadom k tomu, aké podstatne odlišné správanie majú v organizme často už len molekuly s rôznou chiralitou
A o ktorý konkrétne variant vitamínu E sa ti jedná? Či to je práve ten problém, že je viac variant a syntetizuje sa iná, než je tá bežná v prírode? To ale v tom prípade nijako nesúvisí s tým, o čom som písal, ale len s tým, že si ma zle pochopil
získávat B12 prostřednictvím kvasinek je velmi ekonomické - a tyto v procesu jaksi zemřou
Prečo padlé na hlavu? Proste má každý nejakú filozofiu, čo sa jesť môže a čo nie. Ty, predpokladám, tiež nezabíjaš ľudí, aby si si mohol dať ľudské mäso (pravda, tu je to už dosť ovplyvnené aj zákonom ) alebo proste máš sadu nejaký potravín, ktorým sa z nejakého dôvodu (hocijakého) vyhýbaš.
Ty, predpokladám, tiež nezabíjaš ľudí, aby si si mohol dať ľudské mäso!!!
Ok, som rád, že nie si pokrytec Ale v každom prípade ja rozdiel medzi nakládaným prasaťom a nakladaným Bernátom vidím. Tá druhá možnosť mi fakt vadí. A presne to je problém
Tá druhá možnosť mi fakt vadí.Tak to mě samozřejmě také, ale zase než hnít někde v zemi. No nech si nechá chutnat, pokud mu nebude vadit moc tuhé maso. Aspoň nějaká užitečnost, když už nic. Jen musí počítat s tím, že během života se budu bránit a dobrovolně se nedám.
Samozrejme, keď už si mŕtvy tak je to fuk. Ale byť lovený kvôli vlastnému mäsu, to by som nechcel zažiť
To bolo určite v nejakom filme. Alebo knihe. Aha, už viem. Ostrov. Úplne to nesúvisí, ale čiastočne áno. Tam boli klony šľachtené na orgány, čo už vo výsledku jedno, či ťa zabijú kvôli stehnu, alebo srdcu
> Já nevidím rozdíl mezi nakládaným prasetem a nakládaným Bernátem na talíři. Když už tam bude, tak s chutí do něj.
U velke casti vegetarianu z etickych duvodu nejde ani o samotnou konzumaci, ale o to, ze odmitaji kroky, ktere k moznosti dane konzumace vede. At uz primo (nekupuji maso a tedy neplati za to, aby nekdo jiny zabijel zvirata) ci neprimo (neprijmou nabidnute maso, nebot tim bych dal najevo, ze souhlasim s tim, ze darujici zabil zvire ci za to nekomu zaplatil (*)).
(*) Tady je rozdil proti treba nekterym buddhistickym mnichum, kteri take odmitaji zabijeni zvirat, ale snedi maso, pokud ho dostanou od laiku v ramci 'zebroty' o jidlo, nicmene i ti odmitaji, aby to maso bylo pripraveno pro ne.
Mne ešte stále nikto nevysvetlil (nie že by som v to vôbec dúfal), jak fungujú svaly, takže ešte jeden komentár sa určite dá napísať
Ako funguje celý jeden cyklus kontrakcie/uvoľnenia. Ale už som si to našiel: signál od neurónu, prísun minerálov, aktivácia troponínu/tropomyozínu, naviazanie myozínu, prísun ATP, uvoľnenie myozínu a tak stále dokola + som si pozisťoval o tom, ako sa širia elektrické impulzy z motorických neurónov (resp. z neurónov obecne) až do myocytov a potom vnútri do myofibríl a ako fungujú nervové synapsie pomocou neurotranzmiterov a jednoduchej fyziky. Veľmi zaujímavé Nakoniec som rád, že mi nikto neodpovedal, lebo by som si toho toľko nezistil
ako sa širia elektrické impulzy z motorických neurónovGeniální, že? Když se do toho ještě započítá automatické nahrazení nefunkčních neuronů a růst nervů v případě jejich odstranění či přerušení, tak kam se na to hrabe nějaký kus drátu. Dokuď lidstvo nevymyslí alespoň ekvivalent tohto,…no, nebudu se furt opakovat.
Je to tak, ľudské telo ma neprestáva ohromovať a štúdium metabolických a funkčných procesov v tele až po úroveň chémie a kvantovky je jednou z mojich najobľúbenejších zábaviek
Nervy rastú v prípade odstránenia? Akože keď si odstránim (chirurgickou operáciou) kompletne nerv z CNS do (napríklad) predlaktia, tak celý ten kus znova dorastie? Alebo si mal na mysli len neuróny v mozgu, ktoré sú prakticky nerozlíšiteľné (a teda je šuma fuk, či jeden uhynie a vznikne nový).
Ok. Btw, vy to beriete na tom prestížnom gympli, alebo sa takéto veci učíš sám? Pamätám sa, že my sme na gympli biológiu takto do hĺbky nebrali (ten Krebbsov cyklus tam bol, ale už nie poriadne vysvetlené jednotlivé kroky a už vôbec nie katalyzátory tých reakcií).
Njn, tak sme asi nemali tak poriadnu biológiu, či už osnovu, učebnice, alebo učiteľku Ono samozrejme povedomie o tých veciach mám a obecne boli na gympli naznačené, ale že existuje troponín som sa dozvedel až dnes. Rovnako tak som sa dozvedel až dnes, čo sú to alpha motorické neuróny a čo je to acetylcholín
Ono za jeden gympel sa v dnešnej dobe tak či tak nedá naučiť všetko a ja som s tým, čo sme tam brali relatívne spokojný (aj tak som 90% vecí zabudol
).
...fyziologie cloveka se bere cely jeden rok...
Na ZŠ ano, na SŠ spíš půl roku, podle toho, kolik je biologie vůbec je. Co já vím.
Jsem na osmiletém, takže nevím, jestli jsme brali úvod do obecné biologie ve čtvrťáku (a měli bychom ho zopakovat před maturitou), nebo ve čtvrťáku s tím, že jsme si nadběhli do páťáku.
Myslím, že biológiu sme 4 roky nemali (čo sa týka kvinty až oktávy). Tuším sme ju mali len 3 roky a napríklad dejepis a chémiu tiež 3 (ale na 100% si to nepamätám), ale vždy jeden rok niečo chýbalo a bola tam namiesto toho nejaká sprostosť (Náuka o spoločnosti / Filozofia). Iné školy to majú inak a majú napríklad dejepis len 2, alebo tak, zvlášť ak to nie je gymnázium, ale odborná škola tak preberajú nejaké špeciálne veci. Potom je tam dosť veľký nesúlad v získaných poznatkoch u žiakov z rôznych škôl, čo som si už v praxi overil. Ale tak, je pravda, že aspoň tie gymnáziá by mali mať nejak rozumné spoločné osnovy.
Netuším. Bolo to dávno a ako hovorím, drvivú väčšinu vecí som zabudol. A vôbec ja som sa škole nijak zvlášť nevenoval. Vždy som sa naučil 5 minút pred skúšaním/písomkou a boli jednotky a po týždni som všetko zabudol. Tak fungovalo moje učenie
Navyše, nie som biológ (je to len môj okrajový koníček), takže si to ani nemám moc dôvod pamätať. Chápem, že niekto ako ty z prírodovedeckej a zrejme biológ to vidí inak.
Hm, tak u nás sa na väčšine predmetov išlo podľa štátom daných osnov, ak sa nemýlim a mali sme bežne dostupné učebnice. Takže vyučujúci na tom moc nezmení. Ale asi je fakt, že "magor" môže látku vysvetliť viac do hĺbky, čo by som ja osobne žral. Ale takých učiteľov je na (neprestížnych gymploch) málo. My sme mali dobrú len matikárku a fyzikárku, obidve matfyzáčky
Závidím ti. Úprimne. Máš šťastie na veľmi dobrú školu. Už sme sa tuším o tom raz bavili, že kvalita školstva je mizerná (pri výuke Angličtiny) a bol si prekvapený. Teraz už chápem prečo
Hm, záleží aká chémia. Anorganickú viacmenej neznášam, organickú milujem Ale učiť sa vzorce naspamäť mi príde trochu ujeté. Na druhej strane, ak náhodou pôjdeš na chémiu, alebo príbuzný obor, tak sa ti to zíde.
Biochémia na prírodovede, píšem si. Na jeseň pôjdem omrknúť
Přesně toto je to vegetariánské náboženství o kterém mluvím. Ok, pojďme si to trochu rozpitvat. Pokud se v něčem budu mýlit, prosím opravte mě. Takže, tato vegetariánská teorie předpokládá, že nebude-li poptávka po masu a jiných zvířecích produktech, nebude ani potřeba zvířata zabíjet, chovat a pěstovat a způsobovat jim bolest, jinak je trýznit a nijak je omezovat v pohybu. Je tak? Z důvodu zametení si před vlastním prahem je tedy prvním krokem zřeknutí se masa a jiných zvířecích výrobků u své osoby(a to v míře závisející na znalostech dotyčného). Proti tomu vůbec nic. Nech se každý láduje/neláduje čím jenom chce v případě, že to nebude mít žádný vliv na mě (a v případě, že tím nebude projevovat neúctu. K tomu se snad ještě vrátím v jiné reakci). Bohužel tato teorie nebude kompletní do té doby než tak neučiní všichni ostatní. A tady je ten problém díky kterému ta teorie nikdy nemůže fungovat, protože živočišných produktů se nikdy nevzdají všichni. Pokud už by tak učinil i celý svět, vždycky tady budu ještě já, který se budu masem ládovat(a předpokládám, že ještě spousta lidí třeba z řad třetích světů, kde prostě nemají moc na výběr. Ono pěstovat něco ve vyprahlé poušti také není jen tak). A to z jednoduchého důvodu. Pokud pominu, že mi maso prostě chutná, tak je to nejcennější zdroj energie, všelijakých látek, minerálů a stopových prvků. Když potřebuju roztočit mozek do vysokých otáček, prostě si dám klobásu a už to hřeje. Pro ekvivalentní množství energie získané z rostlinné stravy by mi museli operativně zaměnit žaludek za nějaký pytel a ještě nepočítám to, že látky v mase už jsou dávno přežvýkané a rozložené a přímo připravené pro vstřebání. Ale zpět k naší teorii. Problém je, že to bude mít efekt přesně opačný. Čím více lidí se bude vzdávat masa, tím bude menší poptávka po mase(a jiných živočišných produktech, už se mi to furt nechce psát dohromady), tím více budou chovatelé nuceni slevňovat a o to méně peněz samozřejmě budou mít pro své chovy a ty budou žít v o to horších podmínkách. A to min. do doby než se vzdají masa úplně všichni, což už ale jak víme se nikdy nenastane. Logický krok číslo dva každého vegetariána, když si zamete před vlastním prahem je propagace této teorie, rozšiřování jí mezi ostatní, atd. A to je právě ta část kde přechází volně teorie v náboženství. Určitě si ještě vzpomenete naU velke casti vegetarianu z etickych duvodu nejde ani o samotnou konzumaci, ale o to, ze odmitaji kroky, ktere k moznosti dane konzumace vede. At uz primo (nekupuji maso a tedy neplati za to, aby nekdo jiny zabijel zvirata) ci neprimo (neprijmou nabidnute maso, nebot tim bych dal najevo, ze souhlasim s tim, ze darujici zabil zvire ci za to nekomu zaplatil (*)).
(*) Tady je rozdil proti treba nekterym buddhistickym mnichum, kteri take odmitaji zabijeni zvirat, ale snedi maso, pokud ho dostanou od laiku v ramci 'zebroty' o jidlo, nicmene i ti odmitaji, aby to maso bylo pripraveno pro ne.
Prosím, nejezte měnebo
prosím, nedělejte si ze svého žaludku hřbitov. Jak mám chápat hnutí které podporuje(což mi nijak nevadí) a nutí ostatním(což už mi vadí) takto děravou teorii jinak než náboženství(IMHO docela dobře vegetariánství splňuje i některé definice náboženství lépe než třeba křesťanství)? Kdosi mi tu vytýkal, že někomu vyčítám, že nejíst maso je zlo (nebo tak něco). A jak se mám cítit já, když mi někdo vyčítá…co vyčítá, nutí, že jíst maso je zlo(!!!) a jak je to proti přírodě, když já sám vím, že sama příroda nás uzpůsobila k požívání živočišných produktů a když jenom díky tomu tady mám zrovna tu čest dneska být a když vím jak děravá je ta teorie, kterou mi zrovna nutí?
Bolest je psychický stav či pocit většinou spojený s aktuálním nebo potenciálním poškozováním živé tkáně organizmu. Nejčastěji vzniká v důsledku poškozujících účinků na organizmus, ohrožujících jeho existenci nebo celistvost, či jako příznak poruchy normálního průběhu fyziologických procesů, může však mít i čistě psychické příčiny. Má velký význam pro ochranu organismu před poškozením, neboť upozorňuje, že k takovému poškozování dochází nebo by v nejbližší době mohlo dojít; je stimulem pro obranné reakce zaměřené na odstranění vnějších nebo vnitřních podnětů, které ji vyvolaly.Myslím, že se shodneme na tom, že bolest je stav/impuls který dává danému organismu najevo, že dochází či může dojít k takovému poškození jeho samého, které může vyústit až v zánik existence daného organismu. Vlastně když se na to podíváme z jiného pohledu tak je to nemaskovatelné(nebo alespoň dosti špatně ignorovatelné) přerušení normálního běhu, které dává za úkol(spouští rutinu?…bože já jsem sadista) danému organismu nastalou situaci řešit a nejspíše i vyřešit, protože přežití je jedna z hlavních příčin existence organismu samotného. A je vcelku naivní si myslet, že ostatní organismy jsou tady snad z nějakého jiného důvodu a že si vlastně zánik své existence pro to aby jiný organismus mohl přežít přejí. Např. většina rostlin to dává docela zřetelně najevo svými obranými mechanismy. Mikroorganismy např. tím, že se snaží množit tak rychle aby vždy nějaký přežil. Je to tak prostě už věky věků zařízené a už to s největší pravděpodobností to už nebude jiné. Bohužel, pokuď chci využít energii někoho jiného pro své vlastní přežití, moc dobře to bez zániku jeho existence možné nebude. Z čehož mi tak jaksi plyne, že bez bolesti to možné nebude nikdy. Tedy možná jo.
Bohužel, pokuď chci využít energii někoho jiného pro své vlastní přežití, moc dobře to bez zániku jeho existence možné nebude.
Parazit.
...uplne nejlepsi by bylo nezabit ani jeden organismus.
Jsem proti. Proč? Co když se něco přemnoží?
> Takže, tato vegetariánská teorie předpokládá, že nebude-li poptávka po masu a jiných zvířecích produktech, nebude ani potřeba zvířata zabíjet, chovat a pěstovat a způsobovat jim bolest, jinak je trýznit a nijak je omezovat v pohybu. Je tak?
Nicmene primarnim cilem kazdeho 'vegetariana z etickych duvodu' nemusi byt uplne vymyceni pestovani zvirat pro maso.
Pro me je hlavni, ze existujici zabijeni zvirat neni placene z mych penez, a tedy za nej nenesu prislusny dil zodpovednosti.(Podobne jako za najemni vrazdu nese dil zodpovednosti ten, kdo vraha zaplatil.)
> (a předpokládám, že ještě spousta lidí třeba z řad třetích světů, kde prostě nemají moc na výběr. Ono pěstovat něco ve vyprahlé poušti také není jen tak)
Ono malokde si naopak mohou dovolit ten luxus pestovat rostliny, aby s nima mohly krmit zvirata a ty teprve jist.
> Pokud pominu, že mi maso prostě chutná, tak je to nejcennější zdroj energie, všelijakých látek, minerálů a stopových prvků. Když potřebuju roztočit mozek do vysokých otáček, prostě si dám klobásu a už to hřeje. Pro ekvivalentní množství energie získané z rostlinné stravy by mi museli operativně zaměnit žaludek za nějaký pytel
Maso (svalovina) je hodne spatnym zdrojem energie. Je zejmena zdrojem bilkovin, ktere sice organismus muze take vyuzti jako zdroj energie, ale jsou na to pomerne nevhodne a pokud se clovek zivi pouze masem s minimem tuku, pomerne brzy zacne mit vyrazne problemy (spojene s otravou organismu produkty metabolismu bilkovin). Googli 'rabbit starvation'.
Tuk uz je mnohem lepsi zdroj energie. Ma asi dvojnasobnou energetickou hustotu nez cukry. Oproti cukrum se ale o dost hur organismem zpracovava, proto neni vhodny jako primarni zdroj energie. Kazdopadne (co si matne vzpominam), tak bezny clovek (nevegetarian) ma 60-70 % denni spotreby energie pokryte cukry, takze ciste rostlinna strava (ktera take obsahuje nejake tuky, napr. rostilnne oleje) nemusi mit kvuli energii nijak vyrazne vetsi objem.
Co se tyce mineralu a stopovych prvku, tam je pravda, ze maso jich ma vetsi koncentraci, nez vetsina zeleniny.
> Čím více lidí se bude vzdávat masa, tím bude menší poptávka po mase(a jiných živočišných produktech, už se mi to furt nechce psát dohromady), tím více budou chovatelé nuceni slevňovat a o to méně peněz samozřejmě budou mít pro své chovy a ty budou žít v o to horších podmínkách.
To je nesmysl, alespon podle konvencni ekonomicke teorie. Trzni mechanismy nuti vyrobce snizovat naklady na minimum vcelku bez ohledu na velikost poptavky. Snizovani poptavky akorat povede ke krachu nekterych zemedelcu. Tim se snizi celkova velikost chovanych zvirat a nabidka. Nicmene pokud (kvuli krachu nekterych zemedelcu) nejspis zustane velikost jednotlivych chovu (a tedy uspor z rozsahu) velmi podobna.
> to min. do doby než se vzdají masa úplně všichni,
Pokud signifikantni cast populace budou vegetariani, tak se nejspis zakaze zabijeni zvirat zakonem.
Koneckoncu treba otroctvi se take nezrusilo az pote, co uplne vsichni se vzdali svych otroku.
> a jak je to proti přírodě, když já sám vím, že sama příroda nás uzpůsobila k požívání živočišných produktů
Cely kulturni vyvoj lidstva je v tomto smyslu 'proti prirode'.
Pokud signifikantni cast populace budou vegetariani, tak se nejspis zakaze zabijeni zvirat zakonem.Vidím, že to už máte promyšlené.
Aby nedoslo k mylce - ta veta je konstatovani holeho faktu (ve tvaru implikace), v podstate (nedokonale formulovana) instance obecnejsiho tvrzeni 'pokud signifikantni cast populace bude povazovat nejakou cinnost za vyrazne moralne zavrzenihodnou, tak bude dana cinnost nejspis zakazana zakonem'. Aniz by ta veta mela naznacovat, ze predpoklad implikace se splni.
Pokud signifikantni cast populace budou vegetariani, tak se nejspis zakaze zabijeni zvirat zakonem.Jo tak odsud vitr vane, vegetarianska teokracie :). No takova situace by mela jedine rozumne reseni, zacit misto zvirat na maso zabijet vegetariany :)
Cely kulturni vyvoj lidstva je v tomto smyslu 'proti prirode'.To v zadnem pripade neni, jednak proto, ze lidska kultura (vcetne vegetarianstvi) je soucasti prirody. Druhak proto, ze jen malo soucasti kultury jde proti lidske fyziologii. Ba naopak - odmitani incestu, kanibalstvi a podobne silne rozsirene soucasti lidske kultury jen kopiruji fyziologicke potreby lidi :). Fanaticke vegetarianstvi (a co jineho je zakaz zabijeni zvirat) jue proti lidske fyziologii, protoze clovek je fyziologicky vsezravec.
No takova situace by mela jedine rozumne reseni, zacit misto zvirat na maso zabijet vegetariany :)Ty si nechte. Kdo by to žral? To já radši zdloubnu nějakého všežravce.
> Jo tak odsud vitr vane, vegetarianska teokracie
Pokud mas nejake dobre a objektivni kriterium, ktere je schopno rozlisit mezistupne mezi nabozenskym fanatismem a moralnim relativismem (coz jsou oba zavrzenihodne extremy), tak sem s nim.
> jednak proto, ze lidska kultura (vcetne vegetarianstvi) je soucasti prirody.
Proto v te vete je 'v tomto smyslu'. Osobne povazuju kriterium, zda je neco 'v souladu s prirodou' za pomerne zcestne. Koneckoncu clovek je myslici bytost, tak by se mel snazit dosahnout lespich vysledku, nez nejaky nahodny proces (priroda).
> Druhak proto, ze jen malo soucasti kultury jde proti lidske fyziologii.
Napriklad evropsky zivotni styl? Ten ma asi k prirozenym fyziologickym potrebam daleko.
Pokud mas nejake dobre a objektivni kriterium, ktere je schopno rozlisit mezistupne mezi nabozenskym fanatismem a moralnim relativismem (coz jsou oba zavrzenihodne extremy), tak sem s nim.nasilne vnucovani svych (pseudo)moralnich pravidel ostatnim je nabozensky (nebo "nabozensky") fanatismus - zakaz pojidani masa je v tomto smeru uplne totez jako zakaz potratu, homosexuality a podobna iracionalni klerofasisticka zverstva - ale od vegetarianu me to docela prekvapuje, mezi nimi je totiz vic lidi tihnoucich k tolerantnim nabozenstvim (tem, co vedi, ze nemaji pravo vnucovcat sva pravidla ostatnim - budhismus, hinduismus, wicca..), nez ve zbytku populace
Napriklad evropsky zivotni styl? Ten ma asi k prirozenym fyziologickym potrebam daleko.v jakem smyslu?
> nasilne vnucovani svych (pseudo)moralnich pravidel ostatnim je nabozensky (nebo "nabozensky") fanatismus
- je rozdil mezi opravdu nasilnym vnucovanim pravidel ostatnim a vnucovani pravidel pomoci demokratickych mechanismu.
- opet se ptam na objektivni rozdil mezi nabozenskym fanatismem, a moralnim relativismem. Je dle tebe fanatismus statem zakazovat:
1) zabijeni zvirat pro maso
2) brutalni tyrani zvirete pro sadisticke poteseni
3) brutalni tyrani rocniho ditete pro sadisticke poteseni
?
Ale mozna se neptam toho praveho, protoze od tebe bych cekal odpoved, ze spatne je statem zakazovat cokoliv a spatny je stat vubec. Coz je ale uplne jina otazka.
> zakaz pojidani masa je v tomto smeru
O zakazu pojidani masa jsem nikde nepsal, zminoval jsem pripadny zakaz zabijeni zvirat. Pripadne rozdily se uz rozebiraly jinde.
> mezi nimi je totiz vic lidi tihnoucich k tolerantnim nabozenstvim (tem, co vedi, ze nemaji pravo vnucovcat sva pravidla ostatnim - budhismus, hinduismus,
"In modern times, beef-eating has gained some acceptance in various parts of India, despite the opposition of most Hindus. By Indian law, the slaughter of cattle is banned in almost all Indian states except the states of Kerala and Arunachal Pradesh"
http://en.wikipedia.org/wiki/Taboo_food_and_drink
Ano, šířením vegetarianismu a jeho nucením tomu opravdu pomůžete.
- zabijeni zvirat pro maso
- brutalni tyrani zvirete pro sadisticke poteseni
Melo tedy byt asi spis:
'opet se ptam na to jak objektivne odlisit mezistupne mezi nabozenskym fanatismem a moralnim relativismem od nabozenskeho fanatismu.'
- je rozdil mezi opravdu nasilnym vnucovanim pravidel ostatnim a vnucovani pravidel pomoci demokratickych mechanismu.Neni, respektive nemusi byt. Nasilne vnucovani a demokraticke mechanismy se navzajem nijak nevylucuji - ba naopak, tam kde je dost nabozenskych fanatiku, jsou demokraticke principy castou metodou jak neco tem ostatnim nasilne vnutit. Demokracie vubec nemusi znamenat svobodu.
opet se ptam na objektivni rozdil mezi nabozenskym fanatismem, a moralnim relativismemNevim, cemu rikas moralni relativismus - moralka je relativni zalezitost (zavisi na jednotlivci, prostredi, situaci...). Jedine jednoduche a obecne platne (tedy nerelativni) moralni pravidlo, ktere znam a ke kteremu jsem ochoten se hlasit nic nezakazuje - naopak pouze vymezuje to, co je urcite v poradku.
Je dle tebe fanatismus statem zakazovat: 1) zabijeni zvirat pro masosamozrejme
2) brutalni tyrani zvirete pro sadisticke poteseni 3) brutalni tyrani rocniho ditete pro sadisticke poteseninikoliv
O zakazu pojidani masa jsem nikde nepsal, zminoval jsem pripadny zakaz zabijeni zvirat. Pripadne rozdily se uz rozebiraly jinde.neexistuje zpusob, jak ziskat kvalitni maso bez zabiojeni zvirat (pripadne vegetarianu :)
"In modern times, beef-eating has gained some acceptance in various parts of India, despite the opposition of most Hindus. By Indian law, the slaughter of cattle is banned in almost all Indian states except the states of Kerala and Arunachal Pradesh"Ale to neni zakaz zabijeni zvirat, nybrz pouze a jen zakaz zabijeni krav. A samozrejme nabozensky motivovany. A jak je videt i z tveho citatu, mizi i pres tisicilete tradice v relativne zaostale Indii, kde je hinduismus statnim nabozenstvim.
> jsou demokraticke principy castou metodou jak neco tem ostatnim nasilne vnutit.
Rozdil je v tom, ze pri oboustrannem dodrzovani demokratickych mechanismu nehrozi eskalace nasili.
> Demokracie vubec nemusi znamenat svobodu.
Souhlasim.
> 1) samozrejme, 2) nikoliv.
Jaky je tedy rozdil mezi zakazovanim 1) a 2), krom toho, ze zakazovani 2) je dnes siroce zastavany nazor a zakazovani 1) neni?
> neexistuje zpusob, jak ziskat kvalitni maso bez zabiojeni zvirat (pripadne vegetarianu :)
Pri dnesnim stupni biotechnologie je otazka, jak dlouho by trvalo vyvinout biosynteticke metody vyroby masa.
> Ale to neni zakaz zabijeni zvirat, nybrz pouze a jen zakaz zabijeni krav
Ano, to byl jen protiargument proti tomu, ze 'hinduiste vedi, ze nemaji pravo vnucovcat sva pravidla ostatnim', ktery jinak s touto diskusi nesouvisi.
Rozdil je v tom, ze pri oboustrannem dodrzovani demokratickych mechanismu nehrozi eskalace nasili.Samozrejme ze hrozi, pokud je urcita skupina (byt demokraticky) utlacovana, muze se rozhodnout branit. Pokud jde o jidlo a tedy v podstate i preziti (at uz doslova - protoze pokud nebudes mit to umele maso a nekdo treba ze zdravotnich duvodu nebude moci mleko, muze to pro nej skutecne mit tezke zravotni dusledky -- nebo to pouze probudi patricne instinkty dozadujici se masa), je pravdepodobnost konfliktu velmi vysoka. Lidi si casto nechaji lecos libit, ale nesmi se to tykat jejich zakladnich potreb a prirozenosti (kam jidlo urcite patri).
Jaky je tedy rozdil mezi zakazovanim 1) a 2), krom toho, ze zakazovani 2) je dnes siroce zastavany nazor a zakazovani 1) neni?Ja bych se spis zeptal, co maji spolecneho, nejak tu analogii nechapu. Mucit zvire ci dite je imho a) hnusne, b) zbytecne. Tedy takovy zakaz zabranuje necemu, co vetsina lidi povazuje za spatne a nikdo to k zivotu nepotrebuje (krome nekolika deviantu). Za humannim zabijeni zvirat nevidim ja (ani naprosta vetsina lidi) nic spatneho a predevsim je to zalezitost uzitecna a potrebna pro vetsinu populace. A take naprosto prirozena :) proste tu analogii nechapu. To je jako by ses me ptal, jaky je rozdil mezi cestou autem na nakup (coz jiste zivotnimu prostredi neprospiva) a vylitim atomoveho odpadu do Vltavy.
Pri dnesnim stupni biotechnologie je otazka, jak dlouho by trvalo vyvinout biosynteticke metody vyroby masa.Velmi dlouho. Zatim 99% syntetickych potravin, i mnohem jednodussich, chutna priserne. Ono chutna vetsinou priserne i to maso ze zabitych zvirat, co se prodava v ceskych kramech :)
Ano, to byl jen protiargument proti tomu, ze 'hinduiste vedi, ze nemaji pravo vnucovcat sva pravidla ostatnim', ktery jinak s touto diskusi nesouvisi.Vsak vedi. Indie je hinduisticky, zaostaly stat a presto se tam uz zabijeni krav toleruje a to cim dal vic. Umis si predstavit, jak budou krestani tolerovat potraty a antikoncepci, pokud by tu meli ustavni vetsinu a stat by se teprve pomalu zvedal z urovne tretiho sveta ? :) BTW, tahle cestovatelska zkusenost je sice z Indie, ale tyka se budhistu, ne hinduistu. Take nezabiji zvirata. Ale stasne se tesi, az do vesnice prijde nba svou pravidelnou navstevu jeden potulny muslim... Obchoduji s nim a hlavne... jim pozabiji zvirata, aby si konecne zas mohli dat nejaky ten steak :)
> Ja bych se spis zeptal, co maji spolecneho, nejak tu analogii nechapu.
To take zadna analogie neni. To jen zkoumam tvou pozici k ruznym problemum, abych vedel, jak dal vest argumentaci. Kdybys treba tvrdil, ze je v poradku zakazovat 3), ale uz ne 1) a 2) (coz je take smysluplny postoj), argumentoval bych jinak. Snazim se volit argumentaci tak, abych se dostal k jadru v rozdilu v nazorech.
> Tedy takovy zakaz zabranuje necemu, co vetsina lidi povazuje za spatne
Protoze jsi povazoval za fanatismus pripadny zakaz zabijeni zvirat i v pripade, ze bude prosazen demokraticky v situaci, kdy by to povazovala vetsina lidi za spatne, tak predpokladam, ze tohle pro tebe neni argument.
> nikdo to k zivotu nepotrebuje
Takze se rozdil redukuje na empirickou otazku, zda je konzumace masa nezbytna k zivotu?
Co kdyz je odpoved na tuto otazku ze neni nezbytna? (Tedy ze bezna vegetarianska strava spolu s nejakymi potravinovymi doplnkami je plnohodnotna.)
Protoze jsi povazoval za fanatismus pripadny zakaz zabijeni zvirat i v pripade, ze bude prosazen demokraticky v situaci, kdy by to povazovala vetsina lidi za spatne, tak predpokladam, ze tohle pro tebe neni argument.Prosadit demokraticky a nazor vetsiny jsou take podstatne odlisne veci. Alespon v zastupitelske demokracii naseho typu. Staci se podivat, jake kraviny dokazi prolobovat male strany s petiprocentni volicskou zakladnou. Takze umim si predstavit demokraticky prosazeny zakaz zabijeni zvirat, ale neumim si predstavit (v zapadni spolecnosti, kterou hromadne nepostihlo nejake nove fanaticke nabozenstvi) souhlas vetsiny obyvatel s takovou ptakovinou. O jee, to by bujel cerny trh s masem :)
Takze se rozdil redukuje na empirickou otazku, zda je konzumace masa nezbytna k zivotu?Ano je (vetsina lidi sice muze nagradit maso mlekem, ale jednak ne vsichni mohou mleko, druhak pochybuji, ze by nebylo v pripade masa zakazano i mleko). V pripade "potravinovych doplnku" asi ne fyziologicky, ale rozhodne kulturne, psychologicky atd. Teoretickuy nemusis jist nic, staci kapacka. Ale to neni plnohodnotny zivot.
> Prosadit demokraticky a nazor vetsiny jsou take podstatne odlisne veci.
V puvodnim prispevku jsem psal 'Pokud signifikantni cast populace budou ('eticti') vegetariani, tak se nejspis zakaze zabijeni zvirat zakonem.'. Je pravda, ze jsem neupresnit to 'signifikantni', nicmene myslel jsem tim spis vyrazne nadpolovicni. Koneckoncu ten prispevek byl reakci Gruntovy prispevky o vlivu zvysujiciho se poctu vegetarianu na chov zvirat a pouze polovicni podil vegetarianu v populaci by mel asi jen minimalni vliv na moznosti chovu zvirat - polovicni pokles spotreby masa by byl asi v mezich rozptylu pozadavku na maso u ruznych narodu.
Povazujes tedy zakaz konzumace masa ve spolecnosti, kde by zabijeni masa pro jidlo odmitaly 2/3 obyvatelstva, za nabozensky fanatismus?
Povazujes tedy zakaz konzumace masa ve spolecnosti, kde by zabijeni masa pro jidlo odmitaly 2/3 obyvatelstva, za nabozensky fanatismus?Neumim si predstavit, jak jinak by se spolecnost mohla do takoveho stavu dostat, nez pod vlivem nejakeho fanatickeho nabozenstvi (ci obecneji iracionalni ideologie). Zvratit lidskou prirozenost a biologicke potreby (ktere proste u vetsiny lidi mluvi ve prospech konzumace masa) lze jen silnou ideologii, to nejde jen nejakou letakovou kampani "nejezte zviratka, jsou roztomila a chlupata".
> Nevim, cemu rikas moralni relativismus
http://en.wikipedia.org/wiki/Moral_relativism
In philosophy moral relativism is the position that moral or ethical propositions do not reflect objective and/or universal moral truths, but instead make claims relative to social, cultural, historical or personal circumstances. Moral relativists hold that no universal standard exists by which to assess an ethical proposition's truth. Relativistic positions often see moral values as applicable only within certain cultural boundaries (cultural relativism) or in the context of individual preferences (individualist ethical subjectivism).v tom pripade se zeptam, co se ti na tom nelibi? vzdyt je to pravda :) palec nahoru
Tak isto úplný súhlas. Čo sa človek o sebe nedozvie Pritom pojem morálny relativista znie pre fyzika skutočne zaujímavo
Ja zastavam pozice moralniho univerzalismu - tedy ze v moralce (podobne jako treba v prirodnich vedach) existuje objektivni pravda, akorat ze ji zatim nezname.
Tedy ze: ".. to argue that moral judgements can be rationally defensible, true or false, that there are rational procedural tests for identifying morally impermissible actions, or that moral values exist independently of the feeling-states of individuals at particular times."
http://en.wikipedia.org/wiki/Moral_universalism
Co se mi na moralnim relativismu nelibi? Pokud by ses narodil v nejake nabozensky fanatickem state (pro tebe treba krestanskem) a tebe by za poklidne hlasani tvych nazoru upalili, tak moralni relativista by hodnotil pouze to, zda ono upaleni opravdu bylo v souladu s moralnimi zasadami vetsiny tehdejsi populace (a pak by ho povazoval za relativne moralne v poradku), nebo zda slo jen o vyuziti moci pro potlaceni politickeho oponenta (a pak asi ne). Ale moralni relativismus nedava zadnou odpoved na otazku, zda pripadne upaleni kyknose bylo moralni bez ohledu na spolecenost.
Tedy ze: ".. to argue that moral judgements can be rationally defensible, true or false, that there are rational procedural tests for identifying morally impermissible actions, or that moral values exist independently of the feeling-states of individuals at particular times."a kde vezmes ten moralni standard? podle ceho to budes posuzovat, pokud ne podle vlastni kultury, vlastni biologicke podstaty a vlastniho svetonazoru? jak se muze krestan (mainstreamoveho cirkevniho typu) dohodnout s racionalnim biologem-materialistou na moralnosti potratu? to by se musel stat zazrak.
Pokud by ses narodil v nejake nabozensky fanatickem state (pro tebe treba krestanskem) a tebe by za poklidne hlasani tvych nazoru upalili, tak moralni relativista by hodnotil pouze to, zda ono upaleni opravdu bylo v souladu s moralnimi zasadami vetsiny tehdejsi populace (a pak by ho povazoval za relativne moralne v poradku), nebo zda slo jen o vyuziti moci pro potlaceni politickeho oponenta (a pak asi ne). Ale moralni relativismus nedava zadnou odpoved na otazku, zda pripadne upaleni kyknose bylo moralni bez ohledu na spolecenost.Ale to je preci spravne. Co kdyz maji ti krestane pravdu? Co kdyz se budou smazit v pekle vsichni ti nebozi lide, kteri byli neplatne oddani v kostele, ktery jsem odsvetil, a ted smilni v hrichu, i kdyz o tom nevedi? Co kdyz jsem zodpovedny za vecne utrpeni stovek lidi, ktere jejich milujici buh kvuli me uvrhne do vecneho zatraceni, jak mi to jeden katolik vysvetloval. Pak by me urcite bylo lepsi upalit :). Samozrejme z pohledu tech krestanu by to bylo spravne. Z pohledu lidi me kultury, by to bylo spatne. A lze mit osobni prefernece, lze pochopit, jak uvazuji lide ze ktere kultury, ale nelze obecne rozhodnout, kdo ma pravdu.
> a kde vezmes ten moralni standard? podle ceho to budes posuzovat, pokud ne podle vlastni kultury, vlastni biologicke podstaty a vlastniho svetonazoru?
Jak uz jsem zde psal, pri racionalnim uvazovani se vzdy musi vyjit z nejakych predpokladu, jejichz volba je mimo racionalitu.
A veskere zavery o moralce budou relativni vuci temto predpokladum - ale to je stale mnohem slabsi 'relativita', nez ta, kterou maji moralni relativiste.
Stejne to je i s vedou - pokud se s nekym shodnu, ze existuje objektivni zkoumatelna realita, kterou pozorujeme, a shodneme se na zakladnich pojmech, pak muzeme udelat experiment, zda je zeme kulata, nebo placata. Proti tomu 'vedecti relativiste' by tvrdili, ze ta otazka vlastne nema smysl, a ze je jenom spolecenska konvence, zda spolecnost uznava jako pravdive tvrzeni 'zeme je kulata' ci 'zeme je placata'.
> jak se muze krestan (mainstreamoveho cirkevniho typu) dohodnout s racionalnim biologem-materialistou na moralnosti potratu?
Pokud budu brat fantatickeho krestana (aniz bych se chtel prit, zda se jedna o mainstreamovy typ), pak asi nijak. Stejne tak se s nim nemuze shodnout na otazce, zda zeme vznikla pred 6000 lety, nebo pred miliony let. To ale nic nerika o tom, zda otazka stari zeme je racionalne zkoumatelna a ma objektivne pravdivou odpoved.
A veskere zavery o moralce budou relativni vuci temto predpokladum - ale to je stale mnohem slabsi 'relativita', nez ta, kterou maji moralni relativiste.v cem slabsi? nerozumim. tak bud je neco univerzalni nebo relativni, ale to o cem ted mluvis moc nechapu
Proti tomu 'vedecti relativiste' by tvrdili, ze ta otazka vlastne nema smysl, a ze je jenom spolecenska konvence, zda spolecnost uznava jako pravdive tvrzeni 'zeme je kulata' ci 'zeme je placata'.ne, spis bych rekl ze jindy nebo jinde muze byt planeta placata, nebo ze by nekomu placata mohla lepe vyhovovat
Pokud budu brat fantatickeho krestana (aniz bych se chtel prit, zda se jedna o mainstreamovy typ), pak asi nijak. Stejne tak se s nim nemuze shodnout na otazce, zda zeme vznikla pred 6000 lety, nebo pred miliony let. To ale nic nerika o tom, zda otazka stari zeme je racionalne zkoumatelna a ma objektivne pravdivou odpoved.To je spatna analogie - jednak skutecne, pripustime-li theisticky zpusob uvazovani, k jedine spravne odpovedi se nedobereme. Musime si udelat ty predpoklady, prijmout vedeckou metodologii a teprve pak to jde. Jenze skutecny vedec netvrdi, ze neco je pravda, nebo dokonce absolutni pravda. Jen ti rekne, ze tenhle model nejlepe popisuje pozorovanou realitu. Zatim. Jeste ted di pamatuji Flegra s jakym potesenim si uzival sok studentu, kdyz na prazske prirodovede v predmetu metodologie vedy prohalsil, ze veda pravdu nehleda a ani se o to nesnazi. Jen hleda prakticke modely, co funguji co nejlepe. Budeme-li misto geologie zkoumat moralku, mame ale problem. Jednak jako universalistu te asi nezajima "prakticky model", nybrz ta "pravda", o ktere ale veda nic netvrdi. Druhak proste vubec neexistuji zadne objektivni metody, jak to soudit. Vubec nechapu, jak to chces "objektivne" vyhodnocovat.
Hovorí o počte axiómoch, ktoré používaš. Je rozdiel, či celá teória plynie z 5, 4, alebo 3 axiómov. Ostatne, to je predsa najväčší úspech vedy, vysvetľovať veľa pomocou málo. Kedysi bolo všetko nesúrodé a existovalo sto fundamentálnych zákonov, ale ako ideme ďalej, tak zisťujeme, že celý svet plynie z pár zákonov fyziky. Teda tvoja morálka je v tomto zmysle horšia než tá čisto vedecká. Riadiš sa vedou + ďalšími axiómami, ktoré sú vo svojej podstate zbytočné. Je to skutočne zaujímavé sa nad morálkou takto zamyslieť.
Byť taká môže, ale vždy sa to dá objektívnym skúmanim zistiť. Je jedno, či niekomu viac vyhovuje taká alebo taká, ale objektívne je nejaká (objektívne v zmysle vedeckého svetonázoru)
Veda ale pravdu hľadá, aspoň tá vo fyzike Fyzici sa snažia ísť za úplnou podstatou (vesmíru, všetkého a tak vôbec
). Samozrejme, že vieme, že vždy to budú len aproximácie, a vždy sa dajú len vyvrátiť, to ale neznamená, že neexistuju objektívne zákony vesmíru
Morálka sa dá objektívne vyhodnotiť vedeckým prístupom. Povedal by som, že ty sám to robíš a presne preto zavrhuješ kresťanstvo (okrem iného). Nie že by si mal morálku utváranú nejakou svojou spoločnosťou, ale ako vedecky mysliaci človek určite cítiš, že argumenty kresťanov sú dementné (z pohľadu vedy) a teda aj všetky ich argumenty o morálke. Mýlim sa?
Morálka sa dá objektívne vyhodnotiť vedeckým prístupom. Povedal by som, že ty sám to robíš a presne preto zavrhuješ kresťanstvo (okrem iného). Nie že by si mal morálku utváranú nejakou svojou spoločnosťou, ale ako vedecky mysliaci človek určite cítiš, že argumenty kresťanov sú dementné (z pohľadu vedy) a teda aj všetky ich argumenty o morálke. Mýlim sa?jenze priklad krestanske moralky jsem do tehle diskuse nezavedl ja a byl bych o ni vubec nemluvil - presne proto, ze je zjevne iracionalni, dementni a tak vubec a je velmi jednoduche ji odmitnout zpusobem, ktery bude vetsina populace povazovat za spravny a objektivni jenze moralka se muze lisit mnohem jemneji a obavam se, ze pokusy o nejakou racionalni argumentaci uz nikam moc nepovedou. treba si predstav spolecnost velmi individualistickou, zapadniho typu, vs spolecnost vychodoasijska, kde se vic klade duraz na zajmy celku, nez na individuum. Jak racionalne rozhodnes, co je lepsi? A ono to skutecne muze byt tak, ze pro zapadnana je lepsi zapadni model a pro vychodnana ten vychodni, protoze tam jsou znacne biologicke rozdily.
Ok, beriem, kresťanov z toho vynecháme.
To, že sa nedá o niečom rozhodnúť jednoducho, ešte neznamená, že nejaké rozhodnutie neexistuje. Napríklad nevieme zatiaľ rozhodnúť, že či existuje Higgsov bozón. Ale všetci veria, že áno a v blízkej budúcnosti by sa to malo potvrdiť. Proste vedecký svetonázor neznamená, že vieme a priori všetko o svete. Ale znamená, že všetko môžeme podrobiť racionálnemu skúmaniu a úvaham, ktoré sa dajú testovať a vyvracať. Samozrejme, s tými populáciami je to ťažké, lebo nad nimi nie je experimentálna kontrola. Lenže rovnako tak je ťažké robiť nejaké závery v sociológii, alebo psychológii. Napriek tomu, že všetko je to vo svojej podstate, ak to zoberieme do extréme, len fyzika aplikovaná na komplexné systémy a ako taká musí mať objektívne odpovede. Mne sa tento svetonázor páči. Proste budem odteraz morálku (resp. jej skúmanie) radiť k ďalším aplikovaným vedeckým disciplínam
Btw, to čo hovoríš je samozrejme pravda. Objektívne môže byť pre belocha lepšia iná morálka ako pre černocha a ešte iná môže byť pre šimpanza. Rovnako ako objektívne má každý z nich inú farbu pleti a nie je to len vecou konsenzu
Hm, tak teraz zasa neviem. Som rád, že si ma zneistil, aspoň musim zasa premýšľať Máš pravdu, že je veľký problém, čo presne má tá objektívna morálka znamenať. Že budú všetci šťastní? Ak by to bolo tak, tak potom samozrejme záleží aj na kultúre, lebo rôzne kultúry interpretujú šťastie rôzne. Že sa nebude konať objektívne zlo? Zasa je otázka, čo je to objektívne zlo. Neviem, neviem. Dúfam, že mi Ondra trochu pomôže, možno to má premyslené viac do hĺbky. Inak budem musieť túto myšlienku opustiť
S tým súhlasím v každom prípade.
> Jezne ta veda musi zakonite dojit k tomu, ze moralka je relativni (uz treba diky biologickym rozdilum), takze vedecky pristup je v naprostem souladu s moralnim relativismem.
Ale kdepak - je plne v souladu s moralnim univerzalismem rict, ze urcitych predpokladu (populace biologickeho typu A), je lepsi moralni strategie typu A, a za jinych predpokladu (populace biologickeho typu B) je lepsi moralni strategie typu B. Moralni univerzalismus je v tom, ze vubec ma smysl otazka, jaka moralni strategie je lepsi pro populaci biologickeho typu A.
> v cem slabsi? nerozumim. tak bud je neco univerzalni nebo relativni, ale to o cem ted mluvis moc nechapu
Mam nejake zakladni koncepce o svete a o moralce, a pak mam prakticke moralni otazky. Univerzalismus chapu tak, ze odpovedi na tyto prakticke moralni otazky jsem schopen zjistit na zaklade danych koncepci o svete a moralce deduktivne v kombinaci s empirickymi vysledky (o cloveku ci o chovani formalnich systemu tak slozitych, ze deduktivni metody selhavaji).
> Jenze skutecny vedec netvrdi, ze neco je pravda, nebo dokonce absolutni pravda. Jen ti rekne, ze tenhle model nejlepe popisuje pozorovanou realitu. Zatim. Jeste ted di pamatuji Flegra s jakym potesenim si uzival sok studentu, kdyz na prazske prirodovede v predmetu metodologie vedy prohalsil, ze veda pravdu nehleda a ani se o to nesnazi. Jen hleda prakticke modely, co funguji co nejlepe.
Coz je v podstate jenom hra se slovy - Model, ktery dobre popisuje realitu, je aproximace pravdy. Model, ktery lepe popisuje realitu, je lepsi aproximace pravdy. Samozrejme nekdy mohou byt praktictejsi i jednodussi ale mene presne modely, nicmene vedce casteji zajimaji ty presnejsi, i kdyz slozitejsi.
> Jednak jako universalistu te asi nezajima "prakticky model", nybrz ta "pravda", o ktere ale veda nic netvrdi.
Znalost cele pravdy je asi nedosazitelny ideal. Dobry model, jako aproximace pravdy, je asi to nejlepsi, co se da ocekavat.
> Druhak proste vubec neexistuji zadne objektivni metody, jak to soudit. Vubec nechapu, jak to chces "objektivne" vyhodnocovat.
Vidim tady souvislosti treba s matematikou (teorie her, mechanism design). Dobra ilustrace jsou treba experimentalni vysledky, ktere se ziskaly pri zkoumani ruznych jednoduch her (napr. 'veznovo dilema'). To ukazuje, jakym zpusobem spolu interaguji hraci hrajici ruzne strategie, a k jakym globalnim vysledkum to vede.
Mam nejake zakladni koncepce o svete a o moralce, a pak mam prakticke moralni otazky. Univerzalismus chapu tak, ze odpovedi na tyto prakticke moralni otazky jsem schopen zjistit na zaklade danych koncepci o svete a moralce deduktivne v kombinaci s empirickymi vysledky (o cloveku ci o chovani formalnich systemu tak slozitych, ze deduktivni metody selhavaji).Takze proste relativismus, ktery se snazi tvarit, ze relativismem neni. S timhle pristupem samozrejme dojdes k obecnejsim zaverum nez "intuitivni realativista" - ale jen proto, ze budes uvazovat nad zjednodusenymi modely a ne nad realitou (kterou vubec nejsi schopen exaktne popsat v cele siri). Neexistuje zpusob, jak exaktne vedecku uchopit a popsat treba vztah a z toho vyplyvajici interakce a moralni dusledky mezi dvema lidmi. Ten (vsadim se ze kvantovy) miliony let vyvijeny pocitac co mas v hlave, to umi lepe. Podivej treba na BLEKa :) Je to urcite genius a verim ze exaktni vedecke mysleni ho zaskocit nemuze. Ale i kdybys mu dal k nastudovani libovolne mnozstvi teorie, stejne nebude vedet, jak zbalit holku, ani zda je v poradku ji v urcite situaci treba zacit libat :)
Snažil som sa ti tvoje úvahy vyvrátiť, lebo sa mi na nich zdá niečo divné, ale nemôžem prísť na to, čo to je. Nakoniec dochádzam k záveru, že morálka skutočne môže byť dobre definovaná a racionálne skúmateľná vec. Je napríklad pravda, že kresťania si myslia, že ak bude niekto páchať hriech, tak pôjde pekla, ale ako vedecky založený človek viem, že takýto argument nemá žiadnu hodnotu, ergo morálka nemôže byť založená na náboženstve (teda, nemala by byť, podobne ako by si si nikto nemal myslieš, že Zem vznikla pred 6000 rokmi). Ďakujem ti, za zaujímavú tému na zamyslenie.
Vysvetlíš mi nejak, ako sa z toho vedou nevyvlečiem? Ak ide len o biológiu, tak to je len aplikovaná fyzika, ergo čistá veda? Čo také na nej nemôžem skúmať vedecky?
He? Netuším, akú má morálku spoločenský hmyz (môže mať niečo ako morálku?) a ani ako to súvisí s objektívnou morálkou. Tá morálka samozrejme môže závisieť na živočíšnom druhu, ak ti ide o toto, ale pre daný druh je objektívna
Ničmenej sú kompletne zanedbateľné voči tým kultúrnym
Tá morálka samozrejme môže závisieť na živočíšnom druhu, ak ti ide o toto, ale pre daný druh je objektívnatakze zavisi na druhu a neni univerzalni, nybrz relativni (prinejmensim vzhledem k druhove prislusnosti) stejne to bude na urovni populaci, kultur atd atd... a zadna z tech moralek neni ta jedina prava. nektere jsou zjevne spatne a nesmyslne, nektere ne, ale tezko urcis nejakou jedinou spravnou a univerzalni. nakonec vzdy zalezi na konkretni situaci, neumim si predstavit zadne univerzalni moralni pravidlo typu desatera apod., ktere by melo vetsi hodnotu, nez svedomi cloveka v danem miste a case
Samozrejme. Ja osobne to nechcem škatuľkovať, ale tento prístup k morálke by som nazval vedecký a nie morálna univerzálnosť, to mi pripadá trochu zavádzajúci názov.
Už som sa vyjadril inde. To, že je niečo ťažké, neznamená, že neexistuje objektívna pravda. Len sa ťažko hľadá. Rovnako tak poznáme pravidĺá šachu, ale nepoznáme všetky možné partie a z nich tú, pomocou ktorou vyhráme (alebo aspoň neprehráme, čo v šachu nie je to isté). Ale to neznamená, že sa pri hraní šachu nemáme riadiť logikou
A áno, máš pravdu aj ty, efektívne z toho je fenomenológia, rovnako ako sociológia a psychológia a nedajú sa robiť tak silné závery ako vo fyzike, takže sa treba riadiť nedokonalými pravidlami (tak ako v šachu robíme nedokonalé ťahy, ale podľa najlepšieho logického úsudku, napriek tomu, že neprehrávajúca stratégia musí existovať).
> ale tento prístup k morálke by som nazval vedecký a nie morálna univerzálnosť, to mi pripadá trochu zavádzajúci názov.
Jako vysokoskolaci bychom meli vedet, ze slovo pouzite pro konkretni termin nic neznamena a je silne rizikove ho pouzivat pro interpretaci vyznamu daneho terminu.
To samozrejme vieme, ničmenej ten termín nie je určený len pre vysokoškolákov (btw, ak považuješ termín vysokoškolák sa synonymum matfyzák, tak ťa bude treba vyviesť z naivity 90% vysokoškolákov nie je o moc inteligentnejších a logicky uvažujúcejších ako zvyšok populácie), a preto by asi bolo rozumnejšie ho nazvať trochu lepšie, nie? Lebo určite existujú objektívne lepšie a horšie názvy pre veci. Ale určite nie je argumentom v prospech horšieho názvu to, že človek s IQ 200 to pochopí tak či tak
Ja si myslim, ze clovek moralku vnima intuitivne, podobne jako vnima intuitivne treba zaklady fyziky. Kultura pak sdili urcite moralni koncepty podobne, jako sdili urcite predstavy o fungovani sveta. Stejne tak to intuitivni vnimani, at uz moralky, nebo fyziky, zalezi na zkusenostech cloveka s danou oblasti. Jak se tyto faktory meni, tak se meni i ty intuitivni predstavy o moralce. Stejne tak krome intuitivnich nazoru (jak na moralku, tak na fyziku) existovaly explicitni (az dogmaticke) predvedecke teorie (na oboje). Dokud se neprislo s racionalnim pristupem k zkoumani fyziky, tezko se dalo odlisit, ktere z techto intuitivnich predstav byly 'spravnejsi'.
Ja mu rozumiem dokonale. Ale asi treba byť fyzik, alebo aspoň matfyzák
To je synonymum
Ten tvoj geniálny stroj upaľoval v stredoveku čarodejnice
Presne preto nie je dobrá nejaká relativita a vyhodnocovanie na základe okolia (ktoré môže byť veľmi nesprávne orientované), ale treba mať vedecký prístup + samozrejme nejaká tá intuícia, lebo je to veda/neveda V každom prípade, nejde o škatuľky; myslím, že obaja vyhodnocujeme morálku rovnako a táto diskusia na tom nič nezmení, len si trochu vyjasňujeme, ako presne morálku tvoríme a hodnotíme.
A môže sa skutočne vedecky založený človek niečím takým nakaziť? Ja si myslím, že nie. Mám (/mal som) veľa osobných presvedčení: vegetariánstvo je správny spôsob potravy pre každého, linux (alebo niečo podobné) je správny OS pre každého. Ničmenej, nikomu ich necpem, lebo zároveň tieto presvedčenia podrobujem logickej analýze a tá mi hovorí, že tak jednoduché to nie a tie presvedčenia sú z istého pohľadu úplná sprostosť (ostatne s tým, vegetariánstvom som presne kvôli tomu dokonca sekol úplne, napriek tomu, že vegetariánstvo pre osobné potreby stále považujem zá úplne normálny spôsob obživy. Len to už nie je pre mňa ). A tak moja vedecká myseľ zabraňuje tomu, že by som vybehol s transparentom zobrazujúcim vraždené kravy do ulíc. Alebo v stredoveku upaľoval čarodejnice
Tak v tom prípade sú dve možnosti:
a) nie sú to vedci, ale "vedci". Takých je dosť
b) sú to skutoční vedci a teda vedia, že náboženstvo je len súborom zbytočných a redundantných axiómov nemajúcimi vplyv na nič v reálnom živote, ale zároveň je to v takomto vnímaní neškodná činnosť. V každom prípade to nie sú tí bežní kresťania, ale z pohľadu kresťanov fanatická vedecká odnož
IMHO Einstein je typ b), ale nepoznám jeho kompletnú biografiu, takže nemôžem súdiť. Čo sa tej kvantovky týka, tak tam nešlo o Boha, ale o to, že tá teória je z pohľadu klasického fyzika (akým Einstein bol) neprijateľná teória, pretože nie je úplná (dáva len pravdepodobnosti, nie presné výsledky). Dnešný pohľad (v skutočnosti má ale už 80 rokov a mal ho už Bohr) na vec je taký, že Einsteinovi dáva síce za pravdu, ale zároveň hovorí niečo ako: "No a čo? Tak to nie je úplná teória z pohľadu klasického fyzika, ale je to tá najlepšia teória, ktorú máme, dáva správne predpovede a nebola zatiaľ vyvrátená žiadnym z miliónov experimentov. Správnemu fyzikovi nič viac k životu netreba. What's your problem Einstein? "
> Asi mi budes muset predvest, jak tve racionalni uvahy o moralce maji vypadat na nejakem konkretnim prikladu.
Dobra, jeden priklad. Mejme dva oddelene ostrovy, na obou zije spolecnost lidi, kde prospech jednotlivych lidi zalezi na socialni aktivite zhruba odpovidajici nejake jednoduche hre s nenulovym souctem (treba 'veznovo dilema') - coz je cele dost zakamuflovane a na prvni pohled to neni videt. Na prvnim ostrove bude vseobecne uznavano (ve forme zazitych, intuitivne a kulturne podminenych vzorcu chovani), ze moralne spravne je se v teto aktivite chovat tak, jak odpovida strategii A v teto hre. Na druhem ostrove totez, ale se strategii B. Na obou ostrovech je 90 % lidi, kteri se drzi techto (svych) etickych zasad, ostatni jsou 'zli' (pouzivaji ruzne 'nepratelske' strategie). Protoze strategie A je hloupa (a vede vlivem 'zlich' lidi k celkove malemu zisku 'etickych' lidi), maji se celkove lide na prvnim ostrove hur nez lide na druhem.
Moralni relativista by konstatoval, ze neni zadna 'lepsi' nebo 'horsi' moralka - z pohledu lidi na prvnim ostrove je spravne se chovat jednim zpusobem, z pohledu lidi na druhem ostrove jinym.
Moralni univerzalista by si povsimnul, ze celkovy prospech spolecnosti na ostrove souvisi s tim, jake jsou prevladajici moralni zasady ve spolecnosti, a na zaklade toho by usoudil, ze moralni zasady spolecnosti na druhem ostrove jsou lepsi.
Moralni univerzalista - vedec by abstrahoval ze socialni aktivity prislusnou hru, na zaklade modelovani by potvrdil zaver prvniho moralniho univerzalisty, nicmene by prisel i na to, ze v danou chvili neni dobre zavadet na prvnim ostrove strategii B, protoze je nekompatibilni se strategii A a povedla by k jeste horsimu celkovemu vysledku. Po dalsim vyzkumu by prisel se strategii C, ktera je kompatibilni se strategii A a pritom vede k lepsim vysledkum.
Každá minorita dúfa, že sa stane majoritou. Kopa ľudí sa snaží presadiť linux a nie len ho používať. Má to svoje výhody, bolo by viac ľudských zdrojov (testerov, programátorov, atď). Vegetariáni nie sú výnimka. A vždy treba začať od seba. Takže proste začnú a niektorí ho presadzujú. Úplne normálne správanie menšinovej skupiny. Takže prestaň použivať nesprávne pojmy (náboženstvo), správne sa to volá preferencie, ideológia, alebo ako chceš. Náboženstvo je niečo úplne iné.
Krajiny tretieho sveta obvykle zvieratá nezabíjajú tak ako sa zabíja na jatkách
Keď potrebuješ roztočiť mozog, tak treba hlavne rýchlo dodať energiu, čiže čisté cukry. Veľmi pomáha čokoláda a ovocie, prípadne glukóza v cukríkoch PEZ, to mám odskúšané Klobása plná tukov a bielkovín sa bude hodiny tráviť v žalúdku a je úplne na nič
Placebo efekt?
To si práve úplne mimo. Záleží aké látky, ale práve telo získava energiu z jednoduchých cukrov, takže glukóza/fruktóza je king a môžeš ju rovno spracovať. A počítaj s tým, že v mäse ju nenájdeš, ale napríklad v ovocí áno Ďalej v poradí sú zložité cukry (škroby), ktoré telo rozbije relatívne rýchlo a má opäť glukózu (alebo iný stavebný prvok toho polysacharidu). Úplne najhoršie ale na tom sú bielkoviny a tuky, ktoré nemajú s cukrami vôbec nič spoločné a telo ich musí zložito transformovať
To, či sa všetci vzdajú mäsa nevieme Súhlasím s tým, že v časovom horizonte 100 rokov sa asi nič moc nezmení, ale zas takí jasnovidci nie sme, aby sme mohli niečo tvrdiť obecne na veky vekov
Ale to v každom prípade nie je žiadny argument proti vegetariánstvu. To, že chce niekto šíriť linux ešte neznamená, že si myslí, že o 2 roky už windows nebude existovať
To nie je náboženstvo, ale propagácia/informácia verejnosti o tom, atď. Rovnako tak linux sa tlačí všade možne, ale nikto nad tým nepolemizuje. Nechápem, čo stále vidíš na vegetariánstve také špeciálne. Fakt sa skus zamyslieť nad vegetariánstvo vs. linux. Nevidíš ani trochu podobnosti?
Hocičo splňuje niektoré definície niečoho iného. Napríklad ty si človek, čo je napríklad spoločný znak s mentálne postihnutým. Robí to z teba mentálne postihnutého? NIE To, že niečo spĺňa 8 bodov z 10 definície náboženstva ešte z toho nerobí náboženstvo. Prestaň stále prekrucovať významy slov
Nikto ti nič nenúti. Nepleť si propagandu/osvetu a informáciu verejnosti s násilným nútením. Bol si osobne pritlačený k múru s pištoľou a niekto ti tlačil do úsť mrkvu? Ak nie, tak nepoznáš význam slova nútiť
To nie je náboženstvo, ale propagácia/informácia verejnosti o tom, atď. Rovnako tak linux sa tlačí všade možne, ale nikto nad tým nepolemizuje. Nechápem, čo stále vidíš na vegetariánstve také špeciálne. Fakt sa skus zamyslieť nad vegetariánstvo vs. linux. Nevidíš ani trochu podobnosti?Ach jo.
A ty akože predstavuješ všetkých používateľov linuxu a ich názory? Už ti tu niekto napísal, že tiež nechce propagovať vegetariánstvo. Stačí ti to ako argument proti tomu, že existuje niekto iný, kto vegetariánstvo presadzuje? Prestaň prosím ťa používať dvojitý meter
Hm, zakazovať iným konzumáciu mäsa je skutočne prisilné a som proti tomu. Asi ide o konkrétnu skupinu. Všade sa nájdu aj fanatici. Ale robiť osvetu o alternatívnych zdrojoch obživy a o tom, že jesť mäso nie je nutné, považujem za normálnu a neškodnú vec. To, že nepriamo bude viesť k zníženej konzumácii mäsa je tak isto bez problému (rovnako ako propagácia linuxu nepriamo vedie k poklesu počtu windows, s čím sú tak isto všetci linuxáci spokojní ).
Toho linuxáxa ti neukážem, lebo ho nepoznám, ale rovnako tak nepoznám žiadneho vegetariána, ktorý by niekomu chcel vnútiť nejedenie mäsa. A ako si už sám povedal, vegetariáni sú obvykle dosť tolerantní (ako je vidieť z tejto diskusie, kde sa vegetariáni správajú celkom rozumne a znášajú posmechy a útoky od mäsožravcov). Možno by to len chcelo toleranciu aj z druhej strany a všetko by bolo ok. A tomu práve môže pomôcť tá osveta.
> Znas nejakeho linuxaka, ktery chce zakazt pouzivani Windows?
Znam Linuxaky, kteri by chteli zrusit restriktivni copyrightove zakony - treba RMS. To se pocita?
> Ale tady se nam vyrojili vegetarianske myslenky, ze by se mela zakazat konzumace masa.
A kde? Ze jsem si jich nevsiml.
predstavujupouze sám sebe a své vlastní názory. A pokud nechci aby někdo něco dělal, tak to sám nedělám. To se týká jak propagace GNU/Linuxu tak vegetariánství.
Ok, to je tvoj názor. A je to názor všetkých linuxákov? Nie. Takže ešte raz ťa vyzývam, porovnaj linux vs. vegetariánstvo a nájdi mi nejaké rozdiely
Linuxáci vo výsledku obmedzujú rovnako ako vegetariáni, pretože nepriamo potláčajú šírenie windows (bežné operačné systémy mínus windows), lebo je zrejmé, že odlákavajú MS zákazníkov. Niektorí ľudia majú dual boot, ale nie všetci a tí všetci boli predtým na windowse.
Tak isto vegetariáni nikoho neobmedzujú, len šíria názor o nekonzumácii mäsa, ale nikomu ho nenútia (aspoň ja žiadneho takého nepoznám) Rovnako ako linuxáci uvádzaju dôvody pre prechod windows -> linux, ale nikomu ho nenútia. A rovnako ako sa môže nájsť linuxáx fanatík, ktorý na seba priviaže bombu, aby sa prestal používať windows, tak môže existovať rovnaký vegetarián. Takže ešte raz: nejaké rozdiely? A tentokrát nejaké, ktoré nezískaš aplikáciou dvojitého metra
Já nejsem žádný posraný Linxák!(nadsázka)
Tak to prepáč, bol to implicitne utvorený názor, lebo väčšina diskutujúcich zrejme linux používa ako svoj hlavný OS (aj to je implicitné, ale sme na takom servere, tak by som to proste očakával). V tom prípade mi povedz nejakú menšinu, do ktorej patríš, aby si to mohol zainteresovane porovnať. Ak nepatríš do žiadnej, tak v tom prípade nemáš čo zainteresovane hodnotiť a porovnávať menšiny (ktorou vegetariánstvo je)
Ak nepatríš do žiadnej, tak v tom prípade nemáš čo zainteresovane hodnotiť a porovnávať menšiny (ktorou vegetariánstvo je)Pravda. Zhřešil jsem a moc toho lituju. Pod tímto blogem je to odemne poslední post.
Až tak som to nemyslel a obvykle boli tvoje postrehy celkom dobré, ale s tým náboženstvom si to proste prehnal. To by si mal uznať, ak máš znalosť aspoň nejakých menšín (homosexuáli, sloboda zvierat, je ich strašne veľa), ktoré proste demokraticky a nenásilne propagujú svoje názory na svet.
Pre upresnenie, je to samozrejme tak, ako už niekde spomínal Ondra. Tuky telo tiež vie spracovávať a napríklad dlhotraťový bežci to náležite využívajú, lebo zo zásob cukru vo svaloch bežný človek vydrží bežať tak hodinu a potom je kaput Tréningom sa to dá zlepšiť a dá sa tiež zlepšiť schopnosť svalov uschovávať glykogén. Ale tak či onak, pri dlhých tratiach by ten cukor nestačil a metabolizmus bežcov sa upraví tak, že čiastočne (ale oveľa viac ako u bežného človeka) spaľuje aj tuky. Lenže takéto spaľovanie nie je ani náhodou výhodné, spotrebuje sa pri ňom ďaleko viac kyslíka a pod. Preto keď sa úplne minie cukor (v podobe glykogénu), tak bežec cíti dosť veľkú únavu.
Ničmenej, AFAIK bežný človek kým má uložený (vo svaloch a v pečeni) glykogén, tak tuky prakticky nespracováva, len dopĺňa zásoby glykogénu na neskoršie použitie, prípadne ich rovno premieňa na tuky vhodné k uloženiu do tukovej tkaniny, aby ich mal ako rezervu do najhorších situácií.
> Preto keď sa úplne minie cukor (v podobe glykogénu), tak bežec cíti dosť veľkú únavu.
Presneji neni prakticky schopen dalsiho behu.
>Ničmenej, AFAIK bežný človek kým má uložený (vo svaloch a v pečeni) glykogén, tak tuky prakticky nespracováva,
Nespotrebovavaji se nejake tuky v ramci potreb bazalniho metabolismu?
Záleži, čo si predstavuješ pod slovom prakticky. Výkon ide dolu, ale nie je to tak, že by si sa ledva hýbal. Viem to, bol som tam Proste treba viac kyslíku a ten metabolizmus rozkladu tukov je trochu iný ako rozklad glukózy, takže vo výsledku je to tak 50% (toto som si teraz vycucal z prstu, kto chce, nech si to dohľadá, tiež tak o chvíľu spravím. Ale plus mínus autobus) výkon oproti tomu glukózovému rozkladu a adekvátne pomalšie môže človek bežať (ale treba upozorniť vzťah medzi dodanou energiou a rýchlosťou nie je lineárny).
Samozrejme, bavil som sa len o získavaní energie. To, čo som napísal bolo veľmi zjednodušené, v tele prebieha milión procesov a hocijaká látka sa mení na ľubovoľnú ďalšiu
> Záleži, čo si predstavuješ pod slovom prakticky. Výkon ide dolu, ale nie je to tak, že by si sa ledva hýbal.
"Such fatigue can become seriously debilitating; in cycling, exhaustion can reach the point where the cyclist is unable to stand without the support provided by the bicycle. Symptoms of depletion include general weakness, fatigue, and manifestations of hypoglycemia, such as dizziness and even hallucinations. This dangerous condition will not be relieved by brief periods of rest."
http://en.wikipedia.org/wiki/Hitting_the_wall
Sam s tim nemam prakticke zkusenosti, ale kolega velmi podobny vlastni dojem popisoval (pote, co si na bezkovy vylet zapomel pribalit jidlo).
Fíha, tak to je v rozpore s mojimi skúsenosťami a tiež tým, čo som čítal o začínajúcich maratóncoch, totiž, že im sa niekde pri 30 km minie cukor a dostaví sa (medzi maratóncami známy) pocit obrovskej únavy. Ale napriek tomu tých 10 km ešte dobehnú. Ja osobne maratón nebehám, behávam len do 20 km (resp. behával som, teraz mám zranené koleno), ale ja nemám zďaleka také zásoby cukru ako maratónci a nedokážem tak dobre spracovávať tuky. Preto mne ten pocit nadchádza tak pri 15 km a je to fakt brutálne, pocit úplného vyčerpania, ale tých 5 km som tiež ešte dobehol.
Skúsim tie svoje tvrdenia niečím podporiť. Ničmenej sú do značnej miery empirické a osobné, takže možno to, čo som zažil ja a tí maratónci je niečo iné, keď tá hladina cukru klesne pod nejaký prah (hoci fyzikálne ma nenapadá žiadny mechanizmus, ktorý by sa tam mohol aktivovať. Cukor buď je, alebo nie ).
Vlastne, napadá ma, že jeden prah tam byť môže, glykogén sa získava zo svalov a z pečene, takže jeden z nich sa možno získava jednoduchšie ako ten druhý (ten z pečene treba ešte transportovať). Ale nemyslím si, že by ten prenos z pečene (zvlášť keď už začne a je teda kontinuálny) mohol hrať rolu.
Btw, ďalšia vec, čo sa mi na tom wiki článku nezdá, je, že je len o cyklistoch, vyzerá to, že to písal len nejaký nadšenec Pritom tá spotreba cukru zjavne platí na ľubovoľného vytrvalostného športovca.
Toto vyzerá na celkom fundovaný článok a zároveň berúci do úvahy skúsenosti maratóncov. Veľmi zaujímavé, idem ho čítať; som zvedavý, jak to vlastne je.
Myslím, že už rozumiem, v čom bol problém (ak to niekoho zaujíma). To, čo som zažil ja, nebolo kompletné vyčerpanie. Ničmenej, čím dlhšie človek beží, tým je vyšší pomer spaľovaných tukov ku glukóze a teda sa postupne znižuje výkon a človek spomaľuje. Takže ten náraz, čo som zažil ja, bol asi len subjektívny a slabý v porovnaní so skutočným vyčerpaním zásob cukru. Lebo pri úplnom minutí cukru už neprebieha ani to spaľovanie tukov (v dvoch nezávislých článkoch bolo uvedené, že tuky sa spaľujú za pomocou glukózy, ale budem si to musieť ešte overiť, cyklus spaľovania tukov nepoznám), a teda prísun energie je absolútne zastavený a je koniec, človek sa už fakt ani neudrží na nohách. Ničmenej, s týmto mi pripadá byť rozporuplné, že niektorí maratónci píšu, že zažili "hit the wall" na 30km--35km a napriek tomu ešte dobehli do cieľa. Predpokladám, že dôvod je tiež v subjektívnosti vnímania nedostatku cukru. Už dlho pred jeho minutím ide organizmus takmer výlučne na tukoch a teda sa cítili veľmi slabo a unavene.
Ak ma niekto s hlbšími znalosťami vie opraviť, nech tak prosím učiní
To nie je náboženstvo, ale propagácia/informácia verejnosti o tom, atď.Vskutku to není náboženství, ale propagace/informace veřejnosti o tom, atd.
No jéj, tak nejaký nadšenec (možno v prvých dňoch vegetariánstva po prechode, kedy sú tie ideologické pudy najsilnejšie) si spravil obrázok. Alebo ho možno vytvoril mäsožravec, aby si nepriamo robil z vegetariánstva srandu. Ty cheš skutočne niečo z jednej nekvalitnej fotky vyvodzovať o miliónoch ľudí? Si chorý?
Přesně toto je to vegetariánské náboženství o kterém mluvím.Proc to porad oznacujes za nabozenstvi? Nemyslim si, ze krome takto urcenych diskuzi se o tom na tomto portalu, a vubec obecne, mluvi. Mne nikdy nikdo nezkousel presvedcit, at nejim maso, a ja jsem take nikdy nikoho nesnazil presvedcit, at je nebo neni vegetarianem.
. A tady je ten problém díky kterému ta teorie nikdy nemůže fungovat, protože živočišných produktů se nikdy nevzdají všichni. Pokud už by tak učinil i celý svět, vždycky tady budu ještě já, který se budu masem ládovatJak rika Santiago - nejspis to bude vlozene do nejakych Zakladnich prav a svobod, bude-li ten postoj bude zastavat vetsina. A do te doby se stane jen to, ze maso bude postupne zdrazovat, jak poptavka bude klesat, a tak nakonec i ti pragmatictejsi prejdou na vegetarianskou stravu, protoze to bude proste levnejsi (predpokladam, ze v te dobe uz bude i pro nejvetsi skeptiky dokazano, ze zapadni clovek na bezmase strave prezije dlouho). Opet - stat se to muze a nemusi, to je ve hvezdach.
Logický krok číslo dva každého vegetariána, když si zamete před vlastním prahem je propagace této teorie, rozšiřování jí mezi ostatní, atd.To rozhodne neplati obecne. Schvalne si na sve komentare davam pozor, takze neni mozne poznat, jsem-li vegetarianem ja, nebo nekdo mne blizky (dobry tip: nekdo z rodiny nebo ma pritelkyne). Stejne tak nesirim svuj system moralnich zasad, pokud se mne nekdo nezepta.
Určitě si ještě vzpomenete na "Prosím, nejezte mě" nebo "prosím, nedělejte si ze svého žaludku hřbitov".Nevzpominam si, ale mezi kazdou skupinou existuji velci propagatori. Myslis si, ze i Linux je nabozenstvi? Nebo ze anarchismus je nabozenstvi? Prikladu velmi naruzivych propagatoru jiste najdeme mezi sebou dostatek.
A jak se mám cítit já, když mi někdo vyčítá…co vyčítá, nutí, že jíst maso je zloJak se chces citit, je ciste na Tobe, ale treba ja bych se usmal, podekoval za nazor, a tot vse. Spatne se mi po tom rozhodne nespi.
Sám jsem ovo-vegetariánSám jsem nedobrovolný ovo-vegetarián ze zdravotních důvodů.
Smim-li se zeptat, jake jsou ty zdravotni duvody? Nejaka konkretni nemoc?
Prečo padlé na hlavu? Proste má každý nejakú filozofiu, čo sa jesť môže a čo nie.
IMHO prave v tom je ten problem. Pokud se nekdo rozhodne nejist X pak je to ciste jeho problem. Co me prijde padle na hlavu je prave ta "filosofie" ktera je na to namotana.
Prečo? Každý má nejakú svoju filozofiu ohľadom jedál, aj keď väčšina ľudí ju berie ako fakt, resp. tradíciu a vôbec sa nad ňou nezamyslí. Vegetariáni ju majú inú a vybočujú z davu, tak hneď každému pripadajú divní.
Kto z toho robí vedu? Kto to nejak nazýva? Ja (budem hovoriť za seba osobne, pretože za nikoho iného nemôžem), som sa proste rozhodol, že mi zabíjanie zvierat vadí, tak som prestal jesť mäso. A to bolo celé. Bodka. Žiadnu filozofiu ani náboženstvo som neriešil. Čo ti na tomto vadí? Alebo čo ti vadí na niekom inom? To, že si sa na wikipédii dočítal, že existujú nejaké názvy, ktoré niekto zaviedol asi preto, že obvykle je užitočné veci a fakty pomenovávať, aby sme sa nejako dohovorili, pozri sa na taxonómiu v biológii, v lekárstve, atď.
Ja by som to nazval propaganda ideológie, ak už niečo. A inak mne propaganda vadí tak isto. Ale to isté robia mäsožravci vegetariánom (tj. snažia sa im nanútiť, že nejesť mäso je niečo zlé), ako je jasne vidieť z tejto dlhej diskusie, takže je vhodné sa občas pozrieť aj na druhú stranu
To je ale trochu zavádzajúca myšlienka. Tí, čo jedia mäso samozrejme demonštrovať nepotrebujú, demonštrujú obvykle len menšiny Je to hnutie ako každé iné. Demonštruje sa za práva homosexuálov a lezbičiek, demonštruje sa proti rasizmu, no a niekto má potrebu demonštrovať proti zabíjaniu zvierat. Nechápem, čo vidíš na vegatariánstve tak odlišné od ľubovoľnej inej menšiny. Inak, ja osobne by som sa do tej skupiny nepridal, som tichá povaha, ktorá sa nikomu nevnucuje, ale podobné skupinu existujú všade a sú potrebné. Čo taký Stallman? Ako keby som ho tam videl, len s logom tučniaka namiesto kravy
> len s logom tučniaka namiesto kravy
asi spis pakone :–)
Mea culpa, prejavila sa moja GNU(!)/Linuxová nevzdelanosť Ale úplne správne by som tam teda chcel vidieť tučkoňa, inak zvaného aj pingnu
Ale to isté robia mäsožravci vegetariánom (tj. snažia sa im nanútiť, že nejesť mäso je niečo zlé)Tak schválně, jediný post kde někomu nutím, že nejíst maso je něco zlé a nebo kde vůbec někomu nutím maso.
Nenapísal som všetci. Len niektorí. Tak isto ako to, čo si popisoval ty, nerobia všetci vegetariáni. Minimálne ja som to nerobil a poznám ďalších a v tejto diskusii je niekoľko vegetariánov, ktorí nikomu nič nenútia. V podstate len lo0m to trochu hrotil, ale tak isto si nespomínam, že by niekomu niečo nútil, len diskutoval. Kdežto tých (viac či menej) agresívnych útokov zo strany mäsožravcov tu nájdeš celkom dosť
> Tak zkus jednou místo jsem vegetarián říct nejím maso.
Pak bych ale take musel dodat, ze nejim ani sadlo, ani vnitrnosti. Tedy abych by dusledny, musel bych rict 'nejim potraviny ziskane ze zabitych zvirat'. To uz je mnohem jednodussi rict synonymickou vetu 'jsem vegetarian'.
Ale jak jsem již zmiňoval, skoro vždy se to lidé dozvědí od někoho jiného.No jo, lidi jsou už tak nějak od přírody zvědaví. S tím se prostě musí počítat.
Její reakce na celou restauraci: "Tak vy ste ten vegoš, jo?"Jednoduchá odpověď:
Ne ty krávo, jen nejím maso ze zdravotních důvodů! Problém?No na druhou stranu ať se vrátím k té neúctě o které jsem se zmiňoval o pár příspěvků výše. Znáš ten příběh jak se jistá expedice vědců vydala do deštného pralesa za jistým kmenem kanibalů, aby o nich natočila reportáž nebo nějaký dokument a následně byla celá sežrána, protože odmítla sníst to co pro ně ten kmen pracně připravoval?(Někde jsem zas slyšel, že to byli jen brouci a jiné lesní potvory, ale jelikož celou přípravu točili a sledovali, tak to radši ani nechtěli pozřít). No u nás by tě s největší pravděpodobností nečekalo nic jiného. Prostě kdo nejí lidské maso, tak ať do pralesa radši neleze.
Čo je na tom pravé meno? Je to len ďalši prívlastok. Proste človek si na základe svojej morálky a ďalších potrieb vymedzuje postoj k okolitému svetu. To robia všetci. Prečo keď sú to vegetariáni a jedná sa o postoj k jedlu, tak to zrazu chceš nazývať náboženstvom?
Prostě nežeru mrtvoly.A co teda zeres? Nejakou syntetiku?
a co taka synteticka mrtvola?
zmiatol si ma. chutovo, alebo eticky?
tomu rozumiem, mam cerstvu vlastnu skusenost. minuly tyzden sme klcovali pen stromu - parez. unaveny ako hovado, som vliekol pajzer a zle som stupil. traja sme naraz vybuchli od smiechu. hint: resident evil, prvy zombie kontakt s vojakmi(ten so zlomenym clenkom a nejakou sekerou, alebo tycou).
> Z tohoto důvodu nejím ani žádné kraviny, jako je třeba sójové maso, kterým se jiní snaží vynahradit si tu chybějící chuť
Sojove maso se nesnazi nahradit chut masa. To spis sojova omacka - ta obsahuje latky, ktere dodavaji masu (a treba nekterym houbam) 'masitou' chut.
Polemizoval som s tým, že B12 sa musí získavať zo zvierat. To nie je samozrejme pravda. Ekonomickosť nechávam na ekonómov A vražda húb (kvasinky sú huby, nie zvieratá, ak to pán nevedel)? Presúvame sa pomaly ale isto po vývojových stupienkoch nižšie a nižšie a o chvíľu začneme vraždiť aj baktérie, pán "robím si srandu z vegetariánov, pretože majú tu drzosť vôbec niečo jesť"?
prečo si robiť z toho srandu, že niekto sa stravuje inak, než je zvykom?Co? Já si snad dělám srandu z toho, že se někdo stravuje jinak, než je zvykem?
Nechutnosť takého procesu nechávam na každého uváženíCo je na hnojení nechutného?
Inak, sám si písal o kvasení, alebo to si nebol ty?Kvasinkách. Výsledkem fermentace je kapánek něco jiného.
IMHO by takýto proces bol veľmi neekonomický: zabiť celé zviera a následne aplikovať veľmi zložitú chemickú separáciu (ak je vôbec možná) kvôli troche B12Ne zvíře, ale kvasinky.(Nenarážím na vegetariánství, to je mi vcelku volné, ale na veganství)
No, tak to teraz sám netuším, kde som k tomu došiel
Na hnojení samotnom nič. Ale na odchytávaní vlastných výkalov... Ale nechcem rozpitvávať hovná
Á, sorry, tak to som prehliadol.
Som mal pocit, že si hovoril o zvieratách. Lebo kvasinky sú AFAIK huby a nie živočíchy. Hoci teraz si ma zneistil.
> Jak říkám, není nad to se pořádně nadlábnout tabletovými koktejly s příchutí.
Coz ovsem zdaleka neni specifikum vegetarianu. Jak uz tu nekdo psal, znacna cast polulace trpi nedostatkem zeleza, a jodizace soli se take nezacla provadet kvuli vegetarianu (AFAIK ten jod v mase je stejne snad akorat v morskych rybach, ktere se i tak v Cesku konzumuje minimalne).
> Stejně mi to přijde pěkně padlé na hlavu, protože pochybuju že se vitamín B12 a jiné vyrábějí synteticky, ale musí se z něčeho extrahovat. A díky tomu to něco bude stejně zabito.
"Origin of B12 in Supplements and Fortified Foods
Streptomyces griseus, a bacterium once thought to be a yeast, was the commercial source of vitamin B12 for many years.8,9 The bacteria Propionibacterium shermanii and Pseudomonas denitrificans have now replaced S. griseus.10 At least one company, Rhone Poulenc Biochimie of France, is using a genetically engineered microorganism to produce B12.11"
http://www.veganhealth.org/b12/vegansources
Ono obecne v lekarstvi je snaha se vyhybat vyrobkum ze zvirat, kvuli zvysenym rizikum ruznych alergii a jinych nezadoucich reakci. Znamy pripad je treba inzulin, ten se driv tusim extrahoval ze zvirecich slinivek, ale pomerne brzy se preslo na geneticky modifikovane bakterie.
To mi moc nie je jasné. Akože ten vápnik je nejak viazaný na laktózu a telo si v dospelosti nie je schopné ju metabolizovať? To znie hodne ujeto
No, tak súhlasím s tým, že je rozdiel medzi normálnym mliekom a tým materským. Lenže príroda nepočíta ani s tým, že sa človek vôbec bude niečím živiť, ona totiž nepočíta s ničím, ona proste len tak je(existuje, nie konzumuje) a je na človeku, aby si už niečo k žrádlu našiel
Btw, na vápnik nemá žiadny z uvedených procesov vplyv
Haha. No aspoňže ho môžeš zjesť, keď nie si vegán
dospeleho cloveka mlieko celkom spolahlivo odvapnuje.
Á, to je zaujímavé, dík za info. Ja osobne mlieko moc nepijem; čo sa mliečnych výrobkov týka, tak sú to len jogurt (každé ráno) a syry (tak raz do týždňa) a sem tam nejaký ten cottage, alebo iná špecialita
Ja zase v jednom poradu slysel, ze v kravskem mlece toho vapniku moc neni a navic je jeste kysele. A hadejte jak telo bojuje s kyselosti. Ano, vapnikem.
Bylo to v poradu "Pod poklickou" a rikal to ten belovlasy pan s knirkem, co vypada, ze tomu rozumi.
Na klouby mi snad dělá dobře pečené vepřové koleno, propečená křupavá kůžička, mňam
Mal som presne rovnakú skúsenosť. Ale nijak mi to nevadilo, aspoň bola sranda
Ta moje poznámka směřovala právě na praktickou zkušenost, nejsem sám, komu to zmiňované, dejme tomu, koleno dělá dobře. Víc než všelijaké přípravky.
> nejsem sám, komu to zmiňované, dejme tomu, koleno dělá dobře. Víc než všelijaké přípravky.
Jen aby to nebyl spis placebo efekt. Napriklad prospesnost zelatiny pro klouby je spis neprokazana povera, nez vedecky fakt.
je potřeba jíst od všeho něco :)).
A čo presne zahŕňa množina "vše"? Zahŕňa aj ľudské mäso? Alebo je to tak, že je to tvoja náhodne vytvorená a ničím nepodložená množina látok získaná hlavne odpozorovaním od okolia? Už fakt, že nevieš o tom, že všetky živiny z mäsa sa dajú získavať aj bez konzumácie mäsa hovorí sama za seba.
Ja súhlasím s tým, že treba jesť všetky látky, ktoré telo potrebuje (v opačnom prípade sami sebe škodíme, čo nie je rozumné). Ale ak si sa tým vážne nezaoberal a nemáš ani najmenšiu predstavu o tom, ktoré presne látky to sú a v ktorých potravinách sa nachádzajú, tak sa prosím zdrž vyjadrovania k téme vegetariánstvo
No, já jsem se stravováním trochu zabýval, studoval jsem to 2 roky
Klíčem úspěchu je v podstatě "pyramida" potravin, možné je jíst všechno, ale každou položku v jiné poměru. Ovoce, zeleninu, vlákninu ve větším podílu, tmavé pečivo, pak světlé, maso bílé, maso červené, sladkosti .. to vše již je na "vrcholu" pyramidy. Dobrého pomálu. A hlavně jíst pravidelně a kalorická hodnota musí odpovídat věku, zátěži apod.
Takže jednoduchá odpověď není, nicméně není nikde důkaz toho, že by vegetariánství bylo jednoznačně zdravotně prospěšné. Člověk je ve své podstatě všežravec a plnohodnotné bílkoviny potřebuje. Ale komu to vyhovuje - u dospělých lidí proč nebýt vegetarián, když má morální problém s tím, že nechce zabíjet zvířátka.
Ja netvrdím, že vegetariánstvo ako také je prospešnejšie ako všežravstvo. Veľmi záleží na životnom štýle a jedení/nejedení zdravých/nezdravých vecí. O čo mi ide, je vyvrátiť mýtus, že v mäse sú nejaké zázračné látky, ktoré nie sú nijak inak dostupné. Žiadne také nie sú. Samozrejme, že je jednoduchšie zožrať na obed flák mäsa, v ktorom je veľa dôležitých látok, než si zisťovať, ktoré látky telo presne potrebuje a v akom množstve a podľa toho si vytvoriť zodpovedajúci jedálny lístok. A netvrdím, že je to nutné. Ale obvykle je pravda, že priemerný vegetarián sa týmito nutričnými informáciami zaoberá oveľa viac, než normálny všežravec, ktorý k tomu prakticky nemá dôvod -- proste zožerie všetko a je vybavený
No, v mase jsou tzv. plnohodnotné bílkoviny, které se v rostlinné říši nevyskytují, nejblíže je jim soja. Rozhodně tyto bílkoviny potřebuje dětský a dorůstající organismus. V mém věku je už prakticky jedno, co jím
"válý", "mýchat"
To fakt bolelo...
zdravim,
- vegetarianstvi, veganstvi ci vitarianstvi je volba toho ktereho cloveka, nemyslim si ze by tito lide o cokoli prichazeli
- maso si obcas dam, ale nevadi mi soja, tofu, sejtan
- uzeniny, ty z retezcu nejim, to ale neni maso...
Jirka
Neni to pravda - vegetarianstvi je zdravy a plnohodnotni stravovaci system, ale veganstvi a horsi (vitarianstvi,fruktarianstvi a jine) jsou nezdrave - vedou napr. k nedostatku vitaminu B12 (mlecne vyrobky). Ono chlastat nebo kourit je taky volba onoho cloveka :D
Mohol by si to o tom veganstve rozviesť trochu viac? Celkom by ma zaujímalo, jak presne to je. Že či tým ľuďom skutočné chýba až tak široké spektrum látok v potrave. Ak by to boli len jeden--dva vitamíny, tak nie je problém žrať tabletky. Už vidím tie úškrny na tvárach mäsožravcov, ale málokto si uvedomí, koľko sa žerie vitamínu C v tabletkách ( keď ho máme v každej druhej zelenine a ovocí), koľko sa žerie horčíka a magnézia v tabletkách, atď...
je to nejčastější mýtus o veganství.. veganství je plnohodnotný alternativní způsob stravování.. jakmile jednou člověk objeví tu obrovskou pestrost plodin na světě, ztrácí strach, že by snad býložravci měli něčeho málo.. v dnešní době jsou i tabletky pro "hloupé vegany" (tím myslím ty nepřipravené, nebo z nějakých jiných důvodů životosprávu TOTÁLNĚ zanedbávající), takže si dáš jednu tabletku denně a máš tam vše potřebné, jsou vegan jídla obohacená o B12, atd atd...
Aha, tak ak je to len mýtus, mohol by si ho vyvrátiť? Odkiaľ napríklad berú látky, ktoré vegetariáni prijímajú z mlieka a vajec? Jedná sa hlavne o niektoré vitamíny.
a o které vitamíny se ti jedná?
B12 - někdo tu zmiňoval zelenina hnojená vlastními výkaly (nechápu co je na x tisíc let starém principu nechutného), kombucha, pivovarské kvasinky (pangamin), atd..
D - největším zdrojem pro všechny lidi bez rozdílu stravovacích návyků je sluneční svit (na kůži).. jen malé procento potřebuje víc, pak jsou samozřejmě doplňky (nejen tablety, ale i margarín s vit D, atd.).. ty jsou vhodné zejména pro těhotné matky..
Ca (předpokládám vápník) - o tom jsem tady již někde psal, jde hlavně o zeleninu (brokolice, kapusta, hořčice, ...), soja, luštěniny (ty by samy o sobě nestačili...)
Mno, ja si to pamatam len utrzkovite - kedysi to spominal v jednej knizke dokonca I. Bukovsky co je popredny zastanca rastlinnej stravy (ale tiez MUDr) ze by mali uzivat onen vitamin
koľko sa žerie horčíka a magnézia v tabletkáchA vápníku a kalcia a hliníku a aluminia a bílkovin a proteinů!
znám pár lidí, které jsem nikdy neviděl jíst nebo pít. Co z toho plyne? :))
Ide to, je to dokonca celé hnutie, a očividne stále žijú
(sorry za jazyk stránok, myslím, že o čom to je pochopí väčšina čitateľov - ak nie, je tu google translate...)
"Vegetrarián" je staré indiánske slovo a v doslovnom preklade znamená "zlý lovec"...
Jsem ultravegan. Nesežral bych nic, co vrhá stín.
Nebo ten lev ve Futuramě, co ho naučili žrát tofu...
Moja byvala macka asi ficala - z nocneho stolika skocila na skrinu (cca 1.6 m), hybala sa takmer vylucne behom a mala vypulene oci
>... Krom toho, že miluju slaninu ...
Kde nakupuješ? V centru mi zavřeli jediný rozumný krám :(.
.. nebo z nakládanýho seitanu, které ocenil i místní hypermasožravý grillmeister jako sakra dobré...
Ale takovej kureci, kruti nebo i veprovej (kdyz je pekne libovej) rizek, to je neco. To zvire kvuli tomu rizku muselo chcipnout, tak si zaslouzi aby sme si ho pekne vychutnali a nenechali zadny zbytky. Urcite by to to prase tak chtelo ...
Ja vim, ale to neni zadnej rizek. To je jenom slaba nahrazka.Nevěř tomu. Ano, obalovaná bedla má sice do pořádného schnitzlu pěkně daleko, ale nebojím se říct, že když se dobře udělá, tak může chutnat ještě líp jak ten řízek(i když to asi bude mít také co dělat s její dostupností).
Králík není hlodavec.
uz nie je. ked sme chodili do skoly my, tak este bol.
nie, to bolo tesne predtym, ako bol hotova geneticka mapa zajacovcov.
Jelikoz jsu pouze na bile maso, cekam, kdy me kdo osoci z rasismu ci kuplirstvi.
Hadej co... RYBU !!!
S mäsom keď sa stretnem s čerstvým mäsom je mi celkom jedno kde som k chutnému stehnu slinky sa zbehnú v dutine ústnej skrátka raj naozaj naozaj Bôčik keď prerastený bôčik zočím tak som, tak som schopný spáchať zločin som schopný zabiť len preto aby bol bôčik okamžite môj Ktovie koľko pojem ovarových kolien pre bravčové pliecko zradil by som všecko pre hovädzí móčink aj do hrobu skočím občas mám zlý sen bezmäsitý sen S mäsom nepodlieham nikdy stresom taký, taký somár totiž nie som aby som pre tú nešťastnú Betu podstúpil kalorickú diétu S mäsom keď sa stretnem s mladým mäsom s mäsom, vždy mi zíde na um že som ženatý šťastne a tak len žasnem ten pohľad to je skrátka raj naozaj naozaj Oči hladkajú jej ladný bôčik bôčik, najmôjdušu stačí krôčik viem celkom iste ježišikriste že bôčik by bol raz-dva môj Viem že býva bitka o jej plné lýtka že je neposedná prezrádzajú stehná kto zamieri vyššie hmm o rozum by prišiel radšej držať chcem bezmäsitý deň S mäsom s mladým mäsom neuspel som s mäsom, tak sa radšej prejdem lesom slniečko svieti vezmem aj deti nastali roky prísnej diétyLasica/Filip: Mäso
Ach jo.. každej má názor na svůj názor, o tom není nutná debata (i když některé jsou s prominutím přiblbé)... jsem vegan.. z etických důvodů, zdravotní beru spíš jako benefit, se kterým jsem moc nepočítal... po přestupu jsem konečně přibral na nějakou normální váhu (miluju seitan ), téměř zmizeli příznaky mého onemocnění tlustého střeva, snížilo se mi riziko na cukrovku (je v rodině a má matka v těhotenství prodělala tzv "těhotenskou cukrovku") a jiné méně významné potíže. tolik tedy k té otázce nevyváženosti a bůh ví čeho.. Carl Lewis jako vegan zvládl několik světových rekordů ve více disciplínách a chemii nebral... a propos - kolik procent lidí, co jedí maso, si vede záznamy, kolik kterých živin do sebe dostává?
Co je ale mnohem důležitější - a to "masožrouti" slyší mnohem méně raději - je etická otázka věci. Nehodlám nikomu vtloukat rozumy do hlavy, ale konzumace masa prošla za posledních 100/150 let ohromným vývojem "kupředu". žádnej řezník, linka. salaš? ne, dneska je to továrna na smrt. Smrt miliard cítících bytostí, které vědí že jdou na smrt, které vnímají strach a bolest stejně jako my. Je nám odporná představa Hitlerova holokaustu, ale denně platíme za jeho znovuzrození ve formě masokombinátů. Líbilo by se nám, kdyby tam denně umíralo tisíce psů, koček, slonů, tuleňů? Kdo a jak určil hranici, která zvířata jsou "na jídlo" a která jsou "kamarádi"? Čím se tohle měří? Je inteligentnější pes nebo prase? Kdo určuje cenu toho nebo onoho života? A je "to už je tu dlouho, to tak prostě je" opravdu dobrá omluva pro pokračování trýznění jiných osobností, byť zvířecích? Byla by to dobrá omluva pro nezrušení otroctví, pokračování v praxi ženské obřízky nebo domácího násilí? Troufám si tvrdit, že slušnému a hloubavému člověku, kterej si opravdu pokusí na tyhle otázky odpovědět, minimálně vyvstane pochyba, zda se naše civilizace ve vztahu k životu, který neumíme dát, opravdu řítí tím správným směrem...
Nechtěl jsem nikoho urazit a myslím, že jsem to napsal slušně, proto prosím neodpovídejte stylem "jsi debil", "ty kokote, až tě chytnu, tak tě osmažím" apod. Jsem z toho všeobecně dost unavenej. Tohle je prostě můj názor podložený intenzivním "studiem" zvířat, lidí, veganství. Nabízím ho jen jako alternativu k tomu vašemu.
Psi, kocky etc. jedi Cinani, a Indovi by zas pripadalo divne hovezi. Je to proste tak ze ona zvirata byli v nasem regionu uzitecnejsi ziva (v Egypte bylo umyselne zabiti/zmrzaceni kocky trestano smrti, a vyvinul se tam jejich kult protoze chranili urodu kterou by jinak nicily mysi, potkany a krysy.) - pes na strazeni, kocka jako asanace. Jsou to proste kulturni rozdily - nekteri lide chovaj kraliky jako domaci zvirata, my je zerem v polivce. Stejne tak, lidska etika se zabyva jenom lidmi - fungovanim lidske spolecnosti a tedy tohle nezapada do jejiho oboru, i kdyz jsem za to (a doma to tak delame) aby jatecna zvirata byli zabijena rychle a pokud mozno bezbolestne.
Mnoho zvirat ma mnohem jednodussi nervovou soustavu, takze treba vareni za ziva rak vubec necejti - senzory teploty se mu pretezi pri cca 50 stupnech (cetl jsem) a tedy neni spravne je porovnavat jako stejne.
hmm, a je opravdu přednáška na téma kulturní antropologie odpovědí na otázku, zda by se ti líbilo, kdyby se taky zabíjeli psi jako na běžícím páse? neptám se Číňana ani Inda a už vůbec ne starého Egypťana. Ptám se tebe a ostatních lidí, kteří se bojí odpovědět že ne. Protože chci aby si pochopil, že rozdělovat takhle zvířata je hloupé. Ostatně to, že je jiné kultury rozdělovali/rozdělují jinak by ti mělo dát celkem přesnou představu o jak "jasnou" věc se jedná a že je dána jen a pouze tradicí, náboženstvím, zákony. Sedí na to heslo: Question everything!
Lidská etika. Tohle neberu. Muj ideovej základ (bez jakéhokoliv zabarvení) je takovej, že nedělám rozdíly mezi lidmi a zvířaty. Lidi jsou zvířata. Mohu dělat rozdíly mezi ostatními druhy, ale nejde mi prostě přes pysk, že by člověk byl snad nějak nadřazenej. Sociální vztahy fungují univerzálně mezi všemi druhy, mezi rozdílnými druhy (a tedy i mezi člověkem a jiným druhem). Proč by tedy etické myšlení mělo být omezeno na náš druh, pokud ta stejná interakce probíhá i mimo uzavřený kruh? Proč limitovat?
as rak: Třeba - a ryby mají stejné receptory jako savci a cítí bolest stejně. Říká tenhle argument něco? Ani moc ne, ale aspoň se týká živočišné říše a ne několika druhů, ktery jsou nota bene naprostou prkotinou v porovnání s množstvím trpících zvířat, která tu bolest cítí a tudíž jsi je nemohl zmínit.
to se zabitím zeleniny jsem jakoby nečetl, i tobě dojde, že to byla opravdu hodně blbá otázka a snad si ani odpověd nečekal...
jinak ano, i tzv. biofarming je podvod na lidi, je to monokulturní pěstování plodin a nese se s tím spousta negativních dopoadů jak na okolní faunu, tak floru. Jsou ale ještě jiné typy zemedělství, které bych pro jednoduchost zařadil do "tradiční vesnice v tom daném regionu" (pestrost plodin, menší plocha na plodinu, ekologické hnojení, nepoužívání jakýchkoliv hubicích prostředků, atd, atd).. ale je jasný, že to tolik "nenese", takže v nabídce svého oblíbeného supermarketu je nehledej...
"lépe" usmrcována?? to je přece oxymoron.. co je na smrti lepší, nebo horší? je to nedobrovolná smrt abys někomu zaplnil žaludek..
ale nezapomínám.. proto nejsem vegetarian ale vegan.. znasilnit kravu, aby porodila, sebrat to tele a buď ho zabít za pár měsíců, nebo ho zabít později bez toho aby mu matka mohla aspoň předat mléko, které patří jemu, je pro mne adekvátní svinstvo.. včetně šlechtění a deformace.. ale to, že by ti jedinci neexistovali je prázdný argument.. už jenom kvůli tomu "by"
hahaha, kromě toho že lížu stěny, hahaha, je vápník obsažen v některých listových zeleninách (brokolice, rukola, pampeliškovej salát, atd), tofu a samozřejmě potraviny, které jsou calciem obohaceny post("mléko", džus, atd.)
přečti si znova - nemluvil jsem o faktické vesnici ale způsobu zeleného zemedělství, které jsem pro jednoduchost (v porovnání s monokulturním zemědělstvím) popsal jako tradiční vesnické zemědělství..
je zjevné, že tenhle přístup ti přijde natolik extrémní, že ti přijde nereálný.. kéž by mi takhle nereálné přišly zmiňované masokombináty.. bohužel to nejde a na jejich existenci to stejně nic nemění.. ano, jsou zemedělci, kteří nepoužívají likdvidaci jako ochranu plodin..
a já jsem ti na ni odpověděl.. ostatně i já, byť toho nepěstuju moc.. letos kvůli slimákům (a je jich parta) padli ředkve.. ale jinak jim pás černýho igelitu asi dost vadí, protože přes něj nejdou...
... sezral bych i psa nebo kocku, tu to mame doma s radosti ... uz dlouho me sere :)
pak se nejvíc projevuje rozdíl mezi náma.. považuju tě bezcitného a sobeckéhoa.. ty mě pravděpodobně považuješ za pablba a kytkožrouta..
"Ale miláčku, snad ti nedělají starosti cizí názory." (žena R. Feynmanna)
taky tak.. ale nakonec se ukázala pravdivá pouze fáma, že nějaký nácky asijský kuchaři sesekali kuchynskejma "mačetama" .. maso z masokombinátu je levnější než pohůnci co chytí jednu kočku za den
ale jo, byl.. hádám, že někdo začíná trochu chápat, jak se vegan v téhle společnosti cítí.. asi jako ochránce práv černý v mississippi v 60. letech...
Co se tyka jedeni psu a kocek ... ja si opravdu myslim ze je jedno jestli jis kocku a nebo kralika ... o obojim muzes rict ze je to mazlivy a chytry zviratko.
ani před žádným jiným sluhem kočičího národa, včetně mně :)
... a ty amigovy kocky jsou jeste k tomu hnusny, ale to uz jen tak naokraj
Kocicky jsou nahodou na zvirata vcelku chytry. Na rozdil od kralika moje kocka (dokud zila) poslouchala na jmeno, rozeznavala cas natolik ze prisla dovnitr asi ctvrt hodinu pred tim nez jsem prisel ze skoly, otevirala si dvere (ne klikou, az tak ne - proste do maly mezery mezi dvermi a ramem nacpala labku a pak ustoupila aby neprekazela pohybu) krome toho kocky lovi mysi a hmyz co je hroozne uzitecny i pro pocitacovyho geeka.
MJ jedna zenska nekde cvivila kocky a mela kocici cirkus - kocky se nedaj ucit trestanim jako pes ale da se vycvicit na hodne veci.
To ze lovi ptaky je taky dobre (ptaky delaj bordel v zahrade vozobavaj ovoce a mlade rostliny) a to druhe proste neni pravda - moje kocka , vodkdy mohla chodit ven tak do pisku nechodila (srala a chcila jen po venku)
No to si piš, že kočky jsou pěkně vychcané potvory. Viz osel.cz/index.php
vraj tomohlo to byt aj spikom(morek). dravec ulovil nieco comu nedokazal prehryznut stehennu kost. sutrom sa to rozbit dalo, energia odmenou.
je ok. vraj to zvacsovanie mozgu nebolo primarne masom, ale spikom z kosti.
proste sme pozrali nejaku exotiku. treba skusat dalej.
Taky loví ptáky a jsou tak čistotné, že když mají plný píseček, poserou a pochčijou celý barák (pomsta), přitom by mohly jít ven....když je hodně hoven v záchůdku, vyserou se před něj, je to pak paráda čistit, když máš seschlý parkety. Ale pomsta to rozhodně neni, to je snad pouze výhrada homo sapiens.
Vie pes chytat mysi, potkany hmyz a vtaky? Krome toho, hladit kocky hodne upokojuje - pes se porad vrti, zatimco kocka se natahne a bude vrnet
By ses divil - psi chytaj kocky ktere pred nimi zacnou utikat - moji kocku blahe pamati 6 let (jeji zivot) nenahanel jediny pes - na kazdeho zacla prskat a poskrabala ho tak prchl a to i psa ktery byl asi 3x tak velkej
Vie pes chytat mysi, potkany hmyz a vtaky?ano, ano ano a ano (btw, jaká kočka si troufne na potkana?)
Krome toho, hladit kocky hodne upokojujehladit psy rovněž
pes se porad vrtijak který, s většinou mám opačnou zkušenost ...
zatimco kocka se natahne a bude vrnetanebo taky poškrábe dotírajícího hladiče a odběhne pryč
(btw, jaká kočka si troufne na potkana?)...každá a jestli ne, tak minimálně norská lesní a bengál určitě
> na takovou tu mrchu, co pomalu ale jistě vytlačuje z kanálů krysy
AFAIK potkan vytlacil z evropskych kanalu krysy uz pred nekolika staletimi.
A tím zachránil Evropu před morem.
Treba jedna z nasich kocek blahe pamati, (chcipla ve veku 15 let) jeste ve 14 chytala potkany , s jednim zubem (spicakem) ale koukat na to - byl to opravdovy boj - valeli se po zemi, jak se kocka snazila potkana zakousnout - mela asi 3 kila.
Dalsi vec - vetsina kultur ma take silne tabu ohledne pozirani zvirat chciplych prirozenou smrti, a treba americani prilis nemusi vnitrnosti jak jsem slysel.
Nechut k jezeni psu a kocek je zde dana nejspis od zidu - vetsina lidi neuvazuje o masozravcich jako o jidle.
Zrat psa by mne az tak nevadilo - vetsinu psu moc rad nemam. Rozdil je v tom ze takovy slovensky cuvac je pro cloveka zde uzitecnejsi na dvorku ,aby kousl do prdele zlodeje , nez na taliri, a tak se to kulturne zakorenilo.
Ano ale ja to myslel tak ze etika lidi se zabyva pouze stejnym druhem (lidmi), protoze jsou stejny zivocisni druh. etika je druh spolecenske zmluvy, a protoze se zviretem se nedohodnes ...
Ad ryby - kdyz rybu vyndam z vody a hbite ji useknu hlavu , tak az tak netrpi - nedovede si situaci uvedomit.
a v čem je ten podstatnej rozdíl? když tě někdo zabije a nebo zabije a předtím mučí a nebo zabije a předtím tě celej život mučí, je jasný, že nejvíc jsi trýzněný v posledním případě.. ale mění to něco na tom, že tě někdo připravil o život? ani náhodou.. je to zabití jiné bytosti. toho se my vegani snažíme všemožně vyvarovat.. navíc si myslím, že tohle od tebe není úplně férové. Ty "pekla" jsi sice zmínil, ale hned si je jakoby odhodil, jako by byli nepodstatné, přitom sám dobře víš, že spíš ten podíl ulovených zvířat v přírodě je oproti jatkám nepdstatný.. naprosto odzbrojující většina masa na pultech je z těchto "výroben"..
je zajímavé, že zmiňuješ vnucování stravy, protože většina dětí začne maso jíst, protože jim ho od malinka někdo nutí a většinou trvá dost dlouho, než nad nim neohrnují nos - myslím, že maminky ve tvém okolí ti to potvrdí a možná i tvá paměť - spousta "normálně" se stravujících lidí mi toto potvrdilo...
bonusová otázka - kdo je největší zabiják? kardiovaskulární potíže. co způsobuje ve většině případů kardiovaskulární potíže? konzumace masa...
a v čem je ten podstatnej rozdíl?
Další diskuze o tomto tématu nemá smysl.
je zajímavé, že zmiňuješ vnucování stravy, protože většina dětí začne maso jíst, protože jim ho od malinka někdo nutí...
Nějaký exaktní důkaz? Jinak to beru jako výkřik. Prostě v našich podmínkách je všeobecnou zvyklostí konzumovat to, co tady je k dispozici, tedy i maso.
bonusová otázka - kdo je největší zabiják? kardiovaskulární potíže. co způsobuje ve většině případů kardiovaskulární potíže? konzumace masa...
Další takový, který volně zaměňuje vysedávání na prdeli a stravu podle toho, jak se mu to hodí.
to koukám že to nemá smysl, jen mě mrzí, že na širší odpověď jsi se necejtil..
ad maso a potíže: ano, já a asi 90% světových odborníků... neboj se a čti!
...jen mě mrzí, že na širší odpověď jsi se necejtil..
Necítil, protože to nemá smysl. Pokud nepozoruješ rozdíl mezi kurou žijící v pekle a pak popravenou a kurou, která se celý život celkem spokojeně (je to neprokazatelné, ale oproti drůbežárnám je to jasný rozdíl, který se musí projevit) motá po dvorku a pak je umě a rychle zabita, pak ti opravdu něco nedochází.
mně? z mého pohledu to vypadá přesně opačně.. že tobě nedochází, že smrt je smrt a nedobrovolná je vždycky nedobrovolná a že nedobrovolná smrt abys zaplnil život někomu, kdo už neví co by zabral, sežral, zpustošil a zničil je prostě pitomá... věc názoru hádám
wow, "doporučuji reagovat výše".. to už jsme jak někde na úřadě
spíš by nás vyhnali, že tam nemáme co pohledávat ... true story
některé druhy pojídají jiné druhy.. vzhledem k rozmanitosti přírody nelze jakkoliv generalizovat a už vůbec z toho vyvozovat závěr pro jeden druh (rozuměj člověka) .. navíc málokterý zvíře si postaví za městem jatka aby se na to nemuselo koukat...
a v čem je ten podstatnej rozdíl?...no počkej, počkej, takhle jednoduchý to mít nebudeš, pěkně vysvětluj
Další diskuze o tomto tématu nemá smysl.
Prijde na to jaky maso a v jakym mnozstvi. Jist kazdej den v tejdnu cerveny maso nebo jednou za tejden bily maso pripadne ryby - to je jako nebe a dudy. Chce to vyvazenost a stridmost (no ode me, milovnika cizburgru od zluty prdele, to teda sedi ).
Stými deťmi si robíš srandu. Aj na mrkvu (prvá tuhá strava) sa musia nútiť :) (To je nezabudnuteľný pohlad ako sa dieťa učí prijímať tuhú stravu, ten výraz v tvári). Malé deti s oblubou jedia snaď len špinu, zem, piesok a kamienky. To by sme dopadli, keby sme výber potravy nechali len na deťoch (myslím tie uplne najmenšie od pol roka do troch).
...pravděpodobně by vůbec nebyla pěstována,<rejp>Předpokládám, že mrkev, cibuli a rajčata pro změnu chováš</rejp>
..kdyz ti nesedi eticke duvody proc nejist "maso z velkochovu",
najdi si nekde na internetu cim jsou tato zvirata vykrmovana
Jirka
najdi si nekde na internetu cim jsou tato zvirata vykrmovana
Nemusím hledat na Internetu, nejednou jsem byl například v kravíně. Krmí se třeba siláží. A díky EU jsou různé přídavky (třeba antibiotika) do jídla zakázány nebo omezeny.
Kdyz by sis spocital treba na kolik vyjde vykrmit doma prase a pak si ho nechat zabit od reznika (sam to asi nezvladnes) a pak to zpracoval (dejme tomu ze to uz zvladnes sam a nebude te to stat nic navic), tak o kolik by vyslo levnejs koupit si ty hotovy klobasy, jitrnice a kotlety v hypermarketu? Samotnyho by me to zajimalo, ale sem linej to zjistovat a pocitat ...
hmm, a jake su tie kraliky potom chude? My to krmime smeskou a zbozim (taky zerou seno etc.) a sice je to levnejsi vykrm nez maso z obchodu ale ne o moc
Zajimave - neco je asi shnile v kralovstvi danskem. krome toho kdyz jsi zlomila nohu tak jste ji meli snist prave z toho duvodu (a taky preventivne aby nechcipla)
Hmm, to mas rel jednoduchy - chytis za nohy, a prasknes (deda to dela rukou, jrdnodussi je treba kouskem drevene nebo ocelove tyce) po zadni cast ilebky - vyskoci stavce, a pak prasknes nekolikkrat po te casti kde to vyskocilo - prerusis michu. A pak to musis stahnout (slozite) a vypitvat (jednoduche)
Je nám odporná představa Hitlerova holokaustu, ale denně platíme za jeho znovuzrození ve formě masokombinátů.Tohle nemyslíš vážně, že ne? Samozřejmě jsem pro zlepšení životních podmínek v drůbežárnách a podobně. Stejně tak pro rychlou a bezbolestnou smrt. Ale tohle?!
Kdo a jak určil hranici, která zvířata jsou "na jídlo" a která jsou "kamarádi"?To nevím, ale mě by nedělalo problém sníst třeba psa nebo tak (samozřejmě pokud by mi chutnal jako jiné maso). Takže argument typu "psa, kočku, kanárka,... jíst nesmíme" taky nechápu. Jinak tvůj názor respektuji, jen doufám, že ho nehodláš nikomu vnucovat.
Ale delame to tak, ze kdyz znami zabijeji, tak se tam jede (akorat ja sam sem tam este nebyl ani jednou), pomuze se jim s tim a pak se zaplati a priveze domu pulka pasika a akorat se to uz naporcuje a naladuje do mrazaku. Vzdycky se mi tak nechce sahat na to studeny syrovy maso a ten smrad kdyz se skvari sadlo. Ale pak kdyz je to na taliri, tak to celkem ujde. Ikdyz radsi nez veprovy mam kureci rizky. Proste mi to vic smakuje. A neni v tom zadny tlusty.
a hned by me vypad sekacek z ruky ......a spadol by na macku co by stala pri tebe a tesila sa na chlpacovu smrt
Carl Lewis je v poslední době brán jako příklad zatajeného dopingu.
Bezva video na tohle tema:
Arrogant Worms - Carrot Juice Is Murder
http://www.youtube.com/watch?v=KmK0bZl4ILM
Maso maso, jojo, bez něj mi moc jídlo nejede ..
Když jsem byl malý, tak babička říkala, "co maso, masa se nenajíš" .. což nějak nechápu, jakou to má pointu, ale budiž ..
jj jim maso mam rad kovezi, kureci ale nejradsi mam domaci zabijacky ... ovarek, jitrnice a tak
</nevhodny-prispevek>slaughter $OblibeneZviratko
slaughter houska
? :D
Jo, Earthlings je celkem sila. Ja osobne to v pulce filmu vypl, protoze na to se opravdu nedalo divat...
Nicmene, maso jim. Ne proto, ze by mi nejak extra chutnalo (osobne nemam maso rad, maximalne kureci/kruti), ale proto, ze jsem donucen okolnostmi... Proste vsude, kde neco jim, to jidlo obsahuje maso (skolni jidelna, domaci jidlo, atd)...
A osobne mi neprijde na jezeni masa nic zvlastniho. Zvlastni a stupidni mi prijdou ruzne velkochovy (viz. Earthlings), kde zvirata cely zivot (nez je zabiji), v stisnenych prostorech, v malych boxech/kotcich), trpi v nelidskych podminkach. Tim nemyslim jen tyto "velkochovy" na maso/mleko, ale i ruzne kozesinove farmy, kde vetsinou zvirata trpi jeste vic... :-/
Strašně mě fascinují osoby, co si myslí, že člověk se rodí jako býložravý.
Já chápu, že někdo nejí maso, protože mu nechutná. Stejně tak chápu, že někdo nejí maso, protože to z nějakých důvodů považuje za nemorální. A respektuju to. Ale naprosto nepochopím ty, kteří se to snaží prezentovat tak, že člověk vlastně vůbec není všežravec. Chtějí si tím něco dokázat, potřebují si to nějak obhájit? Nebo jak to je?
Naštěstí to ale dělají poměrně zřídka.... iba keď majú chut... ale i tak zaujimave - nevedel som to...
Tví nejbližší příbuzní jsou šimpanzi? To jste asi dobrá famílie...
však až budeš mít špičáky jako kočka, tak se ozvi nebo střeva ve stejným poměru k tělu jako masožravci/všežravci...
tím, že kráva je vysoce specializovaná na trávu, což je vidět i na jejím trávicím traktu.. pro porovnání si vyber spíš býložravce, který se živí plody jako (bychom měli ) my, např orangutan - tam už tolik rozdílů nenajdeš..
plácání se v "hovnech" .. stejné "argumenty" jako všude jinde ) .. pokud náhodou sežeru červíka, tak to je asi to nejmenší zlo, který jde způsobit...
Jo tak my bychom se měli živit plody... Co se tu člověk nedozví...Bůh to tak chtěl
naopak.. jemu se přece líbil stav Ráje, kde se zvířata nekonzumovala, ne? akorát teda neměli hrabat svejma usviněnejma hnátama na Boží jabka.. by mne nasralo taky.. :)-
a čím se živí primárně prase, když je nestresované (ve velkochovech si ze stresu okusují zadky, apod) a má na samo výběr?
Vším možným. Tzn. co uloví a jinak co vyrýpne ze země. Wikipedia:
Prase divoké je všežravec, a i když dává přednost potravě rostlinného původu, nepohrdne masem zvířat, živých či mrtvých. Je velmi obtížné určit jeho typický jídelníček.
...
Živočišná strava je různorodá, v průměru tvoří 10 až 30 procent požité potravy. Černá zvěř preferuje malé půdní živočichy (žížaly, larvy aj.), ale též požírá množství drobných savců (myšice lesní, hraboše aj.) a mláďata větších druhů (zajíčci, králíčci aj.), ptačí vejce a mláďata, žáby, hlemýždě a další plže, a dokonce i ryby, jestliže je nízký stav vody umožňuje chytit.
Nevim jak tobe ale u nas kdyz jse ke svinim zatoulala slepice nebo kuzle tak jej sezrali.
to byla opravdově míněná otázka, nikdy jsem nic podobného neviděl, ale prase měla babička jen když jsem byl malej...
No, vdyt ode mne to byla opravdove minena odpoved - prase maso zere, kdyz ma prilezitost.
Asi jenom moc prožívala film Hannibal.
dva pstruhy mi vystacia na mesiac a pol, zvysok idem rastlinne. so zabijanim mam trochu problem, ale rybu killnem takmer bez vycitiek. ak sme v prirode, tak uplne bez vycitiek. vyssie zivocichy nezabijam. zatial nie som tak hladny.
evolucne vyssie.
pisal som, ze v sucasnosti nezabijam evolucne vyssie zivocichy ako su ryby. to su moje jedine aktualne vrazdene stavovce(obratlovce).
asi su tak vzdialeni pribuzni, ze moje podvedomie takmer nenamieta. no ak by som skapinal od hladu, mozno by som zozral aj dalajlamu.
bez překladu a bez komentáře:
Facial Muscles
CARNIVORE: Reduced to allow wide mouth gape
HERBIVORE: Well-developed
OMNIVORE: Reduced
HUMAN: Well-developed
Jaw Type
CARNIVORE: Angle not expanded
HERBIVORE: Expanded angle
OMNIVORE: Angle not expanded
HUMAN: Expanded angle
Jaw Joint Location
CARNIVORE: On same plane as molar teeth
HERBIVORE: Above the plane of the molars
OMNIVORE: On same plane as molar teeth
HUMAN: Above the plane of the molars
Jaw Motion
CARNIVORE: Shearing; minimal side-to-side motion
HERBIVORE: No shear; good side-to-side, front-to-back
OMNIVORE: Shearing; minimal side-to-side
HUMAN: No shear; good side-to-side, front-to-back
Major Jaw Muscles
CARNIVORE: Temporalis
HERBIVORE: Masseter and pterygoids
OMNIVORE: Temporalis
HUMAN: Masseter and pterygoids
Mouth Opening vs. Head Size
CARNIVORE: Large
HERBIVORE: Small
OMNIVORE: Large
HUMAN: Small
Teeth: Incisors
CARNIVORE: Short and pointed
HERBIVORE: Broad, flattened and spade shaped
OMNIVORE: Short and pointed
HUMAN: Broad, flattened and spade shaped
Teeth: Canines
CARNIVORE: Long, sharp and curved
HERBIVORE: Dull and short or long (for defense), or none
OMNIVORE: Long, sharp and curved
HUMAN: Short and blunted
Teeth: Molars
CARNIVORE: Sharp, jagged and blade shaped
HERBIVORE: Flattened with cusps vs complex surface
OMNIVORE: Sharp blades and/or flattened
HUMAN: Flattened with nodular cusps
Chewing
CARNIVORE: None; swallows food whole
HERBIVORE: Extensive chewing necessary
OMNIVORE: Swallows food whole and/or simple crushing
HUMAN: Extensive chewing necessary
Saliva
CARNIVORE: No digestive enzymes
HERBIVORE: Carbohydrate digesting enzymes
OMNIVORE: No digestive enzymes
HUMAN: Carbohydrate digesting enzymes
Stomach Type
CARNIVORE: Simple
HERBIVORE: Simple or multiple chambers
OMNIVORE: Simple
HUMAN: Simple
Stomach Acidity
CARNIVORE: Less than or equal to pH 1 with food in stomach
HERBIVORE: pH 4 to 5 with food in stomach
OMNIVORE: Less than or equal to pH 1 with food in stomach
HUMAN: pH 4 to 5 with food in stomach
Stomach Capacity
CARNIVORE: 60% to 70% of total volume of digestive tract
HERBIVORE: Less than 30% of total volume of digestive tract
OMNIVORE: 60% to 70% of total volume of digestive tract
HUMAN: 21% to 27% of total volume of digestive tract
Length of Small Intestine
CARNIVORE: 3 to 6 times body length
HERBIVORE: 10 to more than 12 times body length
OMNIVORE: 4 to 6 times body length
HUMAN: 10 to 11 times body length
Colon
CARNIVORE: Simple, short and smooth
HERBIVORE: Long, complex; may be sacculated
OMNIVORE: Simple, short and smooth
HUMAN: Long, sacculated
Liver
CARNIVORE: Can detoxify vitamin A
HERBIVORE: Cannot detoxify vitamin A
OMNIVORE: Can detoxify vitamin A
HUMAN: Cannot detoxify vitamin A
Kidney
CARNIVORE: Extremely concentrated urine
HERBIVORE: Moderately concentrated urine
OMNIVORE: Extremely concentrated urine
HUMAN: Moderately concentrated urine
Nails
CARNIVORE: Sharp claws
HERBIVORE: Flattened nails or blunt hooves
OMNIVORE: Sharp claws
HUMAN: Flattened nails
"When we kill animals to eat them, they end up killing us because their flesh, which contains cholesterol and saturated fat, was never intended for human beings, who are natural herbivores".. Dr. Roberts, kardiolog a editor American Journal of Cardiology
chybi:
CARNIVORE: Rudimentary appendix, no cellulose digesting intestinal microflora
HERBIVORE: Well developed, often double appendix, plenty of intestinal microflora digesting cellulose
HUMAN: Guess which one
Prosto z vetsiny rostlin clovek neni prilis schopen ziskat energii (krome brambor, obili a lustenin)
zminene jsou take pro stredoevropskeho vegana dobrej zaklad.. ja jsem po přechodu na veganstvi přibral a energie mám ažaž.. ostatně si myslim, že energie není závislá pouze na jídlu, ale i jiných faktorech
No vzdyt vyzit se z toho da, (zejmena pokud jeste dotycny konzumuje mlecne vyrobky :D) (ja osobne i kdyz zeru maso muzu mit brambory nebo nudle treba kazdy druhy den :D) ale to vsechno jsou kulturni plodiny. Pokud by jsi dive zijici clovek nemohl doplnovat stravu masem apod. chcipl by hlady - vetsina abundantni zelene mu da akorat tak vodu a vitaminy.
AFAIK všetka zelenina nie je kultúrna plodina. Napríklad tie zemiaky rastú samé od seba pomocou semien (hoci to nie je zďaleka tak efektívne ako výsadba). A čo ovocie? To predsa rastie aj nekultivovane (samozrejme, tiež nie všetko). Podobne ako sa živia napríklad opice. Je pravda, že z času na čas niečo ulovia, ale AFAIK sa nepotrebujú živiť mäsom. Proste im to tak príde vhod, podobne ako ľudským mäsožravcom (hoci doba lovenia už pominula a nastal čas jatiek a kultúrne plodiny sú široko k dispozícii)
kulturne plodiny su tie, ktore boli vyslachtene. to ze rastu aj bez zasahu cloveka s tym nema nic.
Ja som myslel, že sú to tie, o ktoré sa treba starať, čiže _kultivovať_ ich a ich okolie. Ale tou kultiváciou sa možno mohol myslieť aj proces šľachtenia, to už neviem. V každom prípade tie dve množiny sa dosť prekrývajú, pretože šľachteným plodinám sa bez ľudskej pomoci veľmi nedarí.
hmmm ... tak asi nejsem člověk, protože já mám špičáky dlouhé (ve smyslu vyčnívající více než ostatní zuby) a špičaté (překvapivě - proč se asi česky jmenují špičáky?)A už konečne viem tvoju podobu...
ty máš dlouhé, špičaté a zahnuté zuby, které jsou uzpůsobeny k trhání masa? vyfoť svou tlamu a porovnej to s kočkou (masožravec) a psem (všežravec) jak že "dlouhé, špičaté a zahnuté" zuby máš v porovnání
kočka je samozřejmě masožravec (doporučuji učebnici biologie, wiki, google, ...).. ale chyboval jsem, pes je samozřejmě také masožravec, byť (šlechtením ?) velmi adaptabilní...
ale chyboval jsem, pes je samozřejmě také masožravecó nikoliv, zařadit psa mezi všežravce chybou není
myslel jsem si.. po tom, co jsem si o tom přečetl pár řádku od někoho, kdo nemá v názvu stránky "dog lover", ale před podpisem nějaké ty tituly jsem změnil názor.. ale ruku do ohně za tohle opravdu nedávám, nemám dost načteno...
Nas pes miluje broskyne, jablka, hrusky slivky a nepohjrdne ani lusteninou ci obycajnou travou... Ale za maso by zabijal :)
A mota se pak? Videl sem na netu video se zviratama ozralyma z kvasiciho ovoce. Treba slon padajici na chobot byl vazne lolozniNajlepsi africky bar![]()
sám si to vyvracíš.. kočka nežere trávu, aby z ní dostávala živiny, není k tomu ani přiszpůsobena (protože je masožravec), ale proto, aby si trávicí trakt vyprovokovala ke zvracení...
Tak je dobre. Ale mohol by mi konečne teda niekto vysvetliť, aký je rozdiel medzi mäsožravcom a všežravcom? Začína mi to pripadať, že je to jedna a tá istá kategória Alebo sú mäsožravce nejaké hypotetické tvory, ktoré sa z pohľadu žiaka živia výĺučne mäsom, len zatiaľ neboli pozorované?
s/z pohľadu žiaka// -- to je tak, keď niekto mení otázku a polovicú textu tam nechá
Pokud to nema znacku Aro, Ave nebo Clever tak se to da i zrat a s trochou stesti to i chutna
Divil by si sa, ale existuje nejaká choroba (alebo možno jej len príznak choroby), kedy telo vytláča stolicu naspäť a vyjde to až ústami, takže technicky je to rozhodne možné Fakt nikomu neprajem zažiť (a najmenej sebe)
Btw, mám to len z Housa, takže dôveryhodnosť pochybná, ale väčšina vecí v tom seriále je pravdivá, tak snáď aj toto
To ja ale predsa viem, sám so to tam potom pre istotu napísal, aby ma niekto nezvozil. Nepomohlo Ale House je dosť rozumný seriál, poznám jedného študenta mediciný, ktorý hovoril, že presne tak to v normálnych nemocniciach vyzerá (na rozdiel od seriálov typu Chicago Hope, Emergency a pod.). A obvykle keď som si hľadal fakty z Housa potom na wikipédii, tak to sedelo, nevymýšľali si tam žiadne sprostosti
obcas sa to robi, ked velmi poskodena(alebo nevyvinuta) hemisfera vyvolava epilepticke zachvaty.
To nejsou výkaly, jen to tak páchne. Lze se setkat i s názvem miserere. Zažila to sestra při praxi ze zdravky. Přesto ale říká, že nejodpornější je vytahovat klíště ze psa, že nemocnice je v pohodě. Tak nevím :)
Dík za upresnenie. Ale aj keď to nie sú ešte úplne výkaly, je to už takmer spracovaná potravana hlboko v črevách, takže od výkalov to nemá moc ďaleko
Čo ja viem. Vyťahovať kliešťa zo psa nie je o moc viac nechutné ako vyťahovať ho zo seba. Skôr menej. Ale je pravda, že tie kliešte sú na psoch nacucanejšie a niekomu to môže pripadať odporné. Btw, o tých nemocniciach som to už počul. Človek si po piatich mŕtvolách zvykne na všetko
po povodniach a vyschnuti slepych ramien ostavaju na suchu skapate ryby. kravy to v pohode pozeru.
nebo taky www.youtube.com/watch
ty máš dlouhé, špičaté a zahnuté zubydlouhé? - ano, špičáky jsou nejdelšími zuby špičaté? - ano mám, to už jsem snad napsal, ne? - vysvětlíš mi, proč se to česky jmenuje špičák, když to podle tebe není špičaté? o zahnutí jsem nemluvil
které jsou uzpůsobeny k trhání masa?to si pleteš pojmy s dojmy ... špičáky jsou povětšinou uzpůsobeny k zabití kořisti, k trhání slouží jen u některých šelem
vyfoť svou tlamu a porovnej to s kočkou (masožravec) a psem (všežravec) jak že "dlouhé, špičaté a zahnuté" zuby máš v porovnáníhm, a co kdybych si tu tlamu, tedy teď konkrétně ne špičáky ale řezáky, porovnal se slonem, jaké je mám kraťoučké, rovňoučké a tupoučké?
to ponekud nahlodává víru v to, že se dá zvířecí říše takhle lehce dělit, pravda.. proto používám dělení býložravců na více podskupin(aby zase někdo neporovnával krávu s orangutanem).. prase může tedy rozkládat obilniny na cukry.. wow, to uplně mění celej pohled na věc ... jo a rostou mi z toho dlouhý, špičatý a zahnutý zuby
The small intestine in an adult human measures about 7 meters in length
muzes mi tuhle matematiku vysvetlit? jedna se o "body length", ne o vysku i s nohama.. bavime se o těle (rozuměj torsu)...
a) měřím 188 cm a vzdálenost od vrcholu ramen po kyčelní kloub (tedy trup) je 62 cm .. jsem trpaslík?
b) cílem "hry" není najít zvíře, které v jednom směru nevyhovuje. variabilita přírody je ohromná a bylo by divné, kdyby se žádné takové nenašlo. ale těžko na to prase nebo slona naroubuješ a on se "sekne" v 8/10 případů.. má to jen ukázat, že fyziologie člověka je mnohem blíže býložravci a ne všežravci. tedy ne, že každé zvíře musí splňovat uplně všechno.. navíc používat v tomhle jak argument zrovna domácí prase je trochu mimo.. nejenže jeho fyziologie je ovlivněna člověkem a jeho selekcí (tedy ne přírodní), ale navíc se většinou od narození cpou hormonama (ano, na vesnici asi ne, ale první výtka platí i tady ).. co takhle divoké prase?
a) měřím 188 cm a vzdálenost od vrcholu ramen po kyčelní kloub (tedy trup) je 62 cm .. jsem trpaslík?pak mám nějakou špatnou metodiku nebo jsem mutant, protože podle vojáků mám 176 cm a naměřil jsem něco přes 70 cm (bez pomocníka nejsem schopen zpřesnit) každopádně trvám na tom, že toto porovnání je od základu zcestné, proč se mozek a nohy nepočítají do toho, pro co střeva zajišťují výživu, proč jenom trup, a proč se řeší tvar a ne tělesná hmota, kterou mají střeva vyživovat, a notabene proč se vůbec řeší délka střev, která má jen marginální vliv (je-li kratší, potrava může procházet pomaleji), a nikoliv jejich plocha, což je pro vstřebávání živin ten podstatný údaj?
b) cílem "hry" není najít zvíře, které v jednom směru nevyhovuje.no, vono to prase prokazatelně nevyhovuje už ve dvou, jestli jsem si všiml ... takže u prasete je to normální variabilita, zatímco u člověka je to nezvratný důkaz, hm ...
co takhle divoké prase?no, nevím, jak absence cpaní hormonama (mimochodem záležitost pouze posledních pár desítek let) u prasete divokého ovlivňuje třeba tvorbu ptyalinu ... délku střev si laskavě dohledej sám, já si myslím, že je na tom řádově stejně, dokaž mi, že to není pravda, když ho dáváš za příklad
a) divné.. každopádně proč se nezapočítávají nohy je zřejmé.. člověk je vzpřímený, zvířata většina ne.. pokud délka nohou nemá vliv, proč ji počítat?? bavíme se stejně o poměru, takže můžeme naměřit trupy + zadní nohy u zvířat i člověka.. změní se poměry, ale u všech, takže žádná změna v celkovým výpisu
b) ne, překrucuješ, co jsem napsal, přečti proto znovu.. jde o jakejsi soupis obecných společných znaků.. ne, že někdo třeba v jedné, dvou kategoriích nevyhovuje, ale že vyhovuje ve zbylém (mnohem větším) počtu...
o ptyalinu se tu nebavím, odpovídal jsem na délku střev u prasat... a nevim, proč když se cpe prase hormonama, aby přibíralo co nejvíc na váze (nepřirozeně), proč by to nemohlo ovlivňovat střeva, která s tím určitě mají co do činění...
každopádně proč se nezapočítávají nohy je zřejmé.. člověk je vzpřímený, zvířata většina ne.. pokud délka nohou nemá vliv, proč ji počítat??obecně počítat délku je blbost, jde o to, kolik svalové a jiné hmoty je nutno vyživovat, jestli je to hubený a dlouhý nebo tlustý a krátký je IMO celkem jedno, takže porovnání s délkou trupu je uměle vykonstruovanej argument
bavíme se stejně o poměru, takže můžeme naměřit trupy + zadní nohy u zvířat i člověka.. změní se poměry, ale u všech, takže žádná změna v celkovým výpisuto není pravda, různá zvířata mají různou délku nohou v poměru k trupu, takže s "celkovým výpisem" to může pěkně zahýbat
b) ne, překrucuješ, co jsem napsal, přečti proto znovu.. jde o jakejsi soupis obecných společných znaků.. ne, že někdo třeba v jedné, dvou kategoriích nevyhovuje, ale že vyhovuje ve zbylém (mnohem větším) počtu...ale ty znaky jsou stanovený naprosto zcestně, je to zhruba na úrovni ryby: umí plavat ptáci: neumí plavat člověk: umí plavat a z toho plyne, že člověk je spíš ryba - co na tom, že někdo třeba v této jedné kategorii nevyhovuje (jsou i vodní ptáci), celkově je to přece argument potvrzující, že člověk by se měl řadit mezi ryby, ne? tady nejde o to, že "někdo" třeba v "jedné, dvou", ale že ani ty znaky v těch kategoriích nevyhovují, aneb pravidlo nemůže mít neomezeně mnoho vyjímek, pak už to není pravidlem ... např. ještě k těm slinám, There are no enzymes in the saliva of the horse. - takže nejen prase, ale ani kůň nevyhovuje; jsem teď líný vyhledávat doklad (vyvrácení) obecného tvrzení "HERBIVORE: Carbohydrate digesting enzymes", ale přinejmenším ptyalin ve slinách domácích zvířat s vyjímkou prasete (tedy nejen koně, ale i krávy, ovce, kozy ...) není (zdroj: nějaká skripta na veterinu, tlustá A4 se zeleným obalem, jméno si nevybavuju)
o ptyalinu se tu nebavím, odpovídal jsem na délku střev u prasat...jasný, to bylo jen na doplnění ... beru to jako celkový problém toho seznamu, že nejde o jednu dvě vyjímky, ale o koncepčně špatný přístup - ne že bych považoval za špatné porovnávat jednotlivé znaky v rámci skupin, ale že při výběru ignoruje variabilitu a zobecňuje nikoli dle biologického významu daného znaku, ale tak, jak se to hodí do krámu za účelem dokázat, že člověk je býložravec
Maso je jeden z nejpřirozenějších druhů stravy člověka, takže je nesmysl ho najíst. Obzvláště ryby jsou poměrně dost výživné. Mají v sobě hodně látek, které udržují kosti a zuby v dobrém stavu
Ja som na vrchole potravinovej pyramídy takže žeriem všetko čo je v potravinovej pyramíde podomnou, t.j. všetko.
Sežeru všechno co mi _chutná_ a je mi ukradené zda je to zelenina, maso nebo... něco jiného. Hlavní je to, že mi to chutná a je mi po tom fajn. Je jedno zda to byla mrkev, květák, brambora, krůta, prase nebo krysa. A vychází to tak, že jím maso každý den kdy jím (což není každý den), občas vícekrát.
Já nejsem vegetarián, ale skoro ano: Mně stačí jeden brambor obsypaný kotletami
Já jsem vegetarián již asi 20 let. Moje děti víceméně od narození taky (trochu to zbrzdila školka a rodiče). A jsem docela mile překvapen, že v anketě zatím vychází 7%, což je slušné, velmi slušné!
Naštěstí je to nereprezentativní vzorek takže můžeš být vklidu
Myslíš veľkosť vzorky? Alebo to, že sme na linuxovom serveri, takže tendencia spolunáležitosti k minoritám je tu veľmi silná?
Moje děti víceméně od narození taky
Všechny děti milují řízek Divil bych se, kdyby jejich vegetariánství bylo opravdu dobrovolné
Len ma tak napadlo: vidím tu súvislosť s minulým blogpostom. Mäsožravé opice dávajú tej vegánskej poriadne pocítiť, že nepatrí do davu. Aj keď vlastne sami nevedia, prečo mäso jedia, alebo že sa to nemusí. Vždy to tak predsa bolo, takže nejaké zmeny nikoho nezaujímajú. Maximálne tak môže dostať po držke, ak bude chcieť vyliezť po schodoch za banánom
Z pohana se také nestane křesťan/muslim/whatever hned.Nesouhlasim, vetsina dulezitych zivotnich rozhodnuti se kona velice rychle. Dovedu si predstavit situaci, kdy si clovek ve vterine uvedomi, ze jiz maso jist nechce, a zacne byt vegetarianem. Cituji Hagakure: "In the words of the ancients, every decision should be made within seven breaths."
Má vůbec smysl sem ještě něco psát? Snad jen krátký postřeh. Zkusili jste třeba z vepřové kotlety udělat zeleninový salát? Blbost co? Ale vegetariáni furt vymýšlí takové kraviny jako řízek ze soji a ještě nás masaře přesvědčují že to chutná úplně jako maso. Nechutná! Nevím jestli si vy listožrouti myslíte že my masaři nerozeznáme základní chuti nebo co. Mám rád maso, mám rád i zeleninové saláty ale jak ze mě někdo dělá idiota a tvrdí mi že hmota podobná gumě je stejná jako maso tak si o něm myslím že to nemá v hlavě v pořádku. Přátelé vegetariáni, trochu ubrat na fanatismu a povýšenosti!
drahý pojídači mrtvol, uber na fanatismu i ty .. je pravda, že seitan mám rád a jeho chuť se dá zakamuflovat velmi blízko masu, ale jsem taky proti.. proč maskovat něco, co ti chutná jako něco, co je ti odporné? nedává smysl, takže tady jsme se sešli..
prosím vás, nepoužívejte tyhle "argumenty".. byly debilní už v 90. letech.. mrtvola (jak napoví třeba výkladový slovník) je tělo uhynulého zvířete nebo člověka... stejně tak slovo zabít je synonymem slov vyhladit, skolit, atd.. to, že překroutíš češtinu a snažíš se použít slovo, které pro ten konkrétní stav nikdo nepoužívá, nedokazuje, že bych byl pokrytec, ale že ty neumíš česky ...
/ (X_X)
\|/ (X_X) \ / V
. .OO .OOOO .OOOO' OOOO' .-~~~~-. OOO' / (o)(o) .OOOOOO `O .OOOOOOO. / .. | .OOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOO/\ \____/ Aj vegetariani jedia maso .OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO/ \\ ,\_/ len o tom na (ich) stastie .OOOOOOO%%OOOOOOOOOOOOO(#/\ /. neviedia... .OOOOOO%%%OOOOOOOOOOOOOOO\ \\ \/OO. .OOOOO%%%%OOOOOOOOOOOOOOOOO\ \/OOOO. OOOOO%%%%OOOOOOOOOOOOOOOOOOO\_\/\OOOOO OOOOO%%%OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO\###)OOOO OOOOOO%%OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOO%OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO `OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' .-~~\OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' / _/ `\(#\OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' / / \ / `~~\OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' |/' `\// \\ \OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' `-.__\_,\OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' jgs `OO\#)OOOOOOOOOOOOOOOOOOO' `OOOOOOOOO''OOOOOOOOO' `""""""' `""""""'
sorry, jsem v defenzivním režimu a míra pochopitelnosti vtipu se snižuje a konkretne u toho jablka nenastava "smrt", ale mnohem pozitivnejsi rozmnozovani.. presne tim zpusobem, jakym to priroda zamyslela
Nie úplne. Ak odumrie celé jablko (vrátane semien), tak je to "zabitie" novorodenca. Podobne ako keď zabiješ tehotnú matku vrátane jej plodu
Ale inak nechápem, prečo ľuďia stále napádajú vegetariánov za to, že jedia rastliny. Sú proste určite úrovne civilizovanosti v tom, čím sa človek živí: kanibalizmus, mäsožravstvo, vegetariánstvo, prijímanie všetkých látok len z tabletiek. Je na každom, do ktorej skupiny sa podľa svojej morálky zaradí, ale je zrejmé, že tolerancia k ostatným formám života a civilizovanosť stúpa v uvedenom zozname smerom doprava. Toť vše, proste nie som nadšený, keď kanibal ospravedlňuje vraždu tým, že niekto iný konzumuje mäso zo zvierat (argumenty mäsožravcov presunuté o stupeň vyššie).
chápu...
ztížím mu to ve školeNe, to tedy ne. Uživatel Linuxu, 7. - 9. třída ZŠ (dokonce i ten web se zobrazí ve FF).
ano jsem pojídač mrtvol, stejně jako mí předkové pár desítek a možná i stovek tisíc let zpátky. Pojídám maso mrtvých zvířat i mrtvých rostlin. Pokud se stavíš ke stravování z hlediska morálky tak bys měl jíst jen uhynulé rostliny a zralé plody u kterých je snědení nutné pro rozmnožení rostliny. Pokud ale jíš rostliny které je nutno kvůli snědení zahubit, pak jsi stejný pojídač mrtvol jako já, jen s tím rozdílem že pokrytecky rozlišuješ který organismus ještě jo a který už ne. A s fanatismem bohužel nemám kam slevit, je mi jedno co ostatní jedí pokud mi to neukradnou na dvorku. Jen mi vadí militantní přístup propagátorů čehokoliv. Právě jsem povečeřel mísu zeleninového salátu a pevně věřím že mě kvůli tomu pojídači mrtvol nebudou kamenovat. Nejsem si ale jistý jak by to vypadalo kdybych se tady prezentýroval jako vegetarián a pak bych napsal že jsem večeřel opečenou klobásu.
Jo, včera jsem to přehnal, měl jsem 30g točeňákuPokud máme oba na mysli totéž - podivnou pěnu 15Kč za metrák (nevím, jak chutná, nikdy jsem se neodvážil to pozřít) - tak to by možná šlo považovat za vegetariánské jídlo...
.. kdyby tam nebyly namletý ty koňský řitě
RathBurger?
hned potom so nějaká soudkyně zveřejní jeho adresu
MUDr. David Rath
Hostivice
Sadová 1851 okres Praha-západ
PSČ 252 25
Pokud bys chtel panu doktorovi podekovat, nebo primo objednat na navstevu, muzes mu napsat tady
Hodne stesti!
Alebo potom snad ParoubBurger ci TopoBurger - o SladkoBurgrovi ani nevravim...
mysi su vsade, kde sa robi so zranicou.
Nieco na odlahcenie pre 7 a 1 percentnych z tejto ankety...
---------
Proč se vegetarián nikde dlouho nezdrží? Protože, by mu zvadla večeře.
Co je nejhorší pro vegetariánku? Chlap s kotletama!
Víte, proč příslušníci diskriminované národnostní menšiny nejsou vegetariáni? Protože neexistují sojoví psi.
numero duo vede
budu tlustej ikdyz budu zrat jenom sparenou vojteskuNo nesmíš kamión denně...
No, na to, aby si clovek vojtesku opravdu uzil, mu chybi par veci -- napriklad bachor, kniha a čepec.
> pravdu uzil, mu chybi par veci -- napriklad bachor, kniha a čepec.
Hlavne mu chybi prislusne mikroorganismy. Zminene organy treba nejsou - to maji akorat nekteri sudokopytnici, spousta ostatnich bylozravcu (napr. kone) maji relativne jednoduchy zaludek.
Z open source masa mam najradsej freshmeat.net Tam vegetariani, vegani a iny pojedaci sahoviny nesmu!!!!!
sWine?
co tam po kompilovani. nakodit si vlastne. pretecenie zasobnika sa rozsiri o dalsi rozmer.
Keby sa to dalo, ja by som si radšej vyrobil štvorprdelnú opicu
To je ten rozmer navyše?
To ja samozrejme viem. Myslíš, že tú štvorprdelnú opicu som si práve vymyslel?