Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Radím všem- Pokud možno výrobky od D-Linku nebrat!
Když jsem si před 3 roky pořizoval ADSL internet, dostal k němu modem za 1 Kč. Já tenkrát ovšem pošilhával po trochu jiném a "dokonalejším" modelu a byl to D-Link DSL-362T. Bohužel se jednalo o naprostý paskvil. Do věčných lovišť odešel už po 14 dnech a tak jsem dostal nový. S tím jsem byl během dalších 2 let na reklamaci asi 3x. Jedná se o naprostý modemový paskvil. Každých několik dnů je třeba ho restartovat, protože totálně zatuhne. Ačkoli běží na upraveném Linuxovém jádře, obsahoval firmware tolik bugů , že na něj oficiální místa raději zapomněla a tak na něj sehnat nějakou podporu je věc nadlidská. Kdo si řekne- Upgrade firmware přece pomůže ne? Houby. Upgrade firmware podle oficiální příručky s postupem vedl k totální smrti na dobu 1 týdne, kdy jsem namátkou zkoušel restartovat, až jednou najel.. Další utrpení přišlo po upgradu na nejnovější fw. Měl řešit problém s Win Vista, který vyřešil. Jako bonus po upgradu nefungoval ve Win XP a ani Linuxových systémech. Protože mi v té době na něj vypršela záruka a já ho měl plné zuby, jednoduše jsem ho odpojil a rozdupal.
Ale jak se říká člověk je tvor nepoučitelný a tak jsem se stal vlastníkem modelu o kterém mi tvrdili, že je to něco úplně jiného než ty staré D-Linky. Jedná se o G684T. Mám ho doma 3 dny a dnes umřel.. Nedetekuje DSL linku a na hw restart modem nereaguje.. V pondělí jdu reklamovat a jestli mi ještě někdy nějaký D-Link překročí práh domu, přivážu ho za auto a potáhnu tak dlouho, jak dlouho tam bude viset.
Takže až vám někdo někdy bude nabízet modemy od D-Linku, prosím pošlete ho tam, kam slunce nezasvítí..
Tiskni Sdílej:
Často se navíc dá i ze šmejdu udělat docela dobrá věc, pokud seženeš zkušeného hardwarového bastlíře, aby spravil to, co výrobce zmrvil.Ten to ale musí udělat zadarmo nebo za nepatrnou odměnu. Pokud by měl být odměněn standardně, bylo by levnější šmejd zahodit a koupit nový výrobek.
S ADSL modemy zkušenosti nemám, nicméně mám zajímavou zkušenost se switchem DGS-1224T od DLinku. Jde o 24portový gigabitový switch. Je podezřele levný, takže jsem od něj neočekával žádné zázraky, nicméně podařilo se mu překonat veškeré mé očekávání.
Celý "switching fabric" tohoto switche se totiž přepíná na rychlost nejnižšího z aktivních portů switche. Pokud tedy do něj máte připojena jen gigabitová zařízení, switchá gigabitově. Jakmile tam připojíte jedno stovkové zařízení, začne switchat stovkou (i na gigabitových portech). A samozřejmě, jakmile některý port jede na pouhých deseti megách, tak touto rychlostí pracuje i celý switch... Můj názor na takto se chovající zařízení je nepublikovatelný.
Měl jsem ADSL modem Zyxel, který fungoval spolehlivě 3 roky, pak jsem si koupil (novější a pokročilejší) SMC, který funguje výborně dodnes, ale má tolik bugů ve firmware, že několik pokročilých vlastností a vychytávek, které slibuje, zatím nefunguje. (Doufám, že bude update.) Každopádně už vydržel uptime cca 4 měsíce bez zatuhnutí a podporuje QoS, což je skvělé pro můj WiFi telefon.
Všechny tyhle jednočipy, tj. WiFi routery, ADSL modemy kombinované případně s Wifi, kabelové modemy a další udělátka mají jednu podstatnou vlastnost: Nevydrží víc než cca 3 roky aktivní služby. Jeden WiFi router mi například vydržel tři roky, ale minulý rok v době letních veder mu přestal fungovat ethernetový port. Někdo vám může slibovat záruku pět let, ale počítejte s tím, že v takovém případě stejně zažijete několik reklamací. Záleží na tom, jak si ceníte svého času a jak dlouho si můžete dovolit čekat na reklamaci. Většinou se opravdu vyplatí to zařízení vyhodit oknem a koupit si jiné, v té době už mnohem vyspělejší.
Já osobně bych všem doporučil vyhnout se na sto honů výrobkům firmy Microcom. Jejich zařízení, které jsem zažil, bylo přímo za trest. Každých 5 až 45 minut mělo WiFi výpadky, ze kterých se nedokázal žádný chipset normálně zotavit. Výpadky byly stejné se dvěma různými notebooky a se dvěma různými IP telefony. Docházelo k nim bez šifrování, s WEP i s WPA. Okamžitě jsem ten šrot (typ 3125) poslal na reklamaci. Poslali mi jiný, který dělal přesně totéž. To bylo prostě o nervy. Webové rozhraní občas zatuhlo, některé výpadky byly tak drsné, že vyžadovaly restart (routeru). To zařízení se dalo použít jen jako ethernetový router. Ale k čemu je mi ethernet? Desktop nemám a nechci, protože ho nemůžu přenášet volně po bytě, a notebooky přece nebudu přivazovat k drátům, to dá rozum. Nový firmware nikdy nevydali, přestože ho v reklamách slibovali ostošest. Když jsem se jich zeptal, zda bych tam mohl zkusit nahrát firmware pro identický router značky Ovislink, odpověděli mi, že můžu zkoušet, co chci, ale že ztratím záruku. To je odpověď z pohledu zákona správná, ale z lidského hlediska velmi sprostá. Výrobky od firmy Microcom si už nikdy nekoupím.
Já osobně bych všem doporučil vyhnout se na sto honů výrobkům firmy Microcom. Jejich zařízení, které jsem zažil, bylo přímo za trest.Má zkušenosti s klasickými (V.90,...) modemy firmy Microcom a nikdy s nimi nebyly problémy. Podobně i D-Link - WiFi AP od této firmy také fungují spolehlivě.
Můj Microcom nebyl ADSL ani V.9x modem, ale pouze WiFi a ethernetový router.
Jde o to, že v každé generaci těch zařízení bývá jiný chipset a jiný firmware. Firma Microcom vůbec nic nevyrábí, ve skutečnosti se jmenuje Fincom nebo tak nějak, nakupuje různé levné jednočipy, něco na nich tu a tam zbastlí a s výhodou je prodá. Takže člověk může mít štěstí a natrefit na levné zařízení, které je použitelné. Nebo taky může mít smůlu a koupit naprostý šrot, jako se to stalo mně. Že ty chyby byly způsobeny routerem, o tom není nejmenších pochyb. Přinejmenším 5 dalších WiFi zařízení to potvrdilo jednoznačně.
Zařízení Ovislink, která jsou s Microcomem v mnoha typech identická, používají a doporučují desítky amatérských komunitních WiFi sítí, které se po České republice rozmohly, když ještě nebylo k mání levné vysokorychlostní připojení. Neviděl jsem, že by si na Ovislink někdo stěžoval. A přesto mi při pomyšlení na téměř identické zařízení od Microcomu ještě dnes běhá mráz po zádech.
Neviděl jsem, že by si na Ovislink někdo stěžoval.Před takovýmo 2-3 lety jsem těch stížností na Ovislink četl kvanta. Prý se často sekaly. Ale je možné, že už je to minulostí.
Jak to tak čtu, tak je fakt na routování, WiFi AP, a jakékoli sítové věci, pokročilejší než prosté SWITCHování, použít prostě starší počítač ...