Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Poté, co se v Německu ca. před rokem a půl vyměnila vláda a do vládní koalice se v zemi dostali Zelení, hovoří se o legalizaci marihuany. Nyní podle médií ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (Sociální Demokracie - SPD) přišel s návrhem zákona, který legalizaci marihuany upravuje.
Asi spousta lidí zde zná desky "APU" od švýcarské firmy Pc Engines. Tyto jsou pokračovatelem legendárních ALIXů postavených na AMD Geode a podobně jako ony jich lze využít například pro router s plnohodnotných OS nebo pro malý úsporný serveřík. I když jsou první modely ("APU1") s námi možná nějakých 10 let, pro mnoho účelů je to stále dobře použitelné železo (nebo aspoň želízko). Jenže pár let po prvních APU přišlo APU2 s lepším procesorem a později i APU3 a APU4 a v současné době se objevil i APU6. Jelikož jsem v tom začínal mít docela maglajz, udělal jsem si malou tabulku, třeba někomu může být vhod.
Tak nějak je ta naše mylovaná vlast a otčina místem, kde už dávno, pradávno chípl pes. Ne, teď nemyslím toho s tou jitrničkou, co ho praštil kuchař paličkou. Ještěže sou u nás ty jako demonstrace, tam se psi ještě mají čile k světu... Anebo se nedá už ani na to spolehnout?
lspci
. Ne vždy nalezne člověk tento příkaz v příslušném repozitáři a kompilovat jej ručně bývá na dlouhé lokte,zvláště pro nějakou tu exotičtější architekturu. Ano, většinou má jádro připojené /sys, ale hrabat se v něm ručně taky není příliš user-friendly. Jako rychlou náhražku tu proto mám následující narychlo napsaný skript (závislosti: jádro se sysfs připojené na /sys, /bin/sh, /bin/sed a chcete-li lidsky čitelná jména, pak /usr/bin/host a DNS konektivita):
V tomto zápisku rád sepsal zkušenosti se switchem NetGear GS105PE v síti, která je linuxově pozitvní a windowsově negativní (jinými slovy se jedná o domácí síť, ve které nemám k dispozici žádné m$ windows, pokud se třeba jedná o konfiguraci switche a podobně). To, co zde píši by se přitom mělo/mohlo vztahovat i na nejbližší podobné switche jako jsou třeba GS105Ev2 nebo GS108PE.
Před pár lety jsem na „íbeji“ za levný peníz trhnul jeden Yealink VP-2009D telefon. Vzhledem k tomu, že se snažím protřídit přebytečné věci, zapojil jsem telefon do testovací sítě a koukal, zda-li vše funguje. Nefungovalo, protože sice to má pěkný hardware, ale firmware je naprosto tristní. Tak jsem v telefonu downgradoval firmware z 22.21.0.108 na 22.21.0.99 a najednou to začalo volat (tedy: alespoň echotest co mám na svém asterisku pro tyto účely). Jenže pak mě napadla naprosto idiotská myšlenka: změnit heslo z defaulního 'admin' na něco méně uhodnutelného.
Tento zápisek se snaží ukázat jednoduché řešení nastavení konfigurace PC s Debianem (Wheezy) a s vícero síťovými kartami (integrovanými na desce). Přitom jde o to aby: 1) byla vždy IPv4 konektiva (ať už PC bude zapojeno kteroukoliv ze síťových karet) - IPv6 nechceme; 2) PC musí vždy dostat stejnou lokální IPv4 adresu, ať už je zapojeno přes kterýkoliv port (resp. ať už se eth* rozhraní nadetekují v jakémkoliv pořadí) - přičemž tu adresu dostane přes DHCP; 3) nastavení musí být natvrdo v systému a dostupné všem uživatelům (a nikoliv pomocí NetworkManageru či tak podobně); 3) PC by případně mělo fungovalo jako switch a to se zapnutým STP; 4) nahození rozhraní a získání adresy z DHCP nesmí při bootu zdržovat.
Útoky v Paříži. Šok. V médiích se nepíše o ničem jiném. Ale co se za tím skrývá?
Čas od času mě Firefox dost nasere, anžto inkrementálně (a někdy dokonce skokově) mrví UI neustále k horšímu. Tentokrát se vývojáři „pochlubili“ tím, že „Nastavení“ není starý dobrý dialog, ale zobrazuje se jako obsah v novém tabu. To by se ještě dalo překousnout (i když debilní to je, kdo to má mezi těmi desítkami tabů hledat :-/ ), ale horší je, že si Firefox bohužel nepamatuje, kde měl Nastavení naposled otevřené. Což je při některých věcech (např. časté ruční změny nastavení proxy) dost vopruz.
K příčinám dnešní tragické havárie Airbusu ve francouzských Alpách se zatím nikdo (pochopitelně) nechce vyjadřovat. Nicméně zveřejněné údaje (pokud jsou správné) o letu nechávají jenom několik možností, co se mohlo stát.
Krátký zápisek především pro sebe sama: Firefox v běžném nastavení má dvě velmi otravné „funkce“: a) http://host/ přesměruje na http://(prefix)host(sufix). Takže například to normálně přesměruje http://lokalni_stroj ⇒ http://www.lokalni_stroj.com, což je na blití. b) podobně, když člověk zadá do adresního řádku něco, co FF nepovažuje za URL, pak se to automaticky přesměruje na Google a všichni v GRU a u Čínských tajných služeb hned vědí, po čem se sháním.
Jelikož budu v nejbližší době kupovat nová střeva PC pro rodiče a asi i zařizovat nové HTPC pro sebe, rozhlížím se po vhodných základních deskách. Do oka mi padly ASRock Q1900* (jak v klasické variantě ATX napájení, tak s DC). Ta DC varianta mi přijde docela šikovná jako náhrada za Intel DN2800MT (akorát to nemá mSATA), a ta varianta s ATX zase jde použít na výměnu zastaralé VIA EPIA u rodičů. Když jsem se ale prohrabával dokumentací k desce narazil jsem na to, že tahle deska podporuje tzv. „Asrock Cloud.“
Jak informují média (příklad), šíří se po ČR strašidlo „vymahačského“ viru (přesněji řečeno scama + trojského viru). Taky mi dva přišly. Tady je pár postřehů:
Delší dobu přemýšlím, čím nahradit svůj router. V současné době mám Linksys WRTU54G-TM s OpenWrt. Sice to nějak funguje, ale v poslední době s tímto řešením spokojený nejsem.
Recently, I bought the Ez430 Chronos watches from Texas Instruments. It is a very interresting toy, having a MSP430 processor inside, can measure ambient temperature, pressure and battery voletage, has an 3-axis accellerometer and can communicate over <1GHz RF (in my case 868MHz). With a well written firmware its battery can last for months. However in order to develop your own firmware you need an ugly IDE provided by TI. Fortunately there is an alternative solution: One can use the msp-gcc to compile the firmware and mspdebug to upload it (using the original USB dongle from TI). On Debian 7 this is very easy, since all the packages are available from the official repository.
V listopadu minulého roku došlo na hranicích mezi Izraelem a Sýrií k válečnému incidentu: Artilerie syrské armády vystřelila několik dělostřeleckých granátu (zřejmě v rámci boje s povstalci) na území ovládané Izraelem. Izrael na to zareagoal zničením syrské pozice, ze které bylo na izraelce útočeno. Několik dní poté kontaktoval jeden z velitelů „Svobodné syrské armády“ izraelský denník Maariv a poskytl mu následující „rozhovor“. Tady je překlad:
Konečně mi došlo Raspberry PI a tak jsem se rozhodl k jeho prvnímu nasazení: Chtěl jsem „osvobodit“ své USB/MIDI klávesy od nutnosti pokaždé je připojovat k notebooku. Propojil jsem tedy klávesy s Raspberry PI s Raspbianem přes USB, k Raspberry přes malého Jacka bedýnky a ještě to celé napojil do lokální ethernetové sítě, aby se to dalo nějak rozumně konfigurovat.
Nedávno jsem se chtěl podívat na jednu poměrně neškodnou webovou stránku, Firefox ale držkoval, že prý se jedná o nebezpečný obsah a nechtěl mně tam pustit. Zakázal jsem v FF dočasně tuhle „ochranu“, jenže na stránce skutečně nic nebezpečného nebylo. Jen statický obsah, dokonce žádný javascript.
V krátkosti: Vyšel celovečerní film (2h31m) s unicode v hlavní roli. Tak se pěkně usaďte do křesla a vychutnejte nevšední kulturní zážitek :-)
Pokud ještě nějaká mdlá duše věří konspiračním teoriím o 11. září, určitě by si neměla ujít tento dokument. Až na drobnosti je zpracován velmi dobře a ukazuje, že konspirační teorie jsou jen snůška blábolů...
Tak se zdá, že nám v OSM běží druhý mazací bot, který údajně maže to, co někdo zkopíroval ze starých ne-ODBL dat. Viz (např.): [1], [2], [3], [4] a [5]. To by mě teda zajímalo, jak odliší např. znovu zmapované cesty, které využívají stávajících (nesmazaných) bodů od skutečného copy&paste. Tak se mi zdá, že si někdo začíná vybíjet svou destruktivní poruchu osobnosti. Někdo nějaké podrobnější info?
Pořídil jsem si WiFi SIP telefon Well ST100 a jal se ho zkoušet s domácím Asteriskem. Telefon se ale občas začal chovat dost podivně: v určitou chvíli se „zasekne“ a od té doby jsou všechny hovory „hluché“, tj. směrem do telefonu „nejde zvuk“. Zdá se mi ale, že jsem našel příčinu a workaround.
Přestože mám na poštovní schránce velkým písmem nápis zakazující vhazování reklamních hovadin, přistála mi v ní obálka a v ní petice za kandidaturu m*louše z*mana na prezidenta. Pochopitelně nebudu volit zmrda, který má velké zásluhy na dnešním mafiánském a korupčnickém systému. Oproti jiným hajzlíkům, kteří nerespektují, že nechci žádný listovní spam, mi ale tihle poskytli jednoduchý způsob, jak se odvěčit. Prostě vzít nevyplněný petiční list, přeškrtnout, by ho náhodou znovu nepoužili, a poslat jim je v připravené obálce zpět na účet adresáta. Připojíte se?
Koho zajímá trocha populární matematiky, ať se podívá tady.
Nanoblog: založil jsem si profil na diasp.org k testování. Jestli si mě někdo chcete dát do přátel (nebo někteříí do nepřátel ;-) ), pošlete mi mail tutoj přes abclinuxu.cz (buď s vlastním ID, nebo pošlu svoje, ať vyzkouším oba směry). Jestli víte někdo o jiném serveru, nebo provozujete-li jej sami, nezapomeňte se tady v diskuzi podělit :-).
Jedenácté září je zase tady a s ním příležitost k zamyšlení nad tím, proč jsou lidé schoni věřit totálním hovadinám.
Konečně jsem se rozhoupal a z druhé ruky koupil za pár šupů mini-PCI 802.11a/b/g s tím, že jí nahradím dosavadní kartu v notebooku (původní od výrobce). Zde je pár (překvapených) postřehů.
Jelikož se tu občas objevují zajímavé patičky s ještě zajímavějšími paznaky, napadlo mě, že by to chtělo utilitku, pomocí které by se člověk mohl dozvědět víc detailů. Tady je.
Komix Non plus Ultras c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b...
Pokud cestuje občas po Praze hromadnou dopravou a momentálně se vám třeba nevyplatí mít „lítačku“, jistě jste si všimli, že nám od 1.7. jízdné zase poněkud podražilo. Zde je krátký postřeh, jak lze (za určitých konstelací;) jezdit podstatně levněji.
Nehodlám se smířit s tím, že poslanci chtějí protlačit cenzuru internetu. Podepsal jsem sice petici proti, ale přijde mi to málo. Přestože je málo času, říkám si, zda-li by nestálo za to uspořádat v úterý ráno demonstraci před sněmovnou.
Možná někdo používáte VOIP operátora IPVox.cz, pro takové tu mám primitivní verzi skriptu na stažení výpisu hovorů (odchozí/přijaté/nepřijaté) ve formátu CSV. Stránky to umožňují sice krásně sosnout, ale je nutné se předtím na webu přihlásit. Takže pro ty, co jsou líní to dělat pokaždé ručně, se hodí nějaká ta automatizace.
Když se dnes mluví o Facebooku, člověk má pocit, že už „ho má“ skoro každý. V této souvislosti mě zaujal článek na iHned.cz a anketa v něm (skrínšot přiložen, pokud by se čísla dramaticky změnila). Podle ní „je na“ FB pouze 46% dotázaných. Schválně, kdo z vás hlasoval víc, než jednou :-D.
V souvislosti s chystanou stávkou se začaly množit otazníky ohledně toho, co a jak je u takové stávky legální, rozhodl jsem se nedat na to co říkají média a odboráři, ale nastudovat si, co k tomu říkají zákony. Zde je několik zajímavých poznatků. Upozorňuji ovšem, že nejsem právník a veškeré závěry činím na základě „zdravého selského rozumu“.
Taky se přidávám se svým hlasem proti stávce odborářů. Narozdíl od jiných mi nijak nevadí, že budou blokovat silnice (alespoň si velká města na chvíli odpočinou od mototerorismu ;). Vadí mi, že je jejich stávka na hraně demokratičnosti, možná spíše za ní.