Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
Tohle je můj blog, psát tu občas budu o tom co se týká počítačů, KERNEL ULTRAS a nebo i o jiných tématech.
Dneska jsem si stáhnul a nainstaloval generátor fraktálů Fyre o kterém se tu nedávno psalo (nebo to bylo na rootu?) a vygeneroval pár tapet na plochu, které může kdokoliv a jakkoliv použít.
Do komentářů napište prosím jak se vám líbí a jaké další (pokud vůbec nějaké) by ste ještě chtěli.
Tak to holt je, když se člověk nudí - místo aby dělal něco užitečnýho tak se zabývá věcma jako skinování icewm, výběr a změna login obrazovky a bootsplash obrazovky a tak dále a tak podobně. Přitom moje moje osobní stánky přímo volají po rekonstrukci a vylepšení a na muziku na počítači sem od roku 2004 nesáhnul a dokončení alba "Technology Myths" je stále v nedohlednu ...
UPDATE
Další materiál následuje:
Tiskni
Sdílej:
kam sem jenom dal ty krajinyk vygenerovany v terragenu pred lety? nekde na cd sou, snad je najdu ...
tak to sem na ten xaos sam zvedav. ale asi nebude mit tu vyhodu fyre - ze bezi pod unix/linux stejne jako pod win. ale co ja vim, treba ho nekdo naportoval ...
to je pravda ale zase se to takle da lip pouzit jako pozadi na plochu (ikdyz existuji i pohyblivy a vlnici se pozadi, ale tam nevim jestli to moc nezatezuje system aby to bylo jeste pouzitelny).
render trval par hodin, nevim uz kdy sem zacal, ale skoncil sem asi v pul jedny rano.