Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Není vata, nejsou vložky; | Co si dáme mezi nožky? | <nevhodné pro perex> | strčme si tam Husáka!
(snažím se psát politicky korektně, ale moc se mi to nedaří )
Nám, kteří socialismus nezažili, jej rodoví stařešinové obvykle přibližují tak, že něco nebylo (případně bylo na lístky, Bony, etc.). Například, že na televisi čekali půl roku, lítali po celé Praze, aby sehnali kružítko, nebo že strojek na maso dovezli až ze zahraničí (v přímém kontrastu s tím, že se nesmělo cestovat).
Povšimněte si, prosím, že tyto nedostatky byly obvykle způsobeny vším možným, jenom ne zákazem (nebo o žádném zákazu zboží základní potřeby nevím, tu dobu jsem nezažil a z vyprávění jsem se to nedozvěděl, můžete mě vyvést z omylu). Teď není toaletní papír, ale někdy zase bude.
No, a teď jsme v situaci, kdy žárovky nejsou a nikdy nebudou. No nic, už bych měl s tou politikou přestat, nedělá mi to dobře, a věnovat se technické části věci...
Se zákazem žárovek (respektive světelných zdrojů spadajících do energetických tříd horších než C) jsme přišli o zdroj světla, za který neexistuje náhrada. Jako náhrada jsou prezentovány především kompaktní zářivky (newspeak: úsporné žárovky; paranoia: newspeakovým termínem se balamutí ovčanstvo, že to je vlastně totéž, ale výhodnější a EK0TM), které ovšem žárovky nemají šanci zastoupit.
Ještě k tomu levnějšímu provozu: žárovky se vyplatí především v místech, kde se často a na krátkou dobu rozsvěcí. Uvedu dva příklady.
V těchto místnostech se obvykle pobývá 1(mytí rukou, "dojdi pro něco do sklepa")-10 minut. Pokud tyto místnosti osadíme zářivkou, je třeba v nich rozsvítit asi 3 minuty předem. Zářivka tak musí svítit až dvakrát déle než žárovka. Protože zářivka má asi třetinový příkon než žárovka se stejným světelným výkonem, úspora už není 66%, ale jen 30-40%. Michal Kubeček má pravdu, pro orientaci ve sklepě nebo mytí rukou není potřeba plný světelný výkon. Připočítejme k tomu vyšší cenu zářivky (o ~200Kč) a nižší počet startovacích cyklů a zjistíme, že se zářivka prostě nemůže vyplatit (ekonomicky ani ekologicky). A to nemluvím o mnohem méně EKOTM výrobě a likvidaci zářivky.
Vložka pro předejití zbytečným komentářům k tomu "často levnější provoz". V průměrném panelákovém 3+1 je bilance vyplatí:nevyplatí 11:7, tj. 39% svítidel by mělo zůstat se žárovkami:
V paneláku máme schodišťové osvětlení realizované žárovkami o příkonu 60W. Žárovka vydrží asi dva roky. Denně svítí průměrně 30 minut.
Zakázány budou i žárovky svíčkové, nutné například do šicího stroje (fotka pro ilustraci v příloze). Tam prostě zářivkou nahradit nejdou, především z rozměrových důvodů.
Ale to nevadí, každá dobrá věc přináší nějaká omezení. Děkujeme Evropské komisi za to, že lidem takto krásně šetří peníze. Příště by nám mohla pomoci zase nějak jinak. Třeba zákazem používání pájky s olovem, zákazem rtuťových teploměrů a tonometrů, nebo třeba povinností dodávání konkurenčních výrobků.
Pro mimořádně nechápavé: není na tom nejhorší to, že zakázali žárovky, ale to, že příště ve jménu našeho prospěchu zakáží/nařídí něco jiného.
K zamyšlení: Podle Elektřina kolem nás, Zdeněk Opava osvětlení v Československu spotřebuje jen asi 5-10% z celkem spotřebované elektřiny. Nejvíc spotřebují motory.
Tiskni
Sdílej:
mam z toho podobny pocit.
Zpočátku mi zákaz žárovek také připadal jako bruselská zlovůle. Ted když nad tím trochu přemýšlím, nepřipadá mi to zas tak zvrácené. Na řadu aplikací, kam se nehodí zářivky, se už ted dají použít svítivé diody, které mají spojité spektrum, libovolnou barvu, okamžitý náběh, velkou trvanlivost a bezkonkurenční účinnost.Tak proč prostě nepoužíváte LEDky/zářivky a nesmějete se nám, kteří ještě lpí na žárovkách, že platíme zbytečně vysoké účty za elektřinu? Proč je potřeba žárovky zakazovat, když lidé, kteří chtějí šetřit, můžou používat jiné zdroje světla?
Zatím je jejich cena odrazující, ale v principu na jejich výrobě nevidím nic moc drahého, takže bych zde očekával podstatné zlevnění díky budoucím úsporám z rozsahu a rozvoji nano/bio/polovodičové techniky.Žárovky (100W) budou zakázány pozítří, další už za rok.
Určitě by šlo dopátrat, jaké v minulosti způsoboval pohoršení třeba přechod z plynového na elektrické osvětlení apod.Pokud splníte požární normy, můžete si plynem svítit jak je libo i teď. Plynové kahany nejsou zakázány.
Tak proč prostě nepoužíváte LEDky/zářivky a nesmějete se nám, kteří ještě lpí na žárovkách, že platíme zbytečně vysoké účty za elektřinu?Protože:
Pokud splníte požární normy, můžete si plynem svítit jak je libo i teď. Plynové kahany nejsou zakázány.V Praze se dokonce plynové lampy nově instalují. Běžně se ale prodávají jen takové ty malé lampy na PB (pro táboření).
sviti mnohem vic nez usporkyPři stejném příkonu ano.
urcite mnohem dyl vydrziTo je asi taky pravda.
Spektrum maji diky zakalenemu stinitku prijemneTedy opravdu nevím, jak by zakalené stínítko zpříjemňovalo barevné spektrum
V tom je budoucnost ...Ano, je to velmi slibná technologie. Ale zatím nelze tvrdit, že plně nahrazuje například žárovky.
Jeden známý prodává tohle: http://adlights.cz/ – což mi přijde celkem výkonné (veřejné osvětlení).
Já to nekriticky neobhajuji, schválně jsem to tam nehodil ani jako odkaz, protože to není nic, za co bych mohl dát ruku do ohně (ani ta firma, ani LEDky obecně). Můj dojem z těch obrázků je takový, že rozdíl je hlavně v teplotě světla (vidět je tam asi stejně, ne líp) a pak i v tom kontrastu, jak píšeš. Určitě to chce ještě doladit, ale myslím, že LEDky mají budoucnost (na rozdíl od Evropské unie) .
V Praze se dokonce plynové lampy nově instalují.V některých domech v Praze (tuším že Žižkov) lze dokonce zařídit plynové osvětlení v bytech... Teda, slyšel jsem před rokem a půl od plynárníka z PP (Pražská Plyná...)
Nevím, kde se vzaly 3 minuty rozehřívání zářivekKdyž jsem měl zářivku, tak to zhruba tak bylo, ale ještě jsem neměl expozimetr. Teď žádnou nemám, takže to nemůžu změřit
a nevím, kde se vzalo 200 Kč za zářivkuVe starších diskuzích tady na ABC jsem četl (od lidí, kteří kompaktními zářivkami svítí), že pod 200 jsou to šmejdy.
Po spuštění vestavěný expozimetr ukazoval 0EV. V 1 minutě a 20 sekundách ukázal +1/3. Ve čtvrté minutě +2/3.Tak, a teď to ještě přepočítej na procenta
Máme doma úsporky za pár korun z obchodňáku a fungují už asi desátým rokem! Pravda, náběh mají pomalý. Zatím co, když jsme zkusili koupit drahé značkové, tak šly za chvíli do kytek.
Takže jak vidno to jde i kvalitněji. Ono to s tím bude jako se všemi výrobky v kapitalizmu - dělají se tak, aby se co nejvíce ušetřilo na materiálu a aby vydržely po dobu záruky a pak klekly a zákazník si musel koupit nové. Krásně je to vidět třeba na karosériích aut. Za socializmu, když se pozinkovávalo, tak se opravdu pozinkovávalo a spotřeba materiálu nikoho moc nebrala. Soukromá firma si to hlídá a když zaručuje nerezivění pět let, tak to potáhne přesně jen vrstvou, která vydrží pět let. Felicie vyrobené pod Volkswagenem jsou dnes rezavější než Favority vyrobené v socialistické Škodovce.
Holt všechno má svá pozitiva a negativa.
Za socializmu, když se pozinkovávalo, tak se opravdu pozinkovávalo a spotřeba materiálu nikoho moc nebrala.Jenže nikoho moc nebrala ani kvalita, takže když se to udělalo blbě, nic se nedělo. Pořadníky na auta byly tak dlouhé, že sebehorší šunka se prodala tak jako tak a každý nový majitel byl šťastný, že má aspoň něco.
Felicie vyrobené pod Volkswagenem jsou dnes rezavější než Favority vyrobené v socialistické Škodovce.Kvalita Favoritů se po příchodu VW a provedení auditu pronikavě zlepšila. Ty staré (socialistické) měly řadu neduhů "by design" (v elektrice, palivové soustavě, převodovce atd.), které VW odstranil.
Ty staré (socialistické) měly řadu neduhů "by design" (v elektrice, palivové soustavě, převodovce atd.).
To nepopírám. I když, pokud se vezme v úvahu za jakých podmínek a termínů to museli vyprojektovat a pak vyrábět, se ani moc nedivím. Ale jak jsem psal, každý systém má svá plus a mínus. To aby si někdo nemyslel, že když si koupí ty nejdražší úsporné žárovky od značkového výrobce, tak že to budou ty nejkvalitnější.
Máme doma úsporky za pár korun z obchodňáku a fungují už asi desátým rokem!jsem si poměrně jist, že před deseti lety, tedy v roce 1999, se kompaktní zářivky aka úsporky v (místních) obchoďácích příliš neprodávaly, a už vůbec ne "za pár korun" ...
Přestože se prodávají na stejných místech jako běžné žárovky (supermarkety, železářství), maloobchodní cena – kolem 15 eur – zabraňuje jejich masovějšímu prodeji a používání. Společnost PHILIPS Eclairage se do tohoto projektu zapojila a v rámci propagační kampaně nabídla speciální slevy a nabízela tyto žárovky za 4,25 eura (14 W) a 5,85 eura (18 W).kurz eura před deseti lety byl 36,63 Kč takže nějakých 154 korun dotovaná cena krámu, co prd svítí, normální cena klidně přes 500 (sorry, v korunách jsem nic nenašel, ale nemám pocit, že zrovna u tohodle by u nás byly někdy nějak nižší ceny než v okolí, i ve Francii, spíš naopak) a těch Lukových 200 Kč v roce 1993 mělo jaksi jinou hodnotu než v roce 1999 levný čínský šmejd začal naše kšefty zaplavovat tak asi před polovinou doby co uvádíš, máš krátkou paměť
Ve starších diskuzích tady na ABC jsem četl (od lidí, kteří kompaktními zářivkami svítí), že pod 200 jsou to šmejdy.Zvláště doporučuju ty Polské za 50,- s DPH. Do té doby než jsem ji viděl v akci jsem si nemohl představit jak může vypadat černé světlo.
A ještě musím trochu zkritizovat autorovu argumentaci. Nevím, kde se vzaly 3 minuty rozehřívání zářivek a nevím, kde se vzalo 200 Kč za zářivku. Hovoříme-li o zářivce běžné, nahrazující žárovku (do patice E27 a s nažloutlým světlem), lze ji pořídit okolo 100 Kč a ze své zkušenosti můžu soudit, že po 10 s provozu už svítí dostatečně na běžné použití.Jiste! Libi se mi, ze to vidite politicky, takove kadry potrebujeme, prece si pred nejakymi fakty nesedneme naprdel. A navic, pochcane nohy nebo prkynko jsou jen malou obeti v boji proti klimatu...
Nechci se nikoho dotknout, JiKu, ale politicky to tu vidíte především vy.
Ani u vás, pane Burda, by mne nemrzelo, kdyby ubylo trochu (nebo rovnou hodně) politiky a osobního rýpání do ostatních.
Ale zpět k věci: zkrátka než něco odsoudím, snažím se to nejdřív pochopit. A u zákazu žárovek v EU snad aspoň chápu, jak byl míněn, a nepovažuji ho za úplnou zhovadilost. (To nic nemění na tom, že se zákazy podobného typu nesouhlasím, přijdou mi z principu špatné!) Kromě toho, jak jsem vyjádřil výš, vidím potenciál v LED diodách a předpokládám, že za deset či dvacet let se nikomu po žárovkách nebude stýskat. Takže zákaz žárovek je fuj, ale existuje spousta vážnějších a trvanlivějších problémů.
...předpokládám, že za deset či dvacet let se nikomu po žárovkách nebude stýskat.Proc je tedy vrchnost nezakaze za tech 10 ci 20 let? Bylo snad ve svobodnych dobach potreba zakazovat povozy, kone, louce, svicky ci petrolejky?
Na řadu aplikací, kam se nehodí zářivky, se už ted dají použít svítivé diody, které mají spojité spektrum, libovolnou barvu, okamžitý náběh, velkou trvanlivost a bezkonkurenční účinnost.O tej veľkej trvanlivosti pochybujem.
Určitě, setkal jsem se s případy, kdy se LEDka nebo LDka prostě vysvítila a jen žalostně mžourala. Předpokládám ale že ve všech takových případech to bylo v důsledku přehřátí (či dlouhodobému přehřívání). Pokud se moderní dioda zapojí dobře, měla by mít životnost větší než žárovka se zářivkou dohromady. http://en.wikipedia.org/wiki/LED#Advantages
Pokud máte někdo pocit že stačí odpor, tak to platilo pro nízkopříkonové LED. Ale pro výkonové LED je nutná stabilizace proudu protože LED se zahřívá a s teplotou se její parametry velmi mění. A při přehřátí se čipy poškodí.Tak on by odpor stačil, klidně vypočítaný na zahřáté parametry. Problém by byl v tom, že ten odpor by pak topil taky
Odpor topí a stabilizované zdroje napětí zase nemají nic moc efektivitu. BTW: když se mluví o úžasné efektivitě LED diod, počítá se i s efektivitou transformace a stabilizace? Nebo to prostě měří na nožičkách té diody?
počítá se i s efektivitou transformace a stabilizace?
Co já si pamatuji, tak transformátory začínají být efektivní od 500VA přenosového výkonu jádra. Takže od jednoho kVA se to začíná rentovat. Ale u těhdle výkonů je zase problém se startem. Než se jádro magneticky nabudí, vytvoří natolik silný odpor ("zpětný proud" vytvořený indukcí — už si nepematuju ten termín), že to vyhodí nejedny pojistky. Chce to podobný mechanizmus startu, jako pro elektromotory… Já tenkrát došel k závěru, že triak by to vyřešil. Jde to řešit i startem přes žárovku a jejím pozdějším přemostěním, ale to je amatérizmus, že?
No a to je jen transformátor. Dál se musí usměrnit. Gretzův most vypadá jako nejlepší, ale je tam úbytek na diodách. Ty se při velkých proudech musí chladit. Pak filtrace. Kolik mF budeš potřebovat?
Dobrá. Pak přicházejí v úvahu ještě čipy jako 7812 a LM317. Ty pro větší prody potřebují výkonový tranzistor. To znamená co? Chlazení.
Nebo L200? Ten samý případ.
Zkrátka — spínané zdroje s maticovými transformátory valí. Ale ty stavět doma není žádná sranda.
Já osobně bych šel cestou toroidního výkonového transformátoru a dál by se vidělo, jak moc bych byl líný. Svítím zhruba tři hodiny denně a na to se mi nevyplatí stavět spínaný zdroj.
Ale teď už mám místo na Oracle 11gR2, tak nechám filozofování.
BTW: kdybys měl přejít z Oraclu na PostgreSQL, kolik věcí by ti tam chybělo? A u jakého procenta projektů by ti stačila PostgreSQL místo Oraclu? (za předpokladu, že by se psaly znova a na aktuálních verzích obou DBMS).
Toliko k současným projektům. Kdybych měl započítat i předchozí projekty, pak navíc:
od Oracle Database 11gR1 je Java použitelná (používá JIT)Není tam Java náhodou už od verze 8i (tj. cca 10 let)?
Ano, je, ale nepoužívá JIT. Buď máš interpretovanou nabo kompilovanu, což nikdo nepoužíval, protože deployment issues.
Ano, je, ale nepoužívá JIT.Nikdy by mě bývalo nenapadlo, že by se JIT nepoužíval, protože pro "normální" Javu to byla samozřejmost už snad ve verzi 1.0 (nebo nejpozději 1.1). I když - jestliže nepovažovali Javu za příliš důležitou, mohli ji klidně ponechat v tomto stavu.
Stačí v googlu zadat "LED žárovky". Jinak na to člově už často narazí v elektroobchodech.
Ale pozor, má to oproti žárovkám/zářivkám jednu vadu - směrové světlo. Hodí se to na osvícení určitého místa, ale né celé místnosti. Tady se spíše slibuje budoucnost od OLED panelů.
tiez dufam v zlacnenie diod.
co sa tyka diktatu, nechapem ho, spotrebu elektriny vyriesi jej cena a trh.
svítivé diody, které mají spojité spektrumTak si o tom čtu Wikipedii a ani jeden z těch grafů mi moc nepřipomíná záření černého tělesa...
Potvrzuji, že jsem podobná hrbatá spektra sám pozoroval snad u všech bílých LEDek, které jsem měřil. V matematickém smyslu ale spojitá jistě jsou, a pro moje laické účely šířka pokrytého spektra plně dostačuje. Tím mám na mysli, že se mému oku jeví jako příjemný bílý odstín a že barvy osvětlené LEDkou na mne působí stejně jako při osvětlení dejme tomu horkým černým tělesem. Možná, že návrháři barev nebo umělci budou požadovat rovnoměrnější pokrytí spektra -- i zde ale půjde zkombinovat z několika LED, a to včetně spojité možnosti volby odstínu.
se už ted dají použít svítivé diody, které mají spojité spektrum, libovolnou barvu, okamžitý náběh,Než z úst opět vypustíš podobný blábol, pokus se někde dovzdělat. Svítivé diody mají teoreticky jdenu spektrální čáru, prakticky úzké pásmo okolo této čáry. Spojité spektrum ani omylem.
Nepletieš si náhodou diódy a výbojky? Výbojka má skutočne teoreticky len deexcitáciu druhej hladiny na prvú (prakticky je tam bordel navyše). V dióde dochádza k rekombináciám elektrónov s dierami a teda je tam spektrum energií z vodivostného pásu
Hovoril si o téorii. Šírka spektra samozrejme závisí (okrem iného) od šírky vodivostného pásu, ktorá je v rôznych materiáloch rôzna, ale nikdy to nebude ostrá hodnota, ako si tvrdil. Oveľa ostrejšie hodnoty dostaneš v tom spektre výbojky.
Nehovoril som o vlnovej dĺžke, ale o šírke spektra Vlnová dĺžka samozrejme závisí na rozdiele energií, to je elementárna kvantovka, ale o tom sme sa nebavili.
S tým vodivostným pásom nemáš pravdu, závisí od látky, v niektorých sa napríklad striedajú vodivostné a zakázané pásy (hlavne v polovodičoch a tých sa tu bavíme). A samozrejme, pri určitej teplote sa materiál roztopí -- nie že by uleteli elektróny, ale ešte skôr sa rozpadne mriežka.
Nehovoril som o vlnovej dĺžke, ale o šírke spektra.Prostě se podívej do datasheetů na charakteristiky. Spektrum LED diod je úzké. Howgh.
Úzke je relatívny pojem. Rozhodne nie je ostré a už vôbec nie teoreticky, ako si sa snažil zo začiatku tvrdiť. Howgh.
Ted když nad tím trochu přemýšlím, nepřipadá mi to zas tak zvrácené.
O to zvrácenější to je – problém není až tak* v tom, že nebudeme moci svítit žárovkami, o mnoho zásadnější je, že přijímáš jako fakt, že ti EU nařizuje, co si smíš a nesmíš kupovat a hlavně co budeš dělat s elektřinou, kterou sis zaplatil. Pokud se s tím lidé smíří, EU bude rozšiřovat svoje příkazy a zákazy a bude se víc a víc blížit k totalitě. S jídlem roste chuť – úředníci nebo politici s totalitními sklony se nespokojí s tím, že nám letos zakázali žárovky, budou chtít víc a víc – další a další zásahy shora do našich životů – budou postupně ukrajovat z našich osobních i ekonomických svobod, půjdou na to tak plíživě, aby se průměrný občan moc nebouřil a nejlépe jim za to ještě tleskal („kolik miliard nám ta skvělá EU tímto zákazem ušetří! Není to krása?“**). Až jednou už to nepůjde dál a …***
*) ve skutečnosti to problém je, dá se to přežít – holt nebudeme mít tak příjemné a levné svícení jako dnes, ale svět se kvůli tomu nezboří.
**) ne, není – pozn. autora komentáře.
***) nebudu to psát, nebo mne zavřou za rozvracení naší socialistické vlasti, ESSR (Evropský svaz socialistických republi, alias EU, Evropská unie).
> problém není až tak v tom, že nebudeme moci svítit žárovkami, o mnoho zásadnější je, že přijímáš jako fakt, že ti EU nařizuje, co si smíš a nesmíš kupovat a hlavně co budeš dělat s elektřinou, kterou sis zaplatil. Pokud se s tím lidé smíří, EU bude rozšiřovat svoje příkazy a zákazy a bude se víc a víc blížit k totalitě.
Az na to, ze lide se s tim smirili uz davno. Ve vsech zapadnich zemich (USA, Evropa) je podobnych nesmyslnych zakazu spousta. A mnohe tu byly uz davno pred vznikem klasickeho socialismu, takze je nesmyslne to s tim spojovat.
Určitě by šlo dopátrat, jaké v minulosti způsoboval pohoršení třeba přechod z plynového na elektrické osvětlení apod.
Je tu ale celkem zásadní rozdíl
Onen přechod z plynového na elektřické osvětlení byl politickým rozhodnutím např. města – město jako subjekt si rozhodne, za co bude utrácet svoje prostředky. V případě domácností pak tyto přecházeli na elektřinu dobrovolně, protože to méně čoudilo, méně se to porouchávalo a vůbec to bylo bezva. Pokud ale někomu přišly lepší plynové lampy, nikdo mu elektřinu necpal a mohl si s nimi nadále svítit (což může dodnes). Rozdíl je tedy v dobrovolnosti – zatímco zákaz žárovek ze strany EU je nedobrovolný a vynucený.
Žárovka je relativně starý vynález a je celkem jisté, že bude časem nahrazena něčím lepším – důležité ovšem je, aby ji lidé nahradili dobrovolně a proto, že nové svítidlo je lepší, nikoli proto, že jim to někdo nařídil.
Nařídit se dá i sebevětší blbost, ale pokud změníš svítidla dobrovolně, je to důkazem, že jsou skutečně lepší – ne jen, že si nějaký idiot s funkcí myslí, že jsou lepší.
Vždyť já souhlasím s tím, že zakazovat způsob spotřeby energie je špatně. Namísto toho by se na omezené zdroje měla uvalit opravdu velká spotřební daň tak, aby lidé nebyli zdaněni za to, že pracují a žijí, ale za to, že spotřebovávají. Na druhou stranu mi zákaz žárovek nepřijde úplně nesmyslný, jak už jsem psal výš.
Jak si můžeš dohledat např. na Wikipedii, různá právní omezení žárovek se v nejbližších 10-ti letech plánují uplatnit v mnoha zemích i mimo EU. Je možné, že by na to ČR přistoupila během pár let sama od sebe. Nemůžu souhlasit s tvrzením, že zákaz žárovek je cesta k totalitě. Proč by mělo? Je to prostě špatné (či aspoň uspěchané) legislativní rozhodnutí, které odvádí pozornost od důležitějších věcí, nic víc. Možná je to zlobbované výrobci zářivek, to nevím. Tvrzení o plíživém nástupu eurototality se mi jeví jen jako paranoia, která bývá vlastní diskusím na tomto serveru (ale rád si nechám otevřít oči, pokud jsem přehlédl nějaké známky nástupu totality).
Tvrzení o plíživém nástupu eurototality se mi jeví jen jako paranoia
Mně se to tak nejeví. Zdánlivě nejde o nic, ale zavání to socialismem: V některých zemích byl zakázán dovoz banánů, protože se jedná o zbytné a v podstatě buržoazní zboží. (Zákaz u nás neplatil, i když bylo banánů málo ). Bylo to politické opatření. Žárovky jsou též politickým rozhodnutím. Ptám se: Kde je vypracovaná studie, že úsporné žárovky jsou skutečně šetřící? Nejde jen o proud, ale i likvidace a odpad nepotřebných žárovek, náročnost jejich výroby na prostředí, materiál apod. Myslím, že ta studie chybí. Je to hurá akce. V Číně se kdysi přemnožily zmije. Celý národ měl za povinnost chytat zmije. Podařilo se. Zmije téměř zmizely, zato se objevily krysy, které ty zmije úspěšně chytaly .
me tim taky serou...fasisti co zakazujou kokain herak ci LSD, dvoutaktni motory... zabit je!
Možná to na té fotce vidím špatně, ale řekl bych, že je to spíše vyteklá baterka.
No ty vypadají jak krystalky z vyteklé baterky. Ale jak jsem psal, z té fotky to těžko člověk pozná. Když říkáš, že je to cín ...
predaj? taka ekorazia a verejna poprava za pouzivanie spotrebicov D triedy podla spotreby, to by bola paradicka.
ja som debianista, pojdem az v druhej vlne.
R.I.P. žárovko!
Rest in Pieces?
K zamyšlení: Podle Elektřina kolem nás, Zdeněk Opava osvětlení v Československu spotřebuje jen asi 5-10% z celkem spotřebované elektřiny. Nejvíc spotřebují motory.Mám takový dojem, že v dnešní době ty motory budou docela vytlačovat kompy
Hm, ak zoberieš priemerne jeden komp na domácnosť a dajme tomu príkon pár stoviek wattov, tak to je v podstate ako pár žiaroviek, ktoré nájdeš v každej domácnosti. Vzhľadom k tomu, že osvetlenie je 5--10% a čisto žiarovky asi ešte o dosť menej, tak z toho je okamžite vidieť, že nič nevytlačia Navyše, dnes je populárne si kupovať notebooky s ešte oveľa nižšou spotrebou.
Uhm, ja používam rovnaký zdroj ako môj oponent, ktorý tých 5--10% citoval, takže je to pre toto vlákno axióm :-P O zastaralých údajoch sa choď sťažovať majiteľovi blogu :-P
no nevím, jak jinde, ale v hlavním areálu TUL je v síti místo sinusovky mírně zaoblený lichoběžník. A do toho občas vlezou nějaké meziharmonické frekvence, docela by mne zajímalo od čeho (a HDO to není)
Spotřebu bych odhadl na hodně spínaných zdrojů bez PFC, pak klimatizace (Erektorát a podobně) a zárivky. a nekde na konci možná občas nejaký motor.
S těmi motory bych to viděl spíš na strojaře, na mechatronice je to teď samé modelování, simulace a počítače...
O těch robotech vím... Ikdyž roboti nejsou zrovna nejlepší případ, tam je hejno řízených pohonů. Stejně tak byly elektrické laboratoře na Bčku v suterenu. Spíš sem měl na mysli, jak často tyhle věci běží...
Jo, ta síť byla dělaná na něco úplně jiného. A pak se tam v nějaké hurá akci nastěhují počítače... nekde je třeba 11 kusů na jednom starém jističi 16A. Když to vypadne, tak se to prostě ve spolupráci se studenty postupně nahodí... aspoň je nějaké zpestření (osobně se mi to nelíbí, ale...)
elektronika zvlast je dobry napad, to nema sancu.
to by sa asi musel prijat nejaky standart; kazdy vyrobca tuto cast riesi inak
Zpráva dne:
Podle neověřených zdrojů se už ve vietnamských obchodech objevily 100 Wattové žárovky s nápisem 80 W + 20% gratis...
Zase budu podpultove tovary, a ze komunizmom to skoncilo, howno panove, howno...
Jo jo, zase došo na slova "euroskeptiků" ...
ROFL!!!
Takže zářivka by musela vydržet alespoň čtyři roky Pozor, aby byla cenově stejně výhodná jako žárovka. Nikoli výhodnější. Což nevydrží.Nevydrží. Protože ji nejpozději následující týden někdo ukradne. Krást žárovku za 10 Kč se nevyplatí (stejně to ale někdo dělá), ovšem taková kvalitní zářivka s rychlým startem za 389 Kč, to už je něco jiného.
Zakázány budou i žárovky svíčkové, nutné například do šicího stroje (fotka pro ilustraci v příloze). Tam prostě zářivkou nahradit nejdou, především z rozměrových důvodů.Šicí stroj není problém, tam bývají speciální žárovky a ty nám budou milostivě povoleny (ó, král je milostivý, král je milostivý...). Horší je to třeba s některými starožitnými nebo uměleckými svítidly (mám třeba lampu, jejíž nedílnou součástí je nádherná plastika od Evy Roučky - to ji mám vyhodit?), kam se žádná zářivka nevejde.
Do starožitností se budou nakupovat za patřičné peníze starožitné žárovky ve starožitnostech
Taková úsporná žárovka ve zvětšováku taky udělá svoji službu
Všechny současné (pravda, už jsem asi osm let fotky nedělal, ale troufám si tvrdit, že to stále platí) amatérské fotomateriály
Předpokládám že se to nezměnilo. Tipoval bych, že ani ti, kdo nepřestali s výrobou úplně, už neinvestují do dalšího vývoje.
Možná dodají, možná ne. Ale proč poškozovat demokracii tím, že se přirozené a oprávněné věci (jako je nákup žárovek) stanou nelegálními, i když možná tolerovanými represivními složkami? Absence zákazu žárovek tě přece nijak nepoškozuje, tak proč nezachovat lidem právo, ať si svítí tím, co uznají za vhodné? I bez zákazu si můžeš svítit žárovkami – vedle toho si někdo jiný může svítit žárovkami – prostě „žít a nechat žít“.
Ono jde třeba drbat se pravou rukou za levým uchem. Bylo by potřeba tam dát expozimetr, který by ovládal clonu. Ale proč? Proboha proč? Ten zákaz povede asi jen k tomu, že se v ČR, ve Francii atd. zavřou továrny na výrobu žárovek a budeme je dovážel (ilegálně, nebo pro vlastní potřebu) z Ukrajiny a dalších zemí. Zákaz tak povede k útlumu výroby na území EU a k větší závislosti jednotlivých zemí na dovozech. Je dost možné, že se společnost vydá špatným směrem, co se týče způsobu svícení – protože přechod na jiné svícení bude vynucený, nutností, nikoli dobrovolnou akcí, kdy spotřebitelé přecházejí na lepší výrobek. Všude to takhle funguje, když se začne vyrábět nový a lepší typ auta, není potřeba zakazovat výrobu toho starého, lidi ho sami od sebe přestanou chtít a začnou kupovat ten nový.
Všude to takhle funguje, když se začne vyrábět nový a lepší typ auta, není potřeba zakazovat výrobu toho starého, lidi ho sami od sebe přestanou chtít a začnou kupovat ten nový.Však my se dočkáme i u těch aut. Už teď je jisté, že se složení sortimentu prodávaných aut změní, aby se automobilky vešly do nastřeleného limitu CO2. Budou se množit různá prdítka a nákupní tašky (když se zprůměrují s oblíbenými SUV, pomůže to výrobcům dostat se pod limit), pod kapotou také budou spíše vyšponované "podkaliberní" motory (které se snadněji vejdou do limitu, ale jakmile od nich člověk bude chtít nějaké výkony, spotřeba a tím i emise poletí rapidně nahoru) a smradlavé nafťáky. Někde už se dokonce chystají na "superambiciózní krok", kdy se úplně zakáže prodej aut se spalovacím motorem.
Hodte si to sem a uvidite ako sa to (ne)oplati.
www.setri.http://www.setri.sk/uspora-energii-ziarovky-ziarivky-setrit-spotreba-elektriny
Myslite, ze by se zaostali venkovane vzdali louci, svycek a petrolejek, nebyt moudreho zakazu od soudruhu Komisaru?Venkované by měli zářivky dokonce vyrábět! Něco jako "velký skok" v Číně, jen místo "vysoké pece do každé vesnice" to bude "továrna na zářivky do každé vesnice". To by v tom byl čert, aby to nevyšlo!
Chcete snad, aby si lide delali co chteji, jen proto, ze jim to politici nezakazali?Na lid obecný musí být přísnost. Pěkně vzít u huby, nasadit rudý teror. Přes držku, zavřít, zastřelit.
svítidla(nebo co) jsou na osvětlení dobré, ale dělané max. tak na chvíli svícení než někdo projde. Kdyby to bylo připojeno na vypinač, tak radši ani nedomýšlím.(
Jejda, já zapomněl zhasnout?)
potom to nikomu nemůže vadit že se zastaralý žárovky prodávat nebudou ne?Může. Ve stručnosti: i halogenové žárovky budou postupně zakazovány, navíc již od pozítřka se nesmí uvádět na trh ty, které mají neprůhlednou baňku (čili to mnohdy znamená dívat se do ostře zářícího vlákna, které je kratší a více rozžhavené než u normální žárovky).
Podle mě bude problém v elektroinstalaci. Když jsem bydlel na Pankráci, žárovky vydržely tak týden až měsíc. Navíc ten lustr v pokoji používal nějaký atypický něco, co stálo pětikilo. Tak jednoho dne, až zbyla jedna žárovka z pěti a display laptopu dělal lepší osvětlení, zašel jsem do Bauhausu a koupil přenosný halogen na stavbu. A svítil jsem s ním rok. (Měl by stále fungovat, akorát ho teď jaksi nepotřebuji.)
A vůbec jsem s ním zažil spoustu zábavy. Měl jsem ho postavenej zhruba metr od bílé zdi a svítil do zdi. Takže to neoslňovalo a krásně osvítilo celý pokoj. A to teplo z toho vyhovovalo Angreštovi. Vždycky se před tím rozvalil a spokojeně podřimoval. Nejhorší bylo, když se protahoval. Taková dvometrová silueta zívající šelmy včetně (a hlavně) zubů dokáže pěkně vyděsit. Nebo když dělal kočičí hřbet. To byla úplná tma.
No, a když jsem bydlel ještě u rodičů, tak jsem měl za skříní halogen na auto. Taková boule se zrcadlem a kondenzorem. Dělalo to kužel po zdi až na strop. Napájel jsem to počítačovým zdrojem, ale protože jaksi neměl rád ty ampéry, tak dával asi o tři volty míň. Tak ta žárovka jednoho dne prohlásila, že za takových podmínek svítit nebude a odešla. Dokonce jsem si kvůli tomu převinul autotransformátor (takovej ten ksindl ze 120V na 220V), ale produkčně jsem ho už nepoužil. Odstěhoval jsem se totiž na ten Pankrác.
Já bydlel ve starý zástavbě u Televize. Z okna jsem koukal na hospodu Na Pekařce nebo jak se jmenuje. A tam byla elektroinstalace žalostná. Zásuvky nedržely ve zdech, všude možně koukaly dráty… Hrůza! A hlavně tam nebyly pořešený země. Další specifikum byl soused, který při rekonstrukci koupelny přeseknul drát a vyrazil pojistky až na ulici. To bylo v pátek. Když jsem volal předsedovi družstva, že nejde elektrika, řekl, že se na to v pondělí podívá. Tak jsem to šel řešit sám. A například jsem zjistil, že pojistky na baráku byly prodrátovaný, proto vylítly ty na ulici. No, pěkný stórky to tenkrát byly. Když se nad tím teď zamejšlím, napadá mě jen jediná otázka: Jaký je rozdíl mezi rokem 2007 a komunistickou érou? Žádný. To taky porád vypadávaly fáze, protože sousedův přímotop a tak dále a tak podobně.
Co jsem slyšel, halogenovejm žárovkám do auta vadí nejen přepětí ale i podpětí. Tolerance je snad 1V možná 2V. Nevím. Už si to nepamatuji.
Jak příště??
Na olovnaté pájky se vztahuje RoHS... už pár let (na datum si teď nevzpomenu). Rtuťové teploměry jsou na tom myslím podobně.
bezolovnaté pájky... nazval bych to dobře zakamuflovanou plánovanou životností (politicky nekorektním vyjádřením: další kurvítko)
Jak příště??Ano, toto všechno už platí teď.
Na olovnaté pájky se vztahuje RoHS... už pár let (na datum si teď nevzpomenu).Už dlouho.
Rtuťové teploměry jsou na tom myslím podobně.Ty zakázali teď. Naštěstí za ně existuje vcelku dobrá (i když trochu dražší) náhrada, takže člověk nemusí kupovat ty digitální šmejdy.
takže člověk nemusí kupovat ty digitální šmejdy
Proč by jako měly bejt digitální teploměry šmejdy?
Treba proto, ze takovou vec, jako lekarsky teplomer, normalni clovkek potrebuje jednou za mnoho mesicu. Takze vzhledem k samovybijeni v nem nejspis bude vzdy, kdyz je treba, vybita baterka.
zrovna ten tonometr je pohodlně realizovatelný mechanicky, Prostě klasický ručkový tlakoměr. Jenže to neumí všechny ty uživatelsky přítulné blbosti. U jednoho doktora jsem ten digitální zažil už před několika lety. Každé měření se tak třikrát opakovalo. Moje obvodní lékařka používá mechanický ručičkový velikánský měřič. Na běžnou kontrolu tlaku stačí jen takové letmé zkouknutí. Párkrát pumpnout balónkem a ssssssss, je změřeno.
Jen poznamka na okraj, zatimco 'usporne zarovky' je v klidu mozne oznacit za newspeak. U 'světelné zdroje spadající do energetických tříd horších než C' jde proste o sirsi kategorii. kam spada cokoliv, co ma nizsi efektivitu nez nejaka konstanta (treba i zarivka se spatne udelanou elektronikou).
Co se tyce toalety/koupelny/predsine/sklepa, tam si myslim, ze LED osvetleni je dostatecna nahrada.
Lepsi pripad, kde je zakaz zarovek evidentne nesmyslny, je v dome vytapenem regulovanym elektrickym primotopem. Nebo v terariu (kde zarovka slouzi i jako zdroj tepla).
U 'světelné zdroje spadající do energetických tříd horších než C' jde proste o sirsi kategorii. kam spada cokoliv, co ma nizsi efektivitu nez nejaka konstanta (treba i zarivka se spatne udelanou elektronikou)No jo. Mimochodem, co kdybych dovážel a prodával infrazářič do patice E27? Asi by mi to EU zatrhla proto, že má účinnost jenom 95% - zbytek se zbytečně přemění na světlo. Takže bych infrazářiče natřel černou barvou, aby byla účinnost vyšší. Ta barva by náhodou byla rozpustná v lihu
Ale nikde jsem nenarazil na informaci, kolik rtuti se uvolní třeba spálením tuny běžného uhlí vyrubaného někde u Mostu nebo Sokolova.To by mohl vědět pan MUDr. Šuta, věnuje se tomu už dlouho (tedy nejen vysvětlování, proč je prospěšné zakázat zářivky nebo naše oblíbené insekticidy, ale i zkoumání obsahu škodlivin v tom či onom). Myslím, že by byl docela ochotný se o tom bavit (v odkazovaném blogu je i mailová adresa).
jenže ty moderní žárovky se rozpadaj proto, že je v nich použit bezolovnatý ekocín (další z nařízeních EU)
Prostě jediný zdroj, který není žárovka, neobsahuje rtuť a je vhodný pro použití v domácnosti, je LED "žádovka"...Ale já chci mít i doma spojité spektrum!
Testování provedl Elektrotechnický zkušební ústav (EZÚ) Praha.
Takže zářivka by musela vydržet alespoň čtyři roky … Což nevydrží.
Jediná zářivka, která mi nevydržela čtyři roky, byla devítiwattová ve stolní lampičce, která i s tou zářivkou stála asi 200 Kč. A s tím rozsvěcením tři minuty předem to taky není tak horké - on je rozdíl mezi tím, co stačí na umytí rukou, a co je potřeba na mytí.
Taky si myslím, že plošný zákaz klasických žárovek je blbost, ale zase není potřeba ve jménu propagandy překrucovat realitu. Stačí že to dělá druhá strana.
Jediná zářivka, která mi nevydržela čtyři roky, byla devítiwattová ve stolní lampičce, která i s tou zářivkou stála asi 200 KčJsou tu lidé s jinými zkušenostni... Máš je i v koupelně a jiných místech s častým zapínáním? Pro info, v paneláku na chodbě je to za 4 roky asi 16000 cyklů.
s tím rozsvěcením tři minuty předem to taky není tak horké - on je rozdíl mezi tím, co stačí na umytí rukou, a co je potřeba na mytíÁ, to jsem nedomyslel...
Jak už jsem napsal, taky si myslím, že globální zákaz všech žárovek je blbost, jsou místa, kam se hodí víc. Jen se mi prostě nelíbí, když někdo v argumentaci klesne přesně na tu úroveň demagogie, kterou vyčítá druhé straně.
Jen by mne zajímalo, kam až to eko-běsnění dojde. Představa zářivky v blinkrech u auta mi nedělá úplně dobře, o hlavních světlometech ani nemluvě.
Představa zářivky v blinkrech u auta mi nedělá úplně dobře, o hlavních světlometech ani nemluvě.V blinkrech budou LED, ve ostatních světlech rovněž, včetně těch pro denní svícení (viz Audi A8 a podobná auta, tam už to dávají dnes). V hlavních světlech budou "xenóny", tedy xenonové výbojky, nicméně už se testují i LED pro toto použití. Případně tam může být ještě halogenová žárovka s povlakem nepropouštějícím infračervené záření (třída B), takovou by královská milost mohla připustit.
LEDková světla mám na kole a jako hlavní problém bych viděl jejich směrovostNa kole mám LED jen vzadu (takové světlo složené z řady LED do oblouku, takže je vždycky vidět aspoň jedna a svítí to dost), vpředu mám halogen. Byla to ta nejlepší kombinace, kterou se mi povedlo dát dohromady.
Xenonky do každého auta, to bude skvělé, až nás nebude oslepovat jedno auto z padesáti, ale všechna…Hlavně těch peněz! Xenony musejí mít automatické naklápění, takže to jsou peníze navíc. Dnes to pod 30 tisíc (příplatek oproti standardním světlům) nikdo nenabízí. Dokážu si představit, jak se to hravě zdůvodní. Těch hraček do auta, které tam povinně budou (např. stabilizační systém, brzdový asistent, eCall...), už je tak dost, takže jedna navíc už s tím tolik nezamává.
Jen by mne zajímalo, kam až to eko-běsnění dojde. Představa zářivky v blinkrech u auta mi nedělá úplně dobře, o hlavních světlometech ani nemluvě.Tam budou povinně LEDky. I se všemi nevýhodami (třeba v takovém blinkru jich bude asi víc do všech stran
Myslím, že moc daleko ne; protože většina těch ekologických projektů je neekonomická, tak dříve či později dojdou peníze.Problém je v tom, že tuhle legraci platí všichni občané, ne EU.
Tohle tvoří zanedbatelné procento ze všech těch zlodějen, který platím(e).
Myslím, že moc daleko ne; protože většina těch ekologických projektů je neekonomická, tak dříve či později dojdou peníze.Zdroje jsou, jak říkají někteří komisaři. V našich kapsách. Sáhnout do nich je jednodušší, než by se zdálo. Například u nás je takovým superlákavým zdrojem zisk ČEZu. Někteří politici by do něj rádi hrábli a koupili si za něj hlasy v podzimních volbách. Že je to ale sáhnutí do našich kapes jako každé jiné, nikdo z nich neřekne ani na čtvrt huby (natož na plnou).
U těch banánů je dobře vidět, jak snadno lidé uvěří každé blbosti, pokud chtějí uvěřit.
EU je špatná, áno, proto takováhle neuvěřitelná zhůvěřilost musí být zajisté pravdivá, áno.
Pravda je ovšem prostá - EU pouze definovala I. jakost různých druhů ovoce a zeleniny, aby bylo čeho se chytit a aby to bylo v celé Evropě stejné (podobně jako míry a váhy). Nikdo nikdy nezakázal prodej jiné než I. jakosti ovoce a zeleniny (o čemž vás přesvědčí návštěva nejbližšího supermarketu).
Nikdo nikdy nezakázal prodej jiné než I. jakosti ovoce a zeleniny (o čemž vás přesvědčí návštěva nejbližšího supermarketu).nejbližší supermarket má ovšem pocit, že nic jiného než I. jakost by neprodal, a tak to lepí na vše - onehdy jsem jako "I. jakost" koupil nahnilou cibuli plnou hlíny (a to jsem dlouho vybíral ...), načež jsem na tento fakt upozornil jak výrobce, tak provozovatele supermarketu - ten druhý se samozřejmě neobtěžoval odpovědět, zatímco výrobce mi napsal srdceryvnou story o tom, jak začaly povodňové deště ještě dříve než stihl naskladnit, pročež není schopen kvalitu udržet, ale proč na to v tom případě nenalepí, že to je III. jakost, to mi nevysvětlil ...
onehdy jsem jako "I. jakost" koupil nahnilou cibuli plnou hlíny (a to jsem dlouho vybíral
Hlavně jestli měla správný tvar. :-)
Nejenom v EU ale i například v USA se chystá zákaz určitých typů žárovek.
Třeba zákazem používání pájky s olovem
Najít elektroniku, která by neměla na krabici "RoHS", už je čím dál tím těžší. :-(
K zamyšlení: Podle Elektřina kolem nás, Zdeněk Opava osvětlení v Československu spotřebuje jen asi 5-10% z celkem spotřebované elektřiny. Nejvíc spotřebují motory.
Pro objektivitu je ale potřeba vzít v úvahu, že ta kniha pochází z osmdesátých let. Od té doby došlo k útlumu průmyslové výroby a posílení služeb a vůbec organizací, kde se spíš svítí než točí motory. Takže předpokládám, že dnes už to číslo bude vyšší.
ROFL, domy by sa mali zateplovat, nie vytapat klasickymi ziarovkami :)
Najít elektroniku, která by neměla na krabici "RoHS", už je čím dál tím těžší.Ano, to měla být ironie (to dodávání konkurenčních výrobků je výběr prohlížeče při instalaci Windows).
Od té doby došlo k útlumu průmyslové výroby a posílení služeb a vůbec organizací, kde se spíš svítí než točí motory. Takže předpokládám, že dnes už to číslo bude vyšší.Zase máme už v mnoha domácnostech a firmách zářivky (a počítače a plazmové televize s vyšší spotřebou než tehdejší).
no EU je enegeticky vysoko nesebestacna a ide to stale k horsiemu; takze nieco treba robit; ci nas zachrania projekty ako je vystavba slnecnych elektrarni na Sahare je otazne
+ 1
To ale jednak nie je nič nové a jednak na tom nie je nič zlé. Keby všetci hovorili a písali vždy správne, tak nevzniknú žiadne románske jazyky a stále tu máme latinčinu Detto vo všetký ostatných jazykových rodinách.
To je kvôli tomu, že jazyky vznikajú živelne, kdežto pravopisom sa zaoberajú pseudointelektuálovia, ktorí ho považujú za svätú modlu a robia minimálne zmeny.
Btw, nie že by som mal niečo proti pravopisu, tiež som ultrakonzervatívec, ktorá pohŕda akoukoľvek inou než spisovnou slovenčinou A tým zasa nechcem povedať, že nemám v každej vete aspoň desať chýb
Celkovo vzaté, som strašne nekonzistentný vo svojich názoroch. Úplný doublethinker
Nerozumiem. A ako inak podľa teba vzniká nový jazyk, než porušovaním toho, z ktorého sa vyvíja?
Cestovat se smelo, jenom to bylo slozitejsi nez dnes (viza, devizove prisliby, proverovani atd.)To jednak není pravda (např. v 80. letech se do Polska smělo - kromě výjimek - jen jako tranzit, tj. z ČSSR přes Polsko jinam nebo naopak, a nejpozději následující den opustit Polsko; bylo to kvůli tomu, aby se někdo nenakazil špatnými názory od členů Solidarity). A zadruhé někdo cestovat prostě nesměl. Někdo vůbec nikam, většina ale přinejmenším na západ. Například můj děda celá 70. léta cestovat nesměl, a to ani na cesty, kam ho chtěla vyslat ČSAV. A to jen proto, že si občas psal s lidmi v Západním Německu, se kterými se seznámil, když tam v roce 1968 pobýval.
Osobne som si do bytu kupil vsade Phillips Genie; najlepsia usporna ziarovka aku some kedy mal. Rozsvieti sa okamzite na plny vykon - netreba cakat x sekund/minut. Je v dvoch farbach (daylight biela alebo zlta), ale aj tak ich vzdy pouzivam vo vnutri telesa lampy, ktore aj tak meni farbu vychadzajuceho svetla (v kupelni a na zachode mam napriklad modru stropnu lampu, v obyvacke do zlta, v spalni do hneda); cistym svetlom priamo zo ziarovky nikde nesvietim (ak vynecham USB lampicku z pocitaca ;)
A cena je uplne v pohode. Tu napriklad vasich 119-131 Kc:
???
tohle je oblíbená propaganda zastánců zářivek. Světlo v žárovce vzniká díky teplu, teplo je nedílnou součástí procesu. Bez tepla to nejde ani v těch zářivkách ani v těch LED podivnostech, jenže tam je teplo opravdu pouhým odpadem. Zatímco u žárovek kromě extrémních wattáží chlazení celkem není třeba řešit, uchladit LED o příkonu pouhých několika wattů je docela pakárna.
To si trochu mimo. Žiarovky fungujú na obyčajnom Ohmovom zákone a väčšina energie sa skutočne stráca vo forme tepla. Svetlo je len dôsledok rozžeravenia kovu (technicky sa jedná o deexcitáciu tepelne excitovaných elektrónov). Kdežto v moderných zariadeniach, ktoré využívajú v nejakom zmysle kvantovku, svetlo vzniká ľubovoľným poklesom energie elektrónu (napríklad v prípade LED pri stretnutí elektrónu s dierou). Jasné, že teplo vzniká je vždy a všade, to vie každý školák, ak už bral druhý termodynamický zákon, ale ide o ten pomer svetelného a tepelného výkonu, ktorý je pri žiarovkách zúfalý. Ak ich teda nepoužívaš len na ohrev ako thingie
Mohol by si rozviesť to chladenie LED? LED je obyčajná polovodičová dióda. Nie je mi známe, že by ich bolo treba z nejakého dôvodu chladiť.
Polovodičové súčiastky sú, čo sa teploty týka, obmedzené zdola dostatočnou teplotou, aby bolo dosť voľných elektrónov, a zhora, aby sa neroztopil drát. Nič iné tam nehrá rolu. Problém s počítačmi je, že tých tranzistorov je tam miliarda, takže celková produkcia tepla je obrovská a vzniká otázka ako ho efektívna odvádzať. Pri LEDkách nič podobné nehrozí. Za druhé, ak tie polovodiče budú mať dostatočne malý odpor, tak v nich ani moc tepla nemôže vznikať. A aj keď vznikne, tak proste odíde do prostredia, úplne rovnako ako v tej žiarovke. Nevidím žiadny problém.
Pri LEDkách nič podobné nehrozí.Hovořil zkšuený bastlič pracující s LED o příkonu do 50mW... (A nebo zkušený kecal, který o elektronice moc neví)
Druhá možnosť je správna O Môžeš to teda vysvetliť nám neznalým?
Takže se nakonec dostaneš ke svítidlu, které je větší než žárovka a má barevné podání horší než žárovka.A má absurdní cenu
A abychom se nebavili jen na urovni typu 'vsechno, co sviti, generuje take nejake teplo' , tak to bude chtit trochu dat:
Z dodavaneho prikonu vygeneruje zarovka cca 2 % svetla, zarivka cca 9 % a LED cca 15 %. Zbytek je teplo.
Tedy pro dosazeni 2 W svetelneho vykonu potrebujes pouzit zarovku s prikonem 100 W a zbyde 98 W tepla, zatimco pro dosazeni stejneho svetelneho vykonu potrebujes LED svitidlo s prikonem 14 W, a zbyde 12 W tepla.
eště bych teda rád věděl jak se to poměřuje. Žárovka dává široké barevné spektrum a vyzařuje skoro všesměrově a skoro bodově. Zářivka podle kvality má spektrum všelijaké a vyzařuje na velké ploše. LED má spektrum ještě diskutabilnější než zářivka a vyzařuje více či méně směrově prakticky z velmi malého bodu. Docela rád bych potkal kouzelníka co vytvoří rovnocenné podmínky pro měření.
> primárním účelem zdroje světla je vytvářet světlo (takové, při kterém se dá pracovat/číst si/whatever a ne udělat bludičku se třemi až pěti spektrálními čarami,
Na plnohodnotne videni by melo stacit svetlo se trema spektralnima carama - ve stredu prijimaneho rozsahu prislusnych fotoreceptoru lidskeho oka. Samozrejme, pri takovem osvetleni muze byt jine podani barev.
> Mezi "by mělo stačit" a "nebolí oči po pěti minutách čtení" je docela podstatný rozdíl. A lidský zrak není zvyklý ani stavěný na mělo by stačit tři spektrální čáry.
Mas pro takove tvrzeni nejake realne podklady, nebo to je tvrzeni na urovni 'z wifi me boli hlava'? Z toho, jak funguje lidske oko, by to bylo docela zvlastni.
Každé lidské oko je jiné a v citlivosti jsou jisté rozdíly. Například to moje reaguje sice na tři spektrální čáry, ale dvě z nich jsou dost blízko sebe na to, abych měl enormní problém rozeznat světle zelenou od světle žluté či oranžové. (Raději se neptej, jak sprostě mluvím, když ladím nějakou věc, u které výrobce ušetřil místo a indikuje několik stavů barvou maličké LEDky.)
Statistika říká, že 5% lidí má závažnou vadu v rozeznávání barev; troufám si tvrdit, že zhruba dalších 10%, hlavně z mužské populace, má menší odchylku. Už z toho bych usuzoval, že ani subjektivní příjemnost, respektive využitelnost, světla není pro každého stejná.
> Z dodavaneho prikonu vygeneruje zarovka cca 2 % svetla, zarivka cca 9 % a LED cca 15 %. Zbytek je teplo.
> Tedy pro dosazeni 2 W svetelneho vykonu potrebujes pouzit zarovku s prikonem 100 W a zbyde 98 W tepla, ...
Akorat ze tohle neni pravda. Vyse uvedena procenta neudavaji podil vykonu viditelneho svetla vuci prikonu, ale podil lumenu (svetelneho vykonu vazeneho standardizovanou citlivosti oka) vuci idealnimu zdroji svetla (maximalizujiciho svetelny tok (v lumenech)) o stejnem prikonu. Tedy 'doplnkova' procenta nejsou teplo, a napriklad idealni monochromaticky zdroj 520 nm (transformujici vsechnu vstupni energii na svetlo) bude mit takto definovanou efektivitu jen 50 %.
Nevite nekdo o spolehlivych udajich efektivity - ve smyslu celkoveho podilu zariveho toku svetla ve viditelnem spektru vuci elektrickymu prikonu - pro tyto zdroje svetla?
No, tak to je samozrejme problém v procesoroch, kde je tých tranzistorov miliarda na centimetri štvorcovom. Nečakal som, že to bude tak zlé aj s tými LEDkami.
v LED ziarovkach sa pouziva vyssi prikon ako 1W? AFAIK je to tak, ze je tam viac LED diod s mensim prikonom? A vyvoj pojde asi cestou miniaturizacie a zvysovaniu poctu diod v 1 lampe.
Hm, už som tu dlho nevidel Kyosukeho, ale on vždy propagoval počítače založené na FORTHe, ktoré majú tak 100x lepší pomer výkon (procesorový) / príkon (elektrický). Ale ja osobne o tom nič neviem, len ma to tak teraz napadlo
Všimol som si. Je ho veľká škoda. Snáď je mu aspoň dobre tam, kde je teraz
Ono to nie je žiadny zázrak, len o týchto veciach okrem pár odborníkov nikto nevie. Stačí ak dáš do abclinuxu vyhľadávania slovo Forth (citujem Kyosukeho):
Core 2 Extreme X6800: - 27000 MIPS - 75 W - 360 MIPS/W - 0,065 µm Rok 2006. Forthovské jádro x18: - 2400 MIPS, - 0.02 W, - 120000 MIPS/W - 0,18 µm - rok 2001.
Mne nie, ja som to len citoval. To o Forthe je priamo zo stránok Chucka Moorea o X18 a o X6800 sa zasa dá nájsť na wikipédii. Všetky dáta vyzerajú byť správne (teda aspoň podľa dôveryhodných zdrojov).
> ARM, MIPS…už jsem zažil 600Mhz ARM u kterého, pokud by nebyla LEDka by ani nebylo poznat, že jede.
No na to nepotrebujes ani ARM nebo MIPS. Takovy AMD Geode (v ALIX desce) funguje i bez pasivniho chladice a vykon ma take celkem slusny. Pro bezny kancelarsky pocitac by to mohlo stacit.
Ty si jedny, kdo na to zareagoval adekvatne, cely zbytek threadu je off-topic.
proc se bedrzeji tech klasickejch zelenejch a cervenejch a misto toho tam serou modry superjasny, stejny pro power i hdd activity. Kdybych nebyl linej tak ji vymenim za jinou (a jeste ji priletuju na nozicku nakej rezistor aby svitila min).
Ona vydrží, ale zdaleka ne tak dlouho, jako na jmenovité napětí.To samozřejmě vím, také jsem tím neměl v úmyslu osvětlovat, jenom zjistit, jestli bouchne hned nebo jestli to chvíli vydrží.
Tím víc svítí, ne?
A čo halogénové žiarovky? Veď tie majú rovnaké svetlo, o 30% nižšiu spotrebu a vydržia 2000 hodín. Takže sú aj lacnejšie.
Ten som nečítal, ale pred pár dňami som čítal článok v SME, v ktorom sa týmto zoberali a tam písali, že halogénových žiaroviek sa to nedotkne. Tak neviem.
Takže halogénové žiarovky triedy A budú môcť zostať? To mi bude stačiť.
Aj keď možno budem používať o 6 rokov vývoja vylepšené LED.
halogénové žiarovky triedy ATo jde vyrobit?!
Neviem. Asi nie, že? Ako laik som sa nechal zmiasť tým označovaním Osramu.
No, zrovna tu mám jednu žárovku Philips - halogenová s dvojitou baňkou do E27 - 1920lm, 105W -- a energetická třída C. Koupil jsem ji na vyzkoušení v normálním obchodě asi za 90 Kč, když jsem byl nakoupit zásoby 100W a 150W žárovek.
Ta halogenová 105W by měla svítit jako 150W normální a měla by vydržet 2000 h. To je úspora 45W * 2000h = 90 kWh, což je nějakých 400 Kč. Takže se to celkem vyplatí, i kdyby ta životnost až taková nebyla. Zdá se mi, že ta halogenová žárovka svítí celkem stejně jako normální, se zářivkou se to vůbec nedá srovnat (což jsem samozřejmě čekal).
No, zrovna tu mám jednu žárovku Philips - halogenová s dvojitou baňkou do E27 - 1920lm, 105W -- a energetická třída C. Koupil jsem ji na vyzkoušení v normálním obchodě asi za 90 KčV jakém obchodě? Kde je mají? Zatím jsem je totiž ještě nikde neviděl, všude mají (pokud vůbec) jen halogenky třídy D, navíc jen do ekvivalentu 75 W (rozhodně ne 150 W, ale ani 100).
Myslím, že to bylo v Baumaxu... Je to přesne PHILIPS EcoClassic30, měli i meší příkony (ekv. 40W, 60W) i vyšší - asi 140W příkon.
viz třeba http://www.philips-levne.cz/p/ecoclassic30-105w-e27-230v-a60-matna/ - nevím, jak je to s tou matností, ale ta moje je úplně čirá
No a to je možná právě ten důvod proč se klasické žárovky musí zakázat. Jak jinak chcete podpořit prodej nového výrobku, který je možná o něco lepší než klasická žárovka, ale také o dost dražší. Můžete buď narvat peníze do reklamy, nebo do lobbyngu. Tady zvolili druhou cestu a výsledek tu máme v podobě ekologického zákazu :D
No a to je možná právě ten důvod proč se klasické žárovky musí zakázat. Jak jinak chcete podpořit prodej nového výrobku, který je možná o něco lepší než klasická žárovka, ale také o dost dražší.Jak jinak? Třeba změnou daňového systému tak, aby byly zatíženy primární zdroje, namísto příjmů lidí. Vyšší zdanění například uhlí (ono je zdaněno "uhlíkovou daní" už teď, ale relativně nepatrně) by zásadním způsobem změnilo poměry na trhu s výrobky s různou spotřebou (do jejichž ceny by se ale zase promítla energetická náročnost). Změna by byla fiskálně neutrální tím, že by se příslušně snížily jiné daně, například daň z příjmů fyzických a právnických osob. A když už by se nekoplo do daňového systému tak brutálně, tak by stačilo prostě energeticky náročné výrobky samostatně zdanit. Například zvláštní daň na žárovky 50 Kč/ks by splnila účel zákazu (mnoho lidí by přešlo na úspornější zdroje), ale neměla by negativa zákazu (tedy nemožnost používat žárovky tam, kde jsou vhodnější).
- nízká cena a ekolgická výroba
Nemůžu si pomoct, ale řeči o nízké ceně jsou holý nesmysl. Pokud se mám rozhodovat, jestli si koupím jednu zářivku za 200 Kč, která mi ve srovnání s žárovkou ušetří celkově 5000 Kč, nebo zda si místo ní koupím deset žárovek v celkové ceně 100 Kč, co asi zvolím? Ne, pořizovací cena opravdu není výhoda.
Když si někdo vezme tři sta tisíc a půjde do autobazaru koupit ojeté auto, může si vybrat buď nějakou Fabii se spotřebou pod pět litrů na sto kilometrů, nebo nádherný luxusní čtyřlitr podobného stáří. A teď si položme otázku: Opravdu je žárovka ten luxusní čtyřlitr? Opravdu se vyplatí ty obrovské provozní náklady? Pro mně je odpověď jasná: NE! Žárovka prostě není nic luxusního nebo výjimečného, co by stálo za ty náklady. (U auta bych samozřejmě uvažoval jinak.)
O ekologii bych se dost hádal. Wolfram patří mezi těžké kovy. Kromě toho každá práce se sklem představuje jistý ekologický problém, takže mezi žárovkami a zářivkami nevidím v tomto ohledu podstatný rozdíl.
- spojité spektrum
A to je výhoda pro koho? I ty nejkvalitnější zdroje pro špičkové profesionální nasazení mívají čárové spektrum a nikoho to netankuje. Výbojky v kinech a v různých projektorech jsou jedny z příkladů takových světelných zdrojů.
- přirozené podání barev
Cože??? To je moc špatný vtip. To hnusé žluté rádoby světlo má nějaké dobré podání barev? Pro přirozené podání barev je potřeba světlo se spektrem odpovídajícím teplotě kolem 6000 Kelvinů. 4000 Kelvinů je dobrý kompromis pro osvětlení domácností, kde může příliš chladný odstín někomu vadit. Ale žárovka ani omylem! Ta má 2700 Kelvinů, což je zkrátka hnus. Bohužel všechny úsporné zářivky se snaží tento nešvar napodobovat. Když kupuju zářivky a chci mít alespoň 4000 Kelvinů (na čtení ovšem vždy 6500 Kelvinů), mívám dost problém je sehnat. Naštěstí ale vydrží tak dlouho, že když už je člověk jednou má, nic dalšího řešit nemusí.
- konstantní světelný tok
Kdy? V prvních dvou minutách po startu nebo později? A vůbec, co to znamená konstantní světelný tok? Rád bych připomněl, že žárovka velmi nepříjemně mění intenzitu světla s frekvencí 100 Hz. Všechny webkamery (resp. jejich ovladače) obsahují algoritmy na kompenzaci tohoto nedostatku. Naproti tomu zářivky neblikají vůbec. Zaprvé, mají vysokofrekvenční měnič, který dosahuje frekvencí řádově kHz. Zadruhé, fluorescenční látka na trubici dobře vyrovnává případné fluktuace v intenzitě původního UV záření.
- okamžitý náběh
Většina zářivek, které mám, má okamžitý náběh. S intenzitou je samozřejmě problém, ale řešením rozhodně není žárovka. Správným řešením je výzkum v oblasti LED technologií. Několik takových svítidel jsem zkoušel, ale jejich intenzita zatím bohužel vůbec neodpovídá deklarovaným hodnotám. Nicméně jednoznačně jde o svítidla budoucnosti. Žárovka má účinnost pod 10% a zářivka dosahuje stěží 50%, zatímco LED diody mohou snadno překročit hranici 90%.
- často levnější provoz
Horší nesmysl jsem ještě neslyšel. Takže když mám pětkrát vyšší příkon, budu mít levnější provoz? Získám snad levnější tarif za to, že budu topit žárovkami? Moc tomu nevěřím.
- nízká cena per zap/vyp cyklus
Vskutku? Kde je to napsáno? Chtělo by to dát sem odkaz na nějaký objektivní srovnávací test, který to dokazuje a který přesně vyčísluje tu cenu. Dokud ten odkaz nevidím, považuji tohle za do nebe volající hovadinu.
Závěrem bych rád poznamenal, že ostře nesouhlasím s nařízením Evropské unie ohledně žárovek. Myslím si, že tyto věci by se měly řídit výhradně svobodným trhem. Když si někdo koupí žárovku, je to jen a jen jeho rozhodnutí a jeho chyba. On za ni bude platit vysoké náklady a z těch plateb bude odvádět daně, které v konečném důsledku prospějí všem ostatním. Tak proč ho v tom placení omezovat? Proč mu diktovat, aby šetřil? Vždyť to škodí celé ekonomice! Vydělávat na lidské blbosti není špatné. Naopak, stát by měl takové vydělávání ve vlastním zájmu podporovat.
Nemůžu si pomoct, ale řeči o nízké ceně jsou holý nesmysl. Pokud se mám rozhodovat, jestli si koupím jednu zářivku za 200 Kč, která mi ve srovnání s žárovkou ušetří celkově 5000 Kč, nebo zda si místo ní koupím deset žárovek v celkové ceně 100 Kč, co asi zvolím? Ne, pořizovací cena opravdu není výhoda.Pozor na ústa, při rozdílu 50W a ceně elektřiny 5Kč/kWh to dělá 20000 hodin. Výše je linkován jakýsi výzkum, ze kterého vyplývá, že ty kvalitnější drží asi tak třetinu, ty nekvalitní dvacetinu.
O ekologii bych se dost hádal. Wolfram patří mezi těžké kovy. Kromě toho každá práce se sklem představuje jistý ekologický problém, takže mezi žárovkami a zářivkami nevidím v tomto ohledu podstatný rozdíl.Zatímco ta elektronika v patici kompaktní zářivky je nic? Z jakého kovu jsou žhavící vlákna v zářivce?
Cože??? To je moc špatný vtip. To hnusé žluté rádoby světlo má nějaké dobré podání barev? Pro přirozené podání barev je potřeba světlo se spektrem odpovídajícím teplotě kolem 6000 Kelvinů. 4000 Kelvinů je dobrý kompromis pro osvětlení domácností, kde může příliš chladný odstín někomu vadit. Ale žárovka ani omylem!Zejména myslím spektrum. Ale mé znalosti fyziky nejsou tak daleké. Vycházím ze zkušenosti, že (zejména u temperových barev) je baj vočko menší rozdíl mezi denním světlem a žárovkou než denním světlem a zářivkou.
Rád bych připomněl, že žárovka velmi nepříjemně mění intenzitu světla s frekvencí 100 Hz.To se to vlákno stihne tak rychle rozžhavovat/schlazovat?
Většina zářivek, které mám, má okamžitý náběh.Výše je linkovaný výzkum (+ orientační měření mé a Luka), který došel k závěru, že zářivky nabíhají na plnou intenzitu 3-4 minuty. (ano, náběhem byl myšlem náběh na plnou intenzitu)
Správným řešením je výzkum v oblasti LED technologií. ... Nicméně jednoznačně jde o svítidla budoucnosti.Žárovky (100W) budou zakázány za 23 hodin a 20 minut, další za 365 dní.
Horší nesmysl jsem ještě neslyšel. Takže když mám pětkrát vyšší příkon, budu mít levnější provoz? Získám snad levnější tarif za to, že budu topit žárovkami? Moc tomu nevěřím.Ukazuji dva příklady, kde je levnější provoz minimálně sporný. Nebo třeba takové ty venkovní reflektory se senzory pohybu (cykly po 30s), do kterých se teď montují 150W halogenky.
Vskutku? Kde je to napsáno? Chtělo by to dát sem odkaz na nějaký objektivní srovnávací test, který to dokazuje a který přesně vyčísluje tu cenu. Dokud ten odkaz nevidím, považuji tohle za do nebe volající hovadinu.Ano, žádný odkaz nemám. Považujte to tedy za hovadinu. Nebo se zkuste zamyslet nad tím, jak probíhá startovací proces zářivky a jak se liší od startovacího procesu žárovky. Souhlas! To je to hlavní. I kdyby byly zářivky skutečně úžasné, nevidím důvod, proč by mi měl někdo zakazovat žhavit ve vakuu/inertním plynu wolframový drátek.
To přirozené podání barev 6000K je tuším pro ideální černé těleso. V reálu imho stačí míň.Cože??? To je moc špatný vtip. To hnusé žluté rádoby světlo má nějaké dobré podání barev? Pro přirozené podání barev je potřeba světlo se spektrem odpovídajícím teplotě kolem 6000 Kelvinů. 4000 Kelvinů je dobrý kompromis pro osvětlení domácností, kde může příliš chladný odstín někomu vadit. Ale žárovka ani omylem!Zejména myslím spektrum. Ale mé znalosti fyziky nejsou tak daleké. Vycházím ze zkušenosti, že (zejména u temperových barev) je baj vočko menší rozdíl mezi denním světlem a žárovkou než denním světlem a zářivkou.
Zejména myslím spektrum. Ale mé znalosti fyziky nejsou tak daleké. Vycházím ze zkušenosti, že (zejména u temperových barev) je baj vočko menší rozdíl mezi denním světlem a žárovkou než denním světlem a zářivkou.
Tak jsem si to schválně zkusil. Vyfotil jsem si postupně pod čtyřmi světelnými zdroji šedou tabulku (Canonem 400D) a nechal vyvážit bílou pomocí ufraw pluginu pro GIMP. Není to samozřejmě zrovna laboratorní výbava, ale rozhodně objektivnější než lidské oko. Výsledky:
Pro srovnání přednastavené režimy vyvážení bíle: daylight (přímé sluneční světlo) 5200 K (Slunce má IIRC asi 5700 K, ale trochu to posune atmosféra), cloudy (zamračeno) 6000 K, shadow (ve stínu, tj. osvětlení rozptýleným světlem oblohy) 7000 K, tungsten (wolframová žárovka) 3200 K, white fluorescent (běžná zářivka) 4000 K. U jiných výrobců se hodnoty samozřejmě trochu liší, ale ne moc.
no IMHO denne svetlo je biele, tie 2 spodne obrazky su dost do zlta, asi ako umele svetlo z klasickej ziarovky; ziarivky dokazu farbu denneho svetla napodobnit lepsie
no IMHO denne svetlo je biele
Ehm, co je to "bílé"? :-) A když už jsme u toho, co je to vlastně "denní světlo"? Jak jsem psal v prvním příspěvku, barva "denního světla" se i za normálních podmínek pohybuje někde v rozsahu 5000-7000 K.
tie 2 spodne obrazky su dost do zlta, asi ako umele svetlo z klasickej ziarovky
To nejen vypadá jako světlo klasické žárovky, to je světlo klasické žárovky. :-)
ziarivky dokazu farbu denneho svetla napodobnit lepsie
Ano, přesně tohle jsem se snažil ukázat v prvním příspěvku, ten druhý je jen názorná ilustrace.
Ehm, co je to "bílé"?A když už jsme u toho, co je to vlastně "denní světlo"?
Ráno a večer bývá hezké, tedy žluté až oranžové, někdy růžové. ~_^
Já bych to mohl změřit kolorimetrem, ale:
Tak hovno. Nemohl! Kolorimetr je schopen jen upravit aktuální barevný profil podle okolí, ale jakou teplotu naměří — to si nechá pro sebe.
Takže se omlouvám za mystifikaci.
Vycházím ze zkušenosti, že (zejména u temperových barev) je baj vočko menší rozdíl mezi denním světlem a žárovkou než denním světlem a zářivkou.Tak to zase nie. Žiarovky majú 2700 K. Bežné denné svetlo má medzi 5500-6000 K. Žiarivky sa vyrábajú vo viacerých farebných teplotách. Takže to žlté svetlo žiarovky je vlastne neprirodzené umelé svetlo. Na prácu sa viac hodí denné svetlo. Len podľa Kruithofovho diagramu si biele svetlo žiada viac luxov než žlté, aby sa človek cítil v miestnosti pohodlne.
Žiarivky sa vyrábajú vo viacerých farebných teplotách.
Je otázka, jestli to tak opravdu je. Jak už jsem psal výše, kdykoliv chci sehnat zářivku s teplotou 4000 K (pro běžné osvětlení místností) nebo 6500 K (na čtení), je to velký problém. Musím ty zářivky objednávat online a mám takový dojem, že v některých ročních obdobích se nedají sehnat vůbec. Kdykoliv přijdu do obchodu nebo do běžného (nespecializovaného) E-shopu, vidím tam všude jenom 2700K balast. A to je špatně. Nová technologie by měla sloužit lépe než ta stará. Neměla by být záměrně zmršená tak, aby se té straré podobala. Představte si, že by někdo vyráběl žárovky, které by vytvářely čitstě žluté světlo a náhodně měnily jas, aby se co nejvíc podobaly loučím a svíčkám. Stejný nesmysl je výroba zářivek s teplotou světla 2700 K.
Naštěstí ale zářivky vydrží velmi dlouho. Právě teď mám v pokoji dvě, které jsem koupil v roce 1999. Stále bez potíží fungují. Jen sehnat je bylo těžké, když se 99% populace spokojí s těmi podivnými žlutými napodobeninami žárovek a nepožaduje kvalitnější zdroje světla. Nicméně na tomto serveru asi většina lidí něco podobného zná. 99% (nebo už jenom 95%?) populace se klidně spokojí s napodobeninou operačního systému, místo aby používali opravdový operační systém.
Naštěstí ale zářivky vydrží velmi dlouho. Právě teď mám v pokoji dvě, které jsem koupil v roce 1999.
Kvalita jde ale razantně dolů každým rokem.
Kvalita jde ale razantně dolů každým rokem.
A cena taky. Je snad jasné, že od zářivky za 49 Kč nebudu čekat stejnou životnost jako od té za 500 Kč. Dnes si spousta lidí koupí zářivku někde u Lidla a diví se, že za tři roky doslouží. Kvalitní zářivky se pořád ještě dají sehnat.
Dnes si spousta lidí koupí zářivku někde u Lidla a diví se, že za tři roky doslouží.no, pokud má na krabičce napsáno životnost 10000 hodin, tak se diví celkem oprávněně, jak to souvisí s tím, jestli si ji koupí u Lidla nebo jinde? ... a kde se teda ty kvalitní dají sehnat a jak se poznají?
Jak se poznají? Jednoducho. Na krabičke majú napísané Philips Master alebo Osram Dulux Longlife.
Len dva typy? Však to úplne stačí. Okrem toho Philips a Osram vyrabajú aj ďalšie rady. Master a Longlife sú highend, takže vydržia veľmi dlho a nabiehajú okamžite. V tom teste použili najlacnejšie lowendy. Okrem toho, aj keď odíde predčasne, tak platí záruka. No a či sa to oplatí? Mne áno. Mám napr. 20 Wattový Philips Master, ktorý svieti 2 hodiny denne. Po roku sa mi vrátili náklady na jeho kúpu. Odvtedy uplynulo ďalších 9 rokov a ušetril som asi 2600 Sk. Najviac mi šetrí 7 W Osram na pracovnom stole, ktorý svieti 8-10 hodín denne. Tam je to asi 1200 Sk ročne.
Len dva typy? Však to úplne stačí.jak komu ... ne do každého svítidla se hodí každá žárovka/zářivka
Okrem toho Philips a Osram vyrabajú aj ďalšie rady. Master a Longlife sú highend, takže vydržia veľmi dlho a nabiehajú okamžite. V tom teste použili najlacnejšie lowendy.to je možné, leč já se ptám, jak se ten "highend" pozná - a ne, cena to opravdu není
Okrem toho, aj keď odíde predčasne, tak platí záruka.ty seš vtipálek ... takže doma nebudu mít žádné žárovky do zásoby, aby mi neběžela záruka zatímco se budou válet ve skříni, a když mi nějaká odejde, tak holt budu zbytek večera po tmě a druhý den okamžitě poběžím pro novou, uschovám krabičku s paragonem a pečlivě si zapíšu, od které žárovky to je ... načež když mi po 3700 provozních hodinách odejde, tedy za nějakých 5 let, protože s ní svítím dejme tomu 2 hodiny denně, tak poběžím do krámu reklamovat, že mi nevydržela uváděných 6000 hodin, a budu složitě dokazovat (jak???), že to je právě ta ona z té krabičky a že jsem s ní nesvítil od rána do večera, a tudíž že nemá za sebou přes 40000 hodin provozu, ale jenom těch 3700, jen aby mě poslali do háje sotva co vytáhnu ten paragon s datem, které bude 5 let v minulosti a záruka platí dva roky
No a či sa to oplatí? Mne áno. Mám napr. 20 Wattový Philips Master, ktorý svieti 2 hodiny denne. Po roku sa mi vrátili náklady na jeho kúpu. Odvtedy uplynulo ďalších 9 rokov a ušetril som asi 2600 Sk. Najviac mi šetrí 7 W Osram na pracovnom stole, ktorý svieti 8-10 hodín denne. Tam je to asi 1200 Sk ročne.a víš co ti na tohle řeknu? - jdi do háje, seš zcela mimo téma, otázka byla na zářivky "z Lidlu" (WTF?) versus "kvalitní" btw, 7 W bych použil tak na osvětlení klávesnice, pracovní stůl mám pod 2*23 W stropním světlem + 15 W lampička + když opravdu potřebuju na něco vidět, tak dvě další lampičky s klasickýma žárovkama 75 a 100 W
jak komu ... ne do každého svítidla se hodí každá žárovka/zářivka
Master a Longlife majú viac typov, je to celý rad.
Tá záruka funguje inak. Konkrétne u Osramu nie 6000 hodín, ale 2 a u drahších 3 a 5 rokov. Citujem: "5-ročná záruka Ak OSRAM DULUX SUPERSTAR zlyhá počas prvých 5 rokov od dátumu kúpy, zákazník dostane novú žiarivku zdarma!" Takže žiadne dokazovanie, koľko hodín si svietil, ale účtenka.
Pokiaľ ide o zálohu, mám v skrini dve lacné z IKEA a kašlem na to, či mi beží záruka, pretože aj tak sa investícia vráti v ušetrenej elektrine, aj keby vydržali len 500 hodín.
Inak, na pracovnom stole mám len jednu lampu. Predtým som tam mal 75 W (to bolo viac než tvojich 2*23+15), potom som prešiel na 11 W a nakoniec na 7 W - kvalitný Philips, ktorý má svietivosť skoro ako tie lacné 11 W.
BTW, klídek, ja ti nechcem brať klasické žiarovky. Som proti tomu, aby ich rušili a keď ti vyhovujú a chceš platiť viac za elektrinu, nemám s tým žiadny problém. Len hovorím o svojich skúsenostiach. Ja tiež používam na dvoch miestach klasické žiarovky, pretože sa tam podľa mňa viac hodia.
Inak, na pracovnom stole mám len jednu lampu. Predtým som tam mal 75 W (to bolo viac než tvojich 2*23+15), potom som prešiel na 11 W a nakoniec na 7 W - kvalitný Philips, ktorý má svietivosť skoro ako tie lacné 11 W.Tady u stolu mám Philips Genie 11 W, což není na normální práci, ale jen k přisvícení při práci na počítači. Nedokážu si představit klasickou práci (tedy třeba psaní na papír) při 7W zářivce. V kanceláři mám ve stolní lampě žárovku 60 W, navíc ještě reflektorovou, abych měl toho světla skutečně dost a pořádného.
Ja to mám tiež na prisvietenie k práci na počítačí a občasné mrknutie do knihy a papierov. Inak by som dal tiež viac.
V kanceláři mám ve stolní lampě žárovku 60 W, navíc ještě reflektorovou, abych měl toho světla skutečně dost a pořádného.
Světla? Toho je jistě dost, ale spíš v těch infračervených vlnových délkách. Ale může to mít i svá pozitiva. V zimě to slouží k vytápění a v létě se to stejně asi moc nezapíná.
hm, až na tu drobnost, že v katalogu Philipsu jsem pro závit E27 nenašel mezi těmi 79 typy ani jeden s označením Master, takže Philips nám padá a zbývá Osram ... tož podle katalogu jsou celkem tři typy LONGLIFE do E27, přičemž u prvního jsou ještě dva podtypy - z toho bych rovnou vyloučil ty s malým výkonem, ty mě nezajímají ... takže mám možnost buď "klasické", ale ty mají širokou základnu a tři trubice, to se leckam nevejde, potom jeden typ "reflektor", ale ten má opět širokou základnu a celkový průměr 8 cm, no to je snad vtip, to do klasických reflektorů taky nenacpu, a potom typ "globe", což už je úplně na nic (leda dát někam do prosté objímky bez stínítka) tak jsem si mezi těmi "celými řadami" nevybral ... takže??? btw, Rytmus spínání 90 minut zapnuto, 15 minut vypnuto. - OMG, no tak to se teda bavme o výdrži typu LONGLIFE při normálním použití ...jak komu ... ne do každého svítidla se hodí každá žárovka/zářivkaMaster a Longlife majú viac typov, je to celý rad.
Tá záruka funguje inak. Konkrétne u Osramu nie 6000 hodín, ale 2 a u drahších 3 a 5 rokov. Citujem: "5-ročná záruka Ak OSRAM DULUX SUPERSTAR zlyhá počas prvých 5 rokov od dátumu kúpy, zákazník dostane novú žiarivku zdarma!" Takže žiadne dokazovanie, koľko hodín si svietil, ale účtenka.hm, asi jsem nasleplej (standardní stav), ale žádnou zmínku o tom nikde nevidím - nevím, jestli to na Slovensku funguje jinak ...
Pokiaľ ide o zálohu, mám v skrini dve lacné z IKEA a kašlem na to, či mi beží záruka, pretože aj tak sa investícia vráti v ušetrenej elektrine, aj keby vydržali len 500 hodín.řeč nebyla o úspoře, ale o výdrži - jestli ty z IKEA vydrží 500 hodin, tak ať na to napíšou 500 a ne 8000
Predtým som tam mal 75 W (to bolo viac než tvojich 2*23+15),hrušky a jabka - anebo bych fakt rád věděl, kde jsi sehnal 75 W "úsporku" ...
Som proti tomu, aby ich rušili a keď ti vyhovujú a chceš platiť viac za elektrinu, nemám s tým žiadny problém.jenže ono to není jenom o platbě za elektřinu - je to o tom, jestli se to celkově vyplatí, a v tomto konkrétním vlákně diskuse především s přihlédnutím k životnosti ... jestliže mi na některých místech "úsporka" odejde třebas za poloviční dobu než klasika, a přitom stojí desetkrát tolik ... za dva roky nasvítím třebas 20 kWh se 100 W klasikou, za což zaplatím nějakých 10 + 90 = 100 Kč, anebo 79 + 21 = 100 Kč s 23 W úsporkou (přičemž jyxo si myslí, že nejlevnější 23 W úsporka je za 82,10 - nevím, jestli jsem vůbec něco takového v krámě viděl ...) - no tak co je z toho jako za výhodu, že zaplatím za elektřinu míň?
tak jsem si mezi těmi "celými řadami" nevybral ... takže???
hm, asi jsem nasleplej (standardní stav), ale žádnou zmínku o tom nikde nevidím - nevím, jestli to na Slovensku funguje jinak ...
Prečo by to fungovalo inak? Citoval som zo stránky Osramu. To isté som našiel na českej stránke Osramu.
řeč nebyla o úspoře, ale o výdrži - jestli ty z IKEA vydrží 500 hodin, tak ať na to napíšou 500 a ne 8000Ja s tými z IKEA nemám problém. Vydržia v pohode pár tisíc hodín. Ale na záchod a do kúpeľne sa nehodia. Tam odídu skôr.
hrušky a jabka - anebo bych fakt rád věděl, kde jsi sehnal 75 W "úsporku" ...
To bola klasická 75 W žiarovka. Nahradil som ju 11 W a neskôr 7 W.
jenže ono to není jenom o platbě za elektřinu - je to o tom, jestli se to celkově vyplatí, a v tomto konkrétním vlákně diskuse především s přihlédnutím k životnosti ... jestliže mi na některých místech "úsporka" odejde třebas za poloviční dobu než klasika, a přitom stojí desetkrát tolik ... za dva roky nasvítím třebas 20 kWh se 100 W klasikou, za což zaplatím nějakých 10 + 90 = 100 Kč, anebo 79 + 21 = 100 Kč s 23 W úsporkou (přičemž jyxo si myslí, že nejlevnější 23 W úsporka je za 82,10 - nevím, jestli jsem vůbec něco takového v krámě viděl ...) - no tak co je z toho jako za výhodu, že zaplatím za elektřinu míň?
To si predsa musíš spočítať ty, či sa ti to vyplatí alebo nie. 20 kWh so 100 W žiarovkou je 200 hodín, to je koľko, 16 minút denne? To je jasné, že sa to na 200 hodín nevyplatí.
ovšem původní požadavek byl získat kvalitní výrobek - čili jinými slovy říkáš, že to je možné jenom pro některá svítidla ... děkuji za potvrzení mojí pointytak jsem si mezi těmi "celými řadami" nevybral ... takže???No tak si vyber v iných radách alebo si nevyber nič.
Neviem, prečo Master nie je v katalógu Philipsu, ale v Bratislave je ich plný Hornbach.pro závit E27 a nikoli jiné? - pak by asi stálo za to si tuto záležitost s Philipsem vyjasnit (a případně z jejich strany řešit ochranu obchodní známky, a ze strany spotřebitele nějaké to klamání ...)
fajn, tak když už jsi to narozdíl ode mě našel, bylo by od tebe hezké dát odkaz ... tedy ne že by nějaké kecy na webu měly nějakou váhu při případné reklamaci :-/hm, asi jsem nasleplej (standardní stav), ale žádnou zmínku o tom nikde nevidím - nevím, jestli to na Slovensku funguje jinak ...Prečo by to fungovalo inak? Citoval som zo stránky Osramu. To isté som našiel na českej stránke Osramu.
tak proč k tomu píšeš "to bolo viac než tvojich 2*23+15", což byla wattáž v úsporkách? - jakožes' byl dřív blbej a žralo ti to k rozumnému osvětlení víc elektriky než mně, ale teď jsi prohlédnul a zmoudřel, a pracuješ radši po tmě, abys' ušetřil?hrušky a jabka - anebo bych fakt rád věděl, kde jsi sehnal 75 W "úsporku" ...To bola klasická 75 W žiarovka.
To si predsa musíš spočítať ty, či sa ti to vyplatí alebo nie. 20 kWh so 100 W žiarovkou je 200 hodín, to je koľko, 16 minút denne? To je jasné, že sa to na 200 hodín nevyplatí.potíž je v tom, že nyní už si to spočítat nemůžu, resp. počítat můžu, ale bude mi to k hovnu, protože klasiku nekoupím - a jsou v domě místa, kde se v průměru svítí určitě míň než 16 minut za den (např. špajz - rozsvítím, kleknu k polici, nakouknu kde co je, hrábnu třeba pro těstoviny, zvednu se, zhasnu = 20 sekund maximálně ... a vzhledem ke konstrukci, mám možnost buď tam mít silnou žárovku u stropu a počítat s odraženým světlem od stěny, nebo dát před každou polici = 6x slabší reflektor)
ovšem původní požadavek byl získat kvalitní výrobek - čili jinými slovy říkáš, že to je možné jenom pro některá svítidla ... děkuji za potvrzení mojí pointy
To predsa platilo vždy. Ešte som nevidel žiarivku Master do šijacieho stroja alebo sporáku. Do bežných lámp áno.
fajn, tak když už jsi to narozdíl ode mě našel, bylo by od tebe hezké dát odkaz
Prečo takéto jednoduché veci musím robiť za teba? Tu je ten odkaz.
jakožes' byl dřív blbej a žralo ti to k rozumnému osvětlení víc elektriky než mně, ale teď jsi prohlédnul a zmoudřel, a pracuješ radši po tmě, abys' ušetřil?
Aj tak by sa to dalo povedať až na to, že svetla mám stále rovnako. Svietim tam 10 hodín denne. To je pri 75 W asi 1300 Kč elektriny ročne.
a vzhledem ke konstrukci, mám možnost buď tam mít silnou žárovku u stropu a počítat s odraženým světlem od stěny, nebo dát před každou polici = 6x slabší reflektor
Napadlo ma ešte jedno riešenie. Kúp si LED baterku na čelo.
To predsa platilo vždy. Ešte som nevidel žiarivku Master do šijacieho stroja alebo sporáku. Do bežných lámp áno.a proč do toho taháš šicí stroje a trouby? - ty máš místo např. noční reflektorové lampičky u postele šicí stroj? - já tam mám tu lampičku, nepovažuju ji za nijak neběžnou, a žárovku o průměru 8 cm do ní prostě nenacpu
Prečo takéto jednoduché veci musím robiť za teba?nikdo není dokonalý, prostě jsem to neviděl - a napsal jsem snad jasně, že to nemůžu najít, nikoli že tvrdím, že to neexistuje ...
Tu je ten odkaz.hm, takže ... OSRAM poskytuje pětiletou záruku na OSRAM DULUX SUPERSTAR OSRAM poskytuje tříletou záruku na OSRAM DULUXSTAR ... se to týká dvou typových řad, ale ne zmíněné OSRAM DULUX EL LONGLIFE nu dobrá, aspoň něco ... opravdu jsem to ještě nepotkal, dík za info
BTW, zaujímavý článoček a diskusia: www.techblog.cz/veda/usporne-zarovky.html
Celkem pěkný článek. Akorát brát životnost uváděnou výrobcem jako fakt a nesnažit se o jeho ověření mi přijde lehce neseriózní. A v podstatě to shazuje ty jinak pěkné grafy (no, ne tak docela pěkné, ale to nevadí).
Tobě možná ano. Ale z globálního hlediska to bude značně nevýhodné a neekologické – ta zářivka bude muset být vyrobena tak 5-10x → tudíž i poškození přírody způsobené výrobou a likvidací těchto zářivek bude několikanásobně vyšší, než se předpokládalo (přičemž deklarovaný cíl soudruhů je přesně opačný).
Žárovku si už koupit nemůže (pokud pomineme dovoz ze svobodných zemí)
Hm, že by se zanedlouho kromě padělaného "značkového" oblečení a nekolkovaných cigaret a alkoholu ve vietnamských tržnicích začaly dělat razie i na žárovky?
no ta likvidacia nemusi byt uplne ekonomicky nevyhodna; tie veci z coho je ziarivka vyrobena sa daju recyklovat, takze predpokladam, ze stare ziarivky niekto bude odkupovat, ak uz sa nevykupuju teraz
*ekonomicky a ekologicky
tie veci z coho je ziarivka vyrobena sa daju recyklovatMožná tak to plastové pouzdro na elektroniku, zbytek se ekologicky zahrabe do země. Sklo znovupoužitelné je, ale hodně těžko a pochybuji, že se recykluje – musíš z něj odstranit luminofor a ten pak stejně můžeš leda tak nechat zreagovat na něco netoxického, elektronika je de facto nerecyklovatelná (pokud nemáš k dispozici deset tisíc černochů ochotných pracovat za $1 denně) a to už nám zbývá jenom závit.
deset tisíc černochů ochotných pracovat za $1 denně
Na co černochy, toto hravě zvládají v Číně (je jich na to víc a nestojí ani ten $1). Ježek tuším na CD-R postoval link na recyklaci PC. Hezky kalíšky a třídit kovy.
niekde som cital, ze sa da recyklovat aj ta ortut, ale nemozem to teraz najst; BTW technologie recyklacie sa za posledne roky dost vyvinuli, takze by som to nepodcenoval ;)
BTW, oľko stojí KWh elektriny v Čechách? Keby stál 3 Kč, tak ten Osram sa zaplatí po 330 hodinách. Od 330 po 3700 šetríš.
A jak v obchodě poznají, že krabička a účtenka přísluší k té zářivce? A ne k nějaké o dva tři roky starší? Jen je potřeba, aby vyráběli i ty staré typy.
# muži: 10*1min + 20min = 30min
Nechápu.
V žaludku totiž není
jen místo na trávení
láska jím prochází
vzdor stanoviskům vědy
tam zaceluje vředy
než k prozaickejm koncům dorazí...
no nechcem kazit diskusiu, ale na zachod si dajte LEDky :)
900 lm na zachod?Ano, mám tam 60W žárovku. (teď na to koukám a vidím na obalu od ní 730, takže těch 900 jsem asi přehnal)
ja rozmyslam, ze na zachod kupim nejaku takuto. 600-615lm, prikon 8W, cena 21 EUR, cca. 540 CZK. Casom budu urcite lacnejsie, teraz ju kupim asi na e-bayi. LED maju stale este dost zly CRI index, takze sa hodia tak na akurat zachod :)
takze sa hodia tak na akurat zachodNa záchodě je potřeba mít kvalitní osvětlení. Mít tam bludičku, při které si člověk nepřečte ani noviny, natož aby mohl smysluplně připravovat recenze knih pro LinuxEXPRES, to bych tedy opravdu nesnesl.
Patička: Don't trust anyone over 25.Co budeš dělat za pět let? Nastavíš si svému vlastnímu GPG klíči status "untrusted"? Tuto otázku jsem si při čtení té knihy kladl
Nevím, jak budeš pomocí počítače číst tištěnou knihu.
Scan.
Nehledě na to, že čtení z papíru je mnohem lepší než z monitoru.
Třeba z hlediska možnosti fulltextového vyhledávání, nutnosti otáčení stránek,...
Scan.U pětisetstránkové knihy? Pokud mi to někdo zdarma udělá, nebudu protestovat
Třeba z hlediska možnosti fulltextového vyhledávání, nutnosti otáčení stránek,...Fulltextové vyhledávání při čtení nepotřebuji, otáčení stránek mi nevadí.
A to čítate zásadne lineárne? Mne by sa to vyhľadávanie občas hodilo a to dokonca aj pri beletrii. Napríklad momentálne čítam Meno Ruže a občas sa vo všetkých tých predošlých udalostiach a referenciách strácam a potrebujem si zopakovať skorší text. Pravda, pri tejto knihe sa bez počítača tak či tak nezaobídem, prekladať všetky tie latinské texty a vôbec...
A to čítate zásadne lineárne?Ne, ale nedělá mi problémy se vracet. Holt jsem začínal číst v dobách, kdy počítače nebyly běžně rozšířené a člověk tu musel zvládnout s normální knihou. Čtení čehokoliv na počítači jsem nepřišel na chuť, i dnes si raději čtu noviny v papírové podobě, o knihách nemluvě.
Které papírové noviny se dají číst?
tym ze sa hodia na zachod som narazal na slaby CRI index (color rendering index). Svietivost maju LEDky uz dostatocnu; daju sa kupit aj ekvivalenty klasickej 100W ziarovky.
daju sa kupit aj ekvivalenty klasickej 100W ziarovkyAle za jaké peníze? Pokud by to mělo být oněch zde zmiňovaných 6000 Kč, to raději zůstanu u své oblíbené žárovky (nechám-li stranou spektrální složení).
bavili jsme se o fyzikalnich velicinach, to je snad pomerne objektivni udaj...Jenže nejen fyzikálními veličinami živ je člověk. Jde také o subjektivní pocit. Například když se porovnají dvě auta z hlediska vnitřního prostoru, tak to objektivně větší (na základě různých měřitelných parametrů) může být subjektivně mnohem menší, stísněnější.
subjektivne mi staci tech ledek i min, mozna prave proto, ze maji lepsi (studenejsi) svetlo, a tudiz i vice zelene, na kterou je oko nejcitlivejsiAle když je člověku zima jen z pohledu na to světlo, může být sice více vidět, ale je to celkově horší.
a k tem cenam, myslim ze je to jako u vetsiny veci zavisle na velikosti serii. kdyby to zacali lide pouzivat k beznemu sviceni (ale to by ta bezne komercne dostupna svitidla musela vypadat jinak nez dnes vypadaji, hnus), budou vykonne bile ledky brzo za pakatelAž budou k dispozici vhodná svítidla, budu je rád používat. Ale zatím si raději posvítím jinými zdroji (LED svítilny však používám už dnes, výhodou je hlavně velká výdrž na baterie).
Ale když je člověku zima jen z pohledu na to světlo, může být sice více vidět, ale je to celkově horší.ty didody sviti velmi pekne, nejsou to takove ty lacine namodrale hnusy, co koupis za dvacku na vietnamske trznici (nebo co se pridavaji do krabic opensuse :) pokud je to svetlo nekam posunute, tak velmi lehce do teplych tonu, ale jen decentne, ne jako zarovka
Evropská unie vydala doporučení, aby si lidé brali na záchod notebook* nebo knížku – chyba totiž není ve fyzikálních vlastnostech úsporných zářivek, ale v tom, jak lidé chodí na záchod. V této souvislosti Evropská komise schválila dotaci 30 000 000 EUR pro vydavatele knih**. V důsledku tohoto opatření budou lidé trávit více času v této malé místnosti*** a dojde k výrazné úspoře elektrické energie – cílem je, do konce pětiletky snížit spotřebu na svícení na 80% té současné. Pokud se plán podaří splnit nebo dokonce překročit, dostanou všichni eurokomisaři a europoslanci (a jejich poradci) odměnu ve výši tří ročních platů. Pokud se plán splnit nepodaří, dostanou jen odměnu ve výši dvou ročních platů a bude sestavena vyšetřovací komise o 4000 lidech (+ jejich poradci). O personálním obsazení této zvláštní komise bude teprve hlasováno, stejně jako o platech jejích členů. Nezávislí analytici se zatím přou, kdo v této komisi bude, když všichni příbuzní eurokratů jsou už zaměstnáni jako poradci v Bruselu a Štrasburku nebo v přilehlých institucích. Nejpravděpodobnější varianta je, že pracovní den těchto osob bude mít 48 hodin (tedy dvojnásobek dne běžného ovčana a šestinásobek jeho pracovní doby) a za takové vytížení si zaslouží zvláštní příplatky a dvojité diety.
*) počítají, že v této místnosti poběží na baterie, tudíž se ušetří další elektřina a emise CO2 a zabrání to globálnímu oteplování.
**) podmínkou pro přidělení dotace je, že bude využita na tisk Evropské ústavy, propagačních materiálů o EU, případně evropsky nezávadných knih, jejichž seznam právě připravuje zvláštní komise.
***) čti „budeme v hajzlu“
no, pokud má na krabičce napsáno životnost 10000 hodin, tak se diví celkem oprávněně,
Oprávněně? Já si myslím, že na krabičce může být napsáno prakticky cokoliv. Na CocaCole může být klidně napsáno, že prospívá zubům a kostem. Těch 10000 hodin se sice dá brát jako klamání spotřebitele, ale těžko se to prokazuje. Doba do selhání se řídí nějakým rozdělením a nedá se přesně předvídat nebo zaručit. Otázka je, co vůbec znamenají ty údaje u žárovek (1000 hodin), zářivek (10000 hodin) a LED (100000 hodin). Je to střední hodnota? Nebo třeba medián z nějakého testovaného výběru? Fakt nevím. Nemá smysl se tímhle zabývat.
jak to souvisí s tím, jestli si ji koupí u Lidla nebo jinde?
Chtěl jsem naznačit, že nákup zářivek za 49,90 Kč nezaručuje jejich kvalitu a dlouhou životnost, bez ohledu na to, co je nebo není na jejich krabičce. Tím Lidlem jsem nemyslel nic konkrétního, chce to jen trochu představivosti...
... a kde se teda ty kvalitní dají sehnat a jak se poznají?
Například podle poskytované záruky. Jsou asi tři „prestižní“ výrobci, kteří většinou dávají delší záruku, než jakou vyžaduje zákon. U nich lze počítat s rozumnou životností.
Závěrem bych rád zdůraznil, že i ty nejméně kvalitní zářivky, jaké jsem kdy měl, vždy vydržely přinejmenším třikrát déle ve srovnání s žárovkami, které kdysi sloužily v tomtéž svítidle. Ale samozřejmě je třeba nevěřit slibům o deseti tisících hodin za padesát korun.
nemůže, lhát se nemá a v některých případech dokonce nesmí - ostatně sám o tom klamání spotřebitele píšeš ...no, pokud má na krabičce napsáno životnost 10000 hodin, tak se diví celkem oprávněně,Oprávněně? Já si myslím, že na krabičce může být napsáno prakticky cokoliv.
Nemá smysl se tímhle zabývat.to je asi tak jako říct, že nemá smysl se zabývat tím, jestli si koupím disk o kapacitě 500 GB nebo 750 GiB ...
a nákup zářivek za 499 Kč zaručuje jejich kvalitu a dlouhou životnost? - já myslím, že nikolivjak to souvisí s tím, jestli si ji koupí u Lidla nebo jinde?Chtěl jsem naznačit, že nákup zářivek za 49,90 Kč nezaručuje jejich kvalitu a dlouhou životnost, bez ohledu na to, co je nebo není na jejich krabičce. Tím Lidlem jsem nemyslel nic konkrétního, chce to jen trochu představivosti...
jména dvou z nich výše padly, mám od nich netriviální množství zářivek, a na žádné jsem si ničeho o prodloužené záruce nevšiml ...... a kde se teda ty kvalitní dají sehnat a jak se poznají?Například podle poskytované záruky. Jsou asi tři „prestižní“ výrobci, kteří většinou dávají delší záruku, než jakou vyžaduje zákon. U nich lze počítat s rozumnou životností.
Závěrem bych rád zdůraznil, že i ty nejméně kvalitní zářivky, jaké jsem kdy měl, vždy vydržely přinejmenším třikrát déle ve srovnání s žárovkami, které kdysi sloužily v tomtéž svítidle. Ale samozřejmě je třeba nevěřit slibům o deseti tisících hodin za padesát korun.já bych zase zdůraznil, že moje zkušenosti se liší ... ano, máme doma asi čtyři dosti používané úsporky starší desíti let (tuším asi 14), ale taky máme doma zhruba stejně často používané žárovky klasické (tedy skoro, ne baňaté ale svíčkové), které jsou ještě starší ... no a taky už nám doma pár úsporek odešlo za podstatně méně než oněch deset let ...
to je asi tak jako říct, že nemá smysl se zabývat tím, jestli si koupím disk o kapacitě 500 GB nebo 750 GiB ...
Tohle je ale tak trochu nesmysl. Kdybys to přirovnal k MTBF, tj. zda je jedno, jestli má disk MTBF milion hodin nebo dva miliony hodin, to už by byl jakýsi argument. Nicméně kapacita disku je daná, není to náhodná veličina a neřídí se nějakým (často neznámým) rozdělením.
Jak už jsem tu někde psal, přibližně před pěti lety jsem nakoupil nějaké tři zářivky po 89 Kč. Dnes už nefunguje ani jedna z nich. Nicméně General Electric z roku 1999 zatím fungují všechny. Stály tenkrát 400 Kč každá.
Ne, to není totéž. Srovnáváš tady hrušky a jablka. Kapacita disku je přesný údaj. MTBF je něco zcela jiného, jakýsi odhad. Vůbec nevypovídá o tom, co přesně za své peníze dostanu. Tenhle rozdíl je opravdu užitečné pochopit. Kapacitu disku lze přirovnat například k výkonu zářivky. Výkon nebo kapacita jsou vlastnosti toho výrobku, zatímco MTBF je vlastnost nějakého statistického rozdělení, navíc většinou měřená dost nejasným způsobem.
Stejný nesmysl je výroba zářivek s teplotou světla 2700 K.A nebude to třeba tím, že je výroba takových zářivek levnější?
To si nemyslím, aspoň na koncové ceně to není nijak poznat. Dokonce bych tipoval, že napodobování žárovky je dražší než chladnější odstíny, soudě podle původních starých socialistických zářivek, které mívaly vždy přinejmenším 4000 K.
na citanie si treba zohnat PDAcko, alebo elektronicku knihu ... whatever. Doba ide dopredu aj v tomto. Ludi, ktori by si kupovali ziarivky s 4000 K na citanie klasickych knih dnes uz vela nebude ;) BTW skusil si LEDky? Tie su na taketo smerove osvetlenie lepsie. Napr. tu.
Inak tiez mam radsej 6500K ako 2700 K. V pohode sa daju zohnat napr. v Baumaxe, ako som pisal vyssie v byte mam vsade Philips Genie daylight (6500 K).
Wolfram patří mezi těžké kovy.Všechno kovové od železa dál jsou těžké kovy, ale ne všechny jsou nebezpečné. Wolfram je dokonce biogení prvek, tedy alespoň pro některé bakterie. Ne, že by nebyl pro lidský organismus škodlivý (protože v dostatečné koncetraci je škodlívé naprosto colikoliv), ale ve srovnání s rtutí je v důsleduku nepatrné rozpusnosti ve vodě jeho nebezpečnost zanedbatelná.
I ty nejkvalitnější zdroje pro špičkové profesionální nasazení mívají čárové spektrum a nikoho to netankuje. Výbojky v kinech a v různých projektorech jsou jedny z příkladů takových světelných zdrojů.Naopak, vysokovýkonové xenovnové výbojky, používané v promítacích zařízení, mají ve viditelné části spektra velmi plochou spektrální charakteristiku, viz srovnání spekter xenonové a rtuťové výbojky.
Přidám odkaz i na svůj příspěvek:
Zákaz žárovek v EU: Mráz přichází z Bruselu
Tvůj blog je celkem fajn, ale myslím si, že diskuse na téma, co je lepší, zda žárovky nebo zářivky, nikam nevedou – stejně každému vyhovuje něco jiného a na každé použití je vhodné jiné svítidlo.
Lepší odkaz:
to asi pravda nebude na nete sa nasiel plno odkazov o CFL zo Svedska :)
Teď se mi vybavila scéna podobná té z někdejší kazety rozesílané BSA:
(Časně ranní tma. Zvonek. Nic netušící rozespalý člověk otevírá domovní dveře. Dovnitř se valí horda policistů ve služebně-pracovních uniformách.)
"Dozvěděli jsme se, že používáte nelegální světelné zdroje."
(Členové jednotky nakukují do svítidel, ta nevhodná označují očíslovanými samolepkami a pořizují fotky. Jeden z nich vytáhne šuplík u stolu. Je plný zářivek.)
"Tady jsou taky!"
(Udělá fotku a vkládá celý šuplík do pytle. Do dalších pytlů putují i svítidla. Policejní dodávka se plní zabavenými svítidly. Dveře dodávky se zavírají, ta odjíždí. Majitel domu je naložen do civilního auta s malým nápisem POLICIE a odvezen k výslechu.)
Myslím že existuje veľmi veľa príkladov, keď je použitie úspornej žiarivky mimoriadne nevhodé, ak nie úplne nemožné. Len dúfam, že žiarovky na špeciálne účely sa budú dať zohnať. Neviem si napríklad prestaviť úspornú žiarivku v trúbe v sporáku.
Čo ale trápi najviac mňa, sú pilotné žiarovky vo fotografických zábleskoch. V silnejších zábleskoch sú špeciálne žiarovky, tie sa určite budú dať zohnať, z Číny určite... ale v 250Ws záblesku mám klasickú žiarovku, a nahradiť ju úspornou je nemožné. Pri odpálení bleskovej výbojky je pilotná žiarovka na chvíľku vypnutá, žiarivka má menej spínacích cyklov a pomalšie sa zasvieti. Druhý problém je ale väčší - pilotné žiarovky sa musia plynule stlmovať a naopak, podľa nastavenia sily záblesku. Žiarivka okamžite zhasne.
Vy tim nekdo doma svitite?U nás ano.
Já tím také svítím.
Proc?
Protože kromě halogenů (což jsou také žárovky) za to neexistuje náhrada.
Od ledna 2009 jsem se stal testovacím králíkem úsporných zářivek, nasadil jsem to doma. Ze sedmi úsporek OSRAM barvy 847 21W (pro mě ze zářivek nejpřijatelnější, bohužel 947 - s RA > 90% nejsou moc dostupné) to 2 nevydrželi, dalšími 4 se prakticky nesvítí a jedna s kulovým matným povrchem (ty budou zakázané) se zapíná jednou denně na pár hodin.
Výsledek tohoto minitestu je jasný, buď je nechat trvale zapnuté, nebo trvale vypnuté. Za mnohem větší peníze jsem dostal subjektivně mnohem horší světlo (vybral jsem si jedny z barevně nejlepších, do RA > 90 jsem nechtěl pro zkoušku investovat) a krátkou životnost.
Po zrušení žárovek nepřejdu na zářivky, ale na halogeny.
Po zrušení žárovek nepřejdu na zářivky, ale na halogeny.Ty také nejsou samospasitelné. Jak jsem už uváděl výše, tak třeba na parkoviště, když je potřeba pořádně vidět hrany jo(třeba při trefování se klíčema), ale na posezení u ohniště? Na jedné chatce to přímo takto mají a můžu říct z vlastní zkušenosti, že je to setsakramentsky ostré nepříjemné světlo. Nehledě na to, že ta obyč. žárovka osvítí okolí lesa v úhlu 180°C. Sice né moc, ale dost na to aby se dali rozpoznávat siluety(a vcelku nečekaně do docela velké vzdálenosti) a příjemně se u toho dalo posedět(světlo z ohně je ještě příjemnější). Také nelze ty halogenky cpát všude.
ale na posezení u ohniště?u ohniste obvykle sviti ohen :)
ja zarivky neresim
Tak to má stejný důvod proč řeším TN vs PVA, barvy ve FF 3.0 vs F 3.5.
startuji hnedJá prostě nevěřím. Buď jsou autoři výše uvedeného výzkumu, já, pc2005 i Luk úplní blbci, nebo máš opravdu neskutečné štěstí na zářivky.
barva svetla mi vyhovuje mnohem lepe nez osklive zlute svetlo klasickych zarovekNo vidíš. A nezanedbatelné části obyvatelstva zase vyhovuje ošklivé žluté světlo žárovek.
Po zrušení žárovek nepřejdu na zářivky, ale na halogeny.Nechci se opakovat, ale těch se to taky dotkne.
Spousta pover (dlouhy start)Já bych jim docela věřil...
nebo nazoru, se kterymi se nemohu ztotoznit (osklive svetlo)To je tvoje věc, že se nemůžeš ztotožnit, my se ale bohužel povinně musíme ztotožnit s názorem, že zářivky jsou kůl a supr.
Some observers have condemned the referendum as flawed because people could only vote on three different ways of saying "NO to nuclear power": no "YES to nuclear power" alternative was available.:DDD
neni na tenhle exploit nahodou nachylny i parlament?Samozřejmě je. Tam je to ale trochu něco jiného. Parlament nerozhoduje o jediné otázce, nýbrž o zákonu jako celku a může do něj i zasahovat pozměňovacími návrhy, čili může jak odstranit záludnosti úmyslně tam propašované vládou (nebo zavlečené omylem), tak tam naopak něco přidat. Rizika něčeho takového jsou samozřejmě vždycky - ale pokud bude demokracie, tak se jim prostě nedá úplně vyhnout (čímž nechci říct, že bych chtěl jinou formu vlády - jiné formy jsou ještě horší než demokracie).
Navíc u tramvajových semaforů často jednotlivé LED "umíraly".
Oni odcházejí i v obyčejných svítilnách. Proč, to jsem ještě nezkoumal. LEDky se mají správně napájet proudem a nikoliv napětím. Tedy nepřipojovat je ke tvrdým zdrojům přímo ani přes rezitor, ale přes tranzistor v příslušném pracovním bodě.
Jak to myslíš, že není semafor zdroj světla?
Nic neosvětluje, je to pouze indikátor, návěstí.
Jak to myslíš, že není semafor zdroj světla?
Zdroj světla to samozřejmě je, ale jiného druhu než ty, o kterých se tu bavíme. U semaforu je podstatné, aby byl vidět ten semafor, ne aby byly dobře vidět předměty, na které svítí.
> Teď jsem si vzpomněl, že obyčejné žárovky se používají i v silničních semaforech.
Zrovna tam se dost casto nahrazuji LEDkama. Jednak kvuli delsi zivotnosti (kde svetlo v semaforu je navic dost mechanicky namahano od otresu z projizdejicich vozidel), jednak kvuli efektivite - ta je u semaforu jeste snizena barevnou clonou, zatimco LEDky svetlo dane barvy generuji primo.
Vy tim nekdo doma svitite?
Třeba já.
Když se úsporné zářivky poprvé objevily na trhu, rodiče to hned nakoupili. Abych řekl pravdu, nemám to rád. Nejde ani tak o barvu, tu lze zvolit; ani tak o životnost. Ale hlavně o svítivost. Zářivky jsme měnili aniž by byly nějak špatný. Prostě jen svítily čím dál míň.
Takže já ve svým svítil halogenem. To proto, že v "bytě" byla tma i přes den. Teď jsem na tom líp, tak svítím tak zhruba tři hodiny denně. Takže žárovky neřeším. Větší problém je lednička a klimatizace.
No, a až mi zrušej i halogenky, pak přejdu na "dospělé" zářivky. To má babička v kuchyni a světla a užitku to udělá víc než nějaký úsporky.
Jo! A jak tu někdo psal, že úsporné zářivky byly k dostání před deseti lety za pakatel — no, možná pro něj těch tehdejších osm set za kus pakatel byl.
Příliš nevím, co se tady řeší. Přešel jsem na zářivky před šesti lety, protože jsem si z nějaké tabulky spočítal, že je to výhodnější. Koupil jsem lepší typy s garancí 6 let provozu a všechny(!) svítí dodnes. Zrovna nedávno jsem se po tom pídil, jestli se to vyplatilo - a podle všeho ano. Jistě, u těch větších se po čase projevila ztráta výkonu, šly tedy tam, kde se "často vypíná", případně do stolních lampiček a no problem. Nemám moc problém ani s "barevností" světla, stejně se to všechno odráží od zdí a jde to přes různá barevná skla. Oči mne zkrátka nebolí. Doba náběhu mne sere tak jednou za rok, víc asi ne.
Když si vezmu, že dneska kupuji zářivku s dvojnásobně (i více) gatantovanou životností, mohu si vybrat si "barvu" a mít plný výkon do minuty provozu, tak opravdu nechápu, co se tady řeší. Za sebe mohu jednoznačně říci: plná spokojenost, dějají to, co mají a tak, jak slibují.Uvítal bych rychlejší nástup LED technologie, která slibuje ještě lepší výsledky.
Příliš nevím, co se tady řeší.To, že jsou lidé, kterým to [žárovky] vyhovuje, nuceni k používání světelných zdrojů, které jim nevyhovují/vyhovují méně.
Přešel jsem na zářivky před šesti lety, protože jsem si z nějaké tabulky spočítal, že je to výhodnější.No vidíš. A já jsem zase spočítal/pokusem ověřil, že na chodbu, do koupelny, na záchod, do komory, do předsíně a do trouby se mi zářivka nevyplatí.
Zrovna nedávno jsem se po tom pídil, jestli se to vyplatilo - a podle všeho ano. Jistě, u těch větších se po čase projevila ztráta výkonu, šly tedy tam, kde se "často vypíná", případně do stolních lampiček a no problem. Nemám moc problém ani s "barevností" světla, stejně se to všechno odráží od zdí a jde to přes různá barevná skla. Oči mne zkrátka nebolí. Doba náběhu mne sere tak jednou za rok, víc asi ne.A my [uživatelé žárovek] zase problémy s některými těmito věcmi máme.
Když si vezmu, že dneska kupuji zářivku s dvojnásobně (i více) gatantovanou životností, mohu si vybrat si "barvu" a mít plný výkon do minuty provozu, tak opravdu nechápu, co se tady řeší.Once again, to, že jsou lidé nuceni používat něco, co jim nevyhovuje.
Za sebe mohu jednoznačně říci: plná spokojenost, dějají to, co mají a tak, jak slibují.Za sebe mohu jednoznačně říci: plná spokojenost, žárovky dějají to, co mají a tak, jak slibují, zářivky ne.
>A my [uživatelé žárovek] zase problémy s některými těmito věcmi máme.
V tom případě bych ocenil, kdyby to v tom blogu bylo napsáno a prezentováno. Vidím tam místo toho zavádějící kalkulaci, která podle mne nesouhlasí - návratnost bude rychlejší (elekřina trvale stoupá) a vadné zboží je možno reklamovat, tzn. musí vydržet po celou dobu životnosti. Pak tam vidím IMHO polopravdu o zákazu svíčkových žárovek - tyhle podle mne zakázány nebudou, protože za ně není náhrada (pokud je to jinak ocením zdroj). Dále spoustu EKO narážek. A pak citaci z doby, kdy včera znamenalo zítra - chtělo by to něco aktuálnějšího. To jsou věci, se kterýma mám zas prolém já. Vidím v tom - nevím proč - takový malý dobře namíchaný FUD :).
>To, že jsou lidé, kterým to [žárovky] vyhovuje, nuceni k používání světelných zdrojů, které jim nevyhovují/vyhovují méně. Once again, to, že jsou lidé nuceni používat něco, co jim nevyhovuje.
V MHD také musím poslouchat (používat) rádio, stejně jako v resturaci musím používat dehet z cigaret, přičemž oboje uvedené prokazatelně zanechává trvalé následky na zdraví. Stejně tak jsem nucen žít v prostředí plném elektromagnetického smogu nebo kupovat v obchodech obarvené sračky místo jídla. Tyhle věci mi vadí mnohem více než zářivky a nejhorší je, že mne do toho nenutí ani EU, ani velký bratr, ani Kong Kong, ani Bill Gates, ale lidé kolem mne. Nenutí mne de jure, ale de facto - kdybych se tomu totiž chtěl vyhnout, musel bych se asi odstěhovat na Antarktidu. Co je horší?
Mně se také příliš nelíbí, že to nařizují, na druhou stranu bych uvítal věci, které by mohli nařídit (viz výše). Důležité je nehledal v tom jen tlak lobbistů, ale i normální selský rozum. Prostě spočítali, že to šetří proud.
stejně jako v resturaci musím používat dehet z cigaret, přičemž oboje uvedené prokazatelně zanechává trvalé následky na zdraví.
Naposledy jsem byl v kuřácké restauraci právě s tebou. Špatně vybíráš.
návratnost bude rychlejší (elekřina trvale stoupá)Ceny kompaktních zářivek taky.
vadné zboží je možno reklamovat, tzn. musí vydržet po celou dobu životnosti...která je dva roky, přičemž podle té kalkulace případu chodba by musela být alespoň 4.
Pak tam vidím IMHO polopravdu o zákazu svíčkových žárovek - tyhle podle mne zakázány nebudou, protože za ně není náhrada (pokud je to jinak ocením zdroj).Nejsem si tím zcela jistý, ale IMHO se tady o speciální určení nejedná. Stejně tak žárovka do trouby (230V, 40W, E27).
A pak citaci z doby, kdy včera znamenalo zítra - chtělo by to něco aktuálnějšího.Nemám, ale nepředpokládám, že by se po revoluci spotřeba elektřiny osvětlením zvýšila přes 20% (viz Yokotashiho komentář níže).
V MHD také musím poslouchat (používat) rádioNěkdo ti zakazuje jezdit autem/chodit pěšky, či dokonce přikazuje používat MHD? Netřeba se stěhovat na Antarktidu.
stejně jako v resturaci musím používat dehet z cigaret, přičemž oboje uvedené prokazatelně zanechává trvalé následky na zdravíNěkdo tě nutí chodit do kuřáckých restaurací? Taky mě kouř z cigaret vadí, tak prostě do takových podniků nechodím. Netřeba se stěhovat na Antarktidu.
Stejně tak jsem nucen žít v prostředí plném elektromagnetického smoguTo už je horší, nicméně si myslím, že je z rádiového přenosu mnohem vyšší užitek než zakázání žárovek.
nebo kupovat v obchodech obarvené sračky místo jídlaCuketka asi před půl rokem psal, jak kupuje od malovýrobců. Ano, s dostupností je problém. Ale pořád se mi zdá, že EU ekofarmy spíš mírně podporuje, než aby je zakazovala.
Důležité je nehledal v tom jen tlak lobbistů, ale i normální selský rozum. Prostě spočítali, že to šetří proud.Tak to bych výsledky té studie někde rád viděl. Namátkou by pro ekologii mohli dost udělat zakázáním balené vody, limity na spotřebu procesorů, zakázáním primárních článků, zakázáním veřejného osvětlení... To jsou věci, které by se mě nedotkly. Přesto bych byl proti nim.
>Ceny kompaktních zářivek taky.
Irelevantní - kupuju ji nyní, ne potom, že ano. Navíc nemyslím, že by se cena zvýšila, když se poměrně drasticky zvedne objem výroby. A klidně se vsadím o 10 ks 100 W žárovek :).
>...která je dva roky, přičemž podle té kalkulace případu chodba by musela být alespoň 4.
Stačí koupit lepší zboží - sleva nebývá zadarmo.
>Nemám, ale nepředpokládám, že by se po revoluci spotřeba elektřiny osvětlením zvýšila přes 20% (viz Yokotashiho komentář níže).
To je jedna z věcí, která se mi nelíbí - jestli chceš argumentovat, používej relevantní údaje a fakta. Na konci příspěvku sám voláš po výsledcích studie, volej tedy ve všech případech. Kostra článku "co by kdyby" se závěrem "zářivky jsou nahovno" prostě nemůže stačit.
>Někdo ti zakazuje jezdit autem/chodit pěšky, či dokonce přikazuje používat MHD? Netřeba se stěhovat na Antarktidu.
Pěšky chodím, kde dojdu. Auto je to pro mne silně ekonomicky nevýhodné - o několik řádů víc než nákup zářivek.
>Někdo tě nutí chodit do kuřáckých restaurací? Taky mě kouř z cigaret vadí, tak prostě do takových podniků nechodím. Netřeba se stěhovat na Antarktidu.
Ano, nemám na výběr. Proto jsem psal de facto a stavím to na stejnou úroveň jako úřední omezení, není v tom totiž žádný rozdíl.
>To už je horší, nicméně si myslím, že je z rádiového přenosu mnohem vyšší užitek než zakázání žárovek.
Jaký?
>Cuketka asi před půl rokem psal, jak kupuje od malovýrobců. Ano, s dostupností je problém. Ale pořád se mi zdá, že EU ekofarmy spíš mírně podporuje, než aby je zakazovala.
Díky za radu, od malovýrobců kupuju celý život. Ovšem když se na to tak dívám, i ty budeš mít po 1. 9. možnost kupovat žárovky, jen budeš mít problém s dostupností. Nebo ne?
>Tak to bych výsledky té studie někde rád viděl. Namátkou by pro ekologii mohli dost udělat zakázáním balené vody, limity na spotřebu procesorů, zakázáním primárních článků, zakázáním veřejného osvětlení... To jsou věci, které by se mě nedotkly. Přesto bych byl proti nim.
Já možná také, ale nesnížil bych se k FUDu, viz výše. To mi vadí ze všeho nejvíc, viz výše. Když říkáš A, říkej i B. Nelíbí se mi, že používáš ten dvojí metr při "ochraně" svobody - to je stejně špatné, jako její omezovaní.
Stačí koupit lepší zboží - sleva nebývá zadarmo.Jako že můžu každou chvíli běhat s balíkem zářivek do obchodu reklamovat?
To je jedna z věcí, která se mi nelíbí - jestli chceš argumentovat, používej relevantní údaje a fakta. Na konci příspěvku sám voláš po výsledcích studie, volej tedy ve všech případech.Tak jo. http://www.ekowatt.cz/cz/informace/uspory-energie/usporne-osvetleni-a-spotrebice-v-domacnosti
Kostra článku "co by kdyby" se závěrem "zářivky jsou nahovno" prostě nemůže stačit.
nízká cenaTo snad nikdo nezapře.
ekolgická výrobaVýzkum pc2005
přirozené podání barevKvakor #428 a #429
konstantní světelný tokNevím.
okamžitý náběhenergetickyporadce.cz, měření pc2005 a moje
často levnější provozVýpočty níže v článku, můžeš je napadnout.
nízká cena per zap/vyp cyklusZářivka má 10000 cyklů (→ google zářivky cykly), #112 Co dál za zdroje chceš?
Ano, nemám na výběr.Hustý. To fakt v Olomouci nejsou nekuřácké restaurace? Tady v Praze jich je hodně.
Ovšem když se na to tak dívám, i ty budeš mít po 1. 9. možnost kupovat žárovky, jen budeš mít problém s dostupností. Nebo ne?Jezdíš pro jídlo 1100km (zdroj: mapy Google) na Ukrajinu nebo 550km (zdroj: mapy Google) do Švýcarska?
Já možná také, ale nesnížil bych se k FUDu, viz výše. To mi vadí ze všeho nejvíc, viz výše. Když říkáš A, říkej i B. Nelíbí se mi, že používáš ten dvojí metr při "ochraně" svobody - to je stejně špatné, jako její omezovaní.Omlouvám se; zdroje jsem se pokusil uvést do tohoto komentáře.
Hustý. To fakt v Olomouci nejsou nekuřácké restaurace? Tady v Praze jich je hodně.samozrejme ze jsou :)
>Jako že můžu každou chvíli běhat s balíkem zářivek do obchodu reklamovat?
Kazí se snad všechno? Asi ne. A taky to nemění nic na návratnosti investic - kvůli žárovce běháš do obchodu 5x častěji (musíš, praskají!) a taky jsi to do výpočtu nezapočítal.
>Výzkum pc2005
Představuju is něco lepšího :) - nejen součástky, ale i náklady na výrobu a recyklaci, celkovou energetickou náročnost (zářivky by na tom měly být hůř) apod. Pak to má IMHO cenu.
>přirozené podání barev, konstantní světelný tok, okamžitý náběh
Myslím, že si zvykneš, tak jako si kdysi lidi zvykali na elektřinu. Já s tím prostě problémy nemám a ani je v tom nehledám.
>Zářivka má 10000 cyklů (→ google zářivky cykly), #112 Co dál za zdroje chceš?
Naposledy jsem kupoval nějaké super Phillipsy, které mají životnost nezávislou na počtu spínacích cyklů a střední dobu provozu 15.000 hodin. http://www.lighting.philips.com/cz_cs/trends/interesting_materials/products/cfli.pdf. Stejně tak nemají problém s náběhem (svítí hodně už po zapnutí, plný výkon do minuty) a mají více variant "teplosti" barvy. Technologie nestojí - prostě to chce hledat. Testů jsou v časácích a na netu fůry...
>Hustý. To fakt v Olomouci nejsou nekuřácké restaurace? Tady v Praze jich je hodně.
Máme, ale málo a první problém je ten, že ne vždycky se do nich dostanu. Ale o tom se debata nevede, použil jsem to pouze jako ukázku toho, co taky de facto musím dělat a nelíbí se mi to a také jsem napsal, že podobných příkladů se dá vymyslet opravdu mnoho.
>Jezdíš pro jídlo 1100km (zdroj: mapy Google) na Ukrajinu nebo 550km (zdroj: mapy Google) do Švýcarska?
Tak ti je dovezou z Ukrajiny Fedexem - stejně jako s knížky z Amazonu. Žádný problém, jen budou hůř dostupné :). Záměrně používám stejné argumenty...
>Omlouvám se; zdroje jsem se pokusil uvést do tohoto komentáře.
Fajn, nyní to už jen stačí celé projít, přepočítat a opravit :). provedu to na tvé kostře.
Kdybych to počítal hrubě na hodiny, bude na tom žárovka hůř, ale beru, že má omezení v počtu zapnutí. Kdybych chtěl být férovějsí, vyberu alternativu jen pro 75 W (ale nemám k ní testy) a výsledek bude pro žárovku ještě horší. Kdybych započítal zdražení elektřiny, projede to žárovka na plné čáře.
Ještě se na to podívejme jinak. Když jsem před vánocemi kupoval ty odkazované Phillipsy ve 100 W, počítal jsem takto:
To je rozdíl zhruba 6000 Kč na jedno 100 W světlo při stejné době provozu! Nemám důvod nevěřit, že to ta zářivka nevydrží (testy, zkušenosti), problém s počtem zapnutí ta technologie taky nemá. A to vše za předpokladu, že se nezdraží elektřina! ČEZ přitom zdražuje v průmeru o 5-10 % ročně (spíš 10). Kdybych bral roční fixní zdražení o 8 % s tím, že 15.000 hodin projedu pro jednoduchost za 10 let, bude to 11 015 - 2 413, tedy reálný rozdíl 8600 Kč na spotřebě elektřiny na jedno 100 W světlo. Opravdu to není výhodné?
kvůli žárovce běháš do obchodu 5x častěji (musíš, praskají!) a taky jsi to do výpočtu nezapočítal.Vždyť píšu, že prostě vydrží dva roky. A když si koupím pět do zásoby, tak mi vydrží deset let
Myslím, že si zvykneš, tak jako si kdysi lidi zvykali na elektřinu. Já s tím prostě problémy nemám a ani je v tom nehledám.To, že je pod zářivkami něco tmavě fialového a pod žárovkou/venku je to modré, mi přijde jako dost významný problém, hlavně u lidí, co mají doma obrazy, v galeriích atd. (já jsem nikdy pod zářivkami nepozoroval tak extrémní změnu barev, jako popisuje Heron, ale posun znatelný byl. A to nemám moc dobré oči)
Fajn, nyní to už jen stačí celé projít, přepočítat a opravit :). provedu to na tvé kostře. ...Nemám k tomu co dodat (snad jen, že ta žárovka vydrží dva roky, takže 3,50Kč/rok). Asi zkusím dát na chodbu zářivku.
>Asi jsem měl na těch pár zářivek smůlu (Osram, cenová relace 150-200Kč), protože prostě po půl roce v koupelně odešly.
To chce vyzkoušet - já nakoupil Osram ze začátku, ale ty lepší řady, hlavně kvůli ceně. Jak říkám, drží už šest let. Nyní beru výše zmíněný Phillips.
>... ale posun znatelný byl...
Posun tam možná je, ale já doma obrazy nemám a na čtení + monitor to stačí bohatě.
>Nemám k tomu co dodat (snad jen, že ta žárovka vydrží dva roky, takže 3,50Kč/rok). Asi zkusím dát na chodbu zářivku.
Si to prostě spočítej na své poměry. Když jsem se stěhoval na první kvartýr, tohle přesně jsem udělal, po propočtech jsem šel a nakoupil balík lepších zářivek, už tenkrát nebylo co řešit i když jsem se snažil být spíš pesimistický. Žárovky jsem nechal dojít (koupelna, záchod, chodba) a pak tam taky vrazil zářivky. Jsem spokojený. Když si vezmu, že hodně dělám po nocích (= světlo po celém baráku) tak za elektřinu platím pakatel, myslím že cca 650 měsíčně. Jsem sám (2+1), ale doma mám jinak normální výbavu - lednička, pračka, konvice, průtokový ohřívač, žehlička, audio + k tomu pár počítačů, laserjet, plno malých krabiček a adaptérů a podobně, prostě velká hromada hardwaru (při práci uživím i 3 počítače). A stojím si za tím, že ta nízká spotřeba zářivek je tam vidět.
kvůli žárovce běháš do obchodu 5x častěji (musíš, praskají!)My, co umíme nakoupit pět žárovek naráz...
Představuju is něco lepšího :) - nejen součástky, ale i náklady na výrobu a recyklaci, celkovou energetickou náročnost (zářivky by na tom měly být hůř) apod. Pak to má IMHO cenu.Psal jsem jen to, co jsem mohl změřit. Například na zjištění výrobního nákladu tranzistoru bych musel nejdřív vytěžit křemík a pak ho složitými procesy za vysokých teplot čistit :-P. Původně jsem toho chtěl napsal víc, ale už byly někde tři ráno
Nebo "svítíte masem?" :).
predatori krev by sla, sviti zelene. podle wikipedii ve vsech 4 filmech ji vyrabeli smichanim obsahu lighsticku s nakym druhem zelatiny, ale prej to rychle schne. ale zase pomatlat tim maso, tak by sice svitilo, ale ne samo od sebe, to by byl svindl. a takovy mdly zeleny svetlo je stejne na pe er de ...
Zitra zakazi zarovky. Do dvou let poklesne spotreba elektriny. Jestli zarovky delaji 20% spotreby, tak sezeru svoji ponozku, ale budiz. Zarivka cca 30W nahradi 100W zarovku (jaks taks), takze usetrime cca 6% energie. Z toho se bude pul roku vice topit, takze v prumeru pres cely rok 3%. V realu mene, protoze na spouste mist uz zarivky jsou. O tech 6% nam CEZ zvedne cenu (tak za ty dva roky, aby to nevypadalo blbe) s komentarem, ze elektrarny uz jsou potavene a stoji udrzbu.
Zakazali rtutove teplomery - asi proto, ze ze zarivek odeslych po pul roce provozu na zachode a vyhozebych do popelnice se bude uvolnovat rtut. Jenomze ty teplomery se tak casto nerozbijeji ... takze zacne byt nebezpecne chodit kolem popelnic. Nejmene 80% lidi to bude hazet do popelnice, protoze 1. hazi tam vsechno 2. kontejner je jenom na papir, plast a sklo.
Lidi, kterym vadi svetlo usporek (mam fialove akumulatory - na slunecnim svetle jsou modre apod.) si prestavi svetla na halogeny. Halogenky se nezakazi, protoze jsou potreba do aut a automobilova lobby nedovoli montaz xenonu do starych aut. Takze 12V trafo za skrin a halogenku do lustru. Ta ale bere o rad vyssi proud, takze casem nevydrzi kabely. Na bance je cca 400 degC, takze pribude pozaru. Jeste jsou male halogenky (G4 apod - takova banka se dvema nozickama do keramicke patice). Ty maji tu bonusovou vlastnost, ze jsou-li v zornem poli, udelaji cloveku diru do sitnice. Pocet aktivovanych svetlocivnych bunek je tak maly, ze oko nedetekuje oslneni a nestahne zornicku. Take lze doma zkonstruovat obloukovou lampu, neni to slozite, svareci trafo se shani jednoduse ... UV je dobre na oci a 6000K zapali i hlinik ...
Me osobne to sice nevadi, protoze planuji dat vsude, kde se casto rozsveci a zhasina, LEDky (nebavi me vymenovat zarovky a za tech par korun mi to stoji), ale fakt, ze si EU dovolu do tohoto kecat me dost sere ... zacinam litovat, ze jsem k tomu referendu nesel (oduvodneni: do EU nechceme ... ale __MUZEME__ si to dovolit?), ale otazka je, co by se stalo, kdybychom tam byli byvali nevstoupili ...
Ale vubec si nemyslim, ze by to byl problem EU. Nasi urednici umi vymyslet take radne kraviny.Nicméně euředníci jich vymýšlí víc, častěji a větší. Ale hlavně že poslouchání příkazů z rozumné a civilizované západní Evropy je lepší, než místní vláda.
je nato viacero studii a jednym z hlavnych faktorov preco ludia usporne ziarovky nekupuju, je ich cena; spravaju sa sice naoko trhovo ale kratkozrako - t.j. kupia sice lacnu ziarovku, ktora ale minie viac energie a vydrzi kratsie. Takze ten zakaz IMHO na spotrebu mat vplyv bude. To kolko to bude je samozrejme otazne, hovori sa, ze 1/3 energie ide na osvetlenie, z toho by mal zakaz znizit spotrebu o 20-30 %.
hovori sa, ze 1/3 energie ide na osvetlenie[citation needed] Kniha zmíněná v zápisku i totok totiž tvrdí něco jiného. BTW pokud jde 1/3 na osvětlení, jak se může nasazením zářivek ušetřit 30% ?! :-P
nasiel som to na strankach Philips Pozri FAQ.
Nasadenim ziariviek (a inych typov) sa ma samozrejme usetrit 30% z tej tretiny ;)
A CFLi's life is hardly affected by switching any more. The current standards for 'Energy Saving Recommended' accreditation requires over 3,000 switching cycles per 8,000 hours of tested life which is sufficient more than would be necessary for normal domestic use. In case that lamps are switched frequently and are burning for less than 1 hour on averabe, we recommend a “heavy duty” Cfli (e.g. Cfli Longlife). Also in restrooms where the light is switched off again after a few minutes, the usage of an energy saver is not advisable.Taky dobrý...
ale otazka je, co by se stalo, kdybychom tam byli byvali nevstoupili ...Vstupili bychom do Schengenského prostoru jako Norsko - výhody volného pohybu lecčehos zůstávají, nevýhodám diktátu ouřadů z Bruselu bychom se vyhnuli...
Vstupili bychom do Schengenského prostoru jako Norsko - výhody volného pohybu lecčehos zůstávají, nevýhodám diktátu ouřadů z Bruselu bychom se vyhnuli...Norway is not a member state of the European Union (EU), but is, in effect, required to adopt much EU legislation due to its participation in the European Economic Area (EEA), through the European Free Trade Association (EFTA). :DD Spis bychom ztratili mzonost tu legislativu ovlivnovat.
Jo, podobne je na tom i Svycarsko:
The bilateral approach, as it is called in Switzerland, was consistently supported by the people in various referenda. It allows the Swiss to keep a sense of sovereignty, due to arrangements when changes in EU law will only apply after a joint bilateral commission decides so in consensus.
The commission can never discuss or change contents, i.e. unlike full EU members, Switzerland has no influence over the contents of EU law that will apply. And while the bilateral approach officially safeguards the right to refuse application of new EU law to Switzerland, in practice this right is severely restricted by the so-called Guillotine Clause, giving both parties a right to cancellation of the entire body of treaties when one new treaty or stipulation cannot be made applicable in Switzerland.
(z http://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland_and_the_European_Union )
Switzerland banned the sale of all light bulbs of the Energy Efficiency Class F and G, which affects a few types of incandescent light bulbs. Most normal light bulbs are of Energy Efficiency Class E, and the Swiss regulation has exceptions for various kinds of special-purpose and decorative bulbs.Ovšem je pravděpodobné, že se to nezastaví a že budou další zákazy.
schvalne jestli z toho udelaji hlavni tema vecera
žárovka A peněz zářivka A + k1 peněz spotřeba žárovky B peněz spotřeba zářivky B - k2 peněz výdrž žárovky/zářivky ... příjemné světlo žárovky k nezaplacení
příjemné světlo žárovky k nezaplacení
Pre mňa je príjemné svetlo denné svetlo vonku, nie umelé svetlo žiarovky.
k tomu sa napaja aj to, preco ludia ziarovky vacsinovo vnimaju ako takmer prirodzene. slaby zdroj z ohna, alebo zapadajuceho slnka bol zltocerveny. cim je zdroj viac do biela, tym musi viac svietit, aby ho mozog akceptoval ako nerusivy.
zarivky a diody - u obou je spektrum urceno nikoliv vlastnim, zdrojem, nybrz luminoforemEhm... možná by sis měl dát pauzu
v tom clanku su niektore nepresnosti; napr. prirovnavaju ziarivky k ortutovym teplomerom, co do obsahu ortuti; to je nezmysel teplomer obsahuje 500-3000 mg tohto kovu pricom jedna ziarivka menej ako 5 mg. A tie nezmysly o tom, ze hrozi akutny zapal priedusiek a pluc a dalsie popisovane hororove scenare su blbost na n-tu :)
Vákuovo to zabaliť a zakopať 1000km pod povrch?Ne. Posypat rtuť nadbytkem jemně práškového kovu (např. mědí nebo zinkem; železo nelze použít) a promíchat to, aby vznikl amalgám. V něm je rtuť vázána poměrně pevně, neuvolňuje se významně do prostředí.
Odhliadnuc od toho, že nie som chemik a takéto veci neovládam, tak kde akože zoberiem práškový kov? Budem lietať po dome kvôli kusu drátu, zisťovať, či je zo správneho kovu a potom z neho zoškrabávať prach? Ďakujem, neprosím. Ja radšej risknem tú otravu, ktorá je zjavne maximálne nepravdepodobná. S kamarátmi, keď som bol ešte malý, sme napríklad jeden teplomer rozbili a potom sme sa hrali s tými guličkami, to bola prča Tak isto všetci živí a zdraví. Upozorňujem, že to bolo doma vnútri
Sorry, ale to sú strašné kecyCo jsem kecy? Ta fakta, která jsem citoval z výše odkazovaného zdroje (což je dokument ze sady základních toxikologických publikací WHO)? To, co jsem k tomu dodal dále, už byla samozřejmě jen nadsázka, kterou netřeba brát vážně
mozno o tych pat, mozno o desat rokov, ale nesmrtelnost ta nakoniec prejde.
no nato, aby si mal nejake zdravotne problemy, by si musel denne rozbit niekolko ziariviek po dobu niekolkych rokov :) Ortut sa nachadza aj bezne v prirode, vo vzduchu, vo vode. Denne sa ti dostava do tela cez potraviny, vodu.
Reports of lethal doses of mercuric chloride have ranged from 10 to >50 mg mercury/kg body weight.
este jeden odkaz
...lidé takového ražení...
To je pekne dementná poznámka (ale od teba typická)mno, mám jeden plán k jehož dokončení momentálně schází 14 let ... celý život samozřejmě nikoliv, ve hře je příliš mnoho náhod - nemohu mít například naplánováno, kde budu bydlet za 10 let, když mám naplánováno, půjde-li vše dobře, že místo kam se vystěhuju ze shonu velkovesnice začnu hledat teprve za dva roky ale o tom ta poznámka nebyla; bylo to o tom, že narozdíl od některých nemám pocit, že nesloží-li mě něco do pěti minut, tak je to nezvratný důkaz toho, že to není škodlivéPredpokladám, že ty máš naplánovaný celý život na 10 rokov dopredu a uvážil si všetky riziká plynúce zo stravovania, ovzdušia a ďalšie faktory. Ak áno, tak uznám, že vieš dlhodobo plánovať
Ja mám volebné právo, ktoré rozhoduje o živote tvojho potomstva? Ty a tvoje potomstvo máte slovenské občianstvo? Aspoň zapni mozog, kým niečo povieš chlape...Slovensko není v EU? - Slovensko se neúčastní voleb do evropského parlamentu atd.? - nevím, jak mám docílit, abych zapnul tvůj mozek, než ti něco povím :-p
když mám naplánováno, půjde-li vše dobře, že místo kam se vystěhuju ze shonu velkovesnice začnu hledat teprve za dva rokytohle mi pripomina nejaky film s planovanim dovolenych v jugoslavii a tak, uz nevim co to bylo :)
příliš mnoho náhodIf you really want to make Eris laugh, make plans :P
...lidé takového ražení...vs
Slovensko není v EU? - Slovensko se neúčastní voleb do evropského parlamentu atd.?ehm, tím jsem samozřejmě nechtěl říci, že tací jsou jen na Slovensku
kde akože zoberiem práškový kov?No, přiznávám, že je to trochu problém. Práškové kovy se dají koupit, ovšem málokdo je má běžně doma. Maximálně tak hliník ("stříbřenku"), ale i to je spíš řídký jev (pokud si vzpomínám, kupovali jsme ji mnohem více na výrobu výbušnin než na původní účel, tedy smíchání s tekutou složkou pro výrobu stříbrné barvy).
Teroristo!To bylo jen pro zábavu (zábavní pyrotechnika se tehdy ani nedala koupit, tak co se dalo dělat?). Stříbřenka se míchala se suříkem (to je správná lahůdka pro ekology - ti ho nechtějí vidět ani jako antikorozní nátěr
To mi připomíná, co jsem měl kdysi v patičce.Když už jsme u těch patiček. Někdo tu má v patičce cosi o dvou Internetech v ceně jednoho (reklama kyslíku). Mám sto chutí si tam dát heslo "dva Internety v ceně tří", protože i toho se člověk může dočkat.
Byly použity například i v zápalných leteckých pumách při tom neslavně známém americkém náletu na Prahu.No vždyť říkám, že jsi kacíř a přijdou si pro tebe. V tomhle režimu to připomínat! Fuj!
Když už jsme u těch patiček. Někdo tu má v patičce cosi o dvou Internetech v ceně jednoho (reklama kyslíku).Filip Jirsák. Když jsem to slyšel z dálky v televizi, myslel jsem, že jsem se přeslechl
Mám sto chutí si tam dát heslo "dva Internety v ceně tří", protože i toho se člověk může dočkat.Ještě, že mé zkušenosti s nimi končí někdy v roce 2003 (tehdy ještě Telecom) vytrvalými pokusy rodičů o zrušení pevné linky (asi napopáté se to povedlo).
No vždyť říkám, že jsi kacíř a přijdou si pro tebe. V tomhle režimu to připomínat! Fuj!Moji prarodiče tam byli. V budově dnešní VFN na Karlově náměstí (dělali tam pomocné práce v rámci totálního nasazení). Ta budova dostala zásah a oni odtamtud prchali, což jim komplikoval velmi rychle se šířící požár vznikající od malých termitových bomb. Mimochodem v muzeu v Jílovém u Prahy byly vystaveny lidské kosti "upravené" působením termitové bomby - pocházely právě z jedné ze zasažených budov na Karláku.
Ještě, že mé zkušenosti s nimi končí někdy v roce 2003 (tehdy ještě Telecom) vytrvalými pokusy rodičů o zrušení pevné linky (asi napopáté se to povedlo).Ty "dva Internety v ceně tří", to bohužel není legrace, nýbrž realita. Už jsem to tu nedávno zmiňoval.
Peak je po anglicky špic/vrchol, ak sa nemýlim. Proste keď to z toho trčí. Keď je to rozplizlé ako v chladnom čiernom telese, tak sa to u nás medzi fyzikmi peak nevolá. Ale to je jedno, je to len názvoslovie. Podstatné je, že to maximum má čierne teleso len jedno a je dosť "široké" (závisí od teploty samozrejme).
Ok, ale ja som sa nebavil o tom, či ti to vadí
Jasné, že záleží. Peak je neformálny pojem závislý od kontextu. Ledaže ním myslíš synonymum maxima, ale v tom prípade je redundantný.
To nezávisí od toho, či tam je, alebo nie je maximum, ale proste od toho, kde leží. Rovnaké maximum (pravda ostrejšie) máš v slnečnom spektre, len je posunuté do modrej časti spektra. Predpokladám, že slnečné svetlo ti nevadí.
U LED záleží od toho, jak sa to spraví, určite je v princípe možné aproximovať dostatočne dobre slnečné spektrum. Ale zrovna to, čo si sem pred chvíľou dával, malo maximá dve a vôbec to vyzeralo podivne.
nejsou tam zadne diry, ktere by zapricinily absenci barev, jak tu kdosi tvrdil
I kdyby byly, ve slunečním spektru je jich taky víc než dost.
Zarovky osobne nesnasim, jejich svetlo je mi neprijemne a nedostatecneTak to se teda divím. Sám mám mnohem raději žárovky (a i všichni v okolí, koho znám, tak nadávají, že zářivkové světlo je hnusné). Úsporky používám jen kvůli elektrice. Přece jen je rozdíl, jestli mi v obýváku půl dne žere lustr 60, a nebo 300 wattů.
Abych to upresnil, v obyvaku mame jeste svitidlo s linearni halogenkou a regulaci intenzity, to mi ani nevadi (sviti to docela hodne), ale hodne to zere a topi (krasne se nad tim ohyba plast). Proste zarivky rulez
Ono je to mozna i tim ze na zarivky jsem zvykly od raneho detstvi, vzdycky pro me znamenalo svetlo == zarivka.
Tak máte halogenovou žárovku nebo zářivku? :-o
Ta halogenka sviti dost jasne, opravdu uz se to blizi slunecnimu svitu, ale neni to hlavni osvetleni, jen takove + treba v noci k televizi na maly vykon, kdyz nechci nasvicovat vsecky ty DZtky.K tomu používám takové ty malé přicvakávací lampičky "Ikea". Je v tom 40W halogenka. Dá se to přicvaknout nad stůl, za monitor (obrazovka, displej, prostě LCD), nad postel...
BTW, mnoho z nas vetsinu casu kouka do svetla ze zarivky ...No jo, ale displej je přecijen něco jiného, než kdyby se tím osvětlovala místnost.
obyvak je vylozeny palubkama (to mam nejradsi, je to nejkrasnejsi zed).No jo, ale sežere hodně světla
Proste zarovky rulezOno je to mozna i tim ze na zarovky jsem zvykly od raneho detstvi, vzdycky pro me znamenalo svetlo == zarovka. Podobne je to treba i s barvou zdi, pořád mi vadí jiné, než bílé zdi, protoze pokoj (tento i před stěhováním národů) mam bílý a obyvak je taky bílý (to mam nejradsi, je to nejkrasnejsi zed).
Také je možné, že ačkoliv Philips dělá slušné CD přehrávače či televize, tak úsporky má šmejdoidní.Tak zlé to není. Tady mi svítí Philips Genie a dá se to přežít (jako přisvícení k počítači to není tak zlé; jak už jsem mockrát říkal, jako pracovní světlo mám raději žárovku). Ale lepší zkušenosti mám stejně se zářivkami od Osramu, mají obecně lepší barevné podání při stejné ceně (porovnávám s Philipsem a GE, levné šmejdy nepočítám).