Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Tiskni
Sdílej:
jak široce se dá vykládat vlastizradatak, ako ju vyložia tí vlastizradcovia... a vôbec... nechápem, čo tí blbci tak oslavujú, že musia udeľovať hromadné amnestie... ale asi chcú ušetriť náklady na väzňov, väznice sú preplnené a na nové nie sú prachy, aby si tam zimovali zadarmo kdejakí bezdomovci
( mám tú klávesnícu v r.ti)To musí být dost nepohodlné
To zastavení běžících procesů je jedním slovem sprosťárna. Jedna věc, je, že lotři, kteří se úspěšně vyhýbali spravedlnosti blbých osm let nepůjdou sedět.Taky se na to dá pohlížet stylem "chudáci které přes 8 let tahali po soudech aniž by byli schopni vydat pravomocný rozsudek.
Největší facka je to pro oběti, samozřejmě (H-Systém, v některých celý stát), protože milý Klaus jim znemožnil domáhat se náhrady škody.Ale neznemožnil. A proč sakra všichni nadávají na Klause a přehlíží fakt, že tu amnestii musel Nečas odsouhlasit?
To si holt člověk musí dát tu práci se podívat na historii toho konkrétního případu a zjistit, proč se táhnul. Amnestie ale na rozdíl od milosti konkrétnosti neřeší -- je to plošný prostředek. Tahle milost každého z nás, kdo by se jednou dostal před soud, motivuje ten proces maximálně zdržovat, protože skutečnost, že řízení trvá osm let, může být i přes složitost případu (1000 poškozených, vymáhaná miliarda -- třeba) a další faktory vhodným prezidentem bez dalšího přemýšlení interpretováno jako selhání soudu.To zastavení běžících procesů je jedním slovem sprosťárna. Jedna věc, je, že lotři, kteří se úspěšně vyhýbali spravedlnosti blbých osm let nepůjdou sedět.Taky se na to dá pohlížet stylem "chudáci které přes 8 let tahali po soudech aniž by byli schopni vydat pravomocný rozsudek.
nechápu proč by u nás měli obžalovaní pykat za neschopnost soudního systému a vláčet se od soudu k soudu déle než 8 let.
Jenže v některých případech se řízení vleče nikoliv kvůli neschopnosti soudu, ale naopak díky "schopnosti" obžalovaných, kteří se donekonečna omlouvají, vymlouvají, nedostavují, mění právníky atd.
Opět... v USA a UK se to neděje? Pokud se to neděje, proč se to neděje? Asi proto, protože to právní úprava neumožňuje, když to právní úprava v USA a v UK neumožňuje, proč to ta úprava v ČR umožňuje? Co můžeme udělat pro to, aby to neumožňovala?
Nevím, jestli se to jinde neděje. Také nevím, jestli je možné to nějak řešit. To, že někdo (obžalovaný, obhájce, svědek) onemocní, se může stát.
Tím bychom se měli zabývat, tu amnestii já osobně příjmám jako obhajitelný dočasný opravný prostředek problému, který vznikl špatně nastaveným systémem.
Pokud někdo způsobil škodu sám sobě (rozuměj obžalovaný protahoval svůj proces), tak není důvod toto napravovat amnestií.
Pokud někdo způsobil škodu sám sobě (rozuměj obžalovaný protahoval svůj proces), tak není důvod toto napravovat amnestií.Takže když onemocněl žalobce, nebo svědek obžaloby, tak je to moje chyba? :) Předložil jsem, že nejdelší případ v USA trval 7 let... za dobu historie USA tedy nějakých 237 let... my jsme během 24 let stihli vyprodukovat několik kauz, které trvají déle než 8 let... Očividně je to náš soudní systrém kde je něco shnilého.
Takže když onemocněl žalobce, nebo svědek obžaloby, tak je to moje chyba? :)
Jak říkám, v některých případech mohlo jít o neschopnost systému, v jiných naopak o "schopnost" obžalovaných. Mělo by se to zkoumat individuálně.
To same, co jsem psal dole Frantovi. Fascinuje mne schopnost nekterych lidi neomylne sahnout po tom horsim reseni.Obžalovaný má možnost proces zdržovat jen do míry, kterou mu udělí český právní systém, tak naprosto nehcápu co řešíš. Systém se dá nastavit tak, aby neexistovala možnost jak soudní řízení zdržovat tak dlouho. Navíc se dá systém nastavit tak, aby ve zvláštních případech existovala automatická eskalace k nejvyššímu soudu, který by mohl mít pravomoc ve zvlášť závažných a složitých případech lhůtu prodloužit, s možností obžalovaných se odvolat k evropskému soudu proti tomuto prodloužení. Tímto opatřením by zůstala možnost zvláště složité případy natáhnout a zároveň znemožnit, aby to bylo bežným jevem v české justici. A to že Česká justice je neschopná ukazuje například absence "small claims court", kdy i pro naprosto triviální rozsudek čeká, čeká a čeká a zbytečně tím vytežuje soudní systém, který se tak nemůže zabývat závažnějšími případy.
právní řád má prostor proto, aby se člověk mohl hájitjj, napr. kdyz obzalovany pro nemoc nemuze k vyslechu (o ktery v tomto pripade dokonce sam pozadal)
Jenom pro zajímavost: jeden soudní spor (civilní, o dědictví) v UK trval 117 let a skončil jen protože došly peníze.
Neviděl bych tedy problém v amnestii samotné, ale spíše v neschopných soudech.obhajovat Klausovo jednani tim, ze nase soudy jsou nechopne vcasne pripady doresit, kdyz on sam k tomuto stavu primo a aktivne prispiva (nejmenovani soudcu, nenavrhovani ustavnich soudcu, bleskovy souhlas s odvolanim Pospisila, ktery mel snahu nasi justici reformovat), to je opravdu naprosta idiocie, na to nelze rict nic jineho. A bohuzel taky duvod, proc je v teto republice mozne temer cokoli - protoze at ti zmrdi u moci udelaji cokoli, vzdy se najde nemela skupina, co jim za to jeste tleska.
„Pokud se zastaví kauza, kde poškození žádají náhradu škody, a nebylo pravomocně rozhodnuto, znemožňuje se poškozeným domoci se náhrady škody. V civilním řízení už nároky uplatnit nemohou, protože jsou promlčené," řekla v rozhovoru pro Insider advokátka Hana Marvanová, která mimo jiné zastupovala klienty podvedené společností H-Systém.
A proč sakra všichni nadávají na Klause a přehlíží fakt, že tu amnestii musel Nečas odsouhlasit?Nepřehlížím vůbec, taky na se mi otvírá kudla v kapse, když to o něm čtu. Nečas je v podstatě spolupachatel a taky mě dost zklamal. On mě tedy zklamal už předtím. Když ho zvolili, tak jsem si taky říkal, to nemůže být tak hrozný, křesťan s rodinou, vypadá relativně skromně. No, ale ukázalo se, že to asi bylo zbožné přání :) Že to podepsal obratem (možná jako revanš za to, co podepsal obratem Klaus), to posral. Má samozřejmě spoluodpovědnost. Nevím, jestli by to bez kontrasignace vstoupilo do platnosti nebo ne. Ale každopádně tím, že se Nečas zasloužil o Klause, tak se nemění nic na tom, že to celé udělal Klaus. To ho fakt kurňa neomlouvá.
Peaketá osoba sa kde vzala? Raz som pozerala skoro celé zasadanie Vášho parlamentu, lebo ju po celý čas napravo od rečníckeho kecadla zaberala kamera a na čele jej bežali titulky. Tak som si ju prečítala. Karieristka. Tiež kukám na tie predvolebné upútavky kandidátov na prezidenta. Bobošíková je kočka:)), ale reklama na vysavač by jej pristala viac. Zeman si pripadá ako by propagoval pajonček pre dôchodcov s boľavým chrbtom:)) a scenár toho spotu mu príliš nesadol.U Dienstbiera a Fischerovej sú tie titulky preložené správne, tí sa na nič iné nehrajú. To len tak na okraj.
Teda Jožko, normální holku bych si představoval trochu jinakto je teda dosť slabá reklama na spodnú bielizeň väčšia fotka sa nedá nájsť, bohužiaľ:)![]()
Lidi jsou prostě ovečky no... Slabý kusy vychcípaj silní přežijí...Nevieme, kedy a ako sa to skončí... ale doteraz vždy napokon, aj keď nie nadlho... zvíťazila tá ľudskosť... Ľudia majú aj schopnosti súcítiť jeden s druhým, ak krivdy presiahnu istú hranicu, vzbúria sa. Možno sa zase niečo nové naučia a budú sa snažiť nejako dohodnúť, aby sa konečne posunuli o krok ďalej, k niečomu lepšiemu. V každom prípade, tí predátori dúfajú, že udržia stáda v ohrade, lebo už nikto neuverí, že ľudskosť, česť, spravodlivosť nie sú len bezobsažné žvásty.
Ostatní zůstanou otroky...preto nenávidím myšlienku elitárstva v školskom systéme... že vzdelanie je tovar ako každý iný... a ten, kto na to nemá peniaze, nemá nárok na luxusnejší tovar...a stačí im, ak budú vedieť spraviť tri krížiky...orientovať sa v praktickom živote ( ale len oťááál - poťááál... podľa potreby tých, čo vládnu "trhu")
Ale je to system, ktery je daleko lepsi nez ten, ktery mame dnes my.Že jsem tak smělý. Podle jakých kritérii posuzujete lepší/horší. A jaké jsou Vaše zdroje? Ať už při pohledu na čísla poměr cena/výkon nebo čistě subjektivně na základě osobních zkušeností z obou stran Atlantiku (i když ty Vaše se možná liší?) mě nenapadá jiná možnost, než čistá ideologie... ale to se mi zas nechce věřit, že by někdo byl takový fanatik. ;)
(s tou efektivitou u veřejného zdravotnictví bych si dovolil nesouhlasit)Nerozumím. Jako že efektivita není důležitá?
U nás je zabezpečená rovná péče pro všechny a u nich to tak není.Větší blbost jsem neslyšel. :) Zatímco v US se prioritizuje na otevřeném trhu, u nás se prioritizuje přes úplatky.
Má u nich šanci jít na operaci i člověk, který je třeba bez zaměstnání?Samozřejmě že má... například si může pořídit soukromé pojištění, ne vždy musí být zdravotní pojištění jako zaměstnanecký benefit. Stejně tak si tu operaci může zaplatit hotově.
Opět nesouhlasímS čím? S Markovým popisem nebo se systémem zdravotnictví v USA?
To je slovo do pranice. Velká korporace si s pojišťovnou obvykle domluví docela rozumné podmínky, takže zaměstnancům pak může nabídnout relativně rozumnou možnost pojištění. Ale třeba OSVČ je docela v pytli... musí za pojišťovnou sám a to jsou pak úplně jiné ceny. Takže to většinou skončí u nějakého částečného krytí, které utáhne a modlení se, aby se nic nestalo (což je v poho, oni jsou pořád dost zbožní)... a samozřejmě průběžné zanedbávání péče (ale také její zneužívání, když se třeba přeleze přes strop spoluúčasti). I vy určitě víte, že každý trochu vetší zdravotní problém hotově nedáte ani Vy, ani loki, ani nikdo jiný kdo je mladý a úspěšný. A nemusíte ani z ČR do US, kde si vybavuji účet po nehodě: 3.5h v čekárně, 7min lékař, 1xRTG hrudníku -> ~2000USD a to je dobře 10 let zpátky. Takže platit hotově za operaci asi nebude všeobecně nebo byť jen šířeji dostupná varianta.Má u nich šanci jít na operaci i člověk, který je třeba bez zaměstnání?Samozřejmě že má... například si může pořídit soukromé pojištění, ne vždy musí být zdravotní pojištění jako zaměstnanecký benefit. Stejně tak si tu operaci může zaplatit hotově.
Copak u nich má každý nárok na stejnou péči za stejných podmínek?Ano, má. Jde jen o definici „stejných podmínek“. U nás to je „je člověk“, u nich „zaplatí to“.
Má u nich šanci jít na operaci i člověk, který je třeba bez zaměstnání?Má u nás šanci jít na operaci i člověk, který je třeba bez zaměstnání?
Má u nás šanci jít na operaci i člověk, který je třeba bez zaměstnání?jistěže má, tento celý proces je garantován státem. když jsi bez zaměstnání tak pojištění za tebe přebírá stát
jistěže má, tento celý proces je garantován státem. když jsi bez zaměstnání tak pojištění za tebe přebírá státHmm na jakou adresu mám tedy poslat tu fakturu za zdravotní pojištění, kterou jsem zaplatil v Březnu 2011, aby mi to stát zaplatil?
Ona si tu péči nemusí být schopna zaplatit (nebo se zdravotní komplikace může stát finančně zcela zničující) ani slušně vydělávající střední třída.Myslím, že existuje pojištění.
Jeden z fóru celého zdravotního průmyslu totiž je, že zatímco péče je méně dostupná a výsledky slabší, tak to celé dohromady stojí mnohem (násobkem) více, než ta "socialistická zvěrstva" kdekoliv na starém kontinentě.Ceny zdravotnictví v Evropě jsou též absurdní (akorát to není tak vidět). Zajímalo by mě nějaké porovnání s USA - ty násobky se mi nějak nezdají, protože výrobci zdravotnické techniky i výrobci léků prodávají světově a platy jsou AFAIK také +/- obdobné (srovnávám se západní Evropou).
Ceny zdravotnictví v Evropě jsou též absurdní (akorát to není tak vidět). Zajímalo by mě nějaké porovnání s USA - ty násobky se mi nějak nezdají, protože výrobci zdravotnické techniky i výrobci léků prodávají světově a platy jsou AFAIK také +/- obdobné (srovnávám se západní Evropou).Jojo, jsou zde direct costy na zdravotní péči (ty se fakturují zdravotním pojišťovnám) a pak se ještě investice platí z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. IMHO by to mělo být tak, že by se zdravotní péče financovala jen přes systém zdravotního pojištění, a ne přes rozpočet.
Myslím, že existuje pojištění.A ono se tu mluvilo o něčem jiném? Problém je v tom, že si ho i tak nemusíte být schopen dovolit. Donedávna se Vás jako pojištěnce dalo v řadě států zbavit zcela. A samozřejmě, čím nemocnější tím horší. (Nutno dodat, jak jsem psal, na tomhle už pracují.) A i s pojištěním je otázka, co z faktury nakonec pojišťovna uzná, a co zůstane na krku Vám.
Zajímalo by mě nějaké porovnání s USA - ty násobky se mi nějak nezdajíKdyž se k tématu vyjadřujete, tak jsem předpokládal alespoň obecné povědomí. Promiňte, ale "to se mi nezdá" mi přijde, pokud bychom chtěli vést věcnou debatu, trochu slabé. A pokud Vás to zajímá, zkuste pohledat. Třeba proti (ne nejlevnějšímu) Německu je to skoro dvojnásobek. Navíc se podívejte na tendence vývoje... Vlastní mechanismus původu rozdílu jsem nestudoval, ale předpokládám, že nemalou roli bude hrát fakt, že je to na zisk, což veřejné instituce nepotřebují.
Třeba proti (ne nejlevnějšímu) Německu je to skoro dvojnásobek. Navíc se podívejte na tendence vývoje...Bych spíš čekal, že představíš srovnání ceny jednotlivých zákroků, protože srovnávat celkové náklady na zdravotnictví obecně je trošku hloupost... Například pochybuju, že Evropský systém zdravotního pojištění by platil plastické operace, které nejsou rekonstrukcí po úrazu. V USA takové pojistky jsou. Navíc tam není uvedená metodika...
Bych spíš čekal, že představíš srovnání ceny jednotlivých zákrokůA to by bylo k čemu? Bavíme se zde o efektivitě/výkonnosti zdravotního systému. Ostatně copak někdo z Vás ví, k čemu bude potřebovat lékaře na dalších třeba 30 let? Ale pokud by Vás to zajímalo, určitě to dokážete taky najít. Jestli si dokážete vymodelovat, kolik by zrovna ve Vaší hypoteticky do US přenesené pozici (v tom kterém státě) stál ten či onen zákrok se zohledněním odpočtu, spoluúčastí a co pravděpodobně projde přes pojišťovnu, to je jiná.
Navíc tam není uvedená metodika...Máte-li lepší čísla, sem s nimi. Já jsem v dokládání toho co říkám o krok před Vámi... a to dokonce ani nejsem ten, kdo by jakkoliv naznačoval (bez čísel a podkladů), že bychom se měli inspirovat jinde a něco měnit (což byl loki, kterému ovšem minimálně děláte do určité míry advokáta).
Myslím, že existuje pojištění.
IMHO je systém komerčního pojištění založen na tom, že musí být větší pravděpodobnost, že vy pojišťovně zaplatíte víc na pojistném, než ona lékařům na pojistném plnění. Zjednodušeně řečeno. Jenže to bude nutně znamenat individualizaci výše pojistného. Dokud je člověk mladý a zdravý, tak to asi pro pojišťovnu ani pro vás nebude znamenat vážný problém. Jenže co když se člověk narodí třeba jako hemofilik?
IMHO je systém komerčního pojištění založen na tom, že musí být větší pravděpodobnost, že vy pojišťovně zaplatíte víc na pojistném, než ona lékařům na pojistném plnění.Což platí i pro socialistický systém pojištění, protože když ty pojišťovny nebudou mít z čeho platit plnění pro nemocnice a lékaře, tak zkrachují.
Jenomže v tom je ta síla socialistického systému (který si teď zavádějí alespoň do určité míry i v US). Když platí všichni a nejenom Ti, kdo jsou rozumní nebo by to zrovna teď potřebovali, tak se Vám ty prostředky v systému pěkně rozprostřou a máte z čeho platit péči i pro lidi staré nebo z jiných důvodů nemocné.
Ale v socialistickém systému prostředky také scházejí a pojišťovny to očůrávají různými limity atd.
Problém je, že naše omladina indoktrinovaná nedostatkem banánů objevila kouzlo mírně nadprůměrného platu a protože jim je 25, 30, 35 a nic jim není (navíc v ČR v IT si moc nevyzkoušeli, že plošné vyhazovy se mohou týkat všech), tak si myslí, že to tak bude vždycky.
Spíš si omladina velmi dobře uvědomuje, že když jsou mladí, zdraví a s nadprůměrným platem, tak s nimi systém nemá žádný problém. V okamžiku, kdy budou chtít ze systému něco čerpat, tak se objeví spousta překážek, proč to nejde. Jinými slovy - nyní sypeme velké peníze do černé díry, přičemž absolutně nemáme garantováno, jaké plnění dostaneme, až to budeme potřebovat.
Ale v socialistickém systému prostředky také scházejí a pojišťovny to očůrávají různými limity atd.Socialistické zdravotnictví určitě není dokonalé, ale oproti tržními je z výše uvedených důvodů životaschopnější. Garantováno nemáte vůbec nic. Nicméně pokud ten systém omladina nerozloží (nezprivatuzuje, nerozkrade), tak nyní je nastaven tak, aby tu péči dostali, až ji budou potřebovat. V extrémních navrhovaných případech nelze zaručit, že rakovinu, kterou si naplánujete na 75 nedostanete o 20 let dříve... a že třeba jenom vlivem inflace Vaše úspory (varianta sám na sám) na její léčbu nebudou nedostatečné. Náklady na samotný výkon se až tak lišit nebudou. V tržním systému k tomu nicméně navíc budete muset hradit zisk většího počtu zúčastněných korporací (tedy nejen farmaka, přístroje, ale i nemocnice, pojišťovny). A pokud bude méně účastníků, tak také poměrná část prostředků vložená do systému (varianta komerční pojištění) musí být vyšší, aby pokryla ty, co mají smůlu a musejí z něj čerpat. Prostě je to matematika vs. ideologie. ;)
tak nyní je nastaven tak, aby tu péči dostali, až ji budou potřebovat.
A teď ta druhá část pravdy. Lidé péči dostanou, pokud pojišťovna bude mít peníze. Aktuálně zdravotní pojišťovny penězi zrovna neoplývají, takže se může stát, že nemocný léčbu nedostane, protože nemocnice už vyčerpala limit. Nebo mu řeknou, že tato léčebná metoda je určená pouze pro pacienty mladší než XX let. Přičemž všichni víme, že limit není technický, ale pouze finanční.
socialistické systémy mají sklony zohlednit smysluplnost/přínosnost léčbyAno, nebo třeba přínosnost malého úplatku do vlastní kapsy, jelikož z cizího krev neteče.
Jo a z cizího krev neteče... to platí v eráru i v korporátu.Zatímco v tržním prostředí si za různé kvality služby můžeš jinak zaplatit a ten rozdíl je příjmem té organizace, tak v netržním prostředí někoho uplatíš za to že tě posune na nějakém pořadníku a ten "poplatek" se stane příjmem jeho osobního rozpočtu.
Zatímco v tržním prostředí si za různé kvality služby můžeš jinak zaplatit a ten rozdíl je příjmem té organizace, tak v netržním prostředí někoho uplatíš za to že tě posune na nějakém pořadníku a ten "poplatek" se stane příjmem jeho osobního rozpočtu.Je tu ovsem jeden "maly" rozdil. Zatimco zisk v trznim prostredi je legalni, v netrznim prostredi je uplatek prestupek nebo trestny cin a hrozi za nej vezeni. Coz eventualne vede k otazce, jestli lze lidskou spolecnost stavet jen na pozitivni motivaci (kdyz budes neco delat, neco ti navic dam), a zadne negativni (tedy, potrestam te, pokud budes delat neco, s cim spolecnost nesouhlasi). Ja o tom pochybuji. Nakonec i libertariani se odvolavaji na pravo, takze tomu vlastne sami neveri, ze by pozitivni motivace mohla stacit. Presto ji v nekterych oblastech prosazuji jako jedinou moznost. Nedava to logicky smysl.
Kazdopadne, ty jsi tvrdil, ze je to v podstate ekvivalentni - neni. Tak tomu je jenom v hloupe ekonomicke teorii racionalni volby, ktera definuje uzitek jako linearni funkci rizika. Jenze tak se v realu lide nechovaji - pokud jim bude hrozit trest, budou se snazit se mu vyhnout - a proto to ekvivalentni neni.Ano, ta hromada korupčních kauz přímo vypovídá o tom, jak strašně se ti lidé obávají... :)
Rozdíl je jednak v tom, kolik prostředků je celkem k dispozici pro léčbu (tady má navrch socialistický systém, protože ekonomika škály, prostě větší čísla).
To přece není jisté. Více lidí sice do systému více zaplatí, ale zároveň také více vyčerpá, takže v konečném důsledku nula od nuly pojde.
socialistické systémy mají sklony zohlednit smysluplnost/přínosnost léčby
Ale houby. Úředník na zdravotní pojišťovně je člověk jako každý jiný. Jeho prioritou je odpracovat si svých osm hodin, nemít problémy a jít domů. Blaho pacientů je až na konci jeho priorit, hlavní je, aby vše bylo formálně v pořádku.
To přece není jisté.Tak potřetí a naposledy. Buď Vám to dojde nebo ne. Jisté není nic, jenom smrt. Takže kdo Vám řekne, že socialistické nebo tržní zdravotnictví Vám zajistí jistotu péče, kterou kdy možná budete potřebovat, tak buď nevím, o čem mluví, nebo Vám rovnou z nějakého důvodu lže. Není to to samé. Protože když se Vám ti (aktuálně) zdraví rozhodnou, že si přece nebudou platit, tak přijdete o zdroje, které nepředstavují příliš velké výdaje. Prostě většina populace nejsou nákladní pacienti... A nakonec.. i kdyby Vám to opravdu vyšlo šul nul (jako že nevyjde), tak je socialistické zdravotnictví levnější už jenom proto, že tu šul nul příjmovou bilanci bude provozovat ve větším objemu. Zkuste se někdy podívat na to, jak se projeví na nákladech, když budete hovořit o 1ks, 1000ks 1000000ks...
Zkuste se někdy podívat na to, jak se projeví na nákladech, když budete hovořit o 1ks, 1000ks 1000000ks...Minimálně u nás není centralizovaný procurement ve státní správě, takže tohle je úplně zbytečný argument.
Tak potřetí a naposledy. Buď Vám to dojde nebo ne. Jisté není nic, jenom smrt. Takže kdo Vám řekne, že socialistické nebo tržní zdravotnictví Vám zajistí jistotu péče, kterou kdy možná budete potřebovat, tak buď nevím, o čem mluví, nebo Vám rovnou z nějakého důvodu lže.
V tomto nejsme ve sporu. Systém v USA není dobrý, nejspíš horší než u nás, ale v Evropě to také není růžové a vzhledem k stárnutí populace se situace bude zhoršovat. Zatímco si Američan si aspoň může vybrat, že žádné pojištění platit nebude, my ani tuto možnost nemáme.
Protože když se Vám ti (aktuálně) zdraví rozhodnou, že si přece nebudou platit, tak přijdete o zdroje, které nepředstavují příliš velké výdaje.
To se kompenzuje tím, že až se ve stáří a nemoci budou chtít pojistit, tak je pojišťovna nepojistí vůbec, nebo bude chtít obrovské pojistné.
tak je socialistické zdravotnictví levnější už jenom proto, že tu šul nul příjmovou bilanci bude provozovat ve větším objemu. Zkuste se někdy podívat na to, jak se projeví na nákladech, když budete hovořit o 1ks, 1000ks 1000000ks...
Tohle platí o výrobě spotřebního zboží, ale ne u zdravotní pojišťovny. Samozřejmě, že pojišťovna má nějakou režii a je rozdíl, jestli se tyto náklady rozdělí mezi tisíc nebo milion pojištěnců, ale to je jen malá část nákladů. Na vlastní léčbu to nebude mít vliv.
Zatímco si Američan si aspoň může vybrat, že žádné pojištění platit nebude, my ani tuto možnost nemáme.Ale to dle mého soudný člověk obvykle neudělá. Ty, co bez pojištění nebo jen s částečným krytím znám já, tak neučinili dobrovolně, ale z finanční nutnosti (třeba OSVČ). Potřeba mít střechu nad hlavou, najíst se a dostat se do práce (resp. ke klientovi) je přece jenom v běžném dni akutnější (dokud se nic nestane).
Tohle platí o výrobě spotřebního zboží, ale ne u zdravotní pojišťovny.Nemáte pravdu. Tohle platí celkem obecně. Nejde jenom o režii (jeden úředník pro jednoho pacienta jich zvládne obsloužit třeba tisíc a snížit tak náklady na hlavu), ale i o náklady, např. pořídím MRI (docela drahé zařízení), pokud mám větší skupinu pacientů, bude toto zařízení více využito (a tedy použití na hlavu levnější). Větší nákupy, pro větší skupinu klientů lze obvykle nasmlouvat levněji... Jestli daný systém vždy aktuálně využívá všech svým možností a kde ho zlepšit je samozřejmě dobrým námětem k debatě. Nicméně prostě více má potenciál být levněji. Ještě jeden podstatný rozdíl mezi Evropským a US zdravotnictvím je (i když tyhle vlastnosti nejsou nutně bezprostředně dané organizací a strukturou financování/vlastnictví) je důraz na prevenci (byť by bylo možné argumentovat, že pokrýt populaci plošně je zde také výhoda). Zdravotní péče nakonec vyjde levněji, když se každý o toho lékaře jednou za rok nebo dva staví. Zejména u vážných onemocnění (to jsou také ta drahá) platí, že čím dřív, tím lépe a levněji se léčí.
Ale to dle mého soudný člověk obvykle neudělá.
Já bych to asi také neudělal. Ale když si tak promýšlím vyhlídky do budoucna, tak by to možná mohla být docela výhodná strategie. Mám velké pochyby, jakou reálnou péči dostanu tak za 30 let bez ohledu na peníze, které dnes odvádím.
ale i o náklady, např. pořídím MRI (docela drahé zařízení), pokud mám větší skupinu pacientů
Tohle není problém pojišťovny, ale nemocnice. Když bude míň pojištěnců, tak bude také méně nemocnic, ale vytížení se nezmění. Nemluvě o tom, že průměrná americká pojišťovna má nejspíš víc pojištěnců než česká VZP.
Zdravotní péče nakonec vyjde levněji, když se každý o toho lékaře jednou za rok nebo dva staví. Zejména u vážných onemocnění (to jsou také ta drahá) platí, že čím dřív, tím lépe a levněji se léčí.
Teoreticky. V praxi vás třeba lékař nepošle na specializované vyšetření, protože už vyčerpal limit. Nebo vás na takové vyšetření objednají až za půl roku, protože už také mají vyčerpáno.
Nemluvě o tom, že průměrná americká pojišťovna má nejspíš víc pojištěnců než česká VZP.Tohle je symptomatické... dojmy, mínění, přesvědčení. Zajímalo by mě, proč si to myslíte? Jenom proto, že v US žije >300 mil. obyvatel? Zrovna tenhle aspekt je obtížně přenositelný do ČR. I když bychom našli 300 mil. nadšenců, kteří by tam chtěli, tak by nebylo je kam dávat. Nebudu tady za vola, co Vám všem pořád něco hledá v Googlu, abyste pak stejně ohrnovali nosem, takže vlastně taky pouze domněnka. ;) Podle mě je Váš předpoklad mylný, protože sice mluvíme o US, ale tyhle věci se (zatím) neřeší federálně, takže těch 300 mil. se rozpadne do mnohem menších skupin. Takže zatímco VZP má 6,5 mil. klientů, Kalifornský gigant Kaiser má "jenom" 8,9 mil, zatímco také rozšířený Blue Shield má 3,3 mil. klientů (a to je CA z těch výrazně lidnatějších států). Takže určitě jsou v US větší pojišťovny, ale průměrná pojišťovna nejspíše více pojištěnců než VZP nemá. A samozřejmě celý fór je, že je to stejně irelevantní. Protože, ač by stav teoreticky méně vhodný system v 30x zemi mohl být o něco lépe než vhodnější systém v menší zemi čistě hrubou silou čísel, vhodnější systém by v té první přinesl lepší výsledky a méně vhodný v té druhé horší, než jaké aktuálně mají.
Teoreticky. V praxi vás třeba lékař nepošle na specializované vyšetření, protože už vyčerpal limit. Nebo vás na takové vyšetření objednají až za půl roku, protože už také mají vyčerpáno.Což je i ve Vámi uvedeném příkladě pořád minimálně o půl roku lepší, než kdybyste k němu nepřišel vůbec... nebo byste přišel, ale stejně byste si tu následnou péči nemohl dovolit. A nedělejte si moc iluze o objednacích termínech v US, pokud nejste super bohatý (a to není ekvivalent 100-200kKč v Praze, mluvíme o úrovni minimálně C?O hodně velké nadnárodní korporace) a jedete normálně v systému očkování... to bych Vám taky mohl vyprávět story.
Tohle je symptomatické... dojmy, mínění, přesvědčení.
Prostě mi to nepřišlo zase tak důležité, takže jsem se neobtěžoval hledat a korektně jsem to prezentoval jako odhad, ne jako fakt.
Takže určitě jsou v US větší pojišťovny, ale průměrná pojišťovna nejspíše více pojištěnců než VZP nemá.
OK, s VZP jsem nebyl úplně přesný, i když zase ne úplně mimo. Nicméně když se podíváme na další české pojišťovny, tak druhá největší pojišťovna po VZP má 1.2M pojištěnců a ostatní jsou hluboko pod 1M. Teoreticky by tedy neměly mít šanci, kdy pracují s relativně malými objemy.
Což je i ve Vámi uvedeném příkladě pořád minimálně o půl roku lepší, než kdybyste k němu nepřišel vůbec... nebo byste přišel, ale stejně byste si tu následnou péči nemohl dovolit.
Jen mám obavu, že za pár desítek let tady dostanu přibližně stejnou péči jako nepojištěný Američan. Ale zatímco on pojistné neplatil, já ano.
Jo tak to prakticky odpovídá tomu, co jsem o tom slyšel já. Rozdíl v platbách za ošetření je prý až trojnásobný, takže ta motivace preferovat privátní pacienty je docela velká (když prý člověk někam volá kvůli objednání, je to často první otázka, která padne - jaké máte pojištění? - a podle odpovědi se odvíjí zbytek komunikace).
(i když je tam cesty... když Vám klesnou příjmy)
V tom je jádro pudla té kritiky. V krizi se to stává pochopitelně častěji, takže prý řada lidí se vrátila zpátky do toho veřejného systému - s výrazně nižšími příjmy (a nižšími odvody), zato však s perspektivou, že se z plátců stanou dřív či později příjemci (stres z poklesu životní úrovně asi udělá své). Takže privátní sektor zbohatl a veřejnému sektoru zbudou ti nemocní, hrubě řečeno. Což zase rozevírá nůžky - veřejnému sektoru jde méně peněz a zůstává více nemocných.
Ono to vzdáleně připomíná i situaci u nás - několikrát jsem slyšel o lidech, kteří byli váženými klienty zdravotních pojišťoven, dokud byli relativně zdraví, když však vážně onemocněli, a měli před sebou perspektivu drahé léčby, pojišťovna jim prý dost neomaleně naznačila, že na jejich léčbu nemá, a že je čas se vrátit k VZP.
Ovšem co se stížností týče, je třeba brát Němce s trochou nadsázky... on je to národní sport. ;)
Nevěřím svým uším!
Jo tak to prakticky odpovídá tomu... jaké máte pojištění? - a podle odpovědi se odvíjí zbytek komunikace).Možné to opravdu je. Já sám jsem se s tím nesetkal. První výměna informací o pojištění proběhla vždy až při vlastní návštěvě podáním průkazu pojištěnce. Můj osobní odhad je, že by se to mohlo stávat tam, kde je více lidí. To je obecně něco, co jsem pozoroval bez ohledu na systém zdravotnictví (jih Anglie, nebo v US třeba Bay Area, že v oblastech s velmi vysokou hustotou obyvatel to začíná skřípat - delší čekání a tak).
Takže privátní sektor zbohatl a veřejnému sektoru zbudou ti nemocníCílem dobré korporace je vydělat. Tečka. A ani proti tomu nelze moc namítat... jenom je dobré si to trochu hlídat, abychom u toho nepřišli na buben. Profláknutá (alespoň jsem se s tímto popisem často setkával v US po roce 2008) metoda: privatizace zisků a socializace ztrát (rizik), je v tomto ohledu naprosto ideální a všechny snahy převést věci jako zdravotnictví, penze, školy do korporátní sféry obvykle mají více či méně nepokrytě právě toto za cíl. Sliby perpetua mobile, jak to s menšími vstupy podá lepší výkony (a ještě vygeneruje zisk) je prostě jenom PR. Ale světe div se, ono to docela funguje... zejména v Česku (ale i US), kde stačí říct, vše ostatní je bu-bu-bu-bu-bolševik... a to přece nechcete.
Ale já je mám stejně rád. ;)Ovšem co se stížností týče, je třeba brát Němce s trochou nadsázky... on je to národní sport. ;)Nevěřím svým uším!
Rozdíl je ovšem v tom, že v socialistickém systému nejste (a nesmíte být) posuzován z hlediska pojistného rizika. Když se přidržím toho příkladu s hemofilií, dost pochybuji, že byste jako hemofilik dostal životní pojistku za stejné pojistné jako člověk zcela zdravý. V komerčním systému by se pak ta hemofilie promítla i do zdravotního pojištění, a to nejspíš docela výrazně (a to by se určitě daly vymyslet daleko horší a dražší zdravotní komplikace).
Osobně považuji za rozumné mít takový zdravotní systém, ve kterém bude co nejvyšší pravděpodobnost (nebo spíš něco jako vážený průměr pravděpodobností), že se mi dostane odpovídající zdravotní péče v okamžiku, kdy to budu potřebovat, a to bez ohledu na to, zda jsem realitním rentiérem, špičkovým programátorem, učitelem, řidičem autobusu, vrátným, vězněm či bezdomovcem, pro moje děti pak bez ohledu na to, zda se narodí zdravé či vážně nemocné. A tyhle podmínky ten "socialistický" systém splňuje o něco lépe. Také jsem zatím přispěvatelem. A že za "moje" peníze chodí třeba nějaký invalidní důchodce na dialýzu mě opravdu netrápí.
a u privátního zdravotnictví si také nemohu být jistý jestli mne budou chtít léčit nebo vyléčitU státního ano?
Ale protože jsi evidentně vzdělaný člověk (státní či privát?), tak se nemůžu nezeptat - to skutečně máš pocit, že soukromé školství má potřebnou kvalitu, že tam nejde jen o byznys, urvat to nejvíc studentů?Princeton University, California Institute of Technology, Williams College, Harvard University, Wellesley College, Amherst College, Yale University, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology?
ale chyba toho, že v ČR se všichni snaží systém jenom očůratA jak se to tedy lisi od komunismu? Take se rikalo, ze by to byl uchvatny system, ale bohuzel "kazdy podle svych moznosti, kazdemu podle jeho potreb" neni lidskou prirozenosti. A najednou se o trzni ekonomice, ktera tedy na tu "lidskou prirozenost" ma byt (podle jejich zastancu) nastavena, dozvidame tuto vec - no, kdyby se lide trochu polepsili, mohlo by to fungovat..
A najednou se o trzni ekonomice, ktera tedy na tu "lidskou prirozenost" ma byt (podle jejich zastancu) nastavena, dozvidame tuto vec - no, kdyby se lide trochu polepsili, mohlo by to fungovat..Tržní ekonomika na to reaguje tak, že diplom z hnojárny (a různých pochybných soukromek) je ti k něčemu jenom ve státní správě (která není zrovna tržní). Já celkem vážně uvažuju nad tím přihlásit se na MBA a mám hodně rozhodování jestli se přihlásit někam v Praze (za zhruba 100k na semestr), nebo na Oxford (za zhruba 350k na semestr).
A zkusenost od nas zase ukazuje, ze neplati 2 (jak jsi sam uznal - "nase ekonomika je jeste mlada").Ano, jak kvalitní veřejná škola v Plzni na právech...
Proč by Vám stát měl přispívat na studium na soukromé škole?Proč by mi stát neměl přispívat na studium na soukromé škole?
Chceš titul MBA, dobře tak si za něho budeš muset zaplatit.Chceš titul Bc. nebo Ing.? Tak si ho zaplať ať už studuješ na soukromé, nebo na veřejné škole. Klesnou výdaje státního rozpočtu a spolu s tím i schodek, případně daňová povinnost.
Platíš daně tam kde máš trvalý pobyt a kde máš občanství toho státu. Bohužel takto je to všude i tam kde jsou vyspělejší ekonomiky.Většinou se platí jenom tam, kde má člověk příjem/příjmy. Státy jsou z vyspělých průmyslových zemí výjimkou tím, že člověk musí odevzdávat přiznání (a někdy i platit daně, podle výše příjmů) kvůli občanství, i když žije a vydělává jinde.
Upřímně vám přeju, že úspěšný jste a je určitě dobře, že jste mohl studovat za státní peníze (tedy předpokládám, že jste za ně studoval).Středoškolské vzdělání na státní škole.
O to zdravotní ani nejde, nějak se to musí financovat, ale když se podíváme na ty paláce kde pojišťovny sídlí tak zde něco nesedí a něco by se mělo změnit.Paláce? Tak jsem se kouknul na sídlo VZP a jako palác mi to zrovna nepřipadá.
byly lepší školy jen pro ty bohaté a pro ty ostatní by zůstal nějaký plebs, kde by nikdo nechtěl učit apod.Skúsenosť so stred. súkromnými školami: U nás sa sprivatizovali stredné školy, ktorých sa zbavili zriaďovatelia - bývalé SOU. K pôvodným odborom pribudli(alebo ich úplne nahradili), nové, tzv. "atraktívne" pre uchádzačov. Zatiaľčo taká súkromná škola (základná alebo stredná) v Bratislave si môže dovoliť vyberať od žiakov školné, prevažná časť súkr. škôl v "problémových" regiónoch s vysokou nezamestnanosťou a nízkymi príjmami tých, čo sú zamestnaní, na to nemôže ani pomyslieť. Zároveň si rodičia nemôžu dovoliť poslať (ani nadané a na ZŠ dobre prospievajúce deti) do školy niekam ďalej od bydliska, lebo nemajú z čoho hradiť vysoké náklady s tým spojené. Tieto školy majú, pavda, nižšiu úroveň, vyplývajúcu už z tých samotných soc.-kult. podmienok v takejto lokalite. Väčšina detí zo solventnejších rodín ide na miestne štátne gymnáziá - súkromným str. školám ostávajú práve tí zo soc.slabších rodín. Tie nemajú často ani vonkajšiu podporu, ani vnútornú motiváciu- na školách je obrovská absencia, fluktuácia, z tých, čo školu začnú, dokončí len zlomok...Ak by sa (ako sa plánuje) pre súkromné školy znížili - zrušili dotácie, tie školy zaniknú, a zrejme zaniknú postupne tak či tak, lebo s prehlbujúcou sa soc. krízou sa prehlbuje nezáujem o vzdelávanie. Tie decká nebudú chodiť do žiadnej školy. A predsa je len rozdiel medzi tými, čo len bezprízorne behajú po ulici a nimi. Zatiaľ.
Urcite to obcas prezenu s formou sdelovani svych nazoruto nie, formu máte vždy veľmi slušnú:)... to asi súvisí nielen s inteligenciou, ale aj s charakterom... to, že sa mýlite v názoroch (napr. v tej slepej viere v účinky voľnej konkurencie na trhu so vzdelaním) potom nemôže nič zmeniť na tom, že ste sympatický človek:)
to skutečně máš pocit, že soukromé školství má potřebnou kvalitu, že tam nejde jen o byznys, urvat to nejvíc studentů?Podle mě existuje rozdíl mezi soukromým školstvím ve společnosti, kde existují i veřejné školy, a ve společnosti, kde veřejné školy neexistují. Preventivní poznámka (někteří zdejší uživatelé jsou schopni vidět v příspěvku to, co tam ve skutečnosti není, a pak mi za to nadávat): všimněte si, že jsem se nijak nevyjádřil k problému, jestli je správné veřejné školství zrušit.
Vždycky si na to vzpomenu, když jedu do centra přes Nuselák a vidím tu privátní VŠ ekonomického manažerství či jak se přesně jmenuje, jak tam všichni pražští politici řádně vystudovali.Naprosto stejné emoce mohou vzbuzovat slavná plzeňská práva nebo, abychom nemluvili o excesech, některé katedry Filozofické fakulty.
U kalkulace zdravotního pojištění jde spíš o bordel celého způsobu kalkulace daní - zaměstnanec, zaměstnavatel.Jakou funkcí bys tedy určoval výši daní?
Podle mě existuje rozdíl mezi soukromým školstvím ve společnosti, kde existují i veřejné školy, a ve společnosti, kde veřejné školy neexistují.Podle me taky. Moje predpoved je, ze pokud nebudou existovat verejne skoly, bude situace v soukromem sektoru jeste horsi. Verejne sluzby predstavuji pomerne slusnou konkurenci soukromemu sektoru. (Proto take ta snaha je nejprve zprivatizovat, protoze soutezit s nimi primo je obtizne.)
treba nemusi platit najem, protoze vlastni nemovitost.Provedl CAPEX investici do nemovitosti buď hotově, nebo prostřednictvím bankovního úvěru, v obou případech na sebe přebírá určitá tržní rizika a tudíž jsou jeho přímé náklady sníženy o risk margin, který někdo kdo tu budovu pronajímá do svých cenových kalkulací započítává jako přímý náklad. Ten vlastník té nemovitosti by s ní měl počítat jako s nepřímým nákladem.
Treba mel stesti a nezasahla ho povoden.Třeba byl dost chytrý na to, aby si pořídil pojistku. Třeba byl dost chytrý na to, aby si nepořídil nemovitost v záplavové oblasti a za to zaplatil v kupní ceně nějaké premium, nebo naopak ten druhý dostal slevu za riziko, které podcenil a pak se mu to vymstilo.
Nicmene, ani tohle podle me nezabranuje soukromym VS budovat srovnatelnou nebo vyssi kvalitu. Proc by mela poptavana cena zaviset na kvalite linearne?Kdo tvrdí, že cena závisí na kvalitě lineárně?
Kdo tvrdí, že cena závisí na kvalitě lineárně?To predpokladas zrejme ty, kdyz tvrdis, soukrome VS nemuzou vzniknout, protoze jim cenove konkuruji statni VS. Protoze kdyby bylo mozne postavit kvalitnejsi soukrome VS, kde by se za tu kvalitu platilo vic nez linearne, pak by nemohl fixni prispevek na statni VS vadit. Pak by to bylo mozne udelat a ta namitka by padla. Na druhou stranu, pokud soukrome VS nejsou schopne konkurovat statnim VS kvalitou (coz zjevne nejsou), a zase, pokud je kvalitu mozne ocenit vic nez linearne, pak to znamena, ze nemuzes nutne vedet, ze statni VS jsou neefektivni pri dane cene. Tohle pripomina jeden celkem znamy ekonomicky paradox. Cena odpovida kvalite jen za situace dokonale informace, a pokud ji mame, nepotrebujeme pak uz cenu jako proxy za kvalitu.
Moje predpoved je, ze pokud nebudou existovat verejne skoly, bude situace v soukromem sektoru jeste horsi.Já bych to tak neviděl. Dokážu si představit scénáře, kdy si spousta lidí nebude moct studium dovolit. Ale k zániku kvalitních škol by podle mě nedošlo - ta poptávka tu bude pořád.
Co to je za blbé zdůvodnění nebo omluvu? Výsledek byl na chlup stejný, ne-li horší... Prezident by neměl dělat věci z neznalosti... Možná VK chtěl tímhle naopak upozornit na to, že pravomoc amnestie je pouze stupidní nástroj ponechaný v rukou prezidenta jako nějaký symbol moci.
Dobře, nějakou druhou šanci má mít každý z nás, ale když jsem viděl ty záběry na ČT kdo se dostane ven tak nevím co si mám myslet (stačil záběr na jednoho XX, který čekal na syna a ani nevěděl proč tam je a prý ještě musím pro manželku ta bude propuštěná ze ženské věznice).
Tady se jedná o drobnou kriminalitu s trestem do 1 roku. Je celkem jedno, zda půjdou ven dnes, nebo za pár měsíců. Alespoň se trochu uvolní věznice. S touto amnestií souhlasím.
Další věc je ta, že na svobodu se dostanou bossové, kteří udělali nějaký tunel např. H-system. Díky amnestii zřejmě uniknou trestu tuneláři fondů Trend a Mercia atd.
Já bych řekl, že to je ona hlavní amnestie a tamto první je pouze vycpávka. Jak píší ostatní, podle mě je též jádro této amnestie v penězích, pro kamarády VK apod. A tohle mi neskutečně vadí.
Nadávalo se, že VH udělal amnestii, ale on ji udělal ve víře dobra a neznalosti a pak president ji udělal proboha proč?
Tohle je námět na flame. VH byl 4x nespravedlivě ve vězení, věděl, kdo tam je a jak se tam dostal. AFAIK není jiná možnost, jak propustit nespravedlivě uvězněné z politických důvodů a měl k tomu ideální historickou příležitost. Kdyby to neudělal, tak se ty případy povlečou dodnes (ostatně i jejich rehabilitace se vleče dodnes).
Tady se jedná o drobnou kriminalitu s trestem do 1 roku. Je celkem jedno, zda půjdou ven dnes, nebo za pár měsíců. Alespoň se trochu uvolní věznice. S touto amnestií souhlasím.
Není to jedno. Kdyby to bylo jedno, tak vlastně nemusíme tyto lidi vůbec zavírat. Amnestie je přínosná pouze pro kriminálníky a státní aparát. Pro nás ostatní to znamená, že naše zdraví, životy a majetky budou ve větším ohrožení.
Takže ne, mě opravdu nezajímá drobná kriminalita. Mě zajímá, zda zítra bude moje banka ještě fungovat a zajímá mě, zda nějakým "beztrestným" podvodem nepřijdu o střechu nad hlavou. Právě tuhle nejistotu VK opět vyvolal.
Mě zajímá oboje. A také se mi nelíbí výraz "drobná kriminalita", který navozuje dojem, že jde o pár desetikorun. Uvědom si, že krádež do 5 kKč je dnes v podstatě legální, protože jde jen o přestupek. Při krádeži lehce nad 5 kKč nejspíš zloděje dostane jen podmínku. Ti, co jsou dnes propouštěni, nejspíš spáchali škodu v řádech desítek tisíc. Pro mě to nejsou peníze, nad kterými bych mávnul rukou.
Amnestie je přínosná pouze pro kriminálníky a státní aparát. Pro nás ostatní to znamená, že naše zdraví, životy a majetky budou ve větším ohrožení.No, drobátko jsem si zapřeháněl... Protože reagujete na ty tresty do jednoho roku, minimálně určitě Váš život a s velmi vysokou pravděpodobností Vaše zdraví nejsou po ve větším ohrožení, než byly před. (A co se majetku týče, ztotožňuji se s panem Smolíkem, ti tuneláři pro Vás představují mnohem větší riziko, byť chápu, že podstatná část obyvatelstva rezignovala na miliardové kšefty, které jsou nutné zlo, a zaměřili svou pozornost na stokoruny, o které je "okrádá" ta líná a neúspěšná lůza (důchodci, postižení, matky a tak)). A ač v tomto případě se jedná spíše o kouřovou clonu v hlavním smysly amnestie (totiž, že tato země potřebuje více podnikatelů jako Viktor Kožený), vlastně máte pravdu. Zdaleka je nemusíme všechny zavírat a asi by to tak bylo i lepší. Chápu, že se to ve Vás mele. Na jednu "právo a pořádek", ale na druhou stranu by se mohl ozvat i Váš vnitřní fiskální konzervativec. Víte kolik Vás ta legrace se zavíráním stojí z Vašich tvrdě vydřených a nespravedlivě zdaněných příjmů?
Protože reagujete na ty tresty do jednoho roku, minimálně určitě Váš život a s velmi vysokou pravděpodobností Vaše zdraví nejsou po ve větším ohrožení, než byly před.
Život a zdraví tolik ne, ale majetek zcela určitě ano. Když se na svobodu dostane přes 7 000 kriminálníků, kteří by jinak seděli ve vězení, tak se to určitě projeví. Nemluvě o zastavených stíháních. Většina z propuštěných bude za chvíli zpět (zdroj 1, zdroj 2), ale mezitím přijdou nevinní lidé k úhoně.
Víte kolik Vás ta legrace se zavíráním stojí z Vašich tvrdě vydřených a nespravedlivě zdaněných příjmů?
Nechápu, jak může být někdo tak hloupý. Pobyt zločince za mřížemi jistě není levný. Ale pobyt zločince na svobodě je podstatně dražší. Pokud si neuvědomujete takové základní věci, tak je to špatné.
Tohle je námět na flame. VH byl 4x nespravedlivě ve vězení, věděl, kdo tam je a jak se tam dostal. AFAIK není jiná možnost, jak propustit nespravedlivě uvězněné z politických důvodů a měl k tomu ideální historickou příležitost. Kdyby to neudělal, tak se ty případy povlečou dodnes (ostatně i jejich rehabilitace se vleče dodnes).
V tom případě to měl udělat jednou po roce '89, a ne udělovat amnestie jak na běžícím pásu. Mimochodem amnestie udělená v roce '90 taky nebyla úplně košer... Ale pokud je někdo tak populární a lidově téměř uctíván, jako byl VH, tak v tom případě jdou logické argumenty asi stranou, že. Pravda a láska vítězí, rozum ovšem nikoliv...
Stačila třeba účetní chyba ve vedení družstva, což by někde řešili napomenutím, u člověka s politickým škraloupem se na to hodil trestný čin ohrožení hospodářství a pod.
Docela pochybuji, že by se člověk s politickým škraloupem dostal do vedení družstva.
1990 VH: Na základě amnestie věznice opustilo okolo 23.000 lidí (z toho v ČR asi 15.000), tedy zhruba dvě třetiny z tehdejšího počtu 31.000 vězňů. 66%
1993 VH: Na svobodu se tak vrátilo asi 130 lidí z celkového počtu 14.153 osob, které byly v té době v českých věznicích. Méně než 1%.
1998: VH Na svobodu bylo propuštěno přes 930 obviněných či odsouzených z celkového počtu zhruba 22.000 vězňů. 4%
V tom případě to měl udělat jednou po roce '89, a ne udělovat amnestie jak na běžícím pásu.
Dvě další amnestie, 1% a 4% v časovém rozmezí 5 let, jsou "jak na běžícím pásu"?
2013 VK, tedy po 15 letech: Cca 7000 lidí z, kolika?, ano opět 22000 (za 20 let samostatné ČR se nezvýšila kapacita věznic). 32%
VH byl 4x nespravedlivě ve vězení, věděl, kdo tam je a jak se tam dostal.
Tohle je podstatná věc, kterou si málokdo uvědomuje. Vězení jsou plná "nevinných" lidí. Známý pracuje ve firmě, kde zaměstnávají i vězně z blízké věznice. Všichni vězni, se kterými mluvil, jsou "nevinní". Jsou zavření, protože měli špatného advokáta, narazili na zlého soudce, ušili na to ně policisté, případně to na ně hodili kamarádi. Platí to bez výjimky, ještě nenarazil na nikoho, kdo by seděl oprávněně. Oni možná těm svým lžím i sami věří. No, a někteří prosťáčci jim na to skočí a potom třeba vyhlásí amnestii.
Tak to jsou dvě různé věci ne? Být zavřený za něco, co je sice normální ale zrovna trestné (obecně disent, bojovníci proti režimu apod.) a obecný "nevinný" vězeň.
Už jsme to tady řešili. Amnestii pro politické vězně vyhlásil ještě Husák v prosinci 1989. Existovaly organizace jako VONS, které případy politických vězňů monitorovaly. Ono těch disidentů zase tolik nebylo a navzájem se znali. Havel se zjevně nechal obelhat svými "nevinnými" spoluvězni, nebo podlehl humanistickým představám o novém začátku v novém režimu, kde bude vládnout jen pravda a láska.
Jinak proč lžím? Samozřejmě, že platí pravidlo, že neznalost zákona neomlouvá, ale kdo z nás (a to jsou zde spíše lidé vyšší inteligence a schopností) zná kompletně celou sbírku?
Zajímavé je, že někteří lidé jsou bezúhonní po celý život, zatímco jiní jsou opakovaně zavíráni. Samozřejmě nevinně, někdo to na ně ušil, nebo neměli nastudované zákony. Prostě smolaři. Doporučuji např. tyto články zde, zde a zde. Jde o různé příběhy, ale jedno mají společné. Všechny aktérky jsou v podstatě nevinné, vždy se jen k něčemu připletly, nebo je někdo k něčemu přemluvil, ale samy vlastně za nic nemůžou.
případ soudce BerkyTam je nejhorší, že teď je nevinný, takže dostane zpětně plat i funkci...
(...) přiměřenost délky řízení je třeba zkoumat konkrétně a zohlednit chování obviněného, složitost případu či jeho význam pro obviněného a také postup OČTŘ. Díky tomu bylo jako nepříměřeně dlouhé shledáno řízení trvající celkově jen necelé 3 roky (Bunkate proti Nizozemí) a naopak třeba řízení ve věci Van Pelt proti Francii trvalo 8 let a bezmála 9 měsíců, přesto byla jeho délka shledána kvůli složitosti případu příměřenou. Zkrátka těch zmíněných 6 let jako objektivní hranice příměřenosti délky trestního řízení nemá podle mě v judikatuře ESLP oporu. Amnestie tak bohužel svou povahou požadované konkrétnosti posuzovaní přiměřenosti délky řízení neodpovídá. (Martin Kopa)
Fajn, takze kazdy obzalovany by vedel, ze kdyz se mu povede protahovat proces do urciteho data, ma vyhrano.A co trestat protahování?
Tak proč už ti lidé z uváděných kauz dávno nesedí?protoze vetsinou vyuzivaji legalni cesty, jak to rizeni prodlouzit, viz napr. odkaz, co jsem daval vyse - to je krasny priklad IMHO zjevne zamerneho a uceloveho protahovani vysetrovani a zaroven to demostroje, jak muze byt relativne tezke nejak vybalancovat prava obvineneho, aby nebyl vyrazneji kracen na svych pravech (asi nikdo z nas by nehctel byt nucen v vyslechu na policii, kdyz diky svemu zdravotnimu stavu se neni ani poradne schopen soustredit na to, co rika) a zaroven aby tyto prava nebyly zneuzitelne. V tomto pripade by to mozna resilo ustanovenim, ze o zpusobilosti vypovidat rozhodne soudni znalec v oboru lekarstvi nebo neco podobneho, ale i tak si umim predstavit, ze posudek bude napadnuty nebo ze si obzalovany u nejakeho soudniho znalce zajisti jemu vyhovujici posudek.
Pokud máš problém s tím, že se ti lidé dostanou na svobodu, měl bys úplně stejný problém za rok nebo dříve.
Neměli bychom tedy kratší tresty celkově zrušit? Když tedy není rozdíl v tom, jestli zločinec sedí rok ve vězení nebo je na svobodě.
každopádně ale dle ústavy na to má president právo. .
S právy opatrně. Prezident má právo udělit milost klidně i vrahovi, který vystřílí mateřskou školu. Prezident dokonce může spáchat masakr a nemůže být za to stíhán.
Jeden známý si od nich chtěl pořídit bydlení, zaplatil něco přes 1.2M a dostal velké kulové.A kdyby ty peníze nakonec dostal – přijít na osm let o 1,2 milionu je problém sám o sobě, to už pak ani moc nezáleží, jak to dopadne. Prostě jsi přišel o bydlení, byl osm let v hajzlu, mezitím se ti narodily a vyrostly děti, musel sis nějak poradit… Chyba je někde jinde, než v té dnešní amnestii.
V nespolední řadě i policistům, vyšetřovatelům, soudcům, kteří pracovali na…Pracovat řadu let a přitom nemít žádné výsledky je velice snadné… Nebo vlastně ne, je to svého druhu umění.
Pracovat řadu let a přitom nemít žádné výsledky je velice snadné… Nebo vlastně ne, je to svého druhu umění.Souhlasím.
Soudce mu také zakázal deset let pracovat u policie.WTF? Takový člověk může ještě někdy pracovat u policie? Takže my příslušníkům policie dáváme určité pravomoce nad rámec bežných občanů a pak když pochybí a těch pravomocí zneužijí, tak se prostě jenom jede dál, chvilku jim to zakážem a pak pohoda?
Policistů neselhává několik výjimečně, ale naprostá většina.To je možná váš pocit, ovšem ničím nepodložený. Mých pár osobních zkušeností, kdy jsme se na policii byli nuceni obrátit, bylo dobrých. Házet je do jednoho pytle a hanlivě označkovat je snadné. O to to pak mají horší ti zodpovědní a poctiví z nich.
nejvyšší správní soud vyřkl rozsudek, že neuposlechnutí příkazu policisty je přečinem nezávisle na tom, jestli na to jestli má policista právo takovou výzvu učinit) zneužil těchto pravomocí, v mých očích je tento člověk horší než násilník, který by ženu přepadl a znásilnil.Kdybyste se zeptal té ženy, zda-li by raději chtěla přepadnout a znásilnit, asi sotva by vám přitakala
Kdybyste se zeptal té ženy, zda-li by raději chtěla přepadnout a znásilnit, asi sotva by vám přitakala// To je možná váš pocit, ovšem ničím nepodložený. // Navíc tady nejde o dopad na tu samotnou ženu, ale o celospolečenský dopad, právě vytváření pocitu, že policisté mohou zneužívat své pravomoci a odcházet víceméně bez trestu i za extrémní excesy..
celospolečenský dopad, právě vytváření pocitu, že policisté mohou zneužívat své pravomociTo asi ano, i když jak jsem řekla, neznám podrobnosti tohodle konkrétního případu, takže se těžko můžu jednoznačně vyjadřovat, na čí straně bylo právo. Ovšem v tom vytváření negativního pocitu vidím zrovna tak zlo v házení policistů, vyšetřovatelů a soudců do jednoho pytle. Tudy zkrátka cesta nevede.
Kdybyste se zeptal té ženy, zda-li by raději chtěla přepadnout a znásilnit, asi sotva by vám přitakala .Každý normální člověk by na takovou špatně konstruovanou otázku odpověděl, že nechce ani jedno
Každý normální člověk by na takovou špatně konstruovanou otázku odpověděl, že nechce ani jednoJasně, v odpovědi by šlo o menší zlo. Ale myslím, že fakt nejde o žádnou "Sofiinu volbu"
BTW Měla bys napsat na co reaguješ, zda na ženu, co byla omezována v demonstraci nebo na ženy, které policista osahával.Na tenhle odkaz v komentu Marka Stopky /Vyzní to i z dalšího pokračování vlákna/. Jak jde do stovek komentů, je trochu chaos
/Vyzní to i z dalšího pokračování vlákna/Jenže to z pokračování toho vlákna nevyzní, to tak leda vyzní z tvojí reakce, která je zaměřená na doprovodný komentář v závorce, kterým jsem se jen snažil poukázat na to, že ty zneužité ženy vlastně neměly jinou možnost, než se zjevně nepřiměřené prohlídce podrobit. Kdežto celá pointa "to raději pokud o znásilnění na ulici", kterému se mimochodem můžeš bránit například legálně drženou zbraní, nebo znalostí různých metod sebeobrany se týkala toho prvního odkazovaného případu. Ten druhý byl odkazován jen pro dokreslení toho jak polarizované jsou pravomoci veřejných činitelů a možnosti obrany proti nepřiměřeným zákrokům a zjevnému zneužití veřejného činitele.
Pokud se týká toho prvního případu, kdy policajt zneužíval na stanici zadržené ženy, tam naprosto souhlasím, že je to otřesné zneužití pravomoci a zasloužil by ještě přísnější trest než civilní násilník. A u policie by měl mít doživotního zaracha.Tak to jsme s tímhle mohli uzavřít o mnoho komentářů dřív. Jsem rád, že jsme si to vyjasnili a v podstatě se shodli.
Calfa, Bakala a dalsi - jen z nej holt udelali modlu a nesmi se na nej sahat ...
Když si uvědomím, jak VH při svém vítězném nástupu poslušně prováděl pokyny Čalfy a dalších, takže jako první proběhla skartace materiálů těch skutečných stbáků a fízlů, kteří tak snadno mohli zůstat u koryta, protože většina z nich se pohybovala v tzv. disidentu, tj. byli jakoby utiskovaní.
Ono je to vcelku pochopitelné. Tehdy pořád mohla zasáhnout armáda a revoluce by nebyla typicky česky sametová. Můžeme se dohadovat, zda to je, nebo není špatně, každopádně se ale tehdy rozhodli pro mírumilovnější variantu.
MILOVALA JSEM VÁS A CTILAlol
V krajích, kde komunisté získali vliv začali působit na mládež oklikou - například školy, které v rámci výuky poukazují v historii na zločiny komunismu, jsou kráceny na dotacích.Zdroj?
Protesty studentů a učitelů označili komunisté za porušování ústavy a dokonce za "fašizaci". Na učitele třeboňského gymnázia Martina Rosochu, který inicioval petici proti jmenování Baborové (podepsalo ji zatím 11 tisíc lidí), poslal komunistický zastupitel Stanislav Kvasnička stížnost krajskému úřadu, školní inspekci a ředitelce třeboňského gymnázia, v níž žádá, aby Jihočeský kraj zajistil, že se "nic podobného nebude opakovat". Lituje prý, že si kvůli tomu, že "radní pro školství je z KSČM", komunisté nemohou dovolit "odvolání ředitelky školy nebo zasahování do personálních záležitostí". Komunistické radní pro školství jmenovali sociální demokraté také v Hradci Králové nebo v Karlových Varech. Tam do funkce náměstka hejtmana pro školství instalovali dokonce bývalého politruka pohraniční stráže Václava Sloupa, který figuruje v dokumentech Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu jako kandidát tajné spolupráce s StB.
"Nemohu být klidný, když jakýsi pisálek uráží moji osobu a ostatní poctivé a oddané ochránce státních hranic, kteří hrdě nosili uniformu Pohraniční stráže," říká také Sloup.Je mi z toho na zvracení.
V krajích, kde komunisté získali vliv začali působit na mládež oklikou - například školy, které v rámci výuky poukazují v historii na zločiny komunismu, jsou kráceny na dotacích. A ty, které naši slavnou minulost vykreslují v příznivějších barvách, dostanou lepší podporu z kraje. Co taková škola udělá?Ako tí súdruhovia na kraji môžu diktovať, čo má učiť dejepisár na tej - ktorej škole? To je nejaký propagandistický nezmysel.Aj u vás sú predsa určené celoštátne požadované výstupy, sú dané zhora a jednotné pre daný typ školy, stupeň, ročník. Ak chcete, pošlem Vám napr. moje osnovy a plán, ako to vyzerá:). Na učiteľovi je iba to, aby učivo rozplánoval, ale nemôže ignorovať tie kompetencie, ktoré žiaci majú v danom predmete nadobudnúť. A určite medzi ne patrí obdobie totalitných režimov, povojnový vývoj, stalinizmus, kult osobnosti, gulagy, monsterprocesy - to vštko patrí medzi kľúčové pojmy, každý to má v osnovách, môžete si to overiť na internetových stránkach škôl, väčšinou tam tie usnovy alebo aj tematické plány majú. Sú aj súčasťou maturitných otázok.
než těmi tzv. morálními - například je mi jasné, že politické procesy probíhaly právě v době vrcholící studené války, která mohla v kterýkoliv okamžik přerůst ve skutečnou .. tlak Stalina k tomu, komunisti zmatkovali ukázkově.
Tohle se mi moc nelíbí, protože tímto způsobem se dá zdůvodnit skoro cokoliv. Klidně i vyhlazení Lidic.
Gottwald měl ze Stalina panickou hrůzu. Byl za války v Moskvě, stejně jako mnoho jiných (často elitních) komunistů, kterým to přišlo jako dobré útočiště před Hitlerem. NKVD dělala čistky i mezi nimi. Do Prahy se musel vrátit s hodně pocuchanými nervy. A věděl, že kdyby neodepsal Slánského (+ spoustu dalších), mohl by Stalin ukázat prstem na něj.
No a pokud jde o ty Lidice - i ty jdou samozřejmě podobným způsobem zdůvodnit. Půlka Německa zešílela a dokázala svým šílením udělat šílence ze zbytku Evropy. Lidice byly jedním (a relativně drobným) důsledkem. Šílenství se projevovalo různě - někdo s potěšením mučil a zabíjel, jiný kolaboroval, mnoho Němců chodilo nadšeně hajlovat na náměstí (když nic jiného, měli se za Hitlera ekonomicky výrazně lépe než dvacet let před tím), někdo se snažil nějak v tichosti přežít. Ale jen relativně málo lidí se dokázalo tomu šílenství opravdu razantně vzepřít. Kdybychom se my narodili o nějakých 70 - 80 let dřív, asi bychom neobstáli o moc lépe.
query('kat_dezen','SELECT id_zbozi FROM katalog_zbozi_v_kategorii WHERE id_kategorie!=27 ORDER BY RAND() LIMIT 3'); while($obj = $sql->fetch_assoc('kat_dezen')) { $aa[] = $obj['id_zbozi']; } $idvyrobek = @join(",",$aa); $sql -> query('vyrobek','SELECT * FROM katalog_zbozi WHERE id_zbozi IN ('.$idvyrobek.')'); while($obj = $sql->fetch_assoc('vyrobek')) { $obr = $sql -> query_result("SELECT thumb3 FROM katalog_files WHERE id_file='".$obj['id_obrazek']."'"); echo '
Kde to vubec mate? Co to je za hosting?
query_fetch_assoc('SELECT id_kategorie,nazev,nazev_seo FROM katalog_kategorie WHERE nazev_seo="'.$_GET['polozka'].'"');
Viete si predstaviť, čo to musela byť za obludnosť, že človek, ktorý bol prenasledovaný ako komunista a Žid, prežil nacistickú genocídu, všetky tie hrôzy v koncentráku, nakoniec stál zoči-voči tej istej príšere, o ktorej si myslel, že bola definitívne porazená - a tá diabolská tvár bola po celý čas ukrytá pod ikonou Spasiteľa?
Tak tenhle popis ovšem na Slánského nesedí. Slánský spíš sám byl ta bestie. Ostatně proces se Slánským měl být původně proces s Ottou Šlingem, k jehož zadržení dal Slánský přinejmenším souhlas. To ovšem ještě netušil, že pro Moskvu bude Šling moc malá šajba, že budou požadovat nějakou vyšší hlavu, a že si tudíž on - Slánský - půjde na lavici obžalovaných přisednout. Myslím, že když si pro něj přišli, tak moc dobře věděl, kolik uhodilo. Nebo nejpozději deset minut po začátku prvního výslechu. Taky se připomínají jeho výmluvná poslední slova před popravou: "Mám, co jsem si zasloužil."
A tak to bude aj v budúcnosti, keby sa niečo zomlelo. S tým treba počítať.
Zcela nepochybně.
Tak tenhle popis ovšem na Slánského nesedí.
Slánský hlavně nebyl v koncentráku, protože válku strávil v Moskvě.
Gottwald měl ze Stalina panickou hrůzu. Byl za války v Moskvě, stejně jako mnoho jiných (často elitních) komunistů, kterým to přišlo jako dobré útočiště před Hitlerem. NKVD dělala čistky i mezi nimi. Do Prahy se musel vrátit s hodně pocuchanými nervy. A věděl, že kdyby neodepsal Slánského (+ spoustu dalších), mohl by Stalin ukázat prstem na něj.
Když se komunisté čistí mezi sebou, tak s tím nemám problém. Slánský jen dostal, co mu patřilo.
No a pokud jde o ty Lidice - i ty jdou samozřejmě podobným způsobem zdůvodnit. Půlka Německa zešílela a dokázala svým šílením udělat šílence ze zbytku Evropy.
Ono by se to dalo zdůvodnit i podstatně racionálněji. Byla válka, bylo potřeba udržet v protektorátu pořádek, nepřátelé v té době začínali plošné bombardování německých měst atd. Zdůvodnit se dá cokoliv. I vraždění dětí - když je nezabijeme, mohly by se nám později pomstít.
Když se komunisté čistí mezi sebou, tak s tím nemám problém. Slánský jen dostal, co mu patřilo.
I Clementis? London? Margolius? Se Slánským není ten problém, že sám byl svině, se Slánským byl problém v tom, na základě jakých pravidel ten špagát dostal. Na tyhle pravidla dojelo spousta lidí, i nekomunistů. To, co jsem psal, ale nebyla obhajoba Slánského - taky jsem psal Slánského (+ spoustu dalších), to byl popis atmosféry, ve které se tohle všechno dělo. A já reagoval na vaše "to se mi moc nelíbí". Netušil jsem, že s tím vzápětí "nebudete mít problém".
Zdůvodnit se dá cokoliv. I vraždění dětí - když je nezabijeme, mohly by se nám později pomstít.
To IMHO není důvod. Důvodem by mohlo například být, že mi rupne v kouli, pročež dojdu k závěru, že když nezabiju děti, mohly by se mi později pomstít, a zabiju je. Ale co chcete dělat s tím, že tohle je (hypotetický) důvod? Důvod je povahy objektivní (byť je leckdy obtížně zjistitelný). Subjektivní povahu má hodnocení toho důvodu - zda je oprávněný, spravedlivý či alespoň omluvitelný nebo odpustitelný. Ale o tom pan Smolík v tom, na co jste reagoval, nic nepíše.
BTW - co si představujete, že byste na Gottwaldově místě asi tak udělal? Já osobně nevím. Možná bych se pokusil prchnout do USA, kdybych věřil, že mě tam Rusové nenajdou (v Evropě bych se bezpečně určitě necítil). Nebo bych si hodil mašli, kdybych k tomu měl odvahu. Nebo ... no, co myslíte? A co si myslíte o sobě?
Netušil jsem, že s tím vzápětí "nebudete mít problém".
Nelíbí se mi, když přijdou k úhoně nevinní lidé. Pokud se hajzlové (komunisté, nacisté, kriminálníci) pobijí mezi sebou, tak je to plus pro všechny ostatní.
BTW - co si představujete, že byste na Gottwaldově místě asi tak udělal? Já osobně nevím. Možná bych se pokusil prchnout do USA, kdybych věřil, že mě tam Rusové nenajdou (v Evropě bych se bezpečně určitě necítil). Nebo bych si hodil mašli, kdybych k tomu měl odvahu. Nebo ... no, co myslíte? A co si myslíte o sobě?
Proces se Slánským byl pouze jednou epizodou komunistického teroru. Předtím i potom probíhal komunistický teror proti desetitisícům nevinných lidí. K tomu Gottwalda nikdo nenutil, to byla jeho svobodná vůle. Už dávno před válkou řval v parlamentu o kroucení krků. Tak mě nechtějte dojmout historkami o chudákovi, na kterého se to všechno tak nějak navalilo a on neměl na vybranou.
Boli svine len medzi komunistami? A boli všetci komunisti svine? Prečo by ste tak nazývali Clementisa?
Všichni ne, byli mezi nimi i pár užitečných idiotů. Ale těch také není moc škoda.
Ale těch také není moc škoda.Zavraždiť človeka, ako bol napr. Clementis nie je škoda? Sedel s aj Novomeský-V bol vynikajúci básnik, ako mnohí jeho generácie študoval v Prahe a tam sa sa stal členom spolku DAV - ktorý tvorili hlavne mladí ľavicoví intelektuáli. Chcete povedať, že tých ľudí, rokov ich života alebo ich život nebola škoda ? Že nacisti, ktorí vraždilo ľudí za politické názory( ak to boli náhodou komunisti) nebolo škoda? Čo je potom podľa vás nacizmus( fašizmus), proti ktorému ste sa slovne protestovali vyššie?
Takže Randy, odvolávate sa tu na zločinnosť komunizmu - a pritom obhajujete zločinnosť ako takú!
Ještě jednou - neobhajuji zločinnost ani zločince. Naopak je hodně nemám rád. A právě proto jsem rád, když se likvidují mezi sebou. Příklad pro lepší pochopení - když fotbaloví výtržníci zmlátí nevinné lidi, je to špatné. Když se poperou mezi sebou, tak to mi nevadí, dokonce to vítám. To samé platí pro komunisty, nacisty a jim podobné.
Čo viete o histórii svojej rodiny, o jej genealógii? Nemali ste v rodine nijakého stalinistu, nijakého kolaboranta so žiadnym režimom? Arizátora, správcu židovského majetku... signatára listov žiadajúcich popravu Slánskeho kliky, pohraničníka, člena milícií...?
Nic velkého. Pouze jeden příbuzný se nějak angažoval v normalizačních komisích.
Ste si istý, že by ste sám v strachu o vlastný život nikdy nepodpíali nič, čo by niekomu uškodilo?
Je rozdíl mezi špičkami režimu, případně aktivními vykonavateli a obyčejnými lidmi. Lidé jako Slánský byli zločinci, kteří byli smeteni tím, co sami stvořili. Dobře jim tak.
pohraničníkaKdo tam narukoval tak byl normální chlap jako všichni ostatní (nedalo se vybírat kam chcete a kam nechcete). Tehdy to tak prostě chodilo.
ja viem, gtz, len tu padajú veľmi ľahko odsudzujúce verdikty... chcela by som vidieť Randyho, ako by odmietol slúžiť na hranici a strážiť svoju socialistickú vlasť:)... môj brat bol na západnej hranici u rakeťákov... nakoniec podpísal baňu, aby sa odtiaľ dostal
Ještě jednou - mluvím o špičkách režimu a aktivních přisluhovačích. Obyčejní lidé, kteří něco podepsali nebo museli někam narukovat, to je něco úplně jiného. Rozhodně ze sebe nedělám hrdinu. Kdyby všichni ve fabrice podepisovali Antichartu, nejspíš bych ji také podepsal. Ale pevně věřím, že bych nebyl takový hajzl, který by se dal k StB nebo něco podobného.
normalizačná komisia... to musel byť ten 1 príbuzný Randyho aj v KSČ:)... predpokladám, že bol len vzdialený a celá randyho rodina nemala s komunistami vôbec nič spoločného, jasne sa od nich dištancovala:))
Dotyčného jsem nikdy neviděl, zemřel před mým narozením, tak nevím. Logicky ale v KSČ asi byl.
Čo viete o histórii svojej rodiny, o jej genealógii? Nemali ste v rodine nijakého stalinistu, nijakého kolaboranta...Co to má s tématem společného? I kdyby tomu tak bylo, neměl by snad Randy Sh právo na svůj vlastní názor?! Nikdo nemůže za své předky, každý je odpovědný sám za sebe, nikoli za své rodiče či pra pra... Takže vůbec nechápu, co se snažíte podsouvat. Myslím, že kdo zaslouží mnohem víc soucitu, vzpomínek a pozornosti jsou lidé jako Dr. Milada Horáková, gen. Heliodor Píka, nebo třeba tito hrdinové a mnoho dalších. Tihle lidé byli opravdová elita národa a na ně bychom měli s úctou pamatovat. Nikoliv Slánský, Gottwald apod. Ti xindlové, ta ostudná lůza, co v únoru 1948 definitivně smetla demokracii a začala naplno zavádět komunistický teror, ani jejich přisluhovači, si nic takového nezaslouží. Leda plivnout na jejich hrob. Pro mne je opravdu nepochopitelné smýšlení, které vyúsťuje v takovou absurditu, že v naší zemi byl tolerován třeba justiční vrah a opravdová komunistická zrůda Karel Vaš, kdežto bratři Mašínové zůstali navždy v nemilosti.
kdežto bratři Mašínové zůstali navždy v nemilostiTo byli obyčejní vrazi nic jiného než vrazi. Oni ti lidi nezabili v sebe-obraně, zabili je když se snažili získat zbraně. Nemělo by platit nějaké omilostnění, úvahy o medaily apod. mělo by se k nim přistupovat jako k vrahům a dle toho s nimi také jednat.
To byli obyčejní vrazi nic jiného než vrazi. Oni ti lidi nezabili v sebe-obraně
To samé se dá říct o téměř všech odbojářských akcích během okupace. Byli ti lidé také vrazi?
Tip na nějakou literaturu na tohle téma by byl? Třeba se k ní časem dostanu.
Čechom chýba ochota pozrieť sa na spoločné dejiny z druhej strany. Nám nie.
Mezery ve vzdělání máme všichni. Tak i já se nechám rád poučit. Kde se dá něco dozvědět o nějaké moderní reflexi Slováků na československé dějiny? Češi, pravda, některé reflexe nejspíš nepěstují, nebo o nich aspoň nevím.
Nebyl to žádný legální akt.
Proč to nebyl legální akt? Podepsal to prezident. Ano, v Berlíně na Háchu tlačili, ale tak to v diplomacii chodí. Pokud vím, tak Hácha schválně nenechal dohodu schválit parlamentem, takže to by možná mohl být právní problém, ale nejsem právník.
Opakuji podívejte se co to byl protektorát a co byla naše republika. Nevím jak jste stár, spousta lidí zde v tom režimu pracoval, žila.
Protektorát byl horší než 50. léta, ale princip je stejný. Byl tady totalitní režim, proti kterému odvážní lidé bojovali se zbraní v ruce.
Mašínové chtěli utéci, což docela chápu. Způsob provedení rozhodně neschvaluji a za něj bych jim vyznamenání nedal (už jsem to tu psal).
No tak pokud pro teď vynecháme anabázi v ČSR, a budeme se bavit jen o útěku jako takovém, tak způsob provedení byl IMHO více než přiměřený podmínkám. Na území NDR zemřeli pouze čtyři příslušníci ozbrojených sborů, civilista ani jeden. Není bez zajímavosti, že se našlo i několik běžných Němců, kteří jim na útěku významně pomohli.
ptám se: patřili mezi tyto lidi Mašínové? Čím přispěli k pádu režimu v následujících desetiletích?
Možná mohli udělat víc (ale to mohl skoro každý). Oni to nebyli Tigrid se Škvoreckým, byli povahou každým coulem vojáci (však taky měli být po kom). Jejich vizí bylo že se nechají naverbovat do americké armády, se kterou chtěli osvobodit ČSR od komunistů. Jejich naivitu opět nutno posuzovat v kontextu doby - ostatně sám píšete výše "politické procesy probíhaly právě v době vrcholící studené války, která mohla v kterýkoliv okamžik přerůst ve skutečnou". Upsali se na pět let, šli ke speciálkám, kde byli AFAIK velmi dobře hodnocení, ale brzy pochopili, že válka nebude, a že si nezabojují (aspoň ne tam, kde po tom toužili). To nejsou argumenty pro jejich vyznamenání, to je jenom pro vysvětlení, že dělali to, že se v americké armádě připravovali na válku s komunisty. Ke které nedošlo. To byla IMHO největší tragédie jejich osudu - byli to nenapravitelní idealisté, extrémně odvážní a schopní, pořád něco chtěli, strašně moc pro to dělali, ale v reálu jim nic pořádného nevyšlo.
Na území NDR zemřeli pouze čtyři příslušníci ozbrojených sborů
Ve skutečnosti Mašínové zabili jen tři. Ten čvrtý, kterého jim připisovali, to ve skutečnosti schytal od vlastních při přestřelce na nádraží v Uckro.
Upsali se na pět let, šli ke speciálkám, kde byli AFAIK velmi dobře hodnocení, ale brzy pochopili, že válka nebude, a že si nezabojují (aspoň ne tam, kde po tom toužili).
Přesně tak, po Maďarsku 1956 jim došlo, že válka nebude.
Samozřejmě, zastánci hodnocení Mašínů jako hrdinové argumentují logicky tím, že se potřebovali prostřílet, aby se připojili k armádě, která bojuje proti komunistům - a válka byla na spadnutí - to je pravda
To je trochu nepřesné. Oni začali provozovat odbojovou činnost v ČSR, při které zabili dva policisty a ozbrojeného pokladníka. Když se začala smyčka stahovat, utekli na Západ. Prostřílet se samozřejmě nechtěli, měli v plánu se přes NDR dostat do Berlína a přejít do západního sektoru. Po zatčení v Uckro ale neměli jinou možnost.
A většina z nich to udělala, o Mašínech nebylo ani slyšet. Kdyby byla tady ta kontinuita jejich činnosti, vypadalo by to zase jinak.
Kontinuita Mašínů je zcela jasné. Začíná u jejich otce a strýce, pokračuje jejich pomocí ruským zajatcům před koncem války (bylo jim té době pouhých 15 a 13 let), následuje odboj v ČSR, útěk do Německa a služba v US Army. Potom svou energii směřovali jiným směrem, prostě to nebyli spisovatelé, dramatici atd.
že se v americké armádě připravovali na válku s komunisty.O tom lze dosti pochybovat. Pět let nezbytných pro získání amerického občanství uplynulo a tradá pryč z armády. Takový "odboj" je spíš pro srandu králíkům.
"měl soud po revoluci prohlásit, že činy nebyly trestné (nikoliv jen že byly promlčené), protože se skupina postavila proti zločinnému režimu. Na druhou stranu, prostředky, které Mašínové použili, byly nepřiměřené a neodpovědné – vhodné spíše pro občanskou válku než pro tehdejší situaci. Neměli by proto být dáváni za vzor."Na druhou stanu jsem jim vnitřně vděčná, že byli jedni z mála Čechů, kteří měli odvahu vzepřít se proti strachu z režimu, který paralyzoval celou společnost. Ostatní spíše kolaborovali.
Čím přispěli k pádu režimu v následujících desetiletích? Pokud ničím, tak jim tuplem vyznamenání nepatří.
Přispěli podřezáním pokladníka, vystřelením oka hasičovi a podpálením stohu při útěku. To není žádná odbojová činnost. Odboj by to byl, kdyby tady působili a zastřelili dejme tomu generálního tajemníka KSČ nebo celý výbor. Oni si ale za lup od podřezaného pokladníka koupili motorku a snadnější živobytí. To mi jako odboj nepřipadá.
Já mám dojem, že to tady hodnotí lidé až moc z ideologického hlediska. Nikdo samotné aktéry nezná a neviděl (dnes už je to jenom jeden aktér, poněvadž Ctirad Mašín už zemřel) a čerpá z doslechu nebo z literatury. Já je samozřejmě taky neznám, ale znal jsem dlouhou dobu paní Mašínovou a jejího manžela Rudolfa Martina (ten už ale zemřel), takže jsem se leccos dozvěděl z "první ruky", ale moc mě to nepřesvědčilo. Plně chápu zápal a odpor paní Mašínové ke komunistům, to je pochopitelné. Ale paní Mašínová poněkud ustrnula se svými názory někde v padesátých letech, poněvadž si myslí, že každý, kdo měl co do činění s komunisty a KSČ by měl být v naprosté izolaci. To by musela být dnes v izolaci více než půlka politické scény a tzv. "manažerů" s rudou knížkou, kteří tu rudou knížku zavčasu odhodili po majetkovém převratu v r. 89. Jako ideál je to hezké, ale zcela nereálné.
Navíc mi to nějak neštimuje ani v souvislosti s jejím manželem. Pan doc. Rudolf Martin, vlastním jménem Rudolf Guth (za války se musel ukrývat v ilegalitě kvůli židovskému původu), byl dlouhou dobu v KSČ. Čili by byl mezi prvními v hledáčku "odbojové činnosti" bratrů Mašínů v padesátých letech. Sice ho po roce 68 vyhodili jako řadu jiných, ale i tak je dosti paradoxní. A to byl noblesní pán. Kultivovaný, vzdělaný a dobrosrdečný, a jako hošík jsem kolikrát stál v němém úžasu nad jeho knihovnou. Úplný protiklad paní Mašínové, to je rázná a nekopromisní osoba, řekl bych že až panovačná. Dodnes nechápu, co ty dva lidi mohlo svést dohromady a jak to s tou pekelnou bábou moh tak dlouho vydržet. Ale to už zacházím až příliš daleko. No ale ještě jsem si na něco vzpomněl, jak tady padla ta zmínka o volbách v dobách Národní fronty. Vzpomínám si, že tenhle manželský pár byl jediný, který se s železnou pravidelností nedostavoval k volbám a vždycky je vyvolávali v rozhlase, že se ještě nedostavili, to byla docela prča . Tak oba si to mohli dovolit, paní Mašínová je bezdětná a pan Martin měl děti z prvního manželství již dávno odrostlé a samostatné.
No ale abych učinil nějaký závěr. Odvaha to od bratří Mašínů byla, o tom žádná. A nebýt těch zbytečných vražd, tak by i nějaké ocenění za odvahu zasloužili. Ale zapálit stoh, vystřelit oko hasiči a pak zdrhnout, to prostě za odboj já nepovažuji. Možná, že to gruppenführer Randy za odboj považuje, ale já rozhodně ne.
Odboj by to byl, kdyby tady působili a zastřelili dejme tomu generálního tajemníka KSČ nebo celý výbor.
Když vezmeme domácí odboj za protektorátu, tak těmto kritériím vyhovuje pouze atentát na Heydricha. Všechno ostatní jsou akce proti těm nejposlednějším pěšákům, takže pro někoho asi k ničemu.
Oni si ale za lup od podřezaného pokladníka koupili motorku
Odboj se bez peněz a vybavení dělat nedá. Agenti z Británie dostávali za války peníze a zlato. Mašínové si je museli obstarat jinak.
Čili by byl mezi prvními v hledáčku "odbojové činnosti" bratrů Mašínů v padesátých letech.
I takové věci přináší válka. Stává se, že se po válce bývalí protivníci sejdou a dokonce se i spřátelí.
Díky za originální vhled, který by nám ostatním jinak zůstal utajen. Zůstaňme ale u toho, že kdybychom se nebavili o tom, co známe z doslechu či literatury, tak prakticky není téma, o kterém bychom se bavit mohli.
Oni si ale za lup od podřezaného pokladníka koupili motorku a snadnější živobytí.
Jak už bylo zmíněno na jiných místech mnou a Randym, motorka nebyla cílem ani nesloužila k uspokojování osobních potřeb, a to usnadnění živobytí taky nikdo nedokázal říct, v čem spočívá. Že z toho dali zlomek Švédovým na vodovod a na jakousi postel? IMO není známo nic o tom, že Mašínové osobně by si z lupu vzali pro svoji osobní potřebu jediný haléř.
Tak oba si to mohli dovolit, paní Mašínová je bezdětná
Tak neznám ji tak dobře jako vy, ale myslíte, že by k těm volbám šla, kdyby byla "dětná"?
No ale abych učinil nějaký závěr. Odvaha to od bratří Mašínů byla, o tom žádná. A nebýt těch zbytečných vražd, tak by i nějaké ocenění za odvahu zasloužili. Ale zapálit stoh, vystřelit oko hasiči a pak zdrhnout, to prostě za odboj já nepovažuji.
Já bych se klonil spíš k tomu, že to odboj sice byl (či aspoň pokus o něj), ovšem dost zpackaný. Cena za něj (zmařené životy) byla dost vysoká, na druhou stranu výnosy nic moc. Krom toho, že se stali legendami. Ale to je na medaili za hrdinství fakt málo.
Cena za něj (zmařené životy) byla dost vysoká, na druhou stranu výnosy nic moc.
Takto se odboj posuzovat nedá. Vezměte libovolnou odbojovou akci z protektorátu a vyjde vám to stejně. Jak hodně přispěla odbojová činnost v protektorátu k porážce Německa? V globálním měřítku to bylo naprosto zanedbatelné. Ale odboj (i válka) je o tom, že každý přispěje svou malou částí a nepřítel nakonec vykrvácí z milionů drobných ran.
že by k těm volbám šla, kdyby byla "dětná"?Troufnul bych si odhadnout, že by nešla i kdyby byla dětná. Prostě už jen z principu a kvůli protestu. Nevím, zda byla bezdětná záměrně, nebo zda ze zdravotních důvodů, protože v dětství prodělala dětskou obrnu a podle nacistických zákonů ji hrozilo dokonce "utracení". U pana Martina jsem si už tak jistý nejsem, zda to bylo jen z přesvědčení nebo i proto, že byl tak trochu "pod diktátem" paní Zdeny
Tak tady už se taky probírá kdeco jako ve "zmiji". Mašíni by byli nejspíš na extra debatu, ale když už, tak aspoň stručně:
Mašinové tyto akce prováděli když zde byl právní stát se svoji vládou.
Tak vláda tu určitě byla, ovšem o její legitimitě by se asi dalo s úspěchem diskutovat. A když už tu výše padlo srovnání s protektorátem, tak formálnost té legitimity byla do jisté míry podobná. To je z mé strany asi trochu provokativní tvrzení, ale ten právní stát, ten jsme tu, prosím pěkně, neměli ani omylem. Nebo snad ten systém, ve kterém bylo možné (mimo jiné) popravit Miladu Horákovou, chcete nazývat právním státem?
byl to jen jejich způsob jak zbohatnout
To je dost odvážné tvrzení. Kde se dočtu něco o tom, co z těch peněz Mašínové měli? Tedy kromě jedné motorky, kterou si ale rozhodně nekoupili pro to, aby na ni mohli balit ženské. Tohle se jim IMHO fakt rozumně vyčítat nedá.
Nebyl žádný válečný stav
Jak už se výše dovozuje, tak v jistém smyslu nebyl ani za toho protektorátu. Já vím, ta realita protektorátu byla trochu komplikovanější, ale realita padesátých let byla komplikovaná (a děsivá) taky dost. Netvrdím, že by Mašínové měli dostat vyznamenání, na to ta jejich činnost byla diskutabilní dost. Ale v tom jejich příběhu bylo určitě něco víc než terorismus (který jsme mimochodem na jejich otci uměli ocenit). Nějak mi přijde, že nám na Mašínech ve srovnání s tím protektorátem nejvíc vadí to, že zatímco během protektorátu odbojáři zabíjeli "je" (tedy Němce), tak obětí Mašínů se stalo několik "z nás".
Pokladníka bych přirovnal k lidem zabitým při spojeneckém bombardování protektorátu. Neměli s nacisty nic společného, pouze byli ve špatný čas na špatném místě. Ale jinak to nešlo.Tak to byste přirovnal blbě... leba by došlo na přestřelku a zasáhla ho zbloudilá kulka. Jinak ta Vaše analogie není možná. (Teď mluvím o méně problematickém bombardování vojenských a strategicky významných cílů. Cílené útoky na civilní (Londýn, Drážďany) obyvatelstvo jsou celkem jednoznačně zločinné, i když vymezení válečných zločinů samozřejmě (a bohužel) připadá zcela jednostranně pouze vítězům.
Jinak ta Vaše analogie není možná.
Myslím, že je. Josef Mašín neměl jinou možnost, než pokladníka zabít. Kdyby to neudělal, byl by sám zabit, ať již pokladníkem nebo později popraven. Navíc by tím ohrozil ostatní členy skupiny. Stejně tak ve válce Američané bombardovali rafinérie, i když věděli, že zahynou i nevinní civilisté, často i nuceně nasazení. Ale jiná volba nebyla.
Cílené útoky na civilní (Londýn, Drážďany) obyvatelstvo jsou celkem jednoznačně zločinné,
Legalita těchto útoků není ustanovena. Během WWII neexistovala konvence o bombardování. Možná by se dala aplikovat jiná obecná ustanovení konvence, ale není to jisté.
Mašinové tyto akce prováděli když zde byl právní stát se svoji vládou.
byl to jen jejich způsob jak zbohatnout
Prostě terorismus nic jiného.Sorry, ale tenhle koment je jak vystřižený z Rudého práva. Přesně ty samé argumenty /lživé/, které používali a používají komunisti. Všimla jsem si, že když se snažíte někoho zdiskreditovat, začnete ho pomlouvat, že mu nešlo o ideály, nýbrž "o prachy". To samé tu např. prohlašujete o V. Havlovi, chartistech. Je to docela nechutné.
Přesně ty samé argumenty /lživé/kde jsem lhal? že jsem řekl, že mašinové byli vrazi?
1) Mašinové tyto akce prováděli když zde byl právní stát se svoji vládou.
2) byl to jen jejich způsob jak zbohatnout
3) Prostě terorismus nic jiného.O bodu 3) by se dalo dlouze diskutovat, bod 1) a 2) jsou totální lži. Nazvání jejich akce terorismem - podle současné terminologie možná, tomuto hodnocení však chybí nezávislé zasazení do historického rámce.
Dobře, takže jinak, v těch letech zde byl suverénní stát, který měl vládu, jistě dělal nějaké čistky, ale tehdejší stát byl právně uznaný a nelze to nějak zpochybnit.
To samé platí pro nacistické Německo, ať již v míru nebo ve válce. Když si režim odhlasuje zákon, že občané jsou povinni se po obdržení výzvy dostavit ke zplynování, tak je to vlastně v pořádku? A kdo se nedostaví nebo dokonce bude klást odpor, tak je zločinec a terorista?
Ano v tom máte pravdu, ale když vezmete jen ten způsob provedení (co mi totálně vadí) tak je to celkem humus.
Zabíjení je vždy humus. V některých situacích si soucit nemůžete dovolit, jinak na to doplatíte, jako při útěku z letiště Chocni.
zeptal by jste se soudce, právníka tak Vám jistě potvrdí, že se jedná o úkladnou vraždu I. stupně.
Jsem si zcela jist, že nepotvrdí, protože takový termím v našem právu neexistuje.
Nejde mi o ty Mašíny, jde mi o způsob. A ten způsob by mi vadil i kdyby to udělal kdokoliv, kdykoliv.
Co tento případ z protektorátu? Označil byste partyzány za teroristy a vrahy?
protože takový termím v našem právu neexistuje.Nechytejte mne za slovo, neoznačí ji za úkladnou vraždu I. stupně, ale jen za úkladnou vraždu.
protektorátuNelze jednoznačně něco říct, obě strany měly nějakou vinu.
V některých situacích si soucit nemůžete dovolitZneškodnit se nemusí rovnat zabít jak to provedli oni.
neoznačí ji za úkladnou vraždu I. stupně, ale jen za úkladnou vraždu.
Neoznačí. Úkladná vražda v našem právu neexistuje.
Zneškodnit se nemusí rovnat zabít jak to provedli oni.
Bohužel ano. Mohl by je identifikovat.
Nelze jednoznačně něco říct, obě strany měly nějakou vinu.
Docela jste mě překvapil. Když se na případ podívám z vašeho pohledu, tak tam vidím dvě úkladné vraždy (plus jeden pokus) zcela nevinných lidí a dvě přinejmenším velmi sporná zabití četníků, kteří jen plnili svou povinnost a neměli moc na výběr. Dále jsem očekával zármutek pozůstalých, nezaopatřené děti a popis kladných charakterových vlastností zastřelených četníků, kteří velmi pravděpodobně do služby vstoupili ještě před válkou. A ještě poukázání na zbytečnost celého činu, protože konec války byl na dohled a potom mohl situaci řešit řádný soud.
Ano v tom máte pravdu, ale když vezmete jen ten způsob provedení (co mi totálně vadí) tak je to celkem humus.Nevím už přesně v které z knih to je, ale vzpomínají že chodili do jakéhosi kroužku organizovaného státem kde se podobné věci učili. Soudruzi ovšem nepředpokládali že to použijí proti nim a ne proti imperialistům
V. Havlovi
Právě nad osobou bývalého prezidenta Václava Havla se dlouze pozastavuje. Vadí mu totiž téměř celé československé "disidentské" hnutí, které bylo podle něj pod dohledem StB a které vlastně režim toleroval. "To byl kretén pěstovanej estébákama," řekl Mašín na Havlovu adresu. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ctirad-masin-komunisty-jsme-zabijet-chteli-na-co-bychom-meli-zbrane-1f4-/domaci.aspx?c=A110815_144259_domaci_jsUž jste konečně něco našla kde jsem lhal? Mašínové byli vrazi ať už byl zde jakýkoliv režim.
A co má jako být?
No to má být jako to, že tady je asi těžko mohl vzít někdo na milost, když kupříkladu o vašem mulánkovi Venoušovi Havlovi Ctirad Mašín prohlašoval, že je estébáckej kretén. A to byla jejich podmínka k tomu, aby se sem navrátili. Totiž to, že tady nebudou ve funkcích lidé, kteří jsou podle jeich vidění "komunisti". Tedy i Havel, Klaus a já nevím kdo ještě. Oni totiž ustrnuli myšlením v padesátých letech a myslí si, že tady za každým rohem číhá komunista.
Proto mi přijde poněkud divné, co dělal na pohřbu Ctirada Mašína komunista J. Štětina, přítel sovětského lidu a Sovětského svazu, parťák z grupy Šimona Páneva z Člověka z plísně. Křivohubý konfident CIA Saška Vondra dejme tomu ano, ale Štětina?
Na to pozor, já nejsem Faun, ale Faunom :). Faun je JiK. Jinak Jik aka Faun byl jeden z nejvýraznějších ariosofistů na na abc, ale teď má pauzu a ve funkci ho nahradil Gauleiter Brandy_Sh.
A co kdyby ses už na to vybod čeče, s těma výplodama. To je snad už každýmu jasný, že nejsi Evžen Oněgin, co vyznává lásku Taťáně .
Párkrát jsem to zkusilKdypak?
Skôr Vy mi podsúvate, že niečo podsúvam.Do fortunek!
Mindrák...Já ti ho řešit nebudu.
Človek by sa mal vedieť vcítiť do ľudí, ktorí žili vtedy, v tých podmienkach - predsatviť si niekoho svojho blízkeho, sám seba a čestne si odpovedať, či by určité situácie zvládol a dokázal sa postaviť za správnu vec.Jako do jakých lidí by se měl člověk vcítit? Do obyčejných, kteří se jen snažili přežít jako slušní lidé?/Ano, vciťuji a znám z vyprávění, spousta jich ještě tuto dobu pamatuje/ Nebo do válečných veteránů, kteří riskovali pro svojí zemi to nejcennější - svůj život? /Ano, protože to byli vyjímeční lidé, na nichž byla spáchána místo vděku ta nejodpornější křivda a proto ve mně vzbuzují velký cit, soucit i úctu/ Anebo se mám snad vciťovat do těch, kteří se neostýchali odměnit se oněm hrdinům tím způsobem, že jim nasadili oprátku? /Nevidím důvod a nepatří k mému hobby prohrabovat se ve fekáliích. Možná dobrý materiál pro odborníky na duši, zabývající se patologickým chováním/
Po druhé: všetci militantní antiboľševici, ktorí sú po vojne generálmi, sa tvária, že ich rodina vlastne len trpela za minulého alebo iného totalitného režimu, alebo že iba trpela ten režim a na ničom sa aktívne sa nikto z nej aktívne nepodieľal. Zdôrazňujú svoj vtedy nevyhovujúci pôvod, nejakú ujmu strýka z druhého kolena, ktorú utrpel- ale zamlčia, že napr. mamka pracovala ako kádrovčíčka, vyjadrila nahlas súhlas s prítomnosťou sovietskych okupantov a sadla si do normalizačnej komisie, ...Máte na mysli někoho konkrétního z nás diskutujících? Nevšimla jsem si ničeho takového a znovu musím zopakovat: Nikdo není zodpovědný za své rodiče a předky a určitě neplatí, že automaticky děti pokračují ve šlépějích svých rodičů. Například můj praděda /otec babičky/ byl sympatizant fašistů. Byl to slabošský chlap, který zničil život svým dětem a nakonec i sobě. Babička přesto chování svého otce nepřevzala, je to hodná žena se svými vlastními názory. Mimochodem ten její příběh je tak silný, že o tom napsala knihu, která se čte jedním dechem. Ale to už odbočuji.
Nikdo není zodpovědný za své rodiče a předky a určitě neplatí, že automaticky děti pokračují ve šlépějích svých rodičů.Na festivalu Jeden svět jsem na tohle téma viděl moc pěkný film, jmenoval se tuším Hitlerovy děti (i když tím spíš byli myšleny vnoučata nacistických pohlavárů).
Mimochodem ten její příběh je tak silný, že o tom napsala knihu, která se čte jedním dechem.To je ovšem výzva.
Autorka líčí vlastní životní příběh sirotka, vychovávaného macechou. Po smrti matky se otec oženil s mnohem mladší, primitivní ženou, která se za každou cenu chtěla dětí zbavit a spolu s otcem, který jí bezvýhradně podléhal, je vystavila kruté izolaci a tělesnému týrání. Celých šest let zůstalo jednání rodičů jejich okolí utajeno a až umístění v Masarykově dětské léčebně v Šumperku přineslo dětem vysvobození.Příběh jak vystřižený ze Sněhurky a sedmi trpaslíků :).
Příliš nerozumím, co jste tímhle komentem vlastně chtěla říct.Tak sa vcíťte do niektorého z tých Mašínami zavraždených a do pocitov ich manželiek, detí.
Nebo do válečných veteránů, kteří riskovali pro svojí zemi to nejcennější - svůj život?Viacerí z tých vojnových veteránov, ktorí bojovali proti nacistom za vlasť, ostali po vojne u polície... alebo trebárs robili niekde pokladníkov. Alebo to boli prosto len ľudia, ktorí sa vždy zachovali slušne (dokonca aj českí policajti, ktorí ostali v službe aj za nacistov, sa chovali mnohí slušne). A potom príde C. Mašín, že ich bude chlorofomovať a podreže im krk. Pretože bojuje za "slobodu" a chce ujsť za hranice. Prípadne sa zúčastniť tretej svetovej vojny a odpáliť nejakú bombičku a riskovať to najcennejšie - život - tých miliónov, ktoré by na to doplatili. A sloboda by im potom bola už úplne nanič. Skutočnú odvahu chcelo nepodpísať verejnú výzvu na popravu či už Horákovej alebo Slánskeho kliky, nevyhlásiť pred normalizátormi, že nás tu Rusi prišli zachrániť pred kontrarevolúciou a nie okupovať, alebo hoci nevstúpiť do strany aj za cenu, že prídete o "funkciu" - alebo hoci nedištancovať sa od človeka nejako prenasledovaného za jeho názory či pôvod na pracovisku, zastať sa niekoho, kto bol pre režim nepohodlný, pomôcť nejako niekomu, koho nechceli vziať do práce, aby mu mohli prišiť "trestný čin príživníctva" a dokázať tým poslušným, že je to podvratný živel a treba dať od neho ruky preč. A vziať ho do zamestnania aj keď súdruhovia telefonicky naznačia, že tohto nezamestnať! Napodiv, aj takéto malé hrdinské činy bol niekto schopný vykonať, a to je u mňa skutočný charakter. A preto, že títo ľudia nevymreli, ten režim padol.
Tak sa vcíťte do niektorého z tých Mašínami zavraždených a do pocitov ich manželiek, detí.
To samé můžeme říct o vojácích wehrmachtu, které zabili partyzáni.
Viacerí z tých vojnových veteránov, ktorí bojovali proti nacistom za vlasť, ostali po vojne u polície... alebo trebárs robili niekde pokladníkov. Alebo to boli prosto len ľudia, ktorí sa vždy zachovali slušne
Viz výše.
Byla řada dezertérů, ne všichni byli zastřeleni - ale překvapilo mě, že na ně až do začátku 70. let bylo v SRN pohlíženo jako na zběhy .. to jsem vůbec nepochopil, proč.
Řekl bych, že to souvisí s německou povahou. Němci jsou disciplinovaní, takže když dostanou rozkaz, tak udělají vše pro jeho splnění. I když se jim ten rozkaz nelíbí.
Tak sa vcíťte do niektorého z tých Mašínami zavraždených a do pocitov ich manželiek, detí.Doplatili na to, že jejich příbuzní byli loajální se zločinným režimem či přímo jeho ozbojenou složkou /těch byla většina/ a 1-2 lidi byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Připletli se bohužel zkrátka do cesty lidem, pro které je svobova víc než život. Stále jako byste opomíjela podstatnou věc: Než Mašínové komukoli zkřivili vlásek na hlavě, komunisti už popravili desítky lidí. A byli to právě komunisti, kteří říkali, že když se kácí les, létají třísky. Všechny ty metody, které Mašínové použili, se naučili v branném kurzu v roce 1948, který organizovali komunisté. Jen ty metody měli použít vůči třídnímu nepříteli, a ne proti samotným komunistům...
Viacerí z tých vojnových veteránov, ktorí bojovali proti nacistom za vlasť, ostali po vojne u polície...Policie /četnictvo/ už bylo v té době bylo už v té době řádně "očištěno" viz. Noví příslušníci - SNB - již nebyli nepolitičtí:
"Nový Sbor národní bezpečnosti, předmnichovských sborů, dostal novou politickou i pracovní náplň, byla zlikvidována „nepolitičnost, která byla za první republiky.."Každý příslušník SNB musel přísahat Poslední odst. - nejsme v rozporu. Škoda jen, že takových bylo tak málo..
Stále jako byste opomíjela podstatnou věc: Než Mašínové komukoli zkřivili vlásek na hlavě, komunisti už popravili desítky lidí. A byli to právě komunisti, kteří říkali, že když se kácí les, létají třísky.a tí mladí dobrodruhovia sa tohto hesla držali a bojovali za demokratické hodnoty a ľudské práva týmito metódami Všetci príslušníci orgánov štátnej moci vždy v každom štátte a v každom režime skladajú prísahu. To snáď nebol dôvod na sadistickú vraždu.
Což nemáte hrdost?Vidím, že ste si zrejme naštudovali diskusiu pod tým druhým rovnomenným blogom - amnestia :) To sa vôbec netýka tejto diskusie ani Vás osobne, to je medzi mnou a inzerentom blowjoboperatorov a myslím, že by ste sa do toho pliesť nemali. Tá diskusia už skončila a vec je vybavená:).
Jistě neseděl v normálním krimu, ale v podobném kde seděl VH.Můžete to upřesnit? Nevím o tom, že by měli disdidenti nějaký "fešácký" kriminál. Pokud vím, tak i V. Havel seděl společně s vrahy a jinými těžkými zločinci. Eva Kantůrková o svém pobytu ve vězení napsala knížku, doporučuji přečíst vám i paní ze Slov., která má taky očividně zidealizované představy, jaké to bylo sedět v komunistickém kriminálu za zločin "podvracení republiky" v 80. letech.
těžký kariérirsta dnešní dobyTak lze ovšem označit kteréhokoli politika, který není zrovna na seznamu oblíbených, že?
odseděl si celkem 8,5 roku nepodmíněně, z toho čtyři v III. (nejpřísnější) nápravně výchovné skupině Valdického vězení.Jistě nebyl výjimkou, ani zmiňovaná paní Eva Kantůrková nebyla vězněna v žádném speciálním oddělení, tak jako další, jako např. Petr Uhl, Svatopluk Karásek, Jiří Dienstbier, Stanislav Devátý a další. Přičemž vězení bylo jen jednou složkou trestu. I na svobodě jim režim "zpříjemňoval" život tím, že se např. museli pravidelně hlásit na služebně, občas si do nich některý příslušník praštil, komunisti jim i jejich rodinným příslušníkům zatrhli samozřejmě jakékoli profesní uplatnění,dětem studium, sledoval, odposlouchával, nasazoval na ně agenty, házel špínu všemožným způsobem /bohužel podobně jako to děláte dosud vy/. Nebo se je snažil vypudit ze země, zabavoval nemovitosti apod. Někteří to "jen" odnesli zdravím a Pavel Wonka byl v podstatě ve vězení umučen. Filozof Jan Patočka zemřel po náročném výslechu stb na mozkovou mrtvici..
No o slobode prejavu na Slovensku mám svoj názor. Toto nie je prvý ani posledný prípad. Stalo sa to aj mne, aj keď na iných novinách. Páni blogeri vedia, že to tak je. Ale pán Vaský, prečo si myslíte, že ste najodvážnejší Slovák, veď nie ste ani prvý ani posledný. Nič proti vašim plánom, ale meniť nefunkčnú demokraciu krvavou revolúciou je mrhanie zdrojmi (Najmä ľudskými, dajú sa predsa využiť na doživotnú prácu na verejných projektoch. Len si predstavte tých našich politikov kopať kanály a dav ľudí, ktorý ich poháňa. Krajšia satisfakcia, ako smrť, nie?)
Marcela to píše z pohledu tehdejšího děckaUž jsem to tu v diskuzích několikrát zmiňovala, v r. 1989 mi bylo 16 let. Plně jsem si uvědomovala, jak je ten režim hnusný, komunisti uměli šířit strach ve společnosti výtečně. Málokdo si troufl byť jen protistátně promluvit někde na veřejnosti, v hospodě apod., natožpak dát najevo aktivnější odpor. To chtělo opravdu velkou odvahu. Proto taky odpůrců režimu bylo dost málo, každý se bál. Svědectví Evy Kantůrkové je autentické a pravdivé. Jediným zdrojem nezávislých a nezcenzurovaných informací bylo /sic rušené/ radio FE. To táta doma vždycky večer pouštěl, takže jsem si vyslechla poměrně hodně informací ohledně osudů "prostistáních živlů" a mnoho jiných zajímavých věcí, i nepolitických.
komunisti uměli šířit strach ve společnosti výtečně.Už sa ich nikto nejako príliš nebál - tých špičiek, boli bezzubí. Tie "kádre" akurát tak vedeli robiť bu bu bu, ale keďže mali maslo na hlave, ak zistili, že sa ich nebojíte a poviete im rovno, čo si myslíte, sklapli. Väčšinou. Alebo ste zmenili pôsobisko:). O veľa ste nikdy neprišli, len jedného blca na kádrovacopm mieste vymenili za druhého. Čo bolo zúfalo odporné, že ľudia boli takí znormalizovaní. A ten pocit, že máte prudko infekčné ochorenie občas bol ozaj hnusný.
Už sa ich nikto nejako príliš nebál - tých špičiek, boli bezzubí.Bezzubí rozhodně nebyli, měli v moci ozbrojené složky. Tehdejší tajemník KSČ Miloslav Štěpán byl nakloněn tomu, používat i násilí k rozhánění demonstrantů. Tady máte autentické vzpomínky. Anebo zde, Palachův týden.
Byli bezzubí, oni mohli celé povstání i všechno kolem utopit v krvi jak v Madarsku a neudělali to. Asi věděli, že už se blíží konec.
Jenže tohle víme my dnes. Řekl bych, že v lednu 1989 to ještě tak jasné nebylo. Sice byly zjevné příznaky měknutí a rozkladu, ale k moci se mohlo dostat tvrdé jádro a s opozicí zatočit.
Nevím, myslím si, že již bylo rozhodnuté, že to budou řešit v klidu a nechají to nějak dojít.To, že doba postupně nazrávala na všech frontách, je jasné. Nikdo však nemohl vědět kdy to "praskne", a už vůbec ne se spoléhat na to, že případná revoluce bude bezbolestná. Tvrdit dokonce, že to bylo cosi domluveného dopředu, je naprostá a ničím nepodložená lež hodna místních konspirátorů.
Ono se muselo něco vědět dopředu, protože i ruská strana tušila, že něco bude a začala nějaké své zbraně stahovat zpět do SSSR.I kdyby tohle byla nakrásně pravda, nějaké zastaralé zbraně by možná ubyly, časem možná nahrazeny modernějšími, ale sami od sebe by ruští vojáci od nás nikdy neodešli. Za to, že tu nejsou, vděčíme rychlé vyjednávací iniciativě Kocába a uvolněným poměrům gorbačovského Ruska. Jednou jsem slyšela debatu znalců historie a politiky a ti se shodli na tom, že být tehdy u moci Putin, nikdy by tak hladký odchod svých vojáků nepřipustil.
nějaké zastaralé zbraně by možná ubylyTehdy se nejednalo o zastaralé zbraně, ani o nějaký odsun vojáků. Mělo se jednat o přesun části technologie, která mohla být použitá v jaderných prostředcích. Spekulovalo se o odsunu části munice, která byla určená pro naši ČSLA. Píši spekulovalo, protože sklady a ostatní byly v 100% kontrole ruských vojsk a pouze se ví, že měl proběhnout v červnu 1989 nějaký transport, ale tyto věci prostě dohledat nejdou tak jsou to jen spekulace. Myslím tím i to, že jistě by oni nechtěli, aby jejich technologie padla do rukou armádě s kterou nebudou mít nic společného, takže bych tušil, že tyto zbraně byly odsunuty před listopadem 89. O těchto věcech můžeme opravdu jen spekulovat.
lež hodna místních konspirátorů.vy máte veľmi rada silné slová... keby sme to obrátili, boli by to slová ako buržoázne živly, imperialistickí agenti, skrytí nepriatelia socializmu, zradcovia socialistickej vlasti:)
Divíte sa, že vyvoláte také reakcie?Jasně, takže to, že zde vy podsouváte a překrucujete fakta, je moje vina.
co je lež, se běžte s odpuštěním vycpat.Vy ste jednoducho krava, s odpustením.
ozice učitelské, je mi skutečně těch žáků líto!Čakala som na tento vecný argument z Vašej strany, je ukážkový a dokladá Vašu skvelú schopnosť neklamať, nevymýšľať si a neurážať tých, čo akosi nie sú ochotní obdivovať vašu všestrannú erudíciu, ani vaše spôsoby zdedené po vašich údajných predkoch ruského šľachtického pôvodu, ani vašu podobnosť s mýtickými postavami a filmovými hviezdami, s ktorými sa tak rada stotožňujete. Na krehkú nežnú osôbku, ktorá tak rada požíva zdrobneliny a miluje sentimentálne romány, máte v sebe jedu, že by ste sa mohli priotráviť. Chyba bude asi vo výchove-asi malomeštiacke prostredie úzkoprsých snobov, márne túžiacich byť niekým význačnejším.
Přestaňte tu tapetovat ty výlevy a řekněte konečně, kde jsem konkrétntě lhalaNo keď tu na gtz vyrukujete s tým, že lže (a nechce sa mi pátrať po vašich identických alebo podobných vyjadreniach na adresu iných, ktorí vyjadrili iné postoje nielen ku kauze Mašínovci, ktorou ste rozpútali túto diskusiu, nakoniec Vami vyhranenú až do tejto podoby), tak to vaše osočenie je čo? Vmietnuť medzi oči niekomu, že klame a ako jediné pravdivé argumenty používať odkazy na nejaké jednosmerne populistické, zjednodušujúce články v novinách, a potom ešte iných označiť ako demagógov, tak to je trochu za hranicou toho, čomu sa hovorí diskusia. Tým každá diskusia musí skončiť. Lož (resp. zámerné prekrúcanie faktov)je jeden zo smrteľných hriechov, svedčí o bezcharakternosti daného indivídua... takže vy tomu človeku vlastne hovoríte, že je bez chrbtovej kosti, nedôveryhodný, zasluhujúci si opovrhnutie. Dosť často to robievate. Slovo NOSITEĽ LŽI, KLAMSTVA, DRBNA :) a pod. - to sú veľmi vážne osobné urážky. Nikto, ani historici, ktorých špecializáciou sú dejiny 20. st. v Československu resp. v "socialistickom tábore", ak sú seriózni, si zatiaľ netrúfnu vyslovovať nejaké jednoznačné súdy. Stále sa o tom diskutuje - a divili by ste sa, aj medzi ľuďmi s rôznym presvedčením, svetonázorom aj kultivovane a všestranne podnetne, nie iba zásadne konfrontačne a nepriateľsky. Nechala som vám odkaz na to video s Chmelárom- tiež ho mnohí nemajú radi ako osobu a kvôli jeho orientácii, čo je mne srdečne jedno, ide mi o tie myšlienky, ktoré tam vyslovil a s ktorými sa úplne stotožňujem:). Ja alebo gtz máme osobné spomienky a skúsenosti s tým režimom v tých rokoch- síce rozdielne, ale v niečom sa naše pohľady stretávajú. Ja som navyše začala veci vnímať ešte o niečo skôr ako gtz, takže si pamätám aj to upálenie Palacha a nielen Palachov týždeň po 20 rokoch. Rovnako ako s tými, ktorý ako argument dokazujúci výhody dnešného režimu používajú rady na banány za toho minulého, sa nedodrozumiem s tými, ktorí nostalgicky spomínajú na "výhody" toho minulého. A vážne ma to pri ich argumentoch prestáva baviť tak ako aj pri tých Vašich. * vykanie v slov. - sloveso je v 2. os.pl.
nechce sa mi pátrať po vašich identických alebo podobných vyjadreniachVěřím, že se vám nechce. Žádné nekonkrétní osočení ze lži, tak jako jste to udělala vy mně, byste totiž nenašla. Gtz tu řekl, že Mašínové vše dělali pro peníze. To byla ta lež, kterou jsem označila a žádala, aby tuto pomluvu buď doložil, nebo odvolal. Ten následně uznal, že to nemůže ničím doložit. Další věci, které tu oznažuju jako lži, se týkají M-traina. Ty z mého osobního života pochopitelně těžko budu dokazovat, šla bych mu tím pouze na ruku v odkrytí mého soukromí. Minimálně jednu jeho z nejubožejších lží však mohu lehce dokázat- označování mě estébačkou - věkem. Další lež, pokud si vzpomenete, potvrdil sám gtz v minulém blogu. Týkalo se to M-trainova tvrzení, že jsem to byla já, kdo ho první v diskuzi napadl. Časově se dal snadno dokázat opak. Pak tu například průběžně ten obsedant tvrdí, že pracuji ve státní správě. Na dřívější otázku kralyka, zda to může doložit, nebyl opět schopný. Jako obvykle. To jsou už tři jasně prokázané lži. /K tomu desítky dalších, které tu dokazovat nehodlám/ Nemám tedy podle vás právo nazvat tohodle člověka lhářem?
Lož je vedomé, zámerné prekrucovanie, prispôsobovanie, vymýšľanie si skutočností s cieľom niekomu uškodiť, zhodiť ho, spochybniť jeho a jeho postoje, zneškodniť "súpera"(v diksusii, v práci, obč. živote...) a je ako taká spojená s negatívnymi citmi ako sú zášť, nenávisť.
...Vy ste tu, len v tejto diskusii zo lží osočili iné osoby. Tak čo je to iné ako LOŽ, keď okrem Vášho jednostranného tvrdenia na to neexistujú žiadne argumenty? Alebo každý, kto sa v niečom s vami nestotožnil, je luhár?
Za to, že tu nejsou, vděčíme rychlé vyjednávací iniciativě Kocába
Šmankote, jděte s Kocábem někam, kam sluneční svit nemůže. Nic ve zlym, ale vaše pravdoláskové založení je prostě do očí bijící . Už vidim, jak se sovětská generalita třese před vyplešlým Kocábem a odhazuje kalašnikovy do žita. Kocáb se tak spíš postaral o potravu pro bulvár, kdy pojal poněkud osobitě úlohu ministra pro národnostní menšiny (či jak se to jmenovalo), zatrtkal si Leilinou Abbasovou a z tohoto sblížení vzniknul malý mouřenínek.
se shodli na tom, že být tehdy u moci Putin, nikdy by tak hladký odchod svých vojáků nepřipustil.
Hmm, no to je diskutabilní. V době, kdy režim v zemích bývalého sovětského bloku prakticky všude již padl, tak si stěží dovedu představit, že by pobyt vojsk zrovna jen u nás odhájil kterýkoli politik. To bylo politicky neprůchodné, i kdyby na ruském trůně seděl Ivan Hrozný.
Ruský lid si prostě žádá mocného gosudara, soudružko. A ne nějakou bábovku, která se kloní zahraničním korporacím až k zemi pod tíhou mnoha stakánů vodky jako Jelcin. Pravda, máme tu určité prohřešky proti umělkyním z kundí vzpury. Zase si ale vemte, že určitý pokrok tu je. Takový Ivan Hrozný by ty umělkyně namotal na nějaké lámací kolo a nebo napíchnul na kůl. A navíc gosudar Voloďa si to vykompenzoval adopcí na kost pohublého a rachitického Žerára Depardieu (viz. příloha), který dostal ruský pas na stříbrném podnose. Takže se slitoval nad strádajícím umělcem a určitou lásku k umění tedy má. Na oplátku by si mohl třeba Gérard zahrát v epické historické sáze "Car Vladimír I.-IV. a jeho syn Dimka Medvěděv", nebo tak něco.
na kost pohublého a rachitického Žerára Depardieu (viz. příloha)
Nic ve zlym, ale vaše pravdoláskové založení je prostě do očí bijícíNo mám své ideály, to nepopírám..
Už vidim, jak se sovětská generalita třese před vyplešlým Kocábem a odhazuje kalašnikovy do žita.Ježišmarja to si opravdu nemyslím. Jak jsem říkala, to bylo možné jen díky Gorbymu. Ale uznejte soudruhu, že se toho nápadu a úkolu zhostil Kocáb se vší vervou a bez otálení. Budiž mu to přičteno k dobru.
Ruský lid si prostě žádá mocného gosudara, soudružko.Zatím asi pořád jo, potvrzuje se to i z vyprávění mého dědy a sesbíraných pamětí mých ruských předků. I všechno se časem mění a Putin už přestává být oslavovaný ruským lidem čím dál tím míň. Oponenti tam prý demonstrují každou chvíli, a včera nebo kdy i další lidi šli protestovat proti Putinovu rozhodnutí, že nepustí už žádné ruské sirotky do USA. Ale to už jsem odbočila. Každopádně díky za pobavení /upřímně/
tu jeho písničku "Cizí žena v cizím pokoji", miluji dodnes.
Myslíte S cizí ženou v cizím pokoji, já vím taky mam rád, to je chytlavá písnička . On už ten kudrnáč měl i tenkrát za ušima a věděl o čem zpívá, když to pak později naplnil s Leilou. Taky bych si klidně dal říct, některý černošky a zvlášť mulatky jsou moc pěkný, jenže ten kudrnáč má manželku a děti. A ten tunýlek v TRENDU taky naznačuje, že bude poměrně vyčúraný.
že hodně napomohl při odchodu vojsk, aby se určité skupiny u nás etablovaly
Jak to myslíte? Já bych řekl, že ruští vojáci tady nijak zvlášť nikomu v ničem nebránili, žili tak trochu v izolaci svým životem v kasárnách. A taky bych řekl, že určité skupiny obyvatelstva z toho mohli obchodně profitovat. Teď mám na mysli třeba různé kšeftíky za pohonné hmoty, kdo byl na vojně tak určitě ví, o čem mluvím. Ač jsem v totáči zas toho moc neprožil, tak nikdy nikde ruského vojáka nezahlédl ani koutkem oka.
Kocáb byl jen pozér a figurant, jehož zásluhy spočívaly v tom, že držel někde tašku s dokumenty. A nebo myslíte, že se s tím pózováním Kocába mohli svézt na té vlně popularity i nějací jeho kamarádi z Trendu, aby se dostali k lizu? Patrně to asi nějak tak myslíte, žejo?Kocáb byl jen pozér a figurantKocáb stál a čekal až mu někdo řekne co a jak a proč. Něco mohl udělat ale spousta věcí byla nad jeho chápání a i možné vojenské cíle. Ať už se jedná o depoty Javor ruských zbraní tak tyto věci stále podléhají státnímu tajemství a nevšiml jsem si, že by dokumenty, které byly uvolněny signoval Kocáb. Před nějakou dobou se ho reportéři v CT ptali zda o tom něco ví a on pouze prohlásil, že tyto věci se řešily za zavřenými dveřmi kam neměl přístup.
žili tak trochu v izolaci svým životem v kasárnáchOni byli rádi, že jsou zde u nás, to je jasné. Znal jsem je z roku 1985/1986 z Mimoňe apod. a vesměs to byli zcela normální lidé, kteří rádi prováděli výměnný obchod
Teď mám na mysli třeba různé kšeftíky za pohonné hmotyTehdy prodávali sud benzínu za 200 Korun, sice benzín měl jinou barvu, ale byl to normální benzín. Kamarád si od jednoho důstojníka nechal dovézt někdy v 87 malý hodinářský soustruh za cca 3500.-
některý černošky a zvlášť mulatky jsou moc pěknýmísto některé bych dal mladé
Na Kypru se dá domluvit rusky už úplně všude ))no neviem... naše decká tam chodia na prax, takže personál v hoteloch, kam chodievajú, vie už trochu slovensky:)...ale Rusi tam vraj tvoria podstatnú časť hostí, takže naše decká sa s nimi dohodli aj bez angličtiny( hoci sa ruštinu už neučia)
až na jaře nebo v létě.V říjnu 1989
Ve snaze zastavit útěky svých občanů zrušila východoněmecká vláda 3. října bezvízové a bezpasové cestování do Československa. Toto omezení bylo zrušeno až 1. listopadu. Obnovení možnosti cestovat do ČSSR na platný osobní průkaz vedlo pak k dalšímu exodu. Již po třech dnech bylo v Praze na 3 500 občanů NDR. Situace vedla až k rozhodnutí otevřít 3. listopadu západoněmecko-československé hranice. Během týdne je překročilo až 60 tisíc východních Němců. Situace se stala neudržitelnou, a proto se 9. listopadu otevřely hranice mezi východním a západním Německem. V noci již tisíce Berlíňanů proudily volně po obou částech města a od dalšího dne se začala bourat pověstná Berlínská zeď, rozdělující Berlín na východní a západní zónu.
No myslím, že šlo i o to, že oni si uvědomili, že když to Němci neudrželi v mezích pak u nás by se to určitě nepodařilo.
Jasně. Socialismus se sesypal v Polsku, Maďarsku a NDR, přičemž SSSR nijak nereagoval. To už jim muselo být jasné, která bije. Ale v lednu 1989 to ještě vypadalo dost jinak.
aj ja som sa cítila slobodne.Takže vlastně ani nebylo co měnit, žejo
Takže vlastně ani nebylo co měnit, žejo .To má byť s u g e s t í v n a otázka? Prominetní disidenti boli zviditeľnovaní v médiách na Západe a ostro sledovaní organizáciami pre dohliadanie na ľudské práva, dodržiavanie medzinárodných zmlúv, ktoré v rámci helsinského procesu ratifikovala aj ČSFSR. Takže o nejakom utrpení a strádaní u nich v 80. rokoch sotva možno hovoriť. Nie tak u tých neprominentných nepohodlných, tých izolovaných, ktorých nikto nepodporil a nikto im nepomohol a ani o nich nikto nikdy nepočul. Vy ste v tých 16-ich už boli na SŠ... Niekedy tvrdíte, že ste boli príliš mladá, aby ste mohli mať nejaký podiel na tej všeobecnej konformite... a inokedy ste boli podľa vás už dosť rozumná a informovaná, aby ste mohli chápať podstatu toho režimu. Tak keď ste to chápali, iste ste to aj nejako otvorene demonštrovali. Napr. v škole, neúčasťou na nejakých režimových podujatiach a pod.:) .
Niekedy tvrdíte, že ste boli príliš mladá, aby ste mohli mať nejaký podiel na tej všeobecnej konformite.Nikoliv, to jsem nikdy netvrdila. Pouze jsem řekla na svou obranu proti nechutným útokům M-traina, který mě častuje estébačkou, že už vzhledem k věku by to jaksi nebylo možné
Tak keď ste to chápali, iste ste to aj nejako otvorene demonštrovali.Na to jsem skutečně neměla odvahu, já se policajtů dost bála, byli agresivní, hrubí, sprostí. Právě proto, že jsem zažila tu atmosféru strachu a do jisté míry bezmoci vůči tomu hnusnému režimu, o to víc si vážím lidí, kteří našli odvahu a dali všanc svůj život. A o to víc mě dráždí, když tu na ně dnes někdo plive a vysmívá se jim. Bývalí disidenti si naopak zaslouží dík za svůj postoj.
nechutným útokům M-traina, který mě častuje estébačkou, že už vzhledem k věku by to jaksi nebylo možnéon Vám tak říká protože Vy ihned na každého vyblijete to čím Vás někdy v minulosti urazil. Jako chápu, že někdo si pamatuje, že ho někdo nazval XXX, ale kdo si má pamatovat detaily. No většinou jen Vy. Bez urážky, pokud máte fotografickou pamět pak snad, ale jinak to ani moc nejde.
že už vzhledem k věku by to jaksi nebylo možnéNedá mi to se nezeptat, nechodila jste na diskotéky na tehdy slavná místa? Myslím tím diskotéky U Bílého Koně, Ambassador a CKD? Byl jsem tam v roce 1989 asi 2x a tehdy tam bylo hodně dívek vašeho věku (jistě bylo to jen nad 18, ale kdo by se tím tehdy zabýval ne?).
on Vám tak říká protože Vy ihned na každého vyblijete to čím Vás někdy v minulosti urazilSlova "vyblijete" si nechte pro sebe. Možná blijete vy, já se snažím slušně diskutovat. Jinak to, že někoho dráždí, že se jsou tu archivované diskuze a z toho důvodu se dá hůře lhát, není můj problém a rozhodně to není důvod někoho nazývat estábákem. Do archívu diskuzí sahá mnoho diskutérů, předpokládám, že i vy jste jej někdy použil. Samotný M-train tu několikrát kopíroval citace dokonce i z jiných webů, a to pouze z důvodu útoků. To vám nevadí?
Nedá mi to se nezeptat, nechodila jste na diskotéky na tehdy slavná místa?Nevím, co to má společného s tématem v diskuzi. Nejste mým přítelem a proto nevím, proč bych vám měla odpovídat na osobní otázky. Já se vás taky neptám, kam jste během dospívání chodil nebo nechodil, jaké byly vaše koníčky atp. a skutečně mě to ani v nejmenším nezajímá.
Nevím, co to má společného s tématem v diskuziProstě jsem se zeptal jen tak, protože ty diskotéky byly celkem vyhledávaným místem děvčat vašeho věku. Nic víc nic míň, prostě otázka.
S odstupom času, M-train, celkom ľutujem, že som sa minule postarala do Vašej výmeny s touto Marcelou,Mno, pokud si dobře pamatuju, vždycky jste se spíš stavěla na jeho obranu, a tím pádem i na obranu jeho útoků. Tak to začalo i v minulé diskuzi, jenže pak jste uznala, i vzhledem k jasným argumentům, že on je ten, kdo tu dělá zlo a následně mě podpořila. Za což vám dík. Pokud toho nyní litujete, je to poněkud smutné, hlavně kvůli vám, já se s tím smířím. Totiž takhle emočně lítat ode zdi ke zdi, musí být poněkud frustrující. K tomu všemu je i smutné to, že přijímáte zavděk podpory tohodle člověka, který se projevuje, jak se projevuje /nevěřím, že se vám to líbí/ z důvodu vlastní uražené ješitnosti. Mimochodem, já se vás taky párkrát zastala, a to i dříve před panem Jílkem, když se mi nelíbilo, jak s vámi jednal. A nelituji toho ani ve chvílích, kdy jsme ve sporu, mnohdy dost vyhroceném. Prostě jsem to v té chvíli tak cítila a za tím si stojím i v jiné situaci a době. V některých názorech s váma i dost souhlasím, v některých méně a v jiných vůbec ne. Pokud začnete mluvit o politice, připadá mi to zkrátka, že argumentujete značně demagogicky a to ve mě vyvolává logicky prudké reakce. Ani v takových chvílích si ale nemyslím, že je nutné hrotit to do nadávek a nekonkrétních obvinění ze lží.
Takže teraz uznávam, že som urobila zásadnú chybu, lebo som tým znova nadviazala už prv prerušenú nezmyselnú komunikáciu s osobou, ktorú som tak na seba presmerovala a teraz sa jej zas nejakú dobu nestrasiem:)Jestli nechcete, nekomunikujte se mnou, nemám s tím problém.
. Tak to začalo i v minulé diskuzi, jenže pak jste uznala, i vzhledem k jasným argumentům, že on je ten, kdo tu dělá zlo a následně mě podpořila.nikoho som nepodporila, len som chcela obrúsiť vzájomné hrany K tomu, že údajne pokiaľ ja hovorím o politike, uchyľujem sa k akejsi demagógii... tak voči tomuto sa asi aj zbytočne budem ohradzovať:)...demagóg je luhár, klame, aby získal mocenskú výhodu, dosiahol svoj cieľ. Je to mimochodom jedno z najobľúbenejších slov stalinských dogmatikov, ktorí takto radi označovali každú odchýlku od večných právd vo svojich príručkách. Môžete si urobiť jazykový rozbor dokumentov z tej doby:). Navyše, keď už je reč o podkladoch, tak by ste museli konkrétne pomenovať a doložiť tú moju demagógiu...ale iste nie dôkazmi z nejakých politicky motivovaných článkov z tlače, ktorých autorom je ideologicky určitým smerom orientovaný publicista, ktorý k faktom a ich interpretácii pristupuje na základe svojej vnútornej motivácie (svojich hodnôt, ktoré sa odrážajú v jeho názoroch, zo snahy cvidieť veci také ako chce,aby boli, a nie aké s najväčšou pravdepodobnosťou sú). A nedajbože aj na základe vonkajšej motivácie (politické ciele sponzorov daného média). Okrem toho, každý historik vie dobre, že historicko-spoločenské javy a procesy sú tak zložité a mnohostranné, že vôbec nie je jednoduché získať objektívny pohľad na ne. A že musí uplynúť aj nejaká doba, kým sa na ne dá pozrieť z nadhľadu, osobne nezaujato. A tiež že si to vyžaduje skúmanie spoľahlivosti histor. prameňov, ich porovnávanie, diskusiu... a tá, ako som povedala, končí, ak niekto začne účastníkov zhadzovať ich označovaním za luhárov, demagógov bez toho, aby sám vedel doložiť svoje tvrdenia niečím skutočnými argumentami, a nie iba citáciami z pera akýchsi žurnalistov, ktorí nemajú problém robiť rýchle závery, nadbiehajúce momentálne platným oficiálnym politickým líniám. Vy to zrejme tak nevidíte, ale už aj tie programy pri príležitosti výročia nežnej revolúcie začínajú pripomínať niekdajšie podobné na Víťazný Február:).Kryl a mnohí ďalší by sa v hrobe obrátili. Obvinenia zo lží z Vašej strany:
9.1. 12:41 Marcela* | Praha Re: Amnestie ...Sorry, ale tenhle koment je jak vystřižený z Rudého práva. Přesně ty samé argumenty /lživé/, které používali a používají komunisti. Všimla jsem si, že když se snažíte někoho zdiskreditovat, začnete ho pomlouvat, že mu nešlo o ideály, nýbrž "o prachy". ... Je to docela nechutné. 9.1. 15:42 gtz Re: Amnestie Odpovědět | Sbalit | Výše | Link | Blokovat | Admin Přesně ty samé argumenty /lživé/ kde jsem lhal? že jsem řekl, že mašinové byli vrazi? 10.1. 10:58 Marcela* | Praha Re: Amnestie ...O bodu 3) by se dalo dlouze diskutovat, bod 1) a 2) jsou totální lži. 10.1. 11:58 gtz Re: Amnestie Dobře, takže jinak, v těch letech zde byl suverénní stát, který měl vládu, jistě dělal nějaké čistky, ale tehdejší stát byl právně uznaný a nelze to nějak zpochybnit. S bodem 2) jsem ustřelil to je pravda i když na toto téma se toho také hodně psalo (proč, jak apod.), dnes to nejsem schopen dohledat, proto píši, že jsem ustřelil (myslel jsem, že jsem to schopen dohledat, ale bohužel již nejsem schopen ty zdroje najít) Bod 3) dle současné se jedná o terorismus, zasazení do historického rámce bude muset udělat někdo jiný.Nemali by ste si dovoliť označovať ľudí, ktorí nemajú o nič menší historický prehľad ako Vy, ba povedala by som, že ten Váš je plytší, pretože ( čo nemyslím v zlom, len ako fakt), nemáte na to žiadne špeciálne vzdelanie a tiež máte to poznanie tých faktov a ich historických okolností plytšie ( čo je, prepáčte, ale vidieť pri sledovaní diskusií na tieto témy) a chýba vám aj osobná skúsenosť, to stretnutie s tou históriou ( jej časťou) zoči-voči...
demagóg je luhár, klameTak bych vás opravdu nenazvala, to tu dělá jiný člověk. Měla jsem spíš na mysli, že argumentujete subjektivně, s citově negativním podtextem, občas hájíte osoby, které si obhajobu vůbec nezaslouží a naopak, pak zpochybňujete či minimálně nepřijímáte objektivní zdroje jako ty výše uvedené, uchylujete se k odsudkům jako "sadističtí vrazi" apod.
nie právny štát v zmysle dodržiavania ľudských právano to jsem myslel
viedli mňa, gtz a mnohých ďalších k záveru, že to nebolo hrdinstvo, ale vraždeniebyli osvobozeni pouze protože čin byl promlčen (nevím zda je možné promlčet vraždy, ale to je daň dnešní doby a tehdejších rozsudků)
boli sadistické. To mi nehovorí len emócia, ale aj rozumsouhlas
Naozaj to nemá cenu.Já už jsem nad tím vysvětlováním zlomil hůl.
wikipedii /neříkám, že je vševědoucí, ale nelze ji také vytknout nedostatek objektivity/ešte k wikipédii... nie že by to nemohla byť dobrá pomôcka napr. pre študentov, ale v nijakom prípade to nie je a nemôže byť hlavný a už vôbec nie jediný zdroj informácií a napr. v zozname použitej literatúry v diplom. a rôznych iných záver. prácach sa neodporúča ...autori článkov vo wikipédii čerpajú z literatúry, ktorú majú poruke, resp. ktorú si zoženú, občas je niektorá téma spracovaná pekne, ale v závislosti od tých zdrojov, z ktorých čerpali, sú to jednotlivci, ktorí sa trebárs o tú tému zaujímajú ale sami nie sú nijakí špecialisti(väčšinou), ktorí by o nej vedeli viac, než si sami načítali
To co jsem psal bylo v kontextu té doby a bylo nevyvratitelnéTo si děláte srandu? Ano, očima a v kontextu tehdejšího zrůdného režimu to bylo jistě nevyvratitelné...
No ty máš doma jenom dcerunku, které tady zoufale sháníš tatínka.Tak to jsi na omylu, kudrnáči. Další z tvých výmyslů, x-tý v řadě. Zřejmě opět podle sebe soudíš druhé, ovšem u tebe by odpadalo i to dítě. Jsi zřejmě sám jako pověstný kůl v plotě, chybí tí někdo k naslouchání, a tak tu ventiluješ své prudy veřejně, 24 hod denně, 7 dní v týdnu
.. Ambassador, CKDTy kluby si pamatuji ze svého mládí, tehdy to bylo hodně in pro tehdejší mládež. No a když jsi měl dost peněz tak se holky nijak neupejpaly a bylo to jak v Bony a klid. Pamatuji si na hodně hezké děvčata ... sestry Žáčkovy, Jitka Krafferová , Míša Srbová. Prostě kus minulosti a historie.
ještě začátkem 70. let byly slušné dívky (zdůrazňuji slušné a se vzděláním!) ochoté jít za punčocháče s cizincem .. tak byly ty punčocháče nedostatkové ..no ale kristušát, pán Smolík, už zas tak nepreháňajte! Kedy nosili Golden Kids tie farebné šponovky... teda kaliopky? To muselo byť ešte pred 68. Ako predčasne vyspelá dievčina - sopľa okolo 10 ročná som mala všetky možné farby pančucháčov( a neboli to nijaké cvernové pančuchy na štrompandlu)a hoci u nás bola jedna "obuva", dve "galanterky" a jedny "odevy," a do tuzexu som nechodila, bony moja mama nekupovala, nebol problém ich kúpiť. Tenké silonky mi mama nechcela dovoliť nosiť, že som na to primladá a na takej sopli by to vyzeralo smiešne, a že by som to aj tak hneď roztrhala (mala pravdu:)). Ale o dva - tri roky som ich už nosila a celé topánky šli do smetí:).Takže nepreháňajte s tou biedou a zaostalosťou. My a NDR sme na tom tak zle neboli koncom takých 60. rokov a v 70.
Ono to je asi tím že je to tak zanořené vlákno že už je v tom bordel.
tak to omlouvám, vlákno mířilo na můj post. To snad proboha není o tom, že by si někdo pletl něco s něčím, my jsme se pouze bavili o autech o ničem jiném.Ono to je asi tím že je to tak zanořené vlákno že už je v tom bordel. Však já jenom upozorňoval na to že dezén a design jsou různá slova.
Pretože.... ak jej neumrie pre ňu priskoro, tak sa možno bude musieť starať o človeka, ktorý už nebude ním aj keď to bude on. A to je možno ešte ťažšie, ako keby zomrel.
Nebo šoupne dědka do LDN a má po starostech. Samozřejmě až poté, co na ni přepíše veškerý majetek.
ani nebylo co měnitOpakuji, vy to vidíte očima 16-leté slečny, které nic nezažily. Nevím co Vám politika v 16-letech říkala, ale v mých 16-letech nic. Já jsem se tehdy zajímal jen o to druhou část populace a nebylo to zase tak špatné. To jsem odbočil od toho co jste se ptala. Ale i tak na tu otázku nelze jednoznačně odpovědět. Většina normálních lidí a lidí z vesnic vidí celou sametovou revoluci jako velký podvod na obyčejných lidech, nic víc nic míň. Tito lidé pomohli vládě padnout a myslíte si, že pro ně je nějaká změna? NE. Není. Stále chodí do stejné práce jako před (tedy pokud ta práce ještě je a pokud to nějaký tunelář nezlikvidoval). Pokud mohou a finance jim to dovolí tak jezdí na dovolené tam kam předtím. Snad jediná změna je možnost cestovat a vlastně i možnost svobodně vystupovat/publikovat apod. No tehdy když jsem v roce 1989 nadal svému šéfovi tak myslíte, že se něco stalo? NE. Nadali jsme si a pak jsme šli v klidu na pivo. A byl klid. A dnes? Když bych toto udělal dnes tak jsem bez práce a bylo by celkem jedno, že šéf je zmrd a nic neumí, ale je synáčkem nějakého dalšího zmrda. Zabýval se vůbec někdy ten Váš VH lidskou existencí a důsledky svých projevů? Asi ne, byl to jen a jen populismus a nic jiného. kdyby se tím zabýval tak by nikdy nedopustil, aby republika skončila tak jak skončila. Myslím tím i to, že když se dostavil na SK (tuším Martin) a tam prohlásil, že naše republika již nebude potřebovat opravovat/vyvážet zbraně, protože bude jen mírová tak asi moc dobře musel vědět pro kolik lidí to bude konec existence/práce apod. Dobře musel vědět, že ti lidé co celý život pracují na jednom místě nemají šanci najít uplatnění v oboru.
Většina normálních lidí a lidí z vesnic vidí celou sametovou revoluci jako velký podvod na obyčejných lidech, nic víc nic míň. Tito lidé pomohli vládě padnout a myslíte si, že pro ně je nějaká změna?
Jednu věc si lidé většinou neuvědomují. Kdyby roce 1989 režim nepadl, myslíte, že by to tady dnes vypadalo jako tenkrát? Myslím po ekonomické stránce, kdy si většina lidí chodila do práce odpočinout, z práce vypadla několik hodin před koncem pracovní doby na chaty, kde kutili z ukradeného materiálu?
Myslím tím i to, že když se dostavil na SK (tuším Martin) a tam prohlásil, že naše republika již nebude potřebovat opravovat/vyvážet zbraně, protože bude jen mírová tak asi moc dobře musel vědět pro kolik lidí to bude konec existence/práce apod. Dobře musel vědět, že ti lidé co celý život pracují na jednom místě nemají šanci najít uplatnění v oboru.
Nepřeceňujte ho. Velcí myslitelé takové detaily neřeší. Oni mají své vize a drobnosti je nezajímají.
Myslím po ekonomické stránceOno by se to muselo uvolnit tak jak tak, režim již nestačil všě financovat a vzpomínám si, že v televizi v těch letech o tom již někdo mluvil, že strana chce více závodů jako je JZD Slušovice. Hodně lidí chodila normálně makat do fabrik, JZD apod. a jen málo lidí bylo v práci tak, aby mohlo utéct. Já jsem tehdy dělal servis pro více firem a nevšiml jsem si, že by v pátek tam bylo pusto a prázdno.
Velcí myslitelé takové detaily neřeší.Pokud patří mezi detaily ztráta práce mnoha lidí, výpadek ekonomiky (příjmů) z toho oboru pak nevím zda bych to bral jako detail. Bral bych to jako sviňárnu.
Ono by se to muselo uvolnit tak jak tak, režim již nestačil všě financovat a vzpomínám si, že v televizi v těch letech o tom již někdo mluvil, že strana chce více závodů jako je JZD Slušovice.
Klíčová otázka je, kam až by režim uvolnil ekonomiku? Pokud by přestal dotovat ztrátové podniky, tak by musely zkrachovat, tím pádem by se objevila nezaměstnanost a vlastně bychom se dostali do dnešního stavu. Kdyby podniky nekrachovaly, tak by zase nešlo o žádnou reformu.
Hodně lidí chodila normálně makat do fabrik, JZD apod. a jen málo lidí bylo v práci tak, aby mohlo utéct. Já jsem tehdy dělal servis pro více firem a nevšiml jsem si, že by v pátek tam bylo pusto a prázdno.
Všichni utéct nemohli, ale vypařit se a nechat kolegu za sebe odpíchnout, byla poměrně běžná praxe.
Pokud patří mezi detaily ztráta práce mnoha lidí, výpadek ekonomiky (příjmů) z toho oboru pak nevím zda bych to bral jako detail. Bral bych to jako sviňárnu.
Myslel jsem to ironicky. Velký "myslitel" je prostě povznesen nad přízemní "detaily".
Myslím po ekonomické stránce, kdy si většina lidí chodila do práce odpočinout, z práce vypadla několik hodin před koncem pracovní doby na chaty, kde kutili z ukradeného materiálu?áno, máte pravdu, na chaty väčšinou vypadli tí z "bieleho domu"... dosť som v 80. rokoch striedala zamestnania:)... už neviem, koľko ich bolo... asi 6 alebo tak nejak od 1981-1986/7... no a v jednom z nich sme ostali v lete v práci len ja a sekretáírka riaditeľa... ostatní boli "kutiť":))... alebo v jednom inom zamestnaní som sa cítila trápne, že sa vyprázdnila výrobná hala asi tak pol-trištvrte hodiny pred koncom prac. smeny, tak som šla tiež... všetci stáli pred vrátniciou už vysprchovaní a pripravení na odchod, veselo debatili... no a mne bolo trápne sa tam k nim postaviť, vedomá si toho, že asi 10 minút ešte mám byť na pracovisku... tak aby som nepodvádzala som prešla popod spustenú rampu a postavila sa transparentne na náprotivú zastávku robotníckych autobusov... keď odbila 14. hodina, rampa sa zdvihla a celý dav sa prevalil ku mne na tú autobusku... nasledujúci deň som musela ostať v robote o hodinu dlhšie, potom mi už bolo jasné, ako to funguje, že si môžem "štíknuť" až po tej štrnástej... :)
Svědectví Evy Kantůrkové je autentické a pravdivé. Jediným zdrojem nezávislých a nezcenzurovaných informací bylo /sic rušené/ radio FE. To táta doma vždycky večer pouštěl, takže jsem si vyslechla poměrně hodně informací ohledně osudů "prostistáních živlů" a mnoho jiných zajímavých věcí, i nepolitických.:) ja som bola v emigrácii na materských dovolnkách a SE a BBC mi chrčali doma neustále. A potom, na jeseň v 89. som si v noci nosila rádio, na ktorom sa to dobre chytalo, do práce.Nášmu riaditeľovi sa kľudne dalo povedať, že Veľkú októbrovú (říjnovú) revolúciu už neoslavujú ani v Kremli a ani tam si už nezdobia okná - a on, chudák, na to, že okolo by mohol ísť nejaký súdruh z OV KSS a mohol by sa do toho obuť... Bolo mu vyslovene trápne, ale bol v zodpovednej funkcii a nechcel zbytočne provokovať nejakého blbca. Ale že by bol niekoho poškodil, to nie. "Komunista"- ako inak, bez toho nemohol byť riaditeľom.
Jediným zdrojem nezávislých a nezcenzurovaných informacía ani to nie je celkom tak,napr. ten náš Literárny týždenník (potom, po novembri sa nejak zopsul) v tom čase dosť otvorene kritizoval pomery
totální skalní alpinista a říťolezec.Koho se má jeho řiťolezectví týkat, prosím?
Proč dodnes ještě nebyl souzen a odsouzen za kauzy ohledně pronájmu PROMOPRO? Proč?Pláčete na nesprávném hrobě. Pokud byl osobně vinen za předraženou zakázku, nechť je spravedlivě souzen a odsouzen.
Pláčete na nesprávném hrobě.on byl ministrem, který toto podepsal a něco takového prostě musel vědět. No asi budu muset požádat Kalouska aby konečně dotáhl jednu věc do konce.
To říťolezectví myslím jeho styky s amerikou.No, celkem ho chápu, že je mu bližší USA než putinovské Rusko.
Prostě mně ten člověk nesedí, hotovo, vybavené, tečka.Na to máte pochopitelně právo a to vám nikdo nebere, jenže používat na něj zbytečné invektivy a bagatelizovat jeho dřívější zásluhy se mi jeví jako nečestné.
bagatelizovat jeho dřívější zásluhyOn nic neudělal, jen dobře věděl na jakou stranu si stoupnout. Opakuji za to, že vydával nějaký plátek dostal jen 2 měsíce vězení. Přitom VH dostal jen za pouhou shromaždování nebo co to tehdy bylo 9 měsíců. Proč jen 2?
On nic neudělal, jen dobře věděl na jakou stranu si stoupnout.
Proč jste to neudělal také? Když vám bylo jasné, že se režim hroutí, mohl jste také něco podepsat nebo vydat. Odseděl byste si pár týdnů fešáckého kriminálu s ostatními disidenty a po revoluci byste udělal kariéru.
Tohle je trochu podpásová poznámka, ne?
Nemyslím si. Pokud někdo tvrdí, že si Vondra hrál na hrdinu v době, kdy už o nic nešlo, tak měl udělat to samé.
Pokud někdo tvrdí, že si Vondra hrál na hrdinu v době, kdy už o nic nešlo, tak měl udělat to samé.hrať hrdinu.-)? Že sa to už nezadržateľne zosypáva bolo naozaj jasné už v tomto momente potom nasledovala sviečková demonštrácia, a január 89 Zaujímavé, že ten Kopeckého prejav (alebo Kňažkov) z tej doby nikto už nezaznamenáva, hoci to bolo ešte pred tým rokom 89, keď- ako tvrdíte- sa až do novembra nič nehýbalo. To jednoducho nie je pravda. A to, že Vondra bol na očiach ( hovorca Charty) neznamená, že neboli iní, neznámi, ktorí išli s kožou na trh za pre nich ťažších podmienok.
tak by se v roce 1989 musely vyrojit davy rychlokvašených "disidentů".ale veď sa aj vyrojili a roja!
Jak pro koho. Např. Pavla Wonku komunisté tak zmáčkli, že zemřel ve vězení v dubnu 1988.Nechcela som to napísať, je to súkromné, takže je to trochu trápne. Ale nedá mi to. Prípad Wonku samozrejme poznám, v tom čase som bola na tej MD, Slobodná Európa pravidelne informovala o Wonkovom stave. Prepáčte, ale mne to už pripadalo tak, že tam ani tak nešlo o konkrétneho človeka, ako o úmrtie politického väzňa vo väzení. Sú ľudia, ktorí majú takú tú mučenícku potrebu. A rebeli. Dlhoročná partnerka môjho brata sedela (dostala dva roky nepodmienečne) za slovné útoky na socialistický režim a jeho vedúcu silu, pričom sa jej podarilo niečím trafiť Husákov obraz na stene v jednej úradnej miestnosti a ten spadol a rozbil sa. Vtedy mala nejakých 19. Môj brat, ktorý principiálne nechodil voliť komunistov,(a ani teraz nevolí "týchto hajzlov") takže ho počas volieb stále hľadali u nás doma, kde mal trvalý pobyt(pracoval na montážach) sa s ňou zoznámil až potom. To väzenie za zhanobenie obrazu hlavy štátu mu vtedy zaimponovalo asi najviac:). Tie keci dnešných antikomunistov o hrdinstve odporcov režimu by ho fakt vytočili:).Takí sprivatizovali firmu, kde vtedy robil a zdierali svojich bývalých zamestnancov, až ich nakoniec dostali na úrady práce.
Tak tady naopak s tebou nesouhlasím. Oni se vyrojili, a takovým způsobem, že těch pár původních, skutečně čistých, nestačilo zírat.
Napsal jsem to nepřesně. Myslel jsem, že se měli vyrojit před listopadem 1989, což se nestalo. V prosinci 1989 byl už disidentem každý druhý, to ano.
Ale to je snad typický rys našeho národa, který tak prostě reaguje, proto taky nepotřebujeme žádnou armádu, protože bysme nikdy stejně nebojovali,No, ještě před protektorátem to takhle rozhodně nebylo. Češi byli odhodlaní bojovat.
Zaujímavé, že ten Kopeckého prejav (alebo Kňažkov) z tej doby nikto už nezaznamenáva, hoci to bolo ešte pred tým rokom 89, keď- ako tvrdíte- sa až do novembra nič nehýbalo. To jednoducho nie je pravda. A to, že Vondra bol na očiach ( hovorca Charty) neznamená, že neboli iní, neznámi, ktorí išli s kožou na trh za pre nich ťažších podmienok.
Já netvrdím, že se nedělo vůbec nic. Ale nešlo o žádný masový jev.
Ale nešlo o žádný masový jev.To iste nešlo. Ale nebola len Praha a Havel, ani iba katolícky disent Čarnogurského a spol., ktorí mali zahraničnú podporu, čo ich robilo ekonomicky nezávislými od toho režimu. Ekonomické vydieranie bola hlavná metóda eliminácie "nepriateľov socializmu" v tom čase. Neboli zďaleka jediní, ktorí nemohli vykonávať svoju profesiu a ani žiadnu inú, než nejakú "podradnú" prácu. A niektorí z nich sa zas až tak zle nemali a uchytili sa ako podnikoví právnici alebo advokáti
Vyštudoval právo na Karlovej univerzite v Prahe. Doktorát práv získal v r. 1971 na Univerzite Komenského v Bratislave (o Čarnogurskom)... V r. 1970 – 1981 pracoval ako advokát v Bratislave a v tomto povolaní sa stal známym ako zástupca náboženských aktivistov a politických disidentov v rámci celého Česko-Slovenska.(A za daných okolností by niektorí ani nechceli vykonávať svoje povolanie, napr. žurnalistiku.) Myslím si, že Havlovi bolo nepríjemné to jeho mýtizovanie a blahorečenie ešte za života a nadšené včielky Majky, ktoré ho náhle začali oddane obletovať, mu museli pripadať ako muchy mäsiarky, rovnako ako tie roje z osích hniezd (po)novembrových disidentov, oddaných demokracii a veci kapitalizmu. Určite sa stihol prebrať z niektorých svojich naivných predstáv - a niektoré ich neželané následky si zrejme uvedomoval. Určite nerozumel dosť dobre niektorým politickým záležitostiam, napr. Slovensku - to šlo mimo neho, nechápal... Ale vcelku by som jemu verila, že nemal nijaké zlé úmysly a snažil sa jednať čestne, a že nakoniec zistil, že sa v tej mocenskej pozícii cíti nesvoj( i keď zas neverím, že o ňu tak úplne nestál, aspoň keď sa o nej rozhodovalo).
Žádné udávání, šikanování, pohrdání? Kdepak. Dokonce mě jednou začali objímat a volat sláva, zůstanete tady s námi. Ptala jsem se, co se děje, proč bych tam neměla zůstat. A oni vyprávěli, že pan ředitel Šlosar s panem Bartoškou, což byl šéf komunistů, ale báječný člověk, šli na městský výbor KSČ ke Kapkovi a řekli mu: jestli už nemůže paní Kubišová ani u nás dělat písařku, tak ji dejte „do plynu“. A od té doby byl klid. Já asi špatně slyším. Vždyť naprostá většina vašich bývalých kolegů, kteří v podstatě dvacet let neslezli z obrazovky, točili desky i filmy, teď líčí na potkání, jak hrozně trpěli a byli nesvobodní. No tak třeba oni to tak pociťovali, jako úžasnou nesvobodu. A navíc pěvecká dráha byla chůze po minovém poli. Vašek Neckář si snažil celou tu minulou dobu zničit kariéru, protože vždycky když mě potkal, plánoval nějaké společné vystoupení. Musela jsem ho přesvědčovat, ať neblázní, protože by ho hned zakázali. A tak jsme si počkali až do 27. listopadu 89. Chodili za vámi i jiní? Karel Černoch a Kája Gott.... zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/osud-je-osud-proste-to-na-mne-padlo20091122.html
A navíc pěvecká dráha byla chůze po minovém poli.No je vidět, že Helena Vondráčková uměla chodit po minovém poli celkem obstojně.
Proč jste to neudělal také? Když vám bylo jasné, že se režim hroutí, mohl jste také něco podepsat nebo vydat. Odseděl byste si pár týdnů fešáckého kriminálu s ostatními disidenty a po revoluci byste udělal kariéru.Dobrá otázka, která bohužel asi zůstane u gtz bez odpovědi. Je snadnější zaobírat se tím, jak se chovali herci, zpěváci, "drbat" kde koho včetně disidentů a být po vojně generálem..
Doplatili na to, že jejich příbuzní byli loajální se zločinným režimemvy a vaši príbuzní ste neprejavovali lojalitu s režimom?
Normální lidé byli loajální s režimem. A to i tím, že děti mohli studovat apod.To ale nebola otázka na Vás...a keď sme pri tom štúdiu, študovať najmä tie vyhľadávané a atraktívne odbory (medicína, právo a iné) mohli v prvom rade tí, čo mali dosť "bodov" a potrebné kádrové predpoklady... to znamená, že mali nejakého "kádra", cez ktorého sa to vybavilo (a v tých 80. rokoch za úplatok), na to púha prejavovaná lojalita a ani robotnícky pôvod sami osebe nestačili. Takže kolobeh elít sa vôbec nezastavil ani v tých rokoch (fašista aj komunista v rodine sa vždy zídu:)). Neoplatilo sa príliš okato vzpierať- to je fakt. Ale či to bolo normálne, to je diskutabilné. Task ako teraz, keď nadriadení na pracovisku vyžadujú bezpodmienečnú lojalitu od podriadených bez ohľadu na to, či to je alebo nie je v súlade s nejakými vyššími princípmi a pravidlami. A človek čuší, lebo tak ako vtedy, chce nejako prežiť a "mať sa dobre."
Máte na mysli někoho konkrétního z nás diskutujících?bolo to napísané jasne, koho myslím: "militantní antiboľševici, ktorí sú po vojne generálmi"
Randy tu označil partizánov resp. členov protifaš. odboja za teroristov či banditov.
To rozhodně ne. Jen se chci dopátrat rozdílu mezi Mašíny (mimochodem, oni se zapojili i do protinacistického odboje) a odbojáři v protektorátu. V obou případech tu byl jakýsi "právní stát" a v obou případech odbojáři porušovali tehdy platné zákony.
Aj jedni z tých, ktorí boli najviac nacistami prenasledovaní.
Také tady bylo určité období, kde soudruzi a soukmenovci navzájem velmi dobře spolupracovali.
To teda rozhodne neboli, pretože neľudskejšia ideológia, ktorou Hitler zdôvodňoval svoje rozširovanie životného priestoru nebola, na okupovaných a násilne v Ríši pripojených územiach sa dopúšťali nacisti genocídy na skupinách obyvateľstva
Jistě, zatímco komunisté byli humanita sama a žádný útlak neprováděli.
soudruzi a soukmenovci navzájem velmi dobře spolupracovalino áno, máš na mysli napr. Fučíka? alebo Husáka, ktorý sa kamarátil s ľudáckymi špičkami, lebo obe strany sa snažili zaistiť si otvorené dvierka, keby niečo...ale napr. taký Clementis bol vylúčený zo strany pre nesúhlas s paktom Ribbentrop - Molotov... potom o pár rokov znovu prijatý...ja nerozoznávam politickú (ideologickú) príslušnosť karieristov a kolaborantov...
Jistě, zatímco komunisté byli humanita sama a žádný útlak neprováděli.určite sa mnohí medzi nimi angažovali z humanistických pohnútok... iná vec je, kto sa predral k moci, či to boli práve tí humanistickí idealisti... a nevkladať mi do úsť výroky, ktoré som nevyslovila:)
Ten rozdiel bol asi v tom, ako píše miro... koho že to zabili? Tých komunistických zločincov, ktorí si to zaslúžili - alebo jednoducho toho, kto im prišiel do cesty za ich ušľachtilými úmyslami?
Pokud mluvíte o Mašínech, tak všichni lidé, které zabili, měli uniformu nebo byli ozbrojeni. Taková je partyzánská válka - potřebujete zbraně, peníze a vybavení. Zabíjíte nebo budete zabiti. V partyzánské válce navíc neplatí konvence a neberou se zajatci.
to nebola nijaká partizánska vojna
Proč ne? Třídní boj si nevymysleli Mašíni, ale komunisté.
priali si tretiu svetovú vojnu...
Která měla osvobodit jejich vlast od totality. Stejně tak si v roce 1939 čeští emigranti ve Francii přáli, aby začala válka a oni mohli bojovat proti Hitlerovi.
Která měla osvobodit jejich vlast od totality.za použitia nejakej tej atómovej bomby... keď sa rúbe les, lietajú triesky:) no, triedny boj tu bol vždy, dávno komunistami a čím viac sa bude prehlbovať táto pseudodemokratická kleptokracia, tým viac sa bude vyostrovať... to nie je teoretický, ale praktický problém:) a je fuk, či na to použijete marxistickú alebo inú terminológiu veď ho vediete aj vy, koho označíte podľa vlastných kritérií za zločinného komunistu, boľševika (niekto za lúzu a pod., na všetky tie žlčovité označenia si teraz nespomeniem), to nie je človek a podľa vás zaslúži(l) smrť... a čo tak výbor, ktorý by rozhodoval, kto je a kto nie je vhodný na odstrel?...
za použitia nejakej tej atómovej bomby... keď sa rúbe les, lietajú triesky:)
ČSR byla také osvobozena od nacistů až po světové válce, která si vyžádala 60 milionů mrtvých.
veď ho vediete aj vy, koho označíte podľa vlastných kritérií za zločinného komunistu, boľševika
To jsou věci. Až dosud jsem neměl tušení, že místní diskuzí vedu třídní boj. Také jsem nevěděl, že pro označení historické postavy za zločince potřebuji nějaké schválení. A kdo ho vydává?
Válečný stav za války s Německem byla jiná situace než toto.
Opakuji, že my jsme nebyli s Německem ve válce. Naopak jsme byli jeho součástí.
To byl pouze terorismus nejhoršího zrna. Pouze byli zavražděni nevinní lidé a je celkem jedno kdo to byl.
Rozumím tomu správně, že tvrdíte, že odboj je přípustný pouze za války nebo v případě okupace jiným státem?
Opakuji, to co oni dělali nebyl odboj. Kdo někoho úkladně připraví o život ať už je jedná o to nebo to tak je prostě vrah.
Trochu jste vyhnul odpovědi na otázku, jak je to s odbojem proti vlastnímu státu. Tak si to představte - německý Žid dostane předvolání k nástupu do koncentráku. Je povinen nastoupit, když je to podepřeno zákonem? Co když na útěku zabije gestapáka nebo policistu? Je to hrdina nebo terorista?
To co dělala ta grupa nebyl odboj, ale jen prostředek jak získat peníze na opuštění republiky.
Republiku opustili tak, že dojeli vlakem k hranicím a přešli lesem. S sebou měli čtyři pistole, pár desítek nábojů a věci, které měli na sobě. K tomu nepotřebovali přepadat auto s výplatami.
Nevyhnul jsem se otázce, prostě nemíním komentovat věci které jsou spolu neslučitelné. Dáváte dohromady věci, které se děly během trvání II. sv.války a věci které se staly během míru.
Ptám se zcela obecně - je podle vás možné vést odboj proti totalitnímu režimu v míru ve své vlastní zemi? Např. mohl by podle vás německý antinacista nebo Žid vést ozbrojený odboj proti nacismu v roce 1938?
Zbraně neměli vlastní, pouze ty které získali od nevinných obětí.
Samozřejmě měli vlastní zbraně, po válce jich bylo docela dost. Při přepadení služebny v Chlumci zastřelili policistu pistolí, kterou si přinesli. Na útěk si vzali starou německou P.08 a myslím, že i Walther PPK.
Při přepadení služebny v Chlumci zastřelili policistu pistolí, kterou si přinesliříkám, předem připravený čin.
v roce 1938V těch letech myslím v Německu působil odboj, který vedl ozbrojený odboj proti Hitlerovi.
říkám, předem připravený čin.
Podle původního plánu chtěli policistu omráčit tyčí. To tak úplně nevyšlo, takže ho zastřelili. Nevím, proč tady pořád operujete s nějakou sebeobranou. Odbojáři z povahy věci nemusí zabíjet pouze v sebeobraně a samozřejmě si mohou své akce naplánovat a připravit.
V těch letech myslím v Německu působil odboj, který vedl ozbrojený odboj proti Hitlerovi.
Vraťme se k původní otázce. Je tedy přípustné, aby Němci vedli odboj proti německému totalitnímu režimu v době míru? Platí to samé i pro Čechy v ČSR?
Vraťme se k původní otázce. Je tedy přípustné, aby Němci vedli odboj proti německému totalitnímu režimu v době míru?Nemôžete porovnávať vrahov Mašínovcov a protifašistický odboj v nacistickej ríši. 1/ fašistická ideológia vyzývala priamo ku genocíde, na jej základe bol vytvorený priemysel hromadného vyhladzovania - nič neľudskejšie ako nacistické vyhladzovacie tábory neexistovalo!Nacizmus poprel zásadné princípy humanity. 2/ vzácne prípady organizovaného odporu voči totalitnému režimu za nacizmu v dobe "mieru" ako bol tento alebo tento alebo tento nemožno porovnať s organizovaným zločineckým počínaním Mašínovcov
taky vyzivala ke genocide, akorat podle jinych parametru (vlastneny majetek).tak to sa asi rozchádzame v chápaní pojmu genocída Podľa marxizmu bolo súkromné vlastníctvo VP zdrojom sociálnej nespravodlivosti, vykorisťovania, soc. napätia, konfliktov a vojny. Nevymysleli to marxisti, táto idea je oveľa staršia, siaha k začiatkom sociálnej filozofie. (Už tu o myšlienke diktatúre proletariátu debata bola.) To, akými metódami bola tá "sociálna spravodlivosť" nastoľovaná so samotnou myšlienkou soc. spravodlivosti, pravda, spoločného nič nemalo. Na nových krivdách spravodlivú spoločnosť nikto nevystavia. Všetky revolúcie nakoniec vyústili do nových krívd. Bohužiaľ, aj tá posledná je veľmi vzdialená od ušľachtilých myšlienok, ktoré vyhnali davy na ulicu. Súkromné vlastníctvo, ktorým disponujú tí, ktorí sa vyštverali po chrbtoch toho davu k ekonomickej a politickej moci, je nahrabané v mnohých prípadoch zločinným spôsobom, za cenu ožobráčenia ľudí, ktorí sa právom cítia zneužití a oklamaní. Chudobné a časom sprimitivizované masy sa nebudú štítiť ani krvavej pomsty hlava - nehlava, a zase na to doplatia predovšetkým nevinní. Kolobeh elít bude fungovať ako vždy fungoval. Dbnešní antiboľševici sa opäť stanú predvojom novej spravodlivej spoločnosti, ktorú revolučne nastolia za asistencie rozzúrenej masy.
Maďarsko po roce 1956 se změnilo k lepšímuano, co se nedalo sehnat u nás, tam se dalo sehnat celkem normálně a v lepší kvalitě a za lepší ceny.
v Čechách je vnímám velmi negativně, ale chápu, že na Slovensku je ten pohled trochu jinýVo štvrtok alebo v piatok ráno som si zapla správy a počula som na ČT tento výrok v súvislosti so správou, že sa pri jeho hrobe majú zísť českí a slovenskí komunisti. Slovenskí komunisti - to ani nevioem, kto sú a kde sú ... Hneď ráno som sa nas.ala... a čakala som, kto ho v takejto internetovej diskusii zopakuje. Mne to od českej verejnoprávnej diskusie príde veľmi neseriózne... na základe čoho toto tvrdenie? Majú k dispozícii nejaký prieskum verejnej mienky, odkiaľ vôbec takýto záver? A prečo dajú priestor akurát Čarnogurskému - tak ako ho dávali radi vtedy, keď kecal o tých hviezdičkách na vlajke EU!? Hudáka má, myslím, väčšina Slovákov akurát tak na háku a pre našu generáciu je nenávideným symbolom normalizácie. Bol na Slovensku obľúbeným terčom politických vtipov. Ak si Slováci niekoho vážia, je to Dubček, a nie Husák a Čarnogurský.
No ja mel genocidou na mysli spis 5 mil. kulaku, presidlovani velkych etnickych skupin, atp. Tak by mne zajimalo, proc zrovna tohle za genocidu nepovazujete.
To, ze se komousi hazeli laso i mezi sebou mne fakt netrapi a s genocidou nesouvisi.
To, ze se komousi hazeli laso i mezi sebou mne fakt netrapi a s genocidou nesouvisi.Viete, koľko bolo v gulagoch komunistov? Ak teda viacerí argumentujete číslami obetí stalinského teroru, odrátajte od nich tých so straníckou príslušnosťou.
Vase schopnost uhybat od jadra problemu, je neprekonatelna. Ale rekl bych, ze pokud vezmu ty kulaky, tak tam jich fakt s tou stranickou prislusnosti nebylo.
Ja bych vam zas doporucil, abyste mi nepodsouvala neco co jsem nerekl. Nikdy jsem nerikal, co si kdo zaslouzil. Jen jsem se vyjadril, ze mne nechava klidnym, ze se komunisti zabijeli mezi sebou. To proste patri ke vsem represivnim rezimum. Tedy pouzivani vsech prostredku takoveho rezimu, proti konkurenci, ktera taktez usiluje o moc.
Vzhledem k tomu, ze kulak byl definovam velikosti vlastnene pudy, tak se jen tezko mohl z one skupiny vymanit. Ale chapu, ze nekteri se z toho snazili dostat, tak ze budou spolupracovat s rezimem. Naivni myslenka, protoze bylo jen otazkou casu, kdy to bude pro nekoho dostatecna zaminka pro likvidaci, ale pochopitelna.
Paní SSK nám celou dobu chce sdělit toto: když nějaký režim páchá zločiny, tak je zločinný a zavrženíhodný, o tom není žádná diskuze. Jedinou výjimkou je komunismus, tam jde o ojedinělé úlety od jinak dobré myšlenky.Tak to je po tretí raz, Randy, čo mi nasilu pcháte do úst Vami podľa Vášho zámeru upravené výroky. Vy sa vlastne chováte ako tí KGB-áci a ŠTB-áci, ktorí viedli výsluchy špiónov a agentov nepriateľských mocností:). Ale ja Vám to nepodpíšem a nepodpíšem!!!!:.-)
Zaujímavé, že o nacistickej duševne chorej ideológii a obludnostiach režimu, ktorý jej idey praktizoval, tak cudne mlčíte!
Můj postoj je jasný. Opakovaně jsem zde v jiných diskuzích psal, že nacismus byl nelidský režim, který spáchal hrozné zločiny.
Nuž, ťažko si predstaviť, že by niekto (aspoň v západnom svete) kedy predčil nacistov!
Komunisté se na Západě k moci vůbec nedostali, tak se ani nemohli předvést v plné síle. Některé akce západní civilizace se ale nacistům přibližují, např. osud amerických Indiánů.
Nuž, ťažko si predstaviť, že by niekto (aspoň v západnom svete) kedy predčil nacistov! Komunisté se na Západě k moci vůbec nedostali, tak se ani nemohli předvést v plné síle. Některé akce západní civilizace se ale nacistům přibližují, např. osud amerických Indiánů.V prvom rade francúzski alebo talianski komunisti neboli to isté, ako svojho času ruskí boľševici a ich poslušní nohsledi v socialistickom tábore. Odlišovali sa podstatne i názorovo na metódy presadzovania tých ideí, ku ktorým sa hlásili. Lenin "rozvinul" marxizmus na svoj obraz a Stalin, vykladač Biblie a bol Achnatonom éry komunizmu v Rusku:). (A ktovie, ako to ozaj bolo s povojnovými voľbami v Tal. a vo Franc., kde komunisti, ktorá sa od stalinizmu jasne dištancovali, boli dlho významnou politickou silou v tamojšom politickom systéme.) Ale to len tak na okraj. Ja som mala na mysli to, že v niektorých spoločenstvách v iných, západnej civilizácii historicky - geograficky vzdialených kultúrach sa pre nás neprijateľné spôsoby zaobchádzania s ľuďmi môžu vnímať celkom inak ako my dnes a tu. Myslím, že aj môj postoj by už mal byť jasný. Zlo nemožno vykladať podľa nejakého ideologického zamerania, žiadnou ideológiou ho ospravedlňovať, ani ho v mene žiadnej ideológie "vylepšovať."
1/ fašistická ideológia vyzývala priamo ku genocíde, na jej základe bol vytvorený priemysel hromadného vyhladzovania - nič neľudskejšie ako nacistické vyhladzovacie tábory neexistovalo!Nacizmus poprel zásadné princípy humanity.
Zatímco komunismus byl humanita sama, lidi nezabíjel, tábory neprovozoval, války nevedl, cizí země neokupoval atd.
2/ vzácne prípady organizovaného odporu voči totalitnému režimu za nacizmu v dobe "mieru" ako bol tento alebo tento alebo tento nemožno porovnať s organizovaným zločineckým počínaním Mašínovcov
Tak jinak. Kdyby Mašínové provedli úplně stejné akce, ale byli to Němci a působili v Německu o 15 let dříve, jak byste to hodnotila?
Zatímco komunismus byl humanita sama, lidi nezabíjel, tábory neprovozoval, války nevedl, cizí země neokupoval atdMimochodom, aký komunizmus? Myslíte ten paškvil, čo "začal budovať" nedoštudovaný pop a paranoik, narcista a fašista Stalin a jemu podobní? K druhému bodu: rovnako, ak by zabíjali hlava-nehlava
tzo už je druhý raz, randy, čo mi vnucujete svoj vlastný výrok:
Já ho odvozuji z vašeho výroku. Pokud tvrdíte, že je rozdíl mezi Mašíny a antifašisty je v tom, že fašistický režim byl nelidský, pak mi to takto vychází. Nebo ten rozdíl spočívá v něčem jiném a něco mi uniklo?
K druhému bodu: rovnako, ak by zabíjali hlava-nehlava
Mašínové nezabíjeli hlava nehlava. V ČSR zabili tři lidi během dvou let. Jedna důležitá věc - v přepadeném autě s penězi jeli čtyři lidé, dva z nich ozbrojení. Pokladníka zastřelili v potyčce, ale ostatním třem se nic nestalo. Kdyby byli sadističtí psychopati, tak by zabili celou posádku.
Či sa vám to páči alebo nie, sny ľavicových idealistov, ktorí sa priklonili k marxizmu, boli humanistické. Že to vyústilo do obludného kultu osobnosti a krutej totality, ktorá ho sprevádzala, je vec iná.
Uvažujete stejně jako Degrelle. Vidíte jen to, co chcete vidět. Zkuste se zamyslet, proč se vždy a všude tyto pěkné ideje překlopily do ošklivého totalitního režimu. To není náhodné selhání, celý systém je vadný ve své podstatě.
ale to nie je nijaké ospravedlnenie pre vraždy, ktoré snáď podľa Vás mali byť vzorom odboja proti komunizmu?
Jak byste si představovala odboj proti komunismu v 50. letech? Měla by to být ostrá protestní nóta? Masivní letáková kampaň? Průvod s alegorickými vozy?
Oni potrebovali ukradnúť peniaze, aby mohli uskutočniť svoje osobné plány.
Už jsem to tady psal. Na odboj potřebujete vybavení a peníze. Za války vysazení agenti měli kontejnery s vybavením, Mašínové nikoliv. S holýma rukama nic nedokážete.
(Niekto tu tvrdil - vy alebo niekto rovnako nadšený ich hrdinstvom- že ten pokladník bol komunista a milicionár:)
To jsem určitě netvrdil, nanejvýš jsem poukázal, že musel být dobře prověřený, když mu svěřili zbraň.
Vidíte jen to, co chcete vidět.skôr je to tak, že nemôžem vidieť to, čo by ste si želali vy... nejde to, nech by som sa akokoľvek snažila
Jak byste si představovala odboj proti komunismu v 50. letech?napríklad tak, že by ste sa nenechali zmanipulovať, aby ste urobili niečo proti svojmu svedomiu, ani keby na vás tlačili a boli by ste ochotní znášať dôsledky ... nevstúpili by ste do ich strany, alebo by ste z nej vystúpili (nebolo asi takých ľudí veľa, ale ja som predsa len jedného takého pána poznala, a bol to starý komunista-tlačiar a tiež bojoval proti nacistom, keď najprv za vojny dobrodružne ušiel z Košíc, no a po vojne sa nejako nestotožnil so stalinským vedením strany a tresol im tú knižku na stôl, sedel bez súdu dlhé mesiace, nevedel,za čo, napokon ho z basy nejaký príbuzný); nepodpísali by ste, že žiadate smrť zradcov a špiónov; nechovali by ste sa k nežiaducim živlom len zo strachu, aby vás s nimi niekto nespájal, ako by mali lepru. Tým všetkým by ste NIKOMU NEUBLÍŽILI a ten režim by to oslabovalo. Ale keďže sa väčšina takých, čo teraz po funuse smelo bojujú proti komunizmu, vtedy chovala presne opačne, poslúchala démona súhlasu, bolo všetko inak.
To jsem určitě netvrdil, nanejvýš jsem poukázal, že musel být dobře prověřený, když mu svěřili zbraň.Chcete povedať, že peniaze na výplaty mal prevážať neozbrojený sprievod? Takže keby neboli Mašínovci odbojári, len radoví lupiči, tiež by sa tí, čo ich prevážali, nemali brániť krádeži? A odkiaľ mali vedieť, že tí lupiči vlastne lúpia "pre dobrú vec"?
Tým všetkým by ste NIKOMU NEUBLÍŽILI a ten režim by to oslabovalo.
Tohle by režim ani nezaznamenal, natož aby ho to oslabilo.
Chcete povedať, že peniaze na výplaty mal prevážať neozbrojený sprievod?
Vůbec ne. Ozbrojený doprovod představoval ten druhý muž se zbraní, který zbraň odevzdal a nic se mu nestalo. Jen konstatuji, že soudruzi nesvěřili zbraň každému.
Takže keby neboli Mašínovci odbojári, len radoví lupiči, tiež by sa tí, čo ich prevážali, nemali brániť krádeži? A odkiaľ mali vedieť, že tí lupiči vlastne lúpia "pre dobrú vec"?
Tyto situace přináší vnitrostátní konflikt a nedá se jim vyhnout. V klasické válce je jasné, kdo je kdo, ale tady ne.
Tohle by režim ani nezaznamenal, natož aby ho to oslabilo.Presne naopak, Randy! Práve to by režim musel zaznamenať. Nehovorím, že je to reálne, lebo väčšina ľudí sa v reálnych každodenných situáciách jednoducho tak nezachová. A to aj tých, čo teraz tvrdo kritizujú tých, čo sa tak nezachovali v minulosti. Soudruzi nezverili zbraň každému, ale pri preprave výplat je dosť pochopiteľné, nech by bol býval režim akýkoľvek, že ich sprevádzali ľudia, ktorým bola zbraň zverená preto, aby sa prípadne mohli brániť pred lúpežou. Ten pokladník n e b o l milicionár a pracoval vo vedení podniku už aj za bývalého majiteľa. Bol to úradník. Mal určitú zodpovednosť, vyplývajúcu z jeho prac. povinností.Nebol člen KSČ. A aj kebyx bol- ignorovali ste fakt, že šlo o lúpež a bez ohľadu na dobu a miesto, v takom prípade je snáď normálne, že sa niekto pokúsi lúpeži zabrániť. Ale tu nejde len o to. Celý ten spôsob naznačuje, že sa vraždilo s rozkošou. A tie urazené a nenávistné egocentrické výroky aktérov o tých vraždách svedčia o nedostatku akejkoľvek sebareflexie a normálneho ľudského citu. X politických väzňov, ktorí si svoje vytrpeli, nemá v sebe štipku nenávisti. Dokonca aj medzi dozorcami vedia rozoznať, kto bol slušný človek. Napriek ich vtedajšiemu zamestnaniu. A iste povedia, že je dobre, že sa tam našli aj takí.
„Takže to, ale pre mňa to boli vlastne najbohatšie mesiace môjho života, ktoré by som nechcel ale za nič zameniť, lebo to čo som pochopil a poznal, to je k nezaplateniu. To ma postavilo na vlastné nohy videnia. To je vtedy, ako keď napríklad neviete vôbec plávať, ale geneticky má človek niečo zakódované. A potom, keď ho hodia do vody, tak sa bojí, ale začne sa trepať a naraz zistí, že vlastne vie plávať a že sa vie udržať. A tam som zistil pod tlakom týchto okolností práve to, že vlastne človek má v sebe kľúč, ktorým môže otvoriť tie informácie, ktoré ho oslobodia.“
Tentokrát byl zvolen postup, který vymyslel Ctirad – a to příslušníka „okecat, pak mu říct ruce vzhůru, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělatzdroj - rozhovor s Mašínem Úkladná vražda nejhoršího zrna.
např. britští a američtí výsadkáři před invazí v normandii,jenže to bylo za války
....Co je na Mašínech a Milanu Paumerovi ale nejvíce zarážející, je absolutní absence pokory. Jejich styl myšlení, který zjevně fosilizoval někde v éře senátora Joe McCarthyho a který by se dal shrnout do nepříliš sofistikovaného axiomu, že 'každý, kdo nezabíjí komunisty, je sám komunista', sice některým lidem zjevně imponuje, ale je stejného ražení jako myšlení a slovník bolševiků. Žádná nuance, vše je buď černé, nebo bílé. Kdo není s námi, jde proti nám... ....poslední výrok Josefa Mašína ohledně smrti Jana Palacha. Jan Palach byl podle něj slaboch a psychicky labilní člověk; zbabělec, který místo toho, aby zvedl zbraň proti okupantům, zvolil sebevraždu. Pohrdavý úsměv jednoduchého kovboje nad rozpolcenou duší útlocitného intelektuála. Představa, že bojovat se dá i jinak než se zbraní v ruce, nebo nějaká abstraktní myšlenka sebeobětování jiného než kulkou do hlavy, jsou Josefu Mašínovi zřejmě cizí. To by ani tak nevadilo. Mašín však (opět) promarnil dobrou příležitost mlčet. Zlí jazykové by totiž mohli říct, že to, co udělal Jan Palach, vyžadovalo neskonale více odvahy než podříznout krk svázanému policajtovi...Citované z : Kaarel Matoušek : Mašín a Palach. Kdo je tady hrdina. http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-matousek.php?itemid=15374
Necítím z nich nic dobrého, lidského, ani vlasteneckéhoZ toho si nic nedělej, já z tebe taky ne
Pokud se hajzlové (komunisté, nacisté, kriminálníci) pobijí mezi sebou, tak je to plus pro všechny ostatní.
Pokud správně chápu text v závorce jako demonstrativní výčet lidí, které bez dalšího považujete za hajzly, tak se asi budeme mít problém shodnout v tom, kdo hajzl je a kdo není. Pouze se obávám, že vaše paušalizace do důsledku dovedená by se mohla stát příčinou něčeho, co evidentně sám odsuzujete.
Už dávno před válkou řval v parlamentu o kroucení krků.
Vím, to byl rok 1929, myslím. Ve stenozáznamech na psp.cz se to dá dohledat. Poučné.
Tak mě nechtějte dojmout historkami o chudákovi, na kterého se to všechno tak nějak navalilo a on neměl na vybranou.
Tak nad Gottwaldem se určitě nedojímám ani já. Ale že tu možnost volby měl od určitého okamžiku dost ztíženou, k tomu bych se klonil. Ty procesy tu chtěl Stalin. Gottwald ani Slánský tím nijak nadšení nebyli. Ale zkuste oponovat Stalinovi. Ostatně - když se podepisovaly petice za oprátku pro Horákovou, dokázalo odmítnout jen pár lidí (jaký to asi musel být pocit, když byl člověk třeba jediný ve fabrice?).
Všechny tvoje moudré příspěvky mistrně hodnotí minulý režim, jako kdybys sama vedla odboj k jeho zničení, stejně jako tvoje poznámky a pionýru a SSM na gymplu, který ti dal k těm moudrům dostatečné vzdělání.
Člověk nemusí být švec, aby poznal špatně ušité boty. Stejně tak není nezbytně nutné osobně zažít nějaký režim, aby ho člověk mohl hodnotit.
Hele, teď nevím, jestli se ptáš vážně.
Tak napůl. Argument, že kdo nezažil nějakou dobu, tak ji nemá právo kritizovat, mi přijde zcestný.
Jestli se ptáš ale vážně, tak mi připadá, že nacismus už je nějak historicky všeobecně odsouhlasený, co se tam dělo, že už žádné novinky v informacích nepřibydou, takže tam se ten názor asi udělat dá.
Na to by se dalo namítnout, že historii píší vítězové. Navíc je v mnoha zemích včetně ČR historická pravda deklarována zákonem, což smrdí na sto honů.
Naše stále nedávná minulost mi připadá, že je stále nevyjasněná s chybějícími informacemi, jak některé věci opravdu byly, včetně předání moci komunistou nové vrchnosti s tím, že si ta špička komunistů neublížila.
Tohle opravdu není jasné a možná ani nikdy nebude. Ale období 1948 - 1989 dobře popsané je a můj názor je jasný.
v porovnání s pamětníkem
S pamětníky opatrně. Kdybys narazil třeba na Leon Degrella, tak by ti vylíčil nacismus v těch nejrůžovějších barvách. Doporučuji k přečtení jeho válečné vzpomínky. Degrelle byl chytrý, odvážný a nejspíš i čestný člověk, ale viděl jen to, co chtěl vidět a co mu zapadalo do jeho vidění světa. U komunistů se tato nemoc projevuje velmi často.
Když poslouchám ty šťastnější brachy, kteří s kulometem a ešusem absolvovali vojenskou službu, tak šlo o nepřetržitou řadu veselých historekA že všichni tak litovali, že se již nemůžou zúčastnit té bžundy po zrušení povinné vojenské služby!
Takové pěkné placené chlastání bez ženských atd.Znovu opakuji. Pokud to byla vážně taková selanka a "pěkně placené chlastání", tak to pak jaksi nekoresponduje s tím, že si naprostá většina mužů přála zrušit povinnou vojnu
Bohužel taková byla doba.. To jste rovnou mohl napsat bohudík!, když si to období tak chválíte!
když si to období tak chválítejá si ho nechválím, jen vzpomínám jaké to bylo. Jak jsem již zde psal tehdy se nedalo dělat nic jiného než na tu vojnu jít a většina lidí co tam byla si pamatuje jen to dobré.
odvážný a nejspíš i čestný člověk,
Tyve, Brandy, ty už si taky sundej tu slavnostní černou uniformu SS a bílou kuklu Kukluxanu. Léon Degrelle byl něco jako adoptivní Adolfův synek a jako jediný neněmec převzal i od něj vyznamenání. To, že nad zvěrsty páchánými nacisty přívíral oko nebo obě oči, z něj nečiní čestného člověka. Jestli je tenhle esesák něco jako vzorný prototyp národního konzervativce, na tak to potěš koště.
Jenže ty si Himmlerův adjutant, a převzal si Faunovi funkci předsedy místního sdružení Kukluxklanu při abclinuxu a místopředsedy Thule-Gesellschaft. Brandy, Brandy.
jako jediný neněmec převzal i od něj vyznamenání.
Opět jste si to nějak popletl. Degrelle byl jeden ze tří cizinců, kteří obdrželi Rytířský kříž s dubovými listy. Tohle jste asi chtěl říct?
To, že nad zvěrsty páchánými nacisty přívíral oko nebo obě oči, z něj nečiní čestného člověka.
To je těžká otázka. Degrelle byl před válkou docela úspěšný politik, novinář a právník. Kdyby byl vychcaný hajzl, mohl v klidu zůstat v Belgii, nějaké teplé kolaborantské místečko by se určitě našlo. Místo toho se dobrovolně přihlásil do boje jako prostý voják. Něco takového se často nevidí. Ignorování nepříjemných faktů je poměrně častý jev.
Jestli je tenhle esesák něco jako vzorný prototyp národního konzervativce
To tady někdo tvrdil?
Kdo byli tedy ti další dva?
Alfons Rebane a Agustín Muñoz Grandes. I když podle tohoto seznamu jich bylo ještě víc.
Vztahuje se to i na nacistický režim?Kéž by na poučení z 20. století a řádění nacistů/fašistů lidé v ČR pamatovali alespoň stejně důsledně, jako na pořád hrůzy vlády KSČ (kde se mimochodem občas nemohu zbavit dojmu, že schopnost pojmout zločinnou podstatu režimu pro mnohé končí a začíná tím, že nebyly banány, což je také v rámci pěstování ideologické čistoty řádně připomínáno). A kdyby si vzali tato poučení k srdci dříve, než budou (ať už z jakýchkoliv pohnutek) radostně vyvolávat národovecké (a v některých případech s přidanou špetkou panslovanství) duchy 19. a začátku 20. století. Ano, dívám se (pokud si Vás nepletu s jinými přispěvateli při jiných příležitostech) i Vašim směrem.
asi z toho důvodu používáš v diskuzi raději místo ánsichtu obrázek krásné blondýnky, navíc nevšedně chytré.Na ikonce mám filmovou Galadriel, o které mi řeklo několik lidí nezávisle na sobě, že jsem jí podobná a její postava je mi i sympatická
mám filmovou GaladrielHmmm, hmmm, hmm, rád bych viděl dvojnici Cate Blanchett
že i kdybych vypadala jak Taťána Kuchařová,
No podívejte, soudružko, ten váš avatar je přinejmenším poněkud zavádějící . Podle vaší genealogie byste mohla být i třeba taková Taťána Lysenko. A to je teda soudružka pěkně od rány, že jo? Před ní by se musel mít na pozoru i novopečený spoluobčan a Rus a pivní těžký atlet (nebo spíš vinný atlet) Gerard Sergejevič Depardieu, viz. příloha
.
Jako Taťána Lysenko ale nejspíš nebudete, vy jste spíš ta pravda a láska a neónový srdíčko, že jo? :D
ale mně jde jen o způsob provedení, o nic jiného mi zde nejde, jak jsem zde již psal. Kdyby to samé udělal kdokoliv stále by byl u mne odporný vrah. Myslím např. "omámit a pak podříznout, umlátit tyčí a když se stále hýbe tak zastřelit". To u mne nejsou humánní způsoby likvidace protivníka.Zrovna způsob provedení - usmrcení tím způsobem, že chlapíka napřed omámili a pak podřízli je rozhodně humánnější, než kdyby ho podřezávali při vědomí.
Pokud by se vzal ten způsob provedení a dal se bez jmén a souvislostí nějakému právníkovi, soudci, pak by asi jak by jejich verdikt zněl?
Ad 1/ "tehdejší vláda i když totalitní režim byl uznán všemi státy a proto jsem psal samostatný stát se svým právem apod."V nedemokratickém státu, který byl všechno možné jenom ne právní, tedy státu značně nestandardním, se tato akce nedá posuzovat tak, jako za standardních podmínek právního státu.
Ad 2/ "ustřelil jsem protože jsem myslel, že dokáži doložit zdroje, bohužel zdroje již nejsem schopen nyní dohledat"Až najdete, dejte vědět.
Ad 3/ "v kontextu tehdejší doby ta akce byla činem proti státnímu zřízení, který zde byl."Totéž v ad 1/ Severní Korea je též vašima očima "uznávaný" stát se svým právem... Její obyvatelé však ve skutečnosti žijí v totalitě a mají morální právo se proti ní postavit a bojovat za svou svobodu i prostředky, které se neslučují s etablishmentem v této zemi.
Zrovna způsob provedení - usmrcení tím způsobem, že chlapíka napřed omámili a pak podřízli je rozhodně humánnější, než kdyby ho podřezávali při vědomíNo pokud si opravdu toto myslíte tak Vám na to opravdu nemám co říct.
Nebyl to totiž případ, že by napadený mohl pachatele poznat a prozradit jej. Všichni věděli, o koho jde.
Pokud stále ještě mluvíme o akci bratří Mašínů, tak nemáte pravdu. V té době úřady o Mašínech nic nevěděly a riziko identifikace a prozrazení bylo zcela reálné.
To bývá důležité u lidí, kteří zůstávají na očích.Např. u odbojářů/partyzánů... ;)
Myslím si ale, že u Mašínů tento faktor nebyl tak důležitý - vzhledem ke charakteru akce - co nejrychleji zmizet. To bývá důležité u lidí, kteří zůstávají na očích
Opět máte zkreslené představy. Přepadení policejních služeben proběhlo v září 1951, zatímco z ČSR odešli až o dva roky později.
houbovitě-molitanové typologieTo musím mít molitanové kosti, při mé výšce 177 cm a hmotnosti 59 kg
Vyjádřím se jen k té "osmileté" amnestii, která vzbuzuje nejvíc emocí:
Tahle část amnestie je evidentně špatně koncipovaná. Pokud nejsou pravdivé ony zkazky, že se Klaus chtěl zavděčit kamarádům - tunelářům (a já si myslím, že pravdivé spíš nejsou), nejspíš sám Klaus by to teď rád vzal zpátky, a udělal to trochu jinak. Lidé z kauz typu H-Systém díky amnestii vyváznout určitě neměli, a to hlavně kvůli té spoustě lidí, kteří čekali na výrok o náhradě škody. Myslím, že tohle si Klaus (pozdě) uvědomuje, však se taky zdá, že si začal tvořit únikové PR (samozřejmě to není PR typu "já jsem to zvoral", schizma o neomylnosti Václava Klause dosud papežem zrušeno nebylo, spíš to vypadá na PR typu "oni mě neinformovali").
Na druhou stranu musím celkem souhlasit s panem Stopkou (zde, zde). Že se ty kauzy táhnou přes osm let (v případě Marko Stehlíka dokonce šestnáct!) mi nepřipadá normální. Pokud se v tom řízení nestane něco naprosto mimořádného (obviněný či obžalovaný pro duševní chorobu není schopen chápat význam trestního řízení), tak se kloním k názoru, že tady je vina na straně státu (nikoli nezbytně jen soudů jako takových). Buď orgány činné v trestním řízení nevymáhají spravedlnost dostatečně razantně nebo jsou pravidla pro trestní řízení špatně nastavená.
Krásně je to vidět na kauze H-Systém: Firma zkrachovala v roce 1997. První trestní stíhání začala v roce 2002(!). [Zdroj.] Dohledávat podrobněji se mi to nechce, ale dost bych se divil, kdyby se v té tisícovce okradených nenašel pět let nikdo, kdo by podal trestní oznámení, takže problém byl zřejmě jinde. Poté, co trestní stíhání konečně začalo, nedokázaly orgány činné v trestním řízení za deset let dotáhnout všechny ty, kteří tu trestnou činnost měli dle jejich názoru páchat, k pravomocnému rozsudku. Přitom to nebyla nějaká armáda pachatelů, jednalo se o pár lidí. Kde je při takových lhůtách nějaká spravedlnost pro obžalované? A kde je při takových lhůtách nějaká spravedlnost pro poškozené? (Jakkoli chápu, že pro poškozené by bývalo bylo určitě lepší, kdyby to řízení nebylo amnestií zastaveno, ovšem čekat patnáct let, než mi stát černé na bílém potvrdí, že mě někdo připravil o peníze prachsprostým podvodem, to je prostě šílenost.)
Pointa: Stalo se, amnestie už se nedá vzít zpět, jde o to co si z ní my (a především naše politické elity) vezmeme. Nesporným přínosem by mohlo být to, že se tahle amnestie může stát velmi silným impulsem pro diskurz na téma kvalita trestního práva a trestního řízení u nás. Jak je možné, že se trestní kauza může vléct šestnáct let? Proč máme ve věznicích o deset procent víc vězňů než jaká je kapacita? Proč máme v přepočtu na obyvatele dvakrát víc vězňů než ve Francii, dva a půl krát víc než v Německu nebo v Holandsku? To jsme opravdu o tolik větší gauneři?
V zesílení tohoto diskurzu bych viděl přínos Václava Klause. Přijde mi, že nějaký impuls to docela chtělo, pokud o něčem noviny nepíší a lidé nemluví, politici rádi takové téma přenechají nějakým expertním skupinám, které se zdají být placeny od hodiny. Jistě, Václav Klaus měl (alespoň jako prezident) deset let na to, aby tenhle diskurz vedl nějakými umírněnějšími prostředky, to by však nesměl být tolik zaneprázdněn bojem proti globálnímu oteplování a přípravou na ozbrojený konflikt, který jednou bude mít za úkol uchránit naši územní suverenitu před ošklivou evropskou federalizací a bruselským diktátem. A jistě, Václav Klaus je jedním z těch, kteří mají tu největší politickou odpovědnost za vznik současného stavu (ne)nastavením pravidel pro podnikání v první polovině devadesátých let. Ale to už je dnes celkem jedno - za dva měsíce se z Klause stane politická mrtvola, na jejímž hrobečku si sedmého března mnozí s chutí zatancují (já osobně tedy rozhodně slavit budu).
Horší variantou vývoje (bohužel nikoli nepravděpodobnou) je to, že výše uvedené poselství si z téhle amnestie nevezmeme a vystačíme si se (zbytečným) vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě (kvůli premiérově kontrasignaci), s úvahami na téma "institut amnestie jako takový" (s tím se kdesi blýsknul Kalousek) nebo s jinými podobně důležitými úvahami a žabomyšími válkami.
Může být, ale ta otázka zní, zda po něm příslušní orgánové dupou dostatečně intenzivně, případně zda jsou pravidla trestního řízení nastavená tak, aby orgánům dostatečně intenzivní dupání umožnila.
Nebo to zkusím říct ještě jinak: Pokud únik Stehlíka bude tím impulsem, aby už nebylo "dalších Stehlíků", pak není až tak zásadní škodou, že Stehlík unikl. Zhruba tohle jsem se snažil říct.
schizma o neomylnostiJá vím, že to nestojí v centru toho, co jste se snažil říci, ale nedá mi to. S těmi termity ;) opatrně, vypadá to pak komicky a ne chytře, jak byl asi původní záměr.