Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Smazáno
Tiskni Sdílej:
Nesmysl, skopcaci nemaj zadnej rozumnej duvod, proc opustit eurozonu. Za prve na ni tezce rejzujou, vizte jejich exporty do zbytku Evropy. Za druhe, klesajici euro jim hraje do karet. Nemci zijou i z exportu do sveta a euro je pro ne uz dlouho nadhodnocene, takze cim vic klesne, tim lepe (samozrejme mluvime o pozvolnem poklesu, klidne i na paritu s dolarem). Za treti, nemala cast Reckych dluhu lezi v nemeckych bankach, takze melo-li by Recko zbankrotovat, Nemci (Francouzi, Holandani, ...) to zatahnou tak jako tak. Za pate, politicky kapital nainvestovany do Evropy a eura je prilis velky na to, aby se cela vec tak rychle zabalila. Krom toho, pokud si chtej Nemci spolu s Evropu hrat na velmoc (jakoze chteji), tak bez udrzeni spolecne meny se to neobejde. Za seste, je otazka, zdali je podobna operace pravne a logisticky zvladnutelna bez obrovskych skod. To je take duvod, proc z eurozony hned tak nevystoupi Recko i kdyby chtelo.
Nerikam, ze euro nemuze padnout. Ale nepadne ted a ne pro uvedene duvody.
Za prve na ni tezce rejzujou, vizte jejich exporty do zbytku Evropy.Zajímavé, že třeba Číňani a Američani společnou měnu nemají, a přesto Čínani taky exportují. Skoro bych řekl, že měnou to nebude.
Nerikam, ze euro nemuze padnout. Ale nepadne ted a ne pro uvedene duvody.Nevšiml jsem si, že by některý z těch uvedených důvodů nějak říkal, že Euro padne.
No a vidite, rekl byste to spatne. Vas prilad je ale vcelku trefny, protoze Cinani fixuji svoji menu na dolar, takze co se kurzu tyce, de facto Cina a USA maji spolecnou menu.
buď opustit Euro, nebo platit cizí dluhy.To, že mají některé země v EU společnou měnu, ještě neznamená, že mají společný rozpočet. Za Řecko nic neplatíme, jenom se hýbe kurz eura. ČR jako exportér do eurozóny na tom navíc tratí, protože za prodané zboží vydělá méně Kč, proto by bylo lepší už euro mít. Navíc euro moc neklesá, spíš USD stoupá.
Za Řecko nic neplatíme, jenom se hýbe kurz eura.To není pravda. Do Řecka se lejou poměrně velké peníze, které se sice vydávají za půjčky, ale ty se buď vůbec nevrátí (když Řecko zkrachuje) nebo budou minimálně prodělečné.
Ten výběr mají víceméně jednoduchý - buď opustit Euro, nebo platit cizí dluhy.Opravdu? Premyslel jste z ceho Recko uz nekolik let zije? Kdo ma v bankach ty dluhopisy a pokud Recko zcela krachne (ala Argentina) tak jakou ceny ty dluhopisy budou mit? A toci se v tom opravdu hodne penez... (jen do konce tohodle roku bude Recko potrebovat cca 50 miliard). Mozny scenar je, ze krach Recka je jen pocatek domina ktere muze dobehnou i samotne Nemecko v podobe hodne neprijemneho ekonomickeho padu (nekteri to prirovnavaji k dominu co nastartoval krach Lehman Brothers). Bohuzel volicum se todle spatne vysvetluje... IMHO resenim je nastoleni nekolika lete diktatury EU bank + MMF v Recku...
Pokud Řecko zkrachuje, banky přijdou o své pohledávky, jak to budou řešit je jejich věc.
Velmi pravděpodobně to budou řešit tak, že to uhradí daňoví poplatníci.
Pokud Řecko zkrachuje, banky přijdou o své pohledávky, jak to budou řešit je jejich věc.Ty banky neexistuji ve vakuu, jejich problem muze byt snadno problemem mnoha lidi... A jsem si temer jist ze dluhopisy kupiji i staty nejen banky.
To, že se v Řecku shodou okolností platí eurem, s tím nemá nic společného,Ano, ale zde je to prezentovano tak ze pokud se Nemecko vykasle na euro tak se tim ten problem pro Nemce vyresi. Coz je hodne naivni...
Ty banky neexistuji ve vakuu, jejich problem muze byt snadno problemem mnoha lidi... A jsem si temer jist ze dluhopisy kupiji i staty nejen banky.Takže to zkusme trochu rozebrat. Pokud Řecko zkrachuje, budou mít banky problém. Mají dluhopisy, které jsou splatné za několik let, ale žádné peníze za ně už nedostanou. Důležitý bod je ten, že banky už ty peníze nemají teď - daly je za dluhopisy a další postup mohou plánovat, ne jako v USA, kde jim zdroj příjmu (splátky hypoték) vyschnul velmi rychle. Aby banky nové volné peníze získaly, mají v podstatě jedinou možnost - prodat akcie a podíly ve společnostech a fondech, které vlastní. Zdražit produkty nemůžou - teda ne moc, protože by pak nebyly konkurenceschopné a tento krok by byl veskrze kontraproduktivní, protože by odcházeli klienti a ti by chtěli své vklady, což by jenom zvýšilo problém bank. Tzn. běžného občana se problém netýká. Prodej podílů a akcií se projeví na poklesu hodnoty banky jako takové a potažmo poklesem hodnoty akcií banky, takže celý dluh Řecka vlastně zaplatí akcionáři bank - ale to je správné, za špatné hospodaření banky jsou tak odpovědní její majitelé - tak to má být.
pokud nemá banka aktuálně peníze, tak nebankrotuje, ale půjčí si jinde.
Otázkou je, jestli té bance někdo půjčí, když je na tom tak špatně. V USA se nestalo, že by 100% dlužníků přestalo platit hypotéky, bylo to jen malé procento. Navíc banky teoreticky mohly zabavené nemovitosti prodat, i když výrazně pod cenou. Ale mohly by tak získat čas. Jenže tak to nefunguje a problém byl právě v půjčování půjčených peněz.
bylo to jen malé procentoTo je otázka. Máš nějaká čísla? Umíš srovnat rozsah z USA a worst-case scénář v EU / Německu? Bez něčeho takového mi přijde dost přehnané říkat, že to "určitě bude jako v USA", protože to je jenom jedna z mnoha možností. Navíc podmínky jsou tady hodně jiné, my nemáme nic, co by se podobalo uměle vyvolanému hypotečnímu šílenství, které v USA zavládlo mezi roky 2001 a 2008.
Euro ztrácí, ale Řecko prý podle smlouvy nikdo nemůže vyloučit z eurozóny.
Aha. Člen má problém a místo řešení problému ho vykopneme z klubu. Zajímavé uvažování.
Ono kdyby ten člen soustavně nelhal a nepodváděl, tak by takhle asi nikdo neuvažoval.Euro ztrácí, ale Řecko prý podle smlouvy nikdo nemůže vyloučit z eurozóny.Aha. Člen má problém a místo řešení problému ho vykopneme z klubu. Zajímavé uvažování.
Kdo nepracuje, ať nejí.Ne, kdo vědomě podvádí, tak ať chcípne.
A co kdyz rodice ziji na vesnici a deti na druhem konci republiky/v zahranici?Od té doby, co byly vynalezeny převody na účet...
nn, o duchodce, kteri maji odpracovano, by se meli primarne postarat deti. o deti by se meli postarat rodice.To už tady bylo několik tisíc let a má to za důsledky mimo jiné různé vlny hladomoru a podobné vychytávky. Mít děti není privilegium zaopatřených párů, ale zcela nutná potřeba k tomu, aby stát mohl v budoucnu fungovat. (Já se o ženu a děti postarám, moje sociální pojištění dává skoro mateřskou mé ženy, ale nevím, v jaké pohodě by to dělal člověk s průměrným platem...)
stat by se "mel" postarat o ty, ktere nemaji ani rodice a ani deti, nebo maji nejakou vaznou prekazku (treba zdravotni). A i tam by bylo porad lepsi, kdyby zafungovala sirsi rodina nebo komunita, kterou jsou soucasti.
Stačí se jen kouknout jak vehementně Řecko prohlašovalo, že nic nechce a najednou jednalo o dluzích apod, A bylo z toho velké halóó, že Německo nechtělo poskytnout nějakou dotaci.
Je to neuvěřitelná šaškárna, jen nevím, koho tím chtějí oblbnout. Řecko už několik měsíců oficiálně prohlašuje, že vlastně žádnou pomoc nechce. Každému je ovšem jasné, že bez pomoci MMF a EU nemá šanci, o tom není žádná debata. Také je velmi pravděpodobné, že to stejně skončí nějakým částečným bankrotem, protože za současné situace prostě není cesta, jak by Řecko mohlo splatit všechny své dluhy.
Doporučuji se podívat na vývoj kurzu zlata za těch tvých 11 let. Zlato je „měna“ která si drží svojí hodnotu,Zlato je zejmena komodita, jejiz cena (treba proti spotrebnimu kosi) prudce leta nahoru a dolu, podle nalady na trhu. Ted je zrovna vzhledem k ekonomicke krizi nahore, za chvili muze zase klesnout. Co se tyce dlouhodobe stability:
Consider first the potential of gold as an inflation hedge. The price of an ounce of gold in 1980 was $400. Ten years later, the US consumer price index (CPI) was up more than 60%, but the price of gold was still $400, having risen to $700 and then fallen back during the intervening years. And by the year 2000, when the US consumer price index was more than twice its level in 1980, the price of gold had fallen to about $300 an ounce. Even when gold jumped to $800 an ounce in 2008, it had failed to keep up with the rise in consumer prices since 1980.http://www.project-syndicate.org/commentary/feldstein18/English
porad mam spatnej pocit ze cela zapadni civilizace jde do ho ... kolen ... doufam ze to je jen muj blbej pocit
uz nekdo nakupujete Krugerrandy na duchod? ;)
Euro vůči dolaru na tom z dlouhodobého hlediska zas tak špatně není. Bylo už hůře.
To mi přijde, jako z nějakého nepovedeného slabikáře.
V poslední době se hodně mluví o možném opětovném zavedení marky v Německu. Nové marky jsou prý už nachystané.
Důvody jsou jasné. Řecké dluhy jsou vyšší, než se myslelo. Euro ztrácí, ale Řecko prý podle smlouvy nikdo nemůže vyloučit z eurozóny.
Rozpočtový schodek eurozóny se zvýšil se na 6,8 procenta HDP. Rozpočtové schodky jednotlivých zemí přitom nesmí překročit 3 procenta HDP.
I pan profesor v týdeníku Ekonom píše, že projekt eurozóny, tedy společenství zemí, ve kterých platí eurem, neuspěl.
Renomovaní němečtí univerzitní profesoři Hankel, Nölling, Schachtschneider a Starbatty uvažují o podání na německý ústavní soud, aby Německo bezpodmínečně vystoupilo z eurozóny. Ale nevím, jestli by se jim to touto cestou podařilo, protože už v 90-tých letech neuspěli se stížností proti zavedení eura.
Že by v Německu zrušili euro ještě dřív, než ho v Česku stihneme zavést ? Moc nevěřím "zaručeným" informacím o přísně střežených kamiónech, které v Německu převáží nové marky. Ale na druhé straně, říká se, že na všem je trochu pravdy.
O riziku vystoupení Řecka z eurozóny píšou např. tady.