Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Na stránky zanikleobce.cz a článek o cukrovaru v Hrochově Týnci mne upozornil kolega v práci. Je až neuvěřitelné kterak EU diktát dokáže ničit.
Opravdu jsme jako EU tak bohatí, abychom mohli rozbíjet co se nehodí a to z jakéhokoli důvodu ? Jeden z nejmodernějších cukrovarů v ČR srovnat se zemí, vymazat z katastrálních map ...
Fotogalerie cukrovaru zde.
Čekám jak časem přibudou solární panely na místě cukrovaru.
Pole namísto obilovin a cukrovky osázet solárníma panelama jež jsme obdivovali před mnoha lety v časopise 100+1 .... jak se nám to zdálo úžasné ... elektřina zdarma jen ze svitu slunce .... byl to náš sen .... jo, ale skutečnost v podání současnosti je taková že provoz těchto sráčů dotujem v cenách elektřiny .... to je fakt super ta úžasná solární energie nám tvrdí média.
Stále nechápu pročbychom měli všichni přispívat na obnovitelné zdroje, podporovat banky jež stojí za těmito ekonomickými "skvosty".
Sorry, ale to je fakt na blití
Tiskni Sdílej:
ano , ale i vtom pripade by byl zbouran jen o 10 let drive:)
Přesně tak, podle všeho byl problém především v majiteli, nikoliv v nařízeních EU (která pouze zrušila zvýhodněné ceny cukru a clo na cukr odjinud).
Problém je opravdu v EU. Takový Kocourkov, jaký EU zavedla do cukru se jen tak nevidí. Doporučuji tento článek. Lidé, kteří produkují takové blbostí, by neměli řídit ani dopravu v Mukačevu.
EU stanovilo kvóty na DOTACE CUKRU a dokud to bylo, tak cukrovary fungovaly (tzv. ochrana trhu). Nyní je ruší (snižují), proto ty cukrovary padají. Je neuvěřitelné, jak dokáží lidi naprosto zkomolit tak jednoduchou věc. Hlavně že to máme na koho hodit, že jo...
Podle tohoto článku to vypadá jinak. Dříve byl v EU neuvěřitelný systém kvót, cel, dotací, vývozních subvencí, odškodnění atd. Tento systém byl zrušen - tlakem zvenku, zevnitř by to nešlo - a trh se musí otevřít. Nicméně stále existují kvóty na národní produkci, které ČR značně znevýhodňují a důsledkem bylo zrušení některých českých cukrovarů. Francouzi samozřejmě vydělali, jak jinak.
No já vím že 100% energie z obnovitelných zdrojů nevyrábíme, ale čím méně ropy a plynu importujeme, tím lépe.
Docela by mě zajímalo, kolik uhlí, ropy a plynu jsme ušetřili pomocí "obnovitelných" zdrojů. Při výrobě biopaliv se spotřebuje víc energie, než kolik potom poskytnou. Solární a větrné elektrárny také moc neušetří, protože stejně musí být zálohovány klasickými zdroji. Tak kde je úspora?
Jinak nevím, proč se omezovat jenom na území ČR, když jsme v Evropě - od čeho pak ta Unie je.
Zaprvé to v ostatních zemích také není s obnovitelnými zdroji moc růžové, i když potenciál tam je lepší než v ČR. Zadruhé si nedělejme iluze. Košile je bližší než kabát i v EU. Když budou mít v Německu nedostatek energie, tak se s námi rozhodně dělit nebudou.
Nevím jak my, ale státy v Evropě, které mají desítky procent z obnovitelných zdrojů nepochybně něco ušetřily.Počítáš, že se ta obnovitelnozdrojová elektrárna musela za něco postavit, nebo to bereš prostě-zeleným nespálilo se x tun uhlí -> ušetřili jsme y peněz.
Říkat, že se s námi dělit nebudou, je první krok k tomu, aby se s námi pak nedělili. Lepší je dělat vše proto, aby se s námi dělit museli.Dobře, navrhni nějaký způsob, jak udělat, abychom byli energeticky soběstační.
Jak vyplývá z toho co jsem řekl, myslím si, že stačí, aby byla soběstačná Evropa, nikoliv pouze ČR. Nejsem odborník, nevím, jestli se dá dosáhnout 100% soběstačnosti, ale myslím si, že bychom k tomu měli směřovat.
Ty jsi opravdu naivní. Dejme tomu, že EU bude soběstačná jako celek, ale ČR ne, tj. budeme muset elektřinu dovážet např. z Německa nebo Francie. Dokud oni budou mít přebytek, rádi nám ho prodají a vše bude OK. V okamžiku, když z nějakého důvodu začnou mít ve Francii nedostatek, tak prioritně uspokojí svou spotřebu a na nás se vykašlou. Opačně to nikdy neudělají, taková je realita.
V momentě, kdy bude něco jako Spojené státy evropské, tak těžko. Taky je otázka, zda ta síť bude postavena tak, že by to Francouzi vůbec mohli udělat
Představa, že si Francouzi po večerech svítí petrolejkami, zatímco jejich elektřina směřuje do ČR, je naivní a nereálná. Lépe to vysvětlit nedovedu.
jen si to představte, Čína bude mít málo počítačů, tak nám je neprodá, a co se s námi stane!
Elektřina se výrazně liší od ostatních produktů. Hlavně v tom, že ji nedokážeme skladovat. Když nám Čína přestane dodávat počítače, tak holt nějaký čas vyžijeme s těmi stávajícími. Když předloni Rusko zavřelo kohoutky s plynem, také se nám nic nestalo, protože máme v zásobě 30% roční spotřeby. U elektřiny žádné zásobníky nejsou, když nás dodavatel odpojí, tak končíme okamžitě.
Mně zas přijde nereálné, že by nastala situace, že je opravdu třeba svítit petrolejkami (víc než pár hodin, což se v případě přírodních katastrof děje už teď).
Tato situace může snadno nastat za deset až patnáct let. Jak už jsem psal, zelení soudruzi v západní Evropě odstavují jaderné a uhelné elektrárny a chtějí je nahradit "zelenými" zdroji. To se ovšem nepovede, takže je otázka jestli soudruzi dostanou rozum dřív, než začne docházet k blackoutům. Vzhledem k tomu, že výstavba jaderné elektrárny trvá asi deset let, to bude na hraně.
Tudíž vlády v EU jsou nekompetentní šílenci a jenom my zde v Česku víme, že to tak není?
Ano, ve vládách a parlamentech opravdu sedí nekompetentní šílenci. Čím hloupější, tím zapálenější pro "zelenou věc". U nás jsou tito magoři také, stačí se podívat na průšvih se solárními zdroji nebo na zelenou poslankyni, která neví, co je biomasa.
Na vážnou notu se domnívám, že výpadky elektřiny nikdo nechce, proto se ostatně elektrárny neodstavují už teď, nevím, proč by se měly odstavovat bez náhrady za 15 let.
Protože elektrárny mají určitou životnost, která v tomto horizontu končí. Proto by normální lidé s předstihem začali stavět nové zdroje, které nahradí ty odstavené. Jenže soudruzi v mnoha západních zemích odhlasovali, že atom je fuj a nové zdroje se stavět nebudou. I když už jim leckde začíná docházet, že bez atomu to nepůjde.
Takže inteligence se poměřuje podle vztahu k životnímu prostředí a názoru na produkci energie? Opravdu?
Inteligence se poměřuje podle toho, jestli jsem schopen řešit problémy a přizpůsobit se situaci. V Německu postupně odstavují staré uhelné a jaderné elektrárny a chtějí je nahradit plynovými (poněkud drahé, navíc se plyn musí dovážet), obnovitelnými zdroji (iluze) a úsporami (další iluze). Prostě si zadělávají na velký problém, ale protože jsou zaslepeni ideologií, tak to nechtějí vidět.
A není to s jadernou energií náhodou tak, že je děsně drahá? Vždyť stavby všech jaderných elektráren se velmi prodražují.
Je třeba myslet trochu globálně. Stavba JE je jistě velmi drahá, jenže následně JE vyrobí obrovské kvantum energie, ve kterém se ty náklady rozpustí. Sluneční panely vyrábějí 10x dráž.
Elektřina se výrazně liší od ostatních produktů. Hlavně v tom, že ji nedokážeme skladovat. Když nám Čína přestane dodávat počítače, tak holt nějaký čas vyžijeme s těmi stávajícími. Když předloni Rusko zavřelo kohoutky s plynem, také se nám nic nestalo, protože máme v zásobě 30% roční spotřeby. U elektřiny žádné zásobníky nejsou, když nás dodavatel odpojí, tak končíme okamžitě.Jenze narozdil od zminenych pripadu je EU trh s elektrinou znacne 'regulovan' tak, aby se jednalo opravdu o volny trh a nikoliv politicke nastroje jednotlivych statu. Pokud by vlada nutila sve lokalni vyrobce prodavat lokalnim velkoodberatelum za nizsi ceny, nez za ktere muzou prodat mezinarodne, tak ma na krku zalobu od EK ci ostatnich statu EU. Prave tohle - vnitrounijni volny trh a boj s narodnim protekcionismem zejmena v strategickych prumyslovych odvetvich je hlavni smysl EU uz od padesatych let.
Jenze narozdil od zminenych pripadu je EU trh s elektrinou znacne 'regulovan' tak, aby se jednalo opravdu o volny trh a nikoliv politicke nastroje jednotlivych statu. Pokud by vlada nutila sve lokalni vyrobce prodavat lokalnim velkoodberatelum za nizsi ceny, nez za ktere muzou prodat mezinarodne, tak ma na krku zalobu od EK ci ostatnich statu EU.
Jenže zrovna tohle hraje proti nám. Momentálně by nám vyhovovalo prodávat doma naši elektřinu levně a přebytky vyvážet za draho. Jenže to by nás EU skřípla. Když v Německu budou mít nedostatek, tak tím pádem vzroste cena v celé EU, takže my doplatíme na jejich hloupost. V opačném gardu to ale neplatí - když půjde ve Francii nebo v Německu do tuhého, tak omezí vývoz a nějaká malá ČR se ničeho nedovolá.
Jenže zrovna tohle hraje proti nám. Momentálně by nám vyhovovalo prodávat doma naši elektřinu levně a přebytky vyvážet za draho.A proc by CEZ, jako akciovka zamerena na zisk, mel radsi prodavat v Cesku levne, kdyz ji muze vyvezt a dostat za ni vic? Jednotny trh s elektrinou samozrejme znamena jednu cenu. Tady je jasna ukazka, ze argumenty proti EU jsou spis nacionalisticko-protekcionisticke, nez volnotrzne-liberalni.
Když v Německu budou mít nedostatek, tak tím pádem vzroste cena v celé EU, takže my doplatíme na jejich hloupost.Jaky 'my' a 'jejich hloupost'? Vydelaji chytri podnikatele, kteri vcas investovali do zdroju elektricke energie. A diky liberalizovanemu trhu jim v tom vlady prislusnych statu nebudou moci branit vynucovanim domaciho prodeje pod cenou.
V opačném gardu to ale neplatí - když půjde ve Francii nebo v Německu do tuhého, tak omezí vývoz a nějaká malá ČR se ničeho nedovoláNevidim duvod, proc by nemela.
A proc by CEZ, jako akciovka zamerena na zisk, mel radsi prodavat v Cesku levne, kdyz ji muze vyvezt a dostat za ni vic?
Třeba proto, že ČEZ je pořád ještě státní podnik, takže by se stát-majitel mohl např. rozhodnout, že je pro něj celkově lepší méně vydělat na ČEZu a sníženou cenou elektřiny povzbudit ekonomiku.
Jaky 'my' a 'jejich hloupost'? Vydelaji chytri podnikatele, kteri vcas investovali do zdroju elektricke energie. A diky liberalizovanemu trhu jim v tom vlady prislusnych statu nebudou moci branit vynucovanim domaciho prodeje pod cenou.
Provozování jaderné elektrárny není stánek se suvenýry. Když si v některých zemích uvalili moratorium na stavbu nových JE, tak ať si důsledky pěkně vyžerou a netahají nás do toho.
Nevidim duvod, proc by nemela.
Protože některé státy jsou si v EU jaksi rovnější.
Třeba proto, že ČEZ je pořád ještě státní podnik,CEZ neni statni podnik, ale akciovka, ve ktere ma stat cca 70% podil. Pokud management (dosazeny majoritnim vlastnikem) jedna proti zajmum akciovky a v (neprimy) prospech majoritniho majitele, tak to je ve slusnych statech trestny cin (v podstate tunelovani a poskozovani zajmu minoritnich akcionaru), i kdyby mel majoritni vlastnik podil treba 90 %.
Když si v některých zemích uvalili moratorium na stavbu nových JE, tak ať si důsledky pěkně vyžerou a netahají nás do toho.Kdyz si v nekterych statech uvalili moratorium na stavbu novych JE, tak na nich diky volnemu trhu ostatni mohou vydelat. Proc by treba Francie a CR nemohla dodavat znacnou cast energie Nemecku a Rakousku?
CEZ neni statni podnik, ale akciovka, ve ktere ma stat cca 70% podil. Pokud management (dosazeny majoritnim vlastnikem) jedna proti zajmum akciovky a v (neprimy) prospech majoritniho majitele, tak to je ve slusnych statech trestny cin (v podstate tunelovani a poskozovani zajmu minoritnich akcionaru), i kdyby mel majoritni vlastnik podil treba 90 %.
To je pravda, ale dalo by se to řešit i jinými způsoby. Máme tu regulátora, antimonopolní úřad, daně atd. Bohužel, současný stav vyhovuje téměř všem, kromě lidí, kteří musí elektřinu draze platit.
Kdyz si v nekterych statech uvalili moratorium na stavbu novych JE, tak na nich diky volnemu trhu ostatni mohou vydelat. Proc by treba Francie a CR nemohla dodavat znacnou cast energie Nemecku a Rakousku?
Problém je v tom, že stavba JE trvá 10 let. Je jasné, že až v Německu začne docházet k blackoutům, tak tam porostou JE jak houby po dešti, jenže to už bude pozdě. Další problém je v tom, že v západní Evropě je pořád ještě podstatně větší kupní síla než tady, takže nás bez problémů přeplatí.
To je pravda, ale dalo by se to řešit i jinými způsoby. Máme tu regulátora, antimonopolní úřad, daněTezko muzez zneuzit antimonopolni urad k tomu, abys nutil prodejce prodavat za nizsi nez trzni cenu. A regulator se primarne zabyva cenou pro obyvatelstvo (ktera je tedy defacto dotovana), nikoliv cenou pro podniky.
Problém je v tom, že stavba JE trvá 10 let.A proc tedy nerostou uz ted ve Francii nebo CR JE jak po desti, aby mohl vydelavat na Nemecku, az tam zacne dochazet k blackoutum?
A proc tedy nerostou uz ted ve Francii nebo CR JE jak po desti, aby mohl vydelavat na Nemecku, az tam zacne dochazet k blackoutum
Nevím, jak to vypadá ve Francii, ale v ČR se Zeleným dlouho dařilo blokovat budování dalších JE. Teď se snad podaří rozšířit Temelín, takže aspoň nějaký pokrok tu je. Nicméně je vidět, že postavit novou JE není snadné.
Solární a větrné elektrárny také moc neušetříSolární elektrárná má tuším poměr vyprodukováno energie za životnost : spotřeba energie na výrobu nějakých 1,1.
Když budou mít v Německu nedostatek energie, tak se s námi rozhodně dělit nebudou.Přesně. Němci se s námi dělí, jenom když jim moc fouká a nejsou schopni to pojmout. Pak MY děláme odstávky fabrik, aby oni mohli prodávat přebytky do Itálie.
Solární elektrárná má tuším poměr vyprodukováno energie za životnost : spotřeba energie na výrobu nějakých 1,1.Byl k tomu nějaký zdroj? Nechci to zpochybňovat, zajímá mě to.
Tak proč se to musí dotovat desetinásobkem výkupní ceny normální elektřiny?Protoze energeticke naklady jsou jen cast ceny celkovych nakladu, jedna se pomrene novou a dynamicky vyvijejici oblast, takze nezanedbatelnou cast financich nakladu stoji vyvoj a investice (jejich podil samozrejme poklesne s rostouci produkci panelu). A pak je samozrejme otazka, zda vykupni ceny 'normalni' elektriny nejsou neprimo dotovane - jaka by byla cena elektriny s uhelnych elektraren, kdyby provozovatel musel platit vsechny naklady s poskozenim zivnotniho prostredi spojenym s jejich provozem.
Jinak ta návratnost počítá s tím, že jedou pořád naplno.Ta navratnost pocita s celorocnim prumernym osvitem odpovidajicim mirnemu pasmu (pripadne jizni evrope, podle konkretnich podminek). Pokud budes brat solarni elektrarny jako jednu slozku z vyroby elektricke energie, pak te to tolik netrapi. Napriklad to, ze v noci na ne slunce nesviti a tedy negeneruji elektrinu v podstate moc nevadi - v noci mas 1/3 spotrebu a tu bez potizi pokryjes jadernymi elektrarnami.
Ta navratnost pocita s celorocnim prumernym osvitem odpovidajicim mirnemu pasmu (pripadne jizni evrope, podle konkretnich podminek). Pokud budes brat solarni elektrarny jako jednu slozku z vyroby elektricke energie, pak te to tolik netrapi. Napriklad to, ze v noci na ne slunce nesviti a tedy negeneruji elektrinu v podstate moc nevadi - v noci mas 1/3 spotrebu a tu bez potizi pokryjes jadernymi elektrarnami.No vždyť jo. Ale v zimě solární elektrárny produkují v mírném pásmu opravdu málo a zároveň je vyšší spotřeba. To znamená mít JE a zapínat ji jen na půl roku.
vozit plyn z Ruska nebo Íránu není úplně to nejlepšíMáš nějaký lepší nápad? (naprdět si plyn do zásobníku nebo tak něco). Krom toho o žádném plynu z Íránu nevím, to je možná zbožné přání určitých politických kruhů (sci-fi plynovod Nabucco).
ČEPS blázní kvůli tomu, že Němci posílají proud ze svých větrníků do Rakouských přečerpávacích elektráren, dočetl jsem se v tisku. To je ale skvělé, tak by to přece mělo fungovat, a měly bychom to ještě podporovatČeská přenosová soustava, kterou ČEPS spravuje, je dimenzovaná na určité provozní parametry, v rámci kterých lze zaručit spolehlivost. Nejde jen o zatížení, ale také rozložení zdrojů a spotřeby, stabilitu zdrojů apod. Udržet to celé v provozu je velmi složité, a následky selhání mohou mít snadno podobu v podobě blackoutu na značné části území ČR, což není hezká představa. ČEPS "blázní", když charakter toho, co nám posílají z Německa dostává naši soustavu na hranici provozních možností. Dávat tomuhle větší podporu by znamenalo obrovské investice, což nemá význam, protože takovéhle stavy jsou nárazově jednou za čas. Efektivita celé operace, kdy se třeba musí na pár hodin zastavit uhelná elektrárna, protože v Německu zrovna fouká vítr je taky sporná. A tohle není v tom, že by se někomu nechtělo, nebo těm úžasným "obnovitelným" zdrojům bránil. Tohle je dané momentálními technickými možnostmi, a tím, co jsme ochotní zaplatit v ceně elektrické energie.
Lepší nápad je ten snažit se být soběstačný, tudíž podporovat obnovitelné zdroje, snižovat spotřebu.Snižovat spotřebu lze jen do určité míry, protože účinnost mnoha technologií je fyzikálně omezená. Jistě to je správná cesta, ale nesmí se to přehánět v podobě nic neřešících zákazů žárovek a plasmových televizorů. Soběstačnosti nebo alespoň jejímu posílení v našich podmínkách obnovitelnými zdroji dosáhnout moc nelze. Hlavně proto, že většina tzv. obnovitelných zdrojů je v našich podmínkách skoro nepoužitelně nestabilní. Jako musíme od někoho kupovat jaderné palivo, tak v podstatě stejně musíme odněkud nakupovat ty technologie pro obnovitelné zdroje. V současnosti je pokud vím ve výrobě elektřiny ČR soběstačná. Výroba z plynu má minimální podíl, uhlí se těží tady, jen to jaderné palivo musíme nakupovat (ale to lze nezávisle z více zdrojů, není to takový problém jako ropa/plyn). Ještě nedávno byly české společnosti schopné vyprojektovat a vyrobit kompletní technologii pro jadernou elektrárnu. Jak je tomu teď po rozdrobení koncernu Škoda, to nevím.
A byl hodně kvalitníNo, vzhledem k tomu, jak se před vstupem do jaderného reaktoru zpracovává… Znečištění smolince na vstupu se tak na výstupu neprojeví.
Druhý úhel pohledu je ten, že už je dlouho jasné, že se obnovitelné zdroje v Evropě rozšiřovat budou
Bohužel je to tak. Otázkou je, co nám to přinese. Já vidím pouze vysoké náklady a další problémy, ale pozitivní přínosy veškeré žádné. Nadekretovat něco z kanceláře v Bruselu je snadné, ale negativní důsledky si nakonec vyžereme my všichni.
Mimochodem, v rámci ceny elektrické energie soudě dle zisků ČEZu jsme ochotni zaplatit asi docela hodně.
A proč je ta cena tak vysoká? Protože kromě nesmyslného dotování "obnovitelných" zdrojů je cena určována poměrem nabídky a poptávky. Celkově v Evropě moc elektřiny není, protože se staré jaderné a uhelné elektrárny postupně odstavují, nové se nebudují a vše mají zachránit "obnovitelné" zdroje, což se ovšem nemůže podařit.
respektive oni mají ceny, které jsou lidi ochotni zaplatitA v tom já vidím právě ten problém - proč má tak málo lidí VoIP a skoro ho nepoužívají?
Ale nevědí toPřesměrování, statusy? A jinak se dá předpokládat, že večer bude rodina doma…
VOIP je nepohodlné - třeba já nemám sluchátka, a tak z počítače jsou slyšet ozvěny a ostatní si stěžují.Já mám jak SW klienta, tak HW telefon. Mnozí VoIP operátoři v ČR dávají HW telefon zadarmo, respektive v ceně kreditu.
Nehledě na to, že to na Linuxu pořádně nefunguje...Mám Linphone a ještě jsem s tím neměl problém.
Já vidím pouze vysoké náklady a další problémy, ale pozitivní přínosy veškeré žádné.Samozrejme, obnovitelna energie nam zadna pozitiva neprinese. Ale to proto, ze pouzivat tu neobnovitelnou znamena zit na dluh. Pokud prestanete zit na dluh, tak se vase zivotni uroven snizi. Akorat bych rekl, ze pravicak jako vy by mel uz jen to "prestat zit na dluh" povazovat za pozitivum.
Ale to proto, ze pouzivat tu neobnovitelnou znamena zit na dluh.
Tohle je extrémní výklad. Jistě, neobnovitelné zdroje jednou dojdou. Nicméně, když už je máme, tak není důvod je nevyužít. Jen musíme myslet dopředu a připravovat se na den, kdy dojdou. Teď cpeme obrovské peníze solárním byznysmanům, ale z toho nic nevzejde. Tyto peníze bychom měli vložit do výzkumu nových zdrojů.
V Americe pokud vím už testují sítě, které řídí spotřebu inteligentně - prostě vám na dálku zapnou pračku, když je hodně proudu. Proč něco podobného není i u nás?Ve chvíli, kdy se síť musí zabývat něčím tak směšným, jako jsou pračky, už je něco hodně v nepořádku. A btw. naše síť na dálku zapíná elektrické topení (a přepíná tarif na elektroměru)
Druhý úhel pohledu je ten, že už je dlouho jasné, že se obnovitelné zdroje v Evropě rozšiřovat budou (už proto, že jsme se k tomu zavázali v rámci EU)Zavázali jsme se, že do 10 let ... co mi to jen připomíná? Že by pořad Před 25 lety, co jsem včera viděl na ČT? Tohle nikdy nefungovalo, a stejně zas někoho napadlo to zkoušet. V souvislosti s našimi závazky se mluví o utopistickém přání.
V Americe pokud vím už testují sítě, které řídí spotřebu inteligentně - prostě vám na dálku zapnou pračku, když je hodně proudu. Proč něco podobného není i u nás?V Americe... U nás už mnoho let (nevím přesně jak dlouho) funguje tzv. vysoký a nízký tarif, který je vázán právě na dálkové automatické vypínání spotebičů typu elektrické topení nebo ohřívač vody. A používá se to právě i k regulaci zatížení elektrorozvodné sítě, a má to na starost ČEPS. Průmyslové podniky s velkou nasmlouvanou spotřebou mají taky podobná opatření. Tohle není zásadní problém. Pro zvládnutí popsaných stavů bychom např. museli postavit nová vysokokapacitní vedení. Možná za to dostává ČEPS od ostatních států nějaké náhrady, ale pokud to je nárazově, tak se investice prostě nevyplatí, a zase bychom to zaplatili všichni v cenách elektřiny a tím i v cenách dalších věcí. Pseudoekologická energie z "obnovitelných" zdrojů má, snad kromě vodních elektráren, podstatnou vlastnost - je třeba držet 100% zálohy ve formě konvenčních zdrojů. Ale konvenční elektrárnu nespustíte tak rychle, jako přestane foukat vítr. Takže jsou potřeba přečerpávací elektrárny, kterých na plánovaný objem nespolehlivých zdrojů nemáme dost. Nebo chcete, aby když nefouká vítr a nesvítí sluníčko třeba nejezdily vlaky a byli odpojeni průmysloví odběratelé? Fakt si chcete kupovat kWh třeba za 5 Kč místo za 1,30 Kč?
ČEPS blázní kvůli tomu, že Němci posílají proud ze svých větrníků do Rakouských přečerpávacích elektráren, dočetl jsem se v tisku. To je ale skvělé, tak by to přece mělo fungovat, a měly bychom to ještě podporovatNěmci vyváží do Rakouska (se kterým mimochodem sousedí) elektriku, a MY máme nést dodatečné náklady související s přenosem? Tak to může podporovat jenom cvok.
Že by naše tranzitní poplatky byly nižší než cesta napřímo?Pleteš si elektriku s náklaďákem... u toho si můžeš vybrat, kudy pojede.
nepletu
Asi to je tak, že němec nemá přímé spojení s rakouskem na tak velké výkony a proto se jistě volí naše soustavaZjevně pleteš. Elektrika není kamion, takže se nedá volit. Elektrika prostě jde někudy a ty to můžeš maximálně měřit.
Takzvané obnovitelné zdroje jsou zločin, sprostý podvod a největší tunel všech dob. Nejsou soběstačné, nikdy nebyly soběstačné a nikdy nebudou soběstačné. Jsou nespolehlivé, jsou závislé na denní době, na počasí, na ročním období. A především jsou závislé na existenci konvenčních (a stabilních) zdrojů energie.
Jak fungují větrníky za bezvětří? Jak fungují solární panely v noci? Takzvané obnovitelné zdroje nikdy nenahradí jadernou energetiku či jiné spolehlivé zdroje. Jejich výkon je prakticky zanedbatelný. Jsou to nanejvýš jednotky procent. Obnovitelné zdroje jsou pouze balast navíc, tunel na peníze a sprosté okrádání daňových poplatníků ve prospěch obchodníků s větrem.
Zelené náboženství je velká sprosťárna. Kdyby se ho podařilo postavit mimo zákon, peníze promrhané na větrníky by se mohly investovat rozumněji. Tedy především do výzkumu jaderné fúze. Věřím, že v té je budoucnost energetiky. Jaderná fúze má všechny klady současné jaderné energetiky a několik výhod navíc.
Zelené náboženství je velká sprosťárna. Kdyby se ho podařilo postavit mimo zákon, peníze promrhané na větrníky by se mohly investovat rozumněji. Tedy především do výzkumu jaderné fúze.Protože úplně nejlepší je náboženství "jaderné fúze".
Věřím, že v té je budoucnost energetiky.A víra tvá ti posvítí.
Jaderná fúze má všechny klady současné jaderné energetiky a několik výhod navíc.Například je naprosto imaginární, takže ideální předmět nevyhasínající víry. Ta spása zkrátka jednou přijde, věřme pevně, bratři a sestry... už desítky let je od nás vzdálená jen 20 let!
Píšeš jen blábol a narážky na jakousi údajnou víru. Ale neuvedl jsi ani jeden argument, ani jeden návrh řešení.
Jaderná energetika není víra. Existuje a funguje tady a teď. Štěpné reaktory slouží a fungují po celém světě a ve spoustě vyspělých zemí dodávají nadpoloviční podíl energie.
Fúzní reaktory jsou samozřejmě zatím hudba budoucnosti. Nicméně můj názor na tuto otázku jsem už v několika diskusích psal celkem jasně: V krátkodobém horizontu (cca 20 let) je třeba se zaměřit na budování dalších štěpných reaktorů. V dlouhodobějším horizontu je ale podle mého názoru rozumné počítat spíš s jadernou fúzí. Ve srovnání se štěpením nabízí spoustu výhod.
Jak fungují solární panely v noci?To je přeci jasný.
Mně hlavně extrémně vadí, že se těmi panely hyzdí krajina. Každé panelové sídliště (s velkými plochými střechami), každá tovární budova — tam všude by ty nesmysly mohly být, když už je někdo chce „ze zásady“. Ale nechápu, jak někdo může povolit změnu zemědělské půdy na solární elektrárnu. Při dnešní populační explozi je to čin hodný idiota.
Mně hlavně extrémně vadí, že se těmi panely hyzdí krajina.No, do estetiky si nejspis kazdy projektuje svuj citovy vztah k tematu. Me treba prijde 'lan' fotovoltaickych panelu rozhodne estetictejsi nez lan obili.
Ale nechápu, jak někdo může povolit změnu zemědělské půdy na solární elektrárnu.Me vzdy pobavi, jak ti lide (cimz nutne nemyslim tebe), kterym je jinak zemedelska puda lhostejna, a kteri by obecne povazovali statni regulaci a ochranu zemedelske pudy za neprijatelny zasah do prav vlastnika pozemku, najednou obraci kdyz to jde pouzit jako argument proti fotovoltaice a nahle se podivuji jak to muze stat povolit.
Že nejsem zemědělec a nevlastním zemědělskou půdu, to neznamená, že je mi lhostejná! Já přece musím něco jíst. A jestliže stát uměle podporuje fotovoltaické elektrárny, a to v tak nehorázné míře, že se vyplatí prodávat zemědělskou půdu a uplácet úředníky kvůli stavbě těch nesmyslů, je to alarmující a z dlouhodobého hlediska nebezpečné.
Že mi státní regulace zemědělské půdy vadí, v tom máte pravdu. To nijak nepopírám. Ale mnohem víc mi vadí dvojí metr. Postavit si dům na zemědělské půdě? Ne! Zakázáno. Postavit na zemědělské půdě nesmyslnou „elektrárnu“ (funkční za dobrého počasí), která bude celou ekonomiku poškozovat? Ano, ovšem, máte zelenou. Ať mi nikdo netvrdí, že tohle není špatně.
To nijak nepopírám. Ale mnohem víc mi vadí dvojí metr. Postavit si dům na zemědělské půdě?Fotovoltaicke elektrarny je mozne (jako ostatni stavby) stavet pouze v souladu s uzemnim planem obce. Takze pokud nekdo stavi fv elektrarnu na poli, tak se bud jedna o pole, ktere tak jako tak bylo urcene pro zastavbu, nebo musel prosadit (u obecniho zastupitelstva) zmenu uzemniho planu. Pokud skutecne takovy dvoji metr existuje (jako ze o tom pochybuju), pak to je vysvetlitelne jedine celostatnim spiknutim starostu jednotlivych obci.
Celostátním spiknutím nebo individuálními úplatky? Sázím na to druhé.
To není tak úplně pravda. Souvisí to s nesmyslným zvýhodňováním fotovoltaiky ze strany státu. Kdyby stavba těch elektráren nebyla tak idiotsky výhodná, nikomu by se nevyplatilo někoho uplácet a už vůbec by nikoho nenapadlo takovou „budižkničemu“ elektrárnu stavět.
Kdykoliv stát něco financuje, celkem logicky tam vzniká prostor pro korupci. To platí pro stavbu silnic, železnic i fotovoltaických elektráren. Jenže zatímco taková silnice je v podstatě jednorázový projekt, fotovoltaická elektrárna s sebou nese jakýsi třicetiletý závazek, který zaručuje, že bude možné donekonečna ždímat peníze z drobných odběratelů. Což je pořádná sprosťárna.
Mimochodem u FVE je to 20 a né 30 let.
Zatím… Např. TV Nova původně dostala licenci na 12 let (do roku 2005) a dnes už je z toho 32 let (do roku 2025).
Ať tak nebo tak, silnice aspoň k něčemu jsou. Fotovoltaické elektrárny jsou na povrchu Země k ničemu.
Tak to je prostě paráda. Kdo umí dobře krást, ten se nezapře.
Jak fungují větrníky za bezvětří? Jak fungují solární panely v noci?
Na něco podobného jsem myslel, když jsem v Řecku pozoroval fofrníky, které se ani nehnuly, a u nás, kde je opravdu slunečných dnů poskrovnu, pro změnu nekonečná pole solárních panelů.
Ono to nejen není pravda, ale navíc jsou takové nápady nebezpečné pro životní prostředí. Jakékoliv používání takzvané biomasy (například dřeva) pro účely energetiky prostě nutně musí dřív nebo později uškodit zemědělství. O takzvaných biopalivech lze říct totéž.
Není vůbec podstatné, aby té energie bylo hodně právě teď. Podstatné je, aby jí bylo hodně (ať už to znamená cokoliv) i za 50 let a aby její výroba nevedla k nekontrolovatelnému růstu cen potravin.
Smarja, takeho obmedzenca pripustia k internetu!
Toto je „argumentace“ hodná ubohé pubertální slečinky, která si nevidí na špičku nosu. V jistém věku má prostě člověk takový (mylný) dojem, že on ví všechno nejlíp a všude kolem jsou omezenci. Většina lidí z toho věku postupem času vyroste, ale u některých je to asi jinak.
Pokud jde o Novu a Blesk, takové výroky je možná dobré si nechat od cesty, do vesnické hospody či do jiného debatního klubu vševědů se ZŠ vzděláním.
Zjevně netušíš, jaké nesmysly tu píšeš. Ale já budu raději reagovat trpělivě. Nesklouznu k ubohým urážkám jako ty a navíc ti polopatě vysvětlím, proč je celý tvůj komentář nesmysl.
Obnovitelny zdroj je aj drevo v lese
Ne, ne a ne. Takzvaná biomasa není obnovitelný zdroj. Proč? Protože k jejímu vzniku nestačí oxid uhličitý, jak někteří vtipálci občas píší. Potřebuje obrovskou spoustu minerálů a dalších látek obsažených v půdě. A těch není neomezeně. Navíc je půda potřebná pro zemědělství.
Pěstování biomasy nutně vede k postupné degradaci půdy a na jednom pozemku není možné ji vytvářet donekonečna. Nemluvě o tom, že půda je pak roky nepoužitelná pro pěstování potravin.
Použití dříví z lesa jako paliva je opravdu hloupý vtip. Zkus si jistit, kolik uhlí spotřebuje standardní tepelná elektrárna. U větších elektráren to bývají řádově tisíce tun za hodinu. (1 MW odpovídá velmi přibližně 1 tuně uhlí za hodinu.) A to je prosím pěkně uhlí, tedy poměrně silně koncentrovaný uhlík bez většiny příměsí, které najdeme ve standardní biomase. Kolik dřeva by bylo potřeba k dosažení téhož výkonu? To je prostě nemyslitelné!
Alternativní zdroj by měl nabízet všechny výhody a vlastnosti původního zdroje. A jeden z požadavků je možnost používat ten zdroj trvale. Dřevo takový požadavek nesplňuje.
aj slamene brikety lisovane z toho, co sa doteraz nechavalo iba hnit,
Jojo. Zase ta pohádka o nevyčerpatelné půdě. To hnití je důležitý proces, součást každého zdravého ekosystému. Co vyletí komínem, to už se do půdy nevrátí.
aj plyn z prasacich sraciek,
Zajímal by mě technicky realizovatelný příklad zdroje, který by takový plyn zpracovával.
aj tepelne cerpadlo zakopane na zahrade (hoci potrebuje aj stavu zvonka).
Zaprvé, tepelné čerpadlo není zdroj energie. Stejně jako klimatizace nebo lednička není zdroj energie. Zadruhé, jsem velkým příznivcem tepelných čerpadel. Tato zařízení jsou ideálním řešením pro vytápění i klimatizaci. Nikdy jsem proti nim neřekl ani půl slova. Tedy netuším, proč se vůbec objevují ve výčtu nějakých zdrojů nebo čeho...
A obnovitelny zdroj je aj z neba padajuca voda.
Zkušenosti s hydroelektrárnami jsou dobré (Dalešice) i špatné (Nové Mlýny). A faktem zůstává, že například Česká republika má velmi malé řeky a výkon hydroelektráren je proto mizivý. Smysl mají jen ty přečerpávací, nicméně akumulaci energie bych do diskusí o zdrojích netahal.
mi není úplně jasné. Že klimatiazce ani lednička nejsou zdroj energie mi je jasné, ale u toho čerpadla se mi to nezdá. Měl jsem zato, že do něj nějakou energii naleju a víc dostanu ven. Z pohledu domu, ve kterém ho používám, to zdroj energie je. Z pohledu Země ne, ale takle by se dalo uvažovat o čemkoli (v každém uzavřeném systému energie nevzniká ani nezaniká, jen se může měnit).Zaprvé, tepelné čerpadlo není zdroj energie. Stejně jako klimatizace nebo lednička není zdroj energie.
Mezi lednicí, klimatizací a tepelným čerpadlem není žádný rozdíl. Nějakou energii tam naleju a (zdánlivě) víc energie dostanu ven. Je to přesně stejný princip — čerpadlo, kondenzační výměník (který ohřívá prostředí kolem sebe) regulační ventil, výparník (který ochlazuje prostředí kolem sebe) ... a zase čerpadlo.
Z pohledu domu, ve kterém se tepelné čerpadlo používá, je tepelné čerpadlo spotřebič. Klimatizace a tepelné čerpadlo bývá zpravidla jeden a tentýž stroj, který umí změnit směr cirkulace chladicího média a buď topit, nebo ochlazovat, dle potřeby.
S tou energií „navíc“ je to dost zajímavá otázka. Spousta lidí nechápe, jak je možné, že tepelné čerpadlo a klimatizace (což může být jeden a tentýž stroj) má topný faktor například 5. To znamená jinými slovy, že na 1 kW dodaného (elektrického) výkonu bude mít na kondenzačním výměníku 5 kW tepelného výkonu. A říkají, že přece musí jít o perpetuum mobile. Jenže ono to není perpetuum mobile. (Což se člověk snadno dočte i v učebnici fyziky pro střední školy, v kapitolách o tepelných dějích a tepelné výměně.) Problém by totiž nastal, kdybych ten tepelný výkon chtěl nějak zpětně získat a přeměnit ho zase na elektřinu. Tady je fyzika neúprosná a neumožní mi získat zpátky o nic víc, než kolik jsem původně vynaložil.
No dobře, uznávám, tepelné čerpadlo je v jistém smyslu zdroj energie. Ale to samozřejmě nic nemění na faktu, že se jeho princip ničím neliší od lednice či klimatizace.
Joint biogas plants – which receive manure and waste from a number of farms, as well as industrial and household waste. The gas produces be these installations is sold to local CHP plants. Farm biogas plants – utilize the waste from a single farm; mainly manure. Today there are about 20 joint biogas plants and 60 farm plants operating in Denmark. The fuel utilization rate of biogas production is currently about 65%: 30% in the form of electricity 35% in the form of heatingtepelné čerpadlo není zdroj energie Isteze, ani uhlie, ani uran ani deuterium.
Řeči o omezencích si raději nech od cesty. Urážkami a boucháním do stolu si respekt nezískáš. Urážet umí každý. Tím prostě nevynikneš. Tvůj názor nebude mít větší váhu, když budeš víc křičet.
Řeč byla původně o zdrojích elektrické energie. Z tohoto hlediska je tepelné čerpadlo spotřebič, nikoliv zdroj. Pravda, při vytápění domácnosti v zimě se dá považovat za zdroj tepelné energie. Ale v létě, kdy funguje jako klimatizace, jeho označení za zdroj silně pokulhává. A vůbec — proč se zabýváme tímhle debilním slovíčkařením???
Jestliže je tepelné čerpadlo zdroj energie, pak bych prosil popis, jak z toho tepelného čerpadla můžu napájet žehličku. A podrobně, prosím. Pokud ten popis nejsi schopen napsat, je jasné, že tepelné čerpadlo zdrojem energie není. Čerpadlo se to jmenuje právě proto, že tu energii čerpá, tedy přenáší odněkud někam. Nevytváří ji ani z chemických vazeb, ani ze sil, které působí mezi částicemi atomových jader.
Mimochodem, srovnávat tepelné čerpadlo (stroj) s uhlím, uranem či deuteriem (chemické látky) je ... poněkud uhozené.
Já jsem odpůrce pálení uhlí. (Tedy tvá argumentace stojí tu a tam na nesmyslu.) A máš-li alespoň základní znalosti, jistě víš, že uran se nepálí. Jistě taky víš, jak zanedbatelné množství je ho potřeba ve srovnání s uhlím. (V případě uranu se bavíme o tunách až desítkách tun ročně. V případě uhlí se bavíme o tisících tun za hodinu.)
Celý tvůj odstavec ohledně výdajů na výstavbu elektrárny je tak hloupý, že se musíš stydět a červenat, když si ho znova přečteš. Ty nechápeš rozdíl mezi jednorázovou investicí (výstavba jaderné elektrárny), která zabezpečí levnou a šetrnou energii na desítky let dopředu, a dlouhodobým trvalým získáváním (bio)paliv, které soustavně devastuje půdu a zvyšuje ceny potravin? Jestli tenhle rozdíl nechápeš, pak diskuse s tebou prostě nemá smysl.
vies kolko mineralov padne na vystavbu elektrarne?
Taky jste měli na střední škole nástěnku s výběrem těch nejblbějších výroků učitelů či profesorů? Tak tenhle výrok tam patří! Takovou ptákovinu jsem ještě nežral a to už jsem slyšel kdeco.
Ked budem mat kombinovane spalovanie v domku a nejaky mensi vyrovnavac spotreby elektriny, tak polku roka si kurim a svietim spolu.
Tak proč to ještě nemají všichni??? Napovím ti: Protože se to nevyplatí.
Akakolvek centralna vyroba tepla ma velke straty v rozvodoch. A to jak tepelne, tak materialovo-uzdrbove.
Velké? Co to znamená velké? Ty ztráty jsou nesrovnatelně menší než u decentralizovaných malých zdrojů. A o tom to prostě je. Proto se staví velké zdroje.
Zásadní otázka tkví v tom, o jakých ztrátách se bavíme. U energetických ztrát máš (v absolutních číslech) možná pravdu. Ale je tady taky (ne-li především) ekonomická stránka věci. A tam centralizované zdroje vítězí.
FVE, tepelne solary, vietor, voda, geotermal, tepelne cerpadla, bioplyn, slama. Kto ma, tak priliv odliv. Plus zateplenie, uspory atd. Asi to nevystaci na 100%, ale znacne zredukujes palenie fosilii a tvorbu jadroveho odpadu. Navyse oddialis dobu, ked ti tieto dojdu, takze ziskas viac casu na hranie sa s fuziou, FVE na obeznej drahe a ine odvazne projekty, ktore by museli paliaci obmedzenci vyriesit podstatne skor. A ze sa zatial nedari napriek vsetkym doterajsim predpovediam vieme vsetci.
Promiň, ale řeknu to na rovinu: Tohle je taková snůška kravin, že by z toho jeden blil. Vezmu to polopatě a popořadě, i když to bude nuda...
Fotovoltaika: Zanedbatelný výkon, zanedbatelná účinnost, zábor velkých ploch půdy, závislost na podnebí, závislost na počasí, závislost na denní době. To je nepřijatelný a nepoužitelný zdroj.
Vítr: Zanedbatelný výkon, zamoření krajiny hlukem, závislost na podnebí, závislost na počasí. Zase nepoužitelný zdroj.
Voda: Co to znamená? V České republice nemyslitelné. Tady nemáme Tři soutěsky, Itaipú... Česká republika je střecha Evropy. Máme malé řeky.
Geotermál: Nespolehlivé, dostupné jen někde. Tady nejsme na Islandu. Nemluvě o zanedbatelném výkonu. Čerpání geotermální energie by bylo teoreticky možné v obrovské míře, ale je to hudba budoucnosti. A je to podle mého názoru ještě hůř proveditelné než jaderná fúze. Mnohem hůř. Jasně, jde to všude, stačí jen vrtat do dvacetikilometrové hloubky... Tak proč to ještě nikdo nedokázal?
Tepelná čerpadla: Tepelné čerpadlo je spotřebič, který dovede převést teplo z chladnějšího prostředí do teplejšího, tedy opačným směrem než standardní tepelná výměna. Se zdroji elektrické neergie nemá nic společného. Tepelné čerpadlo je skvělý způsob, jak zajistit úsporné a ekologicky šetrné vytápění domu. Ale do této debaty prostě nepatří. Je off-topic.
Bioplyn, sláma: Další sen s mizivým výkonem. Hnojení popelem ze slámy zkrátka nestačí. Fungující ekosystém v půdě zahrnuje i spoustu hub a mikroorganismů, které vyžadují organické zbytky vzniklé hnitím. Tedy spalováním jakékoliv biomasy se prostě půda nutně ochuzuje o důležité látky.
K tomu hnojení popelem (zmíněnému už někde v úvodu) bych ještě zpětně dodal, že při spalování se uvolňuje celá řada plynných sloučenin, které v sobě vážou důležité chemické prvky. Ty odletí komínem a v půdě už nebudou. Nemluvě o již zmíněných organických zbytcích. Jak známo, popel v sobě (vzhledem k teplotě, při jaké vzniká) žádné použitelné organické látky nemá.
FVE mají smysl jen a pouze ve vesmíru. Tam svítí slunce pořád (při vhodné oběžné dráze) a nejsou tam oblaka.
Není pravda, že je třeba získat čas pro výzkum jaderné fúze. Čas nám dojde jedině tehdy, pokud budeme devastovat krajinu vytvářením biomasy. Pokud se soustředíme na jadernou energetiku, čas nám v žádné člověku představitelné době nedojde, protože uranu je v přírodě dostatek a jeho spotřeba na štěpení je prakticky zanedbatelná.
Tvorba jaderného odpadu je taková populární pověra, mýtus, strašák... Žádná česká ani slovenská jaderná elektrárna dosud nevyvezla jaderný odpad mimo svůj areál. Například v Dukovanech trvá kampaň cca 18 měsíců a poté se mění třetina článků. To je nějakých cca 40 tun materiálu. Veškerý odpad, který tam kdy vznikl, je uskladněný v areálu, a ještě se ho tam vejde setsakra hodně, než bude nutné ho přepravit jinam. Jedná se o materiál, jehož množství je s ohledem na objem výroby energie naprosto zanedbatelné a jehož bezpečné uskladnění je technicky bez problémů řešitelné.
Som ochotny pouzivat alternativne zdroje, ale musia byt cierne a chutit ako ropa. Inak to pre mna nie su zdroje.
Ne. Komolíš mé výroky a schválně vytváříš nějaká zavádějící tvrzení, která jsem neřekl. Kdybys nepřekrucoval to, co tvrdím, napsal bys asi toto: Jsem ochoten používat alternativní zdroje, pokud budu moci vařit, svítit a topit i během dlouhé zimní noci a za bezvětří, a to za cenu srovnatelnou s cenou za atomovou energii. Až nějaký „alternativní“ zdroj bude tohle garantovat, stanu se jeho nadšeným zastáncem. Ale zatím to žádný nezaručuje.
Já jsem navíc v podstatě odpůrcem využívání ropy a fosilních paliv obecně. To už jsem koneckonců zmiňoval několikrát. Proč bych tedy měl hájit zdroje, které souvisí s ropou??? Tvá argumentace prostě nemá pevné základy.
To mozes nahradit spalenim a popolom hnojit.
Nemůžeš. Popel není náhrada plnohodnotného hnojení, protože nemá žádné organické složky.
Bioplyn je zase další fantasmagorie. Kolik procen spotřeby Dánska to pokrývá? Přibližně nula, že ano. Další experiment, který prostě nemůže fungovat, protože objem té výroby je plivnutím do moře. A těch plivnutí nemáme tolik, abychom z nich poskládali celek. Základem toho celku je jaderná energetika, která je nepostradatelná. Alternativní přístupy, které nejsou levnější a ekologičtější než jaderná energetika, jednoduše nedávají smysl.
Jelikož žádný způsob výroby energie zatím není levnější a ekologičtější než jaderná energetika, myslím si, že všechny takzvané alternativní zdroje lze právem považovat za tunelování státního rozpočtu. Když někdo bude blbě podnikat a nabízet předražené a nespolehlivé služby, zkrachuje. Když někdo nabízí drahou a nespolehlivou energii, proč by měl prosperovat???
Není pravda, že je třeba získat čas pro výzkum jaderné fúze. Čas nám dojde jedině tehdy, pokud budeme devastovat krajinu vytvářením biomasy. Pokud se soustředíme na jadernou energetiku, čas nám v žádné člověku představitelné době nedojde, protože uranu je v přírodě dostatek a jeho spotřeba na štěpení je prakticky zanedbatelná.Ses si tim tak jist? IAEA odhaduje [*] zname a ekonomicky tezitelne zasoby uranu na ~ 6E9 kg uranu, odhady neznamych zasob jsou ~ 1E10 kg. Rocni spotreba je ~ 6E7 kg pri ~ 400 GWe vykonu jadernych elekraren. Jenze v soucasne dobe jaderne elektrarny pokryvaji jen maly zlomek (6 %, a to jeste se pocita tepelny vykon elektraren) ze svetove spotreby energie (~ 15 TW). Kdyz navysim jadernou energetiku na desetinasobek (pri pouziti konvencnich jadernych reaktoru), tak zname zasoby uranu vydrzi deset let a celkove par desitek let. Je pravda, ze soucasne reaktory vyuzivaji jaderne palivo znacne neefektivne a reseni by bylo zacit vyrazne vyuzivat mnozive reaktory. Ale zatim jsem nevidel zadny ekonomicky propocet ci odhad ceny el. energie z nich. Aby nakonec nevysly drazsi nez nektere obnovitelne zdroje. [*] data z Uranium 2009: Resources, production and demand.
To jsou pro mě dost překvapivé údaje. Otázka je, jak jsou přesné a zda nejsou přehnaně pesimistické. Z odkazovaného článku bych rád citoval:
Breeder reactors, which will become more economical in 50-100 years, will eventually appear and eliminate all supply issues. All indications are that we will have plenty of time (50-100 years) to develop such breeder technology, before the cost of ore really starts to impact nuclear economics. This is true even under the highest nuclear power growth scenarios.
Jak už jsem psal, jsem příznivcem svobodného trhu v oblasti energetiky. Jakmile se objeví „alternativní“ zdroj levnější než jaderná energetika, stanu se jeho nadšeným zastáncem. K něčemu takovému ale může dojít jedině tehdy, když se uran zdraží k nepoznání. (Což se může stát jedině v důsledku vyčerpání podstatné části jeho známých zásob.) Jenže tato doba je stále velmi daleko.
Rozhodně nepochybuji o tom, že během výzkumu jaderné fúze je rozumnější maximálně používat štěpné reaktory než budovat drahé a nespolehlivé alternativní zdroje, jejichž vliv na životní prostředí rozhodně nelze (paušálně) označit za pozitivní či přínosný.
Především kolem toho uložiště není žádný divný zápach. Což se o spalovně říct nedá. Někdo ke spalovně musí odpad přivážet a rozhodně na to nemá hermeticky uzavřená auta. (Že je samotné spalování bez zápachu, tomu rád věřím.)
Oni ti Rakušané nejdou tak blbý jak ji prezentují naše "nezávislé" média. Skládkování odpadu a přenechávaní jakéhokoliv bordelu dalším generacím je u nich nemyslitelné.Za rok shoří v této spalovně 250 tisíc tun směsného odpadu. Energie, která přitom vzniká, se však využívá. Jednak je přeměněna na energii elektrickou, jež teplárna dodává do energetické sítě, ale hlavně tamní teplárna produkuje teplo, resp. chlad.
Tohle zavání argumentací typu (existuje jedna spalovna bez zápachu) => (všechny spalovny jsou bez zápachu). Bohužel tato implikace neplatí a páchnoucích spaloven existuje například v České republice celá řada.
Kromě toho nikdo z nás netvrdil, že Rakušané jsou blbci nebo že spalovny jsou (obecně) špatné. Všeho všudy jsem řekl, že bych mnohem raději bydlel vedle uložiště jaderného odpadu (přesněji řečeno nad ním) než vedle spalovny.
Co by se tam ukládalo? Odpad ze zahraničí? Žádná česká atomová elektrárna totiž dosud žádný odpad nevyprodukovala (resp. nevyvezla mimo areál).
Bylo by super, kdyby tady někde uložiště bylo. Byly by z toho příjmy pro státní rozpočet a rozhodně bych chtěl bydlet co nejblíž takovému místu. Výborné zabezpečení, solidní dopravní infrastruktura a spousta investic do obecních rozpočtů, aby se umlčely námitky radiofobních spoluobčanů — to by se mi fakt moc líbilo.
Byly by z toho příjmy pro státní rozpočet a rozhodně bych chtěl bydlet co nejblíž takovému místu. Výborné zabezpečení, solidní dopravní infrastruktura a spousta investic do obecních rozpočtů,aspoň než byste se probudil
"Skupina ČEZ udržela vloni velmi dobré výsledky, i proto mohla pomoci 25 tisícům domácnostem nezaměstnaných a zaplatit za ně v rámci pojištění 3 měsíční platby za elektřinu" http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/2790.html ...aneb, poděkujme jim, že ze svých nehorázných tučných zisků pustili teatralně pár korun a letos nám zatrhli podnikání ve FVE protože to chtějí sami pro sebe. Toto je asi opravdu česko. Hamounit u koryta, mlaskat na všechny strany a ještě si vyžadovat potlesk...
letos nám zatrhli podnikání ve FVE protože to chtějí sami pro sebeByl by k tomu nějaký odkaz? Dnes už si tedy nemůžeš postavit vlastní elektrárnu a prodávat čezu mluno?
Navíc si ČEZ začal klást nové podmínky a i pro stávající elektrárny. A od 30 kW musí majitelé elektráren vybavit elektrárny na vlastní náklady dálkovým řízením z ČEZu.Opravdu z CEZu a ne z CEPSu?
I kdyby jsi zajistil zpětným wattovým relé, že do distribuční sítě nepotečou žádně přebytky a vše v domě spotřebuješ a z distribuční sítě budeš jen nakupovat.To jsem ani netušil, že něco takového můžou udělat - vždyť co je jim do toho, jak si vyrábím elektřinu, když neteče nic ven.
zatím, chystá se daň na FVE, podobně jako evidence studen a odběrů vody s potokůNeodpustím si povzdech: pane Bože, do jakého státu jsem se to narodil? To těm, kteří to chystají, nedochází, že vody je v potoce či podzemí omezené množství, takže když bude jeden sát 1000 l/h, tak na ostatní nezbude, kdežto světlo na pozemek dopadá, část se odráží a část pohlcuje nezávisle na tom, jestli tam nějaké panely jsou nebo nejsou?
Dokonce jsem už četl názor že FV panely můžou za zvýšení teploty v okolí instalace. Tuším že to bylo v souvislosti s peticí proti FVE v Ráječku nebo přímo na ní Nechápu že se pod takovou blbost někdo podepsal. Ve skutečnosti je to naopak, protože část energie odteče jinam.Je pravda, ze cast pohlcene energie (asi tak 15 %) odtece ve forme elektricke energie jinam, jenze ty fotovoltaicke panely take asi dost ovlivni albedo povrchu, takze se o dost vic energie pohlti (namisto odrazu zpet k obloze). Bez nejakych propoctu tezko rict, ktery vliv prevladne.
Myslím že je všem více než jasné bez i jakýchkoliv výpočtů, že rovný povrch odrazí větší část světelné energie než drsný povrch.
Všem rozhodně ne. Mně to třeba bez dalších předpokladů vůbec jasné není.
Názor novinářů o svícení žárovkou na panel by se vám nevyplatil i kdyby byla cena několikanásobná dnešnímu stavu.
Však také není potřeba svítit na panel, je možné ho rovnou obejít. Budete-li to dělat chytře a navyšovat "výrobu" pořád o stejné procento, budou grafy sedět (a budou-li to dělat i ostatní, pak tím spíš). A kontrola… to se vždycky nějak zařídí. Jediný způsob, jak takovým podvodům zabránit, spočívá v ukončení nesmyslné politiky, kdy je ČEZ zákonem donucen vykupovat od vás určitou komoditu za vyšší cenu, než za jakou vám tutéž komoditu prodává. Ano, tutéž komoditu, protože ať se v rakouských novinách píše cokoli, neexistuje žádná jaderná, zelená ani jinak barevná elektřina. Dotační politika na "zelenou elektřinu" je jen nová variace na staré dobré LTO.
Když si myslíš že je to tak jednoduché. Tak si to zkus. :-)
Jednak na to nemám žaludek, jednak nemám dostatek prostředků na potřebnou vstupní investici. Ale je dost takových, kteří mají oboje.
Je potřeba si uvědomit že cena z obnovitelných zdrojů energie bude pravděpodobně vždy vyšší něž cena z neobnovitelných zdrojů.Toto podle mě není pravda. Až se například vytěží většina uhlí a ropy ze snadno dostupných nalezišť, bude dobývání toho zbytku velmi složité, náročné a neefektivní a proto cena uhlí a benzínu prudce stoupne. A jinak radši než dotování FVE bych zavedl daň za pálení fosilních paliv.
Já jsem především ani náznakem nenapsal, že by to uložiště měl {budovat, provozovat, vlastnit} zrovna ČEZ. To mi zas jen někteří vkládají do úst něco, co jsem neřekl.
Nějaký konkrétní argument by nebyl?
Okolí současných jaderných elektráren jasně ukazuje, že moje představa vůbec není daleko od pravdy.
Výborné zabezpečení, solidní dopravní infrastruktura a spousta investicNapriklad taka Pripjat, ze?
Právě sis vysloužil další čestné místo na pomyslné třídní nástěnce s hloupými výroky...
Ale zase je to naprosto off-topic. Když pominu úsměvnou „argumentaci Černobylem“, která už dnes nefrčí ani mezi zapřisáhlými konzumenty marihuany z Greenpeace, zbývá snad jen poznamenat, že Pripjat není (a nikdy nebyla) uložištěm jaderného odpadu a že se ani nenachází poblíž takového zařízení. Nemluvě o tom, že uložiště jaderného odpadu s sebou nenese rizika takové události, která postihla právě Pripjat. (A mnohem horší než událost samotná bylo chování sovětských politiků, kteří nechali obyvatele téměř tři dny vystavené radiaci, než konečně nařídili evakuaci.)
Nemluvě o tom, že uložiště jaderného odpadu s sebou nenese rizika takové události, která postihla právě Pripjat.Nehledě na to, že jaderné elektrárny, které jsou inteligentně navržené (VVER) a nejsou uzpůsobené produkci materiálu do jaderných zbraní (absence kontejnmentu) takovéto riziko také nenesou…
kdyz vidite modrou vlajku s hvezdama, tak mate proste rudo pred ocima.Tohle je prostě geniálně řečeno! Ano, když se koukám na Unii, skutečně vidím, že je rudá.
Cožpak já už to nějak "doklepu" ale co ti mladí to jim teda připravujeme budoucnost ...No nevím jak Vy, já jsem bolševika zažil v pracovním procesu, byl jsem za něj i na vojně a to co se děje by on neudělal. Stačí se podívat třeba na cukrovary na moravě (třeba v Židlochovicích), bylo jich zde hodně a nyní ten zbytek co je jen živoří. Nejde ani o cukrovary, jde o to co se zde budovalo najednou je nějaké divné-pofiderní-zbytečné. Stačí se podívat na ostatní objekty, které byly a dnes chátrají a zarustají trávou (mluvím třeba o vojenských objektech-kasárnách apod).
Ja milujem tie reci politikov v SR ... Neni ropa? Dovezieme! Neni olovo ? Dovezieme! Mame vela soli? Zburat Solivar! Mame vela cukru? Zburat cukrovar! Mame vela mlieka? Vyliat na polia! Mame malo? Doviest !!!
A tak budeme prebytky vylievat na polia alebo spalovat (pred par rokmi chceli spalovat nadbytok obilia nariadenim z EU!!!!!!!!!!!) a ked bude malo budeme dovazat - "at to stoji co to stoji!". A co ak ani okolite staty nebudu mat nazvys?
Miesto toho aby sme za 7 rokov hojnosti setrili si na 7 rokov skromnosti budeme 7 rokov lahkovazni a dalsich 7 rokov budeme hladovat! ale tak nam treba!