Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společnost Neptune vydala své první plnohodnotné androidové smartwatch v minulém roce, v únoru tohoto roku pak představila balíček s názvem Neptune Duo, který se skládal z chytrých hodinek, jež kontrolovaly „hloupý“ smartphone (tedy telefon bez samostatného výpočetního výkonu). A nyní se koncept Duo rozrostl do Neptune Suite.
Klíčovým zařízením balíčku Neptune Suite jsou smartwatch s názvem Neptune Hub, které jsou poháněny čtyřjádrovým procesorem na frekvenci 1,8 GHz a běží na Androidu 4.4. Ty slouží jako „mozek“ nejen pro telefon, ale také pro tablet, televizní zařízení ala Chromecast, klávesnici a sluchátka. Jednotlivá zařízení Neptune Suite spolu komunikují pomocí technologie Intel WiGig. Balíček lze nyní pořídit za 599 dolarů (15 000 Kč), avšak jakmile bude Neptune Suite uveden v únoru 2016 do prodeje, cena bude nastavena na 899 dolarů (23 000 Kč).
Neptune Suite je založen na poměrně odvážném konceptu, který bude čelit stejným překážkám, jako jiné „revoluční“ technologie typu modulárního telefonu Project Ara za nímž stojí Google. Nápad je to však zajímavý: uživatel může začít s používáním aplikace na jednom zařízení a „hladce přejít na zařízení druhé“. O tom, že si Neptune své fanoušky najde, není pochyb. Neptune Suite na crowdfundingovém portálu Indiegogo rychle dosáhl cílové částky 100 000 dolarů a v době psaní tohoto článku bylo od 501 lidí vybráno už 951 743 dolarů, přičemž do konce kampaně zbývalo jedenáct dnů.
Úspěch Neptune Suite bude záviset na technologii WiGig od Intelu, která je organizací IEEE formálně označována jako 802.11ad. I když WiGig v řadě směrů připomíná Wi-Fi, rozhodně nejde o nástupce 802.11ac. Namísto toho je WiGig specializovanou technologií s krátkým dosahem, který je typicky omezen na jednu místnost. Na druhou stranu WiGig umí přenášet data až trojnásobnou rychlostí.
Díky tomu, že se 802.11ac a 802.11ad doplňují, budou routery nové generace schopné používat WiGig pro extrémně rychlé přenosy dat na krátkou vzdálenost, přičemž na delší vzdálenosti (se slabším signálem) se přepnou při přenosu dat zpět na 802.11ac.
O „čtyřjádrovém procesoru na frekvenci 1,8 GHz“, který pohání Neptune Hub, zatím nejsou dostupné žádné bližší informace. Pravděpodobně však jde o jeden z nejvýkonnějších procesorů, které jsou v současné době používány u chytrých hodinek. Například většina hodinek s operačním systémem Android Wear má dvoujádrové procesory, i když Sony Smartwatch 3 od Sony (taktéž běží na Android Wear) používají čtyřjádrový procesor na frekvenci 1,2 GHz.
Vezmeme-li v potaz podporu technologie Intel WiGig, je možné, že Neptune Hub pohání jeden z 22nm procesorů Bay Trail Atom jako třeba Atom E3845 či dokonce 14nm Cherry Trail-T Atom x7.
Stejně jako Neptune Pine, i Neptune Hub má 2,4palcový dotykový displej, který je větší, než většina displejů hodinek s Android Wear. Hodinky jsou široké 36 mm a jejich zahnutý displej Neptune Hub připomíná například hodinky Samsung Gear S s operačním systémem Tizen. Hub, který byl navržen kanadskou společností Pearl Studios, bude voděodolný a dostupný ve třech velikostech.
Neptune Hub se funkcemi podobá více smartphonu, než chytrým hodinkám. Má 64 GB flashové paměti na ukládání dat a díky podpoře 3G/LTE a slotu pro nano SIM kartu se chová jako samostatný telefon. Kromě toho Hub podporuje WiFi, GPS, Bluetooth 4.0, NFC a samozřejmě WiGig.
Nechybí samozřejmě ani reproduktory a mikrofon. Baterie má kapacitu 1000 mAh. Na zařízení poběží díky integrovaným senzorům (gyroskop, akcelerometr nebo senzor tepu) podle všeho androidové fitnessové aplikace.
Ani jedno ze zařízení Neptune Suite kromě zmíněných hodinek nemá vlastní procesor, paměť RAM či prostor k ukládání dat - integrovaná do nich je pouze technologie WiGig. Vypadá to tak, že telefon, tablet ani žádné jiné doplňkové zařízení nemůže fungovat, pokud nebude v dosahu Hubu.
Telefon Neptune Pocket má podobně jako klasický androidový mobil střední třídy 5palcový dotykový displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů a dva fotoaparáty (8 a 2 MP). Kromě toho na telefonu nechybí reproduktor, mikrofon, jack na sluchátka, akcelerometr, gyroskop a 2800mAh baterie.
Neptune Tab má 10palcový dotykový displej s rozlišení 1920 x 1080 pixelů a 720p kamerku nad displejem. Mezi další výbavu patří reproduktor, mikrofon, akcelerometr, gyroskop a 7000mAh baterie.
K tabletu je možné připojit bezdrátovou klávesnici s názvem Neptune Keys a vytvořit tak z něj laptop. Neptune Keys lze používat také samostatně s malým HDMI zařízením ala Chromecast zvaným Neptune Dongle. Díky němu lze zobrazit obsah z Neptune Hub na televizoru či monitoru.
Posledním zařízením, které nalezneme v Neptune Suite, jsou sluchátka. Ty je možné (pokud nejsou zrovna používána) magneticky spojit a vytvořit z nich přívěsek. Není jasné, zda i sluchátka podporují WiGig, nebo místo něj používají Bluetooth.
Možná jste si všimnuli toho, že baterie v Pocket a Tab mají poměrně velkou kapacitu, vezmeme-li v úvahu, že jsou integrovány v zařízení prakticky bez jakýchkoli „vnitřností“, zatímco čtyřjádrový Hub má pouze 1000mAh baterii. Neptune totiž zvolil poměrně neobvyklou strategii, v rámci které je nutné hodinky dobíjet asi tak často jako běžný smartphone, zatímco ostatní zařízení mohou na jedno nabití fungovat i několik dnů. Pocket a Tab lze pak využít k dobití Hubu. Podobné koncepty jako ten od Neptune tady již byly. Například tablet Asus Padfone fungoval pouze díky smartphonu a k telefonu Motorola Atrix 4G bylo možné dokoupit dock na laptop, díky kterému se telefon proměnil v netbook.
Neptune Suite má být vydán v únoru příštího roku. Jak již bylo zmíněno, sada nyní stojí 599 dolarů, avšak při uvedení na trh se cena vyšplhá na 899 dolarů. Více informací můžete najít na stránkách Neptune Suite na portálu Indiegogo nebo na webových stránkách Neptune.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
...technologii WiGig od Intelu, která je organizací IEEE formálně označována jako 802.11ad.Propána, co je to zas za marketingový žvást?