abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    13.5. 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (11%)
    Celkem 276 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník

    Distribuční novinky 49-50/2020

    22. 12. 2020 | David Kolibáč | Novinky | 1456×

    V první polovině prosince vzbudil rozruch plán ukončit vydávání CentOS jako alternativního sestavení Red Hat Enterprise Linuxu a ponechat pouze CentOS Stream. Po deseti letech vyšla metadistribuce T2 SDE. Vedle toho také proudily aktualizace distribucí – Univention Corporate Server, NethServer, Raspberry Pi OS, Manjaro, Debian, Garuda, CRUX, Zenwalk, Batocera, GeckoLinux nebo Rescuezilla.

    Univention Corporate Server 4.4-7

    Firma Univention vydala další udržovací verzi distribuce Corporate Server, nyní již 4.4.7, s řadou zvláště bezpečnostních oprav (včetně např. řešení zranitelnosti Zerologon v Sambě) a menších rozšíření funkcionality jako umožnění úpravy uživatelského účtu při přihlášení po síti – nyní včetně jednorázového přihlášení s využitím SAML.

    Mezitím se formuje vydání 5.0, které se posune z Debianu „Stretch“ na současný „Buster“ a zbaví se některých dosavadních součástí: zpětné kompatibility s doménami Windows NT, vlastního grafického rozhraní pro virtualizační technologie jako KVM, 32bitových instalací nebo některých postarších služeb jako např. webmail Horde.

    NethServer 7.9

    Analogicky NethServer představuje nadstavbu pro snazší administraci serverů, ale nad CentOS. Současné vydání 7.9 odpovídá právě CentOS 7.9. Z dalšího výčtu novinek vyčnívá přechod na webové administrační rozhraní Cockpit, které bylo výchozí již v letním vydání, ale nyní z nových instalací už i zmizel jeho předchůdce NethGUI.

    Raspberry Pi OS 2020-12-02

    Oficiální distribuce pro Raspberry Pi – Raspberry Pi OS (dříve Raspbian) má nové větší vydání: přechází na PulseAudio (mj. kvůli podpoře zvukových zařízení připojených přes Bluetooth), přidává CUPS a grafický dialog pro správu tiskáren do výchozí instalace, aktualizuje webový prohlížeč Chromium na verzi 84 nebo lehce zlepšuje přístupnost zvláště pro uživatele s omezením zraku, jde o zjednodušení instalace čtečky obrazovky Orca a jejího fungování v administračním rozhraní distribuce.

    Manjaro Linux 20.2 „Nibia“

    Průběžně aktualizovaná distribuce Manjaro založená na Arch Linuxu přibližně čtvrtletně obměňuje také obrazy systému s nejen povýšenými verzemi balíčků, ale také pozměněnou výchozí konfigurací. V případě nového 20.2 „Nibia“ je součástí jádro Linux 5.9 (popř. 5.4 s dlouhodobou podporou), instalátor Calamares podporuje instalace s šifrovanými diskovými oddíly až na /boot, což slibuje potenciální zrychlení zavádění systému a zlepšuje přístupnost zadávání hesla, např. umožňuje přepínání rozložení klávesnice. Další zjevné změny závisejí na volbě desktopového prostředí: zatímco konzervativnímu Xfce se prakticky vyhnuly a KDE Plasma byla toliko povýšena na 5.20, GNOME 3 se dostalo znatelných vylepšení – nejen povýšení na vydání 3.38, ale také zjednodušení nastavení nových instalací, více možností ovládání pomocí klávesnice (včetně např. Pop!_OS Shell od System76) nebo, potenciálně kontroverzní, přechod na Wayland jako výchozí na systémech s GPU jinou než Nvidia.

    T2 SDE 20.10

    Z jiného soudku, T2 SDESystem Development Environment – není ani tak distribuce, jako spíše metadistribuce: příručka řekněme v duchu známějšího Linux from Scratch a sada nástrojů pro sestavení vlastního systému pro různé architektury podporované Linuxem, ale případně jde použít i jiné jádro, např. Minix.

    Samotný projekt T2 není zrovna novinka. Velmi aktivní byl před 10 až 15 lety, toho času na něm byl založený např. Puppy Linux. Přitom jde o fork ještě staršího ROCK Linuxu (1998-2006). Nyní je tu ovšem po více než 10 letech vydání 20.10 aktualizované tak, aby podporovalo současné technologie včetně LLVM či musl jako alternativ k softwaru GNU. Ke stažení jsou také základní binární obrazy (které GCC a glibc využívají).

    Debian 10.7

    Projekt Debian aktualizoval obrazy (nyní 10.7) stabilní větve „Buster“ tak, aby obsáhly novější balíčky včetně několika desítek oprav zásadních chyb a zranitelností. Za zmínku stojí také např. rozšíření Enigmail e-mailového klienta Thunderbird (potažmo jeho rebrandu Icedove) doplněné o průvodce usnadňujícího migraci na vestavěnou podporu GPG přímo v Thunderbirdu.

    Garuda Linux 201205

    Pro příznivce Arch Linuxu, kterým se nechce nastavovat si systém od píky, je tu v dnešní době EndeavourOS a případně zmíněné Manjaro, ale koho zajímají „divočejší“ konfigurace systému, Garuda Linux nabízí jisté vyžití. Např. v sestavení 201205 došlo k přechodu z Linux-zen na Linux-tkg a obvyklé čarování s desktopovými prostředími od Cinnamonu přes Plasmu po Xfce nebo správce oken jako i3 či bspwm.

    CentOS jako sestavení RHEL skončí

    CentOS dlouho – od roku 2004 – představoval alternativní sestavení distribuce Red Hat Enterprise Linux, bezplatné a bez brandingu firmy Red Hat, a řada uživatelů ho tak brala: jako RHEL sice bez přímé korporátní podpory, ale zdarma, případně jako prostředí, kde se s RHEL seznámit. S vytvářením těchto sestavení to místy drhlo, jak např. již v roce 2011 psal Felix Schwarz. Ale CentOS stále vycházel, byť se zpožděním. V roce 2014 Red Hat fakticky vzal CentOS pod svá křídla. Loni, v září 2019, byl představen projekt CentOS Stream jakožto průběžně aktualizovaná distribuce. RHEL byl vždy doposud založený na určité verzi Fedory, distribuce komunitní, ale Red Hatem materiálně podporované. CentOS Stream měl pak svým způsobem zapadnout mezi Fedoru a RHEL, počínaje RHEL 9 v roli de facto jeho vývojové větve.

    No a nyní padlo oficiální rozhodnutí ve vydávání CentOS jakožto sestavení RHEL již nepokračovat: v případě řady 8.x již ke konci roku 2021, kdežto 7.x má vydržet do konce svého životního cyklu v červnu 2024. Některé souvislosti padly například v rozhovoru Pabla Greca a Riche Bowena (z Red Hatu) pro Wikinews. Red Hat pak tvrdí, že pro většinu nasazení je CentOS Stream vyhovující a že nabídne bezplatné licence RHEL pro určité způsoby využití.

    To vyvolalo vlnu nevole a úvahy, na které další sestavení RHEL případně přejít. Takový Scientific Linux skončil již loni právě s plánem přechodu na CentOS. Oracle poskytuje skript pro přechod z CentOS na Oracle Linux. Ale také se ozval spoluzakladatel CentOS Greg Kurtzer s novým projektem Rocky Linux, který by měl být duchovním nástupcem CentOS. Nejen on, firma CloudLinux zase oznámila, že interně beztak RHEL pro své nasazení – v cloudu – sestavuje, potřebnou infrastrukturou disponuje, a tak jej může nabídnout komunitě.

    Situace se nutně dotkne i distribucí, které na CentOS závisejí. Příkladem budiž dříve zmíněný NethServer nebo XCP-ng, v němž ono využití spočívá v poskytování administrace hypervizoru Xen.

    CRUX 3.6

    CRUX, klasická linuxová distribuce inspirovaná systémy *BSD a jejich způsobem konfigurace, v čemž byla vzorem pro Arch Linux v jeho začátcích, je nadále mezi námi. Vydání 3.6 po roce a půl povyšuje zvláště ústřední komponenty – Linux 5.4, GCC 10.2, glibc 2.32, binutils 2.35.1 a X server 1.20.9 – a přidává do základu Python 3 nebo také kompresi Zstandard.

    Zenwalk Current 15.0 Santa Claus edition

    Letos již Zenwalk, pro desktop nakonfigurovaný Slackware doplněný o vlastního správce balíčků a poměrně čerstvě také Flatpaku, s každoročním vydáním přišel v létě. Jako doplnění je tu však ještě „Santa Claus Edition“ nabízející testovací verzi desktopového prostředí Xfce 4.16 v upravené konfiguraci s alternativním spouštěčem aplikací aj.

    Batocera.linux 29

    Batocera.linux není běžná desktopová ani serverová distribuce, nýbrž minimalistické herní prostředí – s různými především emulátory spouštěnými z uživatelského rozhraní EmulationStation – především pro různé jednodeskové počítače, typicky Raspberry Pi, několik „herních konzolí“ (vlastně jednodeskových počítačů doplněných o kryt, baterii, displej a tlačítka), ale nechybí ani podpora běžných PC. Jde o projekt podobný distribucím např. Lakka nebo RetroPie.

    Právě nové vydání 29 vedle zjednodušení číslování verzí z dosavadního 5.2x přidává podporu dalších emulátorů, např. Cemu (Wii U) nebo RPCS3 (PlayStation 3), dále Wine včetně DXVK a Vkd3d, knihovny Pygame… a na druhém konci také rozšiřuje podporu hardwaru o např. Odroid C4.

    GeckoLinux 152.201205 a 999.201205

    GeckoLinux jakožto pro domácí užití nastavené openSUSE, a to včetně proprietárních kodeků apod., v pololetní aktualizaci obrazů založených jak na openSUSE Leap 15.2 (STATIC/NEXT), tak Tumbleweed (ROLLING) poskytuje co nejnovější verze širokého výběru desktopových prostředí (novinkou je Budgie přímo v oficiálních repozitářích Leap) a mírně vylepšuje právě konfiguraci: zvláště PulseAudio v kombinaci s Bluetooth zařízeními.

    Rescuezilla 2.1

    Na zálohování (a obnovy) dat zaměřená Rescuezilla před pár měsíci přinesla vydání 2.0 kompatibilní s Clonezillou (od níž se liší např. uživatelským rozhraním a vůbec tím, že jde o derivát Ubuntu). Nyní následuje opravné, ale nejen opravné vydání 2.1 (a krátce poté opravné-opravné vydání 2.1.1). Zaobírá se mj. kompresí s ohledem na rychlost zálohování, ale jak již padlo – nejedná se o toliko opravnou verzi, k dispozici je totiž také sestavení založené na Ubuntu 20.10 (namísto 20.04 LTS), které může poskytnout lepší podporu některého hardwaru.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.