Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Tak jsem se opět do něčeho nadobrovolničil. A věřte, že po těžkém to porodu Fedory 18 Alphy, tzv. sférické krávy, bych si dal i víkend v klidu a odpočinku. S trochou toho reverzního inženýrství protokolů služeb, které odmítají napsat aplikace na Harmattan a byl bych velmi spokojený. Ale to by nebylo jen tak a vzhledem k tomu, že minulý rok byl SFD v Brně celkem úspěšný, Sešívaný nahodil, že by nebylo špatné dát si opáčko i letos. Navíc oproti minulému rolu, kdy se SFD konal i v Praze, letos bylo v celé České republice pusto na mapě. Takže zítra v Brně! Od dvou v Red Hatu.
S každou zprávičkou ohledně KDE Plasma Workspaces na Ábíčku se strhne šílená diskuze o tom, jak je všechno špatně, zle, ale jako vývojáři málokdy vidíme skutečné bug reporty. Některé věci mohou hnít, ale ty nejviditelnější, které po nahlášení otravují více lidí se dají řešit a většinou i řeší. No a proč jen nadávat, když se můžete připojit :) Dnes je totiž Fedora 17 KDE Plasma Workspaces 4.8 Test Day! Zaměřený spíše na integrační testy, ale rádi zkusíme najít řešení i dalších problémů, případně víme, koho otravovat :)
Předpokládám, že většina lidí na Ábíčku ví o Developer Conference v Brně (viz. kalendář akcí) a určitě i jdou (hint, hint, pro ty co neví, či se nerozhodli). Zatím to vypadá na hodně zajímavou akci, které se zúčastní i celkem velká část vývojářů všech možných částí systému.
Letošní Openmobility se blíží a s tím i konec Call for Papers - který je, hádejte, dnes! Pokud se bavíte vývojem open software a hardware v oblasti mobilních systémů a rádi se podělíte i se zbytkem světa, jste vítáni. Během týdne chcem dořešit finální program. A pokud Vás jen téma zajímá, tak 18. 6. na FI MUNI v Brně.
Chvíli jsem přemýšlel, jestli v blogovém zápisku mám jako kategorii dát Cestování nebo Linux. Ale bude to obojí - po týdnu a něco opět v Praze a opět s open source. Naposledy to byla Gnome 3 Launch party - ve stylu poznej svého nepřítele a pivo si s nim taky dej - pořádaná Jirkou Eischmannem. A Jirka je přesně ten člověk, co nám ve Fedoře víc než chyběl. Kolikrát jsem si přál, udělat stánek Fedory na nějaké open source akci... Ale vzhůru k lepším časúm (i když bude hůř:D).
Tak se mě opět dostává potěšení vás tu vyrušit z poklidného před zimního pospávání a flejmování zápiskem z další konference - tentokrát MeeGo z Dublinu. Ano, mé zápisky jsou skoro všechny cestovatelské a konferenční, ale když už teď Bulánci jedou, co jiného mě zbývá? Trošku změním pro tentokrát způsob - zápisek budou spíš mé postřehy, dojmy a smrtelné nemoci. Hraji si totiž na novináře a připravuji pořádný (snad) článek pro náš nový Openmobility portál. Možná by se hodil i sem, ale když Robert odešel, tak už jsem neměl čas se domluvit na spolupráci s ábíčkářama. Samozřejmě nějaké zajímavé drby uvolním i tady. Třebas že AMD se připojilo k Intelu a na jednom pódiu společně oznámili spolupráci!
Tak je tedy zase na čase ozvat se z nějaké zajímavé konference (ano, už jsem si všiml, že snad o ničem jiném nebloguji...). A tentokráte je to zase Akademy a to prosím z Finska, ročník výtečný, léto 2010. Chvíli jsem si říkal, že potěším Roberta a napíšu to ve článkové verzi k publikaci na Ábíčku, ale přirozená lenost mě odradila :)
Aj, tak před chvílí jsem dorazil ze Zlína z Openmobilitek a jelikož jsem plný dojmů (opravdu jen pocitů), tak bych se rád vypsal :D Nebudu nudit reportem a asi mě ani jako jednomu z pořadatelů nepřísluší hodnotit průběh. Ale jen sám pro sebe si musím říct - byla to paráda. Pár (hodně:D) věcí musíme ještě vychytat, občas se jednalo o lehce organizovaný chaos, ale "komunita sobě" funguje. A když jsem jen tak narychlo proběhl anketní lístky, tak si to nemyslím jen já sám.
Tak, konec dubna je skoro tu a já sedím u počítače a dávám dohromady přednášku o otevřeném softwaru. A to vše v rámci konference Openmobility, na kterou Vás tímto zápiskem srdečně zvu (a to nejen já, ale celý team lidí, kteří se o akci starají a pomáhají s organizací). Akce se koná již tento týden ve Zlíně, na tamní Fakultě Aplikované Informatiky. Páteční program je připravený speciálně pro studenty FAI (stylem něco za něco, tedy přednáškovku na hlavní den, za trošku vzdělání studentům) a v sobotu je celý den volně přístupný veřejnosti, tedy komunitě. Pardon :)
Tak je to tady, sedím na hotelu a čekám na závěrečnou párty, která se bude konat ve skoro sousedním hackroomu. Internet samozřejmě nejede, jak už je tu zvykem, Paris, za tohle tě už více nemiluji! A co se tedy vlastně za ty tři dny událo? Krom toho, že je pondělí (snad stihnu ještě i Vaše :D)?
A jsem tu zas a proč nevyužít přestávky na oběd k dalšímu postu. Ještě pořád nechávám kategorii cestovaní, protože cesta a Bar Camp začal teprve před chvilkou. Ano, měl bych si spíš připravovat vlastní Bar Campový příspěvek, ale co :D
Už je to tak, chytá mě předcestovní horečka, za cca tři hodiny abych vypadl z baráku a letěl na autobus do Vídně. No letěl, spíš jel, opravdový let začne až z Amsterdamu. Nad oceánem už jsem se vznášel, dokonce i jiný kontinent to byl. Ale Kanada! Toronto a hlavně FUDCon! Nebo-li Fedora Users and Developers Conference. Poprvé se severoamerický FUDCon stěhuje za hranice Spojených států a když už tam letím, tak Vám rád přiblížím, co se bude dít.
Tak a je to tady - letošní konference se blíží ke konci. Sedím na poslední přednášce, poslouchám jak Lukáš Doktor mluví o mind mapách a přemýšlím, jestli si ještě před závěrečnou /dev/pub a večeří, skočím na office hodit věci. Jó, byly to fajn dva dny.
Tak tyhle řádky už píši v Madridu, na letišti a čekáme na náš let do Vídně. Ještě tři hodiny, vstávání o půl páté taky neprospělo náladě a do Brna dorazíme nejdřív před půlnocí. Každopádně pro nás už GCDS skončilo, ač oficiálně pokračuje ještě do neděle. Tom odjíždí na dovolenou do Norska, já se jedu podívat na MoR a hlavně domů za maminkou :D
Musím se přiznat - vůbec netuším jak načít tenhle zápisek. Včerejší den byl brutální, teda hlavně párty byla. Objevil jsem totiž něco, co lidi hledají od pradávna! Free beer, ano free jako beer, ne jako speech! Prostě dnes nemůžu začít chronologicky, možná ani nezačnu vůbec, tělo vypovídá službu po té chvilce spánku :D
V jednom komentáři minulého zápisku zazněla poznámka - vy si tam válíte šunky, dovolenkujete a nic neděláte. A musím to přiznat - nic jsem nedělal, protože jsem skutečně dovolenkoval. Pár dní volna mimo IT, k tomu offline si snad i já zasloužím, co? Ale zpět k věci - od minulého zápisku se udála kupa událostí. Ano GCDS oficiálně začalo.
Jó, tak konečně se mi splnil můj dávný sen, jako oddaný KDEčkař navštívit Akademy. Asi není třeba představovat na tomhle serveru, co je to za akci. Jen tak pro neználky, kteří na Abíčko zabrousí omylem - jedná se o každoroční sešlost vývojářů a uživatelů KDE. No a letos je to teprve paráda - přidali se i kluci od Gnome a je to tedy obří událost, na které bude každý, kdo se točí kolem open source desktopu. K tomu ještě na Kanárech! Moc rád jsem se nechal vyslat jako zástupce Red Hatu, potažmo Fedory a samozřejmě jako člověk co občas do KDE přihodí i kousek svého kouzelného kódu. Jdeme na to, ne? Mám přeci jen ještě dvě hodinky na trajektu do Las Palmas a musím se něčím zabavit, než se mi zcela zvedne kufr :D
S Bulánky navěky. Asi i takový nadpis by tenhle zápisek mohl mít. Když už jsem se jednou ujal role pana doktora pro v boji zraněné polštářky, tak mi nezbývá nic jiného než v tom pokračovat. Po nadšeně přijatém zablogování o tom jak rozjet Bulánky ve Wine, přišla studená sprcha - v následující verzi opět nejeli... Opět jsem nastoupil s léky a skalpely a Bulánky vrátil na bojiště!
Ano, je to tak! Dnes jsem vynechal fiestu, noční život madridský. Tento večer nejsem gato, kočka plující ulicemi města, ale místo toho jsem si dal předsevzetí. Nepůjdu spát dřív než pojedou Bulánci! Mohlo to znamenat několik nocí bezespánku, možná i týdnů a měsíců, ale skutečnost mě samotného překvapila. Celá operace i se stažením Bulánků z webu trvala necelou půl hodinku a už jedou! Dáme turnaj? Zbylo mi pár volných nocí!
Tak prave cekam ve skole na sedmou hodinu odpoledni, kdy mi zacina jediny (oficialni) predmet v anglictine - Robotics II a tedy zabijim cas timto blogem. Krasne to vychazi na viteze ankety zapisu minuleho a zaroven se omlouvam, za chybejici diakritiku - diky bohu aspon za anglickou klavesnici. Spanelska je des a nemluvim ted radsi o francouzske:) To vse jeste ke vsemu pisi v mistnim Centro de Calculo (CDC), na Windows a ni na server pres puttynu se odsud nedostanu. Vedle sedi ze stejneho duvodu nevrly Gojko, ktereho timto zdravim;) Vamos chicos (chicas), zaciname!
Samozrejme o Linuxu, ne o tom, ze jsem se zamiloval:)
Tak tedy nakonec jsem se rozhodl trošku zablogovat o mém "studijním" pobytu v Madridu - pro neznalé hlavní město Španělska. Už po příjezdu jsem měl rozepsaný blog, ale spolubydla mi to slovy - blázníš, na abclinuxu o cestování? - rozmluvil a kdoví kde je teď danému textu konec. Jen po dnešním povzbuzení v diskuzi k jinému blogpostu jsem překonal kopřík (a vedro) a začínám psát. Sám tady totiž cestopisné romány miluji, skvělé počtení oproti obvyklým hádkám o tom, jestli Linux nebo Win nebo jestli už konečně jedou Bulánci :) A jako strejda G. Lucas nebudu tedy začínat od počátku, ale zase možná tím vůbec nejlepším - Semana santa a náš výlet po jihu Španělska!