V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
TO měl kdysi Trident 9440 taky, snad na W9x nebo 3.11? K tomu virtuální plochu, odlišnou od fyzického rozlišení.
U mně se nedá říct, že by důvodem přechodu byla nějaká killer app. Jednoduše jsem se od známého doslechl, že něco takového jako linux existuje, a tak jsem se rozhodl si "ten linux" nainstalovat. Přiznám se, na začátku to asi byla snaha být lepší než ostatní (trochu v tom taky hrálo roli, že gnuplot pod win mi nechtěl vyplotit 30MB datový soubor, ale to byla spíše záminka;).
Teď, když už linuxové prostředí trochu znám, mi jako killer nepřijde jedna aplikace, ale celé prostředí KDE, jeho úžasná provázanost, Kparts, Kioslaves, spousta vzájemně velmi dobře spolupracujících aplikací atd.
(Omlouvám se všem příznivcům ostatních DE, že je nezmiňuji. Nezmiňuji je, protože je vůbec neznám, rozhodně nechci vyvolat nějaký flame.)
Tim ze nainstalujes bash do windows nic neziskas, protoze windows chybi koncepce vsechno je soubor.V tom nevidim ziadny problem. V KDE-ckach je vsetko dcop objekt a ide to. Bash je skor o stdin, stdout a stderr.
Nijak, nejde to. Ne ze by to nebylo dobre, ale zaroven to neni klicova vec - programy neinstaluji kazdy den :)
Jak ve windows jednoduše nakonfiguruju jakoukoli aplikaci jednoduchým překopírováním konfiguráků?pokud ma aplikace konfigurak, zkopiruji konfigurak, pokud zapise do registru, vytvorim si .reg soubor. Opet vec, ktera je potreba jednou za cas.
Jak ve windows napíšu skript, kterej komplet upraví systém podle mýho stroje?Pouzivam treba nlite - sice to neni primo script, ale upravit instalacku si muzu presne jak potrebuji
Kde tam je probůh ta jednoduchá instalace ovladačů?Mne neprijde slozita. Naproti tomu pro linux casto zadne ovladace pro konkretni hw nejsou, takze odpada i instalace :)
Probudte se - vetsina lidi pouziva pc k praci/zabave. Coz vetsinou neni instalace a konfigurace programu. Az jim v oblasti aplikaci bude mit linux co nabidnout, budou na nej prechazet.
IMHO neni, protoze se vlastne vytvari modifikovana kopie, coz EULA neumoznuje. Takze jsem kriminalni zivel :))
tobě nepříjde složitý že prolejzáš net, aby si narazil na nějaký ovladačeproc bych proboha "prolejzal net" kdyz mam ovladace na CD primo od vyrobce HW ...
proc bych proboha "prolejzal net" kdyz mam ovladace na CD primo od vyrobce HW ...To zavání diskotékou Každopádně v případě aktualizací ovladačů už web prolézat musíte.
Jojo, je to strasne narocne, pri instalaci toho HW nainstalovat z CD ovladac. Je to vskutku casta cinnost :)
Každopádně v případě aktualizací ovladačů už web prolézat musíte.Vetsina dnesnich windowsich ovladacu jde aktualizovat klikatkem. Pak je jeste moznost aktualizovat ovladac pres windows update.
Vetsina dnesnich windowsich ovladacu jde aktualizovat klikatkem. Pak je jeste moznost aktualizovat ovladac pres windows update.A to funguje i u nemicrosoftich ovladacu?
v linuxu mam vysokou nadeji a u starsich kousku temer jistotu ze je uz driver v jadre a nemusim se o nej tudiz vubec starat.
je legální takhle měnit Windows?Nejsi. Přečti si Autorský zákon.IMHO neni, protoze se vlastne vytvari modifikovana kopie, coz EULA neumoznuje. Takze jsem kriminalni zivel :))
proc bych proboha "prolejzal net" kdyz mam ovladace na CD primo od vyrobce HW ...
jo, ale to CD taky vzdycky nemam. napriklad kdyz si koupim neco v bazaru tak ho nebudu mit urcite a to je pak zabava zjistovat co to vlastne mam v ruce za model a kdo to vyrabi a jestli ma vubec naky stranky a na nich naky ovladace
jo a za C tohle na windows neni jen tak mozny :-P
Mě to teda nebaví, ale jak říkáš v repozitářích nikdy nebudou všechny programy ve verzi, kterou chci (a v čase, kdy je chci) nebo tam dokonce nebudou vůbec. To se oknařům nestane.
Jistě. Když nemají žádné repository, nehrozí, že by v něm něco chybělo. Ale nějak v tom nedokážu vidět výhodu…
jak ve windows nainstaluju programy stylem pacman -S app1 app2 app3 app4 app5 ?Pomocí The Windows Package Manageru? I když teda nevím, nakolik je to funkční a jestli to jde ovládat i přes příkazovký řádek.
vse funguje, 3D, zvuk, net, funguje i hibernace a suspend, coz se o linuxu po instalci doopravdy rict neda
Proč by se nedalo?
Realita je taková, že rejstřík hardware, se kterým si (bez dalších driverů třetích stran) poradí současná linuxová distribuce, je podstatně bohatší než to, s čím si poradí (bez dalších driverů třetích stran) Windows.
Tohle je pěkně demagogickej předpoklad. Ano, ve windows musím navštívit stránky výrobce HW (i když zrovna u NB, o kterých je tohle vlákno to neplatí, neb k nim výrobci dodávají modifikované Windows, který ty ovladače obsahují) a ovladač odtamtud stáhnout, ale ten jednak vždy existuje a v drtivé většině případů i funguje. A to se o linuxu říct nedá.
Například u mého NB HP nx6310 v linuxu nejdřív po probuzení ze suspendu nefungovala klávesnice a touchpad a když se toto vývojářům povedlo odstranit, tak zase vyrobí jinej bug a po probuzení tentokrád následuje kernel deadlock... A podobný problémy jsou na linuxu s velkou částí NB, který se dneska prodávaj (potvrdí každej, kdo hledal řešení pro ten svůj...), zatímco na Windows se něco takového objeví jenom výjmečně, protože jinak by ten HW výrobce neprodal.
Takže je sice "úžasný", že pro omezenou množinu HW v linuxu funguje suspend "out-of-the-box", ale to, že pro velkou část HW nefunguje vůbec se raději zamlčí. Nevim jak ty, ale já teda radši věnuju hodinku hledání ovladačů na webu výrobce, než dny řešení problému s vývojáři jádra...
Nevim jak ty, ale já teda radši věnuju hodinku hledání ovladačů na webu výrobce, než dny řešení problému s vývojáři jádra...Specialne na tomto portali s tebou dost ludi nebude suhlasit
Například u mého NB HP nx6310 v linuxu nejdřív po probuzení ze suspendu nefungovala klávesnice a touchpadNo a na mém nx6310 se nikdy nic podobného nestalo a od jádra verze .21 se mi ještě nestalo, aby se korektně neprobudil (svůj díl na tom měl i ovladač i810), v .18 se cca jednou do týdne neprobudil.
Takže je sice "úžasný", že pro omezenou množinu HW v linuxu funguje suspend "out-of-the-box", ale to, že pro velkou část HW nefunguje vůbec se raději zamlčí.Bohužel pro Linux. Jednak je ACPI něco nechutně složitého, takže jej plně podporuje tak leda Intel a druhak jistá společnost z Redmondu, která ten standard spoluvytvářela jej (poměrně nečekaně) nerespektuje, takže její překladač a vm pro ACPI generují odlišný kód (a nikdo neví jak) od toho standardního, který produkují třeba nástroje od Intelu. Bity jsou tím pouze konkurenti Windows, protože Windows se domluví se standardním i zmršeným ACPI (Bill Gates on Making ACPI Windows-specific). Současná situace na Linuxu je ta, že se vývojáři snaží dávat dokupy hromady hacků, aby to rozchodili na co největším množstvím hardware Půl království a princeznu za počítače bez BIOSu (resp. s LinuxBIOSem).
Nevim jak ty, ale já teda radši věnuju hodinku hledání ovladačů na webu výrobce, než dny řešení problému s vývojáři jádra...<rejp> říká člověk, jehož blog se jmenuje RTFM </rejp>
Tohle je pěkně demagogickej předpoklad.
Ne, to vůbec není demagogický předpoklad. Chceme-li porovnávat, zda má lepší (širší) podporu hardware Linux nebo Windows, je takový předpoklad naprosto přirozený.
…a ovladač odtamtud stáhnout, ale ten jednak vždy existuje a v drtivé většině případů i funguje.
Moje zkušenosti jsou poněkud odlišné. Nějaký driver sice vždy existuje, ale velmi často nejsou k dispozici drivery buď pro staré verze Windows nebo naopak pro nové verze. Ve výsledku jsou pak některé kombinace hardware vyloučeny tím, že neexistuje verze Windows, kterou by podporovali výrobci obou.
Takže je sice "úžasný", že pro omezenou množinu HW v linuxu funguje suspend "out-of-the-box", ale to, že pro velkou část HW nefunguje vůbec se raději zamlčí.
Opět asi každý žijeme v jiné realitě. V té mé se sice lidé jako vy stále dokola opakují, že suspend v Linuxu skoro nikde nefunguje, ale kdykoli ho vyzkouším, funguje bez komplikací…
Treba opevovany Amarok je sice dost dobry prehravac, ale za pul hodiny si muzu nakonfigurovat foobar2000, aby vypadal stejne.Foobar2000 je sice nejpodobnější Amaroku, ale není to Amarok. Dá se ve FooBar2000 nějak opravit špatný tag? V Amaroku kliknu na vlastnosti skladby, opravím, uložím a hotovo. Je to mnohem rychlejší, než spouštět další aplikaci a hledat kde vůbec ta písnička na disku je... FooBar2000 jsme používal půl roku a nebylo to ono. Pak jsem konečně dostal nový služební NB, nahodil Linux a s radostí jsem na foobar2000 zapomněl.
ATX3
…
6. U některých skinů nefunguje tlačítko pro načtení souborutoto nemoze hovorit o mplayeri, ja tam ziadne tlacitka ani skiny nemam...
problém je v používání nestandardního kódovánítoto je IMO riesitelny problem - stacilo by si zistit kodovanie titulkov (file to dokaze) a mplayeru nastavit kodovanie - toto keby si mplayer vedel spravit automaticky (resp. s nejakou volbou auto, kt. by bola defaultna) mal by u novych (diplomaticke oznacenie BFU ) vyrazne plus
subcp=enca:cs:cp1250
To, co mne prapůvodně přivedlo k Linuxu, byla neomezenost na 10 připojených uživatelů v síti, Samba, Apache a Sendmail. Prostě „plná verze“ zadara – teda vlastně za to, že člověk nelení a trochu se vzdělává.
Z pohledu desktopu jsou to pro mne asi Amarok a Digikam. Tak trošku také K3b, které je zadara včetně přidané hodnoty, kterou je perfektní ripování s přímým kódováním pomocí různých kodeků.
03.07.2003 Přírůstek - AMD K6-2/500 no heatspreader od Cubicahttp://web.archive.org/web/20050216142302/cpupages.sh.cvut.cz/main/news.htm
2003-08-14, Thursday :: Some progress on 1.0 ... Almost complete native Windows (MinGW) port, help and testing is appreciated ...
narozdil od linux verze nema problem s diakritikou v titulcich, nastavim cp1250 a jede to.Nevidím, kde je ten rozdíl oproti linuxové verzi.
marek@mantisha:~/.mplayer> cat config subcp=cp1250 zoom=truea v adresáři .mplayer soubor subfont.ttf, který obsahuje Arial TTF font z Windows. Alespoň to takhle funguje v openSUSE.
# Write your default config options here! #vo=sdl vo=xv fs=1 subfont-encoding=unicode subfont-text-scale=4 font=/usr/share/fonts/TTF/verdana.ttf monitoraspect = "16:10" #subcp=utf8 subcp=cp1250 #vop=eq2,hue #vop=expand=0:-100:0:0
kill
Vlastně pravda, správa procesů ... na tu bych zapomněl málem ... jinak příkazový řádek, textové konfigurační soubory, spouštění na pozadí, to, že linuxovej fdisk uměl vše a wokenní nic ... toho bylo
tin
Tiskni Sdílej: