abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 997 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Strasti free světa

    27.3.2009 20:06 | Přečteno: 1317× | Úvahy

    Tento zápisek se začal pomalu rodit v mé hlavě v momentě, kdy jsem si procházel popisky k hudebním interpretům v jedné nejmenované komerční hudební databázi. Popisek u jedné ze skupin mě hned zaujal, byl mi na první pohled poněkud povědomý. Říkal jsem si: "Ne, to přece nemůže být možné! ...vždyť jsem ho psal já do wikipedie!! No jo, je to stejné slovo od slova, to nemůže být náhoda".

    Pamatujete si ještě na dobu, kdy jste si pořídili svůj první počítač, přeložili svůj první program, kdy jste se poprvé připojili k internetu, napsali první web, poprvé rozchodili na svém stroji linux? To bylo radosti, nejspíš vám za to nikdo nic nedal, ani jste na to nepomysleli, byl to totiž nádherný pocit.

    Začínám mít pocit, že se hranice mezi tím co je "free" a "nefree" postupně stírají. Na jedné straně vznikají všelijaké lobby, patenty, certifikáty a nařízení, chránící zájmy těch nejmocnějších. Na straně druhé se z IT postupně vytrácí prostá lidská slušnost, nezištnost a nadšení. Na principu rčení: "Kde není žalobce, není ani soudce", vznikají na základě "free" zdrojových kódů a znalostí komerční aplikace a služby.

    Vemme si například zavedenou softwarovou firmu na jedné straně a komunitu svobodně tvořících lidí, seskupených kolem nějakého projektu či problematiky na straně druhé. Stále je pro mě nepochopitelné, jak v té první skupině může úspěšně působyt člověk, co se o daný obor vůbec nezajímá, v dětsví/mládí/ve volném čase se mu nevěnoval, na škole ho nestudoval, nebavil se o něm s přáteli, neřešil problémy v diskuzích nebo v okruhu lidí se stejnými zájmy, nikdy se neradoval jen z té prosté činnosti, ale před třemi měsíci šáhl například po příručce PHP, před měsícem znechuceně zbastlil první nevalidní aplikaci a před dvěma týdny nastoupil jako programátor do uvedené firmy, přičemž podstata jeho práce spočívá v hledání a přepisování hotových řešení z tutoriálů a open source projektů na internetu. Samozřejmě že situace není takto černobílá, jak ji popisuji, z každé skupiny lidí by šli vybrat jedinci takový a makový a existuje celá řada respektovaných profesionálů, kteří úspěšně spravují své komerční projekty a zároveň jsou uznávanými odborníky v komunitě, řekl bych že zrovna tady jich nebude málo. Šokuje mě ale ta míra pravděpodobnosti s jakou je možno výše popsaného člověka nezmara-copypastera v komerční sféře potkat.

    Ano, asi by bylo naivní doufat, že po skončení pracovní doby vytáhne každý svůj milovaný open source projektík a začne si ho oprašovat, nebo házet commity do správce verzí, v naději že z něj časem vyvine něco většího, hezčího a užitečnějšího, ale ta rizí materiálnost a povrchnost je někdy až zarážející. I komunity mají své zápory: "hašteření, rivalita, flame", přesto ale všechny jejich členy, různých povah, názorů a přístupů k životu spojuje jedna vlastnost a tou je zájem, alespoň minimální zájem o něco z oboru.

    V čem je tedy problém? Že žít pro výše popsané jedince na úkor komunity je tak snadné. Začleňovat do draze prodaných projektů cízí kód, drze vtírat své služby IT konzultanta a prodávat volně dostupné informace, které byly navíc formulovány jinými. Nebo jenom psát za úplatu články, do kterých kopírují odstavce nalezené na internetu.        

    Hodnocení: 85 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.3.2009 20:52 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Strasti free světa

    No, tohle narazi na jeden ze zasadnich problemu trhu, a tim jsou asymetricke informace. Kdybyste totiz jako zakaznik vedel, ze ten dotycny kod ukradl, tak byste si nechal prislusnou sluzbu zaplatit od originalniho autora. Tim, ze to nevite, jste v horsi pozici. Vysledek je, ze pak trhu dominuji prave takovi chytraci. Toto ukazal uz George Akerlof ve svem clanku Market for Lemons a pozdeji za nej dostal "Nobelovu" cenu.

    Ja osobne bych existenci asymetrickych informaci zcela zakazal zakonem, ale budu patrne (paradoxne od tech nejsilnejsich zastancu trhu tady :-)) oznacen za komunistu. Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.

    Josef Kufner avatar 27.3.2009 23:34 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Strasti free světa
    Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.
    Tak, tak. Škoda, že se toho hned tak nedočkáme... Ale na druhou stranu by byla práce daleko těžší ;-)
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Luk avatar 28.3.2009 00:13 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Strasti free světa
    Jinymi slovy, zakaznik by mel mit pravo na vsechny informace, ktere ma o prislusnem zbozi vyrobce/prodejce.
    Jinými slovy, něco pracně vyvíjet a pak se o všechno povinně podělit se všemi konkurenty.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    28.3.2009 01:05 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Strasti free světa

    Ono to ale vypadá moc krásně, například když vyhrabu 30 let starý magnetofon nebo rádio a mám k němu kompletní schéma, včetně mechanických detailů (!) jako je uchycení struny, pohon pásku a pod... Stejně tak u starého auta, podle té dokumentace co k tomu tenkrát dávali by si člověk mohl postavit vlastní úplně stejné auto :-)

    Bohužel časy se mění a dnes se i poměrně pracné reverzní inženýrství trestá. Důvod je prostý, informace cestují po světě mnohem rychleji. Dříve nešlo auto "copypastnout", dnes to jde, a ještě ušetříte (viz čínské kopie :-)). Asi je to trochu škoda..

    28.3.2009 08:46 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Strasti free světa

    Od toho by byly patenty. Navic, vzhledem k tomu, ze by to tak museli delat vsichni, by o zadne omezeni neslo. Vy byste mohl svym konkurentum provest totez.

    Take existuji rozumne ekonomicke argumenty, proc jsou patenty a dalsi ochrana pred "freeridery" nesmyslne. Viz napr. tento clanek: http://www.law.stanford.edu/publications/stanford_lawyer/issues/73/Property.html

    Jan Drábek avatar 27.3.2009 21:16 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Strasti free světa

    Obávám se že takovídle lidé co vypadají že umí a potom to stejně zbastlí jsou všude, nejen v IT.

    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.