Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jednoduchy příklad interface mezi C++ a f77
Minulý víkend jsem za po dlouhé době potřeboval udělat interface mezi kódem ve fortranu a kódem v C++. Jelikož jsem to již dlouho nedělal, chvíli mi trvalo, než jsem si vzpomněl, jak to udělat (neměl jsem přístup na net; při této příležitosti jsem si zas uvědomil, že bez netu jsem jako bez ruky - tedy co se programování týče). Poté, co se mi to zadařilo, jsem se rozhodnul udělat si jednoduchý prográmek pro přístě, až zas budu bez netu a budu vzpomínat, jak se to dělá. Vše níže uvedené platí pro kompilátor gcc.
Volání fortranovské rutiny z C++ je vcelku jednoduché, stačí funkci deklarovat jako externí, název je stejný jako ve fortranu, ale přídáme podtržítko. Případný parameter předáme pomocí jeho adresy:
extern "C" {void vypisparam_(int* cislo);} ... vypisparam_(&mojeCislo);
Obvykle ale potřebujeme víc. Velmi často je potřeba nějak přistupovat k proměnným ve fortranovských common blocích.
Mějme následně definovaný common blok a jednoduchý fotranovský prográmek:
test.inc
:
DOUBLE PRECISION dp1,dp2 INTEGER int1 COMMON/MYTEST/dp1,dp2,int1
test.f
:
PROGRAM TEST INCLUDE 'test.inc' CALL NASTAV CALL VYPIS CALL VYPISPARAM(20) CALL VYPIS END SUBROUTINE NASTAV INCLUDE 'test.inc' PRINT*,'Rutina Nastav - nastavuji parametry' dp1 = 1.D0 dp2 = 3.5D0 int1 = 10 END SUBROUTINE VYPIS INCLUDE 'test.inc' PRINT*,"Rutina Vypis:" PRINT*,'dp1 = ',dp1 PRINT*,'dp2 = ',dp2 PRINT*,'int1 = ',int1 END SUBROUTINE VYPISPARAM(a) INCLUDE 'test.inc' INTEGER a dp1 = a dp2 = a int1 = a PRINT*,'Rutina VypisParam:' PRINT*,'a=',a ENDCommon blok bude v C++ reprezentovat struktura. Proměnné v common bloku jsou uloženy v paměti za sebou. Inicializace tedy probíhá tak, že se ukazateli na strukturu v C++ předá adresa první proměnné common bloku z fortranu. Je proto nutné, aby proměnné ve struktuře byly stejného typu a ve stejném pořadí jako ve fortranu (pro vícerozměrná pole pak ješte je nutno dát pozor indexy). O vrácení adresy common bloku se nám postará jednoduchá fortranovská funkce:
FUNCTION common_block_address(common_block_name) INCLUDE 'test.inc' CHARACTER*(*) common_block_name INTEGER common_block_address INTEGER aaadress IF(common_block_name.EQ.'MYTEST')THEN common_block_address = adress(dp1) ELSE PRINT*,'Neexistujici common block' ENDIF RETURN ENDJednoduchý prográmek v C++, který volá rutiny fortranovského kódu a pracuje s proměnnými v common bloku, by mohl vypadat takto (v C++ by tedy bylo vhodnejší, abychom byli objektoví
#include <iostream> double loc_dp1,loc_dp2; int loc_int1; struct MyTest_t{ double dp1,dp2; int int1; }; extern "C" { void nastav_(); void vypis_(); void vypisparam_(int* cislo); } extern "C" void* adress_(void* var){ return var; } extern "C" void* common_block_address_(char*,int len); MyTest_t* fMyTest; void InitCommonBlock(){ fMyTest = (MyTest_t*)common_block_address_("MYTEST",6); } void LocalParToFor(){ fMyTest->dp1 = loc_dp1; fMyTest->dp2 = loc_dp2; fMyTest->int1 = loc_int1; } void ForToLocalPar(){ loc_dp1 = fMyTest->dp1; loc_dp2 = fMyTest->dp2; loc_int1 = fMyTest->int1; } int main(){ int aaa = 100; InitCommonBlock(); nastav_(); vypis_(); ForToLocalPar(); std::cout << "loc_dp1 je " << loc_dp1 << std::endl; std::cout << "loc_dp2 je " << loc_dp2 << std::endl; std::cout << "loc_int1 je " << loc_int1 << std::endl; vypisparam_(&aaa); loc_dp1 = 4.5; loc_dp2 = 8.3; loc_int1 = 15; LocalParToFor(); vypis_(); return 0; }Vše kompilujeme pomocí g++ a poté slikujeme dohromady společně s knihovnou gfortan, u mě např. takto:
g++ common_block_address.o interface.o test.o -L/usr/lib/gcc/i386-redhat-linux/4.3.0/ -lgfortran
Tiskni
Sdílej: