abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    sheepdog - hrajeme si v hampejzu

    11.11.2011 10:29 | Přečteno: 1453× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 11.11.2011 12:24

    Při testování nejrůznějších typů blokových zařízení s nimiž umí pracovat QEMU jsem narazil i na sheepdog. Z principu fungování by se však tento systém distribuovaného blokového zařízení měl spíš jmenovat "hampejz".
    Výsledky nebyly špatné, tak mě zajímá, zda-li i někdo z vás má s tímto nějaké zkušenosti. Dokumentace je totiž velmi sporá a pravděpodobnost, že jsem některé věci nepochopil správně - vysoká.

    Nejprve malé entrée..

    Název "sheepdog" (ovčácký pes), je skutečně trochu zavádějící, i když v podstatě správný. Neboť "dog" se jmenuje collie a ovečky (sheep) jsou démoni co běhají na jednotlivých strojích zapojených do systému. Všechny stroje dohromady tvoří cluster.
    Pojmenování "hampejz" pro tento cluster by však z hlediska principu fungování celého systému bylo přesnější, neboť v každém "pokojíčku" (rozuměj - počítači), žije minimálně jedna "šlapka" (démon sheep), která nabízí ten svůj "adresář" každému VM který píchá přes QEMU. Těch "šlapek" však v onom pokojíku může být i více. Co a jak mají dělat jim přikazuje "bordelmamá" - collie. Každá partička děvčat vůči klientovi vystupuje pod jedním jménem, jako např. v níže uvedeném příkladu - JANA

    Kudy do něj...

    S osazenstvem hampejzu lze obcovat (zatím) pouze přes QEMU, resp. jeho utility - qemu-img a qemu-nbd, jinak ne. Výhodou je, že vrznout si může každý kdo je v hampejzu aniž by musel řešit, ve kterém kutlochu sedí - vždy je mu k dispozici "slečna" JANA se kterou může obcovat a vyměňovat data, aniž by řešil, které z děvčat se aktuálně za oním jménem skrývá. Viz příklad níže, který demonstruje zkopírování image virtuálního disku do systému sheepdog...

    qemu-img convert /virtual_image.raw sheepdog:JANA

    Něco o tom jak to funguje pod pokličkou...

    Během konverze se postupně rozkopírovávají datové bloky přes zainteresované slečny do pokojíků ve kterých je místo. A tady je bod kde jsem přesně nepochopil optimální konfiguraci. Při formátování clusteru lze uvést parametr --copies. Pochopil jsem to tak, že se jím udává na kolik strojů se má každý blok vždy zkopírovat. To by pak mělo zajistit relativní dostupnost, když nějaká ta ovce zběhne.

    ..a jak to šlape.

    Já si zkusil sestavit jenom malý bordýlek o čtyřech strojích. Podle toho co jsem našel na netu - výkon s počtem strojů narůstá a optimální maximum je schopno podat 64 strojů. Strojů může být i více ale na výkon to už pak nemá vliv.

    Do prostředí jsem nakonvertoval jednu virtuální mašinu - Debian amd64 o velikosti 10GB. Do ní jsem měl zpropagovaný přes p9, adresář sdílený přes NFS a pak přehazoval za běhu 500MB soubor tam a zpět, dokud stroj neexnul. Aby to bylo veselejší, tak jsem mu zkoušel za běhu, během těch přesunů postupně "ustřelovat" a znova nahazovat děvčátka, která si zrovna užívala pod přezdívkou JANA.

    Dlužno říci, že to výkonově nebylo špatné - i když v porovnání s řešením přes NBD byla rychlost při přenosu dat cca poloviční. Je ovšem nutno vzít v potaz, že rychlost I/O operací v tomto případě a podobných, je dána zatížením síťové komunikace v rámci clusterové infrastruktury. Takhle se mi po jednom drátě honily jak data pro sheepdog, tak NFS, což se nutně muselo projevit. Navíc sheepdog provádí současně replikaci dat, takže je počet přenesených dat skrze síť ve skutečnosti ještě vyšší

    Ve stínu těchto faktů tedy vypadají čísla cca takto:

    P.S.: Na stránce o blokových zařízeních v QEMU mám připravené i nějaké ilustrační obrázky, ale zatím k nim chybí příslušné texty.

           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.