abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)

    20.4.2013 18:00 | Přečteno: 1789× | Debian

    Můj milý deníčku, tento zápisek shrnuje kontrolu pravopisu ve vimu 7, ostřílenci zde nenajdou žádnou převratnou novinku, píšu si to hlavně proto, abych to příště rychleji našel ;-)

    Instalace

    Tiše předpokládám, že máme nainstalovaný "plný" vim 7 (poznámka pro začátečníky: i když se tak tváří, není vim v plné palbě automaticky nainstalovaný v Ubuntu ani Debianu, je potřeba ho ručně nainstalovat). Jak se dozvíme například tady, budueme potřebovat slovníky z Open/libre office. Kde je vzít a nekrást jsem už popsal dříve tady na ábíčku. Předpokládám dále tedy, že v nějakém open/libre office máme nainstalované slovníky, které chceme používat. Nebo alespoň máme kamaráda, který je má nainstalované a zkopíruje nám je z jeho desktopu na naší vývojářskou desku s Linuxem ;-). Zkrátka a dobře, potřebujeme párek souborů .dic a .aff. V Deianu Wheezy je najdeme ... ehm ... najde nám je find ~/.config/.libreoffice/3/user/uno_packages/cache -name "*dic". Když už je máme, tak vytvoříme adresář ~/.vim/spell a do něj je zkopírujeme/symlinkneme. Pak už můžeme spustit vim a zadat příkazy (příklad pro americkou angličtinu a češtinu):
    :mkspell us en_US
    :mkspell cz cs_CZ
    
    Po každém z těchto příkazů splodí dic a aff dítko s příponou .spl, což je onen slovník do vimu, který chceme a potřebujeme.

    Aktivace

    Slovník vybíráme pomocí :set spelllang=cz, kontrolu zapne :set spell, vypne :set nospell. Samozřejmě se to dá nacpat do .vimrc ... Pokud je aktivovaný spellcheck, můžeme set spelllang použít kdykoliv a rychle změnit jazyk (o tom, že z toho můžeme udělat makro na kombinaci kláves ani nehovořím).

    Používání

    V základním provedení vim začervení překlepy, což je pro začátek dobré. Umí toho ale mnohem víc, pro začátečníky to v angličtině popisují třeba tady. nejdůležitější příkazy jsou: Pro začátečníky - uživatele českých QWERTZ klávesnic připomínám, že = je bez shiftu a "[" i "]" jsou na klávesách "ú" a ")" po stištění Alt Gr

    Vše co jste chtěli vědět o kontrole preavopisu ve vimu, ale báli jste se zeptat vám Vim řekne na :help spell nebo to visí i na netu.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    20.4.2013 18:48 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Chcel som odporučiť inštalácii balíčkov hunspell-cs alebo myspell-cs, ale aj v testovacej verzii Debian sú extrémne staré verzie, takže skopírovať tie z LibreOffice bude asi rozumnejšie. :)
    21.4.2013 01:09 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Všechny potřebné propriety najdete samozřejmě na webu www.vim.org.

    Všechny slovníky pro pravopis pro všechny jazyky světa najdete v přímé podobě, kdy je stačí pouze nakopírovat do adresáře /spell uvnitř vimu zde:

    ftp://ftp.vim.org/pub/pub/vim/runtime/spell/

    Není třeba žádné mkspell příkazy.

    Jednoduše stáhněte obsah výše uvedeného FTP do adresáře /spell.

    A pak už jenom používat druhou polovinu článku od „Aktivace“.

    Pokud máte gvim, nepotřebujete ani to, stačí si to vyhledat v menu gvimu Nástroje -> Kontrola pravopisu -> Nalézt další jazyky, kde se proskenuje adresář spell. A pak už jenom Nástroje -> Kontrola pravopisu -> a vyberte si jazyk jaký chcete, třeba maďarštinu nebo svahilštinu.

    A ot je všechno. Dokonce ani nepotřebujete příkazy popsané v části „Používání“, bohatě stačí, když uvidíte vlnkou podtržená chybná slova, což se dělá automaticky a pokud umíte česky, je rychlejší opravit překlep rovnou, než se producírovat návrhy na opravu od vimu.

    24.4.2013 00:03 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Příkazy se hodí, zg (zpell good) používám často :)
    26.4.2013 14:31 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Chtěl jsem jenom ukázat, že je možné používat kontrolu pravopisu bez šachování s LibreOffice, kompilování spell souborů pomocí mkspell a bez jakéhokoli příkazu.

    Že je to velmi primitivní.

    Počet lidí, kteří používají vim výhradně v textovém terminálu je asi minimum. Nejedou-li přes SSH apod. Většina z nich ho jede v grafické verzi s menu a toolbarem.

    Používám vim nějakých 15–20 let a za tu dobu už jsem dávno zapomněl příkazy h j k l, stejně jako většinu dalších příkazů, protože nevidím důvod jednou za čas to menu nepoužít. Ono to opravdu není sprosté slovo a není nutné si hrát na terminál z roku 1975 na klávesnici, kde neexistovaly šipky.

    Jinak článek je samozřejmě kvalitní a ukazuje, jak je možné ve vimu použít příkazy, či umožňují dobře si nastavit .vimrc.
    Heron avatar 26.4.2013 15:18 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Osobně vim používám výhradně v terminálu, protože jsem tak zvyklý z práce přes ssh. GVim se mi z tohoto důvodu zdá poněkud nepřirozený.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.